2021 جولای 3

ابتدا اتفاقات هفته گذشته را مرور می‌کنیم:

 • EUR/USD: وقتی پیش‌بینی هفته قبل را می‌نوشتیم اکثر تحلیل‌گران (۶۰%) که از سوی ۸۵% از اسیلاتورها و اندیکاتورهای روند حمایت می‌شدند، به تقویت دلار و نزول جفت‌ارز EUR/USD تا مقدار پایین ۱۸ ژوئن یعنی ۱٫۱۸۴۵ رأی می‌دادند. این پیش‌بینی کاملاً درست از آب در آمد و این جفت‌ارز در چهارشنبه ۳۰ ژوئن به هدف تعیین‌شده‌اش رسید. اما دلار آنجا متوقف نشد و شاخص DXY در جمعه ۲ جولای به بالاترین مقدار سه‌ماهه خودش رسید و به قله ۹۲٫۶۹۹ دست پیدا کرد.
  رشد دلار به دلیل این توقع بود که سرعت احیای اقتصادی آمریکا، فدرال رزرو را وادار خواهد کرد که برنامه‌های کاهش برنامه‌های مالی و محرک‌های اعتبار (QE) را کاهش دهد. بازار انتظار داشت که روز جمعه اطلاعات مثبتی از بازار کار منتشر شود و حتی دلار را از این هم بالاتر ببرد.
  طبق اعلام وزارت کار، تعداد شغل‌های جدید خلق شده در بخش‌های غیرکشاورزی در آمریکا (حقوق پرداختی غیر مزرعه) واقعاً ۱۵۰ هزار شغل بالاتر از مقدار پیش‌بینی شده بود: و ۸۵۰ هزار شغل به‌جای ۷۰۰ هزار شغل تخمینی خلق شده بود. به همین دلیل، جفت‌ارز EUR/USD بازهم بیشتر به سمت پایین نزول کرد و به سطح ۱٫۱۸۰۵ رسید. اما این جفت‌ارز برخلاف انتظار، مسیرش را تغییر داد و با سرعت به سمت شمال حرکت کرد. دلیل این روند هم شاخص دومی بود که بعداً منتشر شد: طبق پیش‌بینی‌ها، نرخ بیکاری باید از ۵٫۸% به ۵٫۷% کاهش پیدا می‌کرد اگرچه این نرخ برخلاف انتظارات به ۵٫۹% افزایش پیدا کرد.
  این اطلاعات نشان‌دهنده احیای ضعیف بازار کار آمریکا بودند و انتظار سرمایه‌گذاران درباره کاهش فوری سیاست پولی فدرال رزرو خیلی کمتر شد و این باعث حمایت از احساس ریسک در سرمایه گذاران شد. شاخص داوجونز بالا رفت و شاخص‌های S&P500 و نزدک کامپوزیت هم دوباره به بالاترین مقدارهای تاریخ خودشان رسیدند. DXY تا ۹۲٫۲۴ افت کرد و این جفت‌ارز جلسه هفتگی را در ۱٫۱۸۶۳ به پایان رساند؛
 • GBP/USD: نگرانی‌ها درباره گونه دلتای کرونا، فشار زیادی را به پوند استرلینگ وارد کرد. سرمایه‌گذاران از اطلاعات منتشر شده درباره تولید ناخالص داخلی انگلستان در فصل اول ناراضی بودند و این اطلاعات بدتر از مقدار پیش‌بینی شده بود (۱٫۶%- در مقایسه با ۱٫۵% -).
  «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان در سخنرانی‌اش در پنجشنبه ۱ جولای گفت نرخ‌های تورم بالا، موقتی هستند زیرا اقتصاد بریتانیا به حالت نرمال خودش برمی‌گردد و نرخ رشد کند می‌شود. این اظهارنظر باعث شد تا پوند بیشتر به پایین هل داده شود. اگر داده‌های بیکاری ناامیدکننده آمریکا نبود، جفت‌ارز GBP/USD احتمالاً حمایت ۱٫۳۶۷۰ را هم امتحان می‌کرد. در حقیقت افت این جفت‌ارز در افق ۱٫۳۷۳۰ متوقف شد و آخرین قوس هفته را ۱۰۰ نقطه بالاتر در ۱٫۳۸۳۰ به پایان رساند؛
 • USD/JPY: بانک ژاپن در ۱ جولای، شاخص تانکن برای فصل دوم امسال را منتشر کرد. این شاخص، شرایط تجاری عمومی شرکت‌های بزرگ کشور را نشان می‌دهد. مقدار بالای ۰ برای JPY یک عامل مثبت محسوب می‌شود درحالی‌که مقدار زیر ۰ برای این ارز، منفی محسوب می‌شود. پیش‌بینی می‌شد که این شاخص در فصل اول ۲۰۲۱ از ۵ به ۱۵ جهش کند. اگرچه تانکن رشد کرد اما به ۱۵ نرسید و فقط به ۱۴ رسید. نه رشد آن و نه مقدار آن واقعاً هیچ اثری بر جفت‌ارز USD/JPY نگذاشتند. چون این جفت‌ارز به‌شدت تحت تأثیر نزول بازده اوراق خزانه آمریکا قرار داشت. اصولاً این جفت‌ارز همان اتفاقاتی که در شاخص DXY می‌افتاد را در خودش کپی کرد. دلار رشد کرد و این جفت‌ارز هم رشد کرد و از مقاومت مهم ۱۱۱٫۰۰ عبور کرد و به ارتفاع ۱۱۱٫۶۵ رسید که خیلی نزدیک به مقدار بالای ۲۴ مارس ۲۰۲۰ یعنی ۱۱۱٫۷۰ است. پس از آن، دلار ریزش کرد و این جفت‌ارز هم ریزش داشت. در نهایت این جفت‌ارز توانست تا بالای افق ۱۱۱٫۰۰ باقی بماند و کارش را در ۱۱۱٫۰۵ به پایان رسید؛
 • رمزارزها: پیش‌بینی هفت روز قبل ما می‌گفت «به‌احتمال زیاد، نبرد بین گاوها و خرس‌ها در منطقه ۳۰۰۰۰ دلار ادامه خواهد داشت». در عمل هم دقیقاً همین اتفاق افتاد. مقدار پایین موضعی در ۳۰۲۰۰ دلار ثبت شد. سپس گاوها توانستند تا جفت‌ارز BTC/USD را تا ۳۵۵۹۰$ بالا ببرند اما نتوانستند آن را بالای سطح روانی مهم ۳۶۰۰۰ دلار نگه دارند و روز جمعه ۲ جولای قیمت بیت‌کوین تا ۳۲۷۰۰ دلار افت کرد.
  عدم وجود پیروزی‌های مهم در هر دو طرف به دلیل پس‌زمینه خبری نسبتاً آرام رمزارز امکان‌پذیر شد. ما چند خبر کم‌وبیش قابل‌توجه را از بین این داستان‌های خبری برایتان انتخاب کرده‌ایم:
  شایعه‌ای وجود داشت که ممکن است پاراگوئه بعد از السالوادور، دومین کشوری شود که بیت کوین را به‌عنوان پول قانونی به رسمیت می‌شناسد. ولی بعداً مشخص شد که این لایحه که در ۱۴ جولای به پارلمان ارائه شد، هدف کاملاً متفاوتی دارد و بناست که دارائی‌های دیجیتال را تنظیم کند و بیت کوین را به پول ملی تبدیل نمی‌کند.
  بعد از ممنوعیت ماینینگ در چین به‌تدریج ترس‌ها در حال کاهش هستند. در خود چین مقامات دولتی، تأمین برق برای ماینرها از سوی شرکت‌های انرژی را ممنوع کرده‌اند. اگرچه برخی ماینرهای شرکتی رمزارز تلاش می‌کنند تا با استفاده از کارخانه‌های برق‌آبی خصوصی کوچک به کارشان ادامه بدهند. بخش دیگری از شرکت‌های ماینینگ در حال مهاجرت هستند و برخی به آمریکا و برخی دیگر مثلاً به قزاقستان رفته‌اند. در این چارچوب رئیس‌جمهور قزاقستان، قانونی را برای اخذ هزینه‌های بیشتر برای تأمین برق در هنگام ماینینگ رمزارز امضا کرد که اثر منفی بر جذابیت این کشور در این صنعت خواهد داشت.
  Ark Invest به مدیریت «کیتی وود» نهمین شرکتی است که درخواست افتتاح «صندوق قابل معامله بیت کوین» (ETF) را به کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا داده است.
  طبق نظر خدمات تحلیلی Chainalysis تعداد سرمایه‌گذاران رمزارز در هند از ۱۵ میلیون نفر فراتر رفته است و سرمایه‌گذاری در رمزارز در سال گذشته از حدود ۲۰۰ میلیون دلار به تقریباً ۴۰ میلیارد دلار رسیده است که به معنای افزایش ۲۰۰۰۰ درصدی است.
  «میرچیا پوپسکیو» ۴۱ ساله، متخصص کهنه‌کار بازار رمزارز و یکی از بزرگ‌ترین هولدرهای BTC  در کاستاریکا غرق شد. او به‌عنوان یک بلاگر مطرح بود و خودش را «بزرگ‌ترین نویسنده اروتیک جهان» می‌نامید. جامعه رمزارز او را «نابغه شرور ماکسیمالیسم بیت کوین» ، «پدر حواشی سمّی بیت کوین» و «غول خفته» می‌نامید که «در یک‌لحظه می‌توانست قیمت بیت کوین را واقعاً به صفر برساند و این قیمت را تا مدتی حفظ کند». تعداد واقعی سکه‌های در مالکیت پوپسکیو می‌تواند بین ۵۰۰۰۰ تا ۳۰۰ هزار BTC باشد که او را به یکی از بزرگ‌ترین هولدرهای رمزارز در جهان تبدیل می‌کند. ظاهراً حالا این تعداد زیاد بیت کوین برای همیشه از بین رفته است.
  و چند کلمه درباره ایلان ماسک (نمی‌توانیم بررسی‌مان را بدون ذکری او از به پایان ببریم!). شاید این میلیاردر به‌اندازه کافی با بیت کوین و دوج‌کوین بازی کرده باشد و اکنون سرگرمی جدیدی به نام BabyDoge پیدا کرده باشد. بعد از توئیت او که سه متن تکراری ساده «Baby Doge، دوو، دوو، دوو، دوو، ...» در آن وجود داشت، ظرف دوهفته ارزش این سکه ۵۰۰ درصد افزایش پیدا کرد و حجم معاملات آن سه برابر شد. هنوز مشخص نیست که آیا خود ماسک هم از «پمپ» این کوین سود کسب کرده است یا خیر.
  ارزش بازار رمزارز به‌طورکلی برخلاف بیبی‌دوج در طول هفته خیلی کم افزایش پیدا کرد و از ۱٫۳۳۶ تریلیون دلار به ۱٫۳۸۱ تریلیون دلار رسید. شاخص دامیننس (سلطه) بیت کوین هم از ۴۷٫۰۵% به ۴۵٫۵۲% رسید، شاخص ترس و طمع رمزارز BTC هم در منطقه ترس شدید قرار گرفت و دوباره به ۲۱ نقطه رسید.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و خلاصه بررسی‌هایمان را به شما ارائه کنیم:

 • EUR/USD: اطلاعات تورم و بازارهای مصرف‌کننده در آلمان و منطقه یورو خیلی دلگرم‌کننده نیستند. درآمدهای گردشگری به دلیل گونه دلتای ویروس کرونا و جدایی انگلستان از اروپا در حال افت هستند. به‌طورکلی خوش‌بینی‌ها درباره احیای اقتصاد اروپا در حال کاهش است.
  کنگره آمریکا پیش‌بینی‌هایش برای سال ۲۰۲۱ را هم از نظر رشد تورم، از ۱٫۷% به ۲٫۸% و هم رشد اقتصاد کشور، از ۳٫۷% به ۷٫۴% افزایش داده است. صندوق بین‌المللی پول انتظار دارد که تولید ناخالص داخلی آمریکا ۷% رشد کند که سریع‌ترین شتاب رشد از سال ۱۹۸۴ است. متخصصان این صندوق عقیده دارند که فدرال رزرو یا در انتهای ۲۰۲۲ یا در آغاز ۲۰۲۳ نرخ بهره را افزایش خواهد داد. «پاتریک هارکر» رئیس بانک فدرال رزرو فیلادلفیا می‌گوید کاهش برنامه خرید دارائی (QE) به‌زودی در همین سال انجام می‌شود. هرچه این اتفاق سریعتر بیفتد، نرخ بهره در سال 2022 زودتر افزایش خواهد داشت.
  فدرال رزرو دائماً می‌گوید فقط در صورت اشتغال کامل، نرخ بهره را افزایش خواهد داد. اگر اطلاعات بازار کار که در ۲ جولای منتشر می‌شوند، مثبت باشند، EUR/USD به مقدار پایین ۳۱ مارس یعنی ۱٫۷۰۰ خواهد رسید. اگرچه نرخ بیکاری در ژوئن به‌جای این‌که کاهش پیدا کند، افزایش یافت و از ۵٫۸% به ۵٫۹% رسید و تردیدهایی را درباره ادامه روند نزولی این جفت‌ارز ایجاد کرد.
  قبل از انتشار داده‌های بیکاری، ۷۰% از متخصصان طرف‌دار خرس‌ها بودند. اما حالا وضعیت تغییر کرده است و ۶۵% انتظار دارند که این جفت‌ارز در ماه جولای همچنان رشد کند. همین حالت در اندیکاتورها هم دیده می‌شود: ۱۰۰% اسیلاتورها و اندیکاتورهای روند در H4 و D1 تا اواسط جمعه 2 جولای به رنگ قرمز بودند. اما در آن زمان بازارها بسته شدند و رنگ H4 تغییر کرد، برخی اندیکاتورها به رنگ خاکستری خنثی هستند و برخی حتی سبز شدند.
  نزدیک‌ترین هدف گاوها ۱٫۱۹۷۵، سپس ۱٫۲۰۰۰، ۱٫۲۰۵۰ و ۱٫۲۱۵۰ است. چالش ماه جولای هم افزایش مقدار بالای ۲۵ می یعنی ۱٫۲۲۶۵ است. وظیفه خرس‌ها امتحان کردن مقدار پایین مارس یعنی ۱٫۱۷۰۰ است. حمایت‌های سر راه این هدف عبارت‌اند از ۱٫۱۸۴۵، ۱٫۱۸۰۰، ۱٫۱۷۶۵.
  تقویم اقتصادی هفته آینده خیلی پررنگ نیست. سه‌شنبه ۶ جولای، اطلاعات فروش خرده‌فروشی منطقه یورو و شاخص فعالیت تجاری ISM مرتبط با بخش خدمات آمریکا منتشر خواهند شد.

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۵ تا ۹ جولای ۲۰۲۱1

 • GBP/USD : هیچ اتفاق نظری در تخمین‌های تورمی که مدیریت ارشد بانک انگلستان بیان می‌کنند، وجود ندارد. کافی است به گفته‌های تسکین‌دهنده رئیس بانک، «اندرو بیلی» گوش بدهید و بعد دقیقاً نظرات کاملاً مخالف او را از اقتصاددان اصلی این بانک یعنی «اندی هالدین» بشنوید که به‌شدت درباره ریسک‌های تورمی هشدار می‌دهد. ما در بخش اول بررسی گفتیم که به لطف موضع «بیلی» پوند تحت‌فشار قرار گرفت و جلوی افت بیشتر قیمت آن به دلیل افزایش بیکاری در آمریکا گرفته شد. در غیر این صورت نزول پوند هم مثل یورو ادامه پیدا می‌کرد.
  پیش‌بینی GBP/USD هم مثل EUR/USD در پایان هفته گذشته به‌شدت تغییر کرد. اگر قبل از انتشار داده‌های بیکاری آمریکا، ۶۰% از تحلیل‌گران انتظار داشتند که پوند بازهم تضعیف شود، حالا ۷۵% آنها به رشد جفت‌ارز در این ماه رأی می‌دهند. تحلیل تکنیکال در H4 هم ضدونقیض است و اگرچه ۹۰% اسیلاتورها و ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند در D1 به سمت جنوب هستند. تحلیل گرافیکی در H4 رشد این جفت‌ارز تا 1.3900 را نشان می‌دهد و D1 هم حرکت در طول هفته در دامنه ۱٫۳۸۷۰-۱٫۳۷۳۰ را نشان می‌دهد.
  سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱٫۳۸۰۰، ۱٫۳۷۳۰ و ۱٫۳۶۷۰، مقاومت‌ها ۱٫۳۹۰۰، ۱٫۴۰۰۰ و سپس منطقه ۱٫۴۱۶۵-۱٫۴۱۰۰ هستند.
 • USD/JPY : اندیکاتورهای این جفت‌ارز تقریباً هیچ تفاوتی با اندیکاتورهای EUR/USD و GBP/USD ندارند. (فقط در این جفت‌ارز، رنگ آنها از قرمز به سبز تغییر می‌کند). اما متخصصان اینجا نظر ثابت و محکم‌تری دارند و فقط درصد نظر موافق آنها تغییر کرده است: اگر قبلاً ۵۵% به تقویت ین و کاهش این جفت‌ارز رأی می‌دادند اما حالا تعداد آنها به ۷۵% افزایش پیدا کرده است. تحلیل گرافیکی در H4 حرکت ساید این جفت‌ارز در طول خط حمایت/مقاومت ۱۱۱٫۰۰ را نشان می‌دهد و در D1 ابتدا نزول تا ۱۱۰٫۴۰ و سپس افزایش بالاتر از مقدار بالای ۲۴ مارس ۲۰۲۰ یعنی ۱۱۱٫۷۰ پیش‌بینی می‌شود.
  مناطق ۱۱۰٫۱۰۰-۱۰۹٫۷۵ و ۱۰۸٫۵۵-۱۰۸٫۰۰ اهداف خرس‌ها هستند. گاوها ارتفاع ۱۱۱٫۷۰ را هدف گرفته‌اند و به دنبال افزایش این جفت‌ارز تا ۱۱۲٫۲۵ یعنی مقدار بالای ۲۰ فوریه ۲۰۲۰ هستند.
 • رمزارزها: طبق گزارشی که شرکت تحلیل رمزارز Glassnode منتشر کرده است، تقاضای مؤسسه‌ها برای بیت کوین در حال نزول است. یکی از عوامل اصلی حمایت از روند صعودی BTC جریان سرمایه‌گذاری‌های نهادی به صندوق تراست GBTC Grayscale بود. تحلیل‌گران Glassnode می‌گویند نزول سود پاداش GBTC، جریان خالص خروجی از ETF‌ها و رکود در ترازنامه‌های Coinbase نشان می‌دهد که تقاضای بیت کوین از سوی نهادها و مؤسسات ضعیف باقی مانده است.
  علیرغم این موضوع، عده زیادی از متخصصان به وضعیت کنونی خوش‌بین هستند. تحلیل‌گران «جی پی مورگان» عقیده دارند که «بازار رمزارز هنوز کاملاً سالم و بانشاط نشده است ولی فرایند بهبود بیماری اکنون آغاز شده است». اگرچه بیت کوین هنوز خیلی با سقف خودش فاصله دارد اما رمزارز‌ها پس از ریزش به‌تدریج در حال بازیابی خودشان هستند. مثلاً می‌توان به عدم فعالیت در بازار فیوچرز بیت کوین اشاره کرد که استراتژیست‌های «جی پی مورگان» آن را «عامل مثبت» می‌دانند. اگرچه چشم‌انداز کوتاه‌مدت رمزارز به عقیده آنها «بی‌نهایت دشوار» است.
  «سم ترابوکو» ، تریدری در «آلامدا ریسرچ» ، عقیده دارد که اکنون بازار بیت کوین آماده یک نوسان به بالا می‌شود. او عقیده دارد اخبار منفی که اخیراً منتشر شده‌اند اصلاً ارزش بنیادی ندارند و هدف آنها فقط ایجاد احساسات منفی کوتاه‌مدت است. «ترابوکو» می‌گوید اخبار منفی از چین، نگرانی‌های ایلان ماسک درباره مضر بودن بیت کوین برای محیط‌زیست و ورشکستگی احتمالی «میکرواستراتژی» که با افت BTC مرتبط بودند باعث واکنش منفی بیش از حدی می‌شوند. قبلاً قیمت بیت کوین به همین روش به خرید خودروی تسلا با BTC و پیام‌های خوش‌بینانه ماسک واکنش نشان می‌داد. این متخصص می‌گوید «اما هیچ‌کدام از این اخبار هیچ تاثیری بر ارزش بیت کوین و این ندارند که بیت کوین در میان‌مدت چه ارزشی خواهد داشت» او می‌گوید قیمت ۳۰۰۰۰ دلار باید به‌عنوان سیگنال خرید در نظر گرفته شود.
  «جیسون اوربان» رئیس مشترک بخش معاملات در «گلکسی دیجیتال» منتظر است تا بازار به سمت شمال برگردد. او می‌گوید قدرت اخبار منفی تا پاییز به پایان می‌رسد و بیت کوین دوباره حرکت صعودی‌اش را آغاز می‌کند. «اوربان» عقیده دارد بسیاری از سرمایه‌گذاران نهادی و مؤسسات هنوز به دلیل ابهام رگولاتوری وارد بازار رمزارز نشده‌اند هرچند آنها دیریازود وارد این بازار می‌شوند و افزایش تقاضا برای BTC را ایجاد می‌کنند. این متخصص عقیده دارد «به‌زودی به قیمت بالای تاریخی جدیدی خواهیم رسید» و قیمت بیت کوین می‌تواند در پایان امسال به ۷۰۰۰۰ دلار برسد.
  «وینی لینگهم» مدیرعامل سابق Gyft و مؤسس مشترک پروژه Civic نیز نظرش درباره این موضوع را بیان کرده است. او زمانی به «پیشگو» مشهور شده بود چون در گذشته توانسته بود ارزش آینده بیت کوین را پیش‌بینی کند.
  پیش‌بینی‌های «لینگهم» درباره BTC همیشه خوش‌بینانه نیستند و پیش‌بینی‌های او معمولاً محافظه‌کارانه‌تر از پیش‌بینی‌های افرادی است که ایده‌های تخیلی دارند. اگرچه او هم مثل عده زیاد دیگری عقیده دارد که شاید BTC همین امسال بتواند شش رقمی شود. این پیشگو در اکانت توئیتر خودش نوشته است اگر قیمت همچنان در ۳۰ هزار دلار بماند آنگاه بیت کوین در پایان سال احتمالاً به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید.
  «ریکاردو سالیناس پلیگو» میلیاردر معروفی که یکی از سه فرد ثروتمند مکزیک طبق گزارش «فوربس» است می‌گوید وقتی می‌خواهم یک دارائی را برای ۳۰ سال بعد انتخاب کنم «هرگز پول‌های فیات بوگندو را انتخاب نمی‌کنم و بیت کوین را ترجیح می‌دهم.» او عقیده دارد بیت کوین باید بخشی از پورتفوی همه سرمایه‌گذاران باشد. او می‌گوید «بیت کوین از آن دسته دارائی‌هایی است که ارزشی بین‌المللی دارد و با نقدشوندگی شگفت انگیزی در سراسر جهان معامله می‌شود. همین برای این‌که بیت کوین بخشی از همه پورتفوی‌ها باشد کافی است.»
  طبق نظر این میلیاردر، مزیت کلیدی بیت کوین، انتشار محدود آن است. به همین دلیل او به اتریوم عقیده ندارد و می‌گوید انتشار نامحدود اتریوم منجر به کاهش بهای دارائی‌های موجود می‌شود.
  «جریم کریمر» مدیر سابق هج‌فوند «Cramer & Co» و میزبان برنامه تلویزیونی «Mad Money» در شبکه «NBC» نظر کاملاً متفاوتی دارد. او سرمایه‌گذاری‌هایش در اتریوم را افزایش داده است. جالب است که دینامیک‌های مثبت بیت کوین باعث شده که او به خرید اتریوم ترغیب شود. او می‌گوید «به اتریوم برگشتم چون بیت کوین بالای ۳۰۰۰۰ دلار باقی مانده بود» او می‌گوید این آلت کوین را ترجیح می‌دهد چون اتریوم برای مردم خیلی مفیدتر از بیت کوین است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطالب اصلاً توصیه یا راهنمایی درباره سرمایه‌گذاری به افرادی نیستند که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید