2020 دسامبر 27

آیا «طلای قرن ۲۱» است یا حباب صابونی که می‌خواهد بترکد؟ در سال گذشته، به دفعات درباره‌ی مزایا و معایب بیت‌کوین حرف زدیم. دلایل بالا و پایین رفتنش را هم تحلیل کردیم. بنابراین تصمیم گرفتیم که در این پیش‌بینی، تنها نظرات متخصصین را درباره‌ی چشم‌انداز این ارز بگوییم.

شاید تصمیم بگیرید که صبر کنید و برای سود بلند‌مدت در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنید. شاید هم نخواهید ریسک کنید و ترجیح دهید که این دنیا را به طور کامل کنار بگذارید. در کل تصمیم این که چه چیزی را بخرید، بفروشید یا این که کلا دست به کاری نزدید، کاملا با خودتان است.

پیش‌بینی سال ۲۰۲۱: آیا بیت‌کوین ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟1 

 

پیش‌بینی خوش‌بین‌ها: کاملا رو به شمال!

۱. رابرت کیوساکی، نویسنده‌ی کتاب پرفروش «پدر پولدار، پدر فقیر» قانع شده است که ارزهای دیجیتال سال آینده با طوفانی که چاپ ارزهای دستوری به وجود آورده است، به ۵۰ هزار دلار خواهد رسید. این کارآفرین با گفتن این که «آمریکا در دردسر افتاده است»، مرگ دلار و «آینده‌ی روشن» طلا، نقره و بیت‌کوین را پیش‌بینی می‌کند.

او می‌نویسد: «افزایش قیمت بیت‌کوین از طلا و نقره پیشی گرفته است. این اتفاق چه معنایی دارد؟ معنایش این است که باید هرچه بیت‌کوین و فلز ارزشمند می‌توانیم، بخریم. نمی‌توان این کار را عقب انداخت. قطار همین الآن هم در حال راه افتادن است. دلار در حال مرگ است. وقتی دلار بمیرد، دیگر قیمت مهم نیست. مهم این خواهد بود که چه مقدار طلا، نقره و بیت‌کوین دارید».

۲. از نظر تحلیل‌گران هلدینگ بانکداری جی‌پی مورگان چیس، بیت‌کوین طلا را به عنوان ارز جایگزین پشت سر گذاشته است و اساسا شانس بهتری دارد تا رشدش ادامه پیدا کند. گزارش آن‌ها می‌گوید که سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال هنوز به آن اندازه بزرگ نشده است. JPMorgan پیش‌بینی می‌کند که بازار فیزیکی طلا به همراه ETFهایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، ۲.۶ تریلیون دلار است. بیت‌کوین باید مارک ۱۳۰ هزار دلار را بزند تا بتواند از این منظر فلز ارزشمند طلا را بگیرد.

جی‌پی مورگان چیس می‌گوید سرمایه‌گذاران سازمانی می‌توانند در سال آینده، تا ۶۰۰ میلیارد دلار را در ارز دیجیتال اول سرمایه‌گذاری کنند. شرکت‌های اروپایی، آمریکایی و ژاپنی برای این کار باید تنها ۱ درصد از دارایی‌هایشان را در این ارز سرمایه‌گذاری کنند. اما در حال حاضر برای این که چنین سرمایه‌گذاری سنتی‌ای انجام شود، نیاز به مجوزهای بیشتری از طرف نهادهای نظارتی وجود دارد. این مجوزها از باید از نظر ریسک و کارایی به بیت‌کوین داده شوند. به این ترتیب مقدار سرمایه‌ای که برای خرید بیت‌کوین لازم است می‌تواند محدود شود.

۳. تحلیل‌گر شناخته‌شده‌ی ارزهای دیجیتال، PlanB، که مدل ارزیابی مشهور انباشت و جریان (StoF) را توسعه داده است، باور دارد که قیمت ارز دیجیتال اصلی می‌تواند تا آخر سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰ هزار دلار و شاید ۳۰۰ هزار دلار برسد. کاربر PlanB اذعان دارد که این پیش‌بینی، بسیار خوشبینانه به نظر می‌رسد. اما افزایش قیمت بیت‌کوین در گذشته، به او اجازه داده است که چنین پیش‌بینی‌ای داشته باشد.

این متخصص اشاره کرده است که در طول دوره‌ی اصلاح بازار، الگوریتم‌های وال‌های بیت‌کوین صدها قسمت ۰.۰۱ بیت‌کوینی را از «دستان ضعیف» می‌ربایند. بعدها این بیت‌کوین‌ها در کیف‌پول‌های سرد و «عمیق»، «ناپدید» شده‌اند. این اتفاق باعث می‌شود که به بازار شوک عرضه وارد شود و حالت گاوی پیش بیاید.

۴. مدیر سرمایه‌گذاری شرکت Guggenheim Investments، آقای Scott Minerd بیت‌کوین را به عنوان یکی از دارایی‌هایی می‌بیند که ارزش‌شان به شدت کم در نظر گرفته شده است. او حتی با وجود قیمت فعلی بیت‌کوین در سطوح اطراف ۲۳۰۰۰ دلار هم همین نظر را دارد. او در گفتگویش با تلویزیون بلومبرگ گفت «کارهای بنیادی ما نشان می‌دهد که بیت‌کوین حدود ۴۰۰ هزار دلار ارزش دارد».

تحلیل‌گران در Guggenheim Investments بر اساس دو فاکتور به این تحلیل رسیده‌اند؛ صدور محدود بیت‌کوین و ارزشش نسبت به طلا. آقای Minerd می‌گوید مشخصه‌های بسیاری بین ارزهای دیجیتال و فلزات گرانبها وجود دارد. اما بیت‌کوین برخلاف طلا، «از نظر امکان تراکنش ارزش بسیار بیشتری نسبت به طلا دارد».

۵. تحلیل‌گر مشهور و بنیانگذار Quantum Economics، آقای Mati Greenspan باور دارد که «ما در آغازین‌ترین بخش‌های دوره‌ای هستیم که سرمایه‌گذاران با حجم زیاد وارد دنیای ارزهای دیجیتال می‌شوند». اگر تقاضا افزایش پیدا کند و عرضه محدود شود، این احتمال وجود خواهد داشت که ۲۵۰ درصد یا بیشتر رشد ببینیم. Mati Greenspan این سناریو را هم دور از ذهن نمی‌بیند که بیت‌کوین تا ۴۰۰ هزار دلار بالا برود. او می‌گوید «حرکت رو به بالا به قطع و یقین ادامه پیدا خواهد کرد. اما فعلا نیازی نیست که درباره‌ی رشد نجومی حرف بزنیم». به باور او در حال حاضر برخلاف ۲۰۱۷ که بازار در دست سفته‌بازان بود، شرکت‌های بزرگی بازار را کنترل می‌کنند که دوست دارند پایدار باقی بماند. ورود بازیگران بزرگ باعث این واقعیت می‌شود که نوسان‌ها ضعیف شوند و این ناحیه جذاب‌تر شود.

۶. متخصصین بلومبرگ باور دارند که در حال حاضر، هیچ دلیلی برای تغییر در جهت بیت‌کوین وجود ندارد و قیمتش می‌تواند در سال ۲۰۲۱ تا ۵۰ هزار دلار بالا برود.  این آژانس معتبر نوشت «دلار به تدریج در حال از دست دادن ارزشش است و خودش را پشت ارزهای دستوری دیگر مخفی می‌کند. این موضوع را سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند به دارایی‌های جایگزین وچ کنند متوجه شده‌اند». بیت‌کوین در حال حاضر حمایت بسیار زیادی دارد که احتمال اصلاحش به سمت پایین را کم می‌کند. تمایل عمومی به بازار ابزارهای مشتقه‌ی CME بیت‌کوین برای اولین بار در تاریخ از ۱ میلیارد دلار بالاتر رفته است. این شرایط نشان می‌دهد که حمایت سرمایه‌گذاران از این دارایی بیشتر شده است.

تحلیل‌گر بلومبرگ، Mike McGlone برای افق بلندمدت‌تر حدود ۵ ساله می‌گوید که قیمت ارز دیجیتال اصلی می‌تواند از ۱۰۰ هزار دلار بالاتر بزند.

۷. میلیاردر آمریکایی، Paul Tudor Jones که ریاست شرکت سرمایه‌گذاری Tudor را بر عهده دارد، نقطه‌نظر دیگری دارد. یاهو! فایننس از قول او می‌گوید «ارزهای دیجیتال با بالا و پایین رفتن‌شان، پروازی دیوانه‌وار را روی راکت را جلوی چشم خودشان دارند. بیت‌کوین ظرف ۲۰ سال از چیزی که الآن هست به طور چشمگیری بالاتر خواهد بود. از اینجا دیگر راه به سمت بالای نقشه خواهد بود». 

۸. گزارش شرکت فین‌تک Cindicator بسیار جالب توجه است. شکل‌هایی که در این گزارش ترسیم شده‌اند، نظر یک متخصص نیستند. بلکه میانگین نتیجه‌ی تحقیق بیش از ۱۵۶ هزار مشارکت‌کننده در بازار ارزهای دیجیتال به حساب میایند. بنا بر نظر آن‌ها، بیت‌کوین در سال آینده تا ۲۹ هزار و ۵۶۹ دلار بالا خواهد رفت. پاسخ‌دهنده‌هایی که دقیق‌ترین پیش‌بینی را داشتند و با نام «ابرپیش‌بین» شناخته می‌شوند، انتظار دارند که بیت‌کوین از این هم بالاتر برود و به ۳۲ هزار و ۵۶ دلار برسد.

محاسبات اندیکاتور Hibrid Intelligence که از الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای پردازش داده‌های یک تیم تحلیلی استفاده می‌کند، می‌گوید نرخ بیت‌کوین در سال آینده از ۲۵۲۲۲ دلار بالاتر نخواهد رفت.

۹. مایک نوارگتز، رییس بانک معاملات ارزهای دیجیتال Galaxy Digital هم می‌گوید همه باید ۲ تا ۳ درصد از پول‌شان را در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند. او نوشته است «پس از آن، کافی است کمی صبر کنید تا ببینید که ارزهای دیجیتال ارزش بسیار بالاتری پیدا می‌کنند. اگر ۵ سال صبر کنید، پولی که سرمایه‌گذاری کنید چندین برابر می‌شود».

۱۰. متخصصین Stack Funds می‌گویند بیت‌کوین آماده است تا ارتفاع جدیدی را در ۸۶ هزار دلار بزند.

۱۱. مدیر کل Global Macro Investor، آقای Raoul Pal انتظار دارد که حتی سرمایه‌گذاران محافظه‌کار سازمانی هم که معمولا فلات گرانبها را ترجیح می‌دهند، سال آینده شروع به خریدن بیت‌کوین کنند. آقای Pal به این صورت نتیجه‌ی بزرگی می‌گیرد که نرخ ارز دیجیتال اول می‌تواند ظرف یک سال به ۲۵۰ هزار دلار برسد. او سفارش داده است که کارگزاری، با نسبت ۸۰ به ۲۰ برایش طلا بفروشد و در بیت‌کوین و ایتریوم سرمایه‌گذاری کند.

۱۲. پیش‌بینی دیگری هم وجود دارد که از این امیدبخش‌تر است. موسس صرافی ارزهای دیجیتال Gemini، آقای Tyler Winklevoss، یکی از برادران دوقلویی است که اولین میلیاردرهای بیت‌کوین لقب گرفتند. او در CNBC گفته است که ارزش بیت‌کوین می‌تواند از ۵۰۰ هزار دلارهم بالاتر برود.

Cameron Winklevoss  در این باره گفت «سوال این نیست که بیت‌کوین ۵۰۰ هزار دلار ارزش خواهد داشت یا بیشتر. سوال این است که با چه سرعتی به این مقدار می‌رسد. در حقیقت، این ارزیابی در نظر من بسیار محافظه‌کارانه می‌رسد. بازی بیت‌کوین هنوز شروع نشده است».

۱۳. عضو هیئت‌مدیره‌ی بنیاد بیت‌کوین، Bobby Lee هم چنین تصویری را در ذهن دارد. او می‌گوید قیمت بیت‌کوین می‌تواند تا سال ۲۰۲۸ به ۵۰۰ هزار دلار برسد.

۱۴. متخصصین صندوق سرمایه‌گذاری ARK Invest که یکی از سهامداران شرکت تسلا است، می‌گویند سطح سرمایه‌ی بیت‌کوین می‌تواند از ۵ تریلیون دلار بالاتر بزند. این روند می‌تواند ۱۰ سال طول بکشد. اما سرمایه‌گذاری‌های کلان ممکن است زودتر از این شروع شوند. این روند می‌تواند در ۵ سال آینده به ۱ تریلیون دلار برسد و بعد از آن، روند رو به رشد با سرعت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.

۱۵. آقای Tom Fitzpatrick، مدیر داخلی یکی از بزرگترین بانک‌های جهان به نام Citibank هم پیش‌بینی خودش را ارائه داده است. او گفته است که به لطف تراکم وضعیت طلای مجازی، نرخ این ارز دیجیتال می‌تواند تا انتهای ۲۰۲۱ به ۳۱۸ هزار دلار برسد.

Fitzpatrick در گزارش جدیدش به نام «بیت‌کوین، طلای قرن ۲۱» نوشته است: «بیت‌کوین در پس بحران مالی ۲۰۰۸ به دنیا آمد، زمانی که رژیم مالی دنیا تغییر کرد و ما نرخ بهره‌ی صفر را دیدیم». او اشاره می‌کند که در حال حاضر، اقدامات اقتصادی مقابله با شیوع کوید۱۹، باعث می‌شوند تا شرایطی شبیه به ۱۹۷۰ میلادی به وجود بیاید.

۱۶. مکس کایزر، بازنشسته‌ی وال‌استریت و مجری مشهور تلویزیون باور دارد که بیت‌کوین در سطوح فعلی، معامله‌گران خر را سرکوب می‌کند تا بازیگران سازمانی بتوانند شانس سوار شدن به قطارش را داشته باشند. البته کایزر می‌گوید همین که قیمت به ۲۸ هزار دلار برسد، دیگر هیچ سکه‌ای فروخته نخواهد شد و به لطف این کمبود، قیمت به ارقامی نجومی خواهد رسید.

کایزر گفته است «برای فقرای این دنیا، قیمت فعلی بیت‌کوین تنها فرصتی است که بتوانند پول بدون زحمتی به دست بیاورند. بعد از آن، قیمت ۴۰ تا ۸۰ برابر خواهد شد و به سطح برابری با طلا یا ۴۰۰ هزار دلار می‌رسد».

او می‌گوید «تقاضای بیت‌کوین تقریبا به طور نمایی در حال افزایش است. اما عرضه‌اش، با ریاضیات ۹۰۰ سکه در روز ثابت مانده است. در سال ۲۰۲۴، این مقدار به ۴۵۰ سکه در روز خواهد رسید. به همین دلیل است که فکر می‌کنم مردم دیگر فرصتی برای خرید بیت‌کوین نخواهند داشت. چرا که قیمت می‌تواند حتی به ۱ میلیون دلار به ازای هر بیت‌کوین هم برسد. در همین حین GenZ که تعداد زیادی بیت‌کوین را با قیمت ۱۰۰ دلار خریده است، تبدیل به نخبه‌ی جدیدی در قدرت جهانی خواهد شد. نظم دنیا در حال تغییر است...».

 

پیش‌بینی‌های بدبینانه: موی دماغ

۱. مایک نواگراتز، مدیر عامل Galaxy Digital با وجود این که جو به طور کلی خوشبینانه است، باور دارد که بیت‌کوین در سال آینده می‌تواند ناپایدار باشد. قیمت این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ به قطع و یقین به صفر نمی‌رسد. اما می‌تواند به ۱۴ یا حتی ۱۲ هزار دلار برسد. با وجودی که اصلاح قیمت تا چنین سطوحی ناممکن به نظر می‌رسد، اما سرمایه‌گذاران باید برای اصلاح ۳۰-۴۰ درصدی آماده باشند.

۲. معدل پیش‌بینی شرکت فین‌تک Cindicator می‌گویند که سطح پایینی بازه‌ی معاملاتی جفت‌ارز BTC/USD در سال ۲۰۲۱، پانزده هزار دلارخواهد بود. «ابرپیش‌بین‌ها» خوشبینی کمتری دارند و انتظار دارند که قیمت به ۱۲ هزار دلار برسد. محاسبات شاخص «Hybrid Intelligence» هم می‌گوید که نرخ بیت‌کوین سال آینده کمتر از ۱۶ هزار دلار نخواهد شد.

۳. آقای Matt Maley، استراتژیست شرکت خدمات مالی Miller Tabak باور دارد که بازار ارزهای دیجیتال در سال آینده بازگشتی عمده را تجربه خواهد کرد. او می‌گوید ارز دیجیتال اصلی می‌تواند در ماه‌های اول ۲۰۲۱ از نظر قیمتی حدود ۲۵-۳۰ درصد پایین بیاید. او می‌گوید بازار به دلیل سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیاد بیش از حد داغ شده است. به همین دلیل هم اصلاح یک یا چند هزار دلار ممکن است به یک عادت تبدیل شود.

این متخصص هشدار می‌دهد که «من ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی‌‌هایی با آینده‌ی روشن در نظر می‌گیرم. اما حداقل اندازه‌ی اصلاح در سال آینده می‌تواند ۱۰ درصد باشد. این میزان می‌تواند به ۳۰ درصد یا حتی بیشتر هم برسد. به همین دلیل باید قبل از این که حجم زیادی را سرمایه‌گذاری کنیم، احتیاط به خرج دهیم.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید