2022 فوریه 1

شاید به نظر برسد که باز کردن حساب در یک کارگزاری بسیار ساده است. به وب‌سایتش می‌روید، روی دکمه‌ی درست کلیک می‌کنید، چند فرم را پر می‌کنید و کارتان تمام می‌شود. سپس پول واریز می‌کنید و کار معامله‌گری‌تان شروع می‌شود. این راهی است که بسیاری از افراد می‌روند. بعد از آن تعجب می‌کنند که چرا همه‌چیز درست پیش نرفت. چگونه باید کارها را درست انجام دهیم؟

از کجا شروع کنیم

در ابتدا لازم است که دانشی حداقلی از معاملات آنلاین بازارهای مالی داشته باشیم. در اینترنت مطالب زیادی راجع به این موضوع وجود دارد. اما بهترین کار این است که بخش آموزش وب‌سایت NordFX را مطالعه کنید.

دومین قدم این است که بخش دیگری از وب‌سایت رسمی NordFX نام «حساب تجاری» آشنا شویم. در آن‌جا می‌توانید درباره‌ی انواع مختلف حساب‌های تجاری و همچنین، تمام ابزارهای معامله‌گری که در بازارهای مالی به کارتان خواهد آمد بخوانید.

چگونه بدون این که اشتباه کنیم، در NordFX حساب بسازیم1

حساب‌های تجاری و سرمایه‌گذاری

شرکت کارگزاری NordFX انواع مختلفی از حساب را به مشتری‌هایش ارائه می‌دهد. شاید بهتر باشد که قبل از هرچیز، تصمیم بگیرید با کدام یک از این حساب‌ها می‌خواهید کار کنید.

● حساب آزمایشی. توصیه‌ی ما این است که بعد از ثبت‌نام، با این حساب کار کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی دکمه‌ی «افتتاح حساب آزمایشی» در صفحه‌ی اصلی وب‌سایت کلیک کنید. بعد از آن خواهید توانست در پلت‌فرم معاملاتی چرخ بزنید و بدون این که سرمایه‌تان به خطر بیافتد، در معامله‌گری تجربه کسب کنید. همه‌چیز در حساب آزمایشی مثل حساب‌های تجاری واقعی (حساب FIX) خواهد بود. اما پولی که با آن معامله‌ می‌کنید واقعی نیست؛ چیزی شبیه به بازی مونوپولی.

البته پیشنهاد ما این است که این «بازی» را تا جای ممکن جدی بگیرید. از همه چیز گذشته، موفقیت یا شکست شما در حساب دمو مشخص خواهد کرد که آیا در آینده و در کسب درآمد واقعی موفق خواهید بود یا این که سرمایه‌تان را از دست می‌دهید.

● حساب معاملاتی Fix، حداقل میزان موجودی را نیاز دارد؛ البته موجودی به پول واقعی. با وجود این که این مقدار پول تنها ۱۰ دلار است، اما همین مقدار پول هم باعث می‌شود که از نقطه نظر روانشناسی، احساسات و هیجانات متفاوتی را نسبت به پول «اسباب‌بازی» تجربه کنید. باید در همینجا عنوان کنیم که این «بلیط ورودی» برای شما بهترین جایگاه را در «تئاتر» دنیای مالی نگه نخواهد داشت. به بیان دیگر شرایط معاملاتی (اسپرد، ابزار مورد معامله، میزان دقت قیمت‌ها) خوب و حتی عالی خواهد بود، اما به پای حساب‌های دیگر (Pro و Zero) نمی‌رسد. باید در نظر داشت که ۱۰ دلار به قدری کم است که با کوچکترین اشتباه می‌توان از دستش داد؛ مخصوصا زمانی که از اهرم استفاده می‌کنید. به همین دلیل زمانی که حساب Fix باز می‌کنید، باید به این فکر کنید که چگونه باید مقدار بیشتری پول به آن واریز کنید و اهرم‌تان را تا جای ممکن پایین نگه دارید. حتی شاید بهتر باشد که اولین معامله را با اهرم ۱:۱ انجام دهید. البته با این روش میلیونر نخواهید شد، اما احتمال این که پول‌تان را از دست بدهید هم در کمترین حالت باقی می‌ماند. 

● مورد بعدی در حساب‌های NordFX، حساب Pro است. در اینجا قیمت‌ها دقت بیشتری دارند، سرعت اجرا بالاتر است، اسپردها کوچکترند و گزینه‌های بیشتری برای معامله وجود دارد. اما حداقل دپوزیت هم بالاتر است. در اینجا، «بلیط ورودی» از ۲۵۰ دلار شروع می‌شود. این حساب را به معامله‌گرانی توصیه می‌کنیم که تجربه‌ی بیشتری دارند. البته اگر به اندازه‌ی کافی دلگرم هستید، به اندازه‌ی کافی روی استراتژی معاملاتی‌تان کار کرده‌اید و در حساب معاملاتی نتایج خوبی گرفته‌اید، چرا که نه؛ می‌توانید از ابتدا با همین حساب کار کنید.

Zero. این حساب از نظر ابزارهای معاملاتی‌اش با حساب Pro تفاوتی ندارد. اما حداقل مبلغ واریزی برایش ۵۰۰ دلار است. چرا؟ زیرا اسپردهای پویا در این حساب ۰٫۰ پیپ هستند و معامله‌گر، به نقدینگی بین بانکی (ECN) دسترسی پیدا خواهد کرد.     

پس‌انداز. این نوع حساب به دسته‌ی حساب‌های سرمایه‌گذاری تعلق دارد.  به همین دلیل اگر به مهارت‌های معامله‌گری‌تان اعتماد نداشته باشید، استفاده از این نوع حساب می‌تواند انتخاب عاقلانه‌ای باشد. حساب‌های پس‌انداز راهکاری بدیع است که متخصصین NordFX بر اساس تکنولوژی Defi ساخته‌اند و به شما این امکان را می‌دهد تا ۳۰ درصد در سال، درآمد منفعل داشته باشید. اما این کل ماجرا نیست. اگر بخواهید سودتان را در حین معاملات‌تان بالا ببرید، مشکلی وجود ندارد. می‌توانید از شرکت کارگزاری NordFX تنها با ۳ درصد سود وام بگیرید.

ابزارها و مقررات معاملاتی

زمانی که نوع حساب مد نظرتان را انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که لیست ابزارهای معاملاتی‌اش را دیده‌اید. ابزارهای معاملاتی موجود در NordFX بسیار متنوع هستند. علاوه بر چندین جفت‌ارز و جفت‌ارز دیجیتال، مشتری‌های شرکت تراکنش‌هایشان را با طلا، نقره، نفت خام، شاخص‌های بازار سهام مثل نزدک، داو جونز، SP500 و موارد دیگری از این دست هم انجام می‌دهند. می‌توانید سهام بسیاری از شرکت‌های پیشروی دنیا شامل IBM، JP Morgan Chase، کوکاکولا، مسترکارت، مک‌دونالدز، مایکروسافت، توییتر، اوبر، ای‌بی و موارد دیگری چون این‌ها را بخرید و بفروشید و حتی سود سهام هم دریافت کنید.

باید به شرایط معاملاتی شامل اهرم، اسپرد، سوآپ، حداکثر و حداقل لات، سطح فراخوان ودیعه (margin call) و سطح توقفش و پارامترهای دیگری توجه کنید که می‌توانند روی انتخاب استراتژی و موفقیت‌تان در بازارهای مالی تاثیر بگذارند.

واریز و برداشت پول

واریزی مقداری است که به حساب شخصی‌تان نزد کارگزار واریز می‌کنید و در زمان معاملات می‌توانید از آن استفاده کنید. این مبالغ علاوه بر دلار (USD)، به ارزهای دیجیتال بیت‌کوین (BTC) و ایتریوم (ETH) هم می‌توانند تعریف شود. همچنین می‌توانید موجودی حساب‌تان را با یورو و چند ارز ملی دیگر هم افزایش دهید که به ارز حساب‌تان تبدیل خواهند شد.

تمام شیوه‌ها چون انتقال بانکی، انتقال با VISA و مسترکارت یا سیستم‌های پرداخت آنلاینی چون وب‌مانی، Skrill، Neteller و غیره هم در دسترس‌تان هستند تا با استفاده از آن‌ها به حساب‌تان در NordFX واریز یا از آن برداشت کنید. اما گزینه‌های پیش رویتان به این‌ها محدود نیستند. بعضی از روش‌های پرداخت برای ارزهای ملی کشورها هم وجود دارد؛ به عنوان مثال سیستم پرداخت Ngan Luong برای ارز کشور ویتنام (VND). می‌توانید با PayToday به بات تایلند و Dragonpay به پزوی فیلیپین پرداخت کنید.

در نظر داشته باشید که NordFX برای روش‌های مختلف واریز و برداشت، هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌کند. اما بانک‌ها و سیستم‌های پرداخت ممکن است هزینه‌ی خودشان را داشته باشند. اندازه و زمانبندی تراکنش‌های مالی را می‌توان در بخش مربوطه‌ی سایت شرکت کارگزاری NordFX به عنوان «واریز/برداشت» مشاهده کرد.

ثبت‌نام و معرفی کابینه‌ی معامله‌گر

خب، پس سایت NordFX را به اندازه‌ی کافی مطالعه کرده‌اید و با فرصت‌هایی که این کارگزاری برایتان مهیا می‌کند، آشنا شده‌اید. حالا زمانش رسیده است که ثبت‌نام کنید تا کار معامله‌گری‌تان شروع شود. فرآیند ثبت‌نام بسیار ساده است و تنها چند دقیقه طول می‌کشد. برای این کار کافی است روی دکمه‌ی «افتتاح حساب» کلیک کنید. این دکمه را در بالا، سمت راست وب‌سایت خواهید دید. این دکمه را در جاهای دیگر سایت هم خواهید دید. می‌توانید به سادگی رویش کلیک کنید.

باید شماره تلفنی معتبر را در پنجره‌ی پاپ‌آپ وارد کنید، نوع حساب را مشخص کنید، نوع ارزی که می‌خواهید حساب‌تان در خودش نگه دارد (دلار، بیت‌کوین یا ایتریوم) را انتخاب کنید و میزان اهرم را هم وارد کنید. اگر می‌خواهید قبل از این که معاملات‌تان با پول واقعی شروع شود در حساب آزمایشی فعالیت کنید، روی زبانه‌ی «افتتاح حساب آزمایشی» بزنید.

بعد از ثبت‌نام اطلاعات حساب (شامل نام کاربری، سرور و پسورد معاملاتی) را خواهید گرفت. هر زمانی که بخواهید، می‌توانید به کابینه‌ی معامله‌گر دسترسی پیدا کنید. در اینجا لیست حساب‌هایتان، دکمه‌های واریز و برداشت از حساب و منوی سرویس‌های دیگری را خواهید دید که بعد از ثبت‌نام در دسترس‌تان قرار گرفته‌اند. این سرویس‌ها شامل دسترسی به محصولات سرمایه‌گذاری (کپی معاملاتی، PAMM، صندوق‌های سرمایه‌گذاری)، برنامه‌ی همکاری در فروش و حجم عظیمی از مطالب آموزشی است که برای تمام رده‌ها از تازه‌کار گرفته تا باتجربه آماده شده‌اند. می‌توانید در همان حین که در بخش شخصی‌تان هستید پلت‌فرم معاملاتی را روی کامپیوتر، تبلت یا گوشی تلفن‌تان دانلود کنید. اگر نیاز باشد، می‌توانید از همین بخش کپی اسکن‌شده‌ی مدارک لازم برای تایید هویت‌تان را آپلود کنید. معمولا (و نه همیشه) مدرک اقامتی و هویتی برای برداشت پول نیاز است.

***

خب، تقریبا تمام مطالب پایه گفته شدند. البته که اگر به اندازه‌ی کافی مطمئن باشید، می‌توانید توصیه‌های بالا را فراموش کنید و بلافاصله واریزتان را انجام دهید تا معاملات‌تان شروع شوند. اگر هنوز سوالی دارید، می‌توانید و البته بایدبا بخش پشتیبانی مشتریان NordFX تماس بگیرید. آن‌ها در سخت‌ترین مشکلات هم سعی خواهند کرد تا به شما کمک کنند. می‌توانید با ایمیل، تلفن، شبکه‌های اجتماعی یا چت زنده سوالات‌تان را بپرسید.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید