2020 نوامبر 21

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی گذشته دوباره درباره‌ی ابهام کاملی که در بازار وجود دارد صحبت کردیم. این که سرمایه‌گذاران فقط شانه‌هایشان را بالا میاندازند و نمی‌دانند که در آینده‌ی نزدیک باید چه انتظاری داشته باشند. سپس پیش‌بینی‌ای دادیم که برای چنین شرایطی مناسب می‌نمود: ۵۰ درصد از متخصصین با گاوها بودند، ۴۰ درصد با خرس‌ها بودند و ۱۰ درصد مابقی موضعی خنثی گرفته بودند. بیشتر این پیش‌بینی هم درست بود. جفت‌ارز کل هفته را در بازه‌ی نازک ۱.۱۸۱۵-۱.۱۸۹۰ گذراند و دوره‌ی پنج‌روزه را در بخش مرکزی‌اش، در سطح ۱.۱۸۵۸ تمام کرد.
  دلیل این اوضاع هم همان ابهامی بود که اوضاع نامشخص قدرت پس از انتخابات آمریکا به وجود آورده بود. البته همان‌طور که حدس می‌زنید، شرایط به وجود آمده از طرف موج دوم کوید۱۹ هم بی‌تاثیر نبود.
  ترامپ توانسته است نتیجه‌ی انتخابات را در دادگاه عالی آمریکا به چالش بکشاند؛ جایی که جمهوری‌خواهان در آن دست بالا را دارند. اما علاوه بر این، اختلاف دیگری هم در ایالات متحده به وجود آمده است و آن اختلاف بین وزیر خزانه‌داری، استیو منوچین و سیستم فدرال رزرو است.
  منوچین گفت که برنامه‌های وام اضطراری همین الآن هم به اهداف‌شان رسیده‌اند و باید امسال تکمیل شوند. فدرال رزرو می‌خواهد تمام این برنامه‌ها که برای حمایت از اقتصاد در طول دوران شیوع طراحی شده‌اند، به طور کامل به کارشان ادامه دهند. از ۱۳ خط اعتباری که فدرال رزرو با آن‌ها تریلیون‌ها دلار پول ارزان را به اقتصاد تزریق می‌کنند، ۱۲ خط در ۳۱ دسامبر باید بسته شوند. اگر این اتفاق بیافتد، بازار سهام تحت فشار شدیدی قرار می‌گیرد. این اتفاق باعث خواهد شد تا سهام شرکت‌ها به حراج گذاشته شوند و دلار به عنوان دارایی ایمن بالا برود.
  رییس فدرال رزرو، جروم پاول، گفته است که برنامه‌ی وام اضطراری به زودی تمام نخواهد شد. صندوق بین‌المللی پول در این مورد از او حمایت می‌کند. به باور آن‌ها، وضعیت واقعی اقتصاد با چیزی که مطلوب ماست فاصله‌ی زیادی دارد و اگر برنامه‌های وام‌دهی تعطیل شوند، تولید ناخالص داخلی دنیا مجددا دچار فروپاشی خواهد شد.
  در روز سه‌شنبه ۱۹ نوامبر گزارش شد که رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا، میچ مکانل، به نظر آماده می‌رسد تا مذاکرات را راجع به بسته‌ی تشویقی جدید از سر بگیرند. اما هنوز کسی نمی‌تواند بگوید که این مذاکرات چگونه تمام خواهند شد.
  کارهایی که برای جلوگیری از پخش شدن کوید۱۹ انجام می‌شود هم هنوز مشخص نیست. مقامات دولتی تلاش می‌کنند جلوی دور جدید شیوع را بگیرند. نیویورک همین الآن هم تصمیم گرفته است که مدارس را ببندد. در روز سه‌شنبه شهردار «بیل د بلاسیو» گفت احتمالا خوراکی خوردن در محل‌های سرو غذای عمومی ممنوع شود. بازار سهام هم در همین روز افت کرد. اگرچه اوضاع شیوع در اروپا هم چنگی به دل نمی‌زند، اما به لطف کارهایی که برای جلوگیری از پخش شدن ویروس انجام شده است، شرایطش از ایالات متحده بهتر است. اما هر پیش‌بینی‌ای که در این باره انجام دهیم هم بیهوده خواهد بود.
 • GBP/USD. در آخر هفته پوند بالا رفت و در سقف خودش از ۱.۳۲۰۰ به ۱.۳۳۱۰ رسید. البته این رشد آرام بود. این صعود، در حال اتفاق افتاد که مذاکرات درباره‌ی شرایط برگزیت بین اتحادیه‌ی اروپا و بریتانیا در روز سه‌شنبه، به دلیل آلوده شدن یکی از اعضای هیئت نمایندگان اروپا به ویروس کرونا معلق شده بود. اطلاعاتی که راجع به از سر گیری مذاکرات بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها درباره‌ی بسته‌ی تشویق مالی بیرون آمده بود (و در بالا به آن‌ها اشاره شد) هم، از پوند حمایت کردند. داده‌های خرده‌فروشی در بریتانیا هم حمایت دیگری را از پوند انجام دادند. این شاخص در ماه اکتبر ۱.۲ درصد افزایش داشته است. در نتیجه، جفت‌ارز دوره‌ی معاملاتی خودش را نزدیک‌تر به سقف دو هفته‌ای در ۱.۳۲۹۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. در حالی که اقتصادهای ایالات متحده و اروپا تنها تلاش می‌کنند که از پس حمله‌ی دیگر ویروس کرونا برآیند، ژاپن موفقیت چشمگیری از خودش نشان داده است. تولید ناخالص داخلی این کشور برای فصل سوم سال به مثبت ۵ درصد افزایش پیدا کرد. این در حالی است که در سه‌ماهه‌ی قبل، این مقدار منفی ۸.۲ درصد بود. این شاخص‌ها باعث می‌شوند ین بتواند شرایطش را به عنوان ارز ایمن در بازار نگه دارد و نسبت به دلار، جذابیت بیشتری داشته باشد.
  در نتیجه پیش‌بینی‌ای که ۶۰ درصد از تحلیل‌گران به همراه ۹۰ درصد از اندیکاتورهای روند و ۷۰ درصد از اسیلاتورها داده بودند، تقریبا دقیق بود. حتما به خاطر دارید که آن‌ها در پیش‌بینی‌شان حس کرده بودند این جفت‌ارز، در کانال پایین‌دست خواهد ماند و یک باز دیگر تلاش می‌کند تا حمایتش را در ناحیه‌ی ۱۰۳.۰۰ تست کند. این جفت‌ارز به افق هدفش نرسید و کف ناحیه‌ای را در ۱۰۳.۶۵ پیدا کرد. اما تردیدی در این نبود که نمودار اشتیاق داشت تا به سمت جنوب حرکت کند. 
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی‌ای که در هفته‌ی گذشته دادیم، می‌گفت که جفت‌ارز BTCUSD باید تا انتهای نوامبر در بالای سطح ۱۷ هزار دلار متراکم شود. همچنین می‌گفت که به سختی بتوان در آینده‌ی نزدیک منتظر سودگیری عظیمی بود؛ چرا که افراد زیادی می‌خواهد قیمت تا ۲۰ هزار دلار بالا برود و طمع آن‌ها جلوی چنین شرایطی را خواهد گرفت. مخصوصا این که سر راهش مقاومتی جدی وجود ندارد.
  واقعیت از پیش‌بینی‌ها جلو زده است. این جفت‌ارز ۱۷ و ۱۸ هزار دلار را شکسته و با رسیدن به ارتفاع ۱۸۷۸۰ دلار، ظرف یک هفته رشدی ۱۵ درصدی از خودش نشان داده است. در مجموع، اولین سه هفته‌ی نوامبر دیدم که بیت‌کوین ۳۵ درصد رشد داشت و سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال هم از ۴۰۱ میلیارد، به ۵۱۵ میلیارد افزایش پیدا کرد. در همین زمان که منتظر پیش‌بینی بودیم، در ۲۰ نوامبر، این سطح سرمایه باز هم در حال افزایش است. چنین حجم‌هایی را فقط در طول روند صعودی سال ۲۰۱۷ دیده‌ایم.
  متخصصین می‌گویند دلیل این افزایش، بیش از هرچیز این است که هم سرمایه‌گذاران خصوصی و هم سرمایه‌گذاران بزرگ سازمانی، بیت‌کوین را بیش از پیش قبول کرده‌اند. به عنوان مثال تحقیقی که گروه DeVere  از ۷۰۰ میلیونر انجام داده است، نشان می‌دهد که ۷۳ درصد از آن‌ها یا همین الآن این ارز دیجیتال را دارند، یا این که برنامه دارند در آینده‌ی نزدیک خریداری‌اش کنند.
  دلیل دیگر، سیاست پولی ایالات متحده است. با وجود شیوع کرونا و کاهش نرخ بهره، عرضه‌ی پول ایالات متحده امسال ۲۲ درصد افزایش داشته است. اما عرضه به همین مقدار محدود نمی‌شود. انتظار می‌رود بسته‌ی تشویقی بعدی تحت برنامه‌ی تسهیل کمی، حدود ۲ تریلیون دلار باشد.
  در آخر، دلیل اصلی دیگری هم برای رشد قیمت ارز دیجیتال اصلی وجود دارد. اخیرا، خرید بیت‌کوین تا حد بسیار زیادی از فروش استخراج‌کننده‌ها بیشتر شده است. داده‌های تحلیلگر Glassnode، ویل وو نشان می‌دهد که که خریدهای ساعتی بیت‌کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال حدود ۲۰ برابر بیشتر از مقداری است که استخراج‌کننده‌ها می‌فروشند. تحلیل‌گر دیگر به نام Lark Davis هم تایید کرده است که تنها ۲۷ هزار بیت‌کوین در ماه گذشته استخراج شده‌اند و ۱۴۵ هزار عدد از آن در صرافی‌ها مانده است. به علاوه، بسیاری از آن‌ها در «کیف پول‌های سرد» انباشته شده‌اند.
  در اینجا باید خاطرنشان کرد که متخصصین می‌گویند این عدم تعادل بین عرضه و تقاضای بیت‌کوین، فقط روندی افزایشی خواهد داشت و باعث رشد این ارز دیجیتال می‌شود. دلیلش این است که دولت چین جنگی را علیه بزرگترین جامعه‌ی استخراج‌کننده‌ها شروع کرده است. پکن عرضه اولیه‌ی ارز دیجیتال را ممنوع کرده، ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی‌هایی بدون سفته‌بازی دسته‌بندی شده‌اند و حساب بانکی استخراج‌کننده‌ها شروع به مسدود شدن کرده است. تمام این‌ها دی حالی است که بیش از نصف بیت‌کوین‌ها در این لحظه، در چین استخراج می‌شوند.­
  ما زمانی که به نتایج هفته بازگشتیم، متوجه شدیم که شاخص ترس و طمع بیت‌کوین از شب جمعه ۲۰ نوامبر در ۸۶ منجمد شده است. توسعه‌دهنده‌های این شاخص، این عدد را به معنای «طمع بسیار شدید» می‌دانند. این عدد، به معنای این است که بیت‌کوین به شدت در حال خریداری شدن است و باید انتظار اطلاحش را داشته باشیم.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. مشکلات ایالات متحده در بخش اول این نوشته آمده است. وقتی سناریوهای سال آینده را در نظر می‌گیرم، متوجه می‌شویم که «گلدمن‌ساکس» شش درصد کاهش را در نرخ وزنی دلار آمریکا برای سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرده است، «سیتی‌بانک» این احتمال را رد نکرده است که شاخص دلار ۲۰ درصد کاهش پیدا کند و «مورگان استنلی» انتظار دارد که جفت‌ارز EUR/USD از ۱.۱۸۰۰-۱.۱۹۰۰ فعلی به ۱.۲۵۰۰ صعود کند.
  وقتی متخصصین به آینده‌ی نزدیک نگاه می‌کنند، ترجیح را به ارز اروپا می‌دهند. شصت و پنج درصد از آن‌ها انتظار دارند که این جفت‌ارز مقاومت ۱.۱۹۰۰ را در هفته‌ی پیش رو بشکند و به ارتفاع ۱.۲۰۰۰-۱.۲۱۰۰ برسد. در نتیجه، ۳۵ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز به سطح ۱.۱۷۰۰-۱.۱۷۵۰ نزول کند. احتمال این که جفت‌ارز به کف ۴ نوامبر در ۱.۱۶۰۰ برود، تنها ۱۰ درصد تخمین زده می‌شود.
  در سمت گاوها، تحلیل گرافیکی ۹۰ درصد از اندیکاتورهای روند و ۷۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه قرار دارد. ۲۵ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها این سیگنال را می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد. نزدیک‌ترین حمایت‌ها در سطوح ۱.۱۷۴۰ و ۱.۱۶۸۵ هستند.
  از میان مهمترین رخدادهای اقتصادی هفته‌ی پیش‌رو باید به انتشار داده‌های فعالیت کسب و کار در آلمان و ناحیه‌ی یورو، داده‌های اقتصاد کلان ایالات متحده شامل تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه‌ی سوم سال و داده‌های مربوط به سفارش کالاهای بادوام و دست آخر، نتیجه‌ی جلسه‌ی فدرال رزرو در روز سه‌شنبه اشاره کرد. این اتفاقات به ترتیب در ۲۳، ۲۵ و ۲۶ نوامبر خواهند افتاد.
 • GBP/USD. رشد فعالیت مصرف‌کننده در بریتانیا، به احتمال بسیار زیاد به این دلیل به وجود آمده است که جمعیت این کشور در حال خرید کالاهای مورد نیازشان هستند تا در زمان قرنطینه به مشکلی برنخورند. به همین دلیل ممکن است این شاخص در ماه نوامبر به منطقه‌ی منفی برود. فروش اینترنتی هم نمی‌تواند شاخص را بالا بکشد. نباید فراموش کنیم احتمال این که بریتانیا بدون توافق تجاری از اتحادیه‌ی اروپا جدا شود، افزایش پیدا کرده است. به نقل از روزانه‌ی تایمز، رهبران اتحادیه‌ی اروپا از قبل خودشان را برای برگزیت سخت آماده کرده‌اند.
  نظر تحلیل‌گران هم تا اینجای کار به طور مساوی تقسیم شده. اما زمانی که از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه می‌رویم، تراز اوضاع به نفع خرس‌ها می‌شود و ۶۵ درصد از متخصصین پیش‌بینی خوبی برای پوند ندارند. آن‌ها انتظار دارند که جفت‌ارز GBPUSD سیصد تا چهارصد نقطه پایین بیاید.
  اما چیزی که تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد کاملا خوشبینانه است. هفتاد و پنج درصد از اسیلاتورها، ۱۰۰ درصدِ اندیکاتورهای روند در نمودار چهار ساعته و روزانه و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته به رنگ سبز هستند. بیست و پنج درصد از اسیلاتورها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه نقطه‌نظری دیگر دارند. سطح‌های حمایت ۱.۳۲۰۰، ۱.۳۲۶۵، ۱.۳۱۰۰، ۱.۳۰۳۵ و ۱.۲۸۵۵ هستند. سطح‌های مقاومت هم ۱.۳۳۱۰، ۱.۳۴۰۰ و سقف اول اوت در ۱.۳۴۸۰ هستند.
  پیشنهاد ما برای شاخص‌های کلان اقتصادی این است که به شاخص مارکیت نوامبر توجه کنید. این شاخص در روز ۲۳ نوامبر منتشر خواهد شد و پیش‌بینی‌ها می‌گویند ممکن است بیش از ۱۵ درصد کاهش پیدا کند، از ۵۱.۴ به ۴۲.۵.
 • USD/JPY. تا جایی که کمی از ابهام روی سیاست پولی ایالات متحده برداشته شود، بازار محافظه‌کار به سمت ارز ژاپن گرایش خواهد داشت. حداقل ۴۵ درصد از تحلیل‌گران و ۸۰ درصد از اندیکاتورهای روی دو تایم‌فریم همین فکر را دارند. بیست و پنج درصد از متخصصین از رشد دلار و جفت‌ارز USD/JPY حمایت می‌کنند و ۳۰ درصد باقی‌مانده، به همراه تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه موقعیتی خنثی به خودشان گرفته‌اند. سطوح حمایت در ۱۰۳.۶۵، ۱۰۳.۱۵ و ۱۰۲.۰۰ قرار دارند. سطح مقاومت هم در ۱۰۴.۵۰، ۱۰۵.۱۵ و ۱۰۵.۷۰ هستند.
  تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه می‌گویند این جفت‌ارز، از خط مرکزی کانال نزولی در ناحیه‌ی ۱۰۳.۴۰ بازگشتی صعودی خواهد داشت و به مرز بالایی ناحیه‌ی ۱۰۵.۴۰-۱۰۵.۶۵ باز می‌گردد.
 • ارزهای دیجیتال. بسیاری از سرمایه‌گذاران به این فکر می‌کنند که آیا برای خرید بیت‌کوین دیر شده است یا خیر. مدت زیادی است که شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال به همراه اندیکاتورهای دیگر، در ناحیه‌ی خرید بیش از حد قرار دارند. این جفت‌ارز هم تقریبا به ۲۰ هزار رسیده است و تا به حال، هیچ اصلاحی جدی‌ای اتفاق نیافتاده.
  میسی ویلیامز بازیگر که نقش «آریا استارک» را در سریال بازی تاج و تخت داشت، در توییتر از دنبال‌کننده‌هایش پرسیده است که آیا باید در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کند یا خیر. بیش از ۶۵۰ هزار کاربر نظرشان را در این باره ابراز کرده‌اند. از این تعداد، ۵۰.۷ درصد پاسخ مثبت داده‌اند و ۴۹.۳ درصد منفی. این نتیجه تقریبا مساوی است. به همین دلیل هم می‌توان نتیجه گرفت که احتمالا قرار است روند معکوس شود.
  تعدادی از متخصصینی انتظار دارند جفت‌ارز BTCUSD به ناحیه‌ی ۱۵۷۰۰ دلار برود. اما بدبین‌ها هم بسیار زیادند. آن‌ها مصیبت ۲۰۱۸ را به خاطر دارند. در آن سال، بیت‌کوین از سقف تاریخی ۲۰ هزار دلار به ۳۱۲۵ دلار افتاد.
  اما در حال حاضر شرایط با ۲۰۱۸ فرق می‌کند. بیت‌کوین نه تنها در این مدت دوام آورده، بلکه ثابت کرده است که می‌تواند سودهایی عظیم را به وجود بیاورد. حتی Jamir Dimon، مدیر ارشد اجرایی بانک عظیم JPMorgan هم به این حرف اذعان کرده است. حالا تحلیل‌گران او توصیه می‌کنند که در این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری انجام شود؛ ارزی که Dimon، در سال ۲۰۱۷ آن را «کلاهبرداری و حماقت» نامیده بود. شرکت عظیم دیگری هم اخیرا به دلیل تقاضای بسیار زیاد، سرویس سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را به وجود آورده است و محدودیتش را دو برابر کرده است؛ شرکت خدمات پرداختی پی‌پل.
  آقای Tom Fitzpatrick، مدیر داخلی یکی از بزرگترین بانک‌های جهان به نام Citibank هم پیش‌بینی خودش را ارائه داده است. او گفته است که به لطف تراکم وضعیت طلای مجازی، نرخ این ارز دیجیتال می‌تواند تا انتهای ۲۰۲۱ به ۳۱۸ هزار دلار برسد. Fitzpatrick باور دارد که بازار بیت‌کوین در حال حاضر یادآور سال ۱۹۷۰ است که تورم دلار، باعث افزایش قیمت طلا شد. در سال ۱۹۷۱، رییس‌جمهور ایالات متحده ریچارد نیکسون مجموعه‌ای از اصلاحات را انجام داد، سیستم برتون وودز را رها کرد و هماهنگی قیمت دلار با طلا را از بین برد. در نتیجه، قیمت این فلز ارزشمند در طول ۵۰ سال بعد از آن رشدی مداوم را از خودش نشان داد.
  Fitzpatrick در گزارش جدیدش به نام «بیت‌کوین، طلای قرن ۲۱» نوشته است: «بیت‌کوین در پس بحران مالی ۲۰۰۸ به دنیا آمد، زمانی که رژیم مالی دنیا تغییر کرد و ما نرخ بهره‌ی صفر را دیدیم». او اشاره می‌کند که در حال حاضر، اقدامات اقتصادی مقابله با شیوع کوید۱۹، باعث می‌شوند تا شرایطی شبیه به ۱۹۷۰ میلادی به وجود بیاید.
  به نظر می‌رسد که قانون‌گذاران مستقر در واشنگتن هم به سوی ارزهای دیجیتال روی میاورند. در حالی که پکن روی استخراج‌کننده‌هایش فشار وارد می‌کند، سناتور جدید ایالات متحده Cynthia Lummis برنامه دارد تا بحث راجع به ارزهای دیجیتال را به سطح ملی بیاورد. به گفته‌ی Lummis «۲۱ میلیون بیت‌کوین استخراج می‌شود و دیگر چیزی وجود نخواهد داشت. این، حد نهایی عرضه است. به همین دلیل هم مطمئنم که این ارز، در طول زمان برای ذخیره‌ی ارزش به بازیگری مهم تبدیل خواهد شد».
  رابرت کیوساکی، کارآفرین مشهور آمریکایی و نویسنده‌ی کتاب پرفروش «پدر بی‌پول، پدر پولدار» هم با این سناتور موافق است. او می‌نویسد: «افزایش قیمت بیت‌کوین از طلا و نقره پیشی گرفته است. این اتفاق چه معنایی دارد؟ معنایش این است که باید هرچه بیت‌کوین و فلز ارزشمند می‌توانیم، بخریم. نمی‌توان این کار را عقب انداخت. قطار همین الآن هم در حال راه افتادن است. دلار در حال مرگ است. وقتی دلار بمیرد، دیگر قیمت مهم نیست. مهم این خواهد بود که چه مقدار طلا، نقره و بیت‌کوین دارید».
  درباره‌ی پیش‌بینی روزهای پیش رو، اکثریت متخصصین (۸۰ درصد) از حرکت جانبی نمودار قیمت بیت‌کوین پشتیبانی می‌کنند و می‌گویند این حرکت در بازه‌ی ۱۸ تا ۱۹ هزار دلار خواهد بود. تنها ۲۰ درصد از متخصصین می‌گویند این جفت‌ارز از ۱۸ هزار دلار پایین‌تر میاید. کسی نگفته است که مقاومت ۱۹ هزار دلار در هفته‌های پیش رو شکسته می‌شود. اما اگر درباره‌ی پیش‌بینی قبل از انتهای امسال حرف بزنیم، ۷۰ درصد از تحلیل‌گران موافقند که بیت‌کوین می‌تواند رکوردهای قبلی‌اش را جا به جا کند.

پیش‌بینی بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال، ۲۳ تا ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰1

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید