2020 اکتبر 17

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. بازار را در حال حاضر دو عامل اصلی جلو می‌برند: موج دوم کرونا و انتخابات ریاست‌جمهوری پیش روی آمریکا در سوم نوامبر.
  نهصد هزار درخواست جدید برای بیمه‌ی بیکاری، اوضاع بازار کار آمریکا را نشان می‌دهد. اقتصاد نیاز دارد که اقدامات محرک بیشتری نیاز دارد. به گفته‌ی وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، امکان این که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در ایالات متحده قبل از انتخابات، بر سر این اقدامات محرک به توافق برسند اندک است. آمارهای ضعیف اقتصادی هم اشتهای ریسک بازار را به طور زیادی خفه کرده است و شاخص‌های بازار چون S&P500 را پایین آورده است. این اتفاقات به طور مشخص به سود ارز ایالات متحده بوده است. دلار، تا روز سه‌شنبه ۱۳۵ نقطه به دست آورد و جفت‌ارز EURUSD به کف ناحیه‌ای ۱.۱۶۸۵ رسید. به دنبال این حرکت روندی رو به پایین به وجود آمد و این جفت‌ارز، دوره‌ی معاملاتی پنج‌روزه‌اش را در ۱.۱۷۱۵ تمام کرد.
  احتمال دارد که «آمریکایی» به تقویتش ادامه دهد. اما «اروپایی»، به طور فعالانه‌ای از طرف حرکت قدرتمند اقتصاد چین و همچنین، بانک مرکزی اروپا که نمی‌خواهد میزان برنامه‌ی تسهیل کمی‌اش (QE) را افزایش دهد، پشتیبانی می‌شود.
  تعداد بیماران کرونایی در اروپا در حال افزایش است. به همین دلیل هم ممکن است اقدامات قرنطینه‌ای محکمی اجرا شوند که جلوی فعالیت‌های اقتصادی را بگیرند. اما بانک مرکزی اروپا بعد از این که برنامه‌ی ۱ تریلیون و هشتصد میلیارد یوروییِ تا انتهای ماه ژوییه را پذیرفت، دیگر نمی‌خواهد یش از این ادامه دهد و طرح اضافه‌ای برای تحریک اقتصاد ندارد. بنابر گفته‌ی قائم‌مقام بانک مرکزی اروپا، لوییز ده‌گیندوس، تا این لحظه، کمتر از نیمی از مبالغ مربوطه در چارچوب برنامه‌ی QE مصرف شده‌اند. به همین دلیل، به هیچ عنوان نمی‌توان درباره‌ی بسته‌های انگیزشی جدید صحبت کرد.
 • GBP/USD. روند صعودی ۱۲ روز اول اکتبر تمام شده و این جفت‌ارز، روندی جانبی را در بازه‌ی ۱.۲۸۶۰-۱.۳۰۸۰ شروع کرده است. به علاوه، انتهای این هفته برای خرس‌ها مانده است که توانستند آخرین نقطه را در سطح ۱.۲۹۱۵ داشته باشند. محدودیت‌های لندن در برابر کرونا یکی از عواملی است که جلوی رشد را می‌گیرند. عامل دوم هم بیانیه‌ی رهبری اتحادیه‌ی اروپا است که می‌گوید این بلوک اقتصادی به دنبال یافتن همکاری‌ای عادلانه با بریتانیا است؛ اما به هیچ قیمتی حاضر به سازش نیست.
 • USD/JPY. این جفت‌ارز دوره‌ی معاملاتی هفتگی‌اش را در ۱۰۵.۴۰ تمام کرد؛ در ناحیه‌ای از حمایت بسیار قدرتمند و میان‌مدت که در ۱۲ هفته‌ی گذشته، به دفعات حرکت نزولی‌اش متوقف کرده است. کدام بهشت برای سرمایه‌گذاران امنیت بیشتری دارد؛ دلار یا ین؟ این سوال، هنوز بدون پاسخ مانده است. رقابت ادامه دارد.
 • ارزهای دیجیتال. ما معمولا پیش‌بینی ارزهای دیجیتال را با خبری درباره‌ی جرم و قانون‌شکنی شروع می‌کنیم. هفته‌ی گذشته، اتفاق خاصی که به خلاف ارتباط داشته باشد نیفتاد. البته پلیس همیشه گزارشِ اخاذی و باجگیری با ارزهای دیجیتال را می‌دهد؛ چه حال و چه در گذشته.
  همین جرائم هم دلیل موجی از تماس‌ها بوده‌اند که حداقل، ۱۸ اداره‌ی پلیس را در ژاپن با خودشان درگیر کرده‌اند. کلاهبرداران، باجی را به صورت ارز دیجیتال درخواست کرده بودند. به گفته‌ی روزنامه‌ی «جپن تودی» (Japan Today) «مجرمین بیش از هر ارز دیگری، بیت‌کوین را انتخاب می‌کنند». این روزنامه افزوده است «اما اطلاعات مربوط به مواد منفجره هرگز تایید نشده است». در نتیجه این مجرمین هرگز پول را دریافت نکرده‌اند و در نتیجه، دستگیر هم نشده‌اند. اما اوضاع برای گله‌دارِ انگلیسی فرق می‌کرده است. او به دلیل این که از فروشگاه‌های زنجیره‌ای Tesco به ارزش یک میلیون و چهارصد هزار پوند بیت‌کوین اخاذی کرده، محکوم شده است.
  به نوشته‌ی روزنامه‌ی دیلی‌میل، «نیگل رایت» (Nigel Wright) چهل و پنج ساله قوطی‌هایی از غذای بچه با برندهای Cow & Gate و Heinz را به مدت دو سال، در قفسه گذاشته بود که پر از براده‌های فلز شامل خرده‌های تیغ موکت‌بری بودند. او گفته بود که قول می‌دهد در ازای باج، محل قوطی‌های خطرناک را به فروشگاه بگوید. این گوسفندچران بعد از این که کارآگاه پلیس خودش را به جای کارمند فروشگاه جا زد و ۱۰۰ هزار پوند را به صورت بیت‌کوین برایش فرستاد، دستگیر شد.
  نتیجه‌ی تهدید «رایت» این بود که Tesco۱۴۰ هزار قوطی غذای بچه را از فروشگاه جمع‌آوری کرد و ۴۲ هزار عدد از آن‌ها را نابود ساخت. این فروشگاه زنجیره‌ای در مجموع ۲ میلیون و هفتصد هزار پوند ضرر کرد.
  البته با این که Tesco ضرر کرد، اما صاحبان بیت‌کوین سودشان را چند برابر کردند. قیمت ارز دیجیتال اصلی در ۷ روز گذشته حدود ۳ درصد افزایش داشته است. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، جفت‌ارز BTCUSD با وجود تمام تلاش‌ها، نتوانست مقاومت ۱۱۵۰۰ دلار را بشکند و ناحیه‌ای تراکم جدیدی را در ۱۱۳۰۰ دلار تا ۱۱۴۰۰ دلار پیدا کرد.
  سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال در طول این مدت هم کمی افزایش پیدا کرده است و ۳۵۷ میلیارد دلار است. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال، هنوز در ناحیه‌ی زرد و خنثی و در مرکزش است؛ در ۵۲ (هفته‌ی گذشته در ۴۸ بود).­
  بیت‌کوین در ۶ هفته‌ی گذشته ۸.۵ درصد افزایش پیدا کرده است. اما نتایج ارزهای دیجیتال برتری چون لایت‌کوین (LTC/USD)، ریپل (XRP/USD) و ایتریوم (ETH/USD) تقریبا صفر بوده است. درآمدی که استخراج ایتریوم در هفته‌ی گذشته به وجود آورده است، حدود ۴۰ درصد رشد داشته. پلت‌فرم تحلیلی Glassnode می‌گوید که منبع اصلی درآمدها، افزایش کمسیسون بوده است. فراگیرتر شدن بازار DeFi هم در درآمد استخراج‌کننده‌ها منعکس شده است. این بازار، تعداد گردش‌های انجام‌شده در سیستم ایتریوم را افزایش شدیدی داده است.
  پروتکل این بازار و این که می‌توان در چارچوب آن ابزارهای توزیع‌شده‌ی مالی ساخت، به کاربرانش این امکان را می‌دهد که ارزهای دیجیتال را قرض بگیرند و قرض بدهند و همچنین، با نگه داشتن‌شان (استکینگ) درآمد کسب کنند. در نتیجه، تعداد کیف‌پول‌های فعال روزانه در ایتریوم چهار برابر شده است و از ۱۲ هزار و هشتصد در سه‌ماهه‌ی دوم، به ۵۰ هزار و دویست در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۰ رسیده است. سیستم زنجیره‌بلوکی ایتریوم مسئول ۹۶ درصد از تمام تراکنش‌های اپلیکیشن‌های توزیع‌شده (dapps) است؛ تقریبا مساوی با ۱۲۰ میلیارد دلار.
  وقتی رقیب‌ها چنین فعالیتی می‌کنند، صاحبان بیت‌کوین هم به شدت هیجان‌زده می‌شوند. در نتیجه‌ی کار مشترک شبکه‌ی Kyber، اکوسیستم Ren و BitGo، پروژه‌ی مشابهی به نام DAO WBTC بنانهاده شد. نتایج سه‌ماهه‌ی چهارم نشان خواهد داد که این پروژه چقدر موثر و فراگیر خواهد شد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. معامله‌گران باتجربه با نگاه کردن به این نمودار متوجه می‌شوند که در حال حاضر اسیلاتورها، چه در نمودار چهار ساعته و چه در نمودار روزانه نمی‌توانند هیچ پیش‌بینی شفافی به ما بدهند. در میان اندیکاتورهای روند، کفه‌ی ترازو در هر دو تایم‌فریم به طور قاطعی به سمت قرمز‌ها است؛ ۷۰ درصد. اما حتی با وجود این که تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه از روند نزولی حمایت می‌کنند، اما تحلیل‌های تکنیکال نمی‌توانند بگویند که این روند رو به پایین ادامه پیدا خواهد کرد. کلمه‌ی کلیدی هم مثل همیشه، با تحلیل بنیادی همراه است. یا نسبتا با عواملی همراه است که در ابتدایی‌ترین بخش این تحلیل به آن‌ها اشاره کردیم.
  البته که ممکن است در هفته‌ی آینده چیز جدیدی بشنویم. به نظر می‌رسد که هدف اصلی روسای نهادهای ناظر، این است که تنها با کلمات به هرچه می‌خواهند برسند. سخنرانی‌های رییس بانک مرکزی اروپا کریستین لگارد برای ۱۸، ۱۹ و ۲۱ ماه اکتبر برنامه‌ریزی شده است. قرار است رییس فدرال رزرو هم در تاریخ ۱۹ اکتبر سخنرانی کند. اما این همه‌ی ماجرا نیست. قرار است در تاریخ ۲۳ اکتبر بین نامزدهای ریاست‌جمهوری ایالات متحده، ترامپ و بایدن، مناظره‌ای شکل بگیرد. تنها ۱۰ روز تا ساعت «X» مانده است و نبردِ سیاست‌مداران قرار است داغ‌تر از همیشه شود.
  هم سخنرانی لگارد و پاول و هم مناظره‌ی ریاست‌جمهوری آمریکا، می‌تواند تاثیر شدیدی روی احساسات سرمایه‌گذاران داشته باشد. اگر افت شاخص‌های سهام ادامه پیدا کند، دلار بیش از این تقویت می‌شود و EURUSD بیش از این به سمت پایین خواهد رفت. شصت درصد از تحلیل‌گران با این حرکت موافقند و کف‌های سپتامبر حدود ۱.۱۶۱۰ را به عنوان هدف نشانه می‌روند. چهل درصد باقی‌مانده باور دارند که این جفت‌ارز از سطح ۱.۱۷۱۵ پرس خواهد کرد و به سمت بالا خواهد رفت. نزدیک‌ترین سطح‌های مقاومت در ۱.۱۷۵۵ و ۱.۱۸۲۵ قرار دارند. مرزهای بعد از آن، در ناحیه‌ی ۱.۱۹۰۰ قرار دارند.
 • GBP/USD. نه‌تنها روسای بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو، بلکه مدیر بانک انگلستان به نام «اندرو بایلی» هم در آینده‌ی نزدیک صحبت‌های بسیاری برای گفتن خواهد داشت. سخنرانی او در روزهای ۱۸ و ۲۲ اکتبر است. اما او کسی نخواهد بود که سرتیتر اخبار می‌شود. پوند هنوز هم این توان بالقوه را دارد که رشد کند. اما برای این کار باید مذاکرات بین بریتانیا و اتحادیه‌ی اروپا درباره‌ی برگزیت، شکستی واقعی بخورد. و مشخصا، آن‌ها دو هفته‌ی دیگر (یا شاید بیشتر از آن) نفس بکشند. در حقیقت این که نخست‌وزیر بریتانیا نمی‌خواهد از فرآیند مذاکره خارج شود، سیگنال خوبی است و به ما این امید را می‌دهد که این کشور و اتحادیه‌ی اروپا هنوز هم می‌توانند به توافق برسند. اما این اتفاق در روزهای آینده نخواهد افتاد. به همین دلیل ۷۰ درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودارهای چهارساعته و روزانه هم آن‌ها را تایید می‌کنند، به همراه ۸۰ درصد از اسیلاتورها و ۹۰ درصد از اندیکاتورهای روند در نمودار چهار ساعته، بر این باورند که جفت‌ارز GBPUSD می‌تواند در هفته‌ی آینده به ناحیه‌ی ۱.۲۷۰۰ سقوط کند. خطوط حمایت در ۱.۲۸۴۵ و ۱.۲۷۷۰ هستند.سی درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران امید دارند که این جفت‌ارز در میان مرزهای کانال ۱.۲۸۴۵-۱.۳۰۳۵ باقی بماند و به زودی، به مرز بالایی‌اش بازگردد. خط مقاومت بعدی ۱.۳۰۸۰ است.
 • USD/JPY. در حال حاضر، ارز ژاپن با کاهش احساسات ریسکی و افزایش سود اوراق قرضه‌ی امنش پشتیبانی می‌شود. اما ین، به حمایت کلیدی ۱۰۵.۰۰ نزدیک است و شکسته شدن این خط، کاری بس طاقت‌فرساست. کافی است به نمودار ۱۲ هفته‌ی اخیر نگاه کنید. مبارزه بر سر این سطح در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ زخم‌هایی به یادماندی و لاعلاج بر بدن خرس‌ها انداخت.
  اکثر متخصصین (۷۰ درصد) که ۷۵ درصد از آن‌ها از طرف اسیلاتورها و ۹۰ درصد از آن‌ها از طرف اندیکاتورهای روند نمودار روزانه حمایت می‌شوند، بر این باور هستند که این جفت‌ارز هنوز هم می‌تواند ظرف دو یا سه هفته بر این سطح فائق بیاید و حداقل یک بار، به کف ۲۱ سپتامبر در ۱۰۴.۰۰ برسد. خطوط حمایت در ۱۰۵.۰۰ و ۱۰۴.۴۵ هستند.
  سی درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی پیش‌بینی می‌کنند که دلار رشد می‌کند و از جفت‌ارز USD/JPY انتظار می‌رود که افق ۱۰۵.۰۰ را بشکند. همچنین، از این جفت‌ارز انتظار می‌رود که ابتدا تا خط مقاومت ۱۰۶.۰۰ و بعد از آن، تا ۱۰۶.۴۰ بالا برود. در نهایت هم قرار است به ۱۰۷.۰ برسد.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال، ۱۹ تا ۲۳ اکتبر سال ۲۰۲۰1

 • ارزهای دیجیتال. ما در اولین بخش از این تحلیل اشاره کردیم که توسعه‌ی بازار DeFi به طور چشمگیری شهرت ایتریوم را افزایش داده است. اما اگر بایدن انتخابات آمریکا را ببرد، شرایط می‌تواند به شدت تغییر کند. این اتفاق می‌تواند باعث شود که موج جدیدی از انتظارات شکل بگیرد و کنترل روی بازارهای مالی به شدت افزایش بیابد. به همین دلیل هم ممکن است بخشی از پروژه‌ی DeFi بسته شود.
  اما به گفته‌ی متخصصین بلومبرگ، بیت‌کوین تنها در صورتی برنده می‌شود که بایدن هم ببرد. تلاش ترامپ این بود که دلار تقویت شود و تمام صنایع هم با این هدفش همراه شدند. تحلیل‌گران مطمئنند که مدیریت جدید ایالات متحده در حوزه‌های مالی و اقتصاد پیشروتر فکر خواهد کرد و در نتیجه، نهادهای ناظر بیت‌کوین را سریعتر خواهند پذیرفت.
  اصلی‌ترین کار این ارز در حال حاضر این است که سطح مقاومت مهم ۱۲ هزار دلار را بشکند و بالای آن جای پایی محکم پیدا کند. در این سطح است که هم پاییز ۲۰۲۰ و هم ۲۰۱۹، خرس‌ها فعالیت‌شان را زیاد کردند و روند رو به پایین معکوس شد. اگر گاوها بتوانند بر مقاومت فروشندگان پیروز شوند، جفت‌ارز BTCUSD این شانس را دارد که به ارتفاع تابستان سال گذشته در ۱۳۰۰۰ و ۱۳۷۵۰ دلار برسد.
  محاسبات «تیموتی پترسون» (Timothy Peterson)، مدیر شرکت سرمایه‌گذاری Cane Island Alternative Advisors که برای پیش‌بینی از قانون Metclough استفاده می‌کند، نشان می‌دهد که به احتمال ۹۰ درصد این جفت‌ارز از ۱۱۰۰۰ دلار پایین‌تر نخواهد آمد. علاوه بر این، باید تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ از شاخص ۱۲۰۰۰ دلار عبور کند.
  قانون Metclough، در بازار ارزهای دیجیتال می‌گوید که ارزش بیت‌کوین کاملا به تعداد افرادی بستگی دارد که از آن استفاده می‌کنند. به گفته‌ی پترسون، این رویکرد به او کمک کرده است تا با موفقیت، قیمت بیت‌کوین را در انتهای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ پیش‌بینی کند.
  متخصص دیگری که مدیرعامل شرکت تحلیلی CryptoQuant هم است و Ki Yong Joo نام دارد، بر این باور است که بیت‌کوین به رشدش ادامه خواهد داد. او به این استدلال می‌کند که صرافی‌ها، موج ورودی‌ای از بیت‌کوین ندارند. شرکت CryptoQuant برای این که تعداد بیت‌کوین‌های انتقال‌یافته به صرافی‌ها را ارزیابی کند، شاخص خودش را با نام «میانگین ورودی کل صرافی‌ها» ساخته است. در حال حاضر، این شاخص در منطقه‌ی «امن» به سر می‌برد: «وال‌ها» برای این که از ذخایرشان خلاص شوند عجله‌ای ندارند. پیش‌بینی Ki Yong Joo می‌گوید که افزایش بهای بیت‌کوین به بالای ۱۱۵۰۰ دلار، نخواهد توانست باعث شود که فروش گسترده‌ای به وجود بیاید.
  به گفته‌ی وب‌سایت chain.info، امروز پنج صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال به تنهایی حدود ۲ میلیون بیت‌کوین دارند. این مقدار، تقریبا به اندازه‌ی ۱۱ درصد از کل مقدار صادرشده است. این صرافی‌ها نه‌تنها می‌توانند در معرض حملات هکرها قرار گیرند، بلکه نهادهای ناظر و آژانس‌های اعمال قانون هم می‌توانند آن‌ها را مورد حمله قرار دهند. این اتفاق باعث خواهد شد که تمام یا بخشی از ارز دیجیتال اصلی از بین برود یا این که مسدود شود. این اتفاق، آن‌طور که بعضی از متخصصان باور دارند، باعث خواهد شد که بیت‌کوین‌ها در بازار کم شوند و قیمت‌شان افزایش پیدا کند. البته در حال حاضر، تقریبا هیچ‌کس باور ندارد که جفت‌ارز BTC/USD بتواند تا آخر امسال به ارتفاع تاریخی ۲۰ هزار دلار برسد. حتی احتمال این که بتواند بالاتر از ۱۳ هزار دلار برود هم تنها ۲۵ درصد است. احتمال این که این جفت‌ارز از ۹۰۰۰ دلار پایین‌تر بیاید هم، به همین اندازه است.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید