2022 جولای 9

EUR/USD یک‌قدم تا ۱٫۰۰۰۰

 پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۱۱ تا ۱۵ جولای ۲۰۲۲1

 • در بررسی‌های قبلی بارها درباره تمایل دلار به رسیدن به برابری ۱:۱ با یورو صحبت کردیم. اما انتظار نداشتیم که این اتفاق این‌قدر سریع بیفتد: جفت‌ارز EUR/USD جمعه ۸ جولای به کف محلی خودش در سطح ۱٫۰۰۷۱ رسید. فقط ۷۱ نقطه تا ۱٫۰۰۰۰ باقی مانده است. دسامبر ۲۰۲۲ آخرین باری بود که این جفت‌ارز تا این حد پایین آمده بود.

  آن هفته بالاترین قیمت این جفت‌ارز در ۱٫۰۴۶۲ ثبت شده بود. پس دلار توانسته از ۴ جولای تا ۸ جولای یورو را تقریباً ۴۰۰ نقطه به عقب براند. این اتفاق دو دلیل دارد.

  اولین دلیل آن تقویت عمومی دلار است چون شاخص DXY به سقف ۲۰ساله جدیدی رسیده است و در ۸ جولای توانست تا ارتفاع ۱۰۷٫۷۷ را ثبت کند. درست مثل قبل، دلیل اصلی این دینامیک‌ها، سیاست انقباضی پولی (QT) بانک مرکزی آمریکا است. روز چهارشنبه ۶ جولای صورت‌جلسات مربوط به جلسه ماه ژوئن کمیته بازار باز فدرال (FOMC) منتشر شدند و بار دیگر تمایل این رگولاتور به مهار تورم به هر قیمتی را تایید کردند. ابزار اصلی هم افزایش شدید نرخ تامین مالی مجدد برای وجوه فدرال است. حتما به یاد دارید که این نرخ در ماه ژوئن فوراً ۰.۷۵% افزایش پیدا کرد و این مقدار افزایش برای اولین‌بار از سال ۱۹۹۴ اتفاق افتاد. صورت‌جلسات FOMC نشان می‌دهند که اعضای این کمیته عقیده دارند این نرخ در جلسه بعدی ۲۷ جولای هم ۵۰ تا ۷۵ نقطه مبنای دیگر افزایش پیدا خواهد کرد.

   «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو که در اجلاس بانک مرکزی اروپا در شهر «سینترا» در پرتغال شرکت کرده بود به حضار گفت اقتصاد آمریکا در موقعیت خوبی برای انطباق با سیاست انقباضی پولی قرار دارد که سازمان او اجرا خواهد کرد.

  در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که اکنون وضعیت تقریباً نادری در بازارها وجود دارد و شاخص‌های سهام آمریکا همراه با رشد دلار در حال صعود هستند. شاخص S&P500 رشد ۷.۵% (از ۳۶۳۵٫۶۰ به ۳۹۱۰٫۶۰) را از ۱۷ ژوئن ثبت کرده است و شاخص داوجونز هم ۶٫۱ درصد رشد کرده است (از ۲۹۶۴۶٫۶۰ تا ۳۱۴۶۳٫۰۰). دلیل این رشد احتمالاً آن است که سرمایه‌گذاران بخشی از دلارهایی که از فروش یورو و سایر ارزها به دست آورده‌اند را روی دارائی‌های ریسکی سایر کشورها مثلاً سهام شرکت‌های آمریکایی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این صعود سهام علیرغم این موضوع در حال اتفاق افتادن است که «جروم پاول» به‌وضوح در کنفرانس خبری «سینترا» گفت رکود در اقتصاد آمریکا حتمی است و بانک فد آتلانتا اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی آمریکا در فصل کنونی تا ۲.۱% افت خواهد کرد، اما واضح است که وضعیت در سایر کشورها حتی بدتر از این است و سرمایه‌گذاران انتخاب‌های بسیار محدودی دارند.

  عامل دومی که به جفت‌ارز EUR/USD فشار می‌آورد مشکلات اقتصادی اروپا است که به تحریم‌های وضع شده در روسیه به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین مربوط می‌شوند و خطر بحران انرژی طولانی را برای اتحادیه اروپا ایجاد کرده‌اند.
  هفته قبل «کریستین لاگرید» رئیس بانک مرکزی اروپا گفت «انتظارات تورمی در منطقه یورو بسیار بالاتر از قبل هستند و احتمال کمی دارد که به‌زودی به شرایط تورم پایین برگردیم». ضمناً او تاکید کرد که «بانک مرکزی اروپا تمام اقدامات لازم برای کاهش تورم تا سطح هدف ۲% را اجرا خواهد کرد». اما چند روز بعد «یواخیم ناگل» رئیس «بوندس بانک» از بانک مرکزی اروپا خواست تا در اتخاذ سیاست انقباضی پولی بی‌نهایت محتاط باشد چون افزایش نرخ بهره باعث می‌شود تا ضعیف‌ترین اقتصادهای منطقه اروپا به مرز ورشکستگی برسند. به همین دلیل بازار به این نتیجه رسید که این رگولاتور، نرخ بهره کلیدی را خیلی آرام افزایش خواهد داد و با فروش فعال‌تر یورو به سخنان «یواخیم ناگل» واکنش نشان داد.

  باید به این نکته اشاره کنیم اخیراً که انتشار آمارهای اقتصاد کلان به بهانه‌ای برای اصلاح، یا برعکس، بهانه‌ای برای بازگشت به روند خرسی عمومی تبدیل شده است: این جفت‌ارز در کل حدود ۲۲۰۰ نقطه را از ژانویه ۲۰۲۱ از دست داده است و از جولای ۲۰۰۸ بیش از ۵۸۰۰ نقطه افت کرده است. بعد از یک اصلاح کوچک، آخرین قوس هفته گذشته در ۱٫۰۱۷۷ به پایان رسید. در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۸ جولای، نظر متخصصان به این صورت تقسیم شده است: ۶۵% از آنها انتظار دارند که یک بازگشت به سمت جنوب اتفاق بیفتد، ۱۵% طرف‌دار گاوها هستند و ۲۰% هم نظر خاصی را بیان نمی‌کنند. اندیکاتورهای D1 سیگنال کاملاً روشنی به ما می‌دهند: صددرصد اسیلاتورها و اندیکاتورهای روند به رنگ قرمز هستند. نکته جالب دیگر این است که ۱۵% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌فروش هستند.

  به‌استثنای حمایت ۱٫۰۱۶۰ و کف هفته گذشته در ۱٫۰۰۷۱، وظیفه اصلی خرس‌ها آن است که رسیدن به ۱٫۰۰۰۰ را جشن بگیرند. احتمال دارد این جفت‌ارز به دلیل اینرسی موجود حتی کمی پایین‌تر هم برود و به منطقه حمایت/مقاومت قوی ۰٫۹۹۳۰-۰٫۹۹۰۰ برسد. در این صورت سطح ۱٫۰۰۰۰ این بار نه هدف حمله خرس‌ها بلکه هدف گاوها خواهد بود. البته شاید این اتفاق نیفتد کافی است سال ۲۰۱۷ را به‌خاطر بیاوریم زمانی که جفت‌ارز EUR/USD تا ۱٫۰۳۴۰ افت کرد ولی ناگهان حرکت آن معکوس شد و یک‌ضرب تا ۱٫۲۵۵۵ بالا رفت. هدف فوری گاوها بازگشت به منطقه ۱٫۰۴۵۰-۱٫۰۳۵۰ است پس از آن مناطق ۱٫۰۶۰۰-۱٫۰۴۵۰ و ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۶۲۵ وجود دارند. اگر گاوها موفق شوند تلاش خواهند کرد تا منطقه ۱٫۰۷۷۰-۱٫۰۷۵۰ بالا بروند و هدف بعدی آنها ۱٫۰۸۰۰ است.

  اما از رویدادهای تقویم اقتصادی هفته آینده می‌توانیم روی چهارشنبه ۱۳ جولای تاکید کنیم که داده‌های بازار مصرف‌کننده در آلمان و آمریکا منتشر خواهند شد. بخش دیگری از آمارهای اقتصاد کلان هم جمعه ۱۵ جولای منتشر خواهند شد و فروش خرده‌فروشی و «شاخص اعتماد مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان آمریکا» مشخص می‌شوند.

GBP/USD : نبرد برای ۱٫۲۰۰۰

 • برخلاف یورو که دچار ریزش شد، GBP/USD توانست سطح ۱٫۲۰۰۰ را حفظ کند. این جفت‌ارز که هفته را در ۱٫۲۰۹۵ آغاز کرده بود ابتدا به ۱٫۲۱۶۴ صعود کرد و بعد تا ۱٫۱۸۷۵ افت کرد اما نهایتاً توانست دوره پنج‌روزه را در ۱٫۲۰۳۰ به پایان برساند. این قیمت با وجود بحران سیاسی در انگلستان و اظهارات چند تن از وزیران از جمله نخست‌وزیر «بوریس جانسون» درباره استعفای آنها اتفاق افتاد. عوامل دیگری از جمله عوامل اقتصادی نیز منطقاً باید فشار نزولی را به پوند وارد می‌کردند. مشکلات مربوط به برگزیت هم ازاین‌دست عوامل فشار هستند. لایحه‌ای در پارلمان انگلستان وجود دارد که اجازه تغییر یک‌طرفه روندهای گمرکی بین بریتانیا و ایرلند شمالی را صادر می‌کند که به‌عنوان بخشی از توافق برای خروج از اتحادیه اروپا وضع شده بودند. وزرای خارجه خشمگین آلمان و ایرلند در واکنش به این موضوع، انگلستان را به نقض قراردادهای بین‌المللی متهم کردند و پیچیده شدن گره‌های تجاری بین کشورها را پیش‌بینی کردند.

  بالاترین تورم ۴۰ سال اخیر نیز در حال واردکردن فشار به اقتصاد انگلستان است. اگرچه انگلستان خیلی کمتر از اتحادیه اروپا به منابع انرژی روسیه وابسته است اما این امکان که تورم در کشور در نوامبر ممکن است به ۱۱% برسد و اقتصاد وارد رکودی عمیق شود را نمی‌توان رد کرد.

  البته این خطر به‌عنوان حمایت برای پوند عمل کرد و احتمالاً بانک مرکزی انگلستان (BOE) را وادار می‌کند تا خیلی سریع‌تر سیاست انقباضی پولی را در پیش بگیرد. به همین دلیل اظهارات متمایل به شاهین‌ها از سوی رهبری بانک انگلستان که پنجشنبه ۷ جولای مطرح شدند باعث توقف نزول GBP/USD شدند و حتی آن را کمی در جهت عکس به شمال حرکت دادند.
  ابتدا «کاترین مان» یکی از اعضای کمیته سیاست پولی (MPC) گفت ابهام درباره فرایند تورمی باعث تقویت استدلال‌هایی به نفع افزایش جهشی نرخ بهره می‌شود. خیلی زود «هیو پیل» اقتصاددان اصلی بانک انگلستان اعلام کرد که او اگر لازم باشد آماده پذیرش آهنگ سریع‌تر انقباض در سیاست پولی بانک مرکزی است.

  در حال حاضر ۶۰% از متخصصان عقیده دارند که GBP/USD در آینده نزدیک به نزول خودش ادامه خواهد داد اما ۱۵% عقیده دارند که به روند صعودی بازمی‌گردد و ۲۵% هم نظر خاصی را بیان نمی‌کنند. مقدارهای اندیکاتورهای D1 به این صورت هستند: توازن قوا در اندیکاتورهای روند به‌صورت ۸۵%:۱۵% به نفع رنگ قرمز است. برتری خرس‌ها در اسیلاتورها کمی کمتر است: ۷۵% سقوط را نشان می‌دهند و ۲۵% به شمال چشم دوخته‌اند. نزدیک‌ترین حمایت در ۱٫۲۰۰۰ قرار دارد و پس از آن به منطقه ۱٫۱۹۳۰-۱٫۱۸۷۵ می‌رسیم. هدف میان‌مدت خرس‌ها می‌تواند کف مارس ۲۰۲۰ در ۱٫۱۴۰۹ باشد. اگر این جفت‌ارز رشد کند با مقاومت در مناطق و سطوح زیر روبرو خواهد شد: ۱٫۲۱۰۰، ۱٫۲۱۷۵-۱٫۲۱۶۰، ۱٫۲۲۳۵-۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۳۲۵-۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۴۳۰-۱٫۲۴۰۰، ۱٫۲۴۶۰ سپس اهدافی در مناطق ۱٫۲۵۰۰ و ۱٫۲۶۰۰ قرار می‌گیرند.

  توصیه می‌کنیم از بین اتفاقات تقویم اقتصاد کلان انگلستان به سه‌شنبه ۱۲ جولای توجه کنید که «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان سخنرانی خواهد داشت. داده‌های بخش تولید و تولید ناخالص داخلی انگلستان هم روز بعد، چهارشنبه ۱۳ جولای منتشر خواهند شد.

USD/JPY: آرامش قبل از طوفان؟

 • جفت‌ارز USD/JPY برای اولین‌بار در پنج هفته گذشته نتوانست سقف رکورد ۲۴ساله جدیدی را ثبت کند. همان‌طور که پیش‌بینی می‌کردیم، این جفت‌ارز روند معاملاتی ساید گسترده‌تری را در ۱۳۶٫۵۵-۱۳۴٫۷۷ طی پنج‌روز گذشته پیش گرفت و دوره را در ۱۳۶٫۰۶ به پایان رساند.

  به یاد دارید که گاوها نتوانستند در ۲۹ ژوئن به ارتفاع ۱۳۷٫۰۰ برسند و در یک‌قدمی آن در ۱۳۶٫۹۹ متوقف شدند. آیا آنها حمله جدیدی را شروع خواهند کرد؟ تعداد حامیان این سناریو در بین متخصصان فقط ۵% است. ۳۵% انتظار دارند که روند ساید ادامه پیدا کند. اکثر تحلیل‌گران (۶۰%) هنوز روی حرکت نزولی قاطع این جفت‌ارز حساب می‌کنند: چه می‌شود اگر نهایتاً رؤیای دیرین واردکنندگان و زنان خانه‌دار ژاپنی نهایتاً به حقیقت تبدیل شود و ین موضع هجومی بگیرد و جایگاه پناهگاه امن سابقش را دوباره کسب کند؟ تصویر در اندیکاتورهای D1 با نظر متخصصان تفاوت زیادی دارد. ۶۵% از اسیلاتورها به رنگ سبز، ۱۰% به رنگ قرمز و بقیه به رنگ خاکستری خنثی هستند. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند به سمت شمال هستند. نزدیک‌ترین حمایت در ۱۳۵٫۵۰ قرار دارد حمایت بعدی در ۱۳۴٫۷۵ است و پس از آن به مناطق و سطوح حمایتی زیر می‌رسیم: ۱۳۴٫۰۰، ۱۳۳٫۵۰، ۱۳۳٫۰۰، ۱۳۲٫۳۰، ۱۳۱٫۵۰، ۱۳۰٫۳۰-۱۲۹٫۷۰، ۱۲۸٫۶۰ و ۱۲۸٫۰۰. به‌غیراز غلبه بر مقاومت فوری در ۱۳۶٫۳۵ و رسیدن به ارتفاع ۱۳۷٫۰۰ به‌سختی می‌توان اهداف دیگری را برای گاوها تصور کرد. اغلب اعداد رُندی مثل ۱۳۷٫۰۰، ۱۴۰٫۰۰ و ۱۵۰٫۰۰ در پیش‌بینی‌ها دیده می‌شوند. اگر نرخ رشد جفت‌ارز مثل ۳ ماه گذشته باقی بماند می‌تواند در اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر به منطقه ۱۵۰٫۰۰ خواهد رسید.

  این هفته انتظار هیچ اتفاق مهمی نه انتشار آمارهای اقتصاد کلان و نه عوامل سیاسی را در ژاپن نداریم. تنها رویداد قابل اشاره، سخنرانی رئیس بانک ژاپن، «هاروهیکو کورودا» در دوشنبه ۱۱ جولای است. البته نباید انتظار داشته باشیم که او اظهارات شگفت‌انگیز و عجیبی را بیان کند.

ارزهای دیجیتال: فرار یا انتظار؟

 • بیش از سه هفته است که نبرد بر سر ۲۰۰۰۰ دلار فروکش نکرده است. به نظر می‌رسید فاجعه حتمی است و جفت‌ارز BTC/USD در یک‌لحظه به گودالی عمیق فرو خواهد افتاد. به‌علاوه برخی تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کردند که بیت‌کوین ۵۰ تا ۸۰% دیگر از ارزش خودش را هم از دست خواهد داد. «رابرت کیوساکی» نویسنده کتاب پرفروش «پدر ثروتمند، پدر فقیر» حتی ریزش ۹۵ درصدی تا ۱۱۰۰ دلار را پیش‌بینی می‌کرد. اما تابه‌حال گاوها توانسته‌اند این خط مقدم را حفظ کنند.

  قبلاً نوشتیم که ۲۰ هزار دلار از نظر تاریخی مهم‌ترین سطح بیت‌کوین است. کافی است بحران دسامبر ۲۰۱۷ را به‌خاطر بیاوریم که بیت‌کوین به ارتفاع ۱۹۲۷۰ دلار رسید و بعد ۸۴% ریزش را تجربه کرد. البته حمله به ۲۰۰۰۰ دلار در آن زمان از جنوب بود اما اکنون از شمال است.

  برخی طرف‌داران ارز دیجیتال هنوز تلاش می‌کنند تا بر استقلال بازار دارائی‌های دیجیتال تاکید کنند. آنها عقیده دارند علت فروش وسیع بیت کوین و ریزش بازار ، ریزش تعدادی از پروژه‌ها بوده است. اما ما عقیده داریم که رابطه علّی در این دست نظرات در نظر گرفته نشده است. در حقیقت ریسک‌گریزی جهانی، علت تمامی مشکلات در بازار ارز دیجیتال است. سرمایه‌گذاران که به دلیل انتظار رکود جهانی و انقباض شدید سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا ترسیده‌اند فعالانه در حال خلاص شدن از دارائی‌های ریسکی هستند. بازارهای سهام جهانی از سوی فروشندگان تحت‌فشار هستند و این موضوع به‌وضوح در چارت‌های شاخص‌های سهامی مثل S&P500، داوجونز و نزدک ترکیبی دیده می‌شود که با بیت کوین همبستگی مستقیمی دارند. هرکجا این شاخص‌ها بروند، بیت کوین هم خواهد رفت و مدت‌ها است دیگر کسی از استقلال بیت کوین صحبت نمی‌کند. این مشکلات اقتصاد جهانی بودند که باعث ریزش تعدادی از پروژه‌های ارز دیجیتال مهم شدند که به نوبه خود ترس را بین صاحبان دارائی‌های دیجیتال افزایش دادند.

   «جیم کریمر» مدیر سابق هج‌فوند «Cramer & Co» و میزبان برنامه تلویزیونی «Mad Money» در شبکه CNBC با تحلیل این وضعیت اعلام کرد که فدرال رزرو آمریکا «پیروزی قابل‌توجهی» را در مبارزه علیه ارزهای دیجیتال به دست آورده است. «یک خط مقدم در جنگ علیه تورم با پیروزی چشمگیر فدرال رزرو وجود دارد: این نقطه همان نبرد علیه سفته‌بازی مالی است. [...] کار روی تخریب ارزهای دیجیتال تقریباً کامل شده است اما به نظر می‌رسد فعالان هنوز متوجه این موضوع نشده‌اند.»

  طبق نظر «گلسنود» ریزش بی‌سابقه قیمت بیت کوین در ماه ژوئن تقریباً همه «توریست‌های بازار» را از بازی خارج کرد و فقط هولدرها در «خط مقدم» باقی مانده‌اند. از نظر دینامیک‌های ماهانه، وضعیت فقط در سال ۲۰۱۱ بدتر از این بوده است. تعداد آدرس‌های فعال روزانه از بیش از ۱ میلیون در ماه نوامبر اکنون به ۸۷۰ هزار آدرس افت کرده است. نرخ رشد تعداد شرکت‌کنندگان هم به رکورد منفی سال‌های ۱۹-۲۰۱۸ افت کرده است و اکنون بیشتر از ۷۰۰۰ کاربر جدید در روز نیست.

  بزرگ‌ترین جریان خروجی در بین سرمایه‌گذاران نهادی (شرکت‌های با سرمایه‌گذاری بیش از ۱ میلیون دلار)، ماینرهای عمومی (افزایش تولید با گرفتن وام) همین‌طور سفته‌بازان و بازیگران ساده را شاهد هستیم. نهادها ۱۸۸ میلیون دلار را از صندوق‌های ارز دیجیتال در ماه ژوئن بیرون کشیده‌اند و حجم «عرضه غیرنقدی» به بالاترین سطح از جولای ۲۰۱۷ و ۲۲۳۰۰۰ بیت کوین رسیده است.

  به لطف اصلاح بازار سهام آمریکا، بیت کوین هفته گذشته توانست بالای ۲۰۰۰۰ دلار باقی بماند. در زمان نوشتن این بررسی (شب جمعه ۸ جولای) بیت کوین در منطقه ۲۱۸۰۰ دلار در حال معامله است. ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۰٫۹۶۶ تریلیون دلار است (هفته قبل ۰٫۸۷۶ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هفته قبل کمی بهتر شد و از ۱۱ نقطه به ۲۰ نقطه رسید اما هنوز در منطقه ترس شدید قرار دارد.

  آینده بیت کوین چه می‌شود؟ «تیموتی پترسون» مدیر سرمایه‌گذاری در «Cane Island Alternative Advisors» عقیده دارد قیمت بیت کوین در ماه‌های آینده زیر فشار فد همچنان افت خواهد کرد. طبق محاسبات این متخصص، احتمال رکود در آمریکا تا ۷۹% افزایش یافته است و سرمایه همچنان از دارایی‌های ریسکی فرار خواهد کرد و قیمت بیت کوین تا ۲۰% یا حتی ۴۰% در انتهای تابستان افت خواهد کرد. به‌خاطر دارید که طبق نظر محققان «Arcane Research» پتانسیل کاهش قیمت بیت کوین همچنان تا سطح ۱۰۳۵۰ وجود دارد.

  «مایکل بری» متخصص مالی که بحران وام مسکن ۲۰۰۷ را پیش‌بینی کرده است هم می‌گوید وضعیت بازار فعلی فقط وسط یک چرخه خرسی را به ما نشان می‌دهد. این سرمایه‌گذار، که قهرمان فیلم «The Big Short» بر اساس شخصیت او ساخته شده است، عقیده دارد بیت کوین همچنان می‌تواند نزول کند. «اگر تعدیل بر اساس تورم را در نظر بگیریم، S&P500 در نیمه اول ۲۰۲۲ حدود ۲۵ تا ۲۶% افت کرده و نزدک هم ۳۵%-۳۴ افت کرده است، بیت کوین ۶۵%-۶۴ افت کرده است. تا اینجا فقط «فشار چندگانه» وارد شده است پس از آن «فشار عایدی‌ها» از راه خواهد رسید. پس ما در وسط این ریزش هستیم.»

  متخصصان «Deutsche Bank» عقیده دارند قیمت بیت کوین ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۲ تا سطح ۲۸۰۰۰ دلار بالا برود. آنها این رشد را به رشد بازار سهام آمریکا نسبت می‌دهند. به عقیده آنها شاخص‌های نزدک ۱۰۰ و S&P500 می‌توانند در انتهای سال تا سطح ژانویه بالا بروند و بیت کوین را با خودشان بالا بکشند.

  پیش‌بینی «نیکولائوس پانیگیرتسوگلو» نماینده بانک دیگری به نام «JPMorgan» کاملاً دقیق به نظر می‌رسد. او می‌گوید در حال حاضر بدترین شرایط بازار خرسی را پشت سر گذاشته‌ایم زیرا بازیگران قوی صنعت ارز دیجیتال، بازیگران ضعیف را «نجات می‌دهند» تا «سرایت» ترس به دیگران را محدود کنند. این متخصص به علاقه صرافی ارز دیجیتال FTX به خرید پلتفرم BlockFi اشاره می‌کند. رسانه‌ها هم اعلام کردند که کارگزاری آنلاین «رابین‌هود» هدف یک اقدام برای تصاحب مالکیت شرکت قرار گرفته است. قبلاً صرافی FTX از کارگزاری ارز دیجیتال «Voyager Digital» حمایت کرده بود. «پانیگیرتسوگلو» اضافه می‌کند «بازتاب‌های فرایند اهرم‌زدایی تا مدت زیادی باقی خواهند ماند» و به نکول هج‌فوند «Three Arrows Capital» اشاره می‌کند.

  یک تحلیل‌گر ارز دیجیتال به نام «Rekt Capita» منتظر است تا بازار در نقطه‌ای از فروشنده‌ها خالی شود و سرمایه‌گذاران بلندمدت بتوانند BTC را در دامنه قیمتی بخرند که بیشترین سود را برایشان به همراه دارد. او می‌گوید «قبلاً میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای به‌عنوان اندیکاتور کف برای BTC عمل می‌کرد ولی در چرخه فعلی شاید شرایط کمی متفاوت باشد. بیت کوین به‌جای رسیدن به کف در SMA200 می‌تواند یک دامنه ماکرو را در زیر آن شکل دهد. در حقیقت هر چیزی در زیر آن نشانه‌ای از یک فرصت خرید در اوج است.»

  این تحلیل‌گر اشاره می‌کند که بیت کوین در روند نزولی قوی باقی مانده است ولی پیش‌نیازهای چرخه گاوی جدید نهایتاً فراهم خواهند شد: «بیت کوین ممکن است هنوز در روند مرحله پرشتاب نزولی باشد اما این روند قبل از مرحله تثبیت چندماهه قرار دارد و پس از آن روند ماکروی صعودی جدید بالاخره از راه می‌رسد.»

  همه پیش‌بینی‌های فوق نشان می‌دهند که حداقل چند ماه لازم است تا رالی گاوی جدیدی شکل بگیرد. اما «جردن بلفورت» کارگزار سهام سابق توصیه می‌کند که نه فقط چند ماه بلکه چند سال صبر کنید. او می‌گوید «اگر فراتر از افق ۲۴ماهه را نگاه کنید قطعاً می‌توانید با کمی شانس پول زیادی درآورید. اگر یک دوره سه یا پنج‌ساله را در نظر بگیرید اگر درآمد زیادی کسب نکنید تعجب می‌کنم چون اصول پایه بیت کوین تزلزل‌ناپذیر هستند» و توضیح می‌دهد که عرضه بیت کوین به ۲۱ میلیون سکه دیجیتال محدود می‌شود و تورم در دنیا همچنان افزایش خواهد یافت.

  می‌دانید که «جردن بلفورت» قبلاً به تقلب در بازار اوراق بهادار محکوم شده بود. کارگردان مشهور «مارتین اسکورسیزی» از او الهام گرفته بود تا فیلم مشهور «گرگ وال‌استریت» را خلق کند. اما اگرچه این کارگزار سهام قبلاً قانون را نقض کرده است اما اکنون فعالانه طرف‌دار رگولاسیون شفاف دارائی‌های ارز دیجیتال است.

  «چارلی اریث» مدیرعامل بنگاه سرمایه‌گذاری «ByteTree» نظری شبیه به «بلفورت» دارد. او هم مثل گرگ وال‌استریت به آینده نگاه می‌کند و بیت کوین و طلا را اجزای مهم پورتفوی‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌داند. نه به این دلیل که افزایش قیمت آنها تضمین شده است بلکه به این دلیل که آنها به‌عنوان بیمه علیه اشتباهات در عصر تورم عمل می‌کنند. البته طبق نظر این متخصص مالی، همه اتفاقات بستگی زیادی به سیاست فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی دارند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید