2022 مارس 26

EUR/USD : کلافی از آشوب‌ها و پارادوکس ها

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۸ مارس تا ۱ آوریل ۲۰۲۲1

 • عنوان بررسی قبلی ما درباره  EUR/USD  حاوی سؤالی درباره آن بود که آیا بازار دیوانه شده است؟ تحلیل‌گران بسیاری عقیده دارند که رفتار بازارهای مالی پس از جلسه مارس فد، در بهترین حالت، بی‌منطق و در بدترین حالت، مضحک بوده است

  با وجود سختگیرانه شدن قاطع سیاست پولی فدرال رزرو، علی‌رغم کند شدن احتمالی رشد اقتصادی در آمریکا در اثر اقدامات فدرال رزرو و تحریم‌های ضد روسیه، با وجود بدتر شدن وضعیت همه‌گیری کرونا در چین، شاخص‌های سهام همچنان بالا می‌روند. این رشد به شکل خاص در شاخص S&P500  بسیار قابل‌توجه است، این شاخص از ۱۵ مارس تا کنون تقریباً ۱۰% افزایش یافته است و پس از شروع همه‌گیری کووید-۱۹، این شاخص ظرف دو سال، بیش از دوبرابر شده است (اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم،  ۱۰۸ درصد رشد کرده است).

  به‌سختی می‌توان اتفاقاتی که در حال وقوع است را توضیح داد. توضیح کلاسیکی که منطقی‌تر از همه به نظر می‌رسد آن است که انتظارات بازارها در حال بالارفتن است. سرمایه‌گذاران هنوز به خاطر دارند که بعد از شوک شروع همه‌گیری کووید-۱۹، شاخص‌های سهام به چه سرعتی احیا شدند و اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که همین روند به‌زودی دوباره اتفاق خواهد افتاد. یعنی اکنون زمان خرید سهم است، قبل از این که قیمت سهام تا ارتفاع‌های جدیدی پرواز کند.

  جفت‌ارز  EUR/USD هم رفتاری غیرمنطقی داشته است. بازارها منتظر بودند که تفاوت بین سیاست‌های پولی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، این جفت‌ارز را به‌سرعت به پایین بکشد. اما در عوض این جفت‌ارز در منطقه ۱٫۱۰۰۰ تثبیت شد و پیش‌بینی ثابت ماندن این جفت‌ارز را کاملاً تأیید کرد که از سوی متخصصان و اندیکاتورها در یک هفته قبل مطرح شده بود.
  ظاهراً سرمایه‌گذاران عقیده دارند که افزایش سریع نرخ بهره توسط فدرال رزرو اگرچه باعث توقف تورم خواهد شد اما می‌تواند مشکلات جدی را برای صنعت آمریکا ایجاد کند. اما شاید اروپا رشد اقتصادی خوبی در Q3 و Q4  را در پیش داشته باشد.

  جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا قبل از بازدید هفته گذشته خودش از اتحادیه اروپا گفته بود می‌خواهد به تحریم‌های جدیدی علیه روسیه، از جمله ممنوعیت کامل استفاده از منابع انرژی روسیه، دست پیدا کند. البته این اتفاق نیفتاد و این موضوع باعث حمایت بیشتر از ارز مشترک اروپا شد. پایان نبرد مسلحانه در اوکراین یا دستکم عبور آن از مرحله داغ به مرحله فریز شده، می‌تواند باعث تقویت بیشتر یورو شود. وضعیت در بازار بدهی، در آلمان، لوکوموتیو اقتصادی اروپا، خیلی بهتر از آمریکا است و این وضعیت از سقوط جفت‌ارز  EUR/USD  جلوگیری می‌کند.

  درعین‌حال آمارهای اقتصاد کلان کاملاً ضدونقیض به نظر می‌رسند و سردرگمی بیشتری را از نظر ارزیابی وضعیت فعلی ایجاد کرده‌اند. فعالیت تجاری در منطقه یورو در ماه جاری از ۵۵٫۵ نقطه به ۵۴٫۵ نقطه نزول کرد. اما هنوز بهتر از پیش‌بینی ۵۳٫۷ نقطه‌ای است. و در آمریکا، شاخص ترکیبی فعالیت تجاری از ۵۵٫۹ به ۵۸٫۵ جهش پیدا کرد درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از ۵۵٫۴ نقطه بود. و اینجا پارادوکس دیگری را مشاهده می‌کنیم: چگونه وقتی تحریم‌های ضد روسیه به اقتصاد هر دو سوی اقیانوس اطلس فشار وارد می‌کند و قیمت‌های سوخت با سرعت وحشتناکی در حال افزایش هستند، چنین اتفاقی می‌افتاد؟

  تصمیم رئیس‌جمهور پوتین برای فروش منابع انرژی به روبل باعث سردرگمی و آشوب بیشتری شده است. درست است که این گفته فقط درباره کشورهایی صدق می‌کند که با روسیه دوست نیستند اما این فهرست شامل آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا و بریتانیای بزرگ، ژاپن، استرالیا، نیوزلند، کانادا و سوئیس می‌شود.

   «مجمع تجارت و توسعه سازمان ملل» در حال حاضر پیش‌بینی خودش برای GDP آمریکا در سال ۲۰۲۲ را از %۳.۰ به ۲.۴% کاهش داده است. البته میزان تعدیل GDP برای منطقه یورو اهمیت بیشتری دارد : پیش‌بینی GDP منطقه یورو تقریباً نصف شده و به ۱.۷% رسیده است. ظاهراً این اتفاق به دلیل مجاورت جغرافیایی اروپا به اوکراین جنگ‌زده و وابستگی بیشتر اروپا به نفت و گاز روسیه افتاده است. هیچ‌کس نمی‌داند که چگونه باید منابع انرژی را با روبل بخرد. قبلاً هرگز چیزی شبیه به این در روال تجارت جهانی اتفاق نیفتاده است. بنابراین به‌احتمال زیاد خریدها از طریق کشورهای واسطه مثلاً از آمریکای شمالی یا خاورمیانه انجام خواهد شد که منجر به افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود.

  جفت‌ارز EUR/USD  در هفته گذشته به حمایت خودش در منطقه ۱٫۰۹۶۵-۱٫۰۹۶۰ تکیه داشت و جلسه معاملاتی را در ۱٫۰۹۸۲ به پایان رساند. اکثر تحلیل‌گران (۶۰ درصد) عقیده دارند که این جفت‌ارز تلاش خواهد کرد تا از حمایت منطقه ۱٫۰۹۰۰ عبور کند و مقدار پایین ۷ مارس در ۱٫۰۸۰۵ را دوباره تست کند. پس با کمی شانس، مقدار پایین ۲۰۲۰ یعنی ۱٫۰۶۳۵ و مقدار پایین سال ۲۰۱۶ در ۱٫۰۳۲۵ هم در دسترس خواهند بود. هدف استراتژیک این جفت‌ارز هم رسیدن به برابری در ۱٫۰۰۰۰ است. ۴۰ درصد باقیمانده متخصصان با این سناریو مخالف هستند و به پیش‌بینی گاوی رأی می‌دهند. نزدیک‌ترین هدف برای آنها شکستن ناحیه مقاومت حوالی ۱٫۱۰۵۰ است. پس از آن مناطق ۱٫۱۱۳۵-۱٫۱۱۰۰، ۱٫۱۳۵۰-۱٫۱۲۸۰ و مقدار بالای ۱۳ ژانویه و ۱۰ فوریه در منطقه ۱٫۱۴۸۵ قرار دارند. هم‌زمان اگر از پیش‌بینی هفتگی به پیش‌بینی برای کل آوریل حرکت کنیم، نقطه پیوت ماه در منطقه ۱٫۱۰۰۰ قرار دارد، همان‌طور که در حال حاضر نیز همین نقطه پیوت را شاهد هستیم.

  در اسیلاتورهای D1 با تصویر ضدونقیضی مواجه هستیم: ۳۵% از اسیلاتورها به رنگ قرمز هستند، ۳۰% به رنگ سبز هستند و ۳۵% باقیمانده به رنگ خاکستری خنثی هستند. اندیکاتورهای روند هم ۱۰۰% قرمز هستند.

  آمارهای اقتصادی مهم فراوانی در هفته آینده منتشر خواهند شد. چهارشنبه ۳۰ مارس مقدار «شاخص قیمت مصرف‌کننده هماهنگ‌شده» در آلمان منتشر خواهد شد و حجم فروش خرده‌فروشی این کشور هم روز بعد مشخص خواهد شد. آمارهای قیمت‌های مصرف‌کننده برای کل منطقه یورو جمعه ۱ آوریل منتشر خواهند شد. در کنار آمارهای منطقه یورو، اطلاعات اشتغال بخش خصوصی و GDP آمریکا نیز روز چهارشنبه، ۳۰ مارس، منتشر خواهند شد جمعه علاوه بر داده‌های فعالیت تجاری (ISM) ، به طور سنتی منتظر بخشی از آمارهای بازار کار آمریکا از جمله تعداد شغل‌های ایجاد شده در خارج از بخش کشاورزی (NFP) هستیم.

GBP/USD : کانالی باریک در وسط ابهام

 • گاوها و خرس‌های  GBP/USD  هم مثل یورو کاملاً سردرگم هستند. دلایل این سردرگمی هم شبیه به یورو هستند: افزایش عجیب اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران در جهان و وضعیت غیرقابل‌پیش‌بینی منابع انرژی. این جفت‌ارز به همین دلیل کل هفته را به سمت شرق حرکت می‌کرد و در کریدور باریک ۱٫۳۲۲۰-۱٫۳۱۲۰ به دام افتاده بود. تلاش‌های گاوها برای عبور از مقدار میانه این دوره پنج‌روزه و رسیدن به بالای افق ۱٫۳۳۰۰ به شکست فاحشی ختم شد و این جفت‌ارز کارش را در مرکز کریدوری که قبلاً گفتیم در سطح ۱٫۳۱۸۰ به پایان رساند.

  پیش‌بینی متخصصان برای جفت‌ارز  GBP/USD  در هفته آینده به این صورت است: ۵۰% به حرکت به شمال رأی می‌دهند، ۲۵% به حرکت به جنوب رأی می‌دهند و ۲۵% باقیمانده به روند ساید رأی می‌دهند. ۷۰ درصد از اسیلاتورهای D1 در زمان نوشتن این گزارش به سمت بالا هستند و ۳۰% به سمت پایین هستند. اندیکاتورهای روند برعکس هستند: ۸۰% از خرس‌ها و ۲۰% از گاوها حمایت می‌کنند.

  نزدیک‌ترین حمایت در منطقه ۱٫۳۱۵۰ است و پس از آن منطقه ۱٫۳۱۰۰-۱٫۳۰۸۰ قرار دارد و سپس به مقدار پایین ۱۵ مارس (و هم‌زمان مقدار پایین دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۱) یعنی ۱٫۳۰۰۰ می‌رسیم در نهایت به حمایت سال ۲۰۲۰ می‌رسیم. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱٫۳۲۹- ۱٫۳۲۱۵  و سپس ۱٫۳۲۷۰- ۱٫۳۳۲۵، ۱٫۳۴۰۰، ۱٫۳۴۸۵، ۱٫۳۶۰۰ و ۱٫۳۶۴۰.

  از بین اتفاقات مرتبط با اقتصاد انگلستان می‌توانیم به سخنرانی «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان در دوشنبه ۲۸ مارس و انتشار داده‌های GDP انگلستان در فصل چهارم ۲۰۲۲ در پنجشنبه ۳۱ مارس اشاره کنیم.

USD/JPY : رکورد منفی جدیدی برای ارز ژاپن

 • ین در هفته گذشته به کف شش‌ساله خودش نزول کرد و به قیمت JPY ۱۱۹٫۱۵ به‌ازای یک USD رسید. اما این هفته این رکورد شکسته شد و این جفت‌ارز جمعه ۲۵ مارس به رکورد بی‌سابقه ۱۲۲٫۴۳ رسید.

  بانک مرکزی ژاپن نمی‌خواهد سیاست پولی فوق‌العاده نرم خودش را تغییر دهد و مقصر اصلی این تضعیف سریع ین است. موضع این رگولاتور ژاپنی در تضاد واضحی با برنامه‌ها و اقدامات فدرال رزرو، بانک مرکزی انگلستان و بانک مرکزی اروپا قرار دارد. بانک مرکزی ژاپن همچنان عقیده دارد که پایان زودرس سیاست‌های محرک بیش از آنکه مفید باشد، مضر است. قطعاً دلایل محکمی برای این تصمیم وجود دارند. تورم سال‌به‌سال ژاپن در ماه فوریه فقط ۰.۹% بود درحالی‌که تورم در ژانویه برابر با ۰.۵% بود. این اندیکاتور، اگرچه بالاترین مقدار از آوریل ۲۰۱۹ بود، در واقع در مقایسه با نرخ تورم در انگلستان یا در آمریکا که به ۷.۹% یعنی بالاترین مقدار ۳۹ سال اخیر رسیده است، عدد پایینی است.

  این موضع متمایل به کبوترها در حین سخنرانی رئیس بانک مرکزی ژاپن، «هاروهیکو کورودا» در ۲۲ مارس مجددا تأیید شد و او گفت بحث درباره امکان کاهش برنامه تسهیل مقداری (QE) و افزایش نرخ بهره هنوز خیلی زود است. به یاد دارید که مقدار نرخ بهره ژاپن، مدت‌های طولانی در سطح منفی ۰.۱% بوده است.

  سه عامل دیگر هم ین را به پایین هل دادند و USD/JPY  را بالا بردند. اولین عامل، حرکت سرمایه‌گذاران از پناهگاه‌های ارزی آرام به سمت دارائی‌های ریسکی است. دومین عامل، ادبیات رئیس فدرال رزرو است که حتی بیشتر از گذشته به سمت شاهین‌ها متمایل شده است. «جروم پاول» که در ۲۱ مارس در «انجمن اقتصاد و تجارت ملی آمریکا» سخنرانی می‌کرد، اعلام کرد که بانک مرکزی آمریکا آماده است تا در صورت لزوم حتی تهاجمی‌تر از این عمل کند. این گفته‌ها منجر به آن شد که بازارها تصور کنند فدرال رزرو نرخ بهره را تا انتهای سال ۲۰۲۳ ، ده تا یازده بار افزایش خواهد داد. بر مبنای این انتظارات، بازده اوراق دولتی ۱۰ ساله آمریکا از ۲.۱۴۶.۱% به ۲.۲۸۲% افزایش پیدا کرد و به بالاترین مقدار از ماه می ۲۰۱۹ رسید. همان‌طور که می‌دانیم، نرخ تبادل ین به‌صورت سنتی با این اوراق همبستگی دارد. اگر بازده اسناد خزانه ده‌ساله افزایش پیدا کند، جفت‌ارز  USD/JPY  هم افزایش پیدا می‌کند. این همان اتفاقی بود که هفته گذشته شاهد آن بودیم.

  در نهایت عامل سوم، تصمیم رهبر روسیه به اجبار به پرداخت پول گاز با روبل است. وزیر مالی ژاپن، «شونیچی سوزوکی» در جلسه پارلمان ژاپن در ۲۳ مارس گفت: «ما هنوز کاملاً نمی‌دانیم که مقصود روسیه چیست و چگونه این کار را انجام خواهد داد».

  اکثر تحلیل‌گران طی دوهفته گذشته، منتظر پایان رالی گاویِ بودند اما این اتفاق هنوز نیفتاده است. برعکس، جفت‌ارز  USD/JPY  حدود ۷۰۰ نقطه افزایش یافته است. در حال حاضر رأی به پایان رالی گاوی از سوی «اکثریت» تحلیل‌گران از حدود 70 تا 80% به 50% «کاهش پیدا کرده است». در حرکت از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه، تعداد کسانی که معکوس شدن حرکت به سمت جنوب و افت این جفت‌ارز تا ۱۱۸.۰۰-۱۱۷.۰۰ رأی می‌دهند، هنوز زیاد است و ۸۵% از کل تحلیل‌گران را تشکیل می‌دهد.

  در بین اندیکاتورها در D1، بعد از این پیشرفت قدرتمند به سمت شمال، اجماع کاملی دیده می‌شود. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها به سمت بالا هستند اگرچه ۳۵% از اسیلاتورها در حال حاضر در منطقه بیش خرید قرار دارند.

  پیش‌بینی گاوی قبلی، منطقه ۱۲۰.۲۰ -۱۱۹.۸۰ را به‌عنوان هدف در نظر گرفته بود که اکنون خیلی پایین است. در شرایط کنونی به‌سختی می‌توان هیچ هدف جدیدی را ذکر کرد. به احتمال زیاد تمرکز در سطوح دور بعدی بر مثبت و منفی ۱۵ تا ۲۰ نقطه خواهد بود. این رویکرد هفته گذشته تأیید شد، این جفت‌ارز در هفته گذشته کارش را در ۱۲۲.۰۸ به پایان رساند. حالا دامنه مناطق حمایت هم به دلیل نوسان بسیار قوی، وسیعتر شده است. مناطق حمایت عبارت‌اند از: ۱۲۱.۴۰-۱۲۰.۶۰، ۱۱۹.۴۰-۱۱۹.۰۰، ۱۱۸.۳۵-۱۱۸.۰۰.

  جمعه، ۱ آوریل در تقویم اقتصادی این هفته مهم است چون بانک مرکزی ژاپن، شاخص تولیدکنندگان بزرگ موسوم به شاخص تنکن را منتشر می‌کند. این شاخص یک شاخص بسیار مهم است که شرایط تجاری عمومی در شرکت‌های صنعتی بزرگ صادرات محور در ژاپن را نشان می‌دهد.

ارزهای دیجیتال: پیش‌بینی یک رالی گاوی

 • اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران که باعث رشد شاخص‌های سهام شد، بازار ارز دیجیتال را هم با خودش به جلو کشیده است. بیت‌کوین در غروب جمعه، ۲۵ مارس، برای پنجمین بار از آغاز سال به سطح مقاومت قوی ۴۵۰۰۰ دلار رسید. هنوز نمی‌دانیم که آیا بیت‌کوین می‌تواند جای پای محکمی بالای این سطح پیدا کند یا خیر. البته چهار تلاش قبلی ناکام بودند، جفت‌ارز BTC/USD  پس از برخورد به این مقاومت دوباره به عقب برگشت. البته الگوی کنج صعودی به‌وضوح در چارت آن دیده می‌شود، در این الگو، همه دراوداون‌های بعدی به‌مرور کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌شوند. بیت کوین در ۲۴ ژانویه تا ۳۲۹۴۵ دلار افت کرد، ماه بعد به ۳۴۴۱۵ دلار رسید و در ۷ مارس در ۳۷۱۷۰ به کف رسید.

  ارزش کل بازار در قله ۲۵ مارس به ۲٫۲۸۰ تریلیون دلار رسید اما نتوانست جای پای محکمی در بالای این مقدار مهم پیدا کند و در زمان نوشتن این بررسی، ارزش کل بازار ۱٫۹۹۵ تریلیون دلار است (۱٫۸۸۰ تریلیون دلار در یک هفته قبل). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال نهایتاً از منطقه ترس شدید خارج شد و به میانه مقیاس رسید و از ۲۵ به ۴۷ نقطه افزایش پیدا کرد.

  «ویتالیک بوترین» خالق اتریوم در مصاحبه‌ای با «تایم» حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد. هم‌زمان او عقیده دارد که این اتفاق به جامعه ارز دیجیتال یادآوری کرده که هدف دارائی‌های دیجیتال، رساندن نفع واقعی به مردم است و ارزهای دیجیتال می‌توانند به نیروی مهمی در برابر دولت‌های مستبد تبدیل شوند و «کنترل خفقان‌آور» غول‌های تکنولوژی را از بین ببرند.

  «آرتور هایس» ، هم‌بنیان‌گذار صرافی ارز دیجیتال BitMEX ، هم با «بوترین» موافق است، او عقیده دارد بیت کوین به دلیل تحریم‌های ضد روسیه دوباره بر دلار آمریکا و احتمالاً طلا برتری خواهد یافت. به عقیده او، تحریم‌های علیه روسیه و سایر کشورها فقط شهروندان را تشویق می‌کند تا روی طلا و بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند و پولشان را به دلار نگهداری نکنند. «هایس» توضیح می‌دهد که در یک وضعیت اقتصادی دشوار، شهروندان به دارائی‌های دارای عرضه محدود، اعتماد بیشتری دارند و این دارائی‌ها را راه مطمئنی برای پس‌انداز پول می‌دانند.
  هم‌بنیان‌گذار  BitMEX عقیده دارد که قطع اتصال روسیه به سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت، یعنی انزوای یکی از رهبران انرژی، ممکن است عواقب منفی بلندمدتی برای سیستم مالی جهانی داشته باشد. طلا تا مدتی به دارائی غالب تبدیل خواهد شد و از آن برای تجارت بین‌المللی انرژی و محصولات غذایی استفاده خواهد شد. پس از مدتی، بانک‌های مرکزی، ذخیره کردن این فلز گران‌بها را آغاز خواهند کرد و روزبه‌روز انجام این نوع پرداخت‌ها برای آنها دشوارتر خواهد شد. این موضوع در انتشار گسترده ارزهای دیجیتال نقش خواهد داشت.

  ارزهای دیجیتال برای اینکه واقعاً محبوب شوند به رگولاسیون شفافی نیاز دارند. «مت هوگان»، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت «Bitwise Asset Management» چنین عقیده‌ای دارد. او معتقد است مرحله کنونی در تاریخ صنعت دیجیتال مشغول بازکردن راه برای رشدی است که امسال اتفاق خواهد افتاد و در سال آینده ادامه پیدا خواهد کرد.

  مدیر «Bitwise» عقیده دارد یکی از مراحل مهم رگولاتوری، فرمان جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا است که می‌تواند به افزایش قیمت بیت کوین منجر شود. به یاد دارید که این سند به سازمان‌های فدرال دستور می‌داد تا تأثیر ارزهای دیجیتال بر امنیت ملی و اقتصاد را تا پایان سال مطالعه کنند و تغییرات لازم در قوانین را تشریح کنند. به‌ویژه فرض بر آن است که این قوانین، کار SEC (کمیسیون اوراق بهادار و بورس) و CFTC (کمیسیون معاملات فیوچرز کالا) همین‌طور تعریف نقش‌های سازمان‌های دولتی - از وزارت خارجه تا وزارت بازرگانی - را هماهنگ می‌کنند.

  «آلکش شاه» استراتژیست ارز دیجیتال در «Bank of America» هم عقیده دارد که رگولاسیون بازار ارز دیجیتال باعث افزایش اعتماد و افزایش ارزش بازار آن تا رکوردی تاریخی می‌شود. این متخصص می‌گوید «نهایتاً نیاز به میزانی از حکمرانی و مقداری اعتماد داریم اما رگولاتورها وقتی چیزی اشتباه پیش می‌رود، می‌خواهند آن را ممنوع کنند.» به عقیده او یک سیستم شبه متمرکز، یک راه‌حل بهینه است: بلاک‌چین‌ها که به‌صورت محرمانه توسط سازمان‌های متمرکز اداره می‌شوند. «شاه» این‌طور نتیجه‌گیری می‌کند که «فکر می‌کنم ارزش ۳۰ تریلیون دلار برای بخش شبه متمرکز اکوسیستم ارز دیجیتال، یک سرمایه کاملاً واقعی است».

  وقتی درباره آینده قابل پیش‌بینی صحبت می‌کنیم، شرکت تحلیلی «گلسنود» انتظار تکرار رکورد بالای ۶۹۰۰۰ دلاری بیت کوین را دارد. این ارز دیجیتال به مدت ۹ هفته گذشته زیر میانگین متحرک ساده (SMA) دویست روزه خودش معامله شده است. وضعیت مشابهی در حین دوره انباشت در سال ۲۰۲۱ مشاهده می‌شود و آن وضعیت، راه را برای رالی در سه‌ماهه چهارم آن سال هموار کرد، در آن زمان بود که بالاترین رکورد قیمت بیت کوین ثبت شد. داده‌های «گلسنود» نشان می‌دهند که هولدرهای بلندمدت هنوز در حال احتکار بیت کوین هستند و تعداد بیت‌کوین‌ها در صرافی‌ها در حال نزول است. متخصصان این شرکت، این اطلاعات را به‌عنوان پایان دوره اصلاح نزولی تفسیر می‌کنند.

  برخی متخصصان عقیده دارند که اکنون اتریوم حتی کمی بهتر از بیت کوین است زیرا عده زیادی از سرمایه‌گذاران اکنون با BTC اقدام به خرید ETH می‌کنند. ضمناً جامعه منتظر آپدیتی در شبکه اصلی اتریوم است که مدت‌هاست انتظار آن را داشتیم. آپدیت Merge پس از تست موفق در شبکه آزمایشی در حال نزدیک شدن به انتشار است. قبل از افتتاح آن، تا کنون ۵٫۰ میلیارد دلار توکن ETH به علت سوزانده شدن از گردش خارج شده‌اند. وقتی سوزاندن سکه‌ها، عرضه کل اتریوم را کاهش می‌دهد، این کار اثر مثبتی بر قیمت اتریوم دارد و در رالی این آلت‌کوین سهم دارد.

  تحلیل‌گران FXStreet می‌گوید قیمت اتریوم در روند صعودی فعلی می‌تواند تا 20% افزایش پیدا کند. اما برای این که این اتفاق بیفتد، جفت‌ارز ETH/USD باید جای پای محکمی در بالای ۳۰۳۳ دلار به دست آورد که می‌تواند منجر به پیشرفت گاوی کاملی برای اولین بار از اکتبر ۲۰۲۱ شود.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید