2022 سپتامبر 2

اتفاقات بسیار متنوعی که در جهان می‌افتند بر قیمت‌های جفت‌ارزها، ارزهای دیجیتال، سهم‌های شرکت‌ها، طلا و سایر دارایی‌ها تاثیر می‌گذارند. این رویدادها شامل موارد زیر می‌شوند: انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری، تصمیمات بانک‌های مرکزی، انتشار داده‌های اقتصاد کلان و بسیاری از عوامل دیگر. در بخش تقویم اقتصادی  وب‌سایت کارگزاری NordFX  می‌توانید شرح و تاریخ وقوع این اتفاقات را مشاهده کنید ، تقویم اقتصادی در بخش «ابزارها» قرار گرفته است. این تقویم به شیوه‌ای کاملاً حساب شده ساخته شده است و می‌تواند ابزار مفیدی برای معامله‌گران باشد تا سود خودشان را افزایش دهند و از «شگفتی»‌های ناخوشایندی که می‌توانند باعث فعال‌شدن دستورهای «حد ضرر» شوند و حتی سرمایه معامله‌گر را به صفر برسانند، جلوگیری کنند.

چیزهایی که در تقویم می‌بینیم

بیایید نگاه دقیق‌تری به هر یک از بخش‌های تقویم اقتصادی بیندازیم. در بالاترین بخش می‌توانید روز خاصی را انتخاب کنید که قصد دارید آمارهای مربوط به آن را ببینید یا می‌توانید این بخش را در حالت پیش‌فرض یعنی «همه» رها کنید. در این صورت تقویم شما، حوادث کل هفته را نمایش خواهد داد.

با کلیک روی بیضی عمودی در سمت راست، منوی تنظیمات باز خواهد شد. در آنجا می‌توانید:

-        زمان رویدادها را مطابق منطقه خودتان تنظیم کنید؛

-        رویدادها را بر اساس اهمیتشان مرتب کنید (ستاره سیاه نشان‌دهنده مهم‌ترین رویدادهایی است که می‌توانند نوسان زیادی در بازار ایجاد کنند، و ستاره سفید، رویدادهای دارای کمترین اهمیت را نشان می‌دهد)؛

-        کشورهایی که بیشترین اهمیت را برای شما در معاملاتتان دارند را‌ های‌لایت کنید. مثلاً اگر روی EUR/USD یا GBP/USD معامله می‌کنید شاید بخواهید تا فقط EUR، USD و GBP را علامت‌گذاری کنید تا سایر اطلاعات غیرضروری حواستان را پرت نکنند (البته باید توجه کنید که قیمت‌های این جفت‌ارزها تحت تاثیر رویدادهای دیگری مثلاً اتفاقاتی که در اقتصاد چین می‌افتند، هم قرار می‌گیرند)

جدول تقویم اقتصادی دارای بخش‌های زیر است:

-        تاریخ: روز و زمان دقیقی که رویداد مدنظر اتفاق می‌افتد یا آمارهایی که منتشر خواهند شد. همان‌طور که قبلاً  هم گفتیم در بخش تنظیمات می‌توانید منطقه زمانی خودتان را (و باید) تعیین کنید.

-        ارز: همه رویدادهای که در کشور منتشرکننده یک ارز اتفاق می‌افتند در این بخش نمایش داده می‌شوند. این اطلاعات بر قیمت‌های جفت‌ارز‌هایی که این ارز در آنها وجود دارد و احتمالاً بر قیمت جفت‌ارز‌های کراس (فرعی) هم تاثیر خواهند گذاشت.

-        پیام: رویداد مدنظر در این بخش نشان داده می‌شود و اگر روی آن کلیک کنید منویی همراه با اطلاعات بیشتر باز خواهد شد و در آنجا می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره این رویداد، نحوه اثرگذاری آن بر قیمت‌های ارز، دفعات انتشار آن و سایر موارد به دست بیاورید.

-        تاثیر: همه رویدادهای تقویم اقتصادی بر اساس اهمیتشان دسته‌بندی شده‌اند. مهم‌ترین رویداد، واکنش قوی‌تری را در بازار ایجاد خواهد کرد.

-        واقعی: این بخش، مقدار واقعی اندیکاتور بعد از وقوع آن رویداد را نشان می‌دهد. جهت روند یا افزایش نوسان قیمت بستگی به نتیجه آن رویداد دارد.

-        پیش‌بینی: این بخش، مقدار پیش‌بینی شده‌ اندیکاتور را نشان می‌دهد. معمولاً ما به پیش‌بینی توجه می‌کنیم تا بفهمیم که روند آینده چگونه است.

-        قبلی: این بخش مقدار همین اندیکاتور در دوره گزارش قبلی را نشان می‌دهد. با مقایسه اندیکاتورهای پیش‌بینی با اندیکاتورهای قبلی می‌توانید استراتژی معاملاتی خودتان را بر اساس اخبار پایه‌ریزی کنید.

تقویم اقتصادی: چه فایده‌ای دارد و چطور باید با آن کار کرد1

چگونه با تقویم اقتصادی معامله کنیم

همان‌طور که قبلاً گفتیم، قبل از هر کاری لازم است که مهم‌ترین رویدادها از نظر خودتان که در هفته یا یک روز خاص اتفاق می‌افتند را مشخص کنید. احتمالاً  برای کسانی که درگیر پایپینگ یا اسکالپینگ هستند، هم رویدادهایی که با ستاره سیاه کامل و هم رویدادهایی که با نصف ستاره سیاه مشخص شده‌اند و حتی رویدادهایی که ستاره ندارند، مهم هستند. معامله‌گرانی که از استراتژی‌های با دوره وسیع‌تری استفاده می‌کنند ممکن است فقط بر مهم‌ترین رویدادها تمرکز کنند.

این رویدادهای مهم شامل مثلاً جلسات بانک‌های مرکزی می‌شوند. این رویدادها واقعاً اهمیت زیادی دارند؛ زیرا ارزها واکنشی کاملاً قوی به تغییرات واقعی یا اشاراتی درباره تغییر آینده سیاست پولی نشان می‌دهند. بر همین اساس وقتی این رویدادها را در تقویم پیدا کردید می‌توانید وضعیت را از قبل تحلیل کنید و با پیش‌بینی‌هایی که منظما در وب‌سایت NordFX منتشر می‌شوند آشنا شوید و آماده شوید تا یک استراتژی ضروری را برای خودتان تهیه کنید.
مثلاً بیایید نگاهی به اقدامات فدرال رزرو در دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۰ بیندازیم. در همه‌گیری جهانی کووید-۱۹، فدرال رزرو یک سیاست پولی سهل‌گیرانه (QE) و انبساطی را اجرا کرد تا از اقتصاد کشور حمایت کند و نرخ وام‌گیری فدرال را کاهش داد و انبوهی از دلارهای تازه چاپ شده را وارد بازار کرد. به همین دلیل بازار سهام شروع به رشد کرد و دلار برعکس تضعیف شد.

عرضه مازاد پول باعث افزایش بی‌سابقه تورم شد و فدرال رزرو مجبور شد تا از سیاست کبوتری انبساط پولی (QE) که به تسهیل مقداری مشهور است، عقب‌نشینی کند و با تورم مبارزه کند و در جهت عکس حرکت کند و سیاست شاهینی یعنی انقباض پولی (QT) را در پیش بگیرد و نرخ‌های بهره را بالا ببرد. به همین دلیل شاخص دلار DXY نسبت به سبدی از شش ارز خارجی اصلی دیگر، رشد قابل‌توجهی را ثبت کرد. دلار آمریکا نسبت به یورو (EUR)، ین ژاپن (JPY)، پوند بریتانیا (GBP) ، دلار کانادا (CAD)، کرون سوئد (SEK)، فرانک سوئیس (CHF) و سایر ارزهایی که بانک‌های مرکزی آن همچنان سیاست نرم‌تری را اجرا می‌کنند، رشد کرد.

وقتی برنامه‌ای را بر اساس آمارهای اقتصاد کلان و تحلیل بنیادی تهیه می‌کنید باید توقعات قبلی بازار که در پیش‌بینی‌ها منعکس شده‌اند را در نظر بگیرید. ضمناً با این موضوع مواجه می‌شویم که بازار این پیش‌بینی‌ها (و حتی شایعات) را از قبل در قیمت‌هایش می‌گنجاند و سپس وقتی خود رویداد اتفاق می‌افتد بازار هیچ واکنشی به آن نشان نمی‌دهد. مثلاً فرض کنید پیش‌بینی بازار می‌گوید فدرال رزرو ممکن است نرخ بهره را در جلسه بعدی کمیته بازار باز فدرال (FOMC) به‌اندازه 0.75% افزایش دهد. دلار آمریکا بر اساس این انتظارات رشد می‌کند. اما وقتی جلسه برگزار می‌شود مشخص می‌شود که این رگولاتور نرخ بهره را نه 0.75% بلکه 0.50% افزایش داده است. به نظر می‌رسد نرخ افزایش پیدا کرده است؛ اما دلار ناگهان افت می‌کند. چرا؟ چون دلار نتوانسته است انتظاراتی که از قبل در قیمت‌ها گنجانده شده بودند را برآورده کند. پس باید این نکته در نظر داشت که حرکت قیمت واقعی در اثر وقوع رویدادها ممکن است با میانگین آماری مدنظر شما تفاوت داشته باشد.

بهترین زمان برای باز کردن یک معامله چیست؟ اگر با تقویم اقتصادی کار می‌کنید، بهترین زمان برای باز کردن یک پوزیشن، حدود یک ساعت یا نیم ساعت قبل از انتشار اخبار است. بازارها در این دوره هنوز آرام هستند و باز کردن معامله با قیمت فعلی بازار ممکن است. باز کردن معامله دیرتر از این زمان، خیلی ریسکی است؛ چون قبل از هر چیز، نوسان ممکن است افزایش پیدا کند. دوم این که اسپردهای بازار معمولاً در این دوره‌ها افزایش پیدا می‌کنند. به همین دلیل کارگزاران معمولاً نسبت به معامله در این شرایط هشدار می‌دهند یا این نوع معاملات را ممنوع می‌کنند. (این توصیه درباره استراتژی‌های اسکالپینگ کاربردی ندارد.)

«ستاره‌های سیاه» تقویم

باید به چه رویدادهایی توجه کنید؟ همان‌طور که قبلاً گفتیم، رویدادهایی که در تقویم با ستاره کاملاً سیاه علامت‌گذاری شده‌اند، اهمیت دارند، قبل از هر چیز جلسات بانک‌های مرکزی در این دسته قرار می‌گیرند. حتی اگر نرخ بهره تغییری نکند، بانک مرکزی همیشه مجموعه‌ای از ابزارها برای تنظیم سیاست پولی در اختیار دارد. دنبال‌کردن نظارت نمایندگان و رؤسای بانک‌های مرکزی اهمیت بسیار زیادی دارد. شاید آنها جهت‌های آینده و اقدامات احتمالی بانک مرکزی را اعلام کنند.

معمولاً آمارهای اقتصاد کلان مربوط به ماه، فصل یا سال قبل، جمع‌آوری و اعلام می‌شوند. می‌توانید داده‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی کشور را در تقویم ببینید. البته داده‌های تولید ناخالص داخلی، جزء عواملی هستند که گذشته‌نگر هستند. شاخص‌هایی مثل شاخص مدیران خرید (PMI) آینده‌نگر هستند و آینده را پیش‌بینی می‌کنند. این اندیکاتورها، وضعیت بخش‌های خدمات و صنعت را بر اساس پیمایش‌هایی از مدیران خرید ترسیم می‌کنند و دماسنج اقتصاد هستند و رشد یا رکود اقتصادی را نشان می‌دهند.

دسته مهم بعدی اندیکاتورها هم داده‌های تورم هستند. مثلاً شاخص قیمت مصرف‌کننده CPI که تغییرات سطح قیمت در دسته‌ای از کالاها و خدمات در دوره معینی از گذشته را نشان می‌دهد. پس CPI یک اندیکاتور پیش‌بینی‌کننده تورم مصرف‌کننده است و تغییرات هزینه زندگی در کشور و قدرت خرید ارز ملی را نشان می‌دهد. وضعیت بازار مصرف‌کننده بر اساس داده‌های فروش خرده‌فروشی تعیین می‌شود.

بازار کار هم بخش مهم دیگری از اقتصاد است. اطلاعات بازار کار معمولاً شامل داده‌های بیکاری، تعداد شغل‌های جدید (مثلاً NFP ، دستمزدبگیرهای غیرکشاورزی آمریکا) و تغییرات سطح دستمزدها می‌شود. این آمارها اثری قوی بر قیمت‌ها دارند؛ چون دستیابی به سطح بهینه اشتغال و کاهش تورم یکی از وظایف اصلی رگولاتورهای ملی است.

روزهای سیاه تقویم

وقتی با تقویم اقتصادی کار می‌کنید باید توجه داشته باشید که پیش‌بینی حوادث غیرمترقبه مثلاً جنگ، حوادث طبیعی، اقدامات تروریستی، رسوایی‌های سیاسی بزرگ یا تصمیمات غیرمنتظره رگولاتورها غیرممکن است. مثلاً بیایید تعدادی از این حوادث که در گذشته اتفاق افتاده‌اند را مرور کنیم:

-        جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ و تهاجم روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ که باعث بحران انرژی شدند.

-        سونامی که باعث بحران در نیروگاه هسته‌ای «فوکوشیما دایچی» در سال ۲۰۱۱ در ژاپن شد.

-        حمله هوایی تروریستی به مرکز تجارت جهانی نیویورک در سال ۲۰۰۱.

-        رسوایی جنسی که منجر به استعفای نخست‌وزیر بریتانیا در سال ۲۰۲۲ شد.

-        «پنجشنبه سیاه» در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۵ که به دلیل تصمیم بانک ملی سوئیس برای ارزیابی مجدد فرانک تا 40% شد و ظرف چند ثانیه منجر به ورشکستگی بازیگران بزرگ زیادی در بازار مالی شد.

همه این حوادث غیرمترقبه مثل سایر حوادث یا شما را پول‌دار می‌کنند (اگر پوزیشن بازی در ارز مناسب در جهت مناسب در آن لحظه داشته باشید) یا اگر شرایط به ضرر شما باشند، شما را نابود می‌کنند؛ بنابراین لازم است اهمیت مدیریت پول و سفارش‌های توقف ضرر (stop loss) را به شما یادآوری کنیم. ضمناً نباید سفارش‌های برداشت سود (take profit) را هم نادیده بگیرید، شاید زمان کافی برای بستن یک پوزیشن سودآور را در اختیار نداشته باشید و ناگهان قیمت معکوس شود و در جهت عکس حرکت کند.

چه کسانی به تقویم اقتصادی فارکس نیاز دارند؟

اگرچه این ابزار معمولاً تقویم فارکس نامیده می‌شود؛ اما فقط برای کسانی که ارز معامله می‌کنند مفید نیست؛ بلکه برای کسانی که با ارز دیجیتال، شاخص‌های سهام، سهم‌های شرکت‌ها، طلا، نقره و نفت معامله می‌کنند هم مفید است. چرا؟ اگر چارت‌های این دارایی‌ها را مقایسه کنید خودتان متوجه پاسخ این سؤال خواهید شد. همه بازارها کم‌وبیش به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به هم ربط دارند. مثلاً تورم در آمریکا، فدرال رزرو را مجبور می‌کند که نرخ بهره را افزایش دهد که خودش باعث صعود دلار می‌شود و قیمت دارایی‌های ریسکی مثل سهام و ارز دیجیتال را کاهش می‌دهد.

ابزاری مثل تقویم اقتصادی برای کسانی که با تحلیل گرافیکی و تکنیکال کار می‌کنند هم لازم است. حقیقت این است که نوسان در بازار در حین انتشار آمارهای اقتصاد کلان مهم افزایش پیدا می‌کند و این باعث می‌شود که الگوهای گرافیکی شکسته شوند و اندیکاتورها آشفته شوند. این تقویم در این شرایط به معامله‌گر کمک می‌کند تا در حین این دوره‌های پرآشوب از بازار بیرون باقی بماند و ریسک ازدست‌رفتن سرمایه خودش را کاهش دهد.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید