2021 دسامبر 4

EUR/USD: همه‌چیز در دستان تورم واشتغال

 • بازارها در حال حاضر تحت سیطره‌ی دو عامل هستند: ترس از موج جدید COVID و سیاست‌های انقباض مالی بانک‌های مرکزی. هنوز مشخص نیست که سویه‌ی اومیکرون چقدر خطرناک است و  چه تاثیری روی اقتصاد خواهد گذاشت. بنابراین تمرکز اصلی بر بانک‌های مرکزی و قبل از همه، بر فدرال رزرو آمریکا است. به عنوان مثال ۱۹ نفر از متخصصین رویترز اختلاف نرخ بهره و ۱۵ نفر،  اومیکرون را مورد اشاره قرار داده‌اند.

   سخنرانی رییس هیئت‌مدیره‌ی فدرال رزرو، جروم پاول در سنای ایالات متحده که روز ۳۰ نوامبر برگزار شد، در بازارها بمب منفجر کرد. دلیل این پدیده هم این بود که ناظران، در کلماتش حسی تهاجمی دیدند. در نتیجه شاخص‌های بازار سهام، داو جونز، S&P500 و نزدک پایین آمدند و شاخص DXY دلار بالا رفت.

  دلار ظرف کمتر از یک ساعت ۱۴۷ نقطه از ارزشش را در برابر یورو از دست داد و جفت‌ارز EUR/USD را از ۱.۱۳۸۲ به ۱.۱۲۳۵ برد. اما بازارها بعد از آن به سرعت آرام شدند و با انتشار داده‌های بازار کار آمریکا، شاخص‌هایشان را رشد دادند.

   تورم و اشتغال دو شاخصی هستند که در حال حاضر سیاست کلی بانک‌های مرکزی را تعریف می‌کنند.

  بانک مرکزی اروپا باز هم اصرار می‌کند که افزایش تورم موقتی است و دلیلی ندارد که الآن برای متوقف کردنش کاری انجام دهیم. البته بعضی از مردم بر این باورند که سخنرانی رییس این بانک، کریستین لگارد در روز ۲ دسامبر نشان از این داشت که سیاست‌های مالی این نهاد به زودی انقباضی خواهند شد. البته چیزی درباره‌ی مراحل احتمالی این کار گفته نشد. اگرچه همین الآن هم می‌توان با این مساله درگیر شد. داده‌های راجع به قیمت‌های تولید کننده که هفته‌ی پیش منتشر شدند، چشم‌های را می‌ترسانند: رشد نرخ‌ها از ۱۶.۱ به ۲۱.۹٪ افزایش پیدا کرده است (پیش‌بینی، ۱۸.۳ درصد بود). این شکل‌ها نشان می‌دهند که تورم در ناحیه‌ی یورو که همین الان به ۴.۹ درصد رسیده است، باز هم بالا خواهد رفت. بازار کار اروپا از آرامش خارج شده و کمی رشد است خود نشان می‌دهد. بیکاری، از ۷.۴ درصد به ۷.۳ رسیده است.

   آمارهای بازار کار ایالات متحده بسیار بهتر از اروپا به نظر می‌رسند. تعداد درخواست‌های اولیه‌ی مزایای بیکاری از چیزی که انتظار می‌رفت بیشتر شد؛ ۲۲۲ هزار درخواست. پیش‌بینی می‌شد که این تعداد ۲۴۵ هزار عدد باشد و میانگین متحرک چهار هفته‌ای هم تا مقادیر مارس ۲۰۲۰ پایین آمد. همچنین تعداد افرادی که این مزایا را دریافت می‌کنند، برای اولین بار از شروع همه‌گیری از ۲ میلیون پایین‌تر آمد و به ۱ میلیون و ۹۵۶ هزار نفر رسید. 

  اما تعداد مشاغل به وجود آمده خارج از بخش کشاورزی ایالات متحده  (NFP) تنها ۲۱۰ هزار عدد بود. این مقدار، هم از پیش‌بینی (۵۵۰ هزار) و هم از مقدار قبلی (۵۴۶ هزار) بسیار کمتر بود. اما زمانی که کمبود نیروی کار را در آن کشور در نظر می‌گیریم، این کاهش آن‌چنان ناگهانی هم به نظر نمی‌رسد. کافی است در نظر داشته باشید که به دلیل کمبود نیروی کار، تعداد افرادی که در ایالات متحده از کارشان تعلیق شده‌اند به کمترین حد در ۲۸ سال گذشته رسیده است.

   به نظر نمی‌رسد داده‌های بسیار پایین و غیرمنتظره‌ی NFP،  تاثیر شدیدی روی تصمیم فدرال رزرو داشته باشد. دلایل بسیاری وجود دارد که باور کنیم فدرال رزرو، ممکن است محدود کردن برنامه‌ی محرک پولی (QE) را با جلسه‌ی ۱۴-۱۵ دسامبرش شتاب دهد. ریاست فدرال رزرو شهر «کلیولند» (Cleveland)، خانم «لورتا مستر» (Loretta Mester) و همکارانش «مری دیلی» (Mary Daley) از سانفرانسیسکو و «رافائل بوستیک» (Rafael Bostic) از آتلانتا از ایده‌ی شتاب دادن به این فرآیند دفاع می‌کنند. آقای «رندل کورلز»(Randal Quarles)، معاون فعلی فدرال رزرو، چنین مشوق‌های پولی را برای اقتصاد مخرب می‌داند. از نظر او این مشوق‌ها تقاضا را چنان بالا می‌برند که از سطوح پیش از همه‌گیری بالاتر خواهد رفت و تورم شدید، دیگر موقتی نخواهد بود و همیشه در کنار ما خواهد ماند.

  جروم پاول، رییس فدرال رزرو و «جنت یلن» (Jannet Yellen)، وزیر خزانه‌داری هم باور دارند که وقتش رسیده کلمه‌ی «موقت» را از گفته‌هایمان حذف کنیم. به عبارت دیگر پیش‌بینی تورم مورد بازبینی قرار خواهد گرفت تا بالاتر کشیده شود و زمان افزایش نرخ بهره، زودتر فرا خواهد رسید.

   بیشترین احتمال این است که اختلاف بین سیاست پولی فدرال رزرو و بانک مرکزی اتحادیه‌ی اروپا ادامه پیدا خواهد کرد و بر جفت‌ارز EUR/USD فشار وارد می‌کند تا پایین برود. پنجاه درصد از متخصصین با این پیش‌بینی موافقند و ۳۵ درصد هم طرف مخالف را گرفته‌اند. پانزده درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران می‌گویند که روند جانبی شکل خواهد گرفت.

  بیشترین رنگ شاخص‌های روند نمودار روزانه قرمز است؛ ۶۵ درصد. اما در میان اسیلاتورها پریشانی و ابهام وجوددارد. چهل درصد از آن‌ها می‌گویند که نمودار پایین می‌رود، ۳۵ درصد می‌گویند بالا می‌رود و ۲۵ درصد باقی‌مانده هم با روند جانبی موافقند.

  در نواحی و سطوح ۱.۱۳۸۰، ۱.۱۴۳۵-۱.۱۴۶۵ و ۱۵۲۵ مقاومت وجود دارد. نزدیک‌ترین خط حمایت در ۱.۱۲۶۰ است، سپس ۱.۱۲۳۵ ، ۱.۱۱۸۵-۱.۱۲۰۰ و پس از آن ۱.۱۰۷۵-۱.۱۱۰۰.

   درباره‌ی اتفاقات هفته‌ی پیش رو باید به انتشار داده‌های مربوط به GDP سه ماهه‌ی سوم در ناحیه‌ی یورو اشاره کرد. انتظار می‌رود که در روز جمعه ۱۰ دسامبر، نوسان‌ها شدید شوند. چرا که شاخص‌های CPI ایالات متحده و آلمان، به همراه شاخص اعتماد مصرف‌کننده‌ی دانشگاه میشیگان منتشر خواهند شد. این شاخص مربوط به اعتماد مصرف‌کننده‌های آمریکایی به رشد اقتصادی است و میزان تمایل آن‌ها به هزینه کردن را می‌سنجد.

GBP/USD:بازگشت به مسیر خرس‌ها؟

 • رفتار جفت‌ارز GPB/USD در هفته‌ی گذشته شبیه به EUR/USD بود. عکس‌العملش به سخنرانی جروم پاول در سنا و داده‌های بازار کار آمریکا، شبیه به EUR/USD بود و دوره‌ی پنج روزه را در ۱.۳۲۲۵ تمام کرد.

   نگرانی‌های راجع به برگزیت، عامل اصلی فشار بر پوند مانده است. وزیر خارجه‌ی ایرلند، «سایمون کونی» (Simon Coveney) سوم دسامبر گفت که بریتانیا و اروپا هنوز درباره‌ی کاربرد پروتکل ایرلند شمالی اختلاف زیادی دارند. این سیاست‌مدار همچنین اضافه کرد که در مذاکرات، پیشرفتی حاصل نشده است و احتمال این که این اختلافات پیش از انتهای امسال برطرف شوند، کم است.

   جفت‌ارز GBP/USD نتوانسته است بالای افق ۱.۳۳۰۰ جای پایی پیدا کند. بر اساس تحلیل «بانک متحده‌ی فرادریایی» (UOB) سنگاپور، ارز بریتانیا ممکن است در ماه دسامبر به کاهشش ادامه دهد. البته غلبه بر خط حمایت قدرتمند ۱.۳۱۹۵ (کف ۳۰ نوامبر) برایش سخت خواهد بود. اگر بتواند این خط را بشکند، راهش تا حمایت ۱.۳۱۳۵ باز خواهد شد. وظیفه‌ی شماره‌ی ۱ گاوها این است که از سد مقاومت ۱.۳۳۰۰ بگذرند. اگر بانک انگلستان نرخ بهره را در ۱۶ ماه دسامبر بالا ببرد، مشکلی به وجود نخواهد آمد.  خطوط مقاومت بعدی در سطوح ۱.۳۳۶۰، ۱.۳۴۱۰، ۱.۳۴۷۵، ۱.۳۵۱۵، ۱.۳۵۷۰، ۱.۳۶۱۰، ۱.۳۷۳۵ و ۱.۳۸۳۵ خواهند بود.

   ۳۰ درصد از تحلیل‌گران امیدوارند که این جفت‌ارز در آینده‌ی نزدیک باز هم بالا برود. ۴۵ درصد انتظار دارند که در آینده‌اش نزولی باشد و ۲۵ درصد باقی‌مانده هم موضعی خنثی گرفته‌اند. اما شاخص‌های نمودار روزانه از خرس‌ها حمایت می‌کنند. تمامی آن‌ها (۱۰۰ درصد) می‌گویند این جفت‌ارز به سمت پایین می‌رود. همین حرف را می‌توان درباره‌ی اسیلاتورها هم زد. اما ۱۵ درصد از آن‌ها می‌گویند فشار فروش روی این جفت‌ارز بسیار زیاد است.

USD/JPY: حال ین خوب نخواهد شد.

 • جفت‌ارز USD/JPY در انتهای ماه نوامبر از  بازه‌ی معاملاتی ۱۱۳.۴۰-۱۱۴.۴۰ بیرون زد و همان‌طور که اکثر متخصصین پیش‌بینی (۵۵ درصد) می‌کردند، حرکت رو به پایینش را ادامه داد تا به کف ناحیه‌ای در سطح ۱۱۲.۵۲ برسد. به این ترتیب، این جفت‌ارز پایین‌‌ترین کف در هفت هفته‌ی گذشته را رد کرد. پس از آن، روند معکوس شد و نمودار چند بار تلاش کرد تا به ناحیه‌ی ۱۱۳.۴۰-۱۱۴.۴۰ بازگردد. بالاخره هم در ۱۱۲.۸۰ کارش را تمام کرد.

   ین به عنوان ارز ایمن، از طرف ترس سرمایه‌گذاران پشتیبانی می‌شود. ظهور سویه‌ی اومیکرون هم باعث شد تا این ترس بیشتر شود. اما حالا که موج اولیه‌ی ترس فروکش کرده است، برتری اولیه‌ی ین به دلار هم به آرامی در حال کاهش است.

  باید در نظر داشت که ژاپن به دلیل نسبت بدهی ملی‌اش به تولید ناخالص داخلی در وضعیت دشواری به سر می‌برد. تعدادی از متخصصین می‌گویند لازم است که بسته‌ی محرک مالی جدیدی به وجود بیاید که فشار بر ین را افزایش دهد و باعث شود بازیابی اقتصاد سریعتر انجام گیرد.

   تحلیل‌گران UOB باور دارند این جفت‌ارز ممکن است باز هم حمایت ۱.۱۲۵۰ را لمس کند. اما شانس این که پایین‌تر از آن برود کم است. اگر بتواند این کار را انجام دهد، در ناحیه‌ی ۱۱۱.۸۵-۱۱۲.۰۰ با مانع دیگری رو به رو خواهد شد. متخصصین «کردیت سوییس» (Credit Suisse) می‌گویند این جفت‌ارز نیاز دارد تا از ناحیه‌ی ۱۱۳.۷۰-۱۱۴.۰۰ بالاتر برود و سناریوی گاوی را اجرا کند. پس از آن هم از پس مقاومت ۱۱۴.۸۰ برآید. این اتفاق، شروع خوبی است تا سقف پنج ساله در ۱۱۵.۵۲ تکان بخورد؛ سقفی که در ۲۴ نوامبر به آن رسیده بودیم.

   بسیاری از متخصصین (۵۵ درصد) در حال حاضر با گاوها هستند. ۲۵ درصد از آن‌ها طرف خرس‌ها را گرفته‌اند و۲۰ درصد هم می‌گویند روند خنثی به وجود خواهد آمد. نود درصد از اسیلاتورها هنوز هم به سمت پایین اشاره می‌کنند. اما یک چهارم آن‌ها در ناحیه‌ی فروش بیش از حد هستند. ده درصد باقی‌مانده هم به سمت بالا رفته‌اند. این نسبت در میان شاخص‌ها ۶۵ به ۳۵ است که رنگ قرمز در این بین برتری دارد.

  سطوح مقاومت ۱۱۳.۴۰، ۱۱۳.۷۰، ۱۱۴.۰۰، ۱۱۴.۴۰، ۱۱۴.۷۰، ۱۱۵.۰۰ و ۱۱۵.۵۰ هستند. هدف بلندمدت گاوها هم ارتفاع دسامبر ۲۰۱۶ در ۱۱۸.۶۵ است. نزدیک‌ترین سطح مقاومت ۱۱۲.۵۰، بعد از آن ۱۱۲.۰۰ و ۱۱۱.۶۵ است.

   داده‌های تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه‌ماهه‌ی سوم، چهارشنبه ۸ دسامبر منتشر خواهند شد. انتظار می‌رود این شاخص از کاهش (منفی ۰.۸ درصد د سه‌ماهه‌ی دوم) به رشد متوسط ۰.۴ درصدی برود.

ارزهای دیجیتال: بازاری باریک که شبانه در هم شکست

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، تا ۱۰ دسامبر سال ۲۰۲۱1

 • در طول هفته‌ی کاری، در جبهه‌ی ارزهای دیجیتال تغییر چشمگیری صورت نگرفت. بیت‌کوین و ایتریوم به همراه شاخص‌های سهام و اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران، در ابتدای هفته حتی رشد هم به خودشان دیدند. اما این‌ها همه فرجه‌هایی موقتی به حساب میامدند. بازار ارزهای دیجیتال در طول شب بین جمعه و شنبه ۲۰ درصد افول کرد. جفت‌ارز BTC/USD هم به سطوح ۱۰ هفته پیش بازگشت؛ به ۴۱۶۲۰ دلار. ایتریوم هم تا ۳۱۵۰ دلار پایین آمد. همه‌ی این‌ها در حالی است که ایتریوم تلاش کرد سقف تاریخی‌اش را، تنها سه روز پیش از آن حرکت دهد و آن را به ۴۷۷۱ دلار برساند.

   دلایل اصلی آنچه اتفاق افتاد، در زمان نوشتن این سطور هنوز مشخص نیستند. اما به نظر می‌رسد این اتفاق، معلول فرصت‌طلبی یک نفر در بازار کم عمق شب باشد؛ زمانی که سرمایه‌گذاران بزرگ شب‌های آخر هفته را به استراحت می‌گذارنند. این روایت از طرف این حقیقت هم پشتیبانی می‌شود که قیمت‌های ارز دیجیتال اصلی تنها چند دقیقه بعد از این سقوط بالا آمدند. بیت‌کوین ۱۵ درصد رشد کرد و به ۴۸ هزار دلار رسید. احتمال دارد کسانی که پشت این سقوط بودند، ذخیره‌ی ارزشان را با سکه‌هایی پر کرده باشند که قیمتی «تخفیف‌دار» خورده بودند. البته این فقط یک حدس است.

   رییس‌جمهور کشور ال‌سالوادور توانست از کاهش ارزش ارز دیجیتال پرچمدار بهره ببرد. «نجیب ابوکیله» (Nayib Bukele) ۱۵۰ بیت‌کوین دیگر به کیف‌پولش اضافه کرد و ذخایرش را به ۱۳۷۰ بیت‌کوین رساند. البته او ناراحت است که در طول مدت سقوط،۷ دقیقه خوابیده و نتوانسته است بیت‌کوین‌ها را با ارزش ۴۸۰۰۰ دلار بخرد.

   در همین حین که این سطور نوشته می‌شوند، در بعد از ظهر روز ۴ دسامبر، سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال ۲.۲ تریلیون دلار است. شاخص ترس و طمع هم از مرکز مقیاس (ناحیه‌ی خنثی) به ناحیه‌ی ترس شدید یا ۲۵ نقطه رفته است (این ناحیه جایی است که ۴۷ هفته‌ی قبل در آن بودیم).

   به گفته‌ی «نیل گرین» (Nigel Green)، مدیر عامل گروه «دور» (deVere)، سرمایه‌گذاران باید این ارز دیجیتال را الان بخرند. چرا که نرخش ظرف یک سال دو برابر خواهد شد. گرین می‌گوید «زمانی که مردم می‌ترسند، باید بیت‌کوین خرید».

  مارک یوسکو (Mark Yusko)، مدیرعامل «مورگان کریک کپیتال منیجمنت» (Morgan Creek Capital Management) که باور دارد سرمایه‌گذاران نباید از نوسان‌های روزانه‌ی قیمت بیت‌کوین بترسند، با او هم‌عقیده است. به گفته‌ی مدیر امور مالی او، این بیت‌کوین نیست که نسبت به ارزهای دستوری ارزش بیشتری پیدا می‌کند. این ارزهای دستوری هستند که ارزش‌شان را در برابر بیت‌کوین از دست می‌دهند. مارتین یوسکو می‌گوید «در جهان، مسابقه‌ای بر سر این به وجود آمده است که چه کسی زودتر سقوط می‌کند». به همین دلیل، بیت‌کوین تبدیل به دارایی‌ای عالی برای پس‌انداز شده است. دولت‌ها هرچه بیشتر تلاش می‌کنند که پول‌شان بی‌ارزش شود.

   آنتونی ساکاراموچی (Anthony Scaramucci)، بنیانگذار«سکای‌بریج کپیتال» (SkyBridge Capital) و مدیر سابق ارتباطات در کابینه‌ی ترامپ با بسیاری از این حرف‌ها موافق است. این متخصص امور مالی می‌گوید «اگر مثل ما به مسائل بنیادی و بلندمدت باور داشته باشید، الآن زمانی است که باید خرید کنید. نوسان بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر دارد مردم را از بازی بیرون میاندازد. این اتفاق همچنین مقداری از اهرم را هم برای همگان خواهد گشود که به نظر من، باعث می‌شود در ابتدای سال آینده سه‌ماهه‌ی خوبی داشته باشیم». این متخصص امور مالی توضیح داد که نه تنها عوامل بنیادی، بلکه سیاست‌های پولی فدرال رزرو هم نشان می‌دهند که قیمت ارزهای دیجیتال از این بالاتر خواهد رفت.

   زمان به ما خواهد گفت که آیا این سلبریتی‌های خوشبین درست فکر می‌کرده‌اند یا خیر. برای مثال تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال و معامله‌گر، بنجامین کوئن اخیرا استدلال کرده است که ارزش بیت‌کوین از ۵۰ هزار دلار کمتر نخواهد آمد. اما این اتفاق افتاد. در اینجا باید به سیگنال منفی و بسیار مهم دیگری اشاره کرد که سرمایه‌گذاران دریافت کردند: معامله‌گران اختیار، روی این شرط می‌بندند که بیت‌کوین از اول ماه می به مدت شش ماه نزول خواهد کرد. نسبت قیمت قراردادهای ماهانه، هفتگی و سه ماهه هم قبل از این، در این ماه به سمت خرس‌ها گرایش پیدا کرد.

   در جمع‌بندی این بررسی هم می‌خواهیم یک ترفند دیجیتالی، سنتی و  نه چندان جدی را برای زندگی بگوییم. به شما خواهیم گفت که چگونه بعضی‌ها می‌خواهند از ارزهای دیجیتال پول درآورند. اما توصیه‌ی اکید ما این است که دنباله‌روی آن‌ها نباشید.

  پلیس شهر «تراگونا» در اسپانیا مرد و زنی ۳۳ ساله را دستگیر کرد که دستگاه‌های استخراج رمزارز را به طور مخفی، در کامپیوترهای فروشگاه‌ها نصب کرده بودند. این مجرمین حداقل ۱۶ دستگاه را در فروشگاه‌های زنجیره‌ای «مدیامارکت» (MediaMarkt) و «ال‌کورته اینگلس» (El Corte Ingles) آلوده کرده بودند. بنابر اطلاعات در دسترس، این زن حواس کارمندان را پرت می‌کرده است و از آن‌ها کمک می‌خواسته تا لپتاپی را روشن کنند که گفته می‌شود با خودشان به داخل فروشگاه آورده بودند. در همین حین، همکارش دستگاه Nicehash و برنامه‌ی Anydesk را روی لپ‌تاپ‌های نمونه نصب می‌کرده است. برنامه‌ی Anydesk برای ارتباط تصویری از راه دور به کامپیوتر استفاده می‌شود.

  این که لپ‌تاپ‌ها با تمام ظرفیت کار می‌کردند، بین مشاوران شک برانگیخت. دوربین‌های مداربسته‌ی مدیامارکت، سه بار در حالی از این دو نفر فیلم گرفته بودند. پلیس هم توانسته بود آن‌ها را از روی فیلم‌ها شناسایی کند.

   جا دارد که در اینجا، به یک موضوع دیگر در رابطه با استخراج مجرمانه‌ی ارزهای دیجیتال اشاره کنیم. به گفته‌ی متخصصین تیم عملیاتی امنیت سایبری گوگل، ۸۶ درصد از حساب‌های هک‌شده در پلت‌فرم گوگل کلود برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند و نرم‌افزار مربوط به آن‌ها، به طور میانگین ۲۲ ثانیه بعد از هک رویشان سوار می‌شود.

  در بسیاری موارد، مهاجمین به این دلیل به حساب‌ها دسترسی پیدا می‌کنند که خود کاربران از حساب‌ها به درستی محافظت نمی‌کنند. پس خوانندگان عزیز، تا جای ممکن احتیاط کنید.

 

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید