2021 فوریه 27

نخست نگاهی به اتفاقات هفته گذشته می‌اندازیم:

 • EUR/USD : همان‌طور که انتظار داشتیم، سخنرانی رئیس فدرال رزرو کاملاً جذاب بود. «جروم پاول» گزارش شش‌ماهه‌ای درباره سیاست پولی را به کنگره ارائه کرد که نشان می‌داد اوضاع احیای اقتصادی آمریکا آن‌قدر که انتظارش را داشتیم، خوب نیست. جهش فعالیت اقتصادی در تابستان ۲۰۲۰ با کند شدن نرخ رشد دنبال شده است. روند کاهش بیکاری کند شده است و هزینه‌های خانوار نیز افزایش پیدا نکرده‌اند.
  پس از ناآرامی‌هایی که در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد، توجه زیادی به تفاوت‌های اجتماعی-جمعیتی معطوف شد اما حتی تصویر کنونی هم خیلی ایدئال نیست. طبق نظر فدرال رزرو، نرخ بیکاری آمریکاییان «سفید» برابر با ۵٫۷% است درحالی‌که این نرخ در اسپانیایی‌تبارها، ۸٫۶% و در آفریقایی آمریکایی‌ها رقمی بالاتر و برابر با ۹٫۲% است. ضمناً تفاوت‌هایی جنسیتی نیز در این آمارها مشاهده می‌شوند: در ماه گذشته سال ۲۰۲۰ مردان ۱۶۰۰۰ شغل جدید را به دست آوردند درحالی‌که زنان برعکس، ۱۴۰۰۰۰ شغل را از دست دادند.
  مطالب بالا در مجموع، تردیدهایی را درباره احیای زودهنگام اقتصاد آمریکا ایجاد می‌کند و منجر به کاهش احساس ریسک شده و به بازار سهام و دلار آمریکا ضربه زده است. سرمایه‌گذاران توجهشان را به اوراق قرضه دولتی بلندمدت معطوف کرده‌اند. از آغاز سال ۲۰۲۱ ، بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله از ۰٫۹۱% به ۱٫۵۶% جهش داشته است و اخیراً رشد این اوراق به شکل خاص قابل‌توجه بوده است. به همین دلیل، شاخص‌های سهام (به‌خصوص سهام شرکت‌های تکنولوژی) نیز با سرعت در حال نزول هستند. مثلاً S&P500 ظرف فقط دو روز یعنی ۲۵ و ۲۶ فوریه تا ۳٫۸% نزول کرد درحالی‌که Nasdaq Composite بیش از ۳% کاهش داشت. شاخص دلار DXY نیز به‌تدریج در حال نزدیک شدن به مقدار پایین سال ۲۰۱۸ خودش است و امسال حدود ۹% افت کرده است.
  در این شرایط، اکثر تحلیل‌گران (۶۵%) انتظار دارند که دلار تضعیف شود و به منطقه ۱٫۲۲۰۰ تا۱٫۲۳۰۰ برسد : در نقطه بالای همین هفته در روز ۲۵ فوریه، جفت‌ارز EUR/USD به ۱٫۲۲۴۵ نزدیک شد. هرچند به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران پس از آن ذهنیتشان را تغییر دادند و متوجه شدند که رشد بازده اوراق خزانه بلندمدت مستقیماً بر رشد نرخ وام‌دهی مصرف‌کننده کنونی تأثیر می‌گذارد. و فوراً بحران وام ۲۰۰۸ را به‌خاطر آوردند که شروع سلسله‌ای از ورشکستگی‌های بزرگ بود. به همین دلیل، دلار کمی تقویت شد و جفت‌ارز EUR/USD به منطقه ۱٫۲۰۷۰-۱٫۲۱۰۰ افت کرد – جایی که قبلاً چند بار در دسامبر گذشته در آن قرار گرفته بود. فقط یک چیز درباره این شرایط می‌توان گفت: سردرگمی بازار و عدم شفافیت درباره چشم‌اندازهای اقتصادهای اروپایی و آمریکایی.
 • GBP/USD : همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، سخنرانی نخست‌وزیر «بوریس جانسون» در دوشنبه ۲۵ فوریه و همین‌طور انتظار داده‌های مثبت از بازار کار آمریکا در سه‌شنبه ۲۳ فوریه همچنان جفت‌ارز GBP/USD را به مقدار بالای ۲۰۱۸ هُل داد و آن را به ارتفاع ۱٫۴۲۴۰ رساند. البته دینامیک‌های این جفت‌ارز تحت تأثیر وقایعی قرار نگرفت که در آمریکا اتفاق می‌افتادند. بنابراین جفت‌ارز GBP/USD با تکرار منحنی EUR/USD در پنجشنبه 25 فوریه به سمت جنوب حرکت کرد به‌خصوص چون در منطقه بیش خرید قرار داشت و دلیلی برای سود بردن از پوند لازم بود.
  این جفت‌ارز در روز جمعه ۳۵۵ نقطه افت کرد و به نقطه پایین محلی ۱٫۳۸۸۵ رسید. پس از آن یک جهش روبه‌بالا اتفاق افتاد و معاملات در ۱٫۳۹۳۰ پایان یافت.
 • USD/JPY : هفته قبل گفتیم که این جفت‌ارز در حال حرکت در کانال ساید میان‌مدت ۱۰۲٫۶۰ تا۱۰۷٫۰۰ است. فقط ۳۵% از متخصصان عقیده داشتند که این جفت‌ارز هنوز حرکتش به مرز بالایی دامنه معاملاتی را تکمیل نکرده است. ۷۵% از اسیلاتورها و ۸۰% از اندیکاتورهای ترند در D1 در حالت ساید بودند که وزن بیشتری به این پیش‌بینی می‌داد و سرانجام مشخص شد که این پیش‌بینی کاملاً صحیح بوده است. جفت‌ارز USD/JPY  در نیمه دوم جمعه ۲۶ فوریه به رکورد بالای ۲۶ هفته‌ای خودش در ۱۰۶٫۷۰ رسید. و در قوس نهایی به ارتفاع ۱۰۶٫۵۵ رسید.
 • ارزهای دیجیتال: مکرراً نوشته بودیم که وجود سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ در بازار ارز دیجیتال، یک شمشیر دو لبه است. از یک سو، این سرمایه‌گذاران می‌توانند با قدرت بازار را به بالا هل دهند واز سوی دیگر اگر سودها را تثبیت کنند، آنها می‌توانند قیمت‌ها را سرکوب کنند. بعلاوه اقدامات و احساسات این نهادها به شدت وابسته به اقدامات و احساسات رگولاتورها و سایر سازمان‌های دولتی هستند. ما همه این پیش‌بینی‌ها را در هفته گذشته کاملاً حس کردیم.
  پس از آنکه بیت‌کوین به مقدار بالای کل تاریخ ۵۸۲۷۵$ در ۲۱ فوریه رسید سرمایه‌گذاران به دنبال دستیابی به مقدار بالای ۶۰۰۰۰$ بودند. هرچند، بعدا معکوس شدن ناگهانی روند و افت سریع ۲۳ درصدی تا ۴۴۹۸۵$ اتفاق افتاد. سپس ریباند به ۵۰۰۰۰ دلار را شاهد بودیم و بعد مجدداً افت قیمت به ۴۴۰۰۰ $مشاهده شد.
  طبق نظر بسیاری از متخصصان، اعلامیه رئیس سابق فدرال رزرو و وزیر خزانه‌داری کنونی یعنی «جانت یلن» درباره ماهیت سفته‌بازی ارز دیجیتال  و امکان استفاده از پولشویی، ماشه و عامل اصلی ذخیره انبوه سود توسط «نهنگ‌ها» بود. تحلیلگر «اسون هنریش» عقیده دارد که وزیر خزانه‌داری واقعاً علیه بیت‌کوین اعلام جنگ کرده است.
  جانت یلن گفت «ارزهای دیجیتال می‌توانند پرداخت‌های سریع‌تر و ارزانی را فراهم کنند. اما موضوعات زیادی از جمله حفاظت از مصرف‌کننده و پول‌شویی را باید بررسی کرد». ضمناً او به احتمال افتتاح ارزی دیجیتال خود بانک مرکزی (CBDC) اشاره کرد.
  افت بیت‌کوین به دلیل افت شاخص‌های جهانی شرکت‌های تکنولوژی و آغاز واکسیناسیون بزرگ مقیاس علیه ویروس کرونا افزایش یافت اما عامل اصلی این افت، موضع‌گیری دولت آمریکا بود.
  طبق نظر بلومبرگ، به دلیل نزول نرخ بیت‌کوین، ایلان ماسک رئیس تسلا و اسپیس ایکس، جایگاه نخست ثروتمندترین مردان جهان را از دست داده است. قیمت سهام تسلا ۸٫۶% افت کرد و ماسک به همین دلیل ۱۵٫۲ میلیارد دلار از دارائی‌اش را از دست داد. هم‌زمان، طبق نظر بلومبرگ افت بیت‌کوین ممکن است تا حدی به دلیل اظهارنظر خود ماسک باشد که قیمت‌های ارزهای دیجیتال را بیش از حد بالا دانسته بود. بی‌جهت نیست که می‌گویند کلام، نقره است اما سکوت، طلا است. بهتر است ماسک دهانش را بسته نگه داردJ.
  البته وقتی عده‌ای ضرر می‌کنند، عده‌ای دیگر سود می‌کنند. مثلاً «بیتپیناس» گزارش داد که برخی مشتریان بورس ارز دیجیتال فیلیپین به نام PDAX به دلیل وقوع اشتباه‌های فنی توانستند بیت‌کوین را تقریباً ۱۰ برابر ارزان‌تر از قیمت بازار بخرند. یکی از کاربران تأیید کرد که بیت‌کوین‌هایی به ارزش ۳۰۰۰۰۰ پزو (۶۱۵۰ دلار) خریده است درحالی‌که قیمت بازار بیت‌کوین حدود ۵۰۰۰۰ دلار بوده است و پس از آن ارز دیجیتال را به والت خودش منتقل کرده است. روز بعد PDAX نامه‌ای را برای او فرستاده و درخواست کرده که بیت‌کوین‌ها را برگرداند اما وکیل خریدار ادعا می‌کند که «تراکنش قانونی و طبق قوانین جاری بوده است و PDAX نمی‌تواند یک‌جانبه تراکنش‌ها را فسخ کند.» مشتری دیگر این بورس ارز دیجیتال نیز به نحو غیرمنتظره‌ای ۴۰ میلیارد پزوی فیلیپین یا ۸۲۰ میلیون دلار را در حسابش دید. هنوز خبری منتشر نشده است که آیا او توانسته است این «هدیه بزرگ» PDAX  را از حسابش برداشت کند یا خیر.
  به‌طورکلی میزان قابل‌اطمینان بودن بورس‌های ارز دیجیتال همچنان موضوعی دردناک است. طبق نظر سازمان «BDCenter Digita» ، بورس‌های «کراکن»، «کوین بِیس» و «بایننس» امن‌ترین بورس‌ها هستند. دراین‌بین می‌توان به شرکت کارگزاری NordFX  نیز اشاره کرد که مشتریان آن می‌توانند تراکنش‌هایشان را با ارز دیجیتال انجام دهند و سپرده‌هایی از این ارزها در این کارگزاری داشته باشند. طی ۱۳ سال فعالیت این کارگزار حتی یک هک نیز برای آن اتفاق نیفتاده است و یک پنی از وجوه مشتریان از دست نرفته است.
  غروب جمعه ۲۶ فوریه، جفت‌ارز BTC/USD در منطقه ۴۶۰۰۰ دلار در حال معامله بود. ارزش کل بازار آن از ۱۶۲۵ میلیارد دلار به ۱۴۱۰ میلیارد دلار افت کرد. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال نیز نهایتاً از ناحیه بیش‌خرید قوی به منطقه خنثی افت کرد و از ۹۳ به ۵۵ رسید. هنگامی‌که به آلت‌کوین‌ها می‌رسیم، هم اخبار خوبی داریم و هم اخبار بد. مثلاً شرکت تکنولوژیک آمریکایی «انویدیا»، بزرگ‌ترین توسعه‌دهنده GPU ها، برنامه‌هایی را برای انتشار یک سری از کارت‌های گرافیکی اعلام کرده که به شکل خاص برای ماین‌کردن اتریوم طراحی شده‌اند. طبق نظر CNBC می‌توان انتظار داشت که این کارت‌های گرافیکی در ماه مارس جاری برای فروش عرضه شوند.
  اما به نظر نمی‌رسد که دوران سخت و دشوار ریپل به پایان برسد. یکی از بزرگ‌ترین خدمات انتقال پول جهان به نام «مانی گرم» به دلیل ادعاهای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) علیه ریپل از استفاده از این محصول مبتنی بر توکن XRP خودداری کرد. علاوه بر مانی گرم، «کوین بیس» و «اوکی کوین»، «گلکسی دیجیتال» ، «Bitstamp» ، «B2C2» ، «‌ای تورو» و «کاراکن» نیز به دلیل ادعاهای SEC از پشتیبانی از XRP خودداری کردند. شرکت مدیریت دارائی «Grayscale Investments» انحلال تراست سرمایه‌گذاری مبتنی بر  XRP را اعلام کرد و «21Shares» نیز توکن ریپل را از محصولات معامله شونده بورس خودش حذف کرده است. به‌این‌ترتیب ریپل تا ۴۵% از ارزش خودش را در هفته گذشته از دست داد و جفت‌ارز XRP/USD در غروب ۲۶ فوریه در ارزش ۰٫۴۲ دلار معامله شد.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که توسط روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی ارائه شده‌اند را بررسی کرده‌ایم و به‌عنوان یک خلاصه می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • EUR/USD: اعدادی که در بخش اول بررسی ارائه کردیم نظر مدیریت فدرال رزرو آمریکا را تأیید می‌کنند که همچنان خیلی زود است که از قطع برنامه تسهیل مقداری (QE) و افزایش نرخ بهره صحبت کنیم؛ بنابراین فدرال رزرو همچنان به سیاست پول نرم خودش ادامه خواهد داد حتی در شرایطی که افزایش انتظارات تورمی زیادی ایجادشده باشند که دلیل آنها، دوبرابر شدن ترازنامه فدرال رزرو در سال گذشته است.
  هرچند فقط آمریکا نیست که با مشکل افزایش بدهی ملی روبرو است. اروپا هم مشکلات مشابهی را تجربه می‌کند و نرخ بهره در آنجا حتی کمتر از آن سوی اقیانوس اطلس است. سودآوری اوراق بهادار دولتی اروپایی نیز در حال افزایش است. به همین دلیل، نرخ اوراق ۱۰ ساله در آلمان اکنون به بالاترین مقدار یازده ماهه خود رسیده است.
  به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که توازن بین مشکلات و دستاوردهای اروپا و آمریکا همچنان در سطحی ثابت باقی می‌ماند و نوسانات موقت کوچکی را شاهد هستیم که در حرکت ساید سه‌ماهه جفت‌ارز EUR/USD قابل‌مشاهده است. اگر نگاهی به نمودار بیندازیم می‌توانیم ببینیم که این جفت‌ارز از دسامبر ۲۰۲۰ در اکثر مواقع در دامنه معاملاتی نسبتاً محدود EUR/USD با کمی نفوذ به بالا تا ۱٫۱۹۵۰ و ۱٫۲۳۵۰ حرکت کرده است.
  در بازه کوتاه‌مدت، ۷۰% تحلیل‌گران عقیده دارند که این جفت‌ارز همچنان تا منطقه ۱٫۱۹۵۰  تا ۱٫۲۰۰۰ نزول می‌کند. ۷۵% از اسیلاتورها در H4 نیز از این نظر حمایت می‌کنند و 25% اسیلاتورهای باقیمانده، سیگنال‌هایی را می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد. درباره اسیلاتورها در D1 نیز شاهد سهم تقریباً برابر رنگ‌های قرمز، سبز و خاکستری خنثی هستیم و 95% از اندیکاتورهای ترند در H4 و 65% از اندیکاتورها در D1 به رنگ قرمز هستند.
  اما تحلیل گرافیکی در هر دو تایم فریم به ما ترجیح حرکت رو به بالای این جفت‌ارز را نشان می‌دهد. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱٫۲۱۷۰، ۱٫۲۲۴۰ و ۱٫۲۲۷۰. هرچند پس از این هل داده شدن به سمت شمال، تحلیل گرافیکی در D1 نزول این جفت‌ارز در ماه مارس تا حمایت ۱٫۱۹۵۰ را نشان می‌دهد.
  و در هفته آینده با اتفاقات اندکی مواجه هستیم. نخست اینکه منتظر سخنرانی‌های «کریستین لاگرید» رئیس ECB در دوشنبه ۱ مارس و سخنرانی «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو آمریکا در پنجشنبه ۴ مارس روبرو خواهیم بود. آمارهای بازارهای مصرف‌کننده آلمان و اتحادیه اروپا نیز در یکم، دوم و چهارم مارس منتشر خواهند شد. اندیکاتورهای فعالیت تجاری ISM در بخش‌های تولید و بخش خصوصی در آمارهای کلان آمریکا نیز روزهای دوشنبه و چهارشنبه منتشر خواهند شد. و علاوه‌برآن، داده‌های بازار کار نیز چهارشنبه و جمعه منتشر خواهند شد. بعلاوه طبق پیش‌بینی‌ها، افزایش قابل‌توجه مشاغل جدید ایجاد شده در خارج از بخش کشاورزی آمریکا (NFP) – از ۴۹۰۰۰ به ۱۴۸۰۰۰ شغل – امکان‌پذیر است.
 • GBP/USD: ابتدا نگاهی به اندیکاتورهای تکنیکال می‌اندازیم: ۹۰% از اندیکاتورها در H4 به سمت جنوب هستند، ۱۰% در ناحیه بیش‌فروش هستند و فقط ۱۵% در D1 به سمت جنوب هستند، ۵۰% به سمت شمال و ۳۵% خنثی هستند. اندیکاتورهای ترند به این صورت هستند: ۸۰% در H4 به جنوب میل دارند، ۲۰% به سمت شمال هستند و ۲۵% هم در D1 به سمت جنوب و ۷۵% به سمت شمال هستند.
  تحلیل گرافیکی در D1 گرایش ساید را در دامنه ۱٫۳۸۶۰ تا ۱٫۴۲۴۰ نشان می‌دهد. روشن است که به این دلیل که این جفت‌ارز هفته قبل را نزدیک به مرز پایینی این کانال به پایان رسانده بود، در آینده کمی به سمت بالا حرکت می‌کند. ۶۰% از متخصصان با این پیش‌بینی موافق هستند. سطوح مقاومت ۱٫۳۹۶۰، ۱٫۴۰۵۵، ۱٫۴۰۸۵ و ۱٫۴۱۷۵ هستند. ۳۰% دیگر از متخصصان عقیده دارند که این جفت‌ارز، مرز پایینی کانال ۱٫۳۸۶۰ را خواهد شکست و بعد حوالی ۱٫۳۸۰۰ حمایت می‌شود و به منطقه ۱٫۳۶۰۰ تا ۱٫۳۷۶۰ خواهد رفت. باید توجه داشت که وقتی از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه حرکت می‌کنیم، تعداد حامیان روند خرسی به ۶۵% افزایش پیدا می‌کند.
 • USD/JPY: گرایش نزولی چندماهه این جفت‌ارز در ششم ژانویه متوقف شد و حرکت به شمال و رفتن به کانال صعودی مشاهده شد. طبق تحلیل گرافیکی در D1، جفت‌ارز USD/JPY تقریباً حالا به مرز بالایی خودش رسیده است که در منطقه ۱۰۶٫۷۰ تا ۱۰۷٫۰۰ قرار دارد و به‌زودی باید جهشی به عقب به سمت جنوب داشته باشد. ۲۵% از اسیلاتورها که سیگنال‌هایی درباره قرارگرفتن این جفت‌ارز در بیش‌خرید نشان می‌دهند از این سناریو حمایت می‌کنند. روشن است که ۷۵% مابقی اسیلاتورها و ۱۰۰% از اندیکاتورها در هر دو تایم فریم اکنون به رنگ سبز هستند.
  یک‌سوم از متخصصان طرف‌دار حرکت گاوی هستند، یک‌سوم به روند خرسی رأی می‌دهند و یک‌سوم موضعی خنثی دارند. هرچند در حرکت از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه، ۷۵% از تحلیل‌گران رأی می‌دهند که این جفت‌ارز در دامنه معاملاتی میان‌مدت ۱۰۲٫۶۰ تا ۱۰۷٫۰۰ باقی می‌ماند (در بخش اول بررسی این ناحیه ذکر شد) و بنابراین منتظر بازگشت به منطقه مرکزی در ۱۰۵٫۰۰ باقی می‌مانند. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱۰۶٫۱۰ و ۱۰۵٫۷۰. ۲۵% مابقی متخصصان عقیده دارند که این جفت‌ارز می‌تواند به منطقه ۱۰۸٫۰۰-۱۰۸٫۵۰ برسد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای 01 تا 05 مارس 20211

 • ارزهای دیجیتال: محبوبیت و اهمیت ارزهای دیجیتال همچنان در حال افزایش است. طبق نظر «BDCenter Digital» ، دوازده پست از ۱۰۰ پست توییتر درباره ارز دیجیتال هستند. در عرض فقط یک هفته از ۷ تا ۱۴ فوریه، کاربران توییتر بیش از ۶۷۵۰۰۰ بار نام بیت‌کوین را بردند. آخرین رکورد مربوط به ۱۰ ژانویه بود هنگامی‌که تعداد پست‌های هفتگی که از بیت‌کوین نام می‌بردند به ۵۷۶۰۰۰ پست رسیده بود. در کل تعداد کاربران ارز دیجیتال به بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در بیش از ۱۵۰ کشور رسیده است.
  علی‌رغم افت هفته گذشته، آغاز سال ۲۰۲۱ به‌طورکلی شروع سال خوبی برای بیت‌کوین بود. این جفت‌ارز در ۱ ژانویه در ۲۸۸۰۰ دلار آغاز شد و در زمان نوشتن این مطلب در ۴۶۰۰۰ دلار معامله می‌شود و رشد تقریباً ۶۰% را تجربه کرده است. و حالا شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال نهایتاً از حالت بیش‌خرید قوی افت کرده است و از ۹۳ به منطقه خنثی یعنی ۵۵ رسیده است.
  البته معنای این اطلاعات این نیست که قیمت‌های جفت‌ارز BTC/USD فوراً پرواز خواهد کرد. هرچند اتفاقاتی که در جریان است به سرمایه‌گذاران امید می‌دهد که پیش‌بینی‌های مثبت بسیاری از متخصصان و استادان ارز دیجیتال به واقعیت تبدیل شود. به‌خاطر دارید که «لیزا ادواردز» ، خواهر «کرگ رایت» که ادعا می‌کند خالق بیت‌کوین است، پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت‌کوین به ۱۴۲۰۰۰ دلار افزایش پیدا خواهد کرد. او بر مبنای تئوری امواج الیوت، می‌گوید این طلای دیجیتال در می‌۲۰۲۱ به ۹۰۰۰۰ دلار افزایش پیدا خواهد کرد و در ژانویه ۲۰۲۲ به ۵۵۰۰۰ دلار افت پیدا خواهد کرد و در مارس ۲۰۲۳ با جهشی فوق‌العاده به ۱۴۲۰۰۰ دلار خواهد رسید.
  طبق نظر «آنتونی پومپلیانو» هم‌بنیان‌گذار «مورگان کرک دیجیتال» ممکن است بیت‌کوین در پایان این دهه به ۵۰۰ هزار دلار و در بلندمدت حتی به ۱ میلیون دلار برسد.
  هرچند شاید به دلیل احیای سریع اقتصاد جهانی پس از رکود ناشی از همه‌گیری کرونا، رشد قیمت‌های ارز دیجیتال متوقف شود. در این صورت بانک‌های مرکزی برنامه‌های تسهیل مقداری را به عقب برمی‌گردانند و نرخ‌های بهره را بالا می‌برند و خرید دارائی‌ها و چاپ پول ارزان را متوقف می‌کنند. به‌این‌ترتیب سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین پناهگاه‌های امن ممکن است به‌سرعت کاهش پیدا کند.
  خب هفته گذشته چه اتفاقی برای ارزهای دیجیتال افتاد؟ یک اصلاح موقتی بود یا شروع «زمستان جدید ارز دیجیتال»؟ هنوز پاسخ این سؤال را نمی‌دانیم. هرچند اکثریت قاطع متخصصان (۷۰%) عقیده دارند که جفت‌ارز BTC/USD  در بهار به منطقه ۶۰۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰ دلار خواهد رسید. ۳۰% مابقی تحلیل‌گران بدبینی‌شان را با اعدادی در محدوده ۵۰۰۰- ۳۰۰۰ دلار بیان می‌کنند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطالب، توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیستند که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید