2021 آگوست 29

EUR/USD: سه شاهین و یک کبوتر در «جکسون هول»

 • در بررسی قبلی دیدیم که ۳۵% از متخصصان، بازگشت جفت‌ارز  EUR/USD  به محدوده ۱.۱۹۰۰-۱.۱۷۰۰ را پیش‌بینی می‌کردند و 25% از اسیلاتورها هم قرارگرفتن این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش را نشان می‌دادند. این جفت‌ارز در ۲۰ آگوست، پس از رسیدن به مقدار پایین سالانه ۱.۱۶۶۵ وارد اصلاح شد و پنجشنبه به ۱.۱۷۷۵ رسید.

  آمارهای اقتصادی این هفته هم در آمریکا و هم منطقه یورو به اندازه کافی ضعیف بودند و کل توجه بازار به سمت همایش سالانه جکسون هول معطوف شد که از ۲۶ تا ۲۸ آگوست برگزار می‌شد. در این همایش، صحبت‌های سه نماینده از تیم رهبری فدرال رزرو آمریکا، بیشتر از آنکه سرمایه‌گذاران انتظار داشتند به سمت شاهین‌ها (طرف‌داران کاهش برنامه محرک مالی) گرایش داشت.

   «جیمز بولارد» رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس گفت در حال حاضر، برنامه خرید دارائی بیشتر از آنکه به اقتصاد آمریکا سود برساند به دلیل ایجاد تورم و ایجاد حباب دیگری در بازار املاک، به اقتصاد آمریکا ضرر می‌رساند. «استر جورج» ، رئیس فدرال رزرو در کانزاس‌سیتی، عقیده دارد طغیان کنونی همه‌گیری که به دلیل گونه دلتا ایجاد شده است اثر مهمی بر وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت و بهتر است فرایند کاهش برنامه محرک ملی زودتر آغاز شود و نه دیرتر.

   «رابرت کاپلان» از دالاس هم با دو همکار قبلی‌اش موافق است؛ بنابراین گرایش کلی این سه نفر مسئول ارشد فدرال رزرو را می‌توان تمایل به کاهش زودهنگام خرید دارائی‌ها در سه‌ماهه اول یا اوایل سه‌ماهه دوم ۲۰۲۲ به میزان ۱۵ میلیارد دلار در هر ماه تفسیر کرد. این ریتم کاهش به بانک مرکزی آمریکا اجازه می‌دهد تا نرخ بهره‌اش را در پایان سال افزایش دهد.

  «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در پایان هفته کاری، در غروب جمعه ۲۷ آگوست در همایش «جکسون هول» سخنرانی کرد. برخی سرمایه‌گذاران امیدوار بودند که موضع او خیلی نرم‌تر از سه‌گانه «بولارد-جورج-کاپلان» باشد. در غیر این صورت ضربه بزرگی به بازار سهام وارد می‌شد و شاخص‌های اصلی از جمله داوجونز، S&P500 و نزدک کامپوزیت دچار ریزش می‌شدند. برعکس، طرف‌داران روند گاوی در شاخص دلار DXY، اگر سخنان «جروم پاول» متمایل به شاهین‌ها بود، لطمه می‌خوردند. اگرچه به‌تدریج اجماع متخصصان به این سمت حرکت می‌کند که این رگولاتور، شروع کاهش محرک مالی را ماه در نوامبر اعلام خواهد کرد و اجرای برنامه‌هایش را در دسامبر-ژانویه آغاز خواهد کرد. به همین دلیل متخصصان هیچ نیازی به منتظر ماندن برای فهمیدن تاریخ دقیق از سوی رئیس فدرال رزرو نداشتند. این دقیقاً همان اتفاقی بود که در این همایش افتاد: این مسئول ارشد گفت بحث درباره زمان‌بندی هنوز در جریان است و به اقتصاد و خطرات سلامتی ناشی از همه‌گیری بستگی دارد و بانک مرکزی آمریکا همچنان صبورانه سیاست‌هایش را ادامه می‌دهد. دلار بعد از سخنان «جروم پاول» به‌شدت تضعیف شد، برعکس، شاخص‌های سهام دوباره به سقف‌های تاریخی خودشان رسیدند.

  متخصصان و سرمایه‌گذاران هنوز در حال تحلیل احتمال شروع محدودیت مالی در دوره‌های متفاوت هستند. بعد از موضع مبهم و متمایل به کبوترها از طرف آقای «پاول» ، جفت‌ارز EUR/USD بعد از مقداری تردید به سمت شمال حرکت کرد و مقدار بالای محلی خودش را در ۱.۱۸۰۲ ثبت کرد و سطح پنج‌روزه را در ۱.۱۷۹۵ به پایان رساند. فقط 30% از متخصصانی که در نظرسنجی شرکت کردند به رشد بیشتر این جفت‌ارز در آینده رأی دادند، اهداف بعدی آنها ۱.۱۸۳۰ و ۱.۱۹۰۰ بود. ۷۰% باقیمانده تحلیل‌گران نظر مخالفی داشتند. آنها عقیده داشتند که این جفت‌ارز دوباره به سطح ۱.۱۶۶۵ خواهد رسید. نزدیک‌ترین حمایت ۱.۱۷۵۰ و سپس ۱.۱۷۰۰ است. اندیکاتورها در کل خنثی هستند. ۵۰% از اسیلاتورها در D1 افزایش این جفت‌ارز را نشان می‌دهند، ۲۵% سقوط آن را نشان می‌دهند و ۲۵% دیگر به رنگ خاکستری خنثی هستند. ۸۰% از اندیکاتورهای روند به سمت جنوب هستند و ۲۰% به سمت شمال هستند.

  رویدادهای هفته آینده شامل انتشار آمارهای بازار مصرف‌کننده آلمان در ۳۰ آگوست و ۱ سپتامبر می‌شوند. آمارهای مشابهی هم در منطقه یورو در ۳۱ آگوست و ۳ سپتامبر منتشر خواهند شد. گزارش ADP درباره اشتغال بخش خصوصی در آمریکا و شاخص ISM فعالیت تجاری در بخش تولید کشور هم در ۱ سپتامبر منتشر خواهد شد. ما در اولین جمعه ماه یعنی ۳ سپتامبر به طور سنتی از مهم‌ترین اندیکاتورهای بازار کار آمریکا از جمله تعداد مشاغل جدید ایجاد شده در خارج از بخش کشاورزی (NFP) مطلع خواهیم شد.

GBP/USD: پوند همان جایی می‌رود که یورو می‌رود

 • به‌طورکلی، دینامیک‌های  GBP/USD   ما را به یاد حرکت‌های EUR/USD می‌اندازند. پوند بعد از رسیدن به مقدار پایین ۱.۳۶۰۰ در ۲۰ آگوست با یک جهش به بالا و افزایش پوند تا مقدار ۱.۳۷۶۷ در پنجشنبه، ۲۶ آگوست مواجه شد که اکثر متخصصان (۷۰%) آن را پیش‌بینی کرده بودند.

  پس از برگزاری جلسه بانکداران آمریکایی در «جکسون هول» و سخنرانی متمایل به شاهین‌ها از طرف سه رهبر فدرال رزرو که در بخش قبل ذکر کردیم، دلار تقویت شد و این جفت‌ارز تا ۱.۳۶۸۰ نزول کرد. سپس به لطف سخنان رئیس فدرال رزرو، افت قیمت دلار مجدداً آغاز شد. همان‌طور که قبلاً گفتیم امیدهای بازار به این که «پاول» تاریخ مشخص و زودهنگامی را برای کاهش برنامه بازخرید دارائی‌ها را اعلام می‌کند تحقق پیدا نکرد. به همین دلیل این جفت‌ارز به‌سرعت بالا رفت و به ارتفاع ۱.۳۷۸۰رسید و جلسه معاملاتی را در ۱.۳۷۶۰ به پایان رساند.

  در پیش‌بینی هفته آینده، اکثر تحلیل‌گران (75%) انتظار دارند که دلار تقویت شود و طوفان جدیدی تا سطح ۱.۳۶۰۰ شکل بگیرد. اگر این پیش‌بینی اتفاق بیفتد، هدف بعدی افق ۱.۳۴۸۰ است. نزدیک‌ترین حمایت هم منطقه ۱.۳۷۰۰-۱.۳۶۸۰ است.

  ۲۵% باقیمانده عقیده دارند که فرصت‌های رشد ارز بریتانیا هنوز به پایان نرسیده‌اند. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱.۳۷۸۰ قرار دارد، نزدیک‌ترین هدف بازگشت جفت‌ارز GBP/USD  به منطقه ۱.۳۸۷۵-۱.۳۸۰۰ است. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت در ۱.۳۹۱۰ و ۱.۳۹۶۰ قرار دارند.

  ۴۰% از اسیلاتورها در D1 به سمت شمال، ۵۰% به سمت شرق و فقط ۱۰% به سمت شمال هستند. در اندیکاتورهای روند، نسبت نیروها ۶۰ به ۴۰% به نفع قرمزها است.

USD/JPY: آرام، و دوباره آرام

 • در میانه ناآرامی‌های بازار که به دلیل گفته‌های مدیران فدرال رزرو ایجاد شده است، یِن بر خلاف سایر ارزها، پناهگاه امنی است که با موفقیت با طوفان‌ها مبارزه می‌کند. جفت‌ارز  USD/JPY  از آخر ماه مارس به‌موازات افق ۱۱۰.۰۰ حرکت کرده است و تلاش‌های اندکی برای خارج شدن از کانال معاملاتی ۱۱۱.۰۰-۱۰۸.۳۰ انجام داده است. این جفت‌ارز، این بار، با شروع هفته از نقطه ۱۰۹.۸۰ ، هفته را در همان حوالی یعنی ۱۰۹.۸۲ به پایان رساند و دامنه نوسانات حتی محدودتر هم شد: از ۱۰۹.۴۰ در پایین به ۱۱۰.۲۵ در بالا.

  این رفتار جفت‌ارز باعث آن می‌شود که متخصصان مختلف، پیش‌بینی‌های بسیار متفاوتی درباره آینده داشته باشند. ۴۰% متخصصان طرف‌دار گاوها هستند، ۳۰% طرف‌دار خرس‌ها هستند و ۳۰% موضعی خنثی دارند. با بررسی اندیکاتورها در نقطه D1 نمی‌توان هیچ اولویتی برای هیچ‌کدام از جهت‌ها قائل شویم.

  سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱۰۹.۴۰، ۱۰۹.۱۰، ۱۰۸.۷۰ و ۱۰۸.۳۰. رؤیای خرس‌ها رسیدن دوباره به مقدار پایین آوریل یعنی ۱۰۷.۴۵ است. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت عبارت‌اند از مناطق ۱۱۰.۲۵، ۱۱۰.۵۵، ۱۱۰.۸۰، ۱۱۱.۰۰ و ۱۱۱.۶۵. هدف نهایی گاوها همچنان هدف قبلی است: رسیدن به ارتفاع مقدس ۱۱۲.۰۰.

رمزارزها: در تقاطع

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۳۰ آگوست تا ۳ سپتامبر ۲۰۲۱1

 • عنوان بررسی قبلی‌مان از یک سؤال تشکیل شده بود، «آرامش قبل از طوفان؟» - این هفته در عمل همین آرامش را تجربه کردیم. در آن بررسی گفتیم که نیروهای قدرتمندی برای بالابردن سطح فعلی قیمت‌های بیت‌کوین لازم است. اما هیچ نیروی قدرتمندی در هفته قبل وجود نداشت پس هنوز طوفانی اتفاق نیفتاده است. اگرچه اخبار حول‌وحوش بازار کاملاً مثبت هستند.

  یکی از لوکوموتیوهای بازارهای دیجیتال یعنی شرکت «میکرواستراتژی» ۳۹۰۷ بیت‌کوین دیگر را در ۲۴ آگوست به قیمت ۱۷۷ میلیون دلار خرید. قیمت خرید میانگین این شرکت، ۴۵۲۹۴ دلار به‌ازای هر سکه بود. این نشان می‌دهد که این شرکت انتظار کاهش شدید جفت‌ارز  BTC/USD  را ندارد و برعکس توقع رشد بیشتر قیمت آن را دارد.

  این ارائه‌دهنده نرم‌افزار تحلیلی در کل بیش از 2.9 میلیارد دلار روی طلای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است. اکنون ۱۰۸۹۹۲ بیت کوین با ارزش بیش از ۵ میلیارد دلار در تراز موجودی «میکرواستراتژی» وجود دارد.

  «سیتی‌گروپ» غول بانکی آمریکایی منتظر تأیید رگولاتوری برای شروع معامله قراردادهای فیوچرز بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME) است. به‌این‌ترتیب «سیتی‌گروپ» بعد از «گلدمن ساکس» به مگابانک دیگری تبدیل می‌شود که این خدمات را ارائه می‌دهد.

  متخصصان بلومبرگ می‌گویند «کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا» (SEC) نه یک درخواست بلکه چندین درخواست برای افتتاح ETF های فیوچرز بیت کوین را تأیید خواهد کرد. هدف از این کار، ایجاد رقابت و ندادن مزیت رقابتی انحصاری به فقط یک نهاد است. این کمیسیون در پایان اکتبر تصمیمش را خواهد گرفت. اولین فیوچرز بیت کوین اروپایی هم خیلی زود در اوایل سپتامبر افتتاح خواهد شد. این افتتاح توسط بزرگ‌ترین بورس مشتقات اروپا یعنی Eurex انجام خواهد شد.

  جفت‌ارز  BTC/USD  که به هدف میان‌مدت خودش رسیده است در دامنه ۵۰۰۰۰ -۴۷۰۰۰ دلار گیر کرده است. این منطقه نوعی تقاطع دو کانال است: کانال‌های افقی و صعودی. جو بازار در هفته‌های آینده بستگی به این دارد که این جفت‌ارز می‌تواند حمایت را در سطح ۴۷۰۰۰ بشکند یا خیر.

  به‌طورکلی پیش‌بینی‌های میان‌مدت تا بلندمدت مثبت هستند. این موضوع در نظرسنجی «مدیریت دارائی الوود» از ۵۵ عدد از ۱۷۵ هج‌فوند رمزارز تأیید شده است. بر اساس این اطلاعات، 65% از این هج‌فوندها پیش‌بینی می‌کنند که بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ در دامنه ۵۰ تا ۱۰۰ هزار دلار معامله خواهد شد. ۲۱% از آنها قیمتی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار را ذکر کرده‌اند. فقط ۱% از هج‌فوندها پیش‌بینی می‌کنند که ارزش این دارائی زیر ۵۰ هزار دلار خواهد بود.
  ۶۳% از هج‌فوندها عقیده دارند که ارزش کل بازار رمزارز در دامنه ۲ تا ۵ تریلیون دلار خواهد بود و ۱۱% تخمین می‌زنند که ارزش بازار بین ۵ تا ۱۰ تریلیون دلار خواهد شد.

  حقیقت این است که قیمت BTC ممکن است رشد چشمگیری را تجربه کند و به ۱۰۰ هزار دلار برسد و این موضوع از سوی منتقد دائمی بیت کوین یعنی «پیتر شیف» رئیس شرکت کارگزاری «یورو پاسیفیک کاپیتال آی‌ان‌سی» نیز تأیید شده است.

  این «هوادار طلا» به‌عنوان مردی شهرت دارد که از هر فرصتی برای ضربه‌زدن به رمزارزها و طرف‌داری از خرید طلا استفاده می‌کند. اگرچه این بار او با این حقیقت که BTC ذخیره ارزش بزرگی است مخالفت نکرده است. در حقیقت بازده سرمایه‌گذاری بیت کوین در دهه گذشته 8,900,000% بوده است. شیف درعین‌حال طرف‌دار روند خرسی بیت کوین است و این امکان که این دارائی ممکن است روزی به‌عنوان ابزار پرداخت استفاده شود را رد می‌کند. این متخصص امور مالی عقیده دارد که تنها ویژگی مثبت بیت کوین آن است که مردم روی آن سفته‌بازی می‌کنند.

  «مایک مک گلون» ، استراتژیست ارشد «بلومبرگ اینتلجنس» نیز بارها رشد BTC تا ۱۰۰ هزار دلار را پیش‌بینی کرده است. اما این متخصص عقیده دارد که جریان اصلی دومین رمزارز بزرگ از می‌تواند به مانعی برای رشد ارزش بازار بیت کوین تبدیل شود. او می‌گوید مردم به‌تازگی فهمیده‌اند که اتریوم «بلوک ساختاری تکنولوژی مالی، دیفای و زیرساخت جهان دیجیتالی آینده را تشکیل می‌دهد »

  این متخصص ضمنا توکن‌های زوال‌ناپذیر (NFT) را ابزار حمایت قدرتمند دیگری از قیمت اتریوم می‌داند. این دارائی‌ها به‌شدت در حال محبوب شدن هستند و اکثراً روی بلاک‌چین ETH منتشر می‌شوند.

  هم‌زمان «مک گلون» ، پیش‌بینی مدیر هج‌فوند سابق «گلدمن ساکس»، «رائول پال» درباره رشد اتریوم تا ۲۰۰۰۰ دلار را مبالغه می‌داند. اما عقیده دارد که قیمت اتریوم به زیر ۲۰۰۰ دلار هم افت نخواهد کرد و تقریباً از ۴۰۰۰ دلار بیشتر می‌شود.

   «ویتالیک بوترین» خالق اتریوم خیلی درباره آینده اتریوم خوش‌بین‌تر است. او انتظار دارد که بعد از «هاردفورک جدید لندن» و اجرای EIP-1559 ، قیمت ETH ده برابر بیشتر از سطح کنونی شود و به ۳۰۰۰۰ دلار برسد. در این صورت، ارزش بازار اتریوم به ۳ تریلیون دلار خواهد رسید و از ارزش بازار اکثر شرکت‌های تکنولوژی بزرگ جهان بیشتر خواهد شد، در حال حاضر ارزش بازار اتریوم، ۳۸۰ میلیارد دلار است.

  همان‌طور که در بررسی قبلی گفتیم، تا جایی که به ارزش بازار کل بازار رمزارز مربوط می‌شود، نبردی روانی روی سطح مهم ۲ تریلیون دلار وجود دارد. این رقم که از ۲.۰۴۳ تریلیون دلار شروع شد در ۲۳ آگوست به ۲.۱۶۲ تریلیون دلار سید و در ۲۷ آگوست به ۱.۹۷۳ تریلیون دلار افت کرد و دوباره در غروب جمعه به ۲.۰۲۱ تریلیون دلار افزایش پیدا کرد.
  حجم معاملات در شبکه BTC پایین است. شاخص ترس و طمع رمزارز عملاً فریز شده است و در این یک هفته فقط ۱ نقطه از ۷۰ به ۷۱ رشد کرده است.

  و در پایان به ستون سرگرم‌کننده هک رمزارز می‌رسیم و نکته دیگری را درباره این بیان می‌کنیم که چگونه می‌توانید با رمزارز ثروتمند شوید. اخبار نشان می‌دهند که برای ثروتمند شدن کافی است در «کول ولی» در میسوری (آمریکا) زندگی کنید. شهردار این شهر کوچک تصمیم گرفته است تا رفاه و ثروت ۱۵۰۰ ساکن این شهرک را شدیداً افزایش دهد و وعده انتقال ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار BTC را به هرکدام از ساکنان داده است. او هم‌زمان یک شرط برای ساکنان گذاشته است: دریافت‌کنندگان این کمک‌هزینه تا ۵ سال نمی‌توانند بیت‌کوین‌هایشان را بفروشند، شهردار عقیده دارد این شرط به آنها اجازه می‌دهد تا منتظر بمانند تا قیمت BTC تا نیم‌میلیون دلار افزایش پیدا کند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید