2021 ژانویه 30

ابتدا آخرین اتفاقات هفته قبل را مرور می‌کنیم:

 • EUR/USD : ظاهراً نبردهای تجاری که رئیس‌جمهور سابق آمریکا ترامپ به راه انداخته بود به‌تازگی به پایان رسیده‌اند. اما حالا می‌توانیم آغاز جنگ " ارزی" جدید را به همه تبریک بگوییم. شاید در آینده ثابت شود که این جنگ هم به همان اندازه نبرد قبلی، مهیج و غیرقابل‌پیش‌بینی هست. این بار بانک مرکزی اروپا به ریاست کریستین لاگارد بود که خصومت‌ها را اعلام کرد. همان‌طور که شاید حدس زده باشید دشمنی هم سر سیستم فدرال رزرو آمریکا بود.
  بارها در اینجا نوشتیم که رشد یورو به دلیل شیوع همه‌گیری جهانی کرونا اتفاق افتاد. این ارز اروپایی از 20 مارس 2020 تا 15 ژانویه 2021 بیش از 1700 نقطه نسبت به دلار افزایش یافت. در حال حاضر رهبری ECB وانمود می‌کند که مشکل اصلی به سطح کنونی نرخ EUR/USD مربوط نمی‌شود و مشکل اصلی، نرخ رشدش است. اما حالا ثابت شده است که مظنه‌های قیمت کنونی هم اهمیت زیادی برای اقتصاد اتحادیه اروپا دارند و اگر این نرخ‌ها پایین بروند برای آنها بد نیست.
  روسای بانک‌های فنلاند و هلند فعالانه سخنرانی می‌کنند و می‌گویند که ECB خیلی درباره نرخ تبادل یورو نگران است و باید اقدامات قاطعی برای تحریک تورم انجام داد . در کنار این، به کاهش بیشتر نرخ بهره هم اشاره دارند. قطعاً جانت یلن این گفته‌ها را دوست ندارد. به یاد دارید که جانت یلن رئیس سابق فدرال رزرو و وزیر خزانه‌داری جدید آمریکا قول داده بود  به هر طریق ممکن، تلاش‌های کشورها را برای کاهش مصنوعی نرخ ارزهایشان متوقف کند.
  خب می‌توانیم تصور کنیم که این چالش، تحمیل شده، پذیرفته شده، و دوئل آغاز شده است. درست از همان ابتدا، اتحادیه‌ی اروپا توسط حامی اصلی‌اش یعنی آلمان مایوس شد. مشخص شد که تورم ژانویه در آلمان از 0.7%- به 1.6%+ رسیده که قطعاً بر رشد شاخص کلی منطقه یورو تاثیر می‌گذارد. اینکه این فعل‌وانفعالات باعث افزایش سرعت قطع برنامه تسهیل کمّی QE متعلق به ECB  می‌شود یا خیر هنوز مشخص نیست. بازار در یک تقاطع قرار گرفته که در مظنه‌های EUR/USD می‌توان به‌راحتی آن را مشاهده کرد: این جفت‌ارز طی دو هفته و نیم گذشته در کانال جانبی تقریبا کم عرض 1.2055-1.2185حرکت کرده است و حتی افت شاخص‌های سهام آمریکا در دوره 27 تا 29 ژانویه هم آن را از این کریدور خارج نکرده است. این جفت‌ارز در پایان هفته به نقطه نهایی 1.2135 رسید.
 • GBP/USD : هفته گذشته اکثر تحلیل‌گران (65%) به اندازه‌ی تحلیل‌های تکنیکال به روند صعودی امید نداشتند. دلیل آن هم عملکرد ضعیف اقتصاد بریتانیا و هشدار نخست‌وزیر بوریس جانسون درباره این بود که سومین دور تعطیلی سراسری شاید تا تابستان ادامه داشته باشد. این شرایط سرمایه‌گذاران را نه فقط وادار کرد که پیش‌بینی‌هایشان درباره پوند را بازنگری کنند، بلکه دوباره بحث درباره سناریویی با نرخ بهره منفی بانک انگلستان را آغاز کرد.
  با نگاه به نمودار این جفت‌ارز می‌توانیم بگوییم که مومنتوم گاوی در حال حاضر از بین رفته است. حتی داده‌های مثبت جدید درباره بازار کار انگلستان که در 26 ژانویه منتشر شدند هم کمکی به پوند نکردند. این جفت‌ارز برای دومین هفته متوالی نتوانست از مقاومت 1.3750 بالاتر برود. تلاطم آن تازه در مسیر نزولی افتاده است. اگرچه در پایان دسامبر از 400 نقطه در هفته بالاتر رفته بود اما اکنون تا 150 نقطه افت کرده است. در پایان این دوره پنج‌روزه، آخرین نوسان در ناحیه سطح مقاومت قوی دیگری در 1.3700 زده شد.
 • USD/JPY : ترند میان‌مدت این جفت‌ارز در انتهای مارس 2020 وقتی شکل گرفت که به‌آرامی در طول کانال نزولی شروع به لغزیدن کرد. بحث‌های زیادی بین متخصصان وجود دارد که آیا این جفت‌ارز می‌تواند این ترند را معکوس کند و از حد بالایی این کانال عبور کند یا خیر.
  هفته قبل فقط 30% از تحلیل‌گران به این تحول رأی داده بودند اما دقیقاً حق با همین افراد بود. ناحیه 104.70-105.00 به‌عنوان هدف گاوها مشخص شده بود که جفت‌ارز USD/JPY جمعه 29 ژانویه به آن رسید. این جفت‌ارز برخلاف یورو و پوند، هم به گزارش‌های بازار کار و هم تراز تجاری آمریکا واکنش مثبت فعالی نشان داد. اما انگیزه اصلی به توزیع مجدد جریان‌های مالی ایجاد شده توسط افت شاخص‌های سهام آمریکا S&P500، داو جونز و نزدک مربوط می‌شد. به همین دلیل این جفت‌ارز به بالاترین نرخ 10 هفته‌ای خودش یعنی 104.95 رسید و جلسه معاملاتی را کمی پایین‌تر در 104.70 به پایان رساند.
 • ارزهای دیجیتال: شاید شوخی به نظر برسد اما ظاهراً پیش‌بینی پیشگویی نیویورکی در حال محقق شدن است. هفته گذشته درباره مارن آلتمن صحبت کردیم که روندهای جفت‌ارز BTC/USD را بر مبنای حرکت ستارگان تعیین می‌کرد. خب او شروع اصلاح ژانویه بیت‌کوین را کاملا به‌دقت پیش‌بینی کرد؛ چون مسیر حرکت عطارد (قیمت BTC) و زحل (اندیکاتور محدودکننده) در آن روز با هم تقاطع داشت. آخرین پیش‌بینی او از «برخی سیگنال‌های مطلوب در پایان ژانویه» صحبت می‌کند.
  در سه هفته گذشته ارزهای دیجیتالی اصلی به حمایت ناحیه $30,000 چسبیده بودند و تلاش می‌کردند تا حتی حمایت را به پایین‌تر بشکنند. به همین دلیل در بسیاری از متخصصان و سرمایه‌گذاران، مقداری بدبینی ایجاد کرده بودند. مثلا اسکات مینرد مدیر سرمایه‌گذاری‌های گاگنهیم پارتنرز گفت که نرخ بیت‌کوین، بالای 35 هزار دلار یا حتی بالای 30 هزار دلار باقی نمی‌ماند، چون در حال حاضر هیچ تقاضای نهادی‌ای وجود ندارد که از قیمت‌های بالاتر از این سطوح حمایت کند.
  هرچند پایان ماه نشان داد که در دوئل بین یک پیشگو و یک متخصص، این پیشگو بوده که پیروز شده است. این جفت‌ارز که در چهارشنبه 27 ژانویه، موقعیت پایین موقتی خودش را در $29,200 پیدا کرد، برگشت و روز جمعه 29 ژانویه به $38,100 رسید. اما بعد از آن بود که معکوس شدن تندوتیز روند دیگری اتفاق افتاد و تا سطح $33,500 افت کرد. خب نتیجه نبرد در زمان نوشتن این بررسی همچنان مشخص نیست.
  اسکات مینرد قطعاً درست می‌گفت که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بزرگ اصلا طرف‌دار ارز دیجیتال نیستند و آنچه در نیمه دوم 2020 اتفاق افتاد را، می‌توان تجربه و آزمایشی از طرف آنها دانست که قصد داشتند با آن واکنش رگولاتورها را ببینند و بسنجند. اما شاید مدیر گاگنهیم پارتنرز این نکته را در نظر نگرفته باشد که در غیاب نهادها، سرمایه‌گذاران خرد نیز ممکن است قیمت بیت‌کوین را بالا ببرند؛ همان‌طور که سال 2017 شاهد این اتفاق بودیم. به علاوه اگر آن زمان مشتاقان جوان بودند که بیت‌کوین را بالا می‌بردند حالا نسل میان‌سال هم به آنها ملحق شده است.
  تحقیقی که متخصصان پلتفرم Wirex همراه با شرکت Stellar Development Foundation انجام دادند نشان داد که برخلاف گذشته‌های نه‌چندان دور، اصلا اکثریت سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال را جوانان هزاره جدید تشکیل نمی‌دهند و اکثر سرمایه‌گذاران بالای 45 سال دارند. سرمایه‌گذاران 25 تا 45 ساله فقط 22% سرمایه‌گذاران را تشکیل می‌دادند.
  خرید مجدد فعال بیت‌کوین بعد از افت به زیر $30,000 و عدم وجود فروش به‌خاطر ترس نشان داد که بسیاری از سرمایه‌گذاران همچنان به رشد بیت‌کوین تا اعداد بالای جدید اعتقاد دارند. کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال مجددا به شاخص روانی 1 تریلیون دلار طی هفت سال گذشته رسید و از 0.933  تریلیون دلار به 1.08 تریلیون دلار رسید. باتوجه‌به شاخص " ترس و طمع ارز دیجیتال" نوعی رشد همراه با رشد مظنه‌ها آغاز شد. اگر در انتهای هفته گذشته شاخص حول 40 نقطه بود این شاخص روز جمعه 29 ژانویه به 77  نقطه صعود کرد. این مقدار از قبل به ناحیه بیش‌خرید نزدیک بود اما مقدارهای حداکثر همچنان خیلی دور به نظر می‌رسند. به یاد داشته باشید که در حین رالی دسامبر – هفته اول ژانویه – مقدارهای شاخص دائما در ناحیه 95-98 از مقدار ممکن 100 قرار داشتند.

 

از نظر پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی مطرح شده‌اند را بررسی کردیم و می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • EUR/USD : نبرد ارزها که در بخش اول این بررسی به آن اشاره کردیم، فقط محدود به یک هفته و یک ماه نیست و می‌تواند سال‌ها ادامه پیدا کند. اقتصاد آمریکا در سال 2020 به‌اندازه 3.5% آب رفت و این تنها اندیکاتور منفی از سال 2009 نیست بلکه بزرگ‌ترین افت از زمان پایان جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود. هرچند سرمایه‌گذاران انتظار دارند که نرخ بهره پایین و تزریق وجه نقد بزرگی به اقتصاد آمریکا (900 میلیارد دلار از دونالد ترامپ و 1900 میلیارد دلار از جو بایدن) همراه با واکسیناسیون موفق علیه کرونا به بازگشت اقتصاد آمریکا به رشد در سال 2021 کمک کند. اگرچه این اتفاق به‌تدریج و گام‌به‌گام اتفاق خواهد افتاد.
  حمایت از اقتصاد منطقه اروپا برخلاف آمریکا خیلی ملایم‌تر بوده است – 750 میلیارد یورو -بنابراین رشد تولید ناخالص داخلی منطقه یورو ملایم‌تر خواهد بود (طبق پیش‌بینی‌ها برابر با 1.5%+ است) و نرخ واکسیناسیون هم در اینجا نسبت به آن سوی اقیانوس پایین‌تر است. اگر این نکته را به تلاش‌های ECB برای تضعیف پول رایج اروپایی اضافه کنیم می‌توانیم انتظار داشته باشیم که جفت‌ارز EUR/USD زیر فشار خاصی باشد. اما همان‌طور که قبلا گفتیم جانت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا تمام تلاشش را به کار خواهد بست تا مانع از این اتفاق شود.
  پس از دو و نیم هفته حرکت ساید جفت‌ارز EUR/USD در کانال 1.2055-1.2185 ، اندیکاتورهای تکنیکال سردرگم هستند و هیچ سیگنال روشنی در هیچ جهتی نشان نمی‌دهند. متخصصان هم چنین وضعیتی دارند و اکثر آنها (65%) انتظار دارند که علی‌رغم همه این موارد، دلار در فوریه همچنان پوزیشن خودش را از دست بدهد و این جفت‌ارز به ناحیه 1.2200-1.2300 برگردد. هدف نیز مقدار بالای ژانویه یعنی 1.2350 است و نزدیک‌ترین مقاومت نیز 1.2185 است. نزدیک‌ترین حمایت هم 1.2055 است، هدف اصلی خرس‌ها نیز ناحیه 1.1800-1.1900 است.
  اتفاقات اقتصادی مهمی در هفته آینده خواهند افتاد. داده‌های فعالیت تجاری و بازار کار در آمریکا دوشنبه یکم فوریه و چهارشنبه 3 فوریه منتشر خواهند شد. ما داده‌های مقدماتی مربوط به GDP را سه‌شنبه دوم فوریه در اختیار خواهیم داشت و روز بعد داده‌های بازار مصرف‌کننده منطقه اروپا منتشر می‌شوند. در نهایت در پنجم فوریه اولین جمعه ماه، طبق سنت، داده‌های تعداد شغل‌های جدید خلق شده در آمریکا خارج از بخش کشاورزی (NFP) منتشر خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که این اندیکاتور، یک افزایش از -140K تا +85K را نشان دهد که منجر به تقویت کوتاه‌مدت دلار خواهد شد اگرچه بازار اغلب این موضوع را از قبل در نظر گرفته است.
 • GBP/USD : ما منتظر جلسه بانک انگلستان در پنجشنبه چهارم فوریه خواهد بود که سوالات مربوط به حجم برنامه‌ریزی‌شده خریدهای دارائی تحت برنامه حمایت از اقتصاد و همین‌طور کاهش نرخ بهره در آن مشخص می‌شود. آیا رگولاتور بریتانیا، سرمایه‌گذاران را شگفت‌زده می‌کند؟ طبق پیش‌بینی‌های ما احتمال این اتفاق کم است. احتمالا حجم خرید اوراق قرضه در بازار همچنان بدون تغییر و در حد 895 میلیارد یورو باقی خواهد ماند و نرخ بهره در حد 0.1% باقی می‌ماند؛ بنابراین بازار منتظر سیگنال صریح یا ضمنی از سوی اندرو بیلی رئیس بانک انگلستان است که قرار است چهارم و پنجم فوریه سخنرانی کند. در مورد تحلیل‌گران هم باید بگوییم که 70% از آنها عقیده دارند که جفت‌ارز GBP/USD همچنان طوری حرکت می‌کند که از مقاومت 1.3750 عبور کند و تا ارتفاع 1.3800 حداقل برای کوتاه‌مدت بالا برود. تحلیل گرافیکی و 85% از اسیلاتورها در D1 همین‌طور 100% از اندیکاتورهای تِرند در H4 و D1 با این تحلیل توافق دارند. هم‌زمان 60% از متخصصان همسو با تحلیل گرافیکی عقیده دارند که بعد از حرکتی سریع به شمال، این جفت‌ارز به ناحیه 1.3615-1.3700 بازخواهد گشت. سطح حمایت بعدی حدود 1.3500 است.
 • USD/JPY : اکثر متخصصان (70%) با حمایت تحلیل گرافیکی در D1 عقیده دارند که حرکت جفت‌ارز به جنوب ادامه پیدا خواهد کرد. اگرچه اکنون درجه آن تغییر کرده است و مرز بالایی کانال نزولی میان‌مدت اکنون یک خط حمایت برای آن خواهد بود. سطح مقاومت اصلی در 105.00 و حمایت در سطوح 104.00، 103.55  و 103.00  است.
  30% باقیمانده تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز همچنان بتواند بالاتر برود و به منطقه 105.70-106.10 برسد.
  در بین اندیکاتور‌های ترند، 100% افزایش در Η4 و 85% در D1 دیده می‌شود. در اسیلاتورها نیز 75% در H4 و 60% در D1 به رنگ سبز هستند و باقی آنها سیگنال‌هایی را به ما می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد.

پیش‌بینی فارکس و پیش‌بینی ارزهای دیجیتال برای پنجم فوریه 20211

 • ارزهای دیجیتال: طبق نظر عده‌ای از متخصصان افت ژانویه اکنون کاملا از بین رفته است و جفت‌ارز BTC/USD آماده رشد تا $50,000 است. کسانی که می‌خواستند سود ببرند و دارائی‌های ارز دیجیتال خودشان را به فیات منتقل کنند تابه‌حال این کار را کرده‌اند و حالا گاوها دوباره قدرت می‌گیرند و مومنتوم صعودی دیگری را شکل می‌دهند. نرخ‌های بهره بانک مرکزی که نزدیک به صفر است، مقیاس بزرگ محرک مالی، فشارهایی را در مرحله اول به دلار وارد می‌کنند و نوسانات بازار سهام، توجه را به بیت‌کوین به‌عنوان یک دارائی برای هِج کردن جلب می‌کنند که همچنان استدلالی به نفع ادامه رالی صعودی است.
  احتمال دارد که 2021 صحنه نبرد بین بازار ارز دیجیتال و رگولاتورها باشد و اگر ما خوش‌بینی طرف‌داران ارز دیجیتال را کنار بگذاریم تردیدهایی درباره این وجود دارد که آیا دارایی‌های دیجیتال واقعا می‌توانند موقعیتشان را تقویت کنند؟
  مثلا بانک سنگاپور که یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های مالی آسیایی است، بیت‌کوین را ابزار نویدبخشی نامیده است که نه‌تنها می‌تواند با طلا رقابت کند بلکه آن را از جایگاه نخست در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری پایین بکشد. هم‌زمان متخصصان بانکی عقیده دارند که " احتمال کمی دارد که به‌زودی شاهد پذیرش گسترده بیت‌کوین باشیم چون رگولاتورها در واقع به کاربران اجازه نمی‌دهند تا مستقلا درباره انجام تراکنش با میلیون‌ها یا حتی میلیاردها دلار تصمیم بگیرند." دولت‌ها روزبه‌روز شفاف‌تر می‌گویند که اجازه حمله به ابزار اصلی قدرتشان یعنی پول ملی را نمی‌دهند.
  دومین نکته مهم در حوزه ارز دیجیتال آن است که بازار منتظر افتتاح فیوچرها روی اتریوم است، عاملی که به جفت‌ارز ETH/USD اجازه داد تا حتی در روزهای ژانویه وقتی بیت‌کوین حمایتش در ناحیه $30,000 را از دست داد، موقعیتش را حفظ کند.
  به یاد دارید که یکی از عواملی که به بیت‌کوین اجازه داد تا از شاخص $20,000 در انتهای سال 2017 عبور کند افتتاح فیوچرها برای این ارز دیجیتال توسط بورس کالای شیکاگو (CME) بود و اکنون در 8 فوریه 2021 همین بورس منتظر تایید رگولاتوری از نظر تقاضا برای ثبت فیوچرهای اتریوم است که منجر به افزایش بیشتر مظنه قیمت آن می‌شود.
  و در نهایت این متن را با یک نکته بامزه دیگر از دنیای ارزهای دیجیتال به پایان می‌رسانیم. آخرین بار که درباره پیشگوی آمریکایی صحبت کردیم که قیمت‌های بیت‌کوین را با مشاهده حرکت سیاره‌ها پیش‌بینی می‌کرد. این بار درباره سیمون برنه آمریکایی دیگری صحبت می‌کنیم که فارم ماینینگ را در صندوق عقب خودروی اسپرت BMW i8 خودش قرار داده است. این فارم، انرژی‌اش را از باطری ماشین می‌گیرد که با یک اینورتر دی سی به آن متصل شده است. توان باتری BMW i8 برابر با 3500W است درحالی‌که کارخانه ماینینگ او فقط 1500W مصرف می‌کند. طبق نظر برنه این راهی عالی است تا حتی حین سفر هم پول دربیاورد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطالب، توصیه یا خط‌مشی سرمایه‌گذاری برای افرادی نیستند که در بازارهای مالی کار می‌کنند و هدف از آنها فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید