2022 آوریل 9

EUR/USD: سه دلیل برای تقویت دلار

 • در پیش‌بینی قبلی، طرفداران دلار با اختلافی اندک برنده شدند. پنجاه درصد از تحلیل‌گران می‌گفتند دلار بالا می‌رود، ۴۰ درصد می‌گفتند پایین میاید و ۱۰ درصد هم موضعی خثی گرفته بودند. دلیل این ابهام و اختلاف این بود که بازار از همان جای کار، در قیمت‌هایش این را لحاظ کرده بود که نرخ بهره‌ی دلار در سال ۲۰۲۲ بالا خواهد رفت. اما علی‌رغم این موضوع، ارز ایالات متحده به رشدش ادامه داد. شاخص DXY در طول هفته‌ی گذشته حدود ۲ درصد رشد کرد و جفت‌ارز EUR/USD، همان‌طور که حامیان خرسی‌اش پیش‌بینی می‌کردند، حمایتش در ناحیه‌ی ۱٫۰۹۵۰-۱٫۱۰۰۰ را شکست و به کف هفت مارس در ۱٫۰۸۰۵ چشم دوخت. البته نتوانست به این هدف برسد و این جفت‌ارز در ۱٫۰۸۷۴ کارش را تمام کرد.

  دلار چرا تقویت شد؟ سه دلیل برای این موضوع وجود دارد. دلیل اول سیاست پولی فدرال رزرو است که به شدت در حال سفت و سخت‌تر شدن است. داریم درباره‌ی ترازنامه صحبت می‌کنیم که این نهاد ناظر آمریکایی می‌خواهد سالیانه بیش از ۱ تریلیون دلار سطح آن را کاهش دهد. این میزان، ۳ تا ۴ برابر بیشتر از میزان تامین سرمایه‌ی مجدد در سال ۲۰۲۲-۲۳ است. در این سال‌ها، هر سال ۲۵ نقطه افزایش داشتیم. سود خزانه‌داری ایالات متحده هم بالا خواهد رفت و دلار را جذاب‌تر از این می‌کند. 

  دومین و سومین دلیل در سوی دیگر اقیانوس و در اروپا قرار دارند. این دلایل، انتخابات فرانسه و تحریم‌های جدید علیه روسیه هستند.

  اولین دور انتخابات در روز یکشنبه ۱۰ آوریل برگزار خواهند شد. رهبر اپوزیسیون فرانسه، ماری لوپن ضد اتحادیه‌ی اروپا است. در نظر داشته باشید که او در سال ۲۰۱۷ تقریبا درخواست داد که این کشور از ناحیه‌ی یورو خارج شود. حتی اگر اپوزوسیون در این انتخابات ببازد، باز هم لای چرخ ادغام در اتحادیه‌ی اروپا چوب خواهد انداخت. اما اگر ماری لوپن به قدرت برسد، ارز اروپایی قطعا حال خوبی پیدا نخواهد کرد. بعضی از تحلیل‌گران می‌گویند ممکن است جفت‌ارز EUR/USD تا سطح ۱٫۰۵۰۰ یا حتی کمتر از آن پایین برود.

  ما به دفعات درباره‌ی تحریم‌ها گفته‌ایم که آن‌ها نه تنها روی اقتصاد روسیه، بلکه روی اقتصاد اروپا هم تاثیر منفی خواهند گذاشت. دلیل اول، وابستگی شدید اتحادیه‌ی اروپا به منابع انرژی روسیه است. به علاوه ریسک استفاده‌ی روسیه از سلاح هسته‌ای و این واقعیت که عملیات متعدد نظامی می‌تواند اتفاقاتی بسیار بدتر از چرنوبیل را به وجود بیاورد هم می‌تواند در نظر گرفته شود.

  مهمترین اتفاق هفته جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا و نشست مطبوعاتی مدیرش در روز پنجشنبه ۱۴ آوریل است. احتمال بسیار زیادی وجود دارد که نرخ بهره در همان سطح قبلی صفر درصد باقی بماند. اما سرمایه‌گذاران امید دارند این سیگنال را بگیرند که نهاد ناظر اروپایی، برای واکنش به چالش‌های داخلی و خارجی چه برنامه‌ای دارد.

  همچنین ۴۵ درصد از تحلیل‌گران می‌گویند دلار تقویت خواهد شد. سی و پنج از متخصصین درصد نظر مخالف و ۲۰ درصد نظر خنثی دارند. تمام شاخص‌های روند و اسیلاتورهای نمودار روزانه به رنگ قرمز هستند. اما ۲۵ درصد از این اسیلاتورهای می‌گویند این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد.

  نزدیک‌ترین هدف برای خرس‌های EUR/USD کف هفت مارس در ۱٫۰۸۰۵ خواهد بود. اگر بتوانند این خط حمایت را بشکنند، به کف ۲۰۲۰ در ۱٫۰۶۳۵ و کف ۲۰۱۶ در ۱٫۰۳۲۵ خواهند رسید.

  گاوها تلاش خواهند کرد تا این جفت‌ارز را بالای سطح ۱٫۱۰۰۰ ببرند تا بر مقاومت ۱٫۱۰۵۰ غلبه کنند و اگر توانستند، به سطح ۱٫۱۱۲۰-۱٫۱۱۳۷ برسند. نزدیک‌ترین هدف، ارتفاع ۳۱ مارس در ۱٫۱۱۸۴ است.

  علاوه بر جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا، تقویت اقتصادی هفته‌ی بعد در خودش انتشار داده‌های مصرف آلمان در روز سه‌شنبه ۱۲ آوریل و داده‌های مصرف ایالات متحده در روزهای ۱۲ و ۱۴ آوریل را هم دارد. پانزده آوریل در ایالات متحده و اکثر کشورهای اروپایی، به دلیل آدینه‌ی نیک تعطیل است.

GBP/USD: بازهای فدرال رزرو و کبوتران انگلستان

 • کلید و حمایت قدرتمند برای این جفت‌ارز، کف ۱۵ مارس (و همچنین کف ۲۰۲۱-۲۰۲۲)، ۱٫۳۰۰۰ است. جفت‌ارز GBP/USD در روز ۸ آوریل و در طول دوره‌ی باز بودن بازار در آمریکا رفت تا این سطح را بشکند و به ۱٫۲۹۸۱ برسد. به نظر می‌رسد که معامله‌گران اروپایی که شامل بریتانیایی‌ها هم می‌شوند، دودل هستند. اما آمریکایی‌ها، اگر بخواهیم با ملایمت بگوییم، با ارز اروپایی با تحقیر رفتار می‌کنند و در پس‌زمینه‌ی صورتجلسه‌ی تهاجمی جلسه‌ی فدرال رزرو و توضیحات رهبران برتر این نهاد ناظر، فشار بر آن را ادامه می‌دهند. آخرین توضیحات همکاران آن‌ها در بانک انگلستان بسیار آرام بود و این شک را برانگیخت که آیا این بانک می‌تواند دوباره انتظارات را برای سفت کردن سیاست پولی‌اش برآورده کند یا خیر.

  آخرین قیمت هفته ۱٫۳۰۳۱ بود که بعد از اصلاح زده شد. اگر جفت‌ارز GBP/USD بتواند زیر ۱٫۳۰۰۰ متراکم شود، راه باز خواهد شد تا به سمت کف نوامبر ۲۰۲۰ در ۱٫۲۸۵۰ و بعد از آن کف ۲۰۲۰ در ناحیه‌ی ۱٫۲۷۰۰ برود. تنها ۳۵ درصد از تحلیل‌گران از این حرکت حمایت می‌کنند. ۶۵ درصد باقی‌مانده منتظرند تا اصلاحی به سمت شمال شکل بگیرد و در اینجا، سطوح ۱٫۳۰۵۰، ۱٫۳۱۰۰ و ناحیه‌ی ۱٫۳۱۸۵-۱٫۳۲۱۵ به عنوان مقاومت عمل خواهند کرد. بعد از این سطوح هم ۱٫۳۲۷۰، ۱٫۳۳۲۵ و ۱٫۳۴۰۰ قرار دارند. تمام شاخص‌های نمودار روزانه مثل EUR/USD به سمت پایین نشانه رفته‌اند و ۱۵ درصد از اسیلاتورها می‌گویند این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد.

  درمورد رویدادهای راجع به اقتصاد بریتانیا می‌توانیم به انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی این کشور و تولید صنعتی در روز دوشنبه ۱۱ آوریل اشاره کنیم. خرده‌فروشی هم در روز سه‌شنبه ۱۲ آوریل منتشر خواهد شد. در همین روز می‌توانیم از بازار کار بریتانیا یک بسته‌ی اطلاعات هم بگیریم. در روز چهارشنبه ۱۳ آوریل هم اطلاعات مربوط به بازار مصرفش را خواهیم گرفت.

USD/JPY: ژاپنی‌ها با ین ضعیف مخالفند 

 • عنوان پیش‌بینی قبلی ما این بود: «۱۲۵٫۰۹، دیگر رکوردی نخواهیم داشت؟». یک هفته گذشته است و می‌توانیم بگوییم هنوز نه؛ هنوز نخواهیم داشت. با وجودی که جفت‌ارز USD/JPY برای مدتی به سمت بالا حرکت می‌کرد، سقف ناحیه‌اش را این بار در ۱۲۴٫۶۷ محکم و دوره‌ی معاملاتی را در ۱۲۴٫۳۶ تمام کرد.

  به خاطر بیاورید که به دلیل سیاست پولی بیش از حد نرم بانک ژاپن، ین به ضعیف شدن ادامه داد و جفت‌ارز USD/JPY در روز ۲۸ مارس به رکورد چندساله‌ای رسید که از سال ۲۰۱۵ لمسش نکرده بود؛ سطح ۱۲۵٫۸۶.

  این هفته انتظار نمی‌روند که هیچ آمار مهمی از اقتصاد ژاپن منتشر شود. تنها دلیلی که می‌تواند شمرده شود، سخنرانی رییس بانک ژاپن، هاروهیکو کورودا در روز چهارشنبه ۱۳ آوریل است. اما احتمال این که این حرکت دلیل احساسی داشته باشد زیاد نیست. در اینجا می‌توان بیانیه‌ی هیدئو هایاکاوا، سراقتصاددان سابق این سازمان را هم در نظر داشت. این بیانیه می‌گوید بانک مرکزی ژاپن در پس‌زمینه‌ی ین ضعیف، ممکن است پارامترهای سیاست پولی‌اش را در ماه ژوییه تغییر دهد. او در روز ۸ آوریل نوشت «بانک ژاپن به کرات گفته است که ین ضعیف در کل برای اقتصاد مفید است،. اما در واقعیت، این فایده احتمالی ۵۰/۵۰ دارد و ممکن است با افزایش تورم، رفاه خانوارهای ژاپنی کاهش پیدا کند. اکثر ژاپنی‌ها از ین ضعیف استقبال نخواهند کرد». از نظر او «بسیار ساده‌انگارانه است که بانک ژاپن فکر کند کاهش ارزش ین، در حالی که دولت در حال حل مشکل تورم و افزایش نرخ بنزین است، مفید است».

  استراتژیست‌های روبوبانک هم باور دارند پرش سریع USD/JPY به بالای ۱۲۵٫۰۰، احتمال این که بانک ژاپن برنامه‌ی تسهیل کمی‌اش را مورد بازنگری قرار دهد به طور جدی بالا خواهد برد.

  در این لحظه، احتمال این که این جفت‌ارز دوباره ناحیه‌ی مقاومت ۱۲۵٫۰۰-۱۲۵٫۰۹ را امتحان کند ۵۰ درصد است. اما زمانی که از پیش‌بینی هفتگی برای نیمه‌ی دوم آوریل و می می‌رویم، اکثریت (۸۵٪) از متخصصین پیش‌بینی می‌کنند ارز ژاپن تقویت خواهد شد و متخصصین منتظر دیدن این جفت‌ارز در ناحیه‌ی ۱۱۵٫۰۰-۱۱۷٫۰۰ می‌نشینند.

  در میان اندیکاتورهای نمودار روزانه هم مثل دو مورد قبلی، ابهام کامل وجود دارد. صد در صد از اندیکاتورهای روند و ۱۰۰ درصد از اسیلاتورها به سمت بالا نگاه می‌کنند و این در حالی است که ۲۵ درصد از اسیلاتورها، در ناحیه‌ی خرید بیش از حد هستند. با در نظر گرفتن نوسان بسیار زیاد این جفت‌ارز، نواحی ۱۲۳٫۶۵-۱۲۴٫۰۵، ۱۲۲٫۳۵-۱۲۳٫۰۰ و ۱۲۱٫۳۰ را می‌توان به عنوان خط حمایت در نظر گرفت. پس از این، ناحیه‌های ۱۲۰٫۶۰-۱۲۱٫۳۰، ۱۱۹٫۰۰-۱۱۹٫۴۰، ۱۱۸٫۰۰-۱۱۸٫۳۵ قرار دارند.

ارزهای دیجیتال: اصلاح یا شروع یک فروپاشی تازه

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و فارکس برای ۱۱ تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۲1

 • ماینرها بیت‌کوین شماره‌ی ۱۹ میلیون را در اولین روز آوریل استخراج کردند. به این ترتیب، ۲ میلیون بیت‌کوین دیگر برای استخراج باقی مانده است. به عبارت دیگر ۱۰ درصد از بیت‌کوین‌ها برای استخراج باقی مانده‌اند. همین. به این دلیل و به گفته‌ی سازنده یا سازنده‌های بیت‌کوین، این ارز دیجیتال تبدیل به یک دارایی بسیار کمیاب خواهد شد و ارزشش همین‌طور بالا و بالاتر می‌رود. این چیزی است که بسیاری از دست‌اندرکاران بازار رویش حساب باز می‌کنند.

  این روندِ انباشته‌شدن طلای دیجیتال، اخیرا ادامه پیدا کرده است. تحلیل‌گران سایت Glassnode متوجه شده‌اند که علاوه بر وال‌ها، کسانی که با نام «میگو» از آن‌ها یاد می‌شود (کسانی که زیر یک بیت‌کوین در حساب‌شان دارند) هم به انباشته‌شدن بیت‌کوین کمک می‌کنند. آن‌ها از زمانی که کف ۲۲ ژانویه شکل گرفته است، ۰٫۵۸ درصد از عرضه‌ی بازار را جمع‌آوری کرده است و سهم‌شان را به ۱۴٫۲۶ درصد رسانده‌اند.

  حجم انباشت‌ها چندین برابر بیت‌کوین‌های استخراجی شد. به گفته‌ی Glassnode نرخ خروجی بیت‌کوین‌ها از پلت‌فرم‌های متمرکز به ۹۶۲۰۰ بیت‌کوین در ماه رسیده است؛ میزانی که تا به الآن بی‌سابقه بوده. موجودی صرافی‌ها تا سطوح اوت ۲۰۱۸ پایین آمده‌اند و از فلاتی که از سپتامبر ۲۰۲۱ به وجود آمده بود به پایین افتاده‌اند. تعداد کوین‌ها در آدرس‌های بیت‌کوین که می‌خواهند انباشته شوند، از چهار دسامبر ۲۰۲۱ به اندازه‌ی ۲۱۷ هزار بیت‌کوین افزایش پیدا کردتا به رکورد ۲۸۵۴۰۰۰ بیت‌کوین برسد. بر اساس داده‌هایی که گفته شد، این احتمال می‌رود که نرخ انباشت به ۱۸۰۰ بیت‌کوین در روز برسد؛ میزانی که دو برابر نرخ بیت‌کوین‌های استخراجی است.

  گزارش شرکت تحلیلی IntoTheBank این روند را تایید می‌کند. به گفته‌ی این گزارش، مقدار کل بیت‌کوین‌هایی که در کیف پول‌های سرمایه‌گذاران بلندمدت وجود دارد، به سطح ۱۲ میلیون بیت‌کوین در فصل اول ۲۰۲۲ رسیده است و بیش از ۵۵۱ میلیارد دلار ارزش دارد. شرکت IntoTheBlock باور دارد «این موضوع نشان‌دهنده‌ی فاز انباشت است که می‌تواند به باور در بیت‌کوین به عنوان راه انباشت ارزش کمک کند».

  جذاب‌ترین پیش‌بینی ارز دیجیتال اصلی را تحلیل‌گران شرکت سرمایه‌گذاری VanEck داده‌اند. بر اساس محاسبات آن‌ها، اگر بیت‌کوین به دارایی ذخیره‌ی ارزش اصلی در جهان تبدیل شود، قیمتش می‌تواند به ۴٫۸ میلیون دلار برسد. این پیش‌بینی، با در نظر گرفتن مقدار عرضه‌ی پول M2 به دست آمده است که مقدار پول‌های در چرخش و تمام وجوه غیرپولی را اندازه می‌گیرد. حد پایینی هم وجود دارد که ۱٫۳ میلیون دلار به ازای هر بیت‌کوین است. این حد، بر اساس پول عرضه‌شده‌ی M0 است که وجود غیرپولی را در نظر نمی‌گیرد.

  تحلیل‌گران VanEck هشدار می‌دهند که این پیش‌بینی تنها برای کسی که می‌خواهد ارزش احتمالی بیت‌کوین را در یکی از سناریوهای ناحتمل بیت‌کوین تخمین بزند، یک نقطه‌ی شروع خواهد بود. همچنین به گفته‌ی نویسنده‌های این پیش‌بینی، بیت‌کوین به هیچ عنوان رقیب دارایی‌های ذخیره‌ی دنیا نیست. بلکه این نقش به یوآن تعلق دارد.

  حتی دو‌آتشه‌ترین طرفداران دنیای ارزهای دیجیتال هم متوجهند که چند میلیون دلار به ازای هر کوین، بی‌نهایت خارج از دسترس است. اما در آینده‌ی قابل پیش‌بینی، بعضی از سناریوهای فعلی خوشبینانه به نظر می‌رسند. به عنوان مثال مایک نواگراتز، مدیر عامل گلکسی دیجیتال باور دارد که ورود سرمایه‌گذاران جدید، ابداعات و تغییرات سیاسی و اقتصادی و همچنین این که مقامات بیت‌کوین را بپذیرند، پیش‌بینی‌های بیت‌کوین را برای ۲۰۲۲ بهبود می‌بخشد. این میلیاردر می‌گوید «در ابتدا گفتم که بیت‌کوین سالی ناپایدار خواهد داشت و قیمتش می‌تواند بین ۳۰ هزار تا ۵۰ هزار نوسان کند. اما با در نظر گرفتن نحوه‌ی معاملات در بازارها، سرمایه‌گذاران و ابداعات جدید، حرکت‌های وب۳ و متاورس، خوش‌بین‌تر شده‌ام. به همین دلیل هم شگفت‌زده نمی‌شود اگر ارزهای دیجیتال تا انتهای ۲۰۲۲ به طرز چشمگیری صعود کنند ».

  از نظر او، بیت‌کوین بیش از پیش پذیرفته خواهد شد. زیرا مردم متوجه می‌شوند که در چه دنیای ناپایداری زندگی می‌کنند. او گفت «زمانی که اروپا و ایالات متحده جریان‌های پولی روسیه را متوقف کنند، بیت‌کوین تاریخی جدید را شروع خواهد کرد. عملیات نظامی در اوکراین فشار تورمی زیادی را به وجود آورده، ریسک‌ها و نگرانی‌های زیادی ساخته و به سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال اطمینان زیادی داده است. پذیرش دارایی‌های دیجیتال هم به همین دلیل شتاب گرفته است».

  رائول پال، یکی از کارکنان سابق گلدمن ساکس و مدیر عامل فعلی Real Vision هم چنین نظری دارد. او در پادکست MetaLearn گفت که دنیا آماده‌ی موج جدید از پذیرش بیت‌کوین است و نزول بازار، تاثیری مثبت بر رشدش خواهد گذاشت. او گفته است «دولت‌ها و صندوق‌های ثروت، به دنبال دارایی بلندمدتی خواهند گشت که مقداری امنیت برایشان ایجاد کند. به همین دلیل هم شروع به مطالعه‌ی بیت‌کوین کردند و خواهیم دید که در آینده، این ارز بیشتر مورد پذیرش قرار خواهد گرفت؛ نه به عنوان یک ارز، بلکه به عنوان یک دارایی. به نظرم راهکاری بسیار جذاب است: استفاده‌ی بیت‌کوین در جهان به عنوان یک ضمانت محافظ و دارایی ذخیره».

  به گفته‌ی رائول پال، شرایط اقتصاد کلان به ما می‌گوید که شانس دور دیگری از فروش شدید بیت‌کوین بسیار اندک است. به همین دلیل بسیاری از دست‌اندرکاران بازار می‌خواهند به یک استراتژی بلندمدت بچسبند و نمی‌خواهند ارزهای دیجیتال را به صورت فعالانه خرید و فروش کنند.

  اما طلای دیجیتال بعد از این که در ۲۸ مارس به ارتفاع ۴۸۱۵۶ دلار رسید متوقف شد. گاوها نتوانستند جفت‌ارز BTC/USD را بالاتر از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه ببرند و در زمان نوشتن این متن (۸ آوریل)، این جفت‌ارز حول و حوش ۴۳۰۰۰ دلار معامله می‌شود. سطح سرمایه‌ی کل بازار زیر حد روانی مهم ۲ تریلیون دلار است و در طول هفته از ۲٫۱۴۰ به ۱٫۹۸۵ تریلیون دلار رسیده. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم شروع به بدتر شدن کرده است و از سطح خنثای ۵۰ به ۳۷ رسیده که نشان می‌دهد بازار ترس دارد.

  تحلیل‌گر و معامله‌گر مشهور Cheds، مثلث بالارونده‌ای را می‌بیند که از ۲۴ ژانویه شکل گرفته و آن را علامتی صعودی می‌داند. به گفته‌ی او، چنین مثلثی معمولا نشان‌دهنده‌ی ادامه یافتن الگویی صعودی است. در صورتی که روند صعودی شکسته شود، «حرکت قابل اندازه‌گیری تا ارتفاع مثلث خواهد بود که قیمت را از ۵۶۰۰۰ به ۵۸ هزار می‌رساند».

  همچنین این متخصص به معامله‌گران پیشنهاد می‌کنند که میانگین متحرک ۲۰۰ روزه را زیر نظر داشته باشند. چرا که این اندیکاتور، در حال حاضر نقش مقاومت را بازی می‌کند. او باور دارد که اگر گاوها بتوانند بیت‌کوین را بالای ۴۵ هزار دلار نگه دارند، این ارز دیجیتال خواهد توانست آماده شود تا به مقاومت میانگین متحرک ساده‌ی ۲۰۰ روزه حمله کند و ۲۶ درصد دیگر سود به دست بیاورد. در غیر این صورت، گاوها با خطر حراج شدن بیت‌کوین مواجه خواهند شد.

  همان‌طور که گفته شد، بیت‌کوین در حال حاضر زیر مقاومت Chad و در قیمت ۴۳۰۰۰ دلار معامله می‌شود. اما با در نظر گرفتن نوسان ارز دیجیتال برتر، پیروزی خرس‌ها کامل در نظر گرفته نخواهد شد. شاید سقوط بازار اشتباه باشد. به علاوه، بیت‌کوین دیگر مستقل نیست. در سال ۲۰۱۰، زمانی که بیت‌کوین راه خودش را می‌رفت، برای هر پیتزا ۱۰ هزار بیت‌کوین باید پرداخت می‌کردیم. حالا دیگر به بلوغ رسیده و جزیی از اقتصاد جهان است. در حال حاضر، بیت‌کوین تقریبا همبستگی دوره‌ای کاملی با S&P 500 دارد که اخیرا ۰٫۹ را زده است. و از بازار سهام آمریکا هم عقب افتاده است. بازار سهام، از سوی دیگر، به اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران جهانی وابسته است.

  اگر وسوسه‌ی دارایی‌های ریسکی افزایش پیدا کند، بازار ارزهای دیجیتال هم صعود خواهد کرد. بعضی از متخصصین می‌گویند که در غیر این صورت، جفت‌ارز BTC/USD می‌تواند تا کف ماه مارس پایین بیاید که ۳۷ هزار دلار به ازای هر بیت‌کوین بود. احتمال این که قیمت تا ۳۰ هزار پایین بیاید هم نسبتا بالاست.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید