2021 اکتبر 15

NordFX زرادخانه کاملی از ابزارهای معاملاتی را به مشتریانش ارائه می‌کند و به تریدر اجازه می‌دهد تا از مؤثرترین استراتژی‌ها استفاده کند و در نبردهای « خونین» دنیای مالی پیروز شد، بتواند با سرعت صاعقه حمله کند و در نبرد طولانی پوزیشنی برنده شود. این ابزارها شامل ۳۳ جفت‌ارز و ۱۱ جفت رمزارز، سهام ۷۰ شرکت برتر، ۶ شاخص اصلی سهام، فلزات گران‌بها و نفت می‌شوند: این حجم از « تسلیحات» برای اکثر معامله‌گران کافی است تا در همه جبهه‌های دست به حمله بزنند و حتی از مقدار کافی هم بیشتر است. البته شاید ناگهان یکی از معامله‌گران در نقطه خاصی از زمان مواجه احساس کند به سلاح جدیدی نیاز دارد و به همین دلیل ما ارزهای مصنوعی و جفت‌ارز‌های رمزارز را ارائه می‌کنیم که به او کمک می‌کنند.

ماژورها، مینورها، کراس‌ها، عجیب‌ها و مصنوعی‌ها

آمارها نشان می‌دهند که سهم عمده بازار (بیش از ۸۰%) به جفت‌ارزهایی اختصاص دارد که با دلار آمریکا قیمت‌گذاری می‌شوند. ضمنا بخش مهم دیگری از معاملات هم به جفت‌ارز‌های موسوم به ماژور اختصاص دارد که شامل USD ازیک‌طرف و نقدشونده‌ترین ارزها و ارزهای اصلی از جمله EUR، JPY، GBP و CHF از طرف دیگر می‌شوند. NZD، AUD و CAD هم اغلب در بین این ارزهای ماژور قرار می‌گیرند اگرچه نقدشوندگی خیلی کمتری دارند. محبوب‌ترین جفت‌ارز در بازار فارکس EUR/USD است، در رتبه دوم USD/JPY قرار دارد و GBP/USD در رتبه سوم قرار گرفته است.

جفت‌ارز USD/CNH (دلار به یوان، ارز ملی چین) تا حدی از سایر جفت‌ارز‌ها متمایز است. هنوز آن‌قدر متداول نشده است که جفت‌ارز ماژور باشد. اما به دلیل رشد زیاد اقتصاد چین و حجم تجارت جهان با آن کشور احتمالاً یوان در آینده بتواند به یکی از ارزهای پیش‌گام در فارکس تبدیل شود.

علاوه بر جفت‌ارز‌های اصلی، جفت‌های مینور (کوچک) هم بسیار متعدد و محبوب هستند. این جفت‌ارز‌ها همه انواع ترکیب‌های ارز اصلی که در بخش قبل ذکر کردیم را شامل می‌شوند ولی  در آنها از USD استفاده نمی‌شود. معامله‌گران از نام‌هایی مثل نرخ‌های کراس یا جفت‌ارز‌های کراس برای این جفت‌های مینور استفاده می‌کنند. واضح است که تعداد این جفت‌ارزها خیلی بیشتر از جفت‌ارزهای ماژور است. مثلا می‌توانیم به جفت‌ارز‌های زیر اشاره کنیم: EUR/GBP، EUR/CAD، AUD/JPY، CAD/CHF و GBP/NZD.

پس از جفت‌ارز‌های ماژور و مینور به جفت‌های موسوم به عجیب (اگزوتیک) می‌رسیم که محبوبیت بالایی بین معامله‌گران ندارند و از دلار آمریکا و یکی از ارزهای دیگر مثلاً کرونور نروژ و سوئد (USD/NOK و USD/SEK) ، دلار سنگاپور (USD/SGD) یا راند آفریقای جنوبی (USD/ZAR) تشکیل می‌شوند.

در رده پایانی هم به جفت‌ارز‌های مشهور به مصنوعی می‌رسیم. تهیه فهرست آنها بسیار دشوار است زیرا آنها فقط عجیب نیستند بلکه خیلی عجیب هستند. اگر بخواهیم آنها را با سفر توریستی مقایسه کنیم، جفت‌ارز‌های عجیب مثل سفر به قطب جنوب هستند. ولی « سفر» به مریخ در رده جفت‌ارزهای مصنوعی قرار می‌گیرد.

تعریف پایه جفت‌ارز‌های مصنوعی این است: « یک جفت‌ارز مصنوعی، نوعی جفت‌ارز است که مستقلاً توسط معامله‌گر با بازکردن دو پوزیشن واگرا در سایر جفت‌ارز‌ها ایجاد می‌شود». یعنی جفت‌ارز مصنوعی منحصراً در ذهن هر معامله‌گر متولد می‌شود و هیچ بروکری نمی‌تواند آن را پیش‌بینی کند.

انواع جفت‌ارزها و جفت رمزارزها: خلق و استفاده از جفت‌ارز‌های مصنوعی و کراس برای خودتان1

چگونه جفت‌ارز مصنوعی کلاسیک ایجاد کنیم؟

این کار اصولاً ساده است و جفت‌ارز ایجاد شده توسط معامله‌گر تقریباً شبیه جفت‌ارز‌های ارائه شده توسط بروکر است. فقط در حین معامله جفت‌ارز‌های مصنوعی، باید نه یک تراکنش بلکه دو تراکنش به‌صورت هم‌زمان باز کنید. مثلاً می‌خواهید پوزیشن لانگ را در جفت‌ارز EUR/NOK (یورو به کرونر نروژ) باز کنید اما بروکر آن را در ابزارهای معاملاتی‌اش ارائه نمی کند. چگونه این کار را انجام می‌دهید؟

شما دو جفت‌ارز را برمی‌دارید: EUR/USD ماژور و USD/NOK عجیب. ما با بازکردن یک سفارش خرید در جفت‌ارز اول، EUR را در ازای USD می‌خریم. در جفت‌ارز دوم ما دوباره یک سفارش خرید را باز می‌کنیم اما در اینجا USD را می‌خریم و NOK را می‌فروشیم؛ بنابراین ما با بازکردن پوزیشن‌های لانگ با حجم یکسان در این دو جفت‌ارز ، نقش دلار را حذف می‌کنیم چون ما دلار را در یک معامله می‌فروشیم و آن را در معامله دیگر می‌خریم. یعنی حالا یورو را با کرونر نروژ خریده‌ایم.

همان‌طور که می‌بینید، نکته پیچیده‌ای در اینجا وجود ندارد. اگرچه این سؤال پیش می‌آید که چرا به این کار نیاز دارید؟ خود شما باید پاسخ این سؤال را بدهید. در حین کار با جفت‌ارزهای مصنوعی لازم است اندازه اسپردها را در هر دو جفت‌ارز در نظر بگیرید. ممکن است این محاسبات از نظر کارائی نوسان‌گیری روزانه، پیپسینگ (pipsing) یا اسکالپینگ باعث پیچیدگی زیادی شوند. اما استفاده از این جفت‌ارزها در استراتژی‌های میان‌مدت و بلندمدت می‌تواند جذاب باشد. البته نباید فراموش کنیم که این عملیات به‌صورت یک سواپ انجام می‌شود: واریز یا برداشت مقدار معینی توسط بروکر برای انتقال یک پوزیشن باز به روز بعد. اگر سواپ مثبت باشد، به نفع شما است و سود بیشتری خواهید برد. اما اگر سواپ منفی باشد ممکن است دارائی‌تان کاهش پیدا کند.

جفت‌های مصنوعی غیرکلاسیک: سهام، شاخص، نفت، طلا و رمزارزها

ما عمداً واژه « ارز» را در اینجا حذف کردیم. چون این جفت مصنوعی می‌تواند نه فقط شامل ارز بلکه شامل سایر ابزارهای مالی مثل نفت، فلزات گران‌بها، شاخص‌های سهام و رمزارزها شود.

شرکت کارگزاری NordFX مزایا و برتری‌های زیادی دارد. یکی از آنها امکان معامله طیف وسیعی از دارائی‌ها از یک حساب و از یک ترمینال است. در این صورت شما با پیش‌بینی مثلاً افت اشتهای ریسک بازار می‌توانید خرید یک ارز پناهگاه امن مثل ین ژاپن و فروش شاخص سهام S&P 500 را مدنظر قرار دهید.

نمونه دیگر هم جفت‌های رمزارز کراس است. تحلیل‌گران زیادی معتقدند که در حال حاضر اتریوم در آینده از بیت کوین جلو خواهد زد. پس چرا یک جفت مصنوعی ETH/BTC را ایجاد نکنیم؟

جفت جذاب دیگری هم وجود دارد، باتوجه‌به این که دولت چین بازار رمزارز را تحریم کرده است می‌توانید از BTC/CNH استفاده کید. چه کسی در اینجا برنده خواهد شد؟ درباره طلا و سهام آمازون چه؟ یا نفت در برابر جنرال الکتریک؟ گزینه‌های بسیاری وجود دارند. ما محاسبه کرده‌ایم که تعداد این گزینه‌ها در NordFX به ۱۰ هزار جفت می‌رسد. اما همان‌طور که قبلاً هم گفتیم فقط شما هستید که باید تصمیم بگیرید آیا از آنها استفاده می‌کنید یا خیر و اگر پاسختان مثبت است از کدام‌یک از آنها استفاده می‌کنید.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید