2020 دسامبر 21

ابزار معاملاتی، دارایی‌ای است که معامله‌گر می‌تواند در زمان تراکنش از آن استفاده کند. مشخص است که هرچه چنین دارایی‌هایی بیشتر باشند، معامله‌گر هم گزینه‌های بیشتری خواهد داشت که استراتژی معاملاتی خودش را بسازد و ریسکش را توزیع کند. در نتیجه، احتمال این که سود جدی به دست بیاید بیشتر خواهد بود. به همین دلیل است که شرکت کارگزاری NordFX به مشتری‌هایش گستره‌ی چشم‌گیری از ابزارهای معاملاتی را ارائه می‌دهد. لیست این ابزارها را هم می‌توان در وب‌سایت رسمی کارگزاری دید، هم در بخش حساب‌های معاملاتی و هم در کنترل پنل ترمینال. ما در اینجا گروه‌های اصلی این ابزارها را بررسی می‌کنیم.

ابزارهای معاملاتی در بازارهای مالی1

۱. جفت‌ارزهای اصلی فارکس، احتمالا شناخته‌شده‌ترین و فراگیرترین دارایی‌ها باشند. این دارایی‌ها نشان‌دهنده‌ی خرید یک ارز با ارزی دیگر هستند. به عنوان مثال اگر جفت‌ارز EUR/USD را به عنوان دارایی معاملاتی انتخاب کنید و یک پوزیشن Long (خرید) باز کنید، در ازای دلار، یورو خواهید خرید. از طرف دیگر با باز کردن پوزیشن short (فروش)، ارز اروپایی در ازای دلار فروخته می‌شود.

جفت‌ارزها، به دو گروه جفت‌ارزهای دلاری و جفت‌ارزهای متقاطع تقسیم می‌شوند. گروه اول، یک طرف‌شان دلار است. برای مثال چفت‌ارزهای USD/JPY، USD/CHF و AUD/USD جفت‌ارز دلاری هستند. گروه دوم مستقیما با دلار در ارتباط نیستند، اما نرخ ارزهایشان ابتدا با دلار و بعد نسبت به خودشان محاسبه می‌شود. برای مثال برای مشخص کردن نرخ GBP/NZD، ابتدا باید GBP/USD و بعد NZD/USD را بگیریم.

در مجموع، در NordFX ۳۳ جفت‌ارز برای معامله وجود دارد؛ از پرمعامله‌ترین‌ها و نقد‌ترین‌ها مثل EUR/USD گرفته تا خاص‌ترین‌ها مثل  USD/ZAR.

۲. گروه بعدی ابزارهای معاملاتی، فلزات ارزشمند هستند. در اینجا هم نقره و هم طلا بر اساس دلار قیمت‌گذاری می‌شوند و جفت‌ارزهای XAU/USD و XAG/USD را می‌سازند. علاوه بر آن‌ها، دارایی‌های کالایی مثل نفت خام هم وجود دارند؛ UKOIL.c (نفت خام برنت) و WTI_OIL (وست تگزاس اینترمیدیت ).

۳. شاخص‌ها، قراردادهای مابه‌التفاوتی هستند که روی شاخص‌های سهام اصلی مثل داو‌جونز، S&P500، نزدک، Nikkei و غیره بسته می‌شوند.

۴. قراردادهای مابه‌التفاوت روی سهام ۷۰ شرکت برتر دنیا شامل IBM، JP Morgan Chase، کوکاکولا، مسترکارت، مک‌دانلدز، مایکروسافت، توییتر، اوبر، ای‌بی، علی‌بابا، دویچه بانک و بسیاری شرکت‌های دیر.

۵. ارزهای دیجیتال. این بخش از دارایی‌های معاملاتی شامل بیت‌کوین (BTC/USD) و ۱۰ ارز دیجیتال جایگزین دیگر می‌شود که شامل ایتریوم (ETH/USD)، ریپل (XRP/USD)، دش‌کوین (DSH/USD) و غیره می‌شوند.

باید این را هم به طور ویژه‌ای در نظر داشت تمام ابزار معاملاتی که در این ۵ گروه مشخص کرده‌ایم، به معامله‌گر این اجازه را می‌دهند که نه‌تنها در رشد، بلکه در نزول قیمت هم سود ببرد. ضمنا معامله‌گر می‌تواند سودش را با استفاده از مارجین و اهرمی که شرکت کارگزاری NordFX فراهم کرده است، تا چندین برابر بالا ببرد.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید