2021 آگوست 7

EUR/USD: کل ماجرا مربوط به بازار کار است

 • موج دیگری از امواج سینوسی در چارت جفت‌ارز EUR/USD  ثبت شدند: این جفت‌ارز در هفته اول آگوست دقیقاً همان قدر سقوط کرد که هفته آخر جولای رشد کرده بود.

  آمارهای بازار کار آمریکا، روند حرکت این جفت‌ارز در این هفته را تعیین کرد. طبق پیش‌بینی‌ها، این جفت‌ارز در نیمه نخست هفته در دامنه ساید ۱.۱۹۰۰-۱.۱۸۵۰ در حال حرکت بود. خرس‌ها روز چهارشنبه ۴ آگوست تلاش کردند تا مرز پایینی این دامنه را بشکنند. هرچند با وجود آمارهای اشتغال بخش خصوصی دلسردکننده‌ای که ADP منتشر کرد، این جفت‌ارز توانست خودش را حفظ کند، و بر خلاف انتظار، تلاش کرد تا مرز بالایی کانال را بشکند. اما در نهایت این تلاش از طرف گاوها شکست خورد. دلیل این شکست، رشد بی‌سابقه فعالیت تجاری در بخش خدمات آمریکا بود که در آمارهای ISM  دیده می‌شد: زیرا این شاخص در ماه جولای تا ۶۴.۱ رشد کرد. حرکت این جفت‌ارز پس از پول‌بک به حمایت ۱.۱۸۳۰ با پیش‌بینی انتشار مشاغل غیرکشاورزی (NFP) که تعداد مشاغل جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی آمریکا را نشان می‌دهد، متوقف شد. این اطلاعات به طور سنتی اولین جمعه هر ماه منتشر می‌شوند. گزارشی که در ۶ آگوست منتشر شد، سرمایه‌گذاران را ناامید نکرد. ضمناً برخی تحلیل‌گران آن را «نجومی» نامیدند چون رشد اشتغال ۹۴۳ هزار عددی را نسبت به پیش‌بینی ۸۷۰ هزار عددی گزارش کرد. ضمناً نرخ بیکاری هم از ۵.۹% به ۵.۴% افت کرد.

  بازار فوراً به این اطلاعات با جهش دلار آمریکا واکنش نشان داد، طبق اظهارنظرهای فدرال رزرو، زمان‌بندی برنامه محرک مالی (QE) و تغییر نرخ بهره مستقیماً به مهار تورم و احیای کامل بازار کار آمریکا وابستگی دارد. پس از انتشار این گزارش، بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا بالا رفت و به  ۱.۳۰% رسید و از طریق رالی دلار هم حمایت شد. شاخص DXY از ۰.۶۰% به ۹۲.۸۰ رشد کرد درحالی‌که EUR/USD  تا ۱.۱۷۵۵ نزول کرد. آخرین قوس هفته هم خیلی نزدیک به این مقدار بود و در سطح ۱.۱۷۶۰ قرار داشت.

  اطلاعات چشمگیر و مثبت بازار کار به رئیس‌جمهور جو بایدن اجازه داد تا ادعا کند روشی که در اقتصاد اجرا کرده است، موثر بوده است. البته جو بایدن اصرار داشت که نباید برنامه اقتصادی را ساده گرفت و گفت هنوز کارهای سخت زیادی را باید انجام داد. ضمناً آمریکا باید با موج جدیدی از ویروس کرونا که به گونه دلتا مشهور است، مقابله کند. رئیس‌جمهور بایدن عقیده دارد تعداد موردهای جدید کووید در ابتدا افزایش خواهد یافت اما به لطف حجم کنونی واکسیناسیون آمریکا بعداً نزول می‌کند؛ بنابراین اقتصاد آمریکا به‌اندازه موج‌های قبلی از این موج آسیب نخواهد دید.
  سخنان بایدن به نفع کسانی بود که منتظر سخت‌گیرانه‌تر شدن زودهنگام سیاست فدرال رزرو بودند. مثلاً تحلیل‌گران بانک سرمایه‌گذاری «TD Securities» کانادا، پیش‌بینی می‌کنند که دلار عملکرد بهتری نسبت به سایر ارزهایی خواهد داشت که بانک‌های مرکزی آنها قصد ندارند اقدام قاطعی برای مهار تورم انجام دهند.

  ظاهراً تصویر کلی این جفت‌ارز، روند خرسی را به ما نشان می‌دهد و ۷۰% از متخصصان با این پیش‌بینی موافق هستند. آنها عقیده دارند جفت‌ارز EUR/USD مقدار پایین انتهای ماه مارس، یعنی ۱.۱۷۰۰ ، را یکبار دیگر تست خواهد کرد. اگر موفق شود، با حمایت قوی در منطقه ۱.۱۶۱۰-۱.۱۶۰۰ مواجه می‌شود. این پیش‌بینی هم در H4 و هم در D1 توسط ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند حمایت می‌شود. اما اسیلاتورها، تضعیف حمله خرسی را نشان می‌دهند. ۱۰% از آنها موضع خنثی در H4 دارند و ۱۵% از آنها سیگنال‌هایی را به ما می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد. حتی در D1 تعداد بیشتری از این اسیلاتورها وجود دارد و ۳۵% آنها اصلاح سریع احتمالی به سمت شمال را نشان می‌دهند. ۳۰% باقیمانده متخصصان نیز انتظار همین اصلاح را دارند. بعلاوه به عقیده آنها این جفت‌ارز ممکن است فقط به یک اصلاح محدود نشود بلکه ابتدا به کانال ۱.۱۹۰۰-۱.۱۸۵۰ برگردد و سپس تا ۱.۲۰۰۰ صعود کند. البته این اتفاق در چند روز آینده نخواهد افتاد.

  درباره آمارهای کلان هفته آینده، می‌توانیم به انتشار داده‌های بازار مصرف‌کننده در آلمان و آمریکا در چهارشنبه ۱۱ آگوست اشاره کنیم. بعلاوه شاخص مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان نیز در پایان این دوره پنج‌روزه در جمعه ۱۳ آگوست منتشر خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که این شاخص افزایش کمی را نشان دهد که باعث تقویت اندک دلار آمریکا خواهد شد.

GBP/USD: منتظر شروع برنامه محرک مالی

 • بانک مرکزی انگلستان پنجشنبه ۵ آگوست جلسه‌ای را برگزار کرد که طبق انتظار، هیچ اتفاق شگفت انگیزی در آن نیفتاد. حتی با ریتم خوب احیای اقتصادی پس از همه‌گیری و افزایش تورم، همه پارامترهای سیاست‌گذاری پولی بدون تغییر باقی ماندند. این رگولاتور، نرخ بهره را در سطح پایین تاریخی ۰.۱% و برنامه تسهیل مقداری (QE) را در ۸۹۵ میلیارد پوند دست‌نخورده باقی گذاشت.

  جفت‌ارز GBP/USD   هرگز نتوانسته بود رکورد ۳۰ جولای را بشکند و کل هفته در کانال ۱.۳۹۳۵-۱.۳۸۷۰  باقی‌مانده بود. به‌موازات یورو، پوند هم تلاش کرد تا مرز بالایی خودش را در ۴ آگوست بشکند که البته هیچ نتیجه‌ای نداشت. به دلیل نشست این هفته و به لطف آمارهای قوی آمریکا، این جفت‌ارز به پایین کانال برگشت و قیمت نهایی آن در ۱.۳۸۷۵ در آنجا تثبیت شد.

  نکته موردعلاقه اصلی سرمایه‌گذاران، تصمیم قابل پیش‌بینی بانک مرکزی انگلستان نبود بلکه نظرات بعدی مدیریت آن درباره سیاست‌گذاری پولی آینده بود. همان‌طور که در بخش قبل گفتیم، اقتصاد بریتانیا با اطمینان در حال حرکت در مسیر احیای اقتصادی است. طبق اطلاعاتی که قبلاً منتشر شده بود، تورم در ماه ژوئن تا ۲.۵% افزایش پیدا کرده و از سطح هدف ۲% فراتر رفته بود. دولت در حال مدیریت برای سازگار شدن با موج بعدی کووید-۱۹ است به همین دلیل ممکن است محدودیت‌های جدیدی وضع کند یا تعطیلی سراسری اتفاق بیفتد. اگرچه «بنجامین برودبنت» نایب‌رئیس بانک مرکزی انگلستان، جمله اسرار آمیزی را بیان کرده است «سخت‌تر شدن معتدل! برنامه محرک مالی محتمل است (!) ، شاید (!) لازم شود» اما این جمله، تصمیم سرمایه‌گذاران را تحت تأثیر قرار نداد. «برودبنت» به‌خصوص گفت تورم در کشور در فصل چهارم ۲۰۲۱ و فصل اول ۲۰۲۲ تا ۴% افزایش خواهد یافت.

  بنابراین طبق نظر ۷۵% از متخصصان، هر نوع سیگنالی درباره گذار احتمالی از برنامه محرک ملی به سیاست سخت‌گیرانه‌تر کافی خواهد بود تا جفت‌ارز GBP/USD  را تا ۱.۴۰۰۰ بالا ببرد. ۶۰% از اسیلاتورها با این وضعیت منطبق هستند اما فقط 40% از اندیکاتورهای روند در D1 از این پیش‌بینی حمایت می‌کنند. حتی ناهماهنگی بیشتری در خوانش‌های اندیکاتورها در H4 وجود دارد. تحلیل گرافیکی در این تایم فریم ابتدا افت جفت‌ارز تا افق ۱.۳۸۰۰ را نشان می‌دهد و بعد بازگشت به مقدار بالای انتهای جولای یعنی منطقه ۱.۳۹۸۰ را پیش‌بینی می‌کند. سطوح حمایت/مقاومت در طول این مسیر به‌وضوح در مرزهای کانال ۱.۳۹۳۵-۱.۳۸۷۰ قرار دارند.

  از رویدادهای هفته آینده می‌توان به انتشار اطلاعات مقدماتی درباره تولید ناخالص داخلی انگلستان برای فصل دوم ۲۰۲۱ در پنجشنبه ۱۲ آگوست اشاره کرد. پیش‌بینی می‌شود که این رقم افزایش بسیار زیادی داشته باشد و از ۱.۶%- به ۴.۸%+ برسد. اگر این پیش‌بینی درست باشد، حمایتی قوی از پوند را شاهد خواهیم بود و بنابراین، این آمار، یک سیگنال برای شروع احتمالی کاهش برنامه محرک مالی است.

USD/JPY: شمال از بازده اوراق خزانه پیروی می‌کند

 • یِن از چهارشنبه ۴ آگوست، خطوط مقدم دفاعش را یکی پس از دیگری واگذار می‌کند و ۱۵۰ نقطه نسبت به آن زمان عقب‌نشینی کرده است. جفت‌ارز USD/JPY  ظرف فقط سه روز از ۱۰۸.۷۱ به ۱۱۰.۲۱ جهش کرد. البته دوباره تمام این اتفاقات به دلیل بازار کار درحال‌رشد آمریکا اتفاق افتاده است که بازده اوراق خزانه را تغییر می‌دهد. همان‌طور که قبلاً گفتیم، این اندیکاتور به ۱.۳۰% رسیده است و ضربه سختی به ارز ژاپنی زده است.

  اکثر متخصصان (55%) انتظار دارند که این جفت‌ارز به حمایت ۱۱۰.۲۱ برگردد. هرچند طبق نظر ۴۵% از تحلیل‌گران، این جفت‌ارز هنوز پتانسیل صعودی خودش را از دست نداده است، به‌خصوص اگر بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا همچنان افزایش پیدا کند. این پیش‌بینی توسط ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند در هر دو تایم فریم، ۶۵% از اسیلاتورها در H4 و ۵۰% از اسیلاتورها در D1 کاملاً حمایت می‌شود. تحلیل گرافیکی در D1 پیش‌بینی می‌کند که این جفت‌ارز در نهایت بتواند به سطح مطلوب ۱۱۲.۰۰ برسد. مقاومت‌های سر راه این هدف عبارت‌اند از ۱۱۰.۶۵، ۱۱۱.۱۰ و ۱۱۱.۶۵.

رمزارزها: آیا خطر زمستان رمزارز رفع شده است؟

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۹ تا ۱۳ آگوست ۲۰۲۱1

 • بازار ارز دیجیتال خوش‌بین است. سرمایه‌گذاران امیدوارند که یخ‌بندان رمزارز سپری شده باشد و به‌جای زمستان ارز دیجیتال، فوراً به بهار رمزارز رسیده باشیم. در واقع طی دوهفته گذشته، برگ‌های سبز و شاداب زیادی روی «درخت» قیمت‌های بیت‌کوین ظاهر شده‌اند که خیلی بیشتر از برگ‌های بی‌جان پاییزی زرد-قرمز هستند.

  جفت‌ارز BTC/USD  که جهشی را از مقدار پایین ۲۹۳۰۰ دلار در ۲۰ جولای تجربه کرد حدود ۴۰% رشد کرده و در حال حاضر در زمان نوشتن این پیش‌بینی در منطقه ۴۲۵۰۰-۴۱۰۰۰ معامله می‌شود. کل ارزش بازار رمزارز هم در این دوره ۴۰ % افزایش پیدا کرد و از ۱.۱۹ تریلیون دلار به ۱.۶۷ تریلیون دلار رسید. شاخص ترس و طمع رمزارز هم نهایتاً از منطقه ترس شدید به مرکز این مقیاس حرکت کرد و از ۱۰ نقطه به ۵۲ نقطه رسید.

  علاوه بر قیمت‌ها، اظهارات اینفلوئنسرهای اصلی و آمارهای اقتصاد کلان هم از خوش‌بینی بازار خبر می‌دهند. به یاد دارید که همین عوامل بودند که هدایت‌کننده اصلی رالی بیت کوین در پاییز گذشته بودند. مثلاً «مایکل سیلور» رئیس میکرواستراتژی، در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفته است که بیت کوین «بیشترین پتانسیل رشد و کمترین ریسک» را دارد و بنابراین می‌تواند به «دارائی آینده تبدیل شود که همه از سرمایه‌گذاران کوچک تا شرکت‌های تکنولوژی و دولت‌های بزرگ آن را به تملک درخواهند آورد. ما آینده‌ای را شاهد خواهیم بود که در آن طلای دیجیتال به مبنای نوآوری تکنولوژیک در اپل، آمازون و فیس‌بوک تبدیل خواهد شد و در ترازنامه‌های شرکت‌ها، شهرها، ایالت‌ها و کشورها حضور خواهد داشت».

  تحلیل‌گران یکی از بزرگ‌ترین نهادهای مالی آمریکا، یعنی «بانک آو آمریکا» ، به طور غیرمستقیم گفته‌های «سیلور» را تایید می‌کنند. آنها عقیده دارند که به رسمیت شناختن بیت کوین به‌عنوان ابزار رسمی پرداخت در السالوادور می‌تواند چندین مزیت مهم به این کشور بدهد. این کار می‌تواند به‌صورت بالقوه هزینه ارسال وجه از خارج که تقریباً یک‌چهارم از تولید ناخالص داخلی السالوادور را تشکیل می‌دهد را کاهش دهد و اثر مثبتی بر درآمدهای شهروندان کشور داشته باشد. تحلیل‌گران دموکراتیزه شدن خدمات مالی را مزیت دیگر بیت کوین می‌دانند چون تقریباً ۷۰% از جمعیت بزرگسالان کشور حساب بانکی ندارند. ضمناً السالوادور می‌تواند جریان‌های سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم را جذب کند و به یک مرکز ماینینگ رمزارز اصلی تبدیل شود.

  «استیت استریت»، دومین بانک قدیمی آمریکا با پورتفوی سرمایه‌گذاری ۳.۱ تریلیون دلار، قصد دارد ارائه خدمات مرتبط با رمزارز را آغاز کند. این بانک می‌خواهد به بنیادهای خصوصی کمک کند تا تراکنش‌هایشان را با دارائی‌های دیجیتال انجام دهند و اطلاعاتی درباره سطح قیمت بهینه برای ورود به بازار رمزارز را به آنها ارائه می‌کند.
  البته همه چیز فقط به «استیت استریت» مربوط نمی‌شود. «مایکل مایلبچ»، مدیرعامل غول پرداخت «مسترکارت» ، گفته است رمزارزها باید در مقیاس بزرگ به بخش بانکداری وارد شوند. بعلاوه شرکت او همه اقدامات ممکن را انجام می‌دهد تا به یک بخش جدانشدنی از فضای رمزارز تبدیل شود. «مایلبچ» می‌گوید «مسترکارت آماده است تا به یک دستیار برای مقامات در این کار تبدیل شود. ما آماده آزمایش و تست ارزهای دیجیتال هستیم به‌نحوی‌که بانک‌ها در پایان بتوانند کار با این ارزهای دیجیتال را آغاز کنند». او می‌افزاید مسترکارت در سال ۲۰۲۱ به ۱ میلیارد کاربر خودش اجازه می‌دهد تا در بیش از ۳۰ کشور سراسر جهان با دارائی‌های دیجیتال اقدام به پرداخت کنند.

  به یاد دارید که غول پرداخت دیگر یعنی ویزا نیز هم اکنون در حال کار بر روی یکپارچه‌سازی استیبل‌کوین‌ها با اقتصاد جهانی است.

  از دیدگاه آماری، طبق نظر منبع پژوهشی «گلسنود» ، جهش شدیدی در تعداد کل آدرس‌های فعال بیت کوین در پایان جولای اتفاق افتاده است. افزایش این شاخص ظرف فقط یک هفته به ۳۰% رسیده است. و کیف‌های پول «نهنگ‌ها» در مجموع برای اولین‌بار در تاریخ به ۹.۲۳ میلیون BTC رسیده است.

  این شاخص، افزایش بیشتر قیمت‌ها بر اساس نسبت قراردادهای اختیار فروش (put) و اختیار خرید (call) در بازار مشتقات بیت کوین پیش‌بینی می‌کند. این شاخص در ۱ آگوست به مقدار پایین هشت‌ماهه خودش رسیده است که زیر مقدار آوریل است: مقداری که بعد از آن BTC به بالای ۶۰۰۰۰ دلار جهش کرده است.

  شاخص احتمال هم نشان می‌دهد که ۳۰% شانس وجود دارد که BTC در آینده نزدیک به ۵۶۰۰۰ دلار برسد. بعلاوه طبق این اندیکاتور، احتمال کلی این که بیت کوین ارزشی بین ۵۰۰۰۰ تا ۵۵۰۰۰ دلار داشت باشد، 28.3% است.

  تحلیل‌گران حتی خوش‌بین‌تر هستند و ۶۰% از آنها به رشد بالای ۴۶۰۰۰ دلار رأی می‌دهند. برعکس ۲۰% انتظار افت تا منطقه ۳۰۰۰۰ دلار را دارند و 20% باقیمانده به روند ساید در دامنه ۴۲۰۰۰ -۳۵۰۰۰ رأی می‌دهند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید