2021 ژانویه 16

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. در پیش‌بینی هفته‌ی پیش، اکثر متخصصین (۶۰ درصد) می‌گفتند این جفت‌ارز ابتدا تا حمایت ۱.۲۱۰۰ و سپس، احتمالا ۵۰ نقطه پایین‌تر از آن می‌رود. تقریبا همه‌چیز هما‌ن‌طوری پیش رفت که پیش‌بینی شده بود. جفت‌ارز EUR/USD در انتهای هفته‌ی معاملاتی در سطح ۱.۲۰۷۵ بود.
  باید در نظر داشت که از ابتدای سال ۲۰۲۱، شرایط بازار به نوعی غیرعادی بوده است. معمولا افزایش قیمت سهام فشاری رو به پایین را به دلار اعمال می‌کند. هفته‌ی گذشته دقیقا همین اتفاق افتاد. شاخص S&P500 که از احساسات ریسک‌پذیر نیرو گرفته بود، به طور مداوم بالا رفت. اما شاخص دلار که دارایی دفاعی به حساب میاید، به آرامی در حال پایین آمدن بود. بانک «مریل لینچ» (Bank of America Merrill Lynch) می‌گوید در ماه دسامبر، سرمایه‌گذاران بزرگ امید داشتند که کوید۱۹ به سرعت شکست بخورد. به همین دلیل هم به شدت سهم‌های شرکت‌های تکنولوژی را می‌خریدند و از دلارهایشان خلاص می‌شدند. حالا شرایط به شدت تغییر کرده است. شاخص USD DXY به موازات S&P500 شروع به صعود کرده است.
  دلیلش چیست؟ اول، سهام شرکت‌های آمریکایی در حال حاضر به نظر بیش از اندازه گران‌قیمت به نظر می‌رسند. حداقل از نقطه‌نظر سرمایه‌گذاران آمریکایی. به علاوه ما در مقاله‌ی قبلی‌مان این را هم نوشتیم که بعد از تایید  رییس‌جمهور منتخب آمریکا، جو بایدن و اکثریت دموکرات مجلس سنا، سود اوراق قرضه‌ی ده‌ساله‌ی خزانه‌داری آمریکا به شدت بالا رفت و دلار را خم با خودش بالا کشید. رهبران بانک فدرال رزرو (FRB) ریچموند و فیلادلفیا بر آتش دمیدند. آن‌ها گفتند که احتمال دارد برنامه‌ی تسهیل کمی کاهش و نرخ بهره‌ی دلار، افزایش پیدا کند. به این ترتیب، گاوها پوزیشن‌های خریدشان را در EUR/USD بستند.
 • GBP/USD. این جفت‌ارز در پنج سال گذشته شکل سینوسی داشته است و در کانال ۱.۳۴۵۰-۱.۳۷۰۰، با پیوت‌پوینت ۱.۳۵۷۵ نوسان کرده است. این جفت‌ارز در ابتدای راه به مرز پایینی این بازه‌ی معاملاتی افتاد. سپس چرخید و با شدت بالا رفت تا در روز چهارشنبه، به مقادیر ۲.۵ سال قبل برسد.
  پوند در هفته‌ی گذشته تحت حمایت رییس بانک انگلستان، اندرو بایلی بود که نه‌تنها احتمال نرخ بهره‌ی منفی را رد کرد، بلکه گفت  ویروس کرونا نمی‌تواند ساختار اقتصاد بریتانیا را تغییر دهد. در نتیجه، پوند توانست بیشترین سود را در دو ماه گذشته به سرمایه‌گذارانش برساند. اما بعد از آن، به دنبال روند کلی تقویت دلار، این جفت‌ارز به پیوت‌پوینتش بازگشت و هفته را در ۱.۳۵۸۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. پیش‌بینی‌ای که اکثریت تحلیل‌گران (۵۵ درصد) با آن موافق بودند، کاملا صحیح بود. این جفت‌ارز در میان کانال میان‌مدت کاهشی باقی ماند و با بازگشت از مرز بالایی، به خط میانی بازگشت.
  حتما به خاطر دارید که ۱۰ درصد دیگر تحلیل‌گران فرض کردند این جفت‌ارز حرکتی جانبی خواهد داشت و دور پیوت‌پوینت ۱۰۴.۰۰ نوسان می‌کند. حرف آن‌ها هم درست بود: این جفت‌ارز هفته را از ۱۰۳.۹۵ شروع کرد و در این ناحیه تمامش کرد؛ دقیقا در ۱۰۳.۸۵.
 • ارزهای دیجیتال. در شب جمعه ۱۵ ژانویه، نمودار بیت‌کوین هم می‌تواند نشان از بازگشت به روند صعودی داشته باشد، هم نشان از ادامه دادن اصلاح نزولی. این جفت‌ارز بعد از رسیدن به ارتفاع ۴۱ هزار و ۴۳۵ دلار در ۸ ژانویه، به سمت پایین بازگشت و در روز ۱۱ ژانویه به ۳۰ هزار و ۶۰۰ دلار رسیده بود. تمام شاخص‌های اصلی از قبل می‌گفتند که بیت‌کوین بیش از اندازه گران است. فقط یک بهانه لازم بود تا چنین اصلاح عمیقی اتفاق بیافتد. این بهانه هم وقتی پیدا شد که نرخ سود اوراق خزانه‌داری ایالات متحده بالا رفت و دلار تقویت شد. در نتیجه، ارز دیجیتال اصلی بیش از ۲۵ قیمتش را ظرف مدت ۳ روز از دست داد.
  این جفت‌ارز بعد از آن دوباره به سطح ۴۰ هزار نزدیک شد تا سرمایه‌گذارانش خوشحال شوند. ایالات متحده هم یک بار دیگر دلیل رسمی این حرکت بود. به طور دقیق‌تر اگر بخواهیم بگوییم، رییس‌جمهور منتخب آمریکا دلیل این اتفاق بود که گفت بسته‌ی کمکی جدیدی به ارزش ۱.۹ میلیارد دلار ایجاد خواهد کرد که شامل ۲۰۰۰ دلار پرداختی مستقیم به شهروندان آمریکایی می‌شود. چنین بسته‌ی تحریکی عظیمی به احتمال زیاد تورم را افزایش خواهد داد و در نتیجه، تقاضای دارایی‌های ریسکی مثل ارزهای دیجیتال را افزایش خواهد داد.
  تمام اتفاقات مهم بالاخره روزی تمام شده‌اند. رشد بیت‌کوین هم در روز ۱۴ ژانویه تمام شد و قیمت رکورد جدیدی نزد. سپس رییس بانک مرکزی اروپا، کریستین لگارد از کل جهان درخواست کرد تا بازار ارزهای دیجیتال را تحت نظارت قرار دهند. او درباره‌ی طبیعت سفته‌بازانه‌ی بیت‌کوین گفت که چنین نظارتی می‌تواند از کشورهای گروه هفت شروع شود، سپس به گروه ۲۰ برسد و در آخر، در جهان اجرا شود.
  خرس‌ها هم از این شرایط استفاده کردند و کنترل شرایط را دوباره در دست گرفتند. جفت‌ارز BTC/USD هم در بعد از ظهر روز جمعه ۱۵ ژانویه از ۳۵ هزار دلار پایین‌تر آمد.
  باید در نظر داشت که فعالیت سرمایه‌گذاران از ابتدای سال ۲۰۲۱ بسیار کمتر شده است. به نقل از CoinShares، در هفته‌ی اول ژانویه ۲۹ میلیون دلار در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیت‌کوین سرمایه‌گذاری شده است. این در حالی است که سرمایه‌گذاری‌های مشابه در هفته‌ی قبل از کریسمس، بیش از ۱ میلیارد دلار بودند. البته چنین آرامشی را می‌توان با در نظر گرفتن تعطیلات کریسمس توجیه کرد. به علاوه، وال‌های ارز دیجیتال هم به اصلاح ۸ تا ۱۱ ژانویه عکس‌العمل آرامی داشتند. معاملاتی که از آن‌ها بیرون آمدند، تنها بخش کوچکی از کیف‌پول‌های بیت‌کوین‌شان را در بر می‌گرفت.
  داده‌های پی‌پل نشان می‌دهد که حداقل بازار خرده‌فروشی پس از کریسمس، از خواب سال نو بیدار می‌شود. حجم بیت‌کوین مبادله شده در این پلت‌فرم از ابتدای ژانویه ۹۵۰ درصد افزایش داشته است؛ حدود ۱۰ برابر. سرویس تحلیلی Nomics می‌گوید کاربران این پلت‌فرم تنها در روز اول ژانویه ۲۰۲۱، ۲۲.۸ میلیون دلار تراکنش با بیت‌کوین انجام دادند. ده روز بعد، این مقدار به ۲۴۲ میلیون دلار رسید.
  سطح کل بازار ارزهای دیجیتال در روز ۱۵ ژانویه ۱ تریلیون دلار بود (این شاخص در ۱۰ ژانویه ۱.۱۳ تریلیون دلار بود). شاخص تسلط بیت‌کوین هم در ناحیه‌ی ۶۸ درصد بود و شاخص ترس و طمع بیت‌کوین ظرف یک هفته از ۹۵ به ۸۸ رسید.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. جروم پاول، رییس فدرال رزرو بیانیه‌ی همکارانش از بانک‌های فدرال رزرو منطقه‌ای را رد کرد و گفت که نباید در آینده‌ی نزدیک، به افزایش نرخ بهره و محدود کردن سیاست پولی نرم اتکا داشت. این کلمات، در کنار بسته‌ی جدید ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن، احتمالا باعث می‌شوند تا سود اوراق قرضه‌ی دلار متوقف شوند و از گاوها در S&P500 هم حمایت شود. به علاوه، امید به واکسیناسیون که باعث می‌شود GDP به شدت رشد کند هم رنگ نباخته است. به همین دلیل متخصصین وال‌استریت ژورنال پیش‌بینی می‌کنند که تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال پیش رو، ۴.۳ درصد افزایش پیدا کند.
  اما آیا این اتفاق باعث می‌شود که همبستگی فعلی بین دلار و بازار سهام از بین برود؟ آیا صعود دلار متوقف می‌شود؟ نه‌تنها آمریکایی‌ها، بلکه سرمایه‌گذاران عمده‌ی کشورهای دیگر هم از رشد شاخص S&P500 حمایت می‌کنند. چنین تزریق سرمایه‌ای از خارج باعث خواهد شد تا ارز ایالات متحده تقویت شود.
  حالا دقیقا درباره‌ی جفت‌ارز EUR/USD صحبت کنیم. مشخص است که در زمان نوشتن این پیش‌بینی (۱۵ ژانویه)، بسیاری از شاخص‌ها قرمز هستند. تمامی شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته، ۷۵ درصد از آن‌ها در نمودار روزانه و ۷۵ درصد از اسیلاتورهای هر دو تایم‌فریم به پایین نگاه می‌کنند. اسیلاتورهای باقی‌مانده سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد.
  در این لحظه نظر اکثر متخصصین به دو بخش مساوی تقسیم شده است. اما وقتی افق دیدمان را از هفتگی به میان‌مدت می‌بریم، ترازو به سمت گاوها سنگینی می‌کند. شصت و پنج درصد از تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم آن‌ها را تایید می‌کنند، انتظار دارند که دلار ضعیف شوند و این جفت‌ارز در یک و نیم ماه آینده، حداقل تا ۱.۲۵۰۰-۱.۲۵۵۰ بالا برود. نزدیک‌ترین خط‌های مقاومت ۱.۲۱۷۵، ۱.۲۲۷۵، ۱.۲۳۰۰ و ۱.۲۳۵۰ هستند. حمایت اصلی در ۱.۱۸۰۰-۱.۱۹۰۰ قرار دارد.
  در میان رویدادهای مهم هفته‌ی پیش رو باید به تصمیم بانک مرکزی اروپا درباره‌ی نرخ بهره و کنفرانس مطبوعاتی مدیر این بانک بعد از آن توجه داشت. این اتفاقات در ۲۱ ژانویه خواهند افتاد. داده‌های فعالیت کسب و کار آلمان و منطقه‌ی اروپا به طور کلی روز بعد از آن، ۲۲ ژانویه منتشر خواهد شد.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۸ تا ۲۲ ژانویه‌ی سال ۲۰۲۱1

 • GBP/USD. نه‌تنها آلمان و اتحادیه‌ی اروپا، بلکه حتی بریتانیا هم داده‌های فعالیت کسب و کار (Markit در بخش خدمات) را در ۲۲ ژانویه منتشر خواهد کرد. این داده‌ها می‌توانند به سرمایه‌گذاران این سیگنال را بدهند که نژاد جدید ویروس کرونا، چگونه روی اقتصاد این کشور تاثیر گذاشته است. در نظر داشته باشید پیش از این، بریتانیا گزارش کرده بود که تعداد مرگ‌ها و موارد جدید در هفته‌های گذشته‌ی لندن و جنوب شرقی انگلستان رکورد زده است.
  اما مشکلات مربوط به کوید۱۹ در کشورهای دیگر هم تشدید می‌شود که ایالات متحده شامل آن‌ها است. به همین دلیل ۶۰ درصد از تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و روزانه هم تاییدشان می‌کنند، باور دارند این جفت‌ارز خواهد توانست به سطح ۱.۳۷۰۰ بازگردد و احتمالا ۱۰۰ نقطه از آن بالاتر برود. استدلال دیگری که برای رشد این جفت‌ارز میاید، بسته‌ی تحریک اقتصادی جدید ایالات متحده است که بالاتر درباره‌اش صحبت شد.
  سطوح مقاومت در ۱.۳۵۴۰ و ۱.۳۴۵۰ قرار دارند.
 • USD/JPY. نمودار این جفت‌ارز در دو هفته‌ی اول ژانویه از سطح پایینی کانال میان‌مدت و نزولی‌اش به سطح بالایی آن رفت. چند تن از متخصصین می‌گویند این اتفاق به افزایش احساسات ریسک‌پذیر سرمایه‌گذاران و کاهش نرخ بهره‌ی ین به عنوان ارز ایمن ارتباط دارد. آن‌ها به این دلیل باور دارند که این جفت‌ارز هنوز هم می‌تواند مرز بالایی کانال را بشکند و تا ناحیه‌ی ۱۰۵.۰۰ بالا برود. ۳۵ درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه این سناریو را قبول دارند. هدف بعدی گاوها در ۱۰۵.۷۰ است، نزدیک‌ترین مقاومت در این ناحیه هم در ۱۰۴.۰۰-۱۰۴.۳۵ قرار دارد.
  اکثر متخصصین (۶۵ درصد) مطمئنند که این جفت‌ارز در میانه‌ی کانالی که گفتیم باقی خواهد ماند. نزدیک‌ترین خط حمایت در ۱۰۳.۶۰ است و بعدی، در ۱۰۳.۰۰ قرار دارد. هدف در نزدیکی ناحیه‌ی ۱۰۲.۵۰ قرار گرفته است.
 • ارزهای دیجیتال. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال هم به ۱ تریلیون دلار رسیده است. این سطح، از نظر روانی بسیار مهم است؛ مخصوصا برای سرمایه‌گذاران خرد. رشد بیشتر این شاخص به طور شفافی پیش‌بینی درباره‌ی بالا رفتن BTC/USD را تایید می‌کند؛ حداقل تا ۵۰ هزار دلار. اگر سطح سرمایه پایین برود، ممکن است سکه‌ها مثل بهمن فروخته شوند. مثال دم دستی‌اش زمستان ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸ است که همه به یادش دارند.
  ضمنا بازار هنوز تحت سیطره‌ی حس و حال خوشبینانه است. برای مثال، تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال بلومبرگ، مایک مک‌گلون باور دارد که هدف واقعی برای بیت‌کوین ۵۰ هزار دلار است.  او چند ماه قبل پیش‌بینی کرد که بیت‌کوین باید در دسامبر ۲۰۲۰ به ارتفاع جدیدی برسد؛ اتفاقی که تحققش را دیدیم. این متخصص گفته است «من فکر می‌کند که این دارایی مرز ۵۰ هزار دلار را در آینده‌ی نزدیک رد خواهد کرد». همچنین، اضافه کرده است که شانس بیت‌کوین برای رشد بسیار بیشتر از شانسش برای کاهش است. اصلاح تا ۲۰ هزار دلار هم در حال حاضر از نظر عملی ممکن نیست.
  مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری Pantera، آقای Dan Morehead هم پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت‌کوین ۱۱۵ هزار دلار را تا آگوست ۲۰۲۱ خواهد زد. اتفاقاتی مثل راه‌اندازی یوآن دیجیتال هم کمک خواهند کرد که ارزهای دیجیتال به اقتصاد جهانی نفوذ کنند.
  اگر این اتفاق بیافتد، در دنیا میلیونرها و میلیاردرهای دیجیتال بیشتر خواهیم دید. به گفته‌ی فوربس، در حال حاضر لیست پولدارترین‌های آن‌ها شبیه به این است:
  در صدر آن‌ها برادران Winklevoss قرار دارند که صرافی بیت‌کوین Gemini را بنانهاده‌اند. ارزش تخمینی دارایی‌های دیجیتال آن‌ها به گفته‌ی فوربس، هریک حدود ۱.۴ میلیارد دلار است. آقای Matthew Roszak، یکی از بنیانگذاران Bloq هم با ۱.۲ میلیارد دلار دارایی دیجیتال رتبه‌ی دوم را دارد. پس از او، سرمایه‌گذار خطرپذیر، Tim Draper قرار دارد. فوربس می‌گوید ارزش دارایی‌های او حدود ۱.۱ میلیارد دلار است.
  مقام چهارم برای رییس MicroStrategy، آقای Micheal Sailor است. او حدود ۶۰۰ میلیون دلار دارایی دیجیتال دارد. نفر پنجم هم بنیانگذار بانک ارز دیجیتال Galaxy Digital، مایک نوگراتز است. فوربس دارایی‌های ارز دیجیتال او را ۴۷۸ میلیون دلار تخمین می‌زند. آخرین نفر از این لیست هم یکی از بنیانگذاران ایتریوم، ویتالیک بوترین است که دارایی‌هایش ۳۶۰ میلیون دلار قیمت دارد.
  صحبت از ایتریوم شد. به گفته‌ی بنیانگذار صندوق سرمایه‌گذاری DTAP Capital، آقای Dan Tapiero، این پول آماده است تا صعود کند. بخشی از مشتری‌های سازمانی هلدینگ مالی آمریکایی، Northern Trust با علاقه‌شان به این ارز بر حرف آقای Tapiero صحه گذاشته‌اند. این شرکت سرمایه‌گذاری خدمات رده‌بندی ارزهای دیجیتال را با همکاری بانک Standard Chartered انجام می‌دهد. آقای Tapiero می‌گوید «اگر Northern Trust بیت‌کوین و ایتریوم را نگه‌داری ‌می‌کند، بنابراین هردوی این ارزها خریدار خواهند داشت».

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید