2021 اکتبر 17

EUR/USD: اصلاح یا ریزش؟

 • جفت‌ارز EUR/USD که پنجشنبه ۱۲ اکتبر به نقطه پایین محلی خودش در ۱٫۱۵۲۳ رسیده بود، یک ماراتن نزولی پنج هفته‌ای را به پایان رساند و تغییر جهت داد و صعودی شد. قیمت دلار از ابتدای پاییز ۳۸۵ نقطه را از یورو پس گرفته است. اکنون آیا یورو قصد دارد باخت‌هایش را دوباره جبران کند؟

  وضعیت واقعاً مبهم است. برخی متخصصان انتظار اصلاح بسیار شدیدتری به سمت شمال را داشتند. اما این اتفاق نیفتاد: این جفت‌ارز فقط به سمت ۱٫۱۶۲۴ صعود کرد و دوره پنج‌روزه را در ۱.۱۶۰۰ به پایان رساند.

  اطلاعات این هفته نشان می‌دهند که اقتصاد آمریکا همچنان با سرعت نسبتاً مناسبی در حال احیای قدرت خودش است و فِد ماه بعد قطعاً برنامه تیپرینگ محرک مالی (QE) را شروع می‌کند.

  درخواست‌های اولیه برای دریافت حقوق بیکاری در آمریکا برای اولین‌بار پس از همه‌گیری کووید-۱۹ به ۲۹۳۰۰۰ رسیده است (۳۶۰۰۰ درخواست کمتر درحالی‌که ۱۴۰۰۰ کاهش پیش‌بینی شده بود). تعداد کسانی که اکنون حقوق بیکاری دریافت می‌کنند نیز ۱۳۴۰۰۰ نفر کاهش پیدا کرده و از ۲٫۷۲ به ۲٫۵۹ میلیون نفر رسیده درحالی‌که قبلاً فقط کاهش ۷۸۰۰۰ نفری پیش‌بینی شده بود. قیمت‌های تولیدکننده هم افزایش را نشان می‌دهند و از ۸.۳% به ۸.۶% رسیده‌اند (پیش‌بینی‌ها از ۸.۵% حکایت می‌کردند)؛ بنابراین شدیدترین افزایش تورم سال‌به‌سال این قیمت‌ها در طول تاریخ را شاهد هستیم.

  باید خاطرنشان کنیم که «شاخص قیمت تولیدکننده» به‌عنوان یک شاخص پیش‌نگر برای قیمت‌های مصرف‌کننده عمل می‌کند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که تورم همچنان ادامه پیدا کند و پایان QE را نزدیک‌تر کند. آمارهای فروش خرده‌فروشی که جمعه ۱۵ اکتبر منتشر شدند هم در منطقه سبز قرار داشتند: ۰.۷% مثبت نسبت به مقدار پیش‌بینی شده ۰.۲% منفی.

  در اینجا یک سؤال مطرح می‌شود: اگر اوضاع اقتصاد آمریکا این‌قدر خوب است پس این جفت‌ارز چرا همچنان نزول سریعش را ادامه نداده است؟ پاسخ این است که طرف‌داران روند گاوی یورو احتمالاً امیدوار هستند که کاهش برنامه محرک مالی دستکم تا دسامبر به تعویق بیفتد. این عقیده توسط جهش شاخص‌های سهام نیز حمایت می‌شود: S&P500 در نیمه دوم هفته 3% رشد کرد (بالاترین افزایش طی هفت ماه گذشته) و داوجونز هم ۳.۴% رشد کرد. این شاخص تقریباً در سه ماه گذشته به این مقدار صعود دست نیافته بود.

  خب پس در آینده نزدیک باید چه انتظاری درباره EUR/USD داشته باشیم؟ ادامه روند نزولی بعد از اصلاح؟ یوروی قوی‌تر و معکوس شدن روند؟ یا استراحت در کانال ساید؟

  اندیکاتورهای D1 کاملاً سردرگم به نظر می‌رسند. ۵۵% از اسیلاتورها به رنگ قرمز، ۱۵% به رنگ سبز و باقیمانده به رنگ خاکستری خنثی هستند. بین اندیکاتورهای روند نیز هیچ اجماعی دیده نمی‌شود: ۶۵% از آنها به سمت جنوب و ۳۵% به سمت شمال هستند. تحلیل گرافیکی هم صعود این جفت‌ارز تا ۱٫۱۷۲۵ و بعد افت و حرکت در دامنه ۱.۱۷۲۵-۱.۱۵۸۵ را نشان می‌دهد.

  ۲۰% از تحلیل‌گران به نزول بیشتر این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۵۰% به رشد آن رأی می‌دهند و ۳۰% هم موضعی خنثی دارند. سطوح حمایت عبارت‌اند از: ۱.۱۵۸۵، ۱.۱۵۶۰، ۱.۱۵۲۰، ۱٫۱۴۸۵ و ۱٫۱۴۵۰. سطوح مقاومت عبارت‌اند از: ۱.۱۶۲۵، ۱.۱۶۸۵، ۱.۱۷۱۵، ۱.۱۸۰۰، ۱٫۱۹۱۰.

  از رویدادهای هفته آینده می‌توان به جلسه شورای اروپا در پنجشنبه ۲۱ اکتبر و انتشار «PMI مارکیت برای بخش تولید» در آلمان و در کل منطقه یورو در ۲۲ اکتبر اشاره کرد. تصمیم بانک خلق چین درباره نرخ بهره هم چهارشنبه ۲۰ اکتبر اعلام خواهد شد و می‌تواند تأثیر مهمی روی این جفت‌ارز داشته باشد.

GBP/USD:  تابه‌حال پوند پیروز بوده است

 • پوند بریتانیا برخلاف همسایه اروپایی‌اش فعالانه نسبت به دلار تقویت می‌شود: جفت‌ارز  GBP/USD  افزایش 360 نقطه‌ای ( از ۱.۳۴۱۲ به ۱.۳۷۷۲) را از ۲۹ سپتامبر نشان داده و کار خود را در ۱.۳۷۴۴ به پایان رساند. علت این روند قابل فهم است و به قصد بانک انگلستان برای شروع سیاست پولی سختگیرانه و افزایش قابل توجه نرخ بهره در آینده قابل پیش‌بینی مربوط می‌شود.

  همان‌طور که قبلاً هم نوشته بودیم، متخصصان «سیتی بانک» عقیده دارند که پوند توسط عوامل زیر حمایت می‌شود. اول موفقیت انگلستان در مبارزه با کووید-۱۹. دوم، کاهش ریسک‌های سیاسی مربوط به مذاکرات بین اتحادیه اروپا و انگلستان درباره پروتکل ایرلند شمالی و رد رفراندوم درباره استقلال اسکاتلند. البته تصمیم انگلستان درباره افزایش احتمالی نرخ بهره کلیدی به ۰.۲۵% در ماه می ۲۰۲۰ و سپس ۰.۵۰% در دسامبر هم بسیار مهم است. تحلیل‌گران «سیتی بانک» عقیده دارند که این چشم‌اندازهای سیاست پولی انگلستان، پوند را «در موقعیت خوبی در مواجهه با سیاست‌های فدرال رزرو» قرار می‌دهد و در ماه اکتبر شاهد همین اتفاق بودیم.

  البته وقتی فدرال رزرو به سمت کاهش برنامه QE حرکت کند، اوضاع شدیدا به نفع دلار تغییر می‌کند. اکنون ۶۰% از متخصصان پیش‌بینی می‌کند که این جفت‌ارز دوباره به سمت جنوب حرکت کند و حمایت هایش را در ۱.۳۶۷۵، ۱.۳۶۰۰، ۱.۳۵۷۵، ۱.۳۵۲۵ و ۱.۳۴۰۰ را تست کند. ۲۰% از تحلیل‌گران به تداوم روند صعودی رای می‌دهند. سطوح مقاومت و اهداف گاوها عبارت‌اند از ۱.۳۷۷۰، ۱.۳۸۱۰، ۱.۳۹۰۰ و ۱.۴۰۰۰. ضمناً ۲۰% از متخصصان با حمایت تحلیل گرافیکی در D1 پیش‌بینی می‌کنند که در آینده یک روند ساید خواهیم داشت. هنوز رنگ سبز بین اندیکاتورها، برتری قابل توجهی دارد. ۶۰% از اسیلاتورها و ۱۰۰% از اندیکاتورها ادامه روند صعودی در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهند. ۲۵% از اسیلاتورها می‌گویند این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد و ۱۵% موضع خنثی دارند.

  در تقویم اقتصادی هفته آینده باید به مقیاس مهم تورم یعنی CPI انگلستان (که چهارشنبه ۲۰ اکتبر منتشر خواهد شد) همین‌طور PMI بخش خدمات انگلستان که مارکیت در جمعه ۲۲ اکتبر منتشر می‌کند، توجه کنیم.

USD/JPY:  از میان سختی‌ها به‌سوی ستاره‌ها

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۱۸ تا ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱1

 • ضرب‌المثلی در زبان لاتین وجود دارد که می‌گوید «Per aspera ad astra» ، این گفته به فیلسوف رومی «لوسیوس آنا سنکا» نسبت داده می‌شود. ترجمه تحت‌اللفظی آن این است « از میان سختی‌ها به‌سوی ستاره‌ها» و معنای آن «عبور از دشواری‌ها به‌سوی پیروزی» است. این دقیقاً همان نوعی از پیروزی است که گاوها در USD/JPY  کسب کردند. اکثر متخصصان انتظار داشتند که آنها تا زمانی که ارتفاع ۱۱۲٫۰۰ را در یک طوفان پس نگیرند، آرام نشوند. و اکنون تلاش‌های آنها نهایتاً پس از گذشت چندین ماه به موفقیت رسیده است. آنها موفقیتی بزرگ کسب کردند. بعد از پرش ۲۲۲ نقطه‌ای در این هفته، این جفت‌ارز جمعه ۱۵ اکتبر به ارتفاع ۱۱۴٫۴۵ رسید و قوس آخر را کمی پایین‌تر در ۱۱۴٫۲۱ در نزدیکی حد بالایی دامنه معاملاتی خودش از شروع سال ۲۰۱۷ به پایان رساند.

  نزول ین کاملاً با نقش آن به‌عنوان پناهگاه امن سازگار است و بازتابی از رابطه معکوس بین نرخ ین و میل به ریسک است. افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به بازارهای سهام آمریکا و ژاپن (شاخص سهام ژاپنی نیکی ۲۲۵ واحد به‌موازات شاخص S&P500 رشد کرد ) ضربه شدیدی به ین زد. پولبک قیمت‌های انرژی در کشوری که اکثر انرژی خودش را وارد می‌کند هم از اشتهای بازار به سهام ژاپنی حمایت کرد.

  وزیر مالی ژاپن «شونیچی سوزوکی» عقیده دارد که ین ضعیف از صادرکنندگان حمایت می‌کند اما باعث تورم در هزینه‌های واردات برای عده‌ای از شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان می‌شود. ضمناً او می‌گوید ثبات در بازار فارکس برای دولت مهم است و تأثیر نرخ‌های تبادل ارز بر اقتصاد ژاپن را به‌دقت تحت‌نظر دارد. اما او از اظهارنظر مستقیم درباره وضعیت کنونی خودداری می‌کند.

  البته افت ین در دو هفته اول اکتبر در مقایسه با روندهای دینامیک پنج ماه گذشته خیلی سریع به نظر می‌رسد. همین موضوع می‌تواند دلیل اصلاح قوی جفت‌ارز  USD/JPY  به سمت جنوب باشد. ۷۰% از تحلیل‌گران عقیده دارند که این جفت‌ارز ظرف سه تا پنج هفته به منطقه ۱۱۲.۰۰-۱۱۱.۰۰ بازخواهد گشت. البته گاوها در کوتاه‌مدت برتری دارند. طبق نظر ۵۵% از متخصصان، ادامه علاقه سرمایه‌گذاران به بازار سهام می‌تواند به تضعیف بیشتر ارز ژاپن منجر شود.

  در زمان نوشتن این بررسی، ۷۵% از اسیلاتورها و ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند در D1، رشد بیشتر این جفت‌ارز را نشان می‌دهند. ۲۵% از اسیلاتورها می‌گویند این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد و به اصلاح احتمالی نیاز دارد. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۱۴٫۵۵ و ۱۱۵٫۵۰. هدف بلندمدت گاوها، ارتفاع ۱۱۸٫۶۵ در دسامبر ۲۰۱۶ است. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱۱۳.۸۰، ۱۱۳.۲۵، ۱۱۲٫۰۰ و ۱۱۱٫۶۵.

رمزارزها: هدف جدید بیت‌کوین، 68000 دلار است

 • روز چهارشنبه ۱۳ اکتبر، اخبار مرتبط با چین دوباره روند بیت کوین را به سمت جنوب تغییر دادند. بایننس، بزرگ‌ترین صرافی رمزارز، اعلام کرد که سرویس دادن به مشتریان چینی را متوقف خواهد کرد و از تاریخ ۳۱ دسامبر یوان را از فهرست ارزهای حمایت شده حذف می‌کند و پس از آن سایر صرافی‌ها هم همین کار را کردند.
  قبل از سرکوب بیت کوین توسط دولت پکن، ساکنان این کشور بخش بزرگی از اجتماع رمزارز را تشکیل می‌دادند و این کشور پیش‌گام ماینینگ بیت کوین بود. در سال ۲۰۲۰ سهم چین ۵۰ تا ۶۰% از هش‌ریت جهانی بود. از آن زمان تابه‌حال شرایط به‌شدت تغییر کرده است و دانشگاه کمبریج اعلام کرده که سه کشور برتر ماینینگ رمزارز به ترتیب آمریکا (۳۵.۴%) ، قزاقستان (۱۸.۱%) و روسیه (۱۱.۲%) هستند.

  اگر نگاهی به نقشه بیندازید می‌بینید که دو کشور آخر با چین مرز زمینی دارند و این باعث شده که انتقال تجهیزات ماینینگ متعدد به آن کشورها آسان شود. به همین دلیل ماینرهای قانونی در برخی مناطق مرزی روسیه، مصرف برق سالانه را تا ۱۶۰% افزایش داده‌اند.

  زمان تعیین خواهد کرد که آیا چین از ممنوعیت‌های تحمیل شده سود خواهد کرد یا زیان خواهد دید. این گفته درباره کشورهایی که به دنبال سخت‌گیرانه‌تر کردن قانون‌گذاری در این حوزه تاحدامکان هستند نیز صدق می‌کند البته برخی کشورهای دیگر هم خیلی به دارائی‌های دیجیتال وفادار هستند. اما مثلاً «جان راتکلیف» مدیر سازمان امنیت ملی آمریکا، سال قبل نامه‌ای به رئیس SEC فرستاده و از او درخواست کرده بود که فعالیت‌های ماینرهای آمریکا را محدود کند. البته حتماً می‌دانید که السالوادور هم بیت کوین را به‌عنوان پول رسمی خودش به رسمیت شناخته است.

  جالب است که این تصمیم به‌شدت مورد انتقاد «ویتالیک بوترین» خالق اتریوم قرار گرفته است. او در «ردیت» نوشته است «همه باید خجالت بکشند (خب من متهم‌های اصلی را نام می‌برم: ماکسیمالیست‌های بیت کوین باید خجالت بکشند) که او (رئیس‌جمهور السالوادور ««ناییب بوکله») را بدون هیچ انتقادی تحسین می‌کنند». او را این نکته را مورد تاکید قرار می‌دهد که فرایند یکپارچه‌سازی اجباری دارائی‌های دیجیتال در سیستم مالی « بر خلاف آرمان‌های آزادی است که اعضای جامعه رمزارز باید به آن احترام بگذارند. به‌علاوه تاکتیک توزیع هم‌زمان BTC بین میلیون‌ها السالوادوری  که آموزش کمی دیده‌اند یا اصلاً آموزش ندیده‌اند بی‌ملاحظگی است و این خطر را دارد که تعداد زیادی افراد معصوم هک شوند یا هدف کلاهبرداری قرار گیرند.»

  مؤسسه پژوهشی «کپ‌جمینی» هم به دنبال پاسخ این سؤال است که رمزارزها تا چه حد به زندگی مردم معمولی وارد شده‌اند. این مؤسسه به‌غیراز نظرسنجی‌هایی که در کشورهای زیادی انجام داده است، آمار «بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی» ، «بانک مرکزی اروپا»، «صندوق بین‌المللی پول»، «بانک جهانی» و سایر بانک‌های مرکزی را هم بررسی کرده است.

   «کپ‌جمینی» می‌گوید کمتر از ۱۰% از مشتریان در حال حاضر از رمزارز برای پرداخت‌ها استفاده می‌کنند. البته این مؤسسه پیش‌بینی می‌کند که تقریباً ۴۵% از مشتریان ظرف یک تا دو سال آینده از این روش پرداخت استفاده خواهند کرد. این روند توسط تقاضای روبه‌رشد پرداخت‌های بین‌المللی و اکراه به پرداخت کارمزد بالای تراکنش حمایت می‌شود.

  اگر قدرت‌های پیش‌گام جهانی با پیروی از چین شروع به مبارزه با بیت کوین نکنند، احتمال زیادی دارد که ارزش بازار بیت کوین از شرکت‌های پیش‌گام و حتی کل بازارهای سهام اقتصاد جهانی بالاتر برود.

  «Coinmarketcap» اعلام کرده است که بیشترین ارزش فعلی بازار متعلق به اپل (۲٫۳۴ تریلیون دلار) است و پس از آن مایکروسافت، آمازون و گوگل قرار می‌گیرند و BTC در رتبه پنجم است. اگر نگاهی به آمارها بیندازید، ارزش کل بازار سهام در حال حاضر حدود ۱۰۰ تریلیون دلار است، ارزش بازار طلا هم حدود ۱۲ تریلیون دلار است و ارزش بازار BTC به ۱٫۱۲ تریلیون دلار رسیده است (شاخص دامیننس ۴۶.۲۴%).

  بیت کوین هفته گذشته هم سرمایه‌گذاران را همچنان خوشحال کرد. جفت‌ارز BTC/USD ظرف هفت روز ۱۶% رشد کرد تا به ارتفاع محلی ۶۲۸۸۰ دلار برسد. پیش‌بینی‌های بسیاری از متخصصان نشان می‌دهد که ارزش بازار بیت کوین به‌زودی به مقدار بالای تاریخی ۶۴۸۱۰ دلار که در ۱۴ آوریل ثبت شده بود، خواهد رسید. اگر بیت کوین باتوجه‌به نوسان‌های آماری موفق شود، این جفت‌ارز به ۶۸۰۰۰ دلار خواهد رسید و پس از آن یک اصلاح جدی اتفاق خواهد افتاد که به دلیل برداشت سود در سطح انبوه ایجاد می‌شود.

  البته باوجود پولبک احتمالی، چشم‌انداز میان‌مدت در این جفت‌ارز، مثبت است. سطح مقاومت اصلی بعدی در منطقه 81000-80000 دلار است. متخصصان صرافی رمزارز آمریکایی «کراکن» عقیده دارند که قیمت این دارائی پرچمدار در پایان سال ۲۰۲۱ می‌تواند به ۱۰۰ هزار دلار برسد. آنها یک محاسبه بر مبنای تحلیل‌های دینامیک‌های سال قبلی انجام شده‌اند که نشان می‌دهد قیمت بیت کوین در حین سه‌ماهه چهارم هر سال رشد می‌کند. در این دوره «میانگین و میانه سود به ترتیب به ۱۱۹+% و ۵۸%+ می‌رسد». اگر سود میانگین سال قبلی ۲۰۲۰ اتفاق بیفتد، BTC می‌تواند سال را نزدیک به ۱۰۰ هزار دلار به پایان برساند. اگر دقیق‌تر بگوییم می‌تواند به ۹۶۰۰۰ دلار برسد. البته متخصصان «کراکن» می‌گویند اگر میانگین سود را در نظر نگیریم بلکه میانه سود را در نظر بگیریم، قیمت بیت کوین تا حدود ۷۰۰۰۰ دلار بالا خواهد رفت.

  شاخص ترس و طمع رمزارز ظرف دوهفته اول اکتبر از منطقه صفر در ناحیه سبز به ۷۱ نقطه رسیده است. البته تهیه کنندگان شاخص می‌گویند این عدد به معنای آن نیست که بازار در منطقه بیش‌خرید شدید قرار دارد و باز کردن پوزیشن شورت در این وضعیت همچنان خطرناک است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری نیستند و. از هدف از انتشار آن فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید