2021 فوریه 6

ابتدا اتفاقات هفته گذشته را مرور می‌کنیم:

 • EUR/USD : دلار در طول هفته رشد کرد و نیروی لازم برای این رشد از خوش‌بینی درباره احیای فوری اقتصاد آمریکا تأمین شد. میزان شیوع ویروس کرونا به‌سرعت در حال نزول است: در فاصله فقط سه هفته بعد از اوج شیوع ویروس، میانگین متحرک ۷ روزه شیوع ویروس تقریباً ۵۰% افت کرده و واکسیناسیون موفق با بسته کمک اقتصادی جدیدی تکمیل شده است که معمولاً به شکوفایی اقتصادی در آمریکا ختم می‌شود.
  و این همان نکته‌ای است که باعث سردرگمی شده است و اقتصاددانان زیادی را گیج کرده است. با شیوع همه‌گیری جهانی در پایان ماه فوریه گذشته، همبستگی واضح معکوسی بین دلار و شاخص‌های سهام به وجود آمد. پس از ریزش سریع اولیه، به لطف مشوق‌های مالی (QE)، نرخ بهره پایین‌تر و پمپاژ پول ارزان به اقتصاد آمریکا، شاخص‌های سهام S&P500، داو جونز، نزدک بالا رفتند و شاخص دلار DXY نزول کرد.
  حالا به سال ۲۰۲۱ رسیده‌ایم ولی همه چیز برعکس شده است. برخلاف داده‌های اقتصادی خوب و انتظار تزریق " واکسن" مالی جدید به ارزش تقریباً ۲ تریلیون دلار، افزایش احساس خطر و شاخص‌های سهام همچنان ادامه پیدا کرده است. اما به‌موازات این موضوع، بازده اوراق خزانه بلندمدت آمریکا و دلار نیز رشد کرده‌اند.
  متخصصان زیادی معتقدند که " نباید چنین اتفاقی می‌افتاد". سیاست پولی نرم و پمپاژ نقدینگی به بازار باید به تضعیف پول رایج منجر می‌شد و نه برعکس. شاید هم اصلا این اتفاق مربوط به قدرت دلار نباشد بلکه ضعف رقبای آن و قبل از هر چیز، ضعف یورو مربوط باشد.
  جفت‌ارز EUR/USD که دوشنبه کار خودش را در ۱٫۲۱۳۵ آغاز کرد، روز دوشنبه ۰۵ فوریه به نقطه پایین موضعی خود در ۱٫۱۹۵۰ رسید و برای اولین‌بار طی ۱۰ هفته گذشته حمایت ۱٫۲۰۰۰ را از دست داد. سپس همبستگی بین بازار سهام و دلار مجدداً از مثبت به منفی تغییر کرد، S&P500 به رشدش ادامه داد درحالی‌که DXY افت خود را آغاز کرد؛ بنابراین جفت‌ارز EUR/USD دوباره بالا رفت و این دوره پنج‌روزه را در نرخ ۱٫۲۰۵۰ به پایان رساند.
 • GBP/USD: ما قبلاً پیش‌بینی کرده بودیم که بانک انگلستان در جلسه پنجشنبه ۴ فوریه خودش هم حجم خرید اوراق قرضه ۸۹۵ میلیارد پوند و هم نرخ بهره ۰٫۱% را تغییر ندهد. همین اتفاق هم افتاد و هیچ تغییری در سیاست پولی انگلستان ایجاد نشد. اما هم‌زمان پوند طی چند ساعت به شدت ۱۳۵ نقطه علیه دلار تقویت شد و از ۱٫۳۵۶۵ به ۱٫۳۷۰۰ جهش کرد.
  نکته اصلی، نتایج جلسه بانک نبود بلکه انتظارات بازار بود. کمیته بانک انگلستان با رأی‌گیری مخفی تصمیم گرفت تا پارامترهای کلیدی سیاست خودش را تغییر ندهد. برخی سرمایه‌گذاران انتظار داشتند تا شکافی در این کمیته ایجاد شود و تعدادی از اعضای آن از نرخ‌های منفی حمایت کنند ولی این شکاف ایجاد نشد و نتیجه آراء ۹ به صفر بود.
  نرخ بهره منفی قطعاً باعث ریزش پوند می‌شد اما به دلیل خوش‌بینی مسئولان درباره رشد اقتصاد بریتانیا، پوند نجات پیدا کرد. به عقیده این مسئولان به لطف واکسیناسیون، تولید ناخالص داخلی کشور در سال جاری به شاخص‌های پیش از کووید ۱۹ خواهد رسید و شاخص قیمت مصرف‌کننده نیز در شروع سال ۲۰۲۲ به ۲% افزایش پیدا خواهد کرد.
  تصمیم بانک انگلستان که با رأی‌گیری مخفی اتخاذ شد کنارگذاشتن نرخ‌های منفی در آینده نزدیک بود که باید جریان‌های به درون سرمایه به کشور را تشویق کند و این تصمیم به‌وضوح توسط جفت‌ارز GBP/USD که همچنان در جمعه ۰۵ فوریه رشد کرد و جلسه هفتگی را در ۱٫۳۷۳۵ به پایان رساند، به نمایش درآمد.
 • USD/JPY : حرکت این جفت‌ارز در اکثر موارد به این‌که در ژاپن چه اتفاقی می‌افتد بستگی ندارد بلکه به اتفاقات آمریکا بستگی دارد و در آمریکا، شاخص دلار DXY، شاخص‌های سهام و همین‌طور بازده اوراق قرضه دولتی آمریکایی بالا رفتند. اتفاقی که هفته قبل هم افتاده بود.
  این جفت‌ارز در ۲۷ ژانویه، مرز بالایی کانال نزولی میان‌مدت که از پایان مارس گذشته در آن حرکت کرده بود را شکست و با شیب تندی بالا رفت. اگرچه اکثریت قاطع اسیلاتورها و اندیکاتورهای روند هم در Η4 و هم در D1 ، روند روبه‌بالا را نشان می‌دادند اما فقط ۳۰% از متخصصان از بین کل تحلیل‌گران به رشد بیشتر رأی دادند. اما این پیش‌بینی آنها بود که کاملاً دقیق از آب درآمد و این جفت‌ارز جمعه ۵ فوریه در نقطه اوج خود به ارتفاع ۱۰۵٫۷۵ رسید و پس از آن یک اصلاح اتفاق افتاد و این رقم در نهایت به ۱۰۵٫۳۵ رسید.
  ارزهای دیجیتال: در بررسی قبلی‌مان به این نکته اشاره کردیم که روندهای گاوی دوباره در حال قدرت پیداکردن هستند و مُمنتوم روبه‌بالای دیگری در بیت‌کوین ایجاد کرده‌اند. ضمناً گفتیم که مسئله اصلی بازار ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ رگولاتورها خواهند بود که هدفشان این است که این بخش را با تمام قدرت تحت کنترل خودشان درآورند.
  سرمایه‌گذاران نهادی که کار خود را از نیمه دوم ۲۰۲۰ آغاز کرده بودند به تعیین کنندگان اصلی رشد تبدیل شده‌اند. علاوه بر صندوق‌های تخصصی مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری «گری اسکیل» و شرکت‌های تکنولوژی مثل «میکرو استراتژی» ، دانشگاه‌های هاروارد، «ییل» و «میشیگان» هم تملک ارزهای دیجیتال را با استفاده از منابعی که با این هدف به آنها اهدا شده‌اند، آغاز کرده‌اند. حتی غول‌های محافظه‌کار صندوق بازنشستگی دولت آمریکا مثل CalPERS نیز دارائی‌های دیجیتال خریده‌اند. اگرچه این نهادها به دلیل موضوعات رگولاتوری خیلی محتاطانه عمل می‌کنند و در حال حاضر مقدارهای بسیار اندکی از پول‌هایشان را در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
 • به یاد دارید که به‌محض اینکه جفت‌ارز BTC/USD در ۸ ژانویه به بالاترین سطح تاریخی خودش رسید و از $۴۲۰۰۰ بالاتر رفت و ارزش بازار ارز دیجیتال از ۱ تریلیون دلار فراتر رفت، «کریستین لاگرید» ، رئیس رگولاتور اروپایی گفت که بیت‌کوین یک دارائی با سفته‌بازی زیاد است که برای انجام " تجارت غیرمعمول" و پول‌شویی استفاده می‌شود. «جانت یلن» دبیر خزانه‌داری جدید آمریکا نیز به همکارش در آن سوی اقیانوس پیوست و به گفته او " ارزهای دیجیتال نگرانی خاصی ایجاد می‌کنند و بسیاری از آنها برای تأمین مالی فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌شوند". هم «لاگرید» و هم " یلن" گفتند که تنظیم جدی این بازار ضروری است. هرچند هر دوی آنها درباره دلیل اصلی این نگرانی سکوت کردند ولی کاملاً روشن است که بیشترین دغدغه دولت‌ها، ازدست‌رفتن کنترلشان بر منابع پولی است.
  بااین‌وجود بعد از اظهارات رئیس ECB و وزیر خزانه‌داری آمریکا، قیمت بیت‌کوین به زیر ۳۰۰۰۰$ افت کرد. هرچند بازار در پایان ژانویه سر عقل آمد و نرخ این کوین اصلی دوباره بالا رفت.
  جفت‌ارز BTC/USD غروب جمعه ۵ فوریه در ناحیه ۳۸۰۰۰$ معامله می‌شد و کل ارزش بازار این ارز دیجیتال به سطح بالایی رسید و تا سطح ۱٫۱۶ تریلیون دلار بالا رفت. شاخص «ترس و طمع ارز دیجیتال» هم به عدد ۸۱ رسید ولی در ناحیه بیش‌خرید قرار داشت و همچنان فاصله زیادی با مقدار حداکثر خودش دارد.
  متخصصین «گلسنود» عقیده دارند که تعداد آدرس‌های BTC فعال منحصربه‌فرد در ژانویه به ۲۲٫۳ میلیون رسیده است. یکی از تحلیل‌گران می‌گوید" این بالاترین نرخ در تاریخ بیت‌کوین تابه‌حال است". جهش ماه ژانویه این آدرس‌ها، رکورد قبلی ۲۱ میلیون آدرس فعال متعلق به دسامبر ۲۰۱۷ را شکست.
  ماینرهای BTC نیز شاخص‌هایی نزدیک به رکورد قبلی را ثبت کردند. علی‌رغم ۳۰% افت قیمت بیت‌کوین، ژانویه ماه بسیار خوبی برای این " کسب‌وکار عجیب" بود. ماین کردن ارز دیجیتال اصلی برای آنها ۱٫۱ میلیارد دلار درآمد داشت (در دسامبر ۲۰۱۷ مقدار حداکثر ۱٫۲ میلیارد دلار ثبت شده بود). تولید اتریوم نیز به رکورد ۰٫۸۳ میلیارد دلار رسید و ۱۲۰% از رقم دسامبر ۲۰۲۰ فراتر رفت.

 

برای پیش‌بینی هفته آینده، خلاصه‌ای از دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تحلیل تکنیکال و گرافیکی انجام شده‌اند را ارائه می‌کنیم:

 • EUR/USD : ظاهراً در حال حاضر وضعیت همچنان به نفع دلار است. سرمایه‌گذاران با پیش‌بینی رشد انفجاری اقتصاد آمریکا آماده هستند تا از جنبه دیگر ماجرا یعنی افزایش بدهی ملی که پس از بسته بعدی محرک اقتصادی ایجاد می‌شود، چشم‌پوشی کنند. بازده‌های اوراق خزانه بلندمدت در حال افزایش است و اسپرد بین اوراق قرضه آمریکا و اروپا درحال‌رشد است و این روند، دلار را تقویت می‌کند و به ارز اروپایی فشار می‌آورد؛ بنابراین بازده اوراق دولتی ده‌ساله آمریکا به حدود ۱٫۱۵% رسیده است و پتانسیل رشد آن هنوز از بین نرفته است. در اینجا می‌توانیم جملات " کریستین لاگرید" را در نظر بگیریم که ECB کاملاً مخالف تضعیف یورو نیست.
  نکات بالا باعث می‌شوند تا ۷۰% از متخصصان، ۸۵% از اسیلاتورها، ۷۰% از اندیکاتورهای روند و تحلیل گرافیکی در D1 با هم توافق داشته باشند که دلار در روزهای آینده همچنان رشد خواهد کرد و جفت‌ارز EUR/USD افت خواهد کرد. سطح‌های حمایت عبارت‌اند از: ۱٫۱۹۵۰، ۱٫۱۸۸۵، ۱٫۱۸۰۰ و ۱٫۱۷۵۰. هرچند اگر به‌جای پیش‌بینی ماهانه از پیش‌بینی هفتگی استفاده کنیم، وضعیت تغییر می‌کند و در اینجا ۶۰% از متخصصان و تحلیل‌های گرافیکی منتظر هستند تا این جفت‌ارز به منطقه ۱٫۲۲۰۰-۱٫۲۳۰۰ برگردد. هدف هم مقدار بالای ژانویه یعنی ۱٫۲۳۵۰ است و نزدیک‌ترین مقاومت در ۱٫۲۱۷۵ قرار دارد. اتفاقات اقتصادی مهم هفته آینده، انتشار داده‌های بازار مصرف‌کننده در آلمان و آمریکا هستند که چهارشنبه ۱۰ فوریه منتشر خواهند شد.
 • GBP/USD : آیا بازار همچنان می‌تواند خوش‌بینی گاوی خودش به ارز بریتانیا را تا مدتی حفظ کند؟ ۶۵% از تحلیل‌گران عقیده دارند که این جفت‌ارز همچنان تا مدت کوتاهی موفق خواهد بود و مقاومت ۱٫۳۷۵۰ را می‌شکند و تا ارتفاع ۱٫۳۸۰۰ بالا خواهد رفت و احتمالاً ۵۰-۲۵ نقطه بالاتر می‌رود. تحلیل گرافیکی، ۸۵% از اسیلاتورها همین‌طور ۱۰۰% از اندیکاتورهای ترند در H4 و D1 با هم بر سر این نتیجه توافق دارند. هرچند ۱۵% از اسیلاتورها در حال حاضر سیگنال‌های روشنی درباره بیش‌خرید شدن این جفت‌ارز به ما می‌دهند. ۳۵% مابقی متخصصان هم ناحیه ۱٫۳۷۰۰-۱٫۳۷۵۰ را مانع مهم غیرقابل‌عبوری می‌دانند و طبق نظر آنها حمایت در ۱٫۳۷۰۰ شکسته شده است و این جفت‌ارز ابتدا ۱۰۰ نقطه پایین خواهد رفت و بعد به منطقه ۱٫۳۴۸۵-۱٫۳۵۰۰ می‌رسد.
  از اتفاقاتی که باید به آنها توجه کرد می‌توان به سخنرانی روز چهارشنبه ۱۰ فوریه رئیس بانک انگلستان، «انردو بیلی» و انتشار داده‌های GDP مربوط به فصل سوم ۲۰۲۰ در روز جمعه ۱۲ فوریه اشاره کرد.
 • USD/JPY : اکثر متخصصان (۷۰%) با حمایت تحلیل گرافیکی در D1، ۷۵% از اسیلاتورها و ۸۰% از اندیکاتورهای ترند انتظار دارند که این جفت‌ارز همچنان حداقل تا ناحیه ۱۰۶٫۰۰-۱۰۶٫۲۵ رشد کند. هدف بعدی ۱۰۷٫۰۰ است و نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۰۵٫۷۵ قرار دارد.
  ارزهای دیجیتال: نکات مثبت و نکات منفی
 • البته حمایت سرمایه‌گذاران نهادی از ارزهای دیجیتال، نکته مثبتی است. این حمایت می‌تواند باعث رشد بیشتر بیت‌کوین شود. هرچند این حقیقت که بازار ارز دیجیتال حالا به شدت به احساسات این گروه تقریباً کوچک بستگی دارد و این احساسات هم به نوبه خود به احساسات مسئولان دولتی بستگی دارد، خبر بدی است. یک مثال روشن هم افت سی‌درصدی جفت‌ارز BTC/USD در ماه ژانویه است.
  هرچند اقدامات دولتی فقط به بازار ارز دیجیتال فشار نمی‌آورند بلکه آن را به بالا هم هل می‌دهند. رئیس‌جمهور جو بایدن آمادگی خودش برای بسته محرک جدیدی به ارزش تقریباً ۲ تریلیون دلار را اعلام کرده است. این خبر خوبی است چون قطعاً مقداری از این منابع به بازار دارائی دیجیتال سرازیر خواهند شد.
  اما مثلاً سال نوی چینی نکته مثبتی برای این بازار است یا منفی؟ سال نو قطعاً برای مردم خوب است و تعطیلات مفرحی با هدایا و آتش‌بازی را خلق می‌کند ... اما طبق نظر عده‌ای از متخصصان شاید ارزش بیت‌کوین مجدداً با آغاز سال نوی چینی افت کند. ضمناً در این مورد قیمت این کوین اصلی نه‌تنها از سوی بانک‌های مرکزی بلکه از سوی سرمایه‌گذاران کوچکی که دارائی‌های ارز دیجیتال خودشان را به فیات انتقال می‌دهند تا هدایای سال نو برای دیگران بخرند هم تهدید می‌شود.
  این رویداد در چین اتفاق می‌افتد جایی که تعداد زیادی از مالکان ولت‌های بیت‌کوین تا ۱۰۰۰۰ دلار در آنجا متمرکز هستند و طبق نظر متخصصان شرکت سرمایه‌گذاری «Stack Funds» چون رسم بر این است که سال نوی چین خیلی پرزرق‌وبرق برگزار شود حتماً سرمایه‌گذاران کوچک منابع مالی‌شان را قبل از تعطیلات برداشت می‌کنند. بعلاوه – این متخصصان می‌گویند " نمودارهای سال‌های گذشته نشان می‌دهند که ارزش بازار بیت‌کوین در حوالی تعطیلات کاهش پیدا می‌کند.".برای تایید یا رد این پیش‌بینی لازم نیست خیلی منتظر بمانیم چون سال نوی چینی همین جمعه 12 فوریه است و تعطیلات سال نو از 11 تا 17 فوریه ادامه پیدا خواهد کرد.
  حالا درباره اتریوم صحبت کنیم. این آلت‌کوین پیش‌گام همچنان نتایج چشمگیری را کسب می‌کند. از آغاز سال تاکنون قیمت آن ۱۳۰% افزایش پیدا کرده و افزایش قیمت آن در سال ۲۰۲۰ به ۴۴۸% رسیده است. انتظار برای راه‌اندازی فیوچر این ارز دیجیتال در بورس کالای شیکاگو (CME) که برای دوشنبه ۸ فوریه برنامه ریزی شده است، عامل اصلی تأثیرگذار بر دینامیک‌های قیمت این ارز است.
  پیش‌بینی‌ها درباره تأثیر این رویداد، ضدونقیض هستند. خوش‌بین‌ها ( که اکثریت را تشکیل می‌دهند) این نکته را یادآوری می‌کنند که آغاز فیوچرهای بیت‌کوین در CME به این ارز دیجیتال اجازه داد تا در پایان سال 2017 از نرخ 20000$ عبور کند. بدبین‌ها می‌گویند این اتفاق مصادف با آغاز زمستان ارز دیجیتال در سال 2018 شد. پس این سوال که فیوچرها خوب هستند یا بد، هنوز پاسخ روشنی ندارد.
  ما در ماه دسامبر ۲۰۲۰ وقتی جفت‌ارز  BTC/USD به اوج قبلی ۲۰۰۰۰$ خودش رسید ETH/USD خیلی با نقطه اوج مشابه خودش فاصله داشت و به پتانسیل قابل‌توجه رشد اتریوم اشاره کردیم. حالا می‌توان وضعیت مشابهی را در توکن دیگری به نام لایت‌کوین دید که مدت‌ها بود به آن فکر نمی‌کردیم.
  این کوین در اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد و به فورک اولیه‌ای از بیت‌کوین تبدیل شد که از نظر فنی تقریباً شبیه بیت‌کوین بود. در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷ بالاترین قیمت لایت کوین در حد ۳۷۰$ ثبت شد. پس از آن بود که زمستان ارزهای دیجیتال آغاز شد و یک سال بعد قیمت کوین به ۲۰$ افت کرد و تقریباً ۹۵% ارزش خودش را از دست داد. در حال حاضر مظنه‌های جفت‌ارز LTC/USD در سطح ۱۵۵$ قرار دارد که بیش از دوبرابر کمتر از حداکثر تاریخی این ارز دیجیتال است و می‌تواند به رشد این ارز ختم شود. بعلاوه لایت کوین از نظر برخی پارامترهای مهم حتی از ارز دیجیتال اصلی خودش هم فراتر رفته است مثلاً سرعت تراکنش آن چهار برابر بیشتر از بیت‌کوین است.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید