2022 ژوئن 11

EUR/USD: منتظر جلسه فد هستیم

 • می‌توان حرکت جفت‌ارز EUR/USD از ۲۳ می تا ۹ ژوئن را یک حرکت ساید در دامنه ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۶۴۰ در نظر گرفت (البته چند شکست کاذب که در هر دو جهت اتفاق افتادند را در نظر نمی‌گیریم). ولی بعد از جلسه هیئت‌مدیره بانک مرکزی اروپا در ۹ ژوئن، این آرامش نسبی برهم خورد. بازارها بیدار شدند، و این جفت‌ارز نزولی شد و تا اواسط روز جمعه بیش از ۲۰۰ نقطه را از دست داد ولی پیش‌بینی داده‌های تورم آمریکا باعث فریز شدن آن شد.

  جلسه بانک مرکزی اروپا قطعاً نه‌تنها اتفاق اصلی هفته گذشته بلکه یکی از مهم‌ترین اتفاقات چند هفته اخیر بود. سرمایه‌گذاران تصور می‌کردند که نرخ بهره کلیدی در ماه ژوئن در سطح ۰% باقی خواهد ماند (همین اتفاق هم افتاد). اما امیدوار بودند که «کریستین لاگرید» رئیس بانک مرکزی اروپا جهش نرخ ۰.۵۰% را در جولای اعلام کند به‌خصوص چون تورم در ماه می به رکورد بی‌سابقه ۸.۱% رسیده بود و پیش‌بینی‌های رشد آن در سه سال آینده به‌شدت افزایش پیدا کرده بود. اما در نهایت فهمیدیم که این رگولاتور آماده نیست تا اقدامی این‌قدر قاطع انجام دهد و نرخ بهره را فقط ۰.۲۵% افزایش داد. این بانک، افزایش دیگری در حد ۰.۲۵% را به‌عنوان یک احتمال در ماه سپتامبر مدنظر دارد.

  رگولاتور از این می‌ترسد که افزایش شدید نرخ بهره شاید تاثیر نامطلوبی بر اقتصاد منطقه یورو بگذارد که در حال حاضر هم به دلیل افزایش قیمت‌های انرژی، وقفه در زنجیره تأمین و سایر مشکلاتی که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین ایجاد کرده است، در شرایط دشواری به سر می‌برد.

  نتایج پنجشنبه ۹ ژوئن نشان داد که موضع بانک مرکزی اروپا اکنون دیگر متمایل به کبوترها نیست اما هنوز فاصله بسیار زیادی با موضع شاهینی فدرال رزرو دارد. تورم بالاتر از حد انتظار بود درحالی‌که افزایش نرخ بهره برعکس کمتر از حد انتظار بود. این وضعیت بر احساس بازار اثر منفی گذاشت و باعث افت ارز رایج اروپا شد.

  اتفاق مهم دیگر هفته هم انتشار داده‌های بازار مصرف‌کننده آمریکا (CPI) بود. اکنون تورم، در کنار وضعیت بازار کار، مهم‌ترین اندیکاتورهایی هستند که سیاست فدرال رزرو را تعیین می‌کنند. بنابراین اتفاقاتی که برای قیمت‌های مصرف‌کننده می‌افتند بسیار مهم هستند. اگر افزایش قیمت‌ها متوقف شود و تورم در همان سطح ۸.۳% باقی بماند، این تأییدی بر درست بودن سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا، به‌خصوص در پس‌زمینه افزایش شدید پیش‌بینی تورم در منطقه یورو است.

  طبق داده‌های منتشر شده در ۱۰ ژوئن، شاخص قیمت مصرف‌کننده، منهای قیمت‌های غذا و انرژی (CPI m/m) بدون تغییر در همان سطح ماه می یعنی ۰.۶% باقی ماند (اگرچه این عدد بالاتر از مقدار پیش‌بینی شده ۰.۵% است) ولی CPI (g /d) از ۶.۲% به ۶.۰% کاهش پیدا کرد درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از عدد ۵.۹% بود. بازار، این اطلاعات را سیگنال خوبی برای دلار حساب کرد و جفت‌ارز EUR/USD باز هم پایین‌تر رفت و هفته را در ۱٫۰۵۲۰ به پایان رساند.

  هفته بعد، چهارشنبه ۱۵ ژوئن، انتظار رویدادی را می‌کشیم که شاید مهم‌تر از جلسه بانک مرکزی اروپا باشد. این رویداد، جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در فد است، در این جلسه درباره افزایش بعدی نرخ وجوه فدرال تصمیم‌گیری خواهد شد. ما قبلاً نوشته بودیم که این رگولاتور قصد دارد نرخ بهره را ۰.۵% افزایش دهد و این اتفاق احتمالاً در قیمت‌های دلار در بازار، پرایس شده است. بعد از این جلسه، ما منتظر اظهار نظر یا کنفرانس خبری مدیریت فد هستیم که سرمایه‌گذاران در جریان آن اطلاعات تازه‌ای را درباره برنامه‌های آینده بانک مرکزی آمریکا به دست می‌آورند. به‌طورکلی، ابهام‌ها هنوز ادامه دارند.

  در این شرایط، نظر متخصصان در غروب ۱۰ ژوئن به دو دسته مساوی مستقیم می‌شود: ۵۰% طرف‌دار گاوها و ۵۰% طرف‌دار خرس‌ها هستند. اندیکاتورهای قرمز کاملاً روی D1 مسلط هستند. ۱۰۰ درصد اندیکاتورهای روند به رنگ قرمز هستند. همین تعداد از اسیلاتورها هم به رنگ قرمز هستند اما ۲۵% از آنها سیگنال‌های بیش‌فروش را به ما می‌دهند. نزدیک‌ترین مقاومت قوی در منطقه ۱٫۰۶۰۰ قرار دارد، اگر گاوها موفق شوند تا مقاومت ۱٫۰۶۴۰ را بشکنند و به منطقه ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۷۵۰ صعود کنند، هدف بعدی آنها ۱٫۰۸۰۰ است. هدف شماره یک خرس‌ها شکستن حمایت منطقه ۱٫۰۵۰۰ سپس ۱٫۰۵۰۰-۱٫۰۴۶۰ و رسیدن به کف ۱۳ می یعنی ۱٫۰۳۵۰ است. اگر آنها موفق شوند به کف سال ۲۰۱۷ یعنی ۱٫۰۳۴۰ حمله خواهند کرد که پایین‌تر از آن فقط اهداف ۲۰ساله قرار گرفته‌اند.

  به جز جلسه بازار باز کمیته فدرال، از اتفاقات اقتصادی هفته آینده می‌توانیم به انتشار CPI و شاخص احساس اقتصادی ZEW در آلمان در سه‌شنبه ۱۴ ژوئن و انتشار شاخص قیمت تولیدکننده در آمریکا اشاره کنیم. اطلاعات فروش خرده‌فروشی هم چهارشنبه ۱۵ می منتشر خواهند شد و فعالیت تولیدی آمریکا هم روز بعد منتشر خواهد شد. در نهایت مقدار شاخص قیمت مصرف‌کننده در منطقه یورو در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۱۷ می منتشر خواهد شد.

GBP/USD : منتظر جلسه بانک مرکزی انگلستان هستیم

 • وقایع هفته گذشته، تأیید دیگری بر همبستگی مثبت پوند با یورو و با دلار بود. یورو که پنجشنبه ۹ ژوئن افت کرد، پوند را هم با خودش پایین کشید. هر دو جفت‌ارز EUR/USD و GBP/USD به سمت جنوب رفتند. داده‌های قیمت‌های مصرف‌کننده در آمریکا هم انگیزه بیشتری برای افت آنها در روز جمعه ایجاد کرد. به همین دلیل قوس آخر این جفت‌ارز در حوالی ۱٫۲۳۱۱ به پایان رسید.

  ضمناً جلسه بانک انگلستان هم یک روز بعد از جلسه فدرال رزرو، روز پنجشنبه ۱۶ ژوئن برگزار خواهد شد. شاید تصمیم آنها درباره نرخ بهره با گوشه چشمی به همکارانش در روز قبل گرفته شود. ضمناً رشد انتظارات تورمی باعث می‌شود تا این رگولاتور به سمت سختگیرانه‌تر کردن سیاست پولی هل داده شود (QT که در تضاد با تسهیل مقداری (QE) قرار دارد). پیش‌بینی تورم بانک مرکزی انگلستان در ۱۲ ماه آینده، تورم ۴.۶% است درحالی‌که قبلاً ۴.۳% بود.

  درحالی‌که منتظر برگزاری جلسات دو بانک مرکزی، آمریکا و انگلستان هستیم، پیش‌بینی‌ها درباره قیمت پوند خیلی مبهم به نظر می‌رسند. آیا سقوط ادامه پیدا می‌کند؟ ۴۰ درصد از متخصصان به این سؤال پاسخ مثبت می‌دهند، ۵۰ درصد پاسخشان منفی است و ۱۰ درصد هم هیچ نظری ندارند. اکثریت مطلق اندیکاتورهای D1 به سمت خرس‌ها هستند همان‌طور که در EUR/USD هم شاهد آن بودیم. ۱۰۰ درصد از اندیکاتورهای روند حاکی از سقوط هستند و ۹۰ درصد اسیلاتورها به سمت جنوب هستند اگرچه یک‌چهارم آنها در منطقه بیش‌فروش قرار دارند و ۱۰% باقیمانده به رنگ خاکستری خنثی هستند. حمایت‌ها در سطوح ۱٫۲۳۰۰-۱٫۲۲۹۰، ۱٫۲۲۰۰ سپس ۱٫۲۱۶۴-۱٫۲۱۵۴ و ۱٫۲۰۷۵ قرار دارند. نقطه حمایت قوی این جفت‌ارز هم در سطح روانی مهم ۱٫۲۰۰۰ قرار گرفته است. اگر رشدی اتفاق بیفتد این جفت‌ارز باید بر مقاومت‌های ۱٫۲۴۳۰-۱٫۲۴۰۰، ۱٫۲۴۶۰، ۱٫۲۵۰۰، ۱٫۲۶۰۰ و سپس ۱٫۲۶۶۵-۱٫۲۶۴۰، ۱٫۲۷۵۰-۱٫۲۷۰۰، ۱٫۲۸۳۵-۱٫۲۸۰۰ و ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۷۵ غلبه کند.

  به جز جلسه بانک مرکزی انگلستان، سایر اتفاقات هفته آینده اقتصاد انگلستان عبارت‌اند از انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی در دوشنبه ۱۳ ژوئن و اطلاعات دستمزد و اشتغال انگلستان در سه‌شنبه ۱۴ ژوئن.

USD/JPY : در انتظار جلسه بانک مرکزی ژاپن

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۳ تا ۱۷ ژوئن ۲۰۲۲1

 • احتمال زیادی دارد که بانک مرکزی ژاپن در جلسه معمول خودش در جمعه، ۱۷ ژوئن دوباره سیاست پولی فوق نرم خودش را بدون تغییر باقی بگذارد و نرخ بهره را در سطح منفی ۰.۱%- تثبیت کند. اما اگر این رگولاتور در کنفرانس خبری بعد از جلسه، حداقل به سختگیرانه‌تر شدن احتمالی سیاست‌هایش در آینده قابل پیش‌بینی اشاره کند ممکن است این بمب خبری باعث تقویت شدید ین شود.

  اما همان‌طور که قبلاً گفتیم احتمال این اتفاق کم است. صعود دلار دوباره جفت‌ارز USD/JPY را به رکورد ۲۰ساله جدیدی هدایت می‌کند. هفته گذشته ارتفاع بی‌سابقه ۱۳۴٫۵۵ ثبت شد و این جفت‌ارز کارش را کمی پایین‌تر در ۱۳۴٫۳۷ به پایان رساند.

  در حال حاضر فقط ۱۵% از تحلیل‌گران به صعود این جفت‌ارز به بالای ۱۳۵٫۰۰ رأی می‌دهند، ۳۵% موضع خنثی گرفته‌اند درحالی‌که اکثریت (۵۰%) انتظار اصلاح این جفت‌ارز به جنوب را دارند. (البته باتوجه‌به قدرت نیروی حرکتی صعودی این جفت‌ارز، این اصلاح ممکن است تا ابد به تعویق بیفتد). تصویری که در اندیکاتورهای D1 می‌بینیم با نظر متخصصان متفاوت است. همه اندیکاتورهای روند و همه اسیلاتورها به رنگ سبز هستند. البته ۴۰% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید هستند که درصد قابل‌توجهی است. نزدیک‌ترین حمایت در ۱۳۴٫۰۰ قرار گرفته است و بعد از آن به مناطق و سطوح ۱۳۳٫۳۵-۱۳۳٫۰۰، ۱۳۲٫۵۰-۱۳۲٫۲۵، ۱۳۱٫۰۰-۱۳۰٫۴۵، ۱۳۰٫۲۰-۱۲۹٫۷۰، ۱۲۸٫۶۰، ۱۲۸٫۰۰، ۱۲۷٫۵۰، ۱۲۷٫۰۰، ۱۲۶٫۳۵-۱۲۶٫۰۰ و ۱۲۵٫۰۰ می‌رسیم. هدف گاوها این است که به سقف ۹ ژوئن یعنی ۱۳۴٫۵۵ برسند. هدف بعدی آنها سقف ۱ ژانویه ۲۰۰۲ یعنی ۱۳۵٫۱۹ است که راه کمی تا آن مانده است (در بررسی پایان آوریل نوشتیم که اگر بر نرخ رشد جفت‌ارز تمرکز کنیم، حمله به این ارتفاع می‌تواند یک ماه و نیم بعد اتفاق بیفتد. خب حالا می‌بینیم که محاسبات ما ۱۰۰% درست بوده است).

ارزهای دیجیتال: بیت‌کوین در جستجوی یک کف

 • از ۹ ژوئن تابه‌حال، دو هفته است که گاوها در شاخص‌های S&P500، داوجونز و نزدک، حملات خرس‌ها را با موفقیت دفع می‌کنند. البته تقویت دلار و فرار سرمایه‌گذاران از ریسک‌های تورمی احتمالاً دلیل برداشت فعالانه سود در موقعیت‌های لانگ سفته‌بازی روی سهام است. قیمت‌ها افت کرده‌اند.  

  نبرد بین گاوها و خرس‌ها در خط مقدم BTC/USD که در طول افق ۳۰۰۰۰ دلار انجام می‌شود تقریباً پنج هفته است که متوقف نشده است. باید برای مدافعان بیت‌کوین اعتبار قائل شویم که علی‌رغم سقوط بازار سهام هنوز خط مقدم خودشان را (تا شب جمعه، ۱۰ ژوئن) حفظ کرده‌اند و فقط کمی به سمت جنوب عقب‌نشینی کرده‌اند. در این وضعیت پایاپای، سرمایه‌گذاران بلندمدت فقط می‌توانند منتظر بمانند و امیدوار باشند که این جفت‌ارز رشد کند. معاملات نوسان گیرهای روزانه در روند ساید در دالان باریکی انجام می‌شود که می‌تواند سودهای خوبی برای آنها داشته باشد. اگرچه انجام این نوسان‌گیری نیاز به مهارت زیادی دارد.

  به عقیده ما، همه آزاد هستند تا از استراتژی معاملاتی استفاده کنند که بیشترین تناسب را با آنها دارد. افراد متفاوت، تجارب متفاوت، وضعیت‌های روانی متفاوت، امکانات مالی متفاوت، تایم‌فریم‌های متفاوتی دارند که می‌توانند از آنها در معاملات استفاده کنند. به‌طورکلی همه چیز، فردی و خاص است. مثلاً «مایک سیلور» مدیرعامل «میکرواستراتژی» عقید دارد نباید اهداف کوتاه‌مدت شما را از ادامه مسیر منصرف کنند. او می‌گوید افرادی که توجه بیش از حدی به چارت‌ها دارند. «درگیر نوعی فال‌گیری هستند». او به نشریه «The Block» گفته است » اگر قصد ندارید [بیت کوین] را تا چهار سال آینده نگه دارید، اصلاً سرمایه گذار نیستید بلکه معامله‌گر هستید و توصیه من به معامله‌گران این است : معامله نکنید، سرمایه‌گذاری کنید».
  می دانید که در ۱۴ آوریل ۲۰۲۲، شرکت «میکرواستراتژی» بزرگ‌ترین هولدر بیت کوین در بین شرکت‌های عمومی محسوب می‌شود. این شرکت همراه با شرکت‌های وابسته اش ۱۲۹۲۱۸ بیت کوین را با ارزش ۳.۹۷ میلیارد دلار با قیمت میانگین ۳۰۷۰۰ دلار خریده اند. پس وضعیت فعلی بیت کوین برای «میکرواستراتژی» و شخص «مایکل سیلور» کاملاً حیاتی و بحرانی است. اگر قیمت بیت کوین بالا نرود شرکت در وضعیت نسبتا نامناسبی قرار می‌گیرد. عده‌ای از متخصصان عقیده دارند که شاید حتی قیمت بیت کوین دچار افت بیشتری شود.

  «جاستین بنت» تحلیل‌گر ارز دیجیتال، پیش‌بینی خودش را درباره هفته‌های آینده منتشر کرده است و در این پیش‌بینی ها به تکرار چارت ژوئن ۲۰۲۱ اشاره می‌کند. او عقیده دارد نزدیک‌ترین خط دفاع برای گاوها ۲۸۶۰۰ دلار است. اگر این دارایی به زیر این سطح برسد، این خطر وجود دارد که دوباره به کف ماه می یعنی ۲۶۹۱۰-۲۶۵۸۰ دلار برگردد.

  این تحلیل‌گر عقیده دارد اگر بیت کوین سناریوی ژوئن ۲۰۲۱ را دنبال کند آنگاه به کف‌های جدیدی در سال فعلی خواهد رسید: «اگر فروش شدید اتفاق بیفتد یک حرکت نزولی می‌تواند در دامنه ۲۵۰۰۰-۲۴۰۰۰ انجام شود. اما فکر می‌کنم این کمترین قیمت در چرخه فعلی باشد.»
   «بنت» پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین بعد از تشکیل کف سالانه جدید، کمی رشد می‌کند. او می‌گوید «شاید بیت کوین یک رالی کوتاه‌مدت با یک سقف ماکروی پایین‌تر را ثبت کند. «قیمت بیت کوین طبق محاسبات او در ماه جولای در این رشد کوتاه‌مدت می‌تواند تا ۳۵۰۰۰ دلار صعود کند.

  اما «کیتی وود» مؤسس و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «ARK Invest» که ۶۰ میلیارد دلار دارایی دارد، عقیده دارد BTC در حال حاضر بر اساس عملکرد شبکه، یک کف را تشکیل داده است. او عقیده دارد «هولدرهای کوتاه‌مدت تسلیم شده‌اند و این خبری عالی است چون نشان می‌دهد به کف رسیده‌ایم.» سهم هولدرهای بلندمدت (کسانی BTC را حداقل یک سال نگه می‌دارند) به بالاترین سطح تاریخ یعنی ۶۵.۷% رسیده است. اگرچه همچنان احتمال تسلیم برخی از آنها وجود دارد تا کف جدیدتری ایجاد شود.

   «وود» به جز اندیکاتورهای شبکه، بازار فیوچرز بیت کوین را هم تحت‌نظر دارد و به دوره‌ای از افزایش نوسان این دارایی اشاره می‌کند. «هنوز خیلی سخت است که بگوییم بیت کوین به چه جهتی خواهد رفت ولی ما عقیده داریم که به احتمال زیاد این نوسان در جهت صعودی ادامه خواهد یافت.». علی‌رغم برخی خوش‌بینی‌ها بعد از ریزش ترا (لونا) باید احتیاط کرد. مدیرعامل «ARK Invest» می‌گوید «همه ما گوش‌به‌زنگ و محتاط هستیم، ریزش ترا شکست سختی برای ارزهای دیجیتال بود، رگولاتورها دلایلی دارند تا محدودیت‌های سختگیرانه‌تری را نسبت به آنچه پیش‌بینی می‌شد به ارز دیجیتال تحمیل کنند.». به‌هرحال، «مایکل سیلور» مدیرعامل «میکرواستراتژی» در اظهار نظری درباره ریزش ترا و اصلاح بازار بعد از آن گفته است که تردید دارد اتفاقاتی که افتاده‌اند نشانه‌ای از مرحله خرسی در بازار باشند. «نمی‌دانم این یک بازار، خرسی است یا نه اما اگر خرسی باشد، ما در ۲۴ ماه گذشته سه بازار خرسی را پشت سر گذاشته‌ایم».

  وقتی به پیش‌بینی‌های بلندمدت می‌رسیم طبق معمول جهت‌های متفاوت حرکت را بررسی می‌کنیم. «پل کروگمن» اقتصاددان آمریکایی و برنده جایزه نوبل، ارزهای دیجیتال را کلاهبرداری خوانده است و آنها را با بحران املاک و مسکن سال ۲۰۰۸ مقایسه می‌کند. او در مصاحبه‌ای با «فاکس نیوز» به فیلم «The Big Short» اشاره می‌کند که داستان بحران مالی دهه اول ۲۰۰۰ را بازگو می‌کند که باعث ریزش بازار مسکن شد. «کروگمن» می‌گوید قیمت‌های مسکن بی‌نهایت بالا بودند اما این باعث توقف مردم نمی‌شد. همین وضعیت در بازار ارز دیجیتال در حال اتفاق افتادن است.

  این اقتصاددان افرادی که ادعا می‌کنند دارائی‌های دیجیتال، آینده دنیای مالی هستند را مورد انتقاد قرار می‌دهد. «کروگمن» عقیده دارد، بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ ظاهر شد در طول این سال‌ها به جز استفاده در فعالیت‌های غیرقانونی هنوز هیچ کاربرد عملی قابل‌توجهی را ثبت نکرده است.

  این برنده جایزه نوبل می‌گوید «ارزهای دیجیتال به یک کلاس دارایی بزرگ تبدیل شده‌اند و حامیان آنها روزبه‌روز نفوذ سیاسی خودشان را افزایش می‌دهند. این که ارزهای دیجیتال هیچ ارزش واقعی نداشته باشند از نظر عده‌ای با عقل جور در نمی‌آید. اما این خانه فقط با شن ساخته شده است. من حباب مسکن و بحران وام مسکن را به خاطر دارم پس می‌توانم بگویم که از بازی «فروش استقراضی بزرگ» به سمت کلاهبرداری بزرگ حرکت می‌کنیم.»

  «مایک مک گلون» متخصص بلومبرگ بر خلاف «پل کروگمن» عقیده دارد که ما در یک بازی بزرگ هستیم اما پایین نمی‌رویم بلکه بالا می‌رویم. طبق پیش‌بینی‌های او، بالاترین تورم ۴۰ سال گذشته در حال شروع است که باعث بزرگ‌ترین بحران اقتصادی می‌شود و پس از آن دارایی‌هایی مثل ارزهای دیجیتال، اوراق قرضه و طلا رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه خواهند کرد. «مک گلون» در مصاحبه‌ای با «کیتکو نیوز» می‌گوید «این یادآوری کننده نتایج ۱۹۲۹ است. اگرچه بیشتر شبیه به دوران پس از بحران ۲۰۰۸ یا شاید پس از سقوط ۱۹۸۷ خواهد بود.»

  «لین آلدن» استراتژیست سرمایه‌گذاری آمریکایی هم مثل «مایک مک گلون»، «کیتی وود» و «مایکل سیلور» حامی گاوها است. او انتظار ندارد که تورم به این زودی کاهش پیدا کند زیرا آمریکا همچنان برای رفع تعهدات مالی خودش پول چاپ می‌کند. او به همین دلیل عقیده دارد که بیت کوین یکی از مطمئن‌ترین دارایی‌ها در کنار طلا و املاک است.

  در بررسی قبلی سطح هدف بیت کوین که متخصصان «InvestAnswers» با انتخاب ارزش متوسط منتخبی از پیش‌بینی‌های «فیدلیتی»، «آرک اینوست» و سایر شرکت‌ها تعیین کرده بودند را ذکر کردیم. آنها با ترکیب برخی مدل‌های ارز دیجیتال مشهور به این نتیجه رسیدند که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۳۰ حدود ۱۵۵۵۰۰۰ دلار به‌ازای هر سکه خواهد بود.

  البته «جورین تیمر» تحلیل‌گر کلان و مدیر شرکت سرمایه‌گذاری «فیدلیتی» پیش‌بینی بلندمدت خودش را آپدیت کرده است و اکنون پیش‌بینی خیلی ملایم‌تری را مطرح می‌کند. «جورین تیمر» به مدل «ذخیره به جریان» (S2F) مشهور تحلیل‌گری با نام مستعار PlanB اشاره می‌کند که طبق آن قیمت BTC بر اساس شوک‌های عرضه ایجاد شده توسط هاوینگ‌های این دارایی، پیش‌بینی شده است. البته این متخصص دو مدل دیگر را به مدل S2F اضافه کرده است که نرخ استفاده از اینترنت و موبایل را هم ردیابی می‌کنند.

   «تیمر» عقیده دارد بر اساس مدل استفاده از موبایل، قیمت بیت کوین می‌تواند خیلی سریع تا ۱۴۴۷۵۳ دلار در سال ۲۰۲۵ (حدود یک سال بعد از هاوینگ بعدی) افزایش پیدا کند. اما اگر BTC از ریتم گسترش استفاده از اینترنت پیروی کند آنگاه این دارایی همین حالا به سقف خودش رسیده است و فقط ظرف ۳ سال آینده می‌تواند به ۴۷۷۰۲ دلار برسد. ارزش متوسط به‌دست‌آمده توسط «تیمر» بر اساس مدل عرضه اصلاح شده او ۶۳۷۷۸ دلار است.

  زمان خواهد گفت که حق با کدام یک از این متخصصان است. در حال حاضر و در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۱۰ ژوئن، ارزش کل بازار ارز دیجیتال در سطح ۱٫۱۹۲ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۲۲۵ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع هم محکم به منطقه ترس شدید چسبیده است و ۱۳ نقطه است (هفته قبل ۱۰ نقطه بود). در زمان نوشتن این بررسی، جفت‌ارز BTC/USD با قیمت ۲۹۳۴۰ دلار معامله می‌شود.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید