2022 فوریه 19

EUR/USD: انتظار برای جنگ و افزایش نرخ

 • دوره دهم تا چهاردهم فوریه به شکل غیرمنتظره‌ای، طوفانی بود. رسانه‌های محبوب و پیش‌گام دائماً حال و هوای ترس را ایجاد می‌کردند و فعالانه درباره اظهارات رهبران جهان، اغلب رئیس‌جمهور آمریکا، درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین صحبت می‌کردند. حتی کاخ سفید هم تصمیم گرفت تا مقر دیپلماتیک خودش را از کیف، پایتخت اوکراین، به لویف انتقال دهد، که از منطقه عملیات نظامی احتمالی فاصله دارد و نزدیک به مرز اتحادیه اروپا است.

  همه این اتفاقات در پس‌زمینه تصمیم فدرال رزرو آمریکا برای برگزاری جلسه اضطراری FOMC (کمیته بازار باز فدرال) اتفاق افتاد. فوراً شایعاتی به راه افتاد که نرخ بهره هفتگی بلافاصله به‌اندازه ۵۰ نقطه مبنا (bp) افزایش خواهد یافت.

  سرمایه‌گذاران به همین دلیل دچار هراس شدند و تلاش کردند تا از شر دارایی‌های ریسکی خلاص شوند و شاخص‌های سهام S&P500، داوجونز و نزدک نیز افت کردند.

  EUR/USD هم افت کرد. بازارها می‌ترسیدند که مرحله «داغ» نبرد روسیه-اوکراین به رشد بیشتر قیمت انرژی و کند شدن احیای اقتصاد اروپا منجر شود. استراتژیست‌های «جی پی مورگان» عقیده دارند اگر قیمت نفت به ۱۵۰ دلار در بشکه افزایش پیدا کند، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) جهانی تا ۷.۰% بالا خواهد رفت. متخصصان «کپیتال اکونومیکز» عقیده دارند که تورم در اقتصادهای پیشرفته تا ۴.۵% افزایش خواهد یافت.

  به همین دلیل جفت‌ارز EUR/USD به دلیل هراس از جنگ، ۱۰ فوریه را در ۱.۱۴۹۴ شروع کرد ولی در ۱۴ فوریه کار خود را در ۱.۱۲۷۹ به پایان رساند. یعنی یورو به همان جایی برگشت که حرکت به شمال خودش را در حین کنفرانس رسانه‌‌ای متمایل به شاهین‌ها از سوی «لاگرید» آغاز کرده بود، کنفرانسی که در جلسه آخر «بانک مرکزی اروپا» برگزار شده بود.

  نتایج جلسه اضطراری FOMC بسیاری از متخصصان را سردرگم کرد. نرخ بهره اصلاً افزایش پیدا نکرد. شاید اعضای کمیته نمی‌خواستند باعث فروش انبوه بیشتر سهم‌ها شوند و تصمیم گرفتند تا منتظر نتیجه نبرد بین روسیه و اوکراین شوند. ضمناً نشانه‌هایی از حل‌وفصل صلح‌آمیز این مناقشه هم وجود دارد.

  سرمایه‌گذاران کم‌کم آرامش خودشان را بازیافتند. البته بعد از سخنرانی «آخرالزمانی» دیگری از رئیس‌جمهور بایدن در ۱۷ فوریه، جلوگیری از موج جدید فروش در بازارهای سهام امکان‌پذیر نبود.

  EUR/USD بر خلاف بازار سهام توانست خنثی باقی بماند و جلسه معاملاتی پنج‌روزه را در ۱٫۱۳۲۴ به پایان رساند و کل دسامبر و در ده روز اول ژانویه در دامنه ۱.۱۴۰۰-۱.۱۲۶۰ معامله می‌شد.

  آمارهای ضدونقیض اقتصاد کلان آمریکا در کنار سایر دلایل باعث شدند از سقوط بیشتر یورو جلوگیری شود. تعداد درخواست‌های اولیه برای حقوق بیکاری، ۲۴۸ هزار درخواست بود، و درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد که این میزان تا ۵ هزار درخواست کاهش پیدا کند اما ۲۳۰۰۰ درخواست کاهش پیدا کرد. اما درخواست‌های تکراری به‌جای این که ۲ هزار عدد کاهش پیدا کنند، فوراً ۲۶۰۰۰ درخواست کاهش یافتند.

  دینامیک‌های جفت‌ارز EUR/USD در روزهای آینده قطعاً تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرند که مناقشه بین روسیه و اوکراین چگونه پیش خواهد رفت و کشورهای اروپایی و آمریکا تا چه عمقی درگیر این مناقشه شوند و رهبران از چه ادبیاتی درباره آن استفاده خواهند کرد. اگر جنگی درنگیرد، موضوع بحران انرژی اروپا در پس‌زمینه محو خواهد شد و این باعث حمایت از یورو می‌شود.

  حمایت از دلار اکنون به‌شدت بستگی به فدرال رزرو دارد. بله اختلاف‌هایی بین اعضای FOMC وجود دارد. اما این اختلاف‌ها به سختگیرانه‌تر کردن یا نکردن سیاست پولی مربوط نمی‌شوند بلکه به این مربوط می‌شوند که این کار با چه سرعت و چه وسعتی انجام شود. اظهارات متمایل به شاهین‌ها از سوی برخی اعضای کمیته باعث طرح پیش‌بینی‌هایی درباره ۶ یا ۷ اقدام برای محدودیت پولی در سال ۲۰۲۲ شده‌اند. البته تعدادی از رهبران بانک‌های فدرال رزرو عقیده دارند که لازم است فدرال رزرو به‌آرامی و بادقت وارد عمل شود چون اقدامات بسیار تهاجمی باعث لطمه خوردن اقتصاد آمریکا می‌شوند.

  در زمان نوشتن این گزارش، ۹۰ درصد اندیکاتورهای روند در D1 به رنگ قرمز و فقط ۱۰% به رنگ سبز هستند. ۲۰% از اسیلاتورها سبز هستند، ۵۰% به رنگ قرمز و ۳۰% خنثی هستند.

  پیش‌بینی متخصصان درباره هفته آینده نیز بسیار مبهم است: ۴۰% متخصصان، رشد این جفت‌ارز را رد نمی‌کنند، ۵۰% نظر مخالفی دارند و ۱۰% بی‌طرف هستند. البته ۶۵% از تحلیل‌گران از تقویت دلار در پیش‌بینی ماه مارس حمایت می‌کنند.

  مقاومت‌های این جفت‌ارز در سطوح ۱.۱۴۰۰-۱.۱۳۸۵، ۱.۱۴۸۰، ۱.۱۵۲۵، ۱.۱۵۷۰ و ۱.۱۶۱۵ قرار گرفته‌اند. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱.۱۳۰۰، ۱.۱۲۷۵ و ۱.۱۲۲۰. پس از آن به حمایتی در ۱.۱۱۸۵ و کف ۲۸ ژانویه در ۱.۱۱۲۰ می‌رسیم.

  در تقویم اقتصادی هفته آینده، انتشار اطلاعات فعالیت تجاری (مارکیت) در آلمان و منطقه یورو در دوشنبه، ۲۱ فوریه، اهمیت دارد. داده‌های سالانه مقدماتی تولید ناخالص داخلی آمریکا هم پنجشنبه، ۲۴ فوریه منتشر خواهند شد، و آمارهای سفارش کالاهای سرمایه‌‌ای و کالاهای بادوام آمریکا در انتهای هفته، جمعه، منتشر خواهند شد.

GBP/USD : استحکام جفت‌ارز، اتحاد متخصصان

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۱ تا ۲۵ فوریه ۲۰۲۲1

 • داده‌های اقتصاد کلان که هفته گذشته منتشر شدند از پوند بریتانیا حمایت می‌کردند. این اخبار مثبت شامل داده‌های بازار کار و بازار مصرف‌کننده می‌شدند. نرخ بیکاری در بریتانیا در سطح ۴.۱% بدون تغییر باقی ماند، که دقیقاً مطابق پیش‌بینی‌ها بود. هم‌زمان تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری در ماه ژانویه از ۵۱.۶ هزار به ۳۱.۹ هزار کاهش یافت. فروش خرده‌فروشی بعد از ۴.۰% نزول در ماه دسامبر اکنون ۱.۹% اضافه شده و بالای سطح روند بلندمدت خودش قرار دارد. همه اینها سیگنال مثبتی درباره احیای اقتصاد بریتانیا به ما می‌دهند.

  با نگاه به چند سال قبل می‌توانیم ببینیم که بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۷ با یک دوره هشت‌ساله دنبال شد که در حین آن فروش خرده‌فروشی در زیر خط روند باقی ماند. این یکی از دلایلی بود که مانع از آن شد که بانک انگلستان نرخ بهره را افزایش دهد. اما اکنون هم اندیکاتورهای تورم و هم وضعیت بازار کار می‌توانند دست این بانک را در سختگیرانه‌تر کردن سیاست پولی باز بگذارند. ضمناً رگولاتور بریتانیایی همچنان پیش‌گام‌تر از سایر رگولاتورها است و نرخ‌های بهره را سریع‌تر از همتایانش در آن‌سوی اقیانوس اطلس افزایش می‌دهد.

  البته این برتری بسیار لرزان و سست است. رشد فروش شاید به دلیل بهبود وضعیت اقتصادی نباشد بلکه به دلیل تقاضای انباشته برای کالاها و خدمات باشد زیرا دسترسی به کالاها و خدمات به دلیل اقدامات قرنطینه‌‌ای در طول همه‌گیری کووید-۱۹ محدود بوده است. بنابراین قدم‌های آینده رگولاتور بریتانیا احتمالاً بسیار متوازن خواهند بود. آنها نمی‌خواهند اشتباهات بانک مرکزی اروپا را تکرار کنند که باعجله نرخ بهره را در می ‌۲۰۰۹ افزایش داد و لطمه شدیدی به روند احیای اقتصادی اروپا زد.

  کافی است به یاد بیاوریم که در جلسه آخر کمیته BoE فقط ۴ عضو از ۹ عضو این کمیته به افزایش نرخ ۵۰ نقطه پایه رأی دادند، این توازن قوا از پیش‌بینی بخش قبلی ما حمایت می‌کند. اکثریت اعضا از جمله رئیس بانک، «اندرو بیلی»، تصمیم گرفتند تا فقط این نرخ را ۲۵ نقطه پایه افزایش دهند، و به کند شدن رشد اقتصادی اشاره می‌کردند.

  در حال حاضر اندیکاتورهای اقتصادی اجازه می‌دهند تا پوند حملات دلار آمریکا را با موفقیت دفع کند، و می‌توانیم ببینیم که جفت‌ارز GBP/USD در حال تثبیت در حوالی ۱.۳۶۰۰ است. می‌توانیم بگوییم که پیش‌بینی‌های متخصصان برای هفته آینده هم در حال تثبیت هستند: ۲۵% از آنها به روند ساید رأی می‌دهند، ۴۰% به حرکت به شمال و ۳۵% به حرکت به جنوب رأی می‌دهند. (وقتی به پیش‌بینی ماهانه حرکت می‌کنیم، تعداد حامیان خرس‌ها تا ۷۰% افزایش پیدا می‌کند).

  اکثریت قاطع اندیکاتورها در D1 صعودی هستند. ۷۰% از اسیلاتورها به سمت شمال هستند، ۲۰% موضع خنثی دارند و ۱۰% باقیمانده از دلار حمایت می‌کنند. ۹۰% از اندیکاتورهای روند به رشد این جفت‌ارز رأی می‌دهند و ۱۰% هم افت آن را نشان می‌دهند.

  حمایت‌ها در ۱.۳۵۷۰، ۱.۳۵۰۰، ۱.۳۴۲۵، ۱.۳۳۵۵ قرار دارند و حمایت بعدی ۱۰۰ نقطه پایین‌تر است. مقاومت‌ها در ۱.۳۶۰۰، ۱.۳۶۵۰، ۱.۳۷۴۰-۱.۳۷۰۰، ۱.۳۸۳۰ و ۱.۳۹۰۰ قرار گرفته‌اند.

  از رویدادهای هفته آینده می‌توان به انتشار اطلاعات فعالیت تجاری در بخش خدمات (مارکیت) اشاره کرد که دوشنبه، ۲۱ فوریه منتشر خواهد شد همچنین ارائه گزارش تورم انگلستان در چهارشنبه، ۲۳ فوریه هم مهم و قابل‌توجه است.

USD/JPY: سرمایه‌گذاران بر سر دوراهی

 • USD/JPY در کل هفته گذشته در دامنه نسبتاً محدودی معامله شد که کمتر از ۱۱۰ پیپ بود (۱۱۵.۸۶-۱۱۴.۷۸). همان‌طور که قبلاً گفتیم، سرمایه‌گذاران بیش از هر چیز به دو موضوع علاقه نشان می‌دهند: تهاجم قابل انتظار روسیه به اوکراین و افزایش نرخ بهره هفتگی که بانک مرکزی آمریکا تعیین می‌کند. ظاهراً آنها هنوز تصمیم نگرفته‌اند که اکنون با ارز پناهگاه امنی مثل ین چه‌کار کنند.

  ازیک‌طرف افزایش نرخ در آمریکا باید این جفت‌ارز را به سمت بالا هل دهد و موقعیت دلار آمریکا را تقویت کند،
  از طرف دیگر تشدید نبرد در اوکراین ممکن است دوباره بحران‌های اقتصادی را به بازارها یادآوری کند و باعث جهش تورم شد. در این صورت می‌توان انتظار ازبین‌رفتن کامل تمایل به ریسک در بین سرمایه‌گذاران و ورود سرمایه‌شان به پناهگاه امنی مثل ین ژاپن را داشت. در واقع این اتفاق همین حالا هم در حال رخ‌دادن است، اگرچه در مقیاس بسیار بزرگی اتفاق نمی‌افتد: کافی است چارت‌های شاخص‌های سهام و USD/JPY را مقایسه کنیم. حتی وقتی چارت EUR/JPY را مقایسه می‌کنیم، این رابطه واضح‌تر می‌شود زیرا منطقه یورو، بر خلاف آمریکا، در فاصله نزدیکی از منطقه جنگی بالقوه قرار دارد.

  پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران برای هفته آینده به این صورت هستند: ۲۵% از آنها طرف‌دار روند ساید هستند، ۵۰% به رشد این جفت‌ارز رأی می‌دهند و ۲۵% طرف‌دار افت آن هستند.

  ۳۰% از اسیلاتورها در D1 به رنگ خاکستری خنثی هستند، ۱۰% سبز هستند و ۶۰% قرمز هستند (و یک‌چهارم از آنها در منطقه بیش‌فروش قرار دارند). اندیکاتورهای روند هم به دو بخش مساوی ۵۰-۵۰تقسیم شده‌اند. نزدیک‌ترین منطقه مقاومت ۱۱۵.۳۰ و پس از آن ۱۱۵.۷۰ است. هدف اصلی گاوها دست‌یافتن دوباره به مقدار بالای ۱۱۶.۳۴ و صعود تا جایی است که این جفت‌ارز از ژانویه ۲۰۱۷ به آن نرسیده است. سطوح حمایت در ۱۱۵.۰۰، ۱۱۴.۸۰، ۱۱۴.۱۵، ۱۱۳.۷۵، ۱۱۳.۴۵، ۱۱۳.۲۰، ۱۱۲.۵۵ و ۱۱۲.۷۰ قرار دارند.

  انتظار نمی‌رود که رویداد اقتصادی قابل‌توجهی در هفته آینده در ژاپن اتفاق بیفتد.

ارزهای دیجیتال: جمعه سیاه بازار ارز دیجیتال

 • BTC/USD به‌جایی برگشت که یک ماه قبل در آن قرار گرفته بود. چارت دو هفته اخیر شبیه به چارت اواسط ژانویه است. خط مقدم نبرد در سطح ۴۲۰۰۰ دلار قرار دارد و گاوها و خرس با میزان متفاوتی از موفقیت در آن مشغول نبرد هستند. دفعه پیش خرس‌ها این جفت‌ارز را تا ۳۲۹۴۵ دلار پایین کشیدند و عده‌‌ای از تحلیل‌گران عقیده دارند که این بار هم ممکن است اتفاق مشابهی بیفتد. شرایط خیلی به فروش ایجاد شده به دلیل تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین بستگی ندارد بلکه به فدرال رزرو مربوط می‌شود. سختگیرانه کردن سیاست پولی و افزایش نرخ بهره می‌تواند به همه دارایی‌های ریسکی از جمله ارزهای دیجیتال آسیب بزند.

  بیت‌کوین در کل دوره همه‌گیری به‌عنوان یک سپر و محافظ تورم عمل می‌کرد. این یکی از انگیزه‌های رشد آن بود. اما اگر تورم به حالت نرمال برگردد چه کسی به سپر نیاز دارد؟

  تردیدی وجود ندارد که بانک مرکزی آمریکا تلاش خواهد کرد تا تورم را مهار کند زیرا تورم اکنون به بالاترین مقدار ۴۰ ساله خودش رسیده است. اما این که این تلاش‌ها چقدر موفق خواهند بود، سؤالی است که متخصصان مختلف پاسخ‌های متفاوتی به آن می‌دهند. همچنان حامیان بیت‌کوین، همه (و قبل از هر چیز خودشان) را متقاعد می‌کنند که ما با افزایش بی‌پایان قیمت‌ها و آشوب مالی جدی مواجه هستیم. «رابرت بریدلاو» مدیرعامل «پارالاکس دیجیتال» عقیده دارد که همان بلایی که سر ارز ونزوئلا آمد، سرانجام بر سر دلار هم خواهد آمد. دلار آمریکا در سال ۲۰۳۵ دچار ابرتورم خواهد شد و در آن نقطه قیمت BTC بر مبنای دلار به مقدار نجومی، ۱،۵ یا ۱۰ میلیون دلار برای هر بیت کوین خواهد رسید.

  «بیل میلر» ، سرمایه‌گذار افسانه‌‌ای و موسس «میلر ولیو پارتنرز» که نیمی از ثروتش از ارز دیجیتال تشکیل شده است نیز از بیت کوین دفاع می‌کند. این میلیاردر می‌گوید «بیت کوین مثل داشتن بیمه است. شما نمی‌خواهید که خانه‌تان بسوزد و نابود شود، نمی‌خواهید تصادف وحشتناکی شما را نابود کند و به همین دلیل هرسال به بیمه پول می‌دهید تا اگر چنین اتفاقی افتاد خسارات شما جبران شود».

  «تام لی» هم‌بنیان‌گذار بنگاه تحلیلی «فاندتراست» در مصاحبه‌‌ای با CNBC به نقطه هدف ۲۰۰ هزار دلار برای بیت کوین اشاره کرد و تشریح کرد که چه کسانی راه موفقیت‌های بیت کوین را هموار خواهند کرد. او گفت که این افراد اصلاً سرمایه‌گذاران نهادی نیستند بلکه سرمایه‌گذاران کوچک هستند. این تحلیل‌گر عقیده دارد، ارزش خالص سرمایه‌های کل خانوارهای آمریکایی بیش از ۱۴۱ تریلیون دلار آمریکا است. مردم در دهه آینده به دنبال راه‌هایی برای محافظت از سرمایه‌شان خواهند گشت تا سرمایه‌شان را به دلیل تورم از دست ندهند. به همین دلیل «لی» عقیده دارد که ورود سرمایه «بزرگی» به ارز دیجیتال اتفاق خواهد افتاد.

  او عقیده دارد که قیمت بالای این دارائی، مانعی برای پذیرش انبوه بیت کوین است به همین دلیل «تام لی» حامی ایده حرکت به سمت ساتوشی است که یک میلیونم بیت کوین است.

  «جورین تریمر» مدیر اقتصاد کلان جهانی در «فیدلیتی اینوستمنتز» ، یکی از بزرگترین شرکت‌های مدیریت دارائی، نیز خوشبینانه به بیت کوین نگاه می‌کند. او مطمئن است که ارزش بازار بیت کوین، رشد ارزش بازار اپل را تکرار خواهد کرد. او می‌گوید «من اثر شبکه بیت کوین را به اثر شبکه کامپیوترهای اپل مقایسه کردم. هنگامی که درآمد اپل افزایش پیدا می‌کند، قیمت سهام آن نیز به صورت نمایی افزایش پیدا می‌کند. باور دارم که بیت کوین هم همین مسیر را تکرار می‌کند. قیمت این ارز دیجیتال فقط وقتی افزایش خواهد یافت که تقاضا افزایش پیدا کند ». او عقیده دارد که این قیمت در سال ۲۰۲۳ به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید.

  این متخصص عقیده دارد که BTC از تفاوت قوی خودش با سایر دارائی‌های دیجیتال سود خواهد برد. او می‌گوید«شاید سایر سایر ارزهای دیجیتال نسبت به بیت کوین سودآورتر به نظر برسند چون مقیاس پذیری بهتری دارند اما هم‌زمان آنها احتمالاً کمتر غیرمتمرکز هستند. به عقیده من، بیت کوین مثل طلا است و سایر ارزهای دیجیتال مثل سرمایه خطرپذیر هستند.»

  تحلیل‌گر «ویلی وو» عقیده دارد که دلار آمریکا دستخوش تورم است و آینده آن هنوز تعیین نشده است. اکنون ارزش بازار بیت کوین زیر ۱ تریلیون دلار است و شکستن این سد باعث می‌شود تا این سکه بتواند به تاب آوری بیشتری برسد و در پنج سال آینده رشد کند. رشد بیشتر تا ارزش بازار طلا که تقریبا ۱۱ تریلیون دلار است، راه نسبتاً همواری خواهد بود اما پس از آن رشد کند خواهد شد. «ویلی وو» عقیده دارد که رقم نهایی برای ارزش بازار بیت کوین نهایتا تا ۴۰ تریلیون دلار رشد خواهد کرد.

  تحلیل‌گر «نیکولاس مرتن» درباره چشم اندازهای کوتاه مدت عقیده دارد که اکنون بیت کوین سیگنال‌هایی از رشد آینده را به ما می‌دهد و «ارزش بازار ان می‌تواند در اکتبر تا دسامبر ۲۰۲۲ به ۴ تریلیون دلار برسد.». یعنی این دارائی نسبت به رکورد بالای قبلی ۲۲۰ درصد رشد را تجربه خواهد کرد. رالی قبلی ۳۹۲ درصد صعود و رالی پیش از آن ۳۵۹ درصد صعود را نشان می‌داد.

  «مرتن» می‌گوید این «این یک سیگنال واقعا بزرگ است، سطح مقاومت قبلی در حال تبدیل شدن به یک حمایت صعودی است. سرمایه‌گذاران آماده هستند تا پول‌های بیشتر و بیشتری را برای بیت کوین پرداخت کنند و این نشان می‌دهد که بازار آماده بازگشت به شکل گیری روند صعودی دیگری است.»

  این حقیقت که BTC/USD در یک دوره ۱۰ روزه بالای میانگین متحرک ۵۰ روزه خودش بود شبیه به معکوس شدن روند بود. شکست میانگین متحرک ۲۰۰ روزه می‌توانست حتی تایید دیگری بر تغییر روند باشد. سرمایه‌گذاران از رشد شاخص «ترس و طمع ارز دیجیتال» هم انگیزه می‌گرفتند. اگر یک ماه قبل شاخص ترس و طمع در همین قیمت BTC ، در ۲۰ نقطه قرار داشت اما پنجشنبه ۱۷ فوریه به ۵۲ نقطه رسید.

  البته در جمعه سیاه یعنی ۱۸ فوریه موج دیگری از فروش‌های فعال اتفاق افتاد و تردیدهای دیگری را درباره پیروزی نزدیک گاوها ایجاد کرد. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال به منطقه ترس و مقدار ۳۰ نزول کرد. میانگین متحرک ۵۰ روزه دوباره از حمایت به مقاومت تبدیل شد . ارزش بازار کل ارز دیجیتال همچنان نتوانسته است جای پای محکمی در بالای سطح روانی مهم ۲ تریلیون دلار به دست بیاورد و در زمان نوشتن این گزارش در ۱.۸۱۵ تریلیون دلار قرار دارد.

  در پایان فقط باید نقل قولی از «تام ملی» از «فاندتراست» را ذکر کنیم. او به شوخی درباره پیش‌بینی‌ها می‌گوید «اگر هیچ گوی بلورین جادویی وجود نداشته باشد، پیش‌بینی دقیق ارز دیجیتال بسیار دشوار خواهد بود». ضرب المثلی وجود دارد که می‌گوید در همه شوخی‌ها یک حقیقت نهفته است. در این مورد، نسبت حقیقت به شوخی به وضوح بیش از ۵۰% است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید