2020 آگوست 15

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. افراد خوشبین با ارجاع به داده‌های وزارت کار می‌گویند اقتصاد ایالات متحده در حال شتاب گرفتن است. بازار کار که از همه‌گیری تاثیر زیادی گرفته بود، شروع به بهبود اوضاعش کرده است و همین الآن هم ممکن است که بدترین مرحله‌ی بحران را پشت سر گذاشته باشد. بیکاری در ماه ژوییه به ۱۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد (سقف ماه آوریل ۱۵ درصد بود). در ماه ژوییه ۱.۸ میلیون نفر سر کار بازگشتند. این روند، سه ماه پیاپی است که ادامه دارد.
  اما از سوی دیگر، ۹ میلیون شغلی که ظرف سه ماه بازگشته‌اند، تنها ۴۳ درصد از ۲۱ میلیون شغلی هستند که در ماه‌های مارس و آوریل از بین رفتند. ۱۵.۵ میلیون آمریکایی هم هنوز بیمه‌ی بیکاری می‌گیرند که دو برابر بیشتر از حداکثرِ بحران مالی و جهانی پیشین است (۶ میلیون و ششصد هزار).  
  بازار منتظر مرحله‌ی بعدی تسهیل کمی است که نقدینگی و ابزارهای تحریک مالی دیگر وارد بازار شوند. اما دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها نمی‌توانند در کنگره به توافق برسند. ترامپ نمی‌خواهد بسته‌ی کمکی بعدی آمریکایی‌ها را بیش از اندازه باد کند. باور او بر این است که به این ترتیب، مردم به وبالِ گردنِ دولت بودن وابسته می‌شوند. اما امید دارد امتیازاتی به دموکرات‌ها بدهد که در ازایش، رای‌گیری پستی در انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری را لغو کنند.
  مذاکرات ادامه دارد و در این شرایطِ نامشخص، بازارها منتظرند تا ببینند چه می‌شود. با وجودی که شاخص S&P500 به رشدش ادامه می‌دهد، اما این کار با قدرت زیاد انجام نمی‌شود. به نظر می‌رسید سود ارواق ۳۰ ساله‌ی خزانه‌داری آمریکا بعد از فروشی ضعیف رشد کرده باشد. اما بعد از آن اشتهای ریسک در اروپا پایین آمد، شرایط همه‌گیری بدتر شد و اشتغال هم کم شد تا سود این اوراق هم پایین بیاید. ناامیدی آخرین داده‌های اقتصاد کلان از سمت چین به رشد اشتهای ریسک کمک نکرد.
  به طور کل، همه‌چیز در حال فرو رفتن در ابهام است. در نتیجه، هم گاوها و هم خرس‌ها تصمیم گرفتند که برای هر کاری دست نگه دارند و کاه آخر تابستان را در سواحل بذرانند. جفت‌ارز EUR/USD ظرف سه هفته نتوانست پشت مرزهای کانال جانبی ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ برود. به علاوه، مرزهای نوسان از آن هم باریک‌تر شدند و کانال بین ۱.۱۷۱۰-۱.۱۸۶۵ قرار گرفت. حداکثر نوسان‌ها از ۱۵۵ نقطه فراتر نرفت و آخرین قیمتِ این هفته‌ی آرام در ۱.۱۸۴۰ بود.
 • GBP/USD. پیش‌بینیِ هفت روز پیش تقریبا دقیق بود. تولید ناخالص داخلی بریتانیا در سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد. در مقام مقایسه باید گفت که اقتصاد ناحیه‌ی یورو در همین دوره‌ی زمانی ۱۲.۱ درصد نزول داشته است. اما این اتفاق روی قیمت‌های پوند تاثیری نداشت. همان‌طور که قبلا هم اشاره شد، جفت‌ارز GBP/USD همین الآن هم مستقل بازی نمی‌کند و اجبارا پشت سر EUR/USD حرکت می‌کند. مثلا دو هفته پیش در میان ۱.۲۹۸۰-۱.۳۱۸۵ حرکت می‌کرد، اما بازه‌ی معاملاتی فعلی‌اش تا ۱.۳۰۰۰-۱.۳۱۴۰ باریک شده است و در ۱.۳۰۸۵ حرکتش را تمام کرده.
 • USD/JPY. احتمالا به خاطر دارید که بسیاری از متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته انتظار داشتند که این جفت‌ارز سطح ۱۰۶.۴۰ را دوباره لمس کند و اگر موفق بود، در آنجا متوقف نشود و باز هم بالا برود. دقیقا همین اتفاق هم افتاد. جفت‌ارز در پس‌زمینه‌ی رشد سود اوراق سی ساله‌ی خزانه‌داری آمریکا صعود کرد و با شکستن مقاومت ۱۰۶.۴۰، به ارتفاع ۱۰۷.۰۰ رسید. اما رشد دلار به زودی متوقف شد و این جفت‌ارز، به سمت پایین بازگشت تا دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ناحیه‌ی حمایت/مقاومت میان‌مدت و قدرتمند ۱۰۶.۶۰ تمام کند.
 • ارزهای دیجیتال. بیت‌کوین برای هفته‌ی دوم پیاپی نتوانست به ۱۲۰۰۰ دلار غلبه کند. همان‌طور که معمولا پیش میاید، تلاش دیگری هم در شب بین یکشنبه و دوشنبه انجام شد و موفقیت‌آمیز نبود. سپس، همان‌طور که اغلب اتفاق میافتد، اصلاحی قدرتمند اتفاق افتاد که در نتیجه‌اش جفت‌ارز BTC/USD عملا به سطح ۱۱ هزار دلار رسید. این اتفاق در روز چهارشنبه ۱۲ اوت افتاد. در زمان نوشتن این سطور، این خط به حمایت قدرتمند جدیدی برای بیت‌کوین تبدیل شده است. بیت‌کوین خیلی سخت بتواند از پس مقاومتِ ۱۲۰۰۰ دلار برآید.
  نزول بیت‌کوین می‌تواند در میان افزایش سود اوراق خزانه‌داری ایالات متحده و کاهش ۱۰ درصدی ارزش طلا اتفاق بیافتد. ضمنا پس‌زمینه‌ی کلی بیت‌کوین، به طور کلی خوش‌آیند است. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال ۱۳ ظرف هفت روز ۱۳ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است و به ۳۷۰ میلیارد دلار نزدیک شده. صندوق «گری‌اسکیل» به تنهایی ظرف ده روز ۱ میلیارد دلار افزایش سرمایه‌ داشته است که از کل سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ بیشتر است. شرکت «میکروستراتژی اینکورپوریتد» که یکی از ستون‌های هوش تجاری (Business Intelligence) است، بیت‌کوین را به عنوان یکی از ذخایر اصلی‌اش نام برده و ۲۱۴۵۴ بیت‌کوین به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار خریداری کرده است. مدیرعامل این شرکت، مایکل سیلور، درباره‌ی این حرکت گفت که «بیت‌کوین از نظر آن‌ها، میانجی قابل اتکایی برای پس‌انداز و دارایی جذابی برای سرمایه‌گذاری است که رشد بلندمدت و بالقوه‌اش از پول نقد فراتر می‌رود».
  در شب جمعه ۱۴ اوت، بیت‌کوین موقعیتش را دوباره به دست آورد و به جایی بازگشت که در انتهای هفته‌ی گذشته به سر می‌برد؛ ناحیه‌ی ۱۱۷۵۰ دلار. بنابراین، سود هفته‌ی گذشته‌اش صفر بوده است. اما ایتریوم که چشم‌اندازهای پیش رویش چندین بار مورد توجه قرار گرفته است، یک بار دیگر نظر سرمایه‌گذاران را جلب کرد و ۱۳ درصد رشد را از خودش نشان داد. همچنین جای پایش را بالای سطح ۴۰۰ دلار محکم کرد. در ضمن صندوق سرمایه‌گذاری «گری‌اسکیل» که بالاتر به آن اشاره شد، توجهی فعالانه را به ارز دیجیتال جایگزین برتر نشان داده است. این صندوق درخواستی را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده داده است که بتواند شرکت تراستی برای ایتریوم تاسیس کند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. برای این که روند مسلط مشخص شود، حتما باید کانال ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ از یک طرف شکسته شود. همچنین، تمامی شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته و ۸۵ درصدشان در نمودار روزانه به سمت بالا نگاه می‌کنند. تصویر در میان اسیلاتورها اندکی متفاوت است. و با وجودی که ۷۵ درصد از آن‌ها در نمودار چهار ساعته و ۷۰ درصدشان در نمودار روزانه هنوز سبز هستند، اما مابقی همین الآن سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد. این موضوع، سیگنالی نسبتا قوی است که نشان می‌دهد روند قرار است معکوس شود یا این که اصلاحی بزرگ به سمت پایین انجام شود.
  تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته نشان می‌دهند که نمودار در کانال جانبی ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ نوسان می‌کند. اما بر اساس پیش‌بینی نمودار روزانه، این جفت‌ارز یک بار دیگر خط حمایت ۱.۱۷۰۰ را حرکت می‌دهد و می‌تواند به سمت بالا برود. این حرکت نمودار ابتدا تا مقاومت ۱.۱۹۶۰ خواهد بود و بعد از آن تا ارتفاع ۱.۲۱۰۰.
  سی درصد از متخصصین هم انتظار دارند که دلار بیشتر ضعیف شود و این جفت‌ارز رشد کند. بیست و پنج درصد از تحلیل‌گران با پیش‌بینی تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته موافقند. ۴۵ درصد باقی‌مانده منتظرند تا این جفت‌ارز ابتدا تا خط حمایت ۱.۱۴۵۰ بازگردد و سپس، تا ناحیه‌ی ۱.۱۲۴۰ پایین برود. اما این اتفاق فورا نخواهد افتاد، بلکه چند روزی طول خواهد کشید. به علاوه در میان‌مدت، این سناریو را ۶۰ درصد از تحلیل‌گران حمایت می‌کنند.
 • GBP/USD. پیش‌بینی جفت‌ارز GBP/USD در این هفته، به ما می‌گوید «هم یورو و هم پوند». خب شاید نشود گفت دقیقا مثل هم، اما شبیه به هم هستند. در مورد EUR/USD، ۴۵ درصد از متخصصین می‌گویند این جفت‌ارز در هفته‌ی پیش رو به سمت پایین باز خواهد گشت و ۶۰ درصد از آن‌ها هم می‌گویند در میان‌مدت این اتفاق خواهد افتاد. بیست درصد نظرشان را روی روند جانبی دارند و ۳۵ درصد می‌گویند این جفت‌ارز بیش از این رشد خواهد کرد.
  نود درصد شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته و ۹۵ درصدشان در نمودار روزانه سبز هستند. در میان اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته، تنها ۶۰ درصد سبز هستند و ۴۰ درصد هم خاکستری و خنثی مانده‌اند. در نمودار روزانه، ۶۰ درصد هم سبز هستند، ۳۵ درصد خاکستری هستند و ۵ درصد همین الآن هم رنگ‌شان را به قرمز تغییر داده‌اند.
  سطوح حمایت حدود ۱.۳۰۴۵، ۱.۲۹۸۰،۱.۲۹۰۰ و ۱.۲۶۷۰ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱.۳۱۲۵ ، ۱.۳۱۸۵ و ۱.۳۲۰۰ و ۱.۳۲۸۵ قرار دارند.
 • USD/JPY. در روز دوشنبه ۱۷ اوت، داده‌های تولید ناخالص داخلی ژاپن برای سه‌ماهه‌ی دوم سال منتشر خواهد شد. پیش‌بینی‌ها می‌گویند این شاخص تنها ۷.۶ درصد کاهش خواهد داشت؛ عددی که یکی از بهترین‌ها در میان کشورهای توسعه‌یافته است و یک بار دیگر ثابت می‌کند که نه‌تنها ین، بلکه کل این کشور ساحل امنی برای فرار از طوفان‌های اقتصادی و مالی است. تا اینجای کار ۱۰۰ درصد از متخصصین پیش‌بینی کردند که دلار قوی‌تر خواهد شد و این جفت‌ارز ابتدا تا ۱۰۷.۵۵ پ بعد از آن، تا ۱۰۸.۱۰ بالا خواهد رفت. باید در نظر داشت که ناحیه‌ی ۱۰۶.۰۰-۱۰۸.۱۰ بازه‌ای است که جفت‌ارز مورد بحث ۷۵ درصد از زمانش را در ۲۰ هفته‌ی گذشته در آن گذرانده. مشخصا، این همان دلیلی است که متخصصان باور دارند این جفت‌ارز مدتی را در این بازه خواهد گذراند. اما ۱۵ درصد از اسیلاتورها در نمودار روزانه همین الآن هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد و این واقعیت، باید در زمان باز کردن پوزیشن‌ها در نظر گرفته شود.
  همچنین باید در نظر گرفت که پیش‌بینی تحلیل‌گران برای انتهای اوت و شروع سپتامبر به شدت تغییر می‌کند و ۵۵ درصد از آن‌ها منتظرند تا این روند معکوس شود و نزول دیگری در جفت‌ارز اتفاق بیافتد. اهداف در ۱۰۵.۳۰ و ۱۰۴.۲۰ قرار دارند.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۷ تا ۲۱ اوت ۲۰۲۰1

 • ارزهای دیجیتال. همان‌طور که می‌دانید ، حداقل دو راه برای خروج از هر وضعیتی وجود دارد. در مورد بیت‌کوین یک راه به سمت بالا و راه دیگر، سمت پایین است.
  بر اساس گفته‌های تحلیل‌گر و مجری تلویزیون نام‌آشنا، مکس کایزر، رشد قیمت ارز دیجیتال اصلی به طور مثبتی از بیرون کشیدن سرمایه از آسیا تاثیر می‌گیرد. این خروج سرمایه به دلیل بالا رفتن ریسک‌های ژئوپولیتیک است. بدترین قضیه این که روابط بین ایالات متحده و چین هرچه بدتر باشد، انگیزه‌ی شهروندان چین برای بیرون بردن سرمایه‌شان از مرزها هم بیشتر می‌شود. این کار را با ارزهای دیجیتال راحت می‌توان انجام داد.
  عامل اصلی دیگری هم وجود دارد که به نفع بیت‌کوین عمل می‌کند و آن، ۱۰ تریلیون دلاری است که به عنوان برنامه‌ی تسهیل کمی وارد اقتصاد دنیا می‌شود. احتمالا به خاطر دارید که در سه‌ماهه‌ی دوم سال، کاهش تولید ناخالص داخلی ایالات متحده بزرگترین کاهش در تاریخ شد؛ منفی ۳۲.۹ درصد. این وضعیت به ما می‌گفت که سیاست پولی بسیار نرم، حداقل تا پایان سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا خواهد کرد. بعضی از پول‌هایی که تحت برنامه‌ی تسهیل کمی دریافت می‌شوند هم در بازار ارزهای دیجیتال خواهند بود. بسیاری از متخصصین می‌گویند که این شرایط باعث می‌شود تا رشد BTC/USD اجتناب‌ناپذیر شود. به عنوان مثال رائول پال، بازنشسته‌ی وال‌استریت باور دارد که بیت‌کوین ظرف دو سال آینده ۱۰۰ هزار دلار را رد خواهد کرد. اینجا، شاخص بزرگ و پیشرو می‌تواند از بین رفتن همبستگی بین بیت‌کوین و شاخص‌های سهامی مثل نزدک و S&P500 باشد.
  اما در اینجا سناریوی مخالفی هم وجود دارد. برای این که این سناریو را متوجه شوید، کافیست به یک سال گذشته‌ی نمودار BTC/USD نگاه کنید. در ماه اوت ۲۰۱۹، قیمت بیت‌کوین نشانِ ۱۱ هزار دلار را شکست و حتی به ۱۲۳۰۰ دلار رسید. اما بعد از چندین تلاشی که برای شکستن این مرز به سمت بالا کرد، ابتدا تا ۱۰ هزار دلار و بعد از آن در چند مرحله تا کف ماه مارس (حدود ۳۸۰۰ دلار) پایین آمد. شاید این بار چنین فاجعه‌ای پیش نیاید. اما اصلاح این جفت‌ارز تا افق ۱۰ هزار دلار اتفاقی واقعی است. به علاوه، شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال سه هفته است که در ۷۷-۷۸ ایستاده. به گفته‌ی توسعه‌دهنده‌های این شاخص، این شرایط نشان می‌دهد که احساسات خرید بیش از حد در بازار زیاد است و بازار نیاز به اصلاح خودش دارد.
  حالب توجه این که با پیش‌بینی هفتگی، بسیاری از متخصصین (۵۵ درصد) مایلند باور کنند که جفت‌ارز BTC/USD باز هم مقاومت ۱۲ هزار دلار را خواهد شکست و به ناحیه‌ی ۱۲۵۰۰-۱۳۰۰۰ خواهد رفت. اما زمانی که افق دید ماهانه را انتخا می‌کنیم، ۶۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند بیت‌کوین به ۹۵۰۰ تا ۱۰ هزار دلار سقوط کند و پیشنهاد می‌دهند در آنجا پوزیشن‌های خرید باز کنیم.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید