2022 ژانویه 16

EUR/USD: شایعاتی که بازار را به جلو می‌رانند

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۱۷ تا ۲۱ ژانویه‌ی سال ۲۰۲۲1

 • آب و هوای بازار را نسبتا، شایعاتی تعیین می‌کنند که با واقعیت نسبت کمی دارند. یا شاید اصلا ارتباطی با واقعیت نداشته باشند. اما کسانی که آن‌ها را پخش می‌کنند، می‌توانند از این طریق پول خوبی به جیب بزنند. هفته‌ی پیش چنین اتفاقی افتاد.

  حتما به خاطر دارید که جفت‌ارز EUR/USD از ماه نوامبر روندی جانبی دارد و در بازه‌ای بین ۱٫۱۲۲۰-۱٫۱۳۸۵ نوسان می‌کند. یک هفته پیش اکثر تحلیل‌گران بر این نظر بودند که چنین حرکتی ادامه پیدا خواهد کرد و در آن، احساسات خرسی سلطه‌ی بیشتری خواهند داشت. عزم تهاجمی فدرال رزرو برای تمام کردن برنامه‌ی محرک اضطراری، افزایش نرخ بهره و این که نرمال‌کردن ترازنامه‌اش را شروع کرده است، استدلالی بود که به نفع تقویت دلار عرضه می‌شد.

  در نظر داشته باشید که نه رییس فدرال رزرو، جروم پاول و نه مقامات دیگر بانک مرکزی آمریکا هرگز، حتی اشاره هم نکرده‌اند که نرخ بهره در طول سال ۲۰۲۲ می‌تواند چهار بار بالا برود. مشخص نیست که این تصور از کجا آمده است. اما شایعات درباره‌ی چنین فرصتی به سرعت افزایش پیدا کرد و بسیاری از سرمایه‌گذاران به آن باور پیدا کردند.

  جروم پاول در سخنرانی‌اش در روز سه‌شنبه ۱۱ ژانویه باز هم حرف‌هایی را تکرار کرد که در گذشته گفته بود. او یک بار دیگر گفت که فدرال رزرو می‌خواهد امسال، حداقل دو بار نرخ تامین مالی مجدد را افزایش دهد تا با تورمی که رکورد چهل ساله‌اش را زده است، مبارزه کند. همچنین اگر لازم باشد، ممکن است این افزایش تا سه بار هم اتفاق بیافتد. به عبارت دیگر حرف جدیدی گفته نشد. اما بازار منتظر شنیدن کلمه‌ی «چهار» بود و ناامید شد؛ چرا که چنین چیزی نشنید.

  در نتیجه شاخص DXY دلار به ژرفایی عمیق رفت و پایین‌تر از میانگین متحرک ۵۰ روزه هفته را تمام کرد. جفت‌ارز EUR/USD هم به جای این که پایین برود، بالا رفت.

   به لطف داده‌های تورمی ایالات متحده، یورو روز بعد موقعیتش را تقویت کرد. جفت‌ارز EUR/USD هم مرز کانال جانبی و میان‌مدت را شکست و بالا رفت. شکسته شدن مقاومت ۱٫۱۳۸۵ ماشه‌ی اصلاح را کشید. دلار از ماه مه ۲۰۲۱ در حال تقویت شدن بود و یک ماه و نیم هم روندی جانبی به خودش گرفته بود. سقف هفتگی در صبح روز جمعه ۱۴ ژانویه و در ارتفاع ۱٫۱۴۸۲ زده شد.

  داده‌های خرده‌فروشی و اعتماد مصرف‌کننده‌ی آمریکا در انتهای هفته منتشر شدند و از تصور قبلی بسیار بدتر بودند. همین موضوع هم نشان داد که سویه‌ی اومیکرون ویروس کرونا چه تاثیری روی اقتصاد ایالات متحده گذاشته است. هنوز نمی‌توان به طور دقیق مشخص کرد که این شیوع چه تاثیری روی گام‌های بعدی فدرال رزرو می‌گذارد. اما اگر بخواهیم با عکس‌العمل بازار قضاوت کنیم، سرمایه‌گذاران تصمیم گرفتند که چنین آمارهایی نهاد ناظر را به سمت اقداماتی قاطعانه‌تر خواهند راند. در نتیجه جفت‌ارز EUR/USD هفته را در ۱.۱۴۱۵ تمام کرد.

  البته که دلار می‌تواند در کوتاه‌مدت کمی بیش از این عقب بنشیند. اما اختلاف بین سیاست‌های تهاجمی فدرال رزرو و سیاست‌های آرام بانک مرکزی اروپا باید از دلار حمایت کنند. به علاوه رییس فدرال رزرو یک بار دیگر در سخنان اخیرش تاکید کرد که جنگ علیه تورم اولویت اول این نهاد ناظر آمریکایی است و اطمینان داد که اقتصاد ایالات متحده با افزایش نرخ بهره  هماهنگ خواهد شد.

  همچنین، تعدادی از متخصصین می‌گویند که افزایش نرخ بهره می‌تواند بیش از هر سه ماه یک بار اتفاق بیافتد. دقیقا همین اتفاق هم در چرخه‌ی قبلی سیاست انقباض پول افتاد. اما این فقط یک نظر است که تا اینجای کار داده شده و می‌تواند موج جدیدی از انتظارات و شایعات را به وجود بیاورد. سرمایه‌گذاران انتظار دارند متوجه شوند که در واقعیت، پس از جلسه‌ی ۲۶-۲۷ ماه ژانویه‌ی FOMC (کمیته‌ی بازار آزاد فدرال) چه اتفاقاتی رخ دادند.

  در زمان نوشتن این سطور، ۷۵ درصد از اسیلاتورهای روزانه سبز و ۲۵ درصدشان قرمز هستند و می‌گویند این جفت‌ارز بیش از حد خریده می‌شود. شصت و پنج درصد از اندیکاتورهای روند سبز و ۳۵ درصدشان قرمز هستند. اکثریت (۷۵ درصد) متخصصین احتمال رشد این جفت‌ارز در هفته‌ی پیش رو را نادیده نگرفته‌اند. اگرچه ورق نظرات از پیش‌بینی ماه فوریه کاملا برگشته است، اما هنوز هم ۷۵ درصد از تحلیل‌گران هستند که با تقویت دلار موافقند. خطوط مقاومت در ۱٫۱۴۵۰، ۱٫۱۴۸۰، ۱٫۱۵۲۵ و ۱٫۱۶۱۵ هستند. سطوح حمایت هم در ناحیه‌های ۱٫۱۴۰۰-۱٫۱۳۸۵، ۱٫۱۳۰۰، ۱٫۱۲۷۵ و ۱٫۱۲۲۰ قرار دارند. بعد از این، کف ۲۴ نوامبر سال گذشته در ۱٫۱۱۸۵ و ناحیه‌ی ۱٫۱۰۷۵-۱٫۱۱۰۰ قرار دارد.

  ما در تقویم اقتصادی هفته‌ی پیش رو می‌توانیم به انتشار داده‌های بازار مصرف‌کننده‌ی اتحادیه‌ی اروپا در روز دوشنبه ۱۷ ژآنویه و سه‌شنبه ۲۰ ژانویه اشاره کنیم. بیانیه‌ی بانک مرکزی اروپا درباره‌ی سیاست پولی و مشکلات مربوط به داده‌های بازار کار آمریکا هم در روز سه‌شنبه منتشر می‌شود. رییس بانک مرکزی اروپا، کریستین لگارد، در روز جمعه ۲۱ ژانویه سخنرانی خواهد کرد.

GBP/USD: بانک انگلستان در برابر فدرال رزرو؛ مسابقه‌ی پیش افتادن از یک دیگر

 • طبیعتا علاوه بر جلسات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، جلسه‌ی بانک انگلستان هم در ژانویه اتفاق خواهد افتاد. باید در نظر داشت که این نهاد ناظر برخلاف هم‌رده‌هایش در ماه دسامبر حمله‌اش را به قیمت‌های افزایشی شروع کرد. همین کار هم باعث شد تا بر بازار تاثیری قدرتمند بگذارد. پس از این که تورم در بریتانیا تا ۵.۱ درصد افزایش پیدا کرد و به قله‌ای ۱۰ ساله رسید، بانک انگلستان نرخ را برای اولین بار در سه سال گذشته از ۰.۱ درصد به ۰.۲۵ درصد رساند. این تصمیم در حالی گرفته شد که شرایط مربوط به همه‌گیری، به دلیل شیوع سویه‌ی جدید ویروس کرونا در حال بدتر شدن بود. در اینجا نظر رییس بانک مرکزی انگلستان، اندرو بایلی، با نظر جروم پاول یکی است. برای هر دو، وظیفه‌ی شماره‌ی یک این است که فشار قیمتی را از روی اقتصاد و جامعه بردارند. اما موضع بایلی تهاجمی‌تر به نظر می‌رسد. با این وجود، افزایش نرخ به اندازه‌ی ۱۵ درصد کافی نیست. اما اولین قدم برداشته شده است و بازار انتظار دارد که در ماه فوریه، نرخ بهره یک بار دیگر افزایش پیدا کند.

  چنین انتظاراتی به حمایت از ارز بریتانیا ادامه دادند و به لطف وجود آن‌ها، جفت‌ارز GBP/USD توانست قله‌ی یازده هفته‌ی گذشته را تغییر دهد و به ارتفاع ۱٫۳۷۴۸ برسد. اما نتوانست میانگین متحرک ساده‌ی ۲۰۰ روزه را بشکند و آخرین رقمش در این دوره‌ی هفت‌روزه، بعد از این که دلار در نیمه‌ی دوم روز جمعه ۱۴ ژانویه تقویت شد، ۱٫۳۶۷۸ بود.

  ۶۰ درصد از تحلیل‌گران می‌گویند که جفت‌ارز GBP/USD تلاش دیگری خواهد کرد تا در روزهای پیش رو از ۱٫۳۸۰۰ بالاتر برود. نود درصد از شاخص‌های روند در نمودار روزانه و ۸۰ درصد از اسیلاتورها از این سناریو حمایت می‌کنند. بیست درصد باقی‌مانده می‌گویند این جفت‌ارز بیش از اندازه خریده می‌شود. اما درباره‌ی EUR/USD، ترازو به سمت خرس‌ها متمایل است. زمانی که افق زمانی پیش‌بینی‌مان از هفتگی به ماهانه می‌رود، ۵۵ درصد از شاخص‌ها را در حالی می‌بینیم که منتظرند این جفت‌ارز به سمت پایین برود.

  خطوط حمایت در ۱٫۳۶۵۹، ۱٫۳۶۰۰، ۱٫۳۵۲۵، ۱٫۳۴۸۰، ۱٫۳۴۳۰، ۱٫۳۳۷۵ هستند و آخرین خط حمایت قدرتمند هم ۱۰۰ نقطه از این پایین‌تر است. سطوح مقاومت ۱٫۳۷۰۰، ۱٫۳۷۵۰، ۱٫۳۸۳۵ و ۱٫۳۹۰۰ هستند.

  هفته‌ی آینده، به اندازه‌ی کافی داده‌های اقتصادی کلان مهمی از بریتانیا منتشر خواهد شد. در روز سه‌شنبه ۱۸ ژانویه داده‌های مربوط به بیکاری و دستمزد متوسط این کشور منتشر خواهند شد. شاخص‌های قیمت مصرف‌کننده هم روز بعد منتشر خواهند شد. به علاوه مدیریت بانک انگلستان، اندرو بایلی، در روز چهارشنبه ۱۹ ژانویه سخنرانی خواهد کرد و میزان خرده‌فروشیِ دسامبر ۲۰۲۱ در روز جمعه ۱۹ ژانویه منتشر می‌شود. خرده‌فروشی شاخصی مهم است که میزان هزینه‌کردِ مصرف‌کننده را نشان می‌دهد. همیچنین با میزان اطمینان مصرف‌کننده همبستگی دارد و شاخصی است که نشان می‌دهد اقتصاد بریتانیا تا چه اندازه آرامشش را توسعه داده است. بر اساس پیش‌بینی‌ها، انتظار می‌رود که این شاخص از ۱٫۴ درصد به منفی ۰٫۶ درصد کاهش پیدا کند.

USD/JPY: تقویت ین به معنای تضعیف دلار است.

 • جفت‌ارز USD/JPY هفته‌ی گذشته، پس از سخنرانی جروم‌پاول مبنی بر کاهش سود خزانه‌داری آمریکا، از ارتفاع ۱۱۶٫۳۵ (سقفی که از ماه ژانویه‌ی ۲۰۱۷ زده نشده است) تا ۱۱۳٫۴۷ پایین آمد. اما موضع بیش از حد کبوتری نهاد ناظر ژاپنی، به احتمال زیاد باعث تقویت بیشتر ین نخواهد شد. به نظر می‌رسد که دلار دوباره در حال جمع کردن قوایش است و این جفت‌ارز، در انتهای دوره‌ی معاملاتی به سطح ۱۱۴٫۱۸ خواهد رسید.

  جفت‌ارز USD/JPY در یک هفته و نیم گذشته در حال پایین آمدن بوده است. به همین دلیل هم بسیاری از شاخص‌ها در نمودار روزانه قرمز شده‌اند. در میان اسیلاتورها، ۸۰ درصد قرمز هستند. ۱۰ درصد از آن‌ها هم اعتقاد دارند که جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد و ۱۰ درصد همین الآن هم سبز شده‌اند. در میان شاخص‌های روند ۶۰ درصد نظر بر فروش دارند، ۴۰ درصد هم می‌گویند باید خرید کرد. در میان متخصصین ۵۰ درصد می‌گویند این جفت‌ارز رشد خواهد کرد، ۴۰ درصد می‌گویند پایین خواهد آمد و ۱۰ درصد هم موضعی خنثی گرفته‌اند.

  سطوح حمایت در ۱۱۳٫۵۰، ۱۱۳٫۲۰، ۱۱۲٫۵۵ و ۱۱۲٫۷۰ قرار دارند. نزدیک‌ترین ناحیه‌ی مقاومت ۱۱۴٫۴۰-۱۱۱۴٫۶۵ است. بعد از آن هم ۱۱۵٫۰۰، ۱۱۶٫۰۰ و ۱۱۶٫۳۵ قرار دارند.

  تصمیم بانک ژاپن درباره‌ی نرخ بهره‌ی اصلی در روز سه‌شنبه ۱۸ ژانویه اعلام خواهد شد. به احتمال زیاد هم در همان سطح منفی قبلی، در منفی ۰٫۱ درصد باقی خواهد ماند. همان‌طور که پیش از این نوشتیم، این نهاد ناظر می‌گود که کشورش به ارز قوی نیازی ندارد و ین ضعیف به احتمال بیشتری به اقتصاد کشور کمک خواهد کرد. چرا که از صادرات حمایت می‌کند و سود شرکت‌ها را افزایش می‌دهد.

ارزهای دیجیتال: در اینجا هم باید از جروم پاول تشکر کرد

 • ساتوشی ناکاموتو شبکه‌ی اصلی بیت‌کوین را با استخراج ۵۰ بیت‌کوین از بلاکِ پیدایش، در ژانویه‌ی ۲۰۰۹ راه انداخت. تنها ۱۳ سال از آن زمان می‌گذرد و در ژانویه‌ی ۲۰۲۲، کمیسیون اصلاحات و توسعه‌ی ملی چین اعلام کرد که استخراج ارزها دیجیتال «بی‌معنا» است. بیانیه‌ی رسمی این نهاد برنامه‌ریزی اقتصادی می‌گوید زین پس به صنایعی داده خواهد شد که بدون مصرف شدید منابع و به صورت پاک‌تر به کارشان ادامه دهند. در این بیانیه آمده است که استخراج ارز دیجیتال فناوری بی‌معنایی است، سرمایه‌گذاری رویش ممنوع خواهد شد و باید از بین برود.

  حق با ویلیام شکسپیر بود. هیچ چیز زیر ماه تا ابد باقی نخواهد ماند. بعد از این که ارزهای دیجیتال در چین «عنصر نامطلوب» خوانده شدند، مرکزیت اثرگذاری بازار ارزهای دیجیتال به طور کامل به ایالات متحده تغییر مکان داد. این واقعیت، هفته‌ی گذشته دوباره تایید شد. بیرون آمدن چند کلمه از دهان رییس فدرال رزرو، جروم پاول کافی بود تا کاهش ارزش بیت‌کوین متوقف شود و روندش به صورت صعودی درآید.

  پاول در سخنرانی‌اش در کمیته‌ی بانکداری سنا عنوان کرد که پای‌ارزها (ارزهای دیجیتال که قیمت‌شان نسبت به دلار تغییر نمی‌کند) می‌توانند با ارزهای دیجیتال رسمی بانک مرکزی CBDC (ارز دیجیتال بانک مرکزی، ارزی دستوری است که به صورت دیجیتال درآمده و بانک‌های مرکزی آن را صادر و تهیه می‌کنند) استفاده شوند. اما این چیزی نبود که باعث شد قیمت ارزهای دیجیتال به سمت بالا برود. بلکه پایین آمدن کلی ارزش دلار و بازگشت اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران چیزی بود که باعث شد قیمت ارزهای دیجیتال بالا برود.

  همان طور که در بالا توضیح دادیم، جروم پاول این موضوع را شفاف کرد که فدرال رزرو هنوز درباره‌ی کاهش ۹ تریلیون دلاری ترازنامه‌اش تصمیمی نگرفته است. همچنین گفته است که در سال ۲۰۲۲، نرخ بهره نهایتا ۳ بار افزایش پیدا می‌کند و نه چهار بار. در نتیجه شاخص DXY دلار پایین آمد و در همین حین، شاخص‌های سهام و قیمت ارزهای دیجیتال بالا رفت.

  جفت‌ارز BTC/USD در روز ۱۰ ژانویه تا ۳۹۶۶۰ دلار پایین آمد. از سپتامبر ۲۰۲۱، چنین کاهشی در این جفت‌ارز رخ نداده بود. اما سپس و بعد از این که شاخص S&P500، نزدک و داو جونز رشد کردند، تا ۴۴۳۰۰ دلار در ۱۲ ژانویه بالا رفت. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال هم از سطح روانی مهم ۲ تریلیون دلار بالاتر رفت و به ۲٫۰۹۱ تریلیون دلار رسید. اما شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال از سطح ترس شدید خارج نشد و تنها از ۱۵، به ۲۱ رسید.

  مشخصا هنوز برای این که درباره‌ی شروع موج صعودی جدید بازار ارزهای دیجیتال حرف بزنیم، بسیار زود است. جفت‌ارز BTC/USD ۳۵ درصد پایین‌تر از سقف تاریخی‌اش است و سطح سرمایه‌ی کل هنوز بسیار دور از ۳ تریلیون دلاری است که در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ به آن رسیده بود. اگر دلار دوباره شروع به قوی‌شدن کند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که دارایی‌های دیجیتال هم به روند نزولی‌شان بازگردند.

  البته خوشبینان به ارزهای دیجیتال مثل همیشه پیش‌بینی می‌کنند که ارزهای دیجیتال اصلی به زودی به قله‌های جدید می‌رسند. چانگپنگ ژائو، مدیرعامل صرافی دیجیتال بایننس، در مقاله‌ای که برای مجله‌ی فورچون نوشته است ادعا می‌کند در سال ۲۰۲۲ میزان پذیرش جامعه‌ی جهانی از ارزهای دیجیتال، از ۵ درصدِ فعلی به ۲۰ درصد جهش خواهد کرد. بنیانگذار گلکسی دیجیتال، مایک نوگراتز هم ۳۵ درصد کاهش ارزش را تنها تنها «اصلاحی سالم» می‌داند. از نظر او، ارز دیجیتال اصلی خط حمایتش را حول و حوش ۳۸ تا ۴۰ هزار دلار خواهد یافت. نیگل گرین، مدیر عامل شرکت مشاوره‌ی دور گروپ هم عنوان کرده است که ساده‌ترین زمان برای خریدن بیت‌کوین در چرخه‌ی فعلی، الآن است.

  اما بعضی از متخصصین چنین احساساتی را بسیار خوشبینانه می‌بینند. به عنوان مثال بنیاد ENCRY پیش‌بینی می‌کند که بیت‌کوین تنها در صورتی می‌تواند به رشدش بازگردد که قیمتش تا ۲۸ تا ۳۰ هزار دلار پایین بیاید. متخصصین این شرکت توضیح می‌دهند که «جریان نقدینگی به سمت بازارها در نیمه‌ی دوم ۲۰۲۲ کاهش خواهد داشت. این اتفاق پس از این خواهد افتاد که برنامه‌ی خرید دارایی در ایالات متحده کامل شود. بیت‌کوین در این حالت می‌تواند تا ۳۰ هزار دلار هم پایین بیاید».

  هنوز نمی‌توان قیمت فعلی را به عنوان کف بازار در نظر گرفت. متخصصی دیگر، ویکتور پرشیکف، که یکی از تحلیل‌گران پیشرو در 8848 Invest است هم همین نظر را دارد. به گفته‌ی او، شرایطی که هنوز مشاهده نشده‌اند باید مهیا شوند تا کف شکل بگیرد. این شرایط شامل خطی صاف و دراز در نمودار (حداقل دو ماه با شرایط فعلی) با انباشت پوزیشن‌های خرید و افزایش سفارش‌های باز، کاهش فروش بیت‌کوین توسط مشارکت‌کنندگان در بازار و مشخص شدن سرعت و درجه‌ی سفتی سیاست پولی بانک‌های مرکزی دنیا است.

  پرشیکف می‌گوید «وضعیت فعلی بازار ارزهای دیجیتال را تا حد زیادی فروش احساسی تعیین می‌کند که با ضرر همراه است. در شرایطی که مشارکت‌کنندگان در خرده‌فروشی در بازار به لرزه میافتند، چنین چیزی طبیعی است. روند نزولی فعلی تهدیدی برای دارندگان بزرگ BTC به حساب نمیاید و اصلاحی معمول در بازار است که قبل از رشد بیشتر به وجود میاید». از نظر او بیت‌کوین بیشتر سال را در بازه‌ی قیمتی بین ۳۰ تا ۷۰ هزار دلار خواهد گذراند.

  مشخصا، رشد جدی بیت‌کوین تنها در صورتی ممکن است که سرمایه‌گذاران سازمانی هم به همان میزان به آن اقبال نشان دهند. اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که این سرمایه‌گذاران مشکلی جدی باشند. بلومبرگ می‌گوید تنها ۵ درصد از مشتریانی که جی‌پی‌مورگان از آن‌ها تحقیق کرده، باور دارند که قیمت بیت‌کوین تا انتها ۲۰۲۲ به ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد. بیش از ۴۰ درصد از آن‌ها باور دارند که نمودار تنها به سطح ۶۰ هزار دلار خواهد رسید. به گفته‌ی استراتژیست بانک، نیکولاس پانیگیرتزوغلو، ارزش عادلانه‌ی ارزهای دیجیتال از ۳۵ تا ۷۳ هزار دلار است.

  جاستین بنت، تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال درباره‌ی رقیب اصلی بیت‌کوین، ایتریوم باور دارد که «تا وقتی ایتریوم کمتر از ۴۰۰۰ دلار است، باید مراقب باشید تا سقوط کل بازار شما را نابود نکند. اگر در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو تنها ایتریوم به این ناحیه بازگردد و بتواند در آن‌جا چای پای محکمی پیدا کند، می‌توانیم درباره‌ی روند صعودی شدیدی صحبت کنیم که سال ۲۰۲۱ اتفاق افتاد».

  این تحلیل‌گر همچنین ایتریوم را در برابر بیت‌کوین می‌بیند و باور دارد که جفت‌ارز ETH/BTC می‌تواند روندی صعودی و بلندمدت را شروع کند که از ۰٫۱۸ بیت‌کوین(۷۳۸۸ دلار) به ازای ۱ ایتریوم شروع می‌شود. اما چنین چیزی نیاز به این دارد که ۰٫۰۷۵ بیت‌کوین (۳۰۷۷ دلار) به عنوان خط حمایت حفظ شود.

  تمام چیزهایی که در بالا گفتیم نشان می‌دهد که شرایط فعلی تا چه اندازه مبهم است. به این ترتیب چه طور می‌خواهید با ارزهای مجازی پول درآورید؟ پاسخ به این سوال در ستون طنز «ترفندهای زندگی کریپتو»ی ما داده شده است که سیراج راوال، نویسنده‌ی مقیم سن‌فرنسیسکو، که خودروی تسلای خودش را در سال ۲۰۱۸ برای استخراج ایتریوم استفاده کرده، آن را نوشته است. او برای این کار نرم‌افزار رایگان این کار را روی Apple Mac mini M1 خودش راه‌اندازی کرد و آن را به کنسول مرکزی خودرو وصل کرد. پنج کارت گرافیک با باتری تسلا شروع به کار کردند. به گفته‌ی راوال، به این ترتیب او ۲۰ ساعت در روز استخراج می‌کرد و در طول ۲۰۲۱ از ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه درآمد کسب می‌کرد.

  این اعداد به نظر جذاب می‌رسند. تنها چیزی که می‌ماند این است که ۵۰ هزار دلار برای خرید این ماشین جور کنیم و این را هم مطمئن شویم که مقامات چینی این شیوه را مضر یا بی‌معنا ندانند.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید