2021 می 16

ابتدا اتفاقات هفته گذشته را مرور می‌کنیم:

 • EUR/USD: همان‌طور که اکثر متخصصان (۶۰%) پیش‌بینی می‌کردند، نیمه نخست هفته به نفع دلار بود و دلار در این مدت تقویت شد و جفت‌ارز EUR/USD تا حمایت ۱٫۲۰۵۰ افت کرد. گزارش تورم آمریکا که چهارشنبه ۱۲ می منتشر شد، افزایش چشمگیر تورم در آوریل را نشان می‌داد و ضربه سختی به بازار سهام زد. شاخص قیمت مصرف‌کننده تا ۰٫۸% رشد کرد که شدیدترین افزایش رشد ماهانه از سال ۲۰۰۹ محسوب می‌شود. تورم سالانه نیز در مارس ۲۰۲۱ تا ۴٫۲% افزایش پیدا کرده است در حالی که این مقدار در مارس ۲۰۲۰ برابر با ۲٫۶% بود و این شدیدترین شتاب رشد تورم از سال ۲۰۰۸ محسوب می‌شود.
  شایعاتی درباره قطع برنامه‌های محرک مالی و افزایش نرخ بهره برای دلار آمریکا به دلیل این جهش مجدداً در بازار مطرح شده‌اند.
  تمایل به ریسک دوباره افت کرد و شاخص‌های S&P500 و داوجونز پایین رفتند و بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا بالا رفت.
  هرچند فدرال رزرو می‌داند که چگونه دوباره نظم را در بازارها برقرار کند. این رگولاتور وضعیت کنونی این‌طور توضیح می‌دهد که این جهش تورم و قیمت مصرف‌کننده یک پدیده موقتی است و در درجه اول به دلیل افزایش قیمت‌های خدمات حمل و نقل و خودروهای دست‌دوم ایجاد شده است؛ بنابراین فدرال رزرو قصد ندارد تا برنامه‌های محرک مالی را قطع کند یا نرخ بهره را به دلیل رشد یک بخش خاص از اقتصاد افزایش دهد.
  بعد از این توضیحات فدرال رزرو، وضعیت ۱۸۰ درجه تغییر کرد. حجم‌های معاملاتی در بازارهای سهام مجدداً افزایش یافت و به بالاترین مقدار در دو ماه و نیم گذشته رسید. و یورو دوباره حدود ۱۰۰ نقطه را از دلار پس گرفت و کار خود را در ۱٫۲۱۴۳ پایان داد؛
 • GBP/USD: هفته گذشته صددرصد اندیکاتورها و ۸۵% از اسیلاتورها به شمال اشاره داشتند. اما فقط ۳۰% از متخصصان می‌گفتند که این جفت‌ارز می‌تواند مرز بالایی کانال ۱٫۴۰۰۰-۱٫۳۶۷۰ را بشکند و به مقاومت ۱٫۴۰۸۵ برسد. اما سرانجام نظر متخصصان درست از آب درآمد – مقدار بالای این هفته روز سه‌شنبه ۱۱ مارس در ۱٫۴۱۶۵ ثبت شد. روز بعد، گزارش تورم آمریکا بود که این جفت‌ارز را تا سطح ۱٫۴۰۰۰ پایین کشید و این سطح از مقاومت به حمایت تبدیل شد. سرعت این افت به دلیل سِیو سود از پوند بعد از رسیدن به مقدار بالای دوماهه افزایش پیدا کرد. سپس یک بازگشت اتفاق افتاد و این جفت‌ارز دوره پنج‌روزه را در ۱٫۴۰۹۶ به پایان رساند؛
 • USD/JPY: پیش‌بینی این جفت‌ارز کاملاً دقیق از آب درآمد. یِن که همبستگی معکوسی با شاخص دلار DXY دارد همان‌طور که ۷۰% از متخصصان پیش‌بینی می‌کردند روز سه‌شنبه ۱۱ می تقویت شد و به حمایت ۱۰۸٫۳۵ رسید. سپس این جفت‌ارز انتظارات ۳۰% باقیمانده تحلیل‌گران را برآورده کرد و از مقاومت ۱۰۹٫۰۰ عبور کرد و به مقدار بالای ۱۰۹٫۷۸ رسید. آخرین قوس هفته در ۱۰۹٫۳۵ به پایان رسید.
 • رمزارزها: به نظر می‌رسد که اینفلوئنسرهای بازار رمزارز در روزهای اخیر فقط مشغول تخریب بازار بوده‌اند.
  «ویتالیک بوترین» میلیاردر رمزارز، قیمت‌های کلون‌های دوج کوین را به طور متوسط ۵۰% پایین آورد. خالقان ارز‌های میم Shiba Inu، Akita Inu و Dogelon برای این‌که نظر فرد مقتدری مثل بوترین را به خود جلب کنند، کوین‌هایشان را به‌عنوان هدیه برایش فرستادند به این امید که او این سکه‌ها را خرج نکند و بررسی‌های مثبتی برایشان بنویسد. ولی خالق اتریوم ۵۰ تریلیون Shiba Inu (۱٫۲ میلیارد در زمان تراکنش) را به صندوقی برای کمک به هند برای مبارزه با کرونا هدیه کرد و نصف توکن‌های Akita Inu (۴۳۱ میلیون دلار) را به پلتفرم Gitcoin بخشید. به همین دلیل همه این ارزهای میم حدود نصف ارزششان را فقط ظرف یک روز از دست دادند.
  مارک زاکربرگ مؤسس فیسبوک هم عکسی از دو بز را منتشر کرد و یکی از آنها بیت‌کوین نامید و  به همین دلیل موردتوجه بازار رمزارز قرار گرفت. کاربران رسانه‌های اجتماعی، پیامی رمزی را در این تصویر تصور می‌کردند. و حتی عده‌ای این کار او را توهین تلقی کردند و گفتند زاکربرگ با این کارش، مالکان بیت‌کوین را با این حیوانات مقایسه کرده است. هنوز این‌که واقعاً مقصود این میلیاردر چه بوده یک راز است. بعد از این‌که این پست منتشر شد قیمت بیت کوین حدود ۵۰۰۰ دلار افت کرد.
  هرچند این «ایلان ماسک» بود که با توئیت خودش بزرگ‌ترین ضربه را به بازار زد. او روز چهارشنبه درباره «رشد مصرف سوخت‌های فسیلی برای ماین کردن و تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین» ابراز نگرانی کرد و اعلام کرد که تسلا از این به بعد این رمزارز را به‌عنوان پول برای پرداخت خودروهایش نمی‌پذیرد. بازار با سقوط شدید قیمت بیت کوین به این اعلامیه واکنش نشان داد. جفت‌ارز BTC/USD ظرف چند ساعت تقریباً ۲۰% افت کرد و به سطح حمایت میان‌مدت قوی در منطقه ۴۷۰۰۰-۴۶۶۰۰$ رسید. شاید می‌توانست از این حمایت هم پایین‌تر برود اما وقتی «ماسک» گفت تسلا قصد ندارد توکن‌های بیت‌کوینی که قبلاً خریده است را بفروشد، هراس بازار تا حدی کاهش پیدا کرد.
  حتماً به خاطر دارید که سه ماه قبل با انتشار اخباری درباره این‌که تسلا ۱٫۵ میلیارد دلار روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است و آماده پذیرش این رمزارز به‌عنوان ابزار پرداخت پول خودروهایش است، قیمت‌های BTC بیست درصد افزایش پیدا کرده بود. کل ارزش بازار رمزارز از آن لحظه تا ۱۲ می بیش از دوبرابر رشد کرد و از ۱٫۱۸۰ تریلیون به ۲٫۵۵۶ تریلیون دلار رسید. و حالا روزهای ۱۲ و ۱۳ می ارزش بازار حدود ۴۳۷ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. وضعیت به تدریج در عصر جمعه تثبیت شد و بازار ۲۱۰ میلیارد دلار رشد کرد و جفت‌ارز BTC/USD تا ۵۰۰۰۰ دلار صعود کرد.
  شاخص ترس و طمع رمزارز طی هفته گذشته از ۶۴ به ۲۴ نقطه رسید و اکنون در منطقه «ترس» قرار دارد. تدوین‌کنندگان این شاخص عقیده دارند که در این لحظه می‌توان به بازکردن پوزیشن‌های لانگ فکر کرد. اما اگر این کار را می‌کنید باید خیلی دقت کنید چون سرمایه‌گذاران ممکن است با تسلیم‌شدن به هراس بازار همچنان BTC بفروشند.
  در بررسی هفته گذشته‌مان به نظر متخصصان «بانک جی پی مورگان» اشاره کردیم که عقیده داشتند «بیت کوین تقریباً به همه نوسانات اصلی در بازار واکنش نشان می‌دهد و به همین دلیل اصلاح‌های آن فوراً آغاز می‌شود. اتریوم از سوی دیگر نقدشوندگی بهتر و تاب‌آوری بیشتری نسبت به عوامل بیرونی دارد.»
  هفته گذشته دوباره صحیح بودن تحلیل این متخصصان مشخص شد. قیمت‌های بیت کوین جمعه ۱۴ می در سطح قیمت‌های اواسط فوریه ۲۰۲۱ رسیده بودند ولی اتریوم در همین دوره تقریباً ۱۳۰% افزایش پیدا کرده است و از ۱۷۵۰ دلار به ۴۰۰۰ دلار افزایش پیدا کرده است.
  ارزش بازار این آلت کوین اصلی همچنان در حال رشد است. شاخص سلطه (دامیننس) بیت کوین از ۷۲٫۶۵% به ۲۰٫۵۲% (حداکثر این هفته) کاهش پیدا کرده است. اگر این روند ادامه پیدا کند این دو رمزارز در پایان جولای، جایگاه برابری را در بازار خواهند داشت.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و خلاصه بررسی‌هایمان را به شما ارائه کنیم:

 • EUR/USD: بازارها دوباره سر عقل آمده‌اند و متوجه شده‌اند که همچنان راهی طولانی تا کاهش تدریجی برنامه‌های محرک مالی آمریکا وجود دارد. مسئولان فدرال رزرو دائماً این نکته را تکرار می‌کنند که چند ماه رشد دائم اشتغال و تورم لازم است تا پس از آن چارچوب زمانی خاص برای انقباض پولی مهیا شود.
  تحلیل‌گران BofA Merrill Lynch عقیده دارند که رفتار جفت‌ارز EUR/USD عمدتاً تحت تأثیر وقایعی قرار می‌گیرد که در آمریکا اتفاق می‌افتند. هرچند اروپا را نباید کاملاً نادیده گرفت. منطقه یورو امروز خیلی قوی‌تر از چند ماه قبل به نظر می‌رسد. افزایش میزان واکسیناسیون و کاهش اقدامات قرنطینه‌ای نشان‌دهنده بازیابی فوری اقتصاد منطقه یورو است. کمیسیون اروپا در حال حاضر نیز پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی‌اش برای سال ۲۰۲۱ را از ۳٫۸% به ۴٫۳% افزایش داده است.
  وفاداری فدرال رزرو آمریکا به سیاست نرم پولی و خونسردی اش درباره افزایش تورم در حال واردکردن فشار جدی به دلار است. سرمایه‌گذاران همچنان به دنبال این هستند که چگونه از سرمایه‌شان در برابر کاهش ارزش ناشی از تورم حفاظت کنند. وضعیت در بازارهای سهام آمریکا به نفع روند گاوی است و شرایط این در تضعیف دلار نقش دارد. هرچند هم‌زمان نباید فراموش کنیم که افزایش بازده اوراق خزانه آمریکا را شاهد هستیم که رشد آن ممکن است حمایت جدی برای دلار باشد.
  تحلیل تکنیکال در این جفت‌ارز کاملاً به نفع رنگ سبز است. رشد جفت‌ارز EUR/USD توسط ۷۰% از اسیلاتورها و ۹۰% از اندیکاتورها در H4 حمایت می‌شود و به ترتیب ۸۵% و ۱۰۰% از اسیلاتورها و اندیکاتورها در D1 به رنگ سبز هستند.
  اما ابهام‌هایی در پیش‌بینی‌های متخصصان دیده می‌شوند، ۵۰% از متخصصان عقیده دارند که این جفت‌ارز تا مدتی در کانال ساید ۱٫۲۱۸۰-۱٫۱۹۸۵ باقی خواهد ماند. هم‌زمان تحلیل گرافیکی در هر دو تایم فریم نشان می‌دهد که ابتدا این جفت‌ارز به مرز پایینی دامنه معاملاتی نزول می‌کند.
  ۳۰% از تحلیل‌گران به این رأی می‌دهند که این حمایت شکسته خواهد شد و این جفت‌ارز تا ۱۰۰ نقطه دیگر افت می‌کند. ۲۰% باقیمانده پیش‌بینی حرکت به شمال و منطقه ۱٫۲۲۷۰-۱٫۲۲۵۰ را دارند.
  از اتفاقات هفته آینده می‌توان به انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی منطقه یورو برای سه‌ماهه اول ۲۰۲۱ اشاره کرد که روز سه‌شنبه ۱۸ می منتشر خواهد شد. ضمناً سخنرانی رئیس بانک مرکزی اروپا، «کریستین لاگرید» هم روزهای ۱۸ و ۲۰ می برگزار خواهد شد. بخشی از داده‌های فعالیت تجاری در آلمان و منطقه یورو هم جمعه ۲۱ می منتشر خواهد شد و می‌تواند جالب باشد.
 • GBP/USD: قرائت‌های اسیلاتور در H4 کاملاً آشوبناک به نظر می‌رسند اما همان‌طور که در EUR/USD هم شاهد بودیم ۸۵% از آنها صعود در D1 را نشان می‌دهند. قرائت‌های اندیکاتورهای روند نیز شبیه به جفت‌ارز قبلی هستند یعنی ۹۰% از اندیکاتورهای روند در H4 و ۱۰۰% از آنها در D1 به سمت شمال اشاره دارند.
  اکثر متخصصان انتظار دارند که این جفت‌ارز هفته را در دامنه ۱٫۴۲۰۰-۱٫۴۱۰۰ آغاز کند. هرچند طبق نظر ۶۵% از تحلیل‌گران که با تحلیل گرافیکی در D1 هم حمایت می‌شود، بازگشت به حمایت ۱٫۴۰۰۰ مورد انتظار است و در صورتی که این حمایت شکسته شود این جفت‌ارز به منطقه مرکزی کانال ۱٫۴۰۰۰-۱٫۳۶۷۰ حرکت خواهد کرد.
  تحلیل گرافیکی هم حرکت در کانال عرضی ۱٫۴۱۶۵-۱٫۴۰۰۰ در H4 را نشان می‌دهد که با شکست تا مقدار بالای ۲۴ فوریه در ۱٫۴۲۴۰ دنبال می‌شود.
  از نظر آمارهای اقتصاد کلان بریتانیا می‌توان به انتشار داده‌های بازار کار در ۱۸ می، اطلاعات بازار مصرف‌کننده در ۱۹ می و اطلاعات فعالیت تجاری در بخش خدمات بریتانیا در جمعه ۲۰ می اشاره کرد.
 • USD/JPY: اکثر متخصصان (۶۵%) برای چهارمین هفته متوالی به بازار خرسی رأی می‌دهند. حمایت‌ها در سطح‌های ۱۰۹٫۰۰ و ۱۰۸٫۳۵ قرار دارند و هدف ۱۰۷٫۵۰ است. ۳۵% باقی تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز دوباره تلاش کند تا مقاومت ۱۱۱٫۰۰ را تست کند. آخرین باری که این جفت‌ارز توانست بر این مقاومت غلبه کند بیش از یک سال قبل در مارس ۲۰۲۰ بود.
 • رمزارزها: بیایید با تحلیل تکنیکال شروع کنیم. جفت‌ارز BTC/USD اکنون از SMA پنجاه روزه پایین رفته است و به پیوت جدیدی در منطقه ۵۰۰۰۰ دلار تبدیل شده است که حمایت افقی قوی و SMA صد روزه در آنجا همدیگر را قطع می‌کنند. طبق نظر تعدادی از متخصصان این جایی است که شانه راست در الگوی «سر و شانه» کامل می‌شود و شانس شکسته شدن رو به پایین تا سطح ۴۰۰۰۰ دلار را ایجاد می‌کند. هدف بعدی خرس‌ها مقدارهای پایین ژانویه ۲۰۲۱ در منطقه ۳۰۰۰۰ دلار بود.
  موضع «ویتالیک بوترین» و «ایلان ماسک» که ظاهراً هم‌پیمان شده بودند تا از دوج کوین در قله بازار رمزارز حمایت کنند هم باعث خوش‌بینی سرمایه‌گذاران BTC نشده است. اولی با کاهش قیمت کلون‌های رقیب تا ۵۰% ، عرصه را برای دوج کوین خالی کرد. دومی هم لقب «پدر دوج» (dogefather) را با خودداری از فروش خودروهای تسلا با بیت کوین ولی وارد شدن «اسپیس ایکس» به شراکت با توسعه دهندگان دوج کوین کسب کرد به این صورت که هزینه پرتاب ماهواره جدیدی به ماه را پرداخت کرد که به نام این رمزارز میم نام‌گذاری شده است.
  هرچند هنوز خیلی زود است که بگوییم افراد مقتدر به بیت کوین پشت کرده‌اند.
  PlanB نویسنده مدل پیش‌بینی مشهور S2FX درباره قیمت بیت کوین تصور می‌کند که قیمت این کوین همچنان افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل او والت کریپتوی خودش را با خرید بیت کوین در ۸ می به قیمت ۵۸۷۷۶ دلار پر کرده است. در بین استدلال‌هایی که به نفع رشد بیشتر قیمت بیت کوین مطرح می‌شوند، می‌توان به رشد ذخایر صرافی‌های رمزارز به استیبل‌کوین‌های دلاری اشاره کرد که اکنون به حداکثر مطلق ۱۱٫۵ میلیارد دلار رسیده است. علاقه به بیت کوین در بخشی از ماینرها نیز مشاهده می‌شود: هَش‌ریت این رمزارز دوباره در سطوحی قرار گرفته که به بالاترین مقدارها نزدیک است.
  تحلیل‌گران خدمات پژوهشی Whalemap تحلیلی از دینامیک‌های قیمت BTC را ارائه کرده‌اند. طبق یافته‌های آنها، سرمایه‌گذاران بزرگ از جمله شرکت‌های کلاسیکی از جهان مالی همچنان فعالانه در حال خرید بیت کوین هستند. بر این اساس Whalemap عقیده دارد که سطح قیمت ۵۲۰۰۰ دلار نقطه‌ای است که بیت کوین تا مدتی طولانی به‌سختی زیر آن خواهد رفت. بعلاوه تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که بیت کوین در آینده قابل پیش‌بینی می‌تواند جای پای محکمی بالای ۶۰۰۰۰ دلار داشته باشد. در بخش پیش‌بینی‌های بلندمدت «مارک یوسکو» مدیرعامل Morgan Creek Capital عقیده دارد که بیت کوین می‌تواند ظرف ۵ سال به ارزش ۲۵۰۰۰۰ دلار برسد. این متخصص عقیده دارد که پذیرش سریع بیت کوین شبیه به محبوبیت فیسبوک، اپل، آمازون، نتفلیکس و گوگل خواهد بود. ضمناً رشد ارزش بیت کوین شاید تحت تأثیر وضعیت بازار فیات قرار بگیرد که در حال حاضر نیز شرایط سختی را می‌گذراند.
  «یوسکو» عقیده دارد«بسیاری از شرکت‌های بزرگ یکبار ظرف ۲۰-۱۰ سال ارزش بازارشان را به تریلیون‌ها دلار افزایش دادند. بیت کوین این کار را خیلی سریع‌تر انجام داد. فکر نمی‌کنم رمزارزها به سرعت در آینده نزدیک نزول کنند، بازار در حال حاضر سرمایه‌گذاران زیادی دارد که تا آخرین لحظه آن را ترک نمی‌کنند.»
  هم‌زمان او نظری هم درباره ارز محبوب ایلان ماسک ملقب به «پدر دوج» دارد «اگرچه همه دارائی‌ها مفید یا نویدبخش نیستند، مثلاً دوج کوین یک جوک است و از نظر من فقط یک تکنیک بازاریابی است. طبیعی است که بعد از اشاره ایلان ماسک به دوج کوین، این ارز گران‌تر شود. فکر می‌کنم این برای همه کوین‌ها اتفاق می‌افتد حتی اگر واقعاً ارزشی نداشته باشند.»
  نام رئیس تسلا و اسپیس ایکس بارها در بررسی این هفته ذکر کردیم چون نگرانی او درباره محیط‌زیست و ماینینگ بیت کوین بود که باعث نزول بازار شد. این امکان اصلاً رد نشده است که پس از مدتی بیت کوین به دو کوین تقسیم شود: BTC «سبز» که با منابع انرژی تجدیدپذیر ماین می‌شود و «قرمز» که ماینینگ آن به اکوسیستم سیاره زمین آسیب می‌زند. اما تا وقتی این اتفاق بیفتد، عده‌ای کلاهبردار همین حالا هم «مزرعه ماینینگی» را اختراع کرده‌اند که اصلاً برق مصرف نمی‌کند.
  پلیس در شهر کوچکی در روسیه دو مظنون را بازداشت کرده است که تبلیغی را در اینترنت درباره فروش فارم ماینینگ منتشر کرده بودند. یکی از روستایی‌ها به این تبلیغ پاسخ داده بود و ۱۰۰۰ روبل (حدود ۱۳ دلار) را به‌عنوان پیش‌پرداخت به آنها انتقال داده بود. بعد از این‌که حمله‌کنندگان عکس بسته را فرستادند، این روستایی برای آنها مبلغ باقیمانده را فرستاد. هرچند او دو پلاستیک با بطری آب و یک کپسول آتش‌نشانی قدیمی را به‌جای دستگاه ماینینگ دریافت کرد و آنها را به پلیس برد. البته احتمال این‌که بتوان چیزی را با این ابزارها «فارم» کرد صفر است. اما اگر کسی موفق شود رمزارز ی را با آنها ماین کند، آن رمزارز می‌تواند کاملاً دوستدار محیط‌زیست باشد.

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۷ تا ۲۱ می‌۲۰۲۱1

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این متن اصلاً توصیه یا راهنمایی درباره سرمایه‌گذاری به افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید