2021 مارس 13

نخست نگاهی به رویدادهای هفته گذشته می‌اندازیم:

 • EUR/USD حتماً به یاد دارید که«جروم پاول» رئیس فدرال رزرو با سخنرانی‌اش در ۴ فوریه، بازارهای سهام آمریکا را به معنای واقعی کلمه پایین کشید. «پاول» هیچ واکنشی نسبت به جهش بازده اوراق خزانه آمریکا که در بالاترین مقدار سالانه‌شان بسته شدند، نشان نداد. هم‌زمان به احتمال سخت‌گیرانه‌تر کردن سیاست پولی اشاره کرد.
  و اگرچه رئیس فدرال رزرو تأکید داشت که اقتصاد آمریکا با حرارت بیش از حد خیلی فاصله دارد و هنوز نیازی به افزایش نرخ بهره نمی‌بیند اما بازارهای مختلف، سخنرانی او را اشاره‌ای به تغییر احتمالی در سیاست پولی تفسیر کردند. در واکنش به این شرایط، بازده اوراق خزانه در کنار ارزش دلار صعود کرد و بازار سهام افت کرد. S&P500 بیش از ۱۲۰ نقطه افت کرد و میانگین صنعتی داوجونز بیش از ۳۰۰ نزول کرد.
  ولی روز سه‌شنبه ۹ مارس همه چیز تغییر کرد. رشد قوی سهام شرکت‌های تکنولوژیک، آمارهای مثبت بازار نیروی کار و رشد دارائی‌های خانوار و لایحه‌ای که رئیس‌جمهور جو بایدن در بسته محرک جدید به ارزش 1.9 تریلیون دلار امضا کرد، سرانجام باعث صعود دوباره بازار سهام آمریکا شدند. نه تنها شاخص S&P500 افتش را کاملا جبران کرد بلکه این شاخص به بالاترین مقدار تاریخی خودش رسید و به مقدار 3.960 دست پیدا کرد. برعکس، سودآوری اوراق خزانه بلندمدت ثابت باقی ماند. و علی‌رغم این حقیقت که حجم تقاضاهای ثبت شده، ۲٫۳۸ برابر بیشتر از حجم انتشار اوراق بود و سرمایه‌گذاران خارجی حدود ۲۰% از اوراق بهادار با حجم کل ۳۸ میلیارد دلار را خریدند اما بازده اوراق خزانه ثابت ماند.
  جفت‌ارز EUR/USD  پنجشنبه ۱۱ مارس به دلیل همین عوامل به ارتفاع ۱٫۱۹۹۰ رسید. هرچند نتوانست به سطح ۱٫۲۰۰۰ برسد. اطلاعیه مدیریت ECB درباره افزایش نرخ خرید اوراق قرضه در برنامه PEPP (برنامه خرید اضطراری همه‌گیری جهانی) باعث افت بیشتر این جفت‌ارز و تضعیف یورو شد. اما این اطلاعیه به‌اندازه کافی متقاعدکننده نبود و اطلاعاتی درباره افزایش مقیاس PEPP در آن بیان نشده بود. به همین دلیل افت این جفت‌ارز قابل‌توجه نبود و هفته را در سطح ۱٫۱۹۵۰ به پایان رساند.
 • GBP/USD : متخصصان زیادی به اکنون این فکر می‌کنند که آیا ۲۴ فوریه، پوند از بالاترین مقدار خودش عبور می‌کند؟ آیا وقت آن رسیده که پوند با دلار تثبیت شود؟ این ارز بریتانیایی از دهه سوم مارس ۲۰۲۰ تابه‌حال، رشد چشمگیر ۲۸۳۰ نقطه‌ای را نسبت به دلار نشان داده است (از ۱٫۱۴۱۰ تا ۱٫۴۲۴۰). در این مدت، شاهد حرکت ساید جفت‌ارز GBP/USD در راستای نقطه محوری ۱٫۳۹۰۰ در دوهفته گذشته بودیم. حد بالایی این دامنه معاملاتی به‌وضوح قابل ترسیم است: نقطه مقاومت این جفت‌ارز در نقطه ۱٫۴۰۰۰ قرار دارد. دو سطح حمایت نیز به‌عنوان سطح پایینی عمل می‌کنند: نزدیک‌ترین حمایت در ۱٫۳۸۵۰ و حمایت بعدی در ۱٫۳۷۷۵ قرار دارد.
  چارت GBP/USD هفته گذشته خیلی شبیه به چارت EUR/USD بود. این شباهت نشان می‌دهد که هم پوند و هم یورو، بازیگران خیلی مستقلی در بازار نیستند و گروگان سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا و نرخ اوراق قرضه دولت آمریکا هستند. این جفت‌ارز که هفته پنج‌روزه قبل را در ۱٫۳۸۴۰ آغاز کرد، کل هفته در دامنه بالایی حرکت می‌کرد و قوس آخر آن نیز در ۱٫۳۹۲۵ بود.
 • USD/JPY: ارز ژاپنی ین در هفته‌های اخیر از نقاط مهم مسیرش یکی پس از دیگری عبور کرده است و جفت‌ارز USD/JPY به بالاترین مقدار هشت‌ماهه خودش رسیده است. معامله‌گران زیادی از این‌که پوزیشن‌های شورت یا لانگ را در چنین وضعیتی باز کنند، می‌ترسند. اکنون این جفت‌ارز ازیک‌طرف در منطقه بیش‌خرید قرار دارد و از طرف دیگر با شتابی که گرفته است همچنان می‌تواند به بالا پرواز کند. در حقیقت هفته گذشته همین اتفاق افتاد: این جفت‌ارز به سطح ۱۰۹٫۲۵ صعود کرد و بعد یک اصلاح تا ۱۰۸٫۳۵ انجام داد و صعود جدیدی تا افق ۱۰۹٫۰۰ اتفاق افتاد و این جفت‌ارز، هفته کاری قبل را در این قیمت پایان رساند.
 • ارزهای دیجیتال: بیت‌کوین ۲۱ فوریه بعد از یک پول‌بک به ۴۳۱۶۰$ و افت بیست و هشت درصدی به قله قیمت خودش در ۵۸۳۴۰ دلار رسید. اندیکاتور‌های مهم نشان می‌دهند که نهنگ‌ها و مؤسسات از این افت قیمت برای خرید دارایی از سرمایه‌گذاران کوچک استفاده کرده‌اند. مثلاً تعداد سفارش‌های خرید بیت‌کوین در محدوده ۰٫۱ میلیون تا ۱ میلیون دلار در صرافی ارز دیجیتال بایننس به رکورد تازه‌ای رسید. و حالا بیست روز بعد بیت‌کوین در ۱۲ مارس مجدداً از مانع ۵۸۰۰۰ دلاری عبور کرده است. هرچند در زمان نوشتن این بررسی هنوز بیت‌کوین نتوانسته از بالاترین مقدار تاریخی خودش عبور کند و در ۵۸۲۴۰ دلار متوقف شده است.
  جفت‌ارز بیت‌کوین همزمان با صعود بازار سهام آمریکا رشد کرد. اگرچه احتمالاً این موضوع فقط یک دلیل رسمی است و شاید دلیل واقعی فعال‌شدن روند گاوی در بازار، این نباشد. روشن بود که طرف‌داران روند گاوی حتما تلاش می‌کنند تا قیمت را به بالای ۶۰۰۰۰ دلار برسانند. تنها سؤال این بود که این اتفاق چه وقت خواهد افتاد؟
  طبق نظر «کریپتوکوانت» تقاضای بیت‌کوین همچنان رشد خواهد کرد ولی تعداد تقاضا در صرافی‌ها به پایین‌ترین مقدار دوساله خود افت کرده است. همان‌طور که متخصصان بلومبرگ در گزارش فوریه خود گفته‌اند، بیت‌کوین در بین طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران در حال تبدیل شدن به دارائی محبوبی است و به‌تدریج جایگزین طلا در پورتفوی آنها می‌شود. طبق نظر نویسندگان این مقاله، کاهش دامنه نوسانات قیمت نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال اصلی واقعاً به جایگزینی برای دارائی‌های سرمایه‌گذاری سنتی تبدیل شده است.
  ارزش بازار کلی ارز دیجیتال نیز دوشادوش بیت‌کوین به افق‌های بالای تازه‌ای رسیده است. در این هفته این ارزش از ۱۴۴۴ میلیارد دلار به ۱۷۵۶ میلیارد دلار رسید. حالا حجم ۲ تریلیون دلار به یک سطح روانی مهم برای ارزش بازار ارز دیجیتال تبدیل شده است.
  جالب است که علی‌رغم رشد بیست درصدی هفتگی جفت‌ارز BTC/USD، برعکس، شاخص ترس و طمع از ۷۷ به ۷۰ افت کرده است که نشان‌دهنده حالت گاوی عمومی بازار است.
  و نکته جالب دیگر این است که سلطه بیت‌کوین بر بازار ارز دیجیتال از اوایل ۲۰۲۱ تابه‌حال از ۷۰٫۴% به ۶۱٫۴% نزول کرده است. اندیکاتورهای ۱۰ آلت کوین برتر نیز پایین رفته‌اند یا ثابت باقی‌مانده‌اند. اما ارزش بازار کل توکن‌های کوچک‌تر از ۱۰٫۳% به ۱۴٫۴% افزایش پیدا کرده است. احتمال کمی دارد که این کوین‌ها بتوانند توجه سرمایه‌گذاران بزرگ را جلب کنند. بنابراین این آمارها فقط می‌توانند نشان دهند که بازیگران اصلی فعالانه از این توکن‌ها برای سفته‌بازی کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و می‌توانیم خلاصه بررسی‌هایمان را این‌طور بیان کنیم:

 • EUR / USD : جلسه فدرال رزرو در تاریخ ۱۷-۱۶ مارس برگزار خواهد شد. ما در هفته آینده منتظر «خلاصه پیش‌بینی‌های اقتصادی» از سوی «کمیته بازار باز (FOMC)»، تصمیم درباره نرخ بهره، تشریح سیاست پولی و کنفرانس خبری مدیریت فدرال رزرو خواهیم بود. نرخ بهره به‌احتمال زیاد تغییری نمی‌کند و در ۰٫۲۵% باقی خواهد ماند. بنابراین پیش‌بینی‌های رگولاتورها خیلی موردتوجه قرار خواهند گرفت. انتظارات بالا، مجدداً شکاف بین شتاب احیای اقتصادی در آمریکا و منطقه یورو را نمایان خواهند کرد. سرمایه‌گذاران نیز نگران امکان سخت‌تر شدن سیاست پولی و موضع مدیریت فدرال رزرو درباره تغییرات بازده‌های اوراق قرضه دولتی هستند. تثبیت بازده‌های ۱۰ ساله در دامنه %۱٫۶-۱٫۵ به بازار سهام کمک خواهد کرد و جفت‌ارز EUR/USD را به بالای ۱٫۲۰۰۰ خواهد رساند.
  کفه ترازوی دلار تابه‌حال سنگین‌تر بوده است. ۷۰% از متخصصان با پشتیبانی تحلیل گرافیکی، ۸۵% از اسیلاتورها و ۸۰% از اندیکاتورهای ترند در D1، انتظار دارند که این جفت‌ارز تا منطقه ۱٫۸۵۰-۱٫۸۰۰ افت کند. در این منطقه، سطح حمایت همچنان SMA دویست روزه در ۱٫۱۸۲۶ است. نزدیک‌ترین حمایت نیز در ۱٫۱۹۰۰ قرار دارد.
  ۲۰% از تحلیل‌گران نیز دیدگاه دیگری دارند و تحلیل گرافیکی در H4 از دیدگاه آنها حمایت می‌کند. در مورد اندیکاتورهای تکنیکال در این تایم فریم نیز تفسیرهای تحلیل‌گران همچنان مبهم و آشفته هستند. توجه کنید که وقتی از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه حرکت می‌کنیم، تعداد متخصصانی که از بازار گاوی حمایت می‌کنند تا ۶۰% افزایش پیدا می‌کند. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱٫۲۰۲۵، ۱٫۲۰۶۰، ۱٫۲۱۷۰، ۱٫۲۲۰۰ و ۱٫۲۲۷۰.

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۵ تا ۱۹ مارس ۲۰۲۱1

 • GBP/USD : علاوه بر جلسه فدرال رزرو آمریکا، جلسه بانک انگلستان هم پنجشنبه ۱۸ مارس برگزار خواهد شد. احتمال دارد که نتیجه این جلسه به اندازه جلسه فدرال رزرو در آن سوی اقیانوس اطلس، اثری بر سرمایه‌گذاران نداشته باشد. هرچند اطلاعات مربوط به مسیر احیای اقتصادی بریتانیا و چشم‌اندازهای آن قطعاً در این جلسه ارائه خواهند شد. بازار درباره این‌که روابط با اتحادیه اروپا بعد از برگزیت چگونه خواهد بود نیز نگران است.
  در حال حاضر نظرات متخصصان به سه بخش مساوی تقسیم می‌شوند. یک‌سوم از آنها همراه با تحلیل گرافیکی در H۴ عقیده دارند که این جفت‌ارز همچنان در دامنه معاملاتی ۱٫۴۰۰۰ – ۱٫۳۷۷۵ باقی خواهد ماند. یک‌سوم دیگر با پشتیبانی تحلیل گرافیکی در D1 انتظار صعود تا ۲۴ فوریه به مقدار بالای ۱٫۴۲۴۰ را دارند. و در نهایت یک‌سوم باقیمانده منتظر هستند که این جفت‌ارز تا منطقه ۱٫۳۶۰۰ افت کند.
 • USD/JPY: هفته آینده تعیین می‌کند که آیا نزول ارز ژاپنی متوقف خواهد شد و صعود جفت‌ارز USD/JPY  پایان می‌یابد یا خیر. سه عامل کلیدی وجود دارند: بازده اوراق قرضه آمریکا، جلسه فدرال رزرو آمریکا و جلسه بانک ژاپن در جمعه ۱۹ مارس که سیاست این بانک برای آینده نزدیک در آن اعلام می‌شود.
  باید به این نکته اشاره کنیم که افت اخیر یِن و رشد USD/JPY در ۱۲ مارس با افزایش حجم همراه بود. این شرایط نشان می‌دهد که علاقه بازیگران بزرگ به تداوم روند صعودی این جفت‌ارز هنوز کم نشده است. این روند می‌تواند با تثبیت بازده اوراق بهادار آمریکا یا فروش دارائی‌های ریسکی، معکوس شود.
  اما در زمان نگارش این تحلیل، ۵۵% از متخصصان انتظار دارند که این جفت‌ارز همچنان بتواند تا منطقه ۱۱۱٫۰۰-۱۰۹٫۵۰ صعود کند. ۲۰% از متخصصان نیز طرف‌دار حرکت ساید هستند و ۲۵% طرف‌دار افت این جفت‌ارز هستند. تقریباً ۱۰۰% از اندیکاتورهای ترند هم در H4 و هم D1 به رنگ قرمز هستند. ۸۰% اسیلاتورها در H4 نیز قرمز هستند اما ۳۵% از اسیلاتورها در D1  این سیگنال را می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد که نشانه‌ای از اصلاح احتمالی نزولی قابل‌توجه است. با حرکت از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه می‌بینیم که ۸۰% از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز نزول کند و به منطقه ۱۰۵٫۰۰ برگردد. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱۰۸٫۳۵، ۱۰۶٫۶۵، ۱۰۶٫۱۰ و ۱۰۵٫۷۰.
 • ارزهای دیجیتال: به‌خاطر دارید که «مایک نووگراتز» رئیس بانک ارز دیجیتال «گلکسی دیجیتال» در اوایل ماه مارس، پیش‌بینی‌اش از نرخ BTC در انتهای سال ۲۰۲۱ را به‌سرعت تغییر داد. این بانکدار گفت «احساس می‌کنم بیت‌کوین بین ۴۲۰۰۰ و ۶۰۰۰۰ دلار باقی خواهد ماند و سپس شاهد پرش بزرگی به ۱۰۰۰۰۰ دلار خواهیم بود»
  تیم بلومبرگ نیز نظر مثبتی درباره نرخ این ارز دیجیتال اصلی دارد. آنها در گزارش فوریه‌شان می‌گویند«بعد از این‌که بیت‌کوین از ۵۰۰۰۰ دلار عبور کرد فرصتی برای تست قیمت‌های بالاتر ایجاد شد. تقاضا برای این دارائی در حال افزایش است و اندیکاتورهای اقتصاد کلان نیز در حال بهبود هستند». طبق نظر تحلیل‌گران بلومبرگ، بیت‌کوین امسال می‌تواند به ۱۰۰۰۰۰ دلار برسد و ارزش آن همچنان در بلندمدت افزایش خواهد یافت.
  خب به گفته «مایک نووگراتز» بیت‌کوین چه مدت بین ۴۲۰۰۰ و ۶۰۰۰۰ دلار باقی خواهد ماند؟ آیا در آستانه پرش بزرگی هستیم؟
  عده‌ای از متخصصان بدبین هستند. آنها به این نکته اشاره می‌کنند که ماینرها در حال خرید تعداد بیشتر و بیشتری از کارت‌های ویدئویی روی چیپ‌های جدید هستند که به قیمت‌های بالاتر و کمبود این کارت‌ها در بازار منجر می‌شود. این وضعیت تا حدی یادآور دسامبر ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ یعنی زمانی است که دوران اوج ماینینگ با ریزش بازار به پایان رسید و بسیاری از ماینرها از بین رفتند و زمستان ارز دیجیتال آغاز شد. متخصصان می‌گویند این بار شاید زمستانی در راه نباشد اما احتمال وقوع یخ‌بندان‌های شدید زیاد است.
  هزینه برق ماینینگ در بلندمدت مانع از رشد دارائی‌های دیجیتال می‌شود. این هزینه‌ها دائماً در حال افزایش هستند و کل فرایند ماینینگ در جهان، به اندازه کشور هلند انرژی مصرف می‌کند. سرانجام به نقطه‌ای می‌رسیم که برای تولید فقط یک واحد بیت‌کوین به انرژی کل جهان نیاز خواهیم داشت و این حقیقت، طبق نظر آینده‌شناسان «دانشگاه سینگولاریتی» به مانع غیرقابل‌عبوری برای بازار ارز دیجیتال تبدیل می‌شود.
  هرچند اگر بدبین‌ها طرف‌دار روند خرسی هستند، قطعاً خوش‌بین‌هایی هم وجود دارند. طبق نظر «کیتی وود» سرمایه‌گذار ARK، قیمت بیت‌کوین در حال حاضر بیشترین همبستگی را با قیمت‌های املاک دارد. اما او عقیده دارد که در آینده بیت‌کوین شبیه به ابزارهای کم ریسکی مثل اوراق قرضه خواهد شد و به پورتفوی پیشنهادی سرمایه‌گذاران وارد می‌شود. «وود» به CNBC گفته است «فکر می‌کنم که بیت‌کوین شبیه به بازارهای درآمد ثابت رفتار خواهد کرد، ما با تداوم بازار گاوی اوراق قرضه ۴۰ ساله مواجه بوده‌ایم. و تعجبی ندارد اگر این رده دارائی به بخشی از پورتفوی سرمایه‌گذاری تبدیل شود. شاید پورتفوی سرمایه‌گذاری به ۶۰% سهام، ۲۰% اوراق و ۲۰% ارز دیجیتال تبدیل شود.»
  «جسی پاول» مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال «کراکن» پیش‌بینی می‌کند که نرخ بیت‌کوین طی ۱۰ سال آینده به ۱ میلیون یا بیشتر برسد. او می‌گوید«در حال حاضر فقط حدس می‌زنیم اما اگر بیت‌کوین را بر حسب دلار ارزش‌گذاری کنید آنگاه می‌فهمید که ارزش آن به سمت بی‌نهایت میل خواهد کرد» رئیس «کراکن» در گفتگویی با خبرنگاران بلومبرگ می‌گوید بیت‌کوین نهایتاً جایگزین همه ارزهای فیات اصلی خواهد شد که از پشتوانه طلا یا سایر فلزات گران‌بها برخوردار نیستند. هرچند او نیز موافق است که ریسک نوسانات شدید بازار وجود دارد و قیمت‌ها هر روز می‌تواند «۵۰% افت یا صعود کند.» بنابراین پاول عقیده دارد که در هنگام سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین باید بیت‌کوین را حداقل پنج سال در پورتفویتان نگهدارید.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطالب، توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیستند که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید