2022 می 15

EUR/USD: در مسیر رسیدن به ۱٫۰۰۰۰

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۶ تا ۲۰ می ۲۰۲۲1

 • درحالی‌که جفت‌ارز  EUR/USD  به سقوط خودش ادامه می‌دهد، دلار همچنان در حال صعود است. شاخص دلار DXY روز پنجشنبه ۱۲ می به نزدیکی ۱۰۴٫۹ رسید. آخرین باری که این شاخص تا این حد اوج گرفته بود، ۲۰ سال قبل بود. این جفت‌ارز در ۱٫۰۳۴۹ به نقطه کف خود رسید، منطقه‌ای که کف قیمت دسامبر ۲۰۱۶ تا ژانویه ۲۰۱۷ هم محسوب می‌شود. این جفت‌ارز در آینده و با پیروی از DXY به‌جایی  خواهد رسید که ۲۰ سال قبل معامله می‌شد. این نقطه همان برابری ۱:۱ است، درست مثل سنگی که در حال  غلتیدن به پایین کوه است.

  تقویت دلار هم طبق معمول دو دلیل داشت: احیای بازار کار و رشد تورم. این عوامل، ریتم سختگیرانه‌تر شدن سیاست پولی فدرال رزرو را تعیین می‌کند.

  طبق پیش‌بینی‌ها باید تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری آمریکا کمی افزایش پیدا می‌کرد. اما داده‌های واقعی که پنجشنبه ۱۲ می منتشر شدند نشان دادند که وضعیت بازار کار خیلی بهتر از انتظارها است. اگرچه  تعداد درخواست‌های اولیه رشد کرده است ولی نه به‌اندازه ۳ هزار درخواست بلکه فقط ۱۰۰۰ درخواست افزایش یافته است. تعداد درخواست‌های تکراری هم طبق پیش‌بینی‌ها، ۳ هزار عدد افزایش پیدا نکرده بود بلکه ۴۴۰۰۰ درخواست کمتر شده بود. روز بعد یعنی ۱۱ می، اطلاعات تورم هم منتشر شدند. شاخص قیمت مرکزی مصرف‌کننده در آمریکا در ماه آوریل ۰.۳% افزایش پیدا کرده و به مقدار ۰.۶% رسید. این رشد خیلی کمتر از ۱.۲% افزایش ماه مارس است. اما این اطلاعات به معنای این نیست که تورم کشور به قله خودش رسیده است و در آینده فقط کاهش پیدا می‌کند. اصلاً این‌طور نیست. قیمت‌های نفت هنوز بالای بشکه‌ای ۱۰۰ دلار باقی‌مانده‌اند و هزینه‌های کالاها، هزینه‌های حمل‌ونقل و مخارج خانوار را به بالا هل می‌دهند. قیمت خودروهای نو فقط در ماه آوریل ۱.۱% افزایش داشته (افزایش قیمت ماه مارس فقط ۰.۲% بود) درحالی‌که قیمت‌های بلیت هواپیما ظرف همین ماه ۱۸.۶% افزایش داشته اند که بیشترین افزایش را در ۶۰ سال اخیر را نشان می‌دهد. ضمناً به احتمال زیاد سلسله تعطیلی‌های سراسری چین به دلیل موج جدید ویروس کرونا منجر به مشکلاتی در تدارکات و تبادل کالاها خواهد شد که کمکی به کاهش بیشتر تورم نمی‌کند.

  ترکیب این عوامل نشان می‌دهد که فدرال رزرو احتمالاً برنامه‌هایش برای سختگیرانه‌تر کردن سیاست پولی را تغییر نمی‌دهد و ترازنامه خودش را کاهش می‌دهد و نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهد. «لورتا مستر» رئیس بانک فدرال رزرو کلیولند، و «جان ویلیامز» رئیس فدرال رزرو نیویورک،  با پیروی از «جروم پاول» و همکارانشان در FOMC  از قصد فدرال رزرو برای افزایش نرخ وجوه فدرال به میزان ۰.۵% در هر یک از دو جلسه آینده و رساندن آن به سطح ۲٫۰ % حمایت کردند.

  چهره‌های کلیدی بانک مرکزی اروپا  که طرف‌دار شروع افزایش نرخ بهره هستند هنوز در اقلیت هستند. اکثر اعضای هیئت حکام این بانک هنوز عقیده دارند که افزایش تورم منطقه یورو، پدیده‌ای موقتی است که عمدتاً  به دلیل افزایش قیمت‌های انرژی در اثر تحریم‌های روسیه ایجاد شده است. به همین دلیل واگرایی قوی بین  موضع کاملاً شاهینی در فدرال رزرو و موضع ذاتاً کبوتری بانک مرکزی اروپا باعث می‌شود تا جفت‌ارز EUR/USD همچنان به پایین برود و کف‌های چندساله جدیدی را تجربه کند.

  در حال حاضر نظر تحلیل‌گران به این صورت تقسیم شده است: ۷۰% از تحلیل‌گران مطمئن هستند که دلار همچنان تقویت خواهد شد و ۳۰% باقیمانده هنوز منتظر اصلاح این جفت‌ارز به سمت شمال هستند. هم‌زمان وقتی از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه حرکت می‌کنیم، تعداد کسانی که به رشد این جفت‌ارز رأی می‌دهند تا ۸۰% افزایش پیدا می‌کند. بعد از افت دیگری که در این جفت‌ارز شاهد بودیم، کل اندیکاتورها در D1 از دلار حمایت می‌کنند. البته ۲۰% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌فروش هستند. نزدیک‌ترین مقاومت در منطقه ۱٫۰۴۲۰  است و هدف بعدی گاوها در EUR/USD بازگشت به منطقه ۱٫۰۵۸۰-۱٫۰۴۸۰ است. اگر آنها بتوانند موفق شوند بعداً تلاش می‌کنند تا مقاومت ۱٫۰۶۴۰ را بشکنند و به منطقه ۱٫۰۸۰۰-۱٫۰۷۵۰ صعود کنند. اما وظیفه اول خرس‌ها دست‌یافتن به کف ۱۳ می یعنی ۱٫۰۳۵۰ است و سپس آنها به سمت کف ۲۰۱۷ یعنی ۱٫۰۳۴۰ هجوم خواهند برد و پایین‌تر از آن، فقط حمایت ۲۰ساله پیش روی آنها قرار دارد.

  توصیه می‌کنیم در تقویم هفته آینده به انتشار داده‌های قیمت و حجم فروش در بخش خرده‌فروشی آمریکا توجه کنید که سه‌شنبه ۱۷ می منتشر خواهد شد. سخنرانی‌های «کریستین لاگرید» رئیس بانک مرکزی اروپا و «جروم پاول» هم در همان روز برگزار خواهند شد. شاخص قیمت مصرف‌کننده منطقه یورو، چهارشنبه ۱۸ می منتشر خواهد شد و اطلاعات فعالیت تولیدی و وضعیت بازار کار آمریکا پنجشنبه ۱۹ می منتشر خواهد شد.

GBP/USD : صعود نرخ GBP امکان‌پذیر است اما واضح نیست

 • همان‌طور که در بخش قبل گفتیم، شاخص دلار DXY به بالاترین مقدار ۲۰ساله خودش رسیده است. متخصصان می‌گویند این شاخص در چهار هفته گذشته ۵.۱% رشد کرده است. هم‌زمان جفت‌ارز GBP/USD  افت ۷.۴% را تجربه کرد و از میانگین ۲.۳% افت فراتر رفت. البته همه چیز برای پوند بد نبود. بانک مرکزی انگلستان پیش‌بینی افزایش تورم خودش نسبت به مقدار فعلی ۷.۰% (سقف سی‌ساله) را در جلسه خودش در ۵ می تا ۱۰.۲۵% بالا برد. اگرچه این رگولاتور پیش‌بینی خودش درباره رشد تولید ناخالص داخلی امسال را تغییر نداد (۳.۷۵%). بانک انگلستان انتظار شروع رکود از Q4 را دارد. این بانک انتظار ۰.۲۵% کاهش تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۳ را به‌جای رشد برنامه‌ریزی‌شده قبلی ۱.۲۵% دارد. طبق جدیدترین پیش‌بینی‌ها، در سال ۲۰۲۴ تولید ناخالص داخلی ۱.۰% رشد نخواهد کرد بلکه فقط ۰.۲۵% رشد خواهد کرد.

  البته نمی‌توان این سناریو را سناریویی خوش‌بینانه دانست. البته یک هفته بعد در ۱۲ می، آمارها نشان داد که تولید ناخالص داخلی کشور در Q1 به‌صورت سال‌به‌سال ۸.۷% رشد کرده است که به‌شدت بیش از رقم قبلی ۶.۶% است. این دینامیک‌ها سرمایه‌گذاران را امیدوار کرد که این رگولاتور در نرخ بهره فعلی ۱.۰% متوقف نشود و مثل فدرال رزرو نرخ بهره را برای مبارزه با تورم باز هم افزایش بدهد.

  GBP/USD  در ۱٫۲۱۵۴ به کف هفتگی خودش رسیده بود درحالی‌که قوس آخر هفته را در ۱٫۲۲۴۰ به پایان رساند. در صورت اصلاح بیشتر به سمت شمال، این جفت‌ارز باید بر مقاومت در منطقه ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰ غلبه کند و سپس مناطق ۱٫۲۴۰۰، ۱٫۲۵۷۰-۱٫۲۴۷۰، ۱٫۲۶۳۵-۱٫۲۶۰۰، ۱٫۲۷۵۰-۱٫۲۷۰۰، ۱٫۲۸۳۵-۱٫۲۸۰۰ و ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۷۵ وجود دارند. اولین حمایت در حین حرکت به جنوب در سطح ۱٫۲۲۰۰ خواهد بود پس از آن ۱٫۲۱۶۴-۱٫۲۱۵۴ و ۱٫۲۰۷۵ قرار خواهند گرفت. نقطه حمایت قوی برای این جفت‌ارز هم سطح مهم روانی ۱٫۲۰۰۰ خواهد بود. 85% از متخصصان به تضعیف بیشتر پوند رأی  می‌دهند و ۱۵% انتظار برگشت به صعود را دارند. باید به این نکته اشاره کنیم که وقتی به پیش‌بینی‌ها تا پایان ژوئن نگاه می‌کنیم، تعداد حامیان رشد این جفت‌ارز تا ۷۵% افزایش پیدا می‌کند. برتری کامل در D1 همچنان با اندیکاتورهای قرمز است: ۱۰۰% اندیکاتورهای روند و ۹۰% اسیلاتورها به سمت پایین هستند. ۱۰% باقیمانده اسیلاتورها هم به سمت شمال هستند.

  از رویدادهای مهم هفته آینده اقتصاد انگلستان می‌توانیم به انتشار اطلاعات بیکاری و دستمزدهای این کشور در سه‌شنبه ۱۷ می اشاره کنیم. مقدار جدید شاخص قیمت مصرف‌کننده هم چهارشنبه ۱۸ می منتشر خواهد شد و فروش خرده‌فروشی  در انگلستان در ماه آوریل در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۲۰ می منتشر خواهد شد.

USD/JPY:  از سود در سرمایه تا امنیت سرمایه

 • ین ژاپن هفته گذشته نسبت به «همتایان» خودش، یورو و پوند، عملکرد بهتری داشت. همان‌طور که اکثر متخصصان انتظار داشتند گاوها تلاش کردند تا دوباره به سقف ۲۸ آوریل یعنی ۱۳۱٫۲۴ برسند. البته آنها تا ۱۰ پیپ بالاتر تا ۱۳۱٫۳۴ رسیدند ولی تسلیم شدند و جفت‌ارز  USD/JPY  نزول کرد و فقط در ۱۲۷٫۵۱ به حمایت خودش رسید. قطعاً نوسان فعلی این جفت‌ارز  بسیار چشمگیر است: دامنه معاملاتی هفتگی در این هفته ۳۸۳ نقطه بود. این دامنه علی‌رغم این حقیقت ایجاد شده بود که این جفت‌ارز در فصل چهارم ۲۰۲۱ تا فصل اول ۲۰۲۲ به طور متوسط حدود ۱۵۰ نقطه نوسان کرده بود.

  به جز نوسان در حین همه‌گیری ویروس کرونا، افت USD/JPY در پنجشنبه ۱۲ می، بزرگ‌ترین نوسان یک‌روزه از سال ۲۰۱۰ بود. تقویت ین ژاپن به عقیده تعدادی از متخصصان به دلیل افزایش اشتهای سرمایه‌گذاران برای کم‌ریسک‌ترین دارایی‌ها بود. تابه‌حال دلار با پشتوانه افزایش نرخ بهره و بازده بالاتر اوراق خزانه ۱۰ساله آمریکا صعود کرده است. البته اگر سرمایه‌گذاران همچنان حفظ سرمایه را به سود ترجیح دهند، USD/JPY همچنان افت خواهد کرد.

  ین به دلیل انتظار تغییر سیاست‌های بانک مرکزی ژاپن هم تقویت شد. سرمایه‌گذاران زیادی به‌خصوص سرمایه‌گذاران خارجی انتظار دارند که علی‌رغم اطمینان این رگولاتور به تعهد به سیاست پولی بسیار نرم، همچنان احتمال افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی ژاپن وجود دارد. ضمناً این قبیل حوادث در گذشته هم اتفاق افتاده‌اند، البته در جهت عکس. بازارها سال ۲۰۱۶ را به یاد دارند وقتی رئیس بانک مرکزی ژاپن، «هاروهیکو کورودا» احتمال وضع نرخ بهره منفی را ابتدا قاطعانه رد می‌کرد و سپس ناگهان تصمیم گرفت این اقدام را انجام دهد.

  در حال حاضر متخصصان درباره قیمت‌های این جفت‌ارز  ابهام دارند. ۴۰% به رشد آن رأی می‌دهند، ۵۰% طرف‌دار افت این جفت‌ارز هستند و ۱۰% باقیمانده بی‌طرف هستند. عدم توافق مشابهی در اندیکاتورهای D1 هم دیده می‌شود. ۶۵% از اندیکاتورهای روند به رنگ سبز هستند و ۳۵% به رنگ قرمز هستند. ۴۰% از اسیلاتورها به رنگ سبز و ۲۵% به رنگ قرمز هستند و ۳۵% در منطقه خنثی و خاکستری هستند. نزدیک‌ترین حمایت در ۱۲۸٫۶۰ قرار دارد و پس از آن به مناطق حمایتی ۱۲۸٫۰۰، ۱۲۷٫۵۰، ۱۲۷٫۰۰، ۱۲۶٫۷۵-۱۲۶٫۳۰، ۱۲۶٫۰۰ و ۱۲۵٫۰۰ می‌رسیم. هدف گاوها صعود به بالای افق ۱۳۰٫۰۰ و دستیابی دوباره به سقف ۵ می یعنی ۱۳۰٫۰۰ است. سقف ۱ ژانویه ۲۰۰۲ یعنی ۱۳۵٫۱۹ هم هدف نهایی آنها است.

  اطلاعات مربوط به تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه ماه اول امسال هفته آینده چهارشنبه ۱۸ می منتشر خواهند شد. انتظار می‌رود که نسبت به مقدار قبلی ۱.۱% این اندیکاتور ۰.۴%  کاهش داشته باشد.

ارزهای دیجیتال: «بیت‌کوین ۱ میلیون دلاری، یا صفر»

 • اگر تیترهای خبری را خوانده باشید، به این احساس قوی می‌رسید که ارزهای دیجیتال برای بقا فقط چند ماه، اگر نگوییم چند روز، فرصت دارند. «کشتار بازار ارز دیجیتال» ، «مرثیه بیت‌کوین» ، «ترکیدن حباب ارز دیجیتال» فقط تعدادی از این تیترهای ترسناک هستند. اما آیا وضعیت همین‌قدر وخیم و ترسناک است؟

  در واقع بازار دچار زیان‌های بسیار جدی شد. بیت کوین حدود ۴۵% از ارزش خودش را نسبت به پایان مارس از دست داده است و در ۱۲ می به ۲۶۵۸۰ دلار رسید. اوضاع اکثر سکه‌های دیگر حتی بدتر از این بود. همان‌طور که بارها گفتیم علت این هراس هم افت جهانی اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران بود. بازار ارز دیجیتال فقط از بازار سهام پیروی می‌کند: همبستگی بین قیمت‌های دارائی‌های دیجیتال و شاخص‌های سهام S&P500، داوجونز و نزدک به حداکثر مقدار خودش رسیده است.

  سختگیرانه‌تر شدن سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا و طغیان‌های جدید ویروس کرونا در چین و ترس درباره آینده اقتصاد اتحادیه اروپا همگی باعث شدند تا سرمایه‌گذاران دلار را به دارائی‌های ریسکی ترجیح بدهند. یک انگیزه دیگر هم صعود بازده اوراق خزانه ۱۰ساله آمریکا بود. این رقم از ماه مارس تقریباً دوبرابر شده است و به بیش از ۳% افزایش یافته است که بالاترین مقدار از سال ۲۰۱۸ محسوب می‌شود و از سود اکثر بخش‌های بازار سهام آمریکا بالاتر است.

  علاوه بر عوامل جهانی، فروپاشی UST، سومین استیبل کوین بزرگ از نظر ارزش بازار هم فشار بیشتری به بازار ارز دیجیتال وارد کرد. تصور می‌شد که استیبل‌کوین‌ها باعث تسهیل تراکنش‌های سرمایه‌گذاری می‌شوند و باید با نسبت ۱:۱ به دلار واقعی میخکوب (پگ) شده باشند. اما قیمت UST بلافاصله تا ۰.۶۴$ سقوط کرد و باعث تردید در توانایی تیم Terra برای حفظ نرخ آن شد. در این پس‌زمینه از مشکلات که UST با آن دست‌به‌گریبان بود، توکن Terra LUNA که با این استیبل کوین مرتبط بود هم پایین رفت و بیش از ۹۰% از ارزش خودش را از دست داد. قیمت آن در آوریل ۱۲۰ دلار بود اما اکنون می‌توانید آن را با فقط ۵ دلار بخرید. در اینجا باید به‌خاطر داشته باشیم که پروتکل بلاک‌چین Terra پروژه نسبتاً بزرگی است که از نظر ارزش بازار در بین ۱۰ پروژه برتر قرار داشت.

  سرنوشت استیبل کوین متمرکز تتر با ارزش بازار ۸۲ میلیارد دلار هم نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است. در سال ۲۰۲۱ یک بازرسی از  این پروژه انجام شد و نشان داد که به‌جای دلار، که باید ذخیره این پروژه باشد، اوراق بهادار زیادی در حساب‌ها وجود دارد. در این پس‌زمینه بود که فروش USDT افزایش یافته است و ارزش بازار آن در روزهای اخیر به ۱٫۴ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

  کل ارزش بازار ارز دیجیتال هم همچنان در حال نزول است. در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه، ۱۳ می، این مقدار به ۱٫۲۹۰ تریلیون دلار  رسیده است (هفته قبل ۱٫۶۵۷ تریلیون دلار بود). درحالی‌که سقف شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال ۱۰۰ نقطه است  اما اکنون از ۲۲ به ۱۰ نقطه افت کرده است و کاملاً در منطقه ترس شدید جا خوش کرده است. جفت‌ارز BTC/USD  بعد از یک بازگشت صعودی اکنون در ۳۰۱۵۰ دلار معامله می‌شود. همان‌طور که گفتیم کف هفتگی آن در ۲۶۵۸۰ دلار تثبیت شد. آخرین باری که این جفت‌ارز این‌قدر پایین آمده بود دسامبر ۲۰۲۰ بود.

  تعداد «نهنگ‌ها» یعنی هولدرهای بیت کوین که سرمایه آنها بیش از BTC ۱۰۰۰ است به‌سرعت در حال کاهش است. این رقم به پایین‌ترین مقدار خودش از شروع سال رسیده است. برعکس، حجم ارز دیجیتال در صرافی‌ها، به حداکثر مقدار خود در سه ماه گذشته رسیده است. طبق نظر تحلیل‌گران «گلسنود» ، حجم متوسط جریان سکه‌ها به صرافی‌های متمرکز اکنون حول‌وحوش BTC ۱۷۵۵ است.

  «مایک نووگراتز» مؤسس «دیجیتال گلکسی» تردید دارد که گاوها بتوانند از سطح حمایت ۳۰۰۰۰ دلار بیت کوین و ۲۰۰۰ دلار اتریوم دفاع کنند. او نوشته است «تا وقتی به تعادل جدیدی نرسیم دارائی‌های دیجیتال همچنان با همبستگی زیادی با نزدک حرکت می‌کنند. غریزه به ما می‌گوید همچنان افت بیشتری را در پیش رو داریم و این افت در یک بازار بسیار ناپایدار، متلاطم و پیچیده اتفاق خواهد افتاد.». «مایک نووگراتز» هشدار می‌دهد که اگر شاخص نزدک به زیر ۱۱۰۰۰ برسد (این شاخص ۱۲ می به ۱۱۶۸۸ رسید) سناریوی منفی می‌تواند تحقق پیدا کند.

  «پیتر شیف» میلیاردر طرف‌دار طلا پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین به زیر ۱۰۰۰۰ دلار برسد. «بروک پیرس» میلیاردر دیگری در صنعت بیت کوین  که نامزد ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا هم شده بود در مصاحبه با «فاکس بیزینس» گفته است که بیت کوین می‌تواند خیلی موفق باشد ولی می‌تواند شکست هم بخورد. او می‌گوید «بیت کوین می‌تواند تا صفر افت کند. اینجا با یک نتیجه تناقض‌آمیز روبرو هستیم. یا به یک میلیون دلار برای BTC می‌رسیم یا صفر.»
  پیرس عقیده دارد که چشم‌انداز فعلی ارز دیجیتال خیلی شبیه به تاریخچه حباب شرکت‌های تکنولوژی است. وضعیت خیلی شبیه به سال ۱۹۹۹ است. اکنون بازار در همان مرحله است. آن سال پس از ترکیدن حباب چه اتفاقی افتاد؟ بعد از حباب دات‌کام، شرکت‌هایی مثل آمازون، ای‌بی و شرکت‌های جذاب دیگری ظاهر شدند اما تعداد زیادی از کسب‌وکارها ورشکسته شدند. اما این گفته به معنای آن نیست که دارایی‌های دیجیتال غیرواقعی هستند و نقش مهمی در آینده جمعی بازی نمی‌کنند. «پیرس» می‌گوید پورتفوی خودش را عمدتاً از طریق اتریوم متنوع‌تر کرده است. او یک شرط «نُه رقمی» روی EOS بسته است و کل سهم‌های Block.one خودش را به ارز دیجیتال تبدیل کرده است.

  «کاترین وود» مدیرعامل «آرک اینوست» بر خلاف سایر اینفلوئنسرها همچنان خوش‌بین است و عقیده دارد همبستگی روبه‌رشد بین ارز دیجیتال و دارائی‌های سنتی نشان می‌دهد که روند خرسی به‌زودی پایان خواهد یافت. این تاجر عقیده دارد کاهش بهای بیت کوین همراه با بازار سنتی فقط پدیده‌ای موقتی است: «ارز دیجیتال طبقه دارائی جدیدی است که نباید از نزدک پیروی کند، اما در حال حاضر این اتفاق افتاده است. ما اکنون در روند خرسی هستیم که همه دارایی‌ها در جهت مشابهی حرکت می‌کنند و شاهد تسلیم بازارها یکی پس از دیگری هستیم اما ارز دیجیتال ممکن است به پایان این روند نزدیک باشد.»

  مدیرعامل «آرک اینوست» معتقد است که بازار ارز دیجیتال به‌صورت نمایی در حین ریزش دارائی‌های سنتی رشد خواهد کرد. او می‌گوید «رکود فعلی بازارهای سهام و اوراق، کامودیتی‌ها و ارز دیجیتال باعث احساس منفی بین سرمایه‌گذاران شده است. اما به تحقیقات ما نگاه کنید ... نمی‌توانم به شما بگویم چقدر مطمئن هستم که محصولات ما جهان را تغییر خواهند داد و در مسیر رشد نمایی هستند.» او عقیده دارد بلاک‌چین در بخشی از تکنولوژی قرار گرفته است که در هفت تا هشت سال آینده بیش از ۲۰ برابر رشد خواهد کرد.

  امید دیگر سرمایه‌گذاران آن است که بیت کوین نیمی از  مسیرش تا هاوینگ (نصف شدن) بعدی را طی کرده است. آخرین هاوینگ در بلوک شماره ۷۳۵۰۰۰ در ۵ می اتفاق افتاده است. این اتفاق هر ۲۱۰ بلوک یا تقریباً هر ۴ سال اتفاق می‌افتد و کمتر از ۱۰۵ بلوک تا هاوینگ بعدی باقی مانده است. می‌توان تاریخ هاوینگ را با دقت چند روز پیش‌بینی کرد زیرا زمان تولید بلوک در حول‌وحوش ۱۰ دقیقه  نوسان می‌کند. هاوینگ قبلی در ۱۱ می ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و هاوینگ بعدی در تقریباً آوریل ۲۰۲۴ خواهد بود.

  چرخه‌های هاوینگ یکی از مکانیسم‌های اصلی شبکه بیت کوین هستند که شامل نصف شدن پاداش BTC برای ماینرها می‌شوند. بر همین اساس انتشار بیت‌کوین‌ها هم نصف می‌شود چون پاداش ماینرها تنها منبع انتشار سکه‌های جدید است. از آغاز انتشار بیت کوین تا اولین هاوینگ، ماینرها پاداشی به‌اندازه BTC ۵۰ برای هر بلوک دریافت می‌کردند. سپس  مقدار پاداش به BTC ۲۵ کاهش پیدا کرد و در چرخه بعدی به BTC ۱۲٫۵ رسید. در حال حاضر ماینرها BTC ۶٫۲۵ را برای ماین کردن یک بلوک دریافت می‌کنند.

  و اگر ماینرها به دلیل هاوینگ دچار زیان شوند، سرمایه‌گذاران برعکس آنها سود می‌کنند. مشاهدات نشان می‌دهند که قیمت BTC قبل از اولین هاوینگ ۱۲۷ دلار بود، قبل از هاوینگ دوم تا ۷۵۸ دلار صعود کرد و قبل از هاوینگ سوم به ۱۰۹۴۳ دلار رسید. باید مدتی کمتر از دو سال صبر کنیم تا ببینیم آیا صعود انفجاری قیمت مشابهی در سال ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد یا خیر.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید