2022 مارس 5

EUR/USD: سرنوشت یورو در اوکراین تعیین می‌شود.

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۷ تا ۱۱ مارس ۲۰۲۲1

 • آمارهای اقتصاد کلانِ هفته گذشته، ضدونقیض بودند. اما عده کمی در حال حاضر به این آمارها توجه می‌کنند. اکنون دینامیک‌های ارزهای اروپایی برای دومین هفته متوالی توسط اتفاقات اوکراین تعیین می‌شوند. تشدید نبرد مسلحانه روسیه با اوکراین باعث افزایش تقاضا برای دارائی‌های بدون ریسک می‌شود و این دلار است که چنین نقشی را بازی می‌کند و یورو.

  تفاوت سیاست‌های پولی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا باعث شده تا جفت‌ارز  EUR/USD  هم در طول سال ۲۰۲۱ و هم در ژانویه - فوریه ۲۰۲۲ به پایین هل داده شود. وقایع غم‌انگیز روزهای اخیر فقط فشار نزولی بیشتری را به این جفت‌ارز وارد کرده‌اند. مثلاً بازار چگونه می‌توانست به حمله راکتی به حوزه بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا یعنی زاپروژی که در جنوب اوکراین قرار گرفته است، واکنش نشان دهد؟ آتشی که برپا شده و مهار شد خیلی با واحدهای تولید برق فاصله نداشت اما مهار آن نیز باعث نشد تا پیچیدگی اوضاع کمتر شود: هنوز چرنوبیل در اروپا فراموش نشده است و هیچ‌کس نمی‌خواهد فاجعه هسته‌ای دیگری اتفاق بیفتد که جان میلیون‌ها انسان را تهدید می‌کند.

  این چشم‌انداز منفی با تحریم‌های اقتصادی فوق‌العاده سختی که اتحادیه اروپا برای حمایت از اوکراین بر روسیه تحمیل کرده است، از این هم منفی‌تر می‌شود. این تحریم‌ها می‌توانند مشکلات بزرگی را بر سر راه تامین منابع انرژی اتحادیه اروپا توسط روسیه ایجاد کنند و تجارت صنعتی را به‌شدت محدود می‌کنند و بخش بانکداری را در شرایطی سخت قرار می‌دهند. به‌سختی می‌توان تصور کرد که بانک مرکزی اروپا اکنون در چنین وضعیتی چطور می‌تواند میزان محرک مالی را کاهش دهد و نرخ بهره را افزایش دهد. این در حالی است که فدرال رزرو آمریکا احتمالاً برنامه‌های قبلی خودش را کنار نمی‌گذارد.

  «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو که چهارشنبه ۲ مارس در کنگره آمریکا سخنرانی می‌کرد به چند مزیت دلار اشاره کرد. اولین مزیت، فرار سرمایه‌گذاران هراسان از ریسک به سمت دارائی‌های امنی مثل دلار به دلیل جنگ اوکراین است. سایر کارت‌های برتر دلار عبارت‌اند از واگرایی در سیاست پولی با کشورهای اروپایی و رشد اقتصاد آمریکا. به‌هرحال شاخص مهمی مثل تعداد مشاغل جدید ایجاد شده در خارج از بخش کشاورزی آمریکا (NFP) نیز سخنان پاول را تایید می‌کند، این شاخص یک رشد واقعی تا ۶۸۷ هزار شغل را نسبت به پیش‌بینی ۴۰۰ هزار (و ۴۸۱ هزار ماه قبل) نشان می‌دهد.

  ضمناً بانک مرکزی آمریکا عقیده دارد که به دلیل وقایع اوکراین و تاثیر روسیه بر بازار کامودیتی‌ها، تورم نسبت به آنچه قبلاً پیش‌بینی می‌شد، بالاتر خواهد بود. همان‌طور که «جروم پاول» گفته است، این شرایط نیاز به افزایش شدیدتر نرخ بهره دارد. یعنی شاید نرخ بهره در پایان ۲۰۲۲ بالاتر از انتظار بازار هم باشد.

  پیش‌بینی هفته قبل نشان می‌داد که جفت‌ارز  EUR/USD دوباره حمایت خودش در ۱٫۱۱۰۰ را تست می‌کند و پس از آن خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا به افق شاخص ۱٫۱۰۰۰ برسند. این سناریو در ۲۵ فوریه خیلی باورنکردنی و عجیب به نظر می‌رسید. اما حوادثی که در بخش‌های قبل تشریح کردیم باعث شد تا این جفت‌ارز به‌سادگی حمایت ظاهراً «غیرقابل‌نفوذ» خودش یعنی ۱٫۱۰۰۰ را بشکند و تا ۱٫۰۸۸۵ ریزش کند و ظرف یک هفته ۳۸۵ نقطه را از دست بدهد. قوس آخر بعد از یک اصلاح کوچک در سطح ۱٫۰۹۳۲ قرار گرفت.

  در میانه تنش‌های ژئوپلیتیک، یورو از ۱۰ فوریه تابه‌حال بیش از ۶۰۰ نقطه را نسبت به دلار از دست داده است و اکنون به مقدار پایین سال ۲۰۲۰ نزدیک می‌شود. و برابری ۱:1 بین دلار و یورو خیلی دور از ذهن نیست. در وضعیت کنونی به‌سختی می‌توان پیش‌بینی کرد که کف این جفت‌ارز کجا خواهد بود. کف سال ۲۰۲۰ برابر با ۱٫۰۶۳۵ بود و کف سال ۲۰۱۶ هم ۱٫۰۳۲۵ بود شاید این مقدارها در آینده به سطح‌های حمایت تبدیل شوند.

  با درنظرگرفتن افزایش نوسان این جفت‌ارز، هدف فوری گاوها بازگشت به منطقه ۱٫۱۰۰۰ است و پس از آن به منطقه مقاومت ۱٫۱۱۲۵-۱٫۱۱۰۰ می‌رسیم سپس یک منطقه وسیع ۱٫۱۳۹۰-۱٫۱۲۸۰ قرار دارد، در نهایت به نقاط بالای ۱۳ ژانویه و ۱۰ فوریه در منطقه ۱٫۱۴۸۵ می‌رسیم. البته فقط اگر نبرد متوقف شود، یا دستکم وقتی آتش‌بس پایدار برقرار شود این جفت‌ارز به این نقاط خواهد رسید. اکثر تحلیل‌گران به بهترین‌ها امید بسته‌اند: ۶۵% از تحلیل‌گران به این پیش‌بینی رأی می‌دهند که  EUR/USD  در ماه مارس خواهد توانست تا حداقل به ۱٫۱۲۰۰ برگردد. اما اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 نظر کاملاً متفاوتی دارند: همگی آنها به رنگ قرمز هستند اگرچه ۲۵% از آنها در منطقه بیش‌فروش قرار دارند.

  اطلاعات فروش‌های خرده‌فروشی آلمان دوشنبه ۷ مارس منتشر خواهد شد و سپس داده‌های GDP در منطقه یورو نیز در سه‌شنبه انتشار خواهند یافت. رویداد مهم هفته در پنجشنبه ۱۰ مارس اتفاق خواهد افتاد که جلسه بانک مرکزی اروپا برگزار می‌شود. نرخ بهره احتمالاً در ۰% باقی می‌ماند بنابراین کنفرانس رسانه‌ای بعدی مدیریت این رگولاتور مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت. داده‌های بازار مصرف‌کننده آمریکا در همان روز منتشر خواهند شد و ما در پایان هفته یعنی جمعه ۱۱ مارس از شاخص قیمت مصرف‌کننده هماهنگ در آلمان و شاخص اعتماد مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان آمریکا مطلع خواهیم شد.

GBP/USD : بریتانیای بزرگ نیز در اروپا است

 • وابستگی اتحادیه اروپا به گاز روسیه قبل از وضع تحریم‌ها حدود ۵۰%-۴۵ بود. انگلستان بر خلاف کشورهای اتحادیه اروپا عملاً مستقل از منابع گاز روسیه است و وابستگی آن به گاز روسیه کمتر از ۳% است. تبادل تجاری این کشور با فدراسیون روسیه هم بسیار کمتر است. بریتانیا از نظر جغرافیایی نیز حدود ۲۰۰۰ کیلومتر با منطقه نبرد روسیه-اوکراین فاصله دارد.

  همه این عوامل به جفت‌ارز GBP/USD کمک کرده‌اند تا چند روز در روند ساید باقی بماند. اما در پس‌زمینه حوادث مربوط به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا، این جفت‌ارز هم نتوانست مقاومت کند و به کف ۲۴ فوریه خودش رسید و تا سطح ۱٫۳۲۰۱ افت کرد و هفته را در ۱٫۳۲۴۶ به پایان رساند.

  پیش‌بینی متخصصان درباره این جفت‌ارز در هفته آینده به این صورت است: ۵۰% از آنها به حرکت آن به شمال رأی می‌دهند و ۲۵% به نزول بیشتر به سمت جنوب رأی می‌دهند و ۲۵% باقیمانده هم به روند ساید رأی می‌دهند. اندیکاتورها در D1 کاملاً منطبق بر اندیکاتورهای جفت‌ارز  EUR/USD  هستند. یک حمایت قوی در ۱٫۳۱۷۰ وجود دارد (مقدار پایین دسامبر ۲۰۲۱) و پس از آن حمایت‌های ۲۰۲۰ قرار می‌گیرند. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱٫۳۳۲۵-۱٫۳۲۷۰، ۱٫۳۴۰۰، ۱٫۳۴۸۵، ۱٫۳۶۰۰، ۱٫۳۶۴۰.

  از حوادث مهم هفته آینده می‌توانیم به انتشار داده‌های فروش خرده‌فروشی انگلستان در سه‌شنبه ۸ مارس و انتشار بازده و GDP انگلستان در جمعه ۱۱ مارس اشاره کنیم.

USD/JPY: ین یا دلار: کدام یک پناهگاه امن بهتری است؟

 • ژاپن حتی نسبت به انگلستان هم از اوکراین دورتر است و ۸۰۰۰ کیلومتر با محل نبرد فاصله دارد. اگرچه ژاپن به تحریم‌ها علیه روسیه پیوسته است اما همچنان پناهگاه امنی برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود؛ بنابراین کلیه شرایط واقعاً باعث می‌شوند که اوضاع داغ اروپا اثری بر دینامیک‌های جفت‌ارز USD/JPY  داشته باشد. هفته گذشته این جفت‌ارز همچنان در راستای افق ۱۱۵٫۰۰ حرکت می‌کرد و در دامنه ۱۱۵٫۷۷-۱۱۴٫۶۵ نوسان داشت. این جفت‌ارز هفته کاری پنج‌روزه را در جایی نزدیک به مرز پایینی خودش در ۱۱۴٫۸۱ به پایان رساند. این کاهش در جمعه ۴ مارس اتفاق افتاد و نه به دلیل گلوله‌باران نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا بلکه به دلیل افت بازده اوراق خزانه آمریکا اتفاق افتاد.

  این یعنی در شرایطی که دلار نسبت به یورو و پوند صعود کرده اما نسبت به ین افت کرده است. رقابت بین این دو دارائی امن بدون شک در هفته آینده نیز ادامه خواهد یافت. ۷۵% از تحلیل‌گران عقیده دارند که این جفت‌ارز به حد بالایی کانال بازخواهد گشت درحالی‌که ۲۵% عقیده دارند که ممکن است بازهم پایین‌تر برود طبق معمول در چنین شرایطی شاهد اختلاف‌هایی هستیم که فوراً بین اندیکاتورها ایجاد می‌شوند. ۶۵% از اندیکاتورهای روند در D1 حاکی از فروش و ۳۵% حاکی از خرید هستند. ۲۰% از اسیلاتورها به خرید، ۲۵% به وضعیت خنثی و ۵۵% به فروش رأی می‌دهند. اما هم‌زمان، یک‌چهارم از آنها این سیگنال را می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد. نزدیک‌ترین ناحیه مقاومت ۱۱۵٫۲۵-۱۱۵٫۰۰ سپس ۱۱۵٫۷۰ است. هدف اصلی گاوها دستیابی مجدد به نقطه بالای ۱۱۶٫۳۴ و صعود تا جایی است که این جفت‌ارز از ژانویه ۲۰۱۷ به آن دست نیافته است. سطوح و مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱۱۴٫۶۵-۱۱۴٫۴۰، ۱۱۴٫۱۵، ۱۱۳٫۷۵، ۱۱۳٫۴۵، ۱۱۳٫۲۰، ۱۱۲٫۵۵ و ۱۱۲٫۷۰.

  هفته آینده به جز اطلاعات GDP که چهارشنبه ۹ مارس منتشر خواهند شد انتظار انتشار آمارهای مهمی درباره اقتصاد کلان را نداریم.

رمزارزها: تحریم‌ها، بیت‌کوین و چیزهایی که روبات‌ها انتخاب می‌کنند

 • بلافاصله بعد از آنکه دارایی بانک مرکزی روسیه به دلیل جنگ اوکراین مسدود شد، حجم معاملات بیت‌کوین در دوشنبه ۲۸ فوریه به‌شدت افزایش پیدا کرد و قیمت بیت‌کوین هم تقریباً ۱۷% افزایش یافت (از ۳۷۸۴۰ دلار به ۴۴۲۲۰ دلار). تعداد آدرس‌های بیت‌کوین با موجودی‌های بیش از BTC ۱۰۰۰ نیز بیش از ۶% افزایش پیدا کرد و به ۲۲۲۶ آدرس رسید. این اندیکاتور از مارس ۲۰۲۱ تابه‌حال به این سطح نرسیده بودند. تعداد آدرس‌های دارای موجودی ۱۰۰ تا BTC ۱۰۰۰ نیز در ۲۸ فوریه افزایش پیدا کرد اگرچه خیلی قابل‌توجه نبود. این اندیکاتور ۱٫۳ درصد افزایش پیدا کرد و در آن روز به ۱۵۹۲۹ رسید. این اطلاعات از اطلاعات سرویس «گلسنود» گرفته شده‌اند.
  برخی تحلیل‌گران می‌گویند این افزایش سریع تعداد نهنگ‌های بیت کوین به دلیل تلاش‌های نخبگان روس برای بیرون کشیدن دارائی‌هایشان برای دورزدن تحریم‌ها و تبدیل روبل‌هایی که کم‌ارزش می‌شوند به رمزارز است.

   «بلومبرگ» می‌گوید شورای امنیت ملی کاخ سفید و وزارت خزانه‌داری آمریکا از اپراتورهای بزرگ‌ترین صرافی‌های متمرکز جهان درخواست کرده‌اند تا هر تلاشی برای دورزدن تحریم‌های وضع شده بر روسیه را متوقف کنند. سخنگوی کاخ سفید گفت که رمزارزها جایگزین دلار آمریکا که در فدراسیون روسیه به شکل گسترده استفاده می‌شود، نخواهند شد البته مقامات آمریکایی قصد دارند تا با سوءاستفاده از رمزارزها مبارزه کنند. «کریستین لاگرید» رئیس بانک مرکزی اروپا نیز خواستار افزایش رگولاسیونِ دارائی‌های دیجیتال در منطقه یورو شد.

  دستکم چهار صرافی رمزارز از جمله «Coinbase» و «Coinbase» گفته‌اند که گام‌هایی را برای سختگیرانه‌تر کردن کنترل‌ها برمی‌دارند.

  «الکس کروگر» اقتصاددان و تحلیل‌گر مشهور عقیده دارد که اگر روسیه از رمزارز برای دورزدن تحریم‌ها استفاده کند، این اقدام کافی خواهد بود تا رگولاتورهای آمریکا کلاً دارائی‌های دیجیتال را ممنوع کنند. او در یک هشدار می‌گوید «البته انتظار وقوع چنین اتفاقی را ندارم. اما در کارهایتان دقت کنید.» او می‌افزاید که اگر وضعیت ژئوپلیتیک بدتر نشود، سرمایه‌گذاران به‌زودی شاهد رشد بازار رمزارز خواهند بود.

  «CoinDesk» با ارجاع به گزارش «بانک آو آمریکا» (BofA) به این نکته اشاره کرده است که دینامیک‌های حرکت رمزارز بین کیف‌های پول خصوصی و صرافی‌ها، نشان‌دهنده تردید سرمایه‌گذاران درباره توسعه بیشتر در بازارهای دارائی دیجیتال است.
  این تحلیل‌گران می‌گویند سختگیرانه شدن سیاست فدرال رزرو و عوامل اقتصاد کلان باعث محدودیت رشد رمزارزها در شش ماه آینده خواهند شد. البته «BofA» تاکید کرده است که این شروع «زمستان رمزارز» جدیدی نخواهد بود زیرا سطح پذیرش دارائی‌های دیجیتال توسط کاربران و فعالیت توسعه دهندگان به شکل معناداری افزایش پیدا کرده است.

  این بانک افزوده است که خارج‌شدن بازار دارائی‌های دیجیتال از دامنه قیمت کنونی دشوار خواهد بود مگر این که یک ترس از رکود احتمالی ایجاد شود.

  پس از پرش ۲۸ فوریه، حرکت صعودی جفت‌ارز  BTC/USD در ۱ و ۲ مارس کند شد در این روزها به مقاومت قوی ۴۵۰۰۰ دلاری نزدیک شدیم. سپس بعد از تلاشی ناموفق برای شکستن این مقاومت، این جفت‌ارز به جنوب برگشت (به یاد دارید که این مقاومت در دوره ژانویه-فوریه قبلاً چند بار توانسته بود که این جفت‌ارز را به پایین هل دهد).

  اگر پرچمدار رمزارزها بتواند به بالای ۴۵۷۰۰ صعود کند می‌توانیم انتظار رشد بیشتر تا ۵۰۰۰۰-۴۷۰۰۰ دلار را به دلیل فعال‌شدن تعداد زیادی از سفارش‌های خرید داشته باشیم.

  «هنریک زیبرگ» معامله‌گر افسانه‌ای و نویسنده کتاب «گزارش زیبرگ» که متخصص چرخه‌های اقتصاد کلان است، سه نمودار را ارائه کرده است تا نشان دهد که سهم‌های اصلی و رمزارزها قرار است تا در موج ۵ الیوت صعود کنند. «زیبرگ» عقیده دارد که مهم‌ترین شاخص‌های سهام S&P500 و نزدک به معکوس شدن روند گاوی در نمودارهای هفتگی نزدیک می‌شوند. اگر این پیش‌بینی درست از آب در بیاید، بیت کوین می‌تواند دوباره همبستگی خودش را با سهام‌ها و شاخص‌ها افزایش دهد.

  در زمان نوشتن این گزارش (غروب ۴ مارس) ، جفت‌ارز  BTC/USD  در حال معامله در حوالی ۳۹۳۰۰ دلار است و ارزش کل بازار رمزارز بعد از صعود تا ۱٫۹۶۳ تریلیون دلار به مقدار یک هفته قبل در ۱٫۷۵۵ تریلیون دلار برگشته است شاخص ترس و طمع رمزارز فقط ۶ نقطه افزایش پیدا کرده است (از ۲۷ به ۳۳ نقطه) و جای پای محکمی در منطقه ترس دارد.

  «مایک مک گلون» استراتژیست اصلی جمع‌آوری اطلاعات بلومبرگ، این نظر خود را تکرار می‌کند که بیت کوین در مسیر تبدیل به یک دارائی ذخیره بین‌المللی است. او اطمینان دارد که قیمت BTC در سال ۲۰۲۲ به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید. این تحلیل‌گر تاکید می‌کند که قیمت این رمزارز پرچمدار با وجود احساسات خرسی در بازار تا ۳۰۰۰۰ دلار افت نخواهد کرد.
   «مک گلون» عقیده دارد که سکه‌هایی مثل «دوج‌کوین» شاید تاثیر و اهمیتشان را از دست بدهند زیرا بیت کوین در نهایت خودش را به‌عنوان ابزار مطمئنی برای حفاظت از پس‌اندازها تثبیت می‌کند.

  یک مشاور هوش مصنوعی روباتی که توسط توسعه‌دهنده نرم‌افزار پرتغالی به نام «تیاگو واسکونسلوس» خلق شده است، موضع «مایک مک گلون» را تایید می‌کند. این کدنویس «روبات را آموزش داده است و قوانین، کندل‌ها، اصول زمانی که می‌تواند بخرد، بفروشد یا کاری انجام ندهد را برای روبات توضیح داده است. این روبات یک امتیاز برای هر معامله سودآور دریافت می‌کند و یک «مجازات» را برای معاملات همراه زیان دریافت می‌کند و هزاران میلیون مرحله را طی کرده است تا موجودی حساب معاملاتی خودش را افزایش دهد»، این مشاور مالی روباتی در نهایت استراتژی «هولد» را انتخاب کرده است یعنی شروع به جمع‌آوری بیت کوین کرده است. (به یاد دارید که «هودل» یک میم محبوب در فضای بیت کوین است که از پیامی در فروم «Bitcointalk» گرفته شده است که کلمه «هولد» را به‌اشتباه تایپ کرده بود).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید