2021 می 14

در این مقاله چند نکته ساده برای انتخاب سیگنال‌های سودآوری را به شما آموزش می‌دهیم که برای اشتراک در کپی تریدینگ مناسب هستند و از ضررتان جلوگیری می‌کنند. این توصیه‌ها برای حساب‌های PAMM نیز قابل‌استفاده هستند.

چطور در کپی تریدینگ و PAMM سود کنیم و نه ضرر1

مشکل اصلی در کپی تریدینگ

کپی تریدینگ، سرویس بسیار ساده و مفیدی است و به همه اجازه می‌دهد تا درآمد غیرفعالی را در بازارهای مالی کسب کنند. ضمناً این درآمد می‌تواند ده‌ها، صدها و حتی هزاران برابر بیشتر از بهره سپرده‌های بانکی باشد. لازم نیست معامله‌گر باتجربه‌ای باشید یا همه ریزه‌کاری‌های تحلیل بنیادی و تکنیکال را بدانید، لازم نیست تا روز و شب پشت مانیتور بنشینید و به اعصابتان فشار بیاورید. فقط باید یک معامله‌گر که سیگنال‌های معاملاتی را منتشر می‌کند را انتخاب کنید ، بعد مشترک سیگنال‌های او شوید، از آن به بعد همه معاملات او به صورت خودکار به حساب شما کپی می‌شوند. کل کاری که باید انجام دهید این است که منتظر بمانید تا درآمدتان افزایش پیدا کند.

ساده است نه؟ اما اوضاع در عمل خیلی پیچیده‌تر است. مشکل اصلی این است که باید سیگنال‌دهنده‌ای را انتخاب کنید که واقعاً سود مناسبی برایتان بسازد و با صفر کردن پول‌هایتان شما را دچار حمله قبلی نمی‌کند. سیگنال‌ها باید مطمئن باشند.

ما در وب‌سایت شرکت کارگزاری NordFX برای این‌که به سرمایه‌گذارها کمک کنیم تا به اشتباه نیفتند، بر همه سیگنال‌ها بر اساس بیشتر از ۵۰ پارامتر آنلاین نظارت می‌کنیم و نتایج نظارت‌هایمان را در نمودارها و جداول مرتبط منتشر می‌کنیم.

برخی از این پارامترها اهمیت بنیادی دارند در حالی که برخی دیگر نقش مکمل را در تصویر ما از آن سیگنال دارند. یک سرمایه‌گذار باتجربه می‌تواند به‌سادگی همه آنها را بررسی کند. اما مبتدی‌ها باید چه‌کار کنند؟ این سرویس در اصل برای آنها طراحی شده است.

این مقاله با این هدف نوشته شده که چند توصیه کاملاً ساده درباره سیگنال‌ها را به شما آموزش دهد. شاید این توصیه‌ها در پیداکردن بهترین سیگنال به شما کمک نکنند اما قطعاً در کنارگذاشتن سیگنال‌هایی که اشتراک آنها ریسک زیادی دارد، به شما کمک می‌کنند.

چطور در کپی تریدینگ و PAMM سود کنیم و نه ضرر2

مارتینگل فریبنده یا رایج‌ترین اشتباه یک مشترک تازه‌کار

طمع، حس آشنایی برای همه ما است و عامل اصلی این اشتباه است. چه کسی از رسیدن به حداکثر سود با حداکثر سرعت ممکن بدش می‌آید؟ به همین دلیل، سود اولین چیزی است که در رتبه‌بندی سیگنال‌ها به آن نگاه می‌کنیم (سود در هر دوره)

سودهای مثبت ۲۰۰%، ۳۰۰%، ۴۰۰%، ۵۰۰% باعث رضایتمان می‌شوند. اما اصلا نباید فراموش کنیم که هرچقدر سود بیشتر باشد ریسک ازدست‌رفتن پولتان هم بیشتر است. آمارها نشان می‌دهند که این قبیل سیگنال‌ها خیلی دوام ندارند و اغلب با صفر کردن موجودی حسابتان به پایان می‌رسند.

معمولاً سیگنال‌دهنده‌های این قبیل سیگنال‌ها بدون حد ضرر معامله می‌کنند و از استراتژی تهاجمی بر مبنای یک پوزیشن بازنده استفاده می‌کنند. همین استراتژی در الگوریتم‌های بسیاری از روبات‌ها و مشاوران معاملاتی خودکار هم استفاده می‌شود.

این روش معاملاتی اغلب روش مارتینگل نامیده می‌شود و از حوزه قمار به بازارهای مالی آمده است. معامله‌گر در یک مارتینگل « تمیز»، دوبرابر کردن پوزیشن در حال ضرر را انتخاب می‌کند تا از دراوداون خارج شود و در نهایت سری‌هایی از سفارش‌ها را با سود ببندد. یعنی مثلاً سفارش فروشی با حجم یک لات باز می‌کند. اما قیمت بالا می‌رود و متحمل زیان می‌شود. بعد سفارش دیگری را برای فروش باز می‌کند اما این بار حجم سفارش ۲ لات است، بعد ۴ لات دیگر را باز می‌کند و همین‌طور مقدار را بیشتر و بیشتر می‌کند و منتظر می‌ماند تا زمانی که قیمت به همان جهتی برود که او می‌خواهد و می‌تواند کل سری سفارش‌ها (با حجم 1+2+4+8+16+... لات) را با سود ببندد.

علاوه بر مارتینگل « تمیز» که با دوبرابر کردن پوزیشن زیان‌ده همراه است، ضریب‌های افزایش دیگری هم اغلب استفاده می‌شوند. مثلاً در ضریب ۱٫۵ ، سری‌های سفارش شبیه به این خواهند بود 1.0+1.5+2.25+3.38+5.06 و به همین ترتیب می‌توان ضرایب دیگری را نیز استفاده کرد.

این تکنیک در روند تخت و ساید عالی جواب می‌دهد اما در یک روند قوی به دراوداون‌های سرمایه زیاد منجر می‌شود که گاهی اوقات به ۹۵-۸۵% می‌رسد. و در صورتی که روند بسیار قوی بدون اصلاح جدی وجود داشته باشد این روش راهی تضمین شده برای صفر کردن موجودی حسابتان است. این نوع روندها در بازار خیلی زیاد هستند. حتی در جفت‌ارز EUR/USD ، حرکت یک‌طرفه می‌تواند به ۸۰۰-۵۰۰ نقطه برسد. البته نیازی به گفتن ندارد که رمزارزها چقدر « طوفانی» هستند: گاهی اوقات جهش‌ها به ۳۰-۲۵% از قیمت توکن می‌رسند.

در این استراتژی، نمودارهای موجودی (Balance) و رشد پول (Equity) ممکن است در یک دوره معین خیلی جذاب به نظر برسند و یک خط درحال‌رشد صعود مداوم را نشان دهند. اما هم‌زمان همان‌طور که قبلاً گفتیم دراوداون‌های هشداردهنده دوره‌ای در حساب وجود دارند (خط سبز نمودار) که گاهی اوقات خارج شدن از آن ممکن است (موردهای A و B) و گاهی اوقات منجر به فاجعه کاملی مثل صفر شدن موجودی حساب و بسته شدن حساب می‌شوند (نقطه C)

سه پارامتر اصلی برای انتخاب سیگنال

از حالا به شما هشدار می‌دهیم که نکاتی که در بخش زیر می‌گوییم فقط توصیه‌های ما هستند که بر اساس سال‌ها تجربه به دست آورده‌ایم. تصمیم قاطع و نهایی را در نهایت خودتان خواهید گرفت.

خب به نظر ما پارامترهای اصلی ترکیبی از موارد زیر هستند: ۱) طول عمر سیگنال، ۲) سودآوری آن و ۳) حداکثر دراوداون

۱) هرچه طول عمر یک سیگنال خاص بیشتر باشد، آن سیگنال، بهتر است. ما عقیده داریم که بررسی سیگنال‌هایی که حداقل شش ماه پایدار بوده‌اند و ترجیحاً یک سال یا بیشتر عمر دارند، ارزشش را دارد.

۲) واضح است که هر چه بازده بالاتر باشد، آن سیگنال بهتر است. اما اگر بنا باشد از بین دو سیگنالی که سود مشابه ۲۰۰% دارند انتخاب کنیم که یکی از آنها یک ماه و یک سال عمر دارند، ما گزینه دوم را انتخاب می‌کنیم چون در این صورت سود همچنان خیلی بالا است اما ریسک‌های سیگنال خیلی کمتر هستند.

۳) پارامتری مثل حداکثر دراوداون نیز برای ارزیابی ریسک خیلی مفید است. هرچند این پارامتر در یک دوره زمانی کوتاه نمی‌تواند به‌اندازه یک دوره طولانی به ما اطلاعات کافی بدهد. مثلاً اگر سیگنالی فقط یک ماه، عمر داشته باشد و بازار در کل این دوره آرام (تخت) باشد پس دراوداون شاید خیلی قابل‌توجه نباشد. اما در صورت جهش قیمت قوی، این مقدار مرتب افزایش پیدا می‌کند و خطری جدی برای سرمایه شما ایجاد می‌کند. پس اگر می‌خواهید مشترک این سیگنال شوید خیلی مهم است که به قیمت‌ها نگاه کنید و نوسانات ابزارهای معاملاتی را در دوره زمانی مدنظر بررسی کنید.

حتی رومی‌های باستان هم می‌گفتند "Festina lente" یعنی «آرام عجله کن». این ضرب‌المثلی است که درستی آن در مدت چند هزار سال ثابت شده است و پایه مدیریت پول مدرن و مدیریت دارائی در بازارهای مالی را تشکیل می‌دهد. نیازی نیست که تلاش کنید تا کل مبلغ مدنظرتان را در یک‌بار سود کنید. هرچه سود بالاتر باشد، ریسک بیشتر است. حرص، دشمن اصلی سرمایه‌گذار است. پس حرص دشمن اصلی شما است!


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید