2021 آوریل 3

ابتدا نگاهی به رویدادهای هفته گذشته می‌اندازیم:

 • USD/EUR: اقتصاد آمریکا همچنان با قدرت در حال بازسازی است. داده‌های چشمگیر بازار کار، شاهدی بر این ادعا هستند. به همین دلیل تعداد مشاغل جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی (NFP) در مقایسه با دوره قبل تقریباً دوبرابر شده‌اند (رشد از ۴۶۸ هزار به ۹۱۶ هزار) و این افزایش از پیش‌بینی‌های قبلی (۶۴۷ هزار) نیز ۳۰% بالاتر است. شاخص «PMI تولیدی ISM» نیز از ۶۰٫۸ به ۶۴٫۷ افزایش یافته است. ضمناً طبق گزارش ADP نرخ اشتغال در بخش خصوصی نیز از ۱۷۶۰۰۰ به ۵۱۷۰۰۰ افزایش یافته است. همه این اطلاعات نشان می‌دهند که بسته محرک مالی اقتصاد و تزریق پول به اقتصاد آمریکا، مؤثر بوده‌اند. اما آیا این خبر خوبی برای دلار است؟
  البته که هست، این طرح شامل بازده اوراق دولتی بلندمدت آمریکا و چشم‌اندازهای سیاست پولی برای چند سال بعد نیز می‌شود. سرمایه‌گذاران نسبت به اظهارات «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو درباره امکان خاتمه برنامه تسهیل مقداری (QE) و افزایش نرخ بهره حساس هستند.
  از یک سو، طبق اظهارات مدیریت فدرال رزرو، این سیستم قصد ندارد نرخ بهره را تا سال ۲۰۲۳ افزایش دهد و پارامترهای دیگر برنامه تسهیل مقداری (QE) را نیز تغییر نمی‌دهد و عقیده دارد که تزریق ۱٫۹ تریلیون دلار به اقتصاد کاملاً مناسب و کافی است. اما از سوی دیگر، رئیس‌جمهور جو بایدن روز چهارشنبه ۳۱ مارس، برنامه هزینه زیرساختی ۲٫۲۵ تریلیون دلاری بزرگی را در کنار طرح تأمین مالی از طریق افزایش مالیات رونمایی خواهد کرد. در واقع اگر این مبالغ به بهای چاپ پول تأمین نشوند و از طریق افزایش بار مالیاتی تأمین شوند، این اتفاق عملاً به معنای کاهش QE است و با جریان سرمایه از بازار سهام به سمت بازار اوراق دولتی همراه خواهد بود.
  اما در حالی که همه این‌ها فقط برنامه‌ریزی و گمانه‌زنی هستند، بازار به‌خاطر پیش‌بینی‌های مربوط به این وضعیت فریز شده است و جفت‌ارز USD/EUR در روند ساید حرکت کرده است. همان‌طور که اکثر متخصصان (۷۰%) پیش‌بینی می‌کردند دلار در آغاز هفته گذشته تقویت شده و به ۱٫۱۷۰۰ نزدیک شد. اما تا حد زیادی به لطف برنامه «بایدن» ، مسیر آن بعداً تغییر کرد و به سمت بالا رفت. هرچند این جهش به بالا را نمی‌توان تغییر روند در نظر گرفت. این جفت‌ارز به جایی برگشت که در دوره ۲۵ تا ۳۰ مارس قرار داشت و هفته معاملاتی را در همان منطقه در سطح ۱٫۱۷۶۰ به پایان رساند.
 • USD/GBP: به طور کلی، نمودار این جفت‌ارز شبیه به نمودار EUR/USD بود و فقط یک تفاوت بنیادی وجود داشت. اگرچه یورو همچنان نسبت به دلار عقب‌نشینی می‌کند، پوند بریتانیا به‌سختی در تلاش است تا موضع دفاعی خودش را حفظ کند. این بار رشد تولید ناخالص داخلی بریتانیا در فصل چهارم ۲۰۲۰ برابر با ۱٫۳% بود و شاخص بازنگری شده رو به بالای فعالیت تجاری نیز به کمک پوند آمد.
  به یاد دارید که وقتی پیش‌بینی هفته قبل را تهیه می‌کردیم، ۴۰% از متخصصان به تقویت دلار رأی دادند، ۱۰% به تقویت پوند رأی دادند و ۵۰% به روند ساید رأی دادند. و به طور کلی همه حق داشتند. این جفت‌ارز تا ۱٫۳۷۰۵افت کرد و بعد تا ۱٫۳۸۵۰ رشد کرد و نهایتاً کارش را فقط ۴۰ نقطه بالاتر از نقطه شروع به پایان رساند. این جفت‌ارز هفته پنج‌روزه را در ۱٫۳۷۹۰ شروع کرد و در ۱٫۳۸۳۰ به پایان رساند.
 • JPY/USD: اکثر تحلیل‌گران (۶۰%) انتظار داشتند که این جفت‌ارز بالای افق ۱۱۰٫۰۰ تثبیت شود. ۱۰۰% از شاخص‌های ترند و ۷۵% از اسیلاتورها با این سناریو موافق بودند. و در نهایت این پیش‌بینی کاملاً درست از آب درآمد. این جفت‌ارز بی‌وقفه از ۶ ژانویه به شمال حرکت کرد و چهارشنبه ۳۱ مارس به بالاترین مقدار خود یعنی ۱۱۰٫۹۵ رسید. اصلاحی به سمت جنوب که مدت‌ها بود انتظارش می‌رفت این بار هم اتفاق نیفتاد و این جفت‌ارز جلسه معاملاتی را در ۱۱۰٫۶۵ به پایان رساند.
 • ارزهای دیجیتال: بیت‌کوین دوباره با حرکتی طوفانی به سمت آستانه ۶۰۰۰۰ دلار در حرکت است. در زمان نوشتن این گزارش، حداکثر قیمت آن تا به حال ۶۰۱۷۰ دلار بوده است. هرچند به‌محض این‌که این ارز دیجیتال که محک سایر ارزها است به این نقطه شاخص نزدیک شد موج دیگری از فروش‌ها از راه رسید و باعث پولبک شد. اگرچه این عقب‌نشینی به اندازه کافی بزرگ نبود. و این نشان می‌دهد که افراد کمی وجود دارند که بخواهند در این سطح بیت‌کوین را از دست بدهند. سرمایه‌گذاران منتظر جهشی به بالا هستند. و این اصلاح‌های کوچک به آنها فرصت می‌دهد تا ذخیره توکن‌هایشان را مجدداً در هنگام پولبک پر کنند.
  مقدار زیادی از بیت‌کوین‌ها به والت‌های سرد می‌روند که نشان می‌دهد که نهادهای بزرگ یا اصطلاحاً «نهنگ»ها منتظر رشد بیشتر BTC هستند و آن را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌بینند. اخبار پس‌زمینه‌ای نیز در این اتفاقات سهم داشتند. «کاترین وو» مدیرعامل «ARK Invest» می‌گوید«شاهد آن هستیم که اسکوئر، تسلا، میکرواستراتژی و دیگران در حال خریدن بیت‌کوین هستند». ارزهای دیجیتال حالا بخشی از کسب‌وکار این شرکت‌ها را تعیین می‌کنند. و اعلامیه فروش خودروی تسلا در ازای بیت‌کوین، اکنون به شما اجازه می‌دهد تا در هر منطقه‌ای بدون اتلاف وقت و پولتان برای مبادله ارزهای فیات بتوانید تجارتتان را انجام دهید. او می‌گوید«سیستم پرداخت اصلی پی‌پل هم به مسابقه ارز دیجیتال ملحق شده است. این شرکت قصد دارد تا فرصتی برای پرداخت با بیت‌کوین در کلیه فروشگاه‌هایی که شریکش به مشتریان بدهد و تقریباً ۲۹ میلیون فروشگاه شریک در کل جهان وجود دارد». طبق خبر رویترز، پی‌پل علاوه بر بیت‌کوین قصد دارد تا از پرداخت با بیت‌کوین کش، اتریوم و لایت کوین نیز پشتیبانی کند.
  اکنون می‌توانیم درباره پذیرش تدریجی ارزهای دیجیتال در بخش‌های متنوع اقتصاد صحبت کنیم. هرچند سرمایه‌گذاران بزرگ هنوز درباره نگرش رگولاتورها به این نوع دارائی خیلی نگران هستند. و اولین و مهم‌ترین نگرانی آنها هم مقامات آمریکایی هستند. تعدادی از تحلیل‌گران عقیده دارند تا جایی که بیت‌کوین و آلت‌کوین‌های اصلی به‌عنوان مخزنی از ارزش و سفته‌بازی عمل کنند، رگولاتور آمریکایی چشمش را به روی آنها می‌بندد. اما به‌زودی بیت‌کوین شروع به رقابت با دلار به‌عنوان ابزار پرداخت می‌کند و پرداخت‌های بین‌المللی حتی در حد اندک نیز می‌توانند به شدت نظر مقامات را تغییر دهند. و این شامل اقدامات پی‌پل و سایر سیستم‌های پرداخت نیز می‌شود و واکنش منفی از سوی آنها را در پی خواهد داشت. نمونه‌ای از این مشکل، ارز لیبرا از فیسبوک بود که در نطفه خفه شد.
  در حال حاضر همان‌طور که گفتیم بیت‌کوین تلاش می‌کند تا جای پای محکمی بالای ۶۰۰۰۰ دلار پیدا کند و ارزش کل بازار آن در اولین روز آوریل به ۱٫۹۹۳ میلیارد دلار رسید اما جمعه به سطح ۱٫۹۳۶ میلیارد دلار برگشت. باید توجه داشت که دامیننس بیت‌کوین در بازار نیز در هفت روز گذشته کمی کاهش پیدا کرده و از ۵۹٫۵۶% به ۵۷٫۸۸% رسیده است. بعلاوه سهم آن در بازار ارز دیجیتال نیز در روز ۱ آوریل به ۵۵٫۵۰% افت کرده است. دلیل این موضوع بسته شدن پوزیشن‌های لانگ در شرایطی بود که جفت‌ارز USD/BTC به افق ۶۰۰۰۰ دلار رسید.
  شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال نیز دوباره صعودی شده است. این شاخص در این هفته ۲۰ نقطه افزایش پیدا کرد و از ۵۴ به ۷۴ رسید و به منطقه بیش‌خرید قوی نزدیک شد.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و خلاصه بررسی‌هایمان را به شما ارائه کنیم:

 • USD/EUR : اروپا در حال آماده شدن برای موج جدید ویروس کرونا است. نرخ واکسیناسیون اگرچه صعودی است اما کند است. فقط ۱۶٫۵% از جمعیت اتحادیه اروپا حداقل یک تزریق را تا به حال دریافت کرده‌اند در حالی که این میزان در آمریکا ۴۵٫۶% است. یک ماه تعطیلی سراسری دیگر می‌تواند وضعیت را بدتر کند. در غیاب برنامه‌ای برای تحریک اقتصاد شبیه به برنامه آمریکا، این شرایط می‌تواند حمایت بیشتری را از دلار ایجاد کند و به یورو فشار بیاورد. تحلیل‌گرانی از بانک ژاپنی «دایوا سکیوریتیز» می‌گویند دلار اکنون نه فقط توسط سفته‌بازان بلکه توسط مدیران دارائی نیز خریداری می‌شود. و به عقیده آنها در حینی که اقتصاد آمریکا بهبود پیدا می‌کند و بازده اوراق خزانه صعودی است، شاخص DXY دلار بالا خواهد رفت. این سناریو توسط متخصصانی از «نوردیا مارکتز» نیز حمایت می‌شود و آنها انتظار دارند که جفت‌ارز USD/EUR  تا سطح ۱٫۱۵۰۰ افت کند.
  از سوی دیگر، اقدامات محرک افراطی آمریکا می‌تواند باعث داغی بیش از حد اقتصاد آمریکا شود. بعلاوه طبق تخمین‌های سازمان تجارت جهانی، مازاد دلارها در کشور منجر به افزایش تقاضا برای واردات به میزان ۱۱٫۴% خواهد شد. اکثر این تقاضا توسط صادرات از آسیا و اروپا تأمین خواهد شد. اگر کشورهای منطقه یورو نرخ واکسیناسیون را خیلی شدید افزایش دهند آنگاه این آمادگی به نفع ارز اروپایی خواهد بود. اکنون تحلیل گرافیکی، ۷۵% از اسیلاتورها و ۹۵% از اندیکاتورهای روند در D1 به رنگ قرمز هستند. هرچند ۲۵% مابقی اسیلاتورها هنوز نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد. این تصویر در H4 کاملاً متفاوت می‌شود: حدود نیمی از اندیکاتورها در این نقطه به رنگ سبز هستند.
  ۵۵% از متخصصان انتظار دارند که این جفت‌ارز هفته آینده رشد کند اگرچه وقتی به سمت پیش‌بینی ماهانه می‌رویم، تعداد آنها به ۶۵% افزایش پیدا کند. اهداف خرس‌ها هم ۱٫۱۷۰۰ و مقدار پایین نوامبر ۲۰۲۰ یعنی ۱٫۱۶۰۰ هستند. اهداف گاوها ۱٫۱۸۸۵ و ۱٫۲۰۰۰ هستند. درباره رویدادهای هفته آینده باید به انتشار شاخص ISM فعالیت تجاری در بخش خدمات در دوشنبه ۵ آوریل، انتشار یادداشت‌های جلسه FOMS   مربوط به فدرال رزرو آمریکا در چهارشنبه ۷ آوریل و سخنرانی رئیس این سازمان، «جروم پاول» در پنجشنبه ۸ آوریل اشاره کنیم.
 • USD/GBP: پول بریتانیا شاید مثل دو ماه اول ۲۰۲۱ همچنان به رشدش ادامه بدهد. به‌خصوص اگر سرمایه‌های بزرگ کشور که به دلیل برگزیت فرار کرده بودند دوباره به کشور برگردند. پوند ضمناً به دلیل موفقیت‌های مراحل اولیه واکسیناسیون کووید-۱۹ پشتیبانی می‌شود. هرچند شاید این واکسیناسیون به دلیل مشکلات بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، کسری بودجه و کسری تجاری بزرگ کشور کافی نباشد.
  در حال حاضر اکثریت متخصصان (۶۵%) کاملاً درباره آینده ارز بریتانیا خوش‌بین هستند. ۱۵% تضعیف آن را پیش‌بینی می‌کنند و ۲۰% باقیمانده بر روند ساید اصرار دارند. سطح ۱٫۳۸۵۰ را می‌توان به‌عنوان منطقه حمایت/مقاومت هشت هفته گذشته در نظر گرفت. تحلیل گرافیکی، حرکت ساید به‌موازات این سطح را نشان می‌دهد. مرزهای دامنه معاملاتی در H4  در نقاط ۱٫۳۸۵۰-۱٫۳۷۵۵ قرار دارند. این مرزها در D1 کمی عریض‌تر هستند و در ۱٫۴۰۰۰-۱٫۳۶۷۰ مشاهده می‌شوند.
  ۸۵% اسیلاتورها و ۷۰% از اندیکاتورهای روند در D1 به شمال اشاره دارند. ضمناً رنگ سبز در ۷۵% از اندیکاتورهای روند در H4 مشاهده می‌شود. اما در اینجا ۶۰% از اسیلاتورها به رنگ خاکستری خنثی هستند و ۲۰% قرمز یا سبز هستند.
 • JPY/USD: بارها نوشته‌ایم که نرخ این جفت‌ارز شدیداً تحت تأثیر بازده اوراق آمریکا قرار می‌گیرد. هرچند بانک ژاپن نتوانسته است تصمیم بگیرد که به افزایش بازده در اوراق بهادار آمریکا چه واکنشی نشان دهد و با اوراق بهادار خودش نیز باید چه‌کار کند. اگر بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا و قیمت‌های کالا همچنان افزایش پیدا کنند و رگولاتور ژاپنی واکنشی به این موضوع نشان ندهد، ممکن است ین ضربه سختی بخورد. و ین تا به حال نیز زیان کاملاً ملموسی را تجربه کرده است و در سه ماه گذشته بیش از ۸۰۰ نقطه نسبت به دلار از دست داده است.
  در حال حاضر ۸۵% از اندیکاتورهای روند در H4 و ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند در D1 به سمت شمال هستند. ۶۰% از اسیلاتورها در H4 و ۶۵% در D1 نیز به همین جهت هستند و بقیه سیگنال‌ها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد.
  و یک تصویر خیلی جذاب و غیرمنتظره در حین بررسی نظرات تحلیل‌گران دیده می‌شود. در پیش‌بینی هفتگی ۷۰% از تحلیل‌گران طرف‌دار اصلاح به جنوب هستند و ۳۰% طرف‌دار روند ساید هستند. اما صفر رأی به رشد این جفت‌ارز داده شده است. بعلاوه وقتی به سمت پیش‌بینی ماهانه حرکت می‌کنیم، تعداد حامیان روند خرسی تا ۹۰% افزایش پیدا می‌کند. پیش‌بینی گرافیکی در هر دو تایم‌فریم نیز از سناریوی خرسی حمایت می‌کند. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱۱۰٫۳۵، ۱۰۹٫۸۵، ۱۰۹٫۰۰ و ۱۰۸٫۵۰. نزدیک‌ترین سطح مقاومت ۱۱۱٫۰۰ است و اهداف گاوها ۱۱۱٫۷۰ و ۱۱۲٫۲۰ هستند.
 • ارزهای دیجیتال: همان‌طور که بارها گفتیم، «نهنگ‌ها» ذخایر عظیمی از بیت‌کوین را در والت‌های سرد ذخیره کرده‌اند. «گلسنُد» معتقد است که نه‌تنها حجم دارائی‌های ارز دیجیتال فریز شده در حال رشد است بلکه تعداد این سرمایه‌گذاران بلندمدت نیز در حال افزایش است. مثلاً «ایستن استری اسپتالن» میلیاردر نروژی نگرشش نسبت به بیت‌کوین را ظرف فقط یک روز تغییر داده است! او در ۱۸ مارس فعالانه تقاضا می‌کرد که مقامات اتحادیه اروپا این ارز دیجیتال را ممنوع کنند. و یک روز بعد ... او در کارگزاری ارز دیجیتال نروژی به نام «میرایکس» سرمایه‌گذاری کرد و گفت «وقتی حقایق تغییر می‌کنند من نیز تغییر می‌کنم.» . شاید میلیاردر نروژی دیگری به نام «کیل انگه روکه» که شرکت خاصی برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین افتتاح کرده بود باعث این تغییر نظر او شده باشد. اسپتالن می‌گوید «نمی‌توانم اجازه بدهم که او پول درآورد اما من در نیاورم».
  بنابراین آیا فرصتی برای پول درآوردن از بیت‌کوین به همین زودی‌ها وجود خواهد داشت؟ در طول چرخه جاری، قیمت این ارز دیجیتال تقریباً ۵۰۰% از اکتبر ۲۰۲۰ رشد کرده است و بالاترین قیمت خودش را به بالای ۶۰۰۰۰ دلار رسانده است. بیت‌کوین در دو ماه اول ۲۰۲۱ یک رالی را تجربه کرد اما در ماه مارس به مانع خورد. هرچند طبق نظر تعدادی از متخصصان، داده‌های تاریخی نشان می‌دهند که بعد از رولبک در ماه مارس، ممکن است رشد بیت‌کوین در آوریل ادامه پیدا کند. «دنی اسکات» رئیس کارگزاری «CoinCorner » در مکالمه‌ای با فوربس می‌گوید «این فصل شاید عاملی تعیین‌کننده باشد، آوریل همیشه زمان مهمی بوده است زیرا نشان‌دهنده پایان دوره مالیاتی بریتانیا و آمریکا است. اگر از اطلاعات تاریخی شروع کنیم آوریل ممکن است در نهایت با نوسان روبه‌بالا همراه باشد.»
  بنابراین داده‌ها نشان می‌دهند که بیت‌کوین در ۱۰ سال گذشته به طور متوسط ۵۱% در آوریل رشد کرده است. اگر این سناریو تکرار شود آنگاه قیمت آن ممکن است در انتهای ماه به ۸۰۰۰۰ دلار برسد. فقط دو ماه منفی آوریل وجود دارند: در سال ۲۰۱۴ (منفی ۶ درصد) و در سال ۲۰۱۵ (منفی ۴%). اما هر دوی این زمان‌ها در چرخه‌های خرسی اتفاق افتاده‌اند و بنابراین بررسی «احساس کنونی در صنعت» در هنگام بررسی اهمیت دارد. «اسکات» می‌گوید «در حال حاضر ما تا حد زیادی یک دوره گاوی را تجربه می‌کنند و مُمنتوم به‌صورت دائمی هر هفته شکل می‌گیرد.» اگر سطوح فیبوناچی را در نمودارهای جفت‌ارز USD/BTC پیاده کنیم، اهداف بعدی ممکن است سطوح ۷۳۰۰۰ دلار و ۹۲۰۰۰ دلار باشند.
  در اینجا جا دارد که نظر «ویلی وو» تحلیل‌گر محبوب ارز دیجیتال را نقل کنیم که می‌گوید مرحله نهایی رشد انفجاری نرخ اولین ارز دیجیتال را امسال شاهد خواهیم بود. اما ضمناً این آخرین مرحله از یک چرخه گاوی سه‌ساله نیز خواهد بود. اکنون نرخ بیت‌کوین در یک نقطه پایین محلی است و فروش ذخایر BTC اصلاً توجیهی ندارد. وو عقیده دارد «باید دیوانه باشیم که الان بیت‌کوین بفروشیم. حجم عظیمی از بیت‌کوین در این نقطه پایین محلی خریداری می‌شود». او با اشاره به آمار کارگزاری ارز دیجیتال Coinbase به‌عنوان یک نمونه، بر نظر خودش تأکید می‌کند. جالب است که علی‌رغم این خوش‌بینی در طرف‌داران فردی ارز دیجیتال، ۷۰% از تحلیل‌گران انتظار رشد بیت‌کوین را ندارند را بلکه برعکس انتظار افت جفت‌ارز USD/BTC را تا شاخص ۵۰۰۰۰ دلار در ماه آوریل دارند.
  و در پایان این بررسی «دستگاه جادویی» بعدی را تحت تیتر فرعی سنتی «هک‌های زندگی ارز دیجیتال» به شما معرفی می‌کنیم. گروهی از مشتاقان ارز دیجیتال، کنسول بازی پرتابل «Game Boy» را برای ماینینگ ارز دیجیتال استفاده کرده‌اند. ویدئویی در این باره در کانال یوتیوب منتشر شده است. فقط پردازشگر ۴ مگاهرتزی شارپ آن مستقیما برای ماینینگ استفاده شده است. هرچند این اختراع احتمالاً باعث نمی‌شود تا سازنده‌هایش میلیونر شوند: تست‌ها نشان‌دهنده که با نرخ بیت‌کوین ۵۵۰۰۰ دلار آنها ۵۰ هزار سال نیاز دارند تا ۱ دلار ماین کنند.

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۵ آوریل تا ۹ آوریل ۲۰۲۱1

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطالب، توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیستند که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.:


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید