2021 نوامبر 27

EUR/USD :  هراسی به نام B.1.1.159

 • می‌توانیم هفته گذشته را به دو بخش مجزا تقسیم کنیم: قبل از روز شکرگزاری و بعد از آن. این نکته اهمیت دارد که آمریکا روز پنجشنبه ۲۵ نوامبر تعطیل بود. چون بخش عمده سرمایه‌ها توسط بانک‌ها و صندوق‌های آمریکایی کنترل می‌شود، در این روز بازارهای مالی سراسر جهان در آرامش بودند.

  خب،  قبل از ۲۵ نوامبر چه اتفاقی افتاد؟ همه چیز به همان صورتی بود که  اکثر متخصصان قبلا پیش‌بینی کرده بودند. واگرایی بین رشد اقتصادی آمریکا و رشد اتحادیه اروپا، و سیاست پولی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا  ادامه پیدا کرد. بحران انرژی اروپا تداوم یافت تا جفت‌ارز  EUR/USD را باز هم به پایین‌تر هل دهد. تحرکات دوباره مربوط به برگزیت هم در افت این جفت‌ارز نقش داشتند. به همین خاطر این جفت‌ارز در غروب ۲۴ نوامبر به پایین محلی خودش در سطح  ۱.۱۱۸۵ رسید. پس از آن تعطیلات پنجشنبه از راه رسید و ... بازارها روز جمعه از خواب بیدار شدند.

  البته بازارها اصلاً به طور طبیعی بیدار نشدند بلکه بازارها به دلیل این خبر که سویه خطرناک جدیدی از ویروس کرونا در آفریقای جنوبی کشف شده بود که نسبت به واکسن‌های موجود حساس نبود، با وحشت از خواب بیدار شدند. سازمان جهانی بهداشت جلسه‌ای اضطراری برگزار کرد و گفت تقریباً ۱۰۰ مورد ابتلا به سویه جدید B.1.1.159 مشاهده شده است، این سویه دارای« تعداد زیادی جهش» است و از این نظر رکورددار است.

  در اوج این اخبار هشدار دهنده، توقعات سرمایه‌گذاران از افزایش زودهنگام نرخ بهره فدرال رزرو افت کرد و برعکس، بدبینی‌ها افزایش پیدا کرد. طبق نظر متخصصان «CME Group» اگر در پنجشنبه احتمال این که نرخ بهره تا ژوئن ۲۰۲۲ بدون تغییر باقی بماند ۱۸% بود اما روز جمعه، این احتمال تا ۳۴% افزایش پیدا کرد.

  بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله در مقایسه با ۲۴ نوامبر تقریباً ۱۰% افت کرد. شاخص‌های سهام و قیمت‌های رمزارز هم نزول کردند. بازارها فرار از ریسک را آغاز کردند. وحشت سرمایه‌گذاران و افت بازده‌های اوراق خزانه آمریکا به گاوهای  EUR/USD  کمک کرد تا این جفت‌ارز را تا ۱.۱۳۲۱ بالا ببرند و هفته کاری را در این عدد به پایان برسانند.

  در حقیقت پیش‌بینی این که کدام‌یک از اقتصادهای آمریکا یا اروپا ممکن است در اثر موج جدید ویروس کرونا آسیب بیشتری ببینند، دشوار است. تحلیل‌گران «ING Group» عقیده دارند اکنون مهم است که بدانیم آیا سویه جدید کووید تابه‌حال به اروپا رسیده است یا خیر (که از نظر جغرافیایی به آفریقا نزدیک‌تر از آمریکا است). این کار می‌تواند احساس منفی در منطقه اروپا را بدتر کند و به یورو فشار بیاورد.

  قطعاً تفاوت بین  سیاست پولی فدرال رزرو  و بانک مرکزی اروپا ادامه خواهد یافت و بر رفتار جفت‌ارز  EUR/USD  تاثیر خواهد گذاشت. چند نماینده رگولاتور اروپایی اخیرا به‌وضوح گفته‌اند که بانک مرکزی اروپا قصد دارد تا «برنامه خرید اضطراری همه‌گیری جهانی» (PEPP) را در مارس ۲۰۲۲ به پایان برساند. این جفت‌ارز واکنشی به این گفته‌ها نشان نداد. اما جلسه «شورای ناظر بانک مرکزی اروپا» در ۲ دسامبر به سیاست پولی اختصاص خواهد داشت و شاید رویداد اصلی  هفته آینده باشد. بازارها توقع ندارند تا فقط مشتی کلمه و اشاره به آنها تحویل داده شود بلکه منتظر تصمیمات خاصی درباره زمان بندی تکمیل برنامه اضطراری PEPP و تنظیم حجم‌های «برنامه خرید دارائی»(APP) هستند که مشابه QE است. به‌علاوه حجم «برنامه خرید دارائی» می‌تواند افزایش پیدا کند تا جبرانی برای به پایان رسیدن «برنامه خرید اضطراری همه‌گیری جهانی» باشد. ضمناً شاید این رگولاتور، پیش‌بینی‌های خودش درباره تورم در دوره ۲۰۲۳-۲۰۲۱ را افزایش دهد.

  منطقاً می‌توانیم فرض کنیم که سیاست متمایل به شاهین‌ها از سوی فدرال رزرو و سیاست متمایل به کبوترها در بانک مرکزی اروپا همچنان ادامه پیدا خواهد کرد و در ماه‌های آینده جفت‌ارز  EUR/USD را به جنوب هل خواهد داد. متخصصان «گلدمن ساکس» پیش‌بینی می‌کنند که نرخ کلیدی دلار آمریکا در ژوئن، سپتامبر و دسامبر ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت و فد حجم کاهش QE را از ماه ژانویه به ۳۰ میلیارد در ماه افزایش خواهد داد. این نرخ ممکن است در سال ۲۰۲۳ تا دوبرابر افزایش پیدا کند و به ۱.۵% برسد. از سوی دیگر، بانک مرکزی اروپا قصد دارد تا در سال ۲۰۲۳ فقط گام اول را بردارد. تا آن زمان رشد بی‌سابقه قیمت در کشورهای منطقه اروپا به‌سادگی اتفاق خواهد افتاد. البته شاید جلسه ۲ سپتامبر «شورای ناظر» این رگولاتور اروپایی شگفتی‌هایی متمایل به شاهین‌ها برای سرمایه‌گذاران داشته باشد؛ بنابراین محتاط‌ترین سرمایه‌گذاران، پوزیشن‌های شورت قبلی خودشان می‌بندند و سودشان را تثبیت می‌کنند و در کوتاه‌مدت این وضعیت باعث رشد بیشتر  EUR/USD  خواهد شد.

  ۳۵% از متخصصان که به رشد این جفت‌ارز در هفته آینده رأی می‌دهند با حالت بالا موافق هستند. ۵۵% از تحلیل‌گرانی که عقیده دارند بانک مرکزی اروپا اکنون هیچ تغییر قابل‌توجهی در سیاست پولی خودش ایجاد نخواهد کرد نظری خلاف این دارند. ۱۰% باقیمانده به روند ساید رأی می‌دهند.

  اندیکاتورهای D1 عمدتاً به رنگ قرمز هستند. ۷۵% از اسیلاتورها و اندیکاتورهای روند به رنگ قرمز هستند. ۱۵% از اسیلاتورها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد و ۱۰% دیگر هم موضع خاکستری و خنثی دارند. ۲۵% از اندیکاتورهای روند در پایان هفته از رنگ قرمز به رنگ سبز درآمدند.

  سطوح مقاومت زیر بر سر راه این جفت‌ارز قرار دارد ۱.۱۳۱۵-۱.۱۳۰۰، ۱.۱۳۶۰، ۱.۱۴۶۵-۱.۱۴۳۵ و ۱٫۱۵۲۵. نزدیک‌ترین سطح حمایت ۱٫۱۳۰۰ و ۱.۱۲۳۰، ۱.۱۲۰۰-۱.۱۱۸۵ و پس از آن ۱.۱۱۰۰-۱.۱۰۷۵ است.

  از بین  اتفاقات هفته آینده، به غیر از جلسه بانک مرکزی اروپا، انتشار آمارهای متعدد درباره بازارهای مصرف کننده آلمان و منطقه اروپا قابل توجه است. این اطلاعات در ۲۹ و ۳۰ نوامبر و سپس ۱ و ۳ دسامبر منتشر خواهند شد. در آمریکا انتظار سخنرانی «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو را داریم که در سه شنبه ۳۰ نوامبر سمتش را برای دور دوم حفظ کرد، گزارش ADP درباره سطح اشتغال در بخش خصوصی آمریکا و PMI تولید ISM هم چهارشنبه ۱ دسامبر منتشر خواهد شد. به طور سنتی سرمایه‌گذاران در جمعه اول هر ماه انتظار انتشار اطلاعاتی از بازار کار آمریکا را دارند که شامل اندیکاتور مهمی مثل NFP می‌شود که تعداد مشاغل جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی آمریکا را نشان می‌دهد.

GBP/USD :  نجات پوند به افزایش نرخ بهره نیاز دارد

 • جفت‌ارز  GBP/USD  هم تا جمعه ۲۶ نوامبر از پیش‌بینی اکثریت قاطع (۷۵%) تحلیل‌گران پیروی می‌کرد و تا ۱٫۳۲۷۵ یعنی پایین‌ترین نقطه ۵ ماه گذشته افت کرد. این جفت‌ارز، آخرین قوس هفته را در ۱٫۳۳۵۰ به پایان رسید.

  نگرانی‌ها درباره برگزیت، عامل اصلی فشار به پوند بود. لرد «دیوید فراست» ، وزیر انگلیسی مسئول اجرای معامله با اتحادیه اروپا اعلام کرد که درحالی‌که تمایل به یافتن راه‌حل مورد مذاکره‌ای برای مسئله ایرلند شمالی وجود دارد اما شکاف بین مواضع انگلستان و اتحادیه اروپا بسیار زیاد است. بنابراین دولت بریتانیا آماده استفاده از بند ۱۶ است.

  یادآوری می‌کنیم که «پروتکل ایرلند شمالی» دو سال قبل به‌عنوان بخشی از معاهده کناره‌گیری بریتانیا از اتحادیه اروپا امضا شد. طبق اظهارات لندن، دقیقاً به دلیل نقص‌های موجود در همین سند بود که این کشور با وقفه در تأمین و کمبود کالاها مواجه شد. به همین دلیل دولت بریتانیا نسخه جدیدی از این پروتکل را به بروکسل ارائه کرده است که مسئولان اروپایی آن را خصمانه می‌دانند.

  طبق بند ۱۶ سند فعلی، درصورتی‌که این پروتکل منجر به « مشکلات شدید اقتصادی، اجتماعی یا محیط‌زیستی» شود که مدتی طولانی ادامه پیدا کنند، هرکدام از طرفین می‌تواند « اقدامات حفاظتی» را به‌صورت یک‌جانبه به اجرا بگذارد.

  ترس از سویه جدید کووید که باعث فرار سرمایه‌گذاران از ریسک شده است هم احتمالاً کمکی به پوند نخواهد کرد. بله، جفت‌ارز  GBP/USD به دلیل تضعیف عمومی دلار کمی صعود کرد (شاخص DXY دلار به ۹۶٫۰۳۷ افت کرد). اما پوند مدت‌هاست که دارائی ریسکی تری از دلار محسوب می‌شود. بازار انتظار بازنگری افزایش نرخ بهره نه فقط در آمریکا بلکه در بریتانیا را هم دارد.

  تهدید رکود و رکود تورمی در کنار رشد ضعیف GDP و تورم بالا، برای اقتصاد بریتانیا بسیار خطرناک هستند. متخصصان «بانک انگلستان» پیش‌بینی می‌کنند که نرخ تورم سالانه به‌سرعت در آوریل ۲۰۲۲ به حدود ۵% خواهد رسید و در اواخر سال ۲۰۲۲ تا سطح هدف ۲% کاهش پیدا خواهد کرد.

  این نرخ‌ها بسیار بالا هستند و، «اندرو بیلی» رئیس این بانک مدت کوتاهی قبل از جلسه «بانک انگلستان» در ۴ نوامبر گفت که شاید به دلیل این اندیکاتورها لازم باشد تا نرخ بهره سریع‌تر از موعد مقرر افزایش پیدا کند. بازارها باور کردند که این رگولاتور نرخ بهره کلیدی را در نوامبر افزایش خواهد داد ... ولی آنها فریب خوردند. بانک انگلستان این نرخ را افزایش نداد و جفت‌ارز  GBP/USD  باز هم پایین‌تر رفت. «اندرو بیلی» به سرمایه‌گذاران ناامید شده گفت که « هرگز قول افزایش نرخ بهره در نوامبر را نداده است » و « شغل من این نیست که بر بازارها حکومت کنم».

  اکنون علاوه بر نگرانی‌های دیگر، نگرانی‌هایی درباره موج جدید همه‌گیری و تاثیر سویه B.1.1.159 بر اقتصاد بریتانیا نیز وجود دارد. ما درباره افزایش نرخ بهره «بانک انگلستان» نه در نوامبر بلکه در دسامبر صحبت می‌کنیم. این اصلاً خوب نیست درحالی‌که احتمال افزایش نرخ به اندازه ۱۵ نقطه مبنا در چهارشنبه ۲۴ نوامبر در حد ۷۵% تخمین زده می‌شد اما دو روز بعد به ۵۵% افت کرد.

  اگر رگولاتور بریتانیایی پس از نتایج جلسه دسامبر خودش همچنان نرخ بهره را افزایش دهد، این باعث می‌شود تا جفت‌ارز  GBP/USD به بالا هل داده شود. ۷۰% از تحلیل‌گران امیدوارند که این اتفاق بیفتد. نظرات تحلیل‌گران درباره هفته آینده به دو بخش مساوی تقسیم شده است: ۵۰% انتظار رشد این جفت‌ارز و ۵۰% انتظار افت آن را دارند.

  اما اندیکاتورهای D1 به‌وضوح از خرس‌ها حمایت می‌کنند. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند به سمت جنوب هستند. اسیلاتورها هم چنین وضعیتی دارند اما ۱۵% از آنها به منطقه بیش‌فروش رسیده‌اند. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱.۳۳۰۰، ۱.۳۲۷۵، ۱.۳۲۰۰ و هدف خرس‌ها هم ۱.۳۱۳۵ است. سطوح مقاومت و اهداف گاوها عبارت‌اند از ۱.۳۴۱۰، ۱.۳۴۷۵، ۱.۳۵۱۵، ۱.۳۵۷۰، ۱.۳۶۱۰، ۱.۳۷۳۵ ، ۱.۳۸۳۵.

  سخنرانی رئیس بانک انگلستان  روز چهارشنبه ۱ دسامبر انجام خواهد شد. سرمایه‌گذاران امیدوار هستند که «اندرو بیلی» در این سخنرانی وضعیت سیاست پولی آینده این رگولاتور را به‌صورت شفاف بیان کند.

USD/JPY : چه کسی از کووید سود می‌برد: ین انتقام می‌گیرد

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۲۹ نوامبر تا ۳ دسامبر، ۲۰۲۱1

 • حوادثی که برای دارائی‌های ریسکی بد هستند، برای ین خوب هستند. این قانون ابدی این بار هم درستی خودش را ثابت کرد. ین فقط در یک روز ۲۳۰ پیپ افزایش پیدا کرد به همین دلیل جفت‌ارز  USD/JPY تا ۱۱۳.۰۴۳ افت کرد. البته ین در ۲۴ نوامبر یعنی دو روز قبل دوباره به مقدار بالای چندساله خودش رسیده بود و ارتفاع ۱۱۵٫۵۱۴ را به دست آورده بود. گاوهای این جفت‌ارز امید داشتند که این رالی نجومی ادامه پیدا کند. اما این اتفاق نیفتاد. می‌شود حدس زد که بعد از این معکوس شدن سریع روند، چه تعداد سفارش توقف ضرر (استاپ لاس) فعال شده است.

  تحلیل‌گری از «Societe Generale» شرایط را این‌طور توضیح می‌دهد « این سناریوی رایجی است: پرواز سرمایه‌گذاران به‌سوی ین باکیفیت و فرانک سوئیس به دلیل شیوع سویه جدیدی از ویروس»

  جفت‌ارز  USD/JPY  جلسه معاملاتی را در ۱۱۳٫۱۱۲ به پایان رساند. و اکنون در وضعیت ظریفی قرار دارد: آیا به دامنه معاملاتی ۱۱۴.۴۰-۱۱۳.۴۰ بازخواهد گشت یا به نزولش ادامه خواهد داد؟

  حامیان ادامه حرکت به سمت جنوب در بین متخصصان بیشتر هستند و ۵۵% از این سناریو حمایت می‌کنند. ۴۵% مابقی متخصصان انتظار دارند که حتی اگر این جفت‌ارز به روند صعودی کامل خودش برنگردد، دستکم یک اصلاح در این جهت اتفاق بیفتد. اصلاً اتفاق نظری بین اندیکاتورها هم وجود ندارد. ۲۵% از اسیلاتورها به رنگ سبز و ۴۰% به رنگ قرمز هستند و ۲۰% سیگنال‌هایی می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد و ۱۵% هم موضع خنثی دارند. اندیکاتورهای روند هم همین اندازه با هم اختلاف دارند: ۵۰% آنها به سمت شمال هستند و همین درصد هم به جنوب اشاره دارند.

  سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۱۳.۴۰، ۱۱۴.۰۰، ۱۱۴.۴۰، ۱۱۴.۷۰، ۱۱۵٫۰۰ و ۱۱۵.۵۰، هدف بلندمدت گاوها هم مقدار بالای ۱۶ دسامبر یعنی ۱۱۸٫۶۵ است. نزدیک‌ترین سطوح حمایت ۱۱۳٫۰۰ سپس ۱۱۲.۷۰، ۱۱۲٫۰۰ و ۱۱۱٫۶۵ هستند.

  از بین آمارهای اقتصاد کلان، آمارهای فروش خرده‌فروشی دوشنبه ۲۹ نوامبر منتشر می‌شوند و پس از آن داده‌های بازار کار و تولید صنعتی ژاپن در روز بعد منتشر خواهند شد.

رمزارزها: جایزه نوبل برای ساتوشی ناکاموتو

 • ما دوهفته قبل به نظر متخصصان صرافی رمزارز «کراکن» اشاره کردیم که معتقد بودند جفت‌ارز  BTC/USD  تا ۵۵۰۰۰ دلار افت خواهد کرد. «آلت کوین شرپا» تحلیل‌گر رمزارز هم به همین رقم ۵۵۰۰۰ دلار اشاره می‌کرد. «ویلی وو» روزنامه‌نگار و متخصص مشهور دیگری است که دامنه وسیع‌تر ۵۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلار را به‌عنوان حمایت مطمئن برای بیت‌کوین نام می‌برد. ضمناً «ویلی وو» عقیده دارد که بیت‌کوین هنوز برای رشد جهشی و رسیدن به بالاترین مقدارهای تاریخ آماده نیست.

  اکنون پس از مدتی می‌توانیم بگوییم که همه این متخصصان حق داشتند: رمزارز اصلی با تکیه به حمایت حدود ۵۵۵۰۰ دلار در حال حرکت بود و در چند روز متوالی تا جمعه ۲۶ نوامبر به حداکثر محلی خودش یعنی ۶۰۳۰۰ دلار دست پیدا کرد. پس از آن روز جمعه وحشتی در بازارها شکل گرفت و سویه جدید کووید باعث ترس سرمایه‌گذاران شد و آنها خلاص شدن از دارائی‌های ریسکی از جمله رمزارزها را آغاز کردند.

  ارزش کل بازار رمزارز به ۲.۴۶۰ دلار افت کرد (هفته قبل ۲.۵۹۰ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع رمزارز از منطقه ترس تا مرکز این مقیاس صعود کرده است و به ۴۷ نقطه رسیده است. جفت‌ارز  BTC/USD  در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب ۲۶ نوامبر در ۵۴۳۵۰ دلار معامله می‌شود و قبل از آن به پایین محلی خودش در ۵۳۶۰۰ دلار رسیده بود.

  گزارش تحلیل‌گران «گلسنود» (که قبل از ۲۶ نوامبر منتشر شده است) نشان می‌داد که بازار دست به سِیو سود انبوه نزده است. این تحلیل‌گران به عرضه کل هولدرهای بیت‌کوین کوتاه‌مدت اشاره می‌کنند که در مقدار کف چندساله یعنی زیر ۳ میلیون BTC است. این آمار به نوبه خود به معنای آن است که تعداد سکه‌هایی که هولدرهای بلندمدت نگهداری می‌کنند در سقف بالای چندساله خودش است. هولدرها هم‌زمان به طور دائم به‌تدریج دارایی‌هایشان را  افزایش می‌دهند. تعداد کل والت‌های دارای موجودی BTC غیرصفر در نیمه دوم نوامبر به بالاترین مقدار تاریخی یعنی ۳۸.۷۶ میلیون والت رسیده است.

  اطلاعات به دست آمده در «گلسنود» نشان می‌دهد که هیچ نشانه‌ای از عقب نشینی جدی وجود ندارد و رمزارز پرچمدار همچنان یک رالی طولانی تقریباً صعودی را در پیش دارد.

  «کی یانگ جو» مدیرعامل «CryptoQuant» هم همین نظر را دارد. علی‌رغم این حقیقت که بیت کوین از اواسط هفته گذشته ارزان‌تر شده است اما هولدرها هیچ عجله‌ای برای فروش آن ندارند. «CryptoQuant» عقیده دارد که کف‌های معاملاتی در حال حاضر کمترین مقدار بیت کوین از اواسط ۲۰۱۸ تابه‌حال هستند.

  به‌علاوه سرمایه‌گذاران نه‌تنها در حال برداشت BTC هستند بلکه اتریوم هم جمع می‌کنند که باعث می‌شود تا عرضه این دارائی کاهش پیدا کند و فشار روی بازار کم شود. «کی یانگ جوم» عقیده دارد که در بلندمدت، این روند باعث می‌شود تا ارزش ارزهای دیجیتال صعودی باشد.

  یک معامله‌گر و تحلیل‌گر سرشناس به نام «Credible» می‌گوید اصلاح کنونی بیت کوین برای ادامه روند گاوی و صعود به بالای ۷۰ هزار دلار لازم است. این متخصص عقیده دارد که اکنون بیت کوین در مرحله اصلاح سالم قرار دارد.

  او پیش‌بینی می‌کند که شاید قیمت بیت کوین در آینده نزدیک تا ۵۳۰۰۰-۵۲۰۰۰ دلار کاهش پیدا کند و در آنجا کف اصلاح کنونی را شاهد خواهیم بود. «Credible» عقیده دارد قیمت ۶۹۰۰۰ دلار که بیت کوین در ۱۰ نوامبر به آن رسید سقف بازار گاوی فعلی نیست زیرا به طور تاریخی هرکدام از چرخه‌های رشد بعدی، مدت‌زمان و دوام بیشتری نسبت به چرخه قبلی دارند.

  «مایک مک گلون» استراتژیست اصلی کامودیتی در بلومبرگ هم مثل «ویلی وو» عقیده دارد حمایت اصلی، کمی پایین‌تر و در ۵۰۰۰۰ دلار قرار دارد. این متخصص عقیده دارد بیت کوین در سال ۲۰۲۲ همچنان به رشد خودش ادامه خواهد داد و در حدود ۱۰۰ هزار دلار با مقاومت روبرو خواهد شد.

  «آنتونی اسکاراموچی» موسس شرکت سرمایه‌گذاری «Skybridge Capital» انتظار دارد که بیت کوین « نهایتاً طلا را به حاشیه براند ... اگر بیت کوین به‌صورت لگاریتمی رشد کند و طلا به‌صورت خطی رشد کند، من اصلاً تعجب نخواهم کرد»

   «مایک نووگراتز» مدیرعامل بنگاه سرمایه‌گذاری «Galaxy Digital Holdings» هم نظر مشابهی دارد و می‌گوید« بیت کوین کاملاً طلا را شکست داده است»

   «کیتی وود» مدیرعامل «ARK Invest» هم به همین سطح هدف ۵۰۰ هزار دلار برای BTC اشاره می‌کند و پیش‌بینی قبلی خودش را مجدداً تأیید می‌کند. البته او هم‌زمان این شرط را هم می‌گذارد که این قیمت فقط قابل‌دسترس است که سرمایه‌گذاران نهادی ۵% از پورتفوی خودشان را به بیت کوین اختصاص دهند.

  تابه‌حال دستیابی به این ۵% غیرعملی بوده است. اما درواقع علاقه به دارائی‌های دیجیتال در بین نماینده‌های تجارت‌های بزرگ درحال‌رشد است. نتایج نظرسنجی شرکت مشاوره بریتانیایی «Campden Wealth» که در بین نماینده‌هایی از ۳۸۵ دفتر خانوادگی انجام شده است، نشان می‌دهد که بیش از یک‌چهارم از خانواده‌های بسیار ثروتمند در سراسر جهان روی رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. میانگین سرمایه‌ای که این دفاتر در مدیریت خودشان دارند ۱٫۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

  ۳۱% از خانواده‌های ثروتمند آمریکای شمالی و ۲۸% از خانواده‌های ثروتمند اروپا روی رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند درحالی‌که این مقدار در منطقه آسیا-پاسیفیک کمتر است و برابر با ۱۹% است. اما هم‌زمان، سهم رمزارزها در پورتفوی‌های خانواده‌های میلیاردر به طور متوسط فقط 1% است. اکثر افرادی که در نظرسنجی حضور داشته‌اند (۶۸%) می‌گویند سال بعد قصد دارند تا حجم سرمایه‌گذاری‌هایشان روی رمزارز را در همین سطح نگه دارند و ۲۸% هم قصد افزایش سرمایه‌گذاری‌شان را دارند و فقط ۴% قصد دارند تا سرمایه‌گذاری خودشان را کاهش دهند.

  در پایان این بررسی، خبرهایی برای هواداران ساتوشی ناکاموتو داریم. «دانیل لئون» ، مدیر عملیاتی پلتفرم رمزارز «Celsius Network» می‌گوید خالق بیت کوین باید به دلیل ابداعش جایزه اقتصاد نوبل را دریافت کند. او می‌گوید « این مرد [ناکاموتو] برای بیش از صدها هزار نفر، منافع مالی بیشتری نسبت به اقتصاددان‌های دانشگاهی به ارمغان آورده است». خب حالا فقط یک کار کوچک باقیمانده است، این که بفهمیم آیا واقعاً «ناکاموتو» وجود دارد یا خیر. به‌هرحال احتمالاً کمیته نوبل، این جایزه را به کسی نخواهد داد که هرگز وجود نداشته است...

***

مشتریان شرکت کارگزاری NordFX همچنان مشغول جمع‌کردن بلیت‌های لاتاری هستند: قرعه‌کشی سال جدید این لاتاری بزرگ به‌زودی انجام خواهد شد. هرچه بلیت‌های بیشتری داشته باشید، شانس بیشتری دارید تا برنده یکی از جوایز ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلاری ما شوید.

اگر برنده این جایزه شوید می‌توانید اوضاع اقتصادی‌تان را بهتر کنید، این‌طور نیست؟

شرکت در قرعه‌کشی خیلی ساده است. همه جزئیات شرکت در قرعه‌کشی در وب‌سایت NordFX قابل‌مشاهده هستند.

 

گروه تحلیلی NordFX

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید