2020 آگوست 8

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. ششمین هفته‌ی متوالی است که دلار پایین میاید. شاخص دلار (DXY) به پایین‌ترین میزانش از ماه می ۲۰۱۸ رسیده است. این شاخص به طور کلی ۱۰ درصد را در ۵ ماه اخیر از دست داده است. به نظر می‌رسد که حالا این نزول متوقف شده است. جفت‌ارز EUR/USD برای هفته‌ی دوم متوالی در کانال میانه‌ی ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ حرکت می‌کند. در پنجم و ششم ماه جاری تلاش‌هایی شد تا مرز بالایی این کانال بشکند. اما تمام این تلاش‌ها شکست خوردند و این جفت‌ارز دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۱۷۸۵ تمام کرد.
  رییس‌جمهور ایالات متحده که به شبکه‌های اجتماعی چیینی حمله کرده بود، به قدرت دلار اضافه کرد. خرس‌ها منتظر هستند تا جنگ‌های تجاری بین واشنگتن و پکن مثل هدیه‌ای آسمانی از سر گرفته شود. همچنین امید دارند که ترامپ خودش را به این حمله‌ی یک‌باره محدود نکند.
  کنگره که هنوز نتوانسته درباره‌ی اقدامات حمایتی اقتصاد ایالات متحده به توافق برسد، به دلار کمک کرد تا کمی قوت بگیرد. در نتیجه رشد شاخص‌های سهام متوقف شد و نظرات سهام‌داران دوباره به سمت ارز آمریکایی چرخید.
  شاخص‌های اقتصاد کلان ایالات متحده که هفته‌ی پیش منتشر شدند هم مجبور شدند بگویند که نیروهای مثبت در حال محو شدن هستند. گزارش اشتغال بخش خصوصی (ADP) نسبتا ضعیف است. شاخص‌های فعالیت مبتنی برا تراکنش‌های کارت‌های اعتباری و ترافیک موبایل هم ۱۰ تا ۳۰ درصد کمتر از چیزی بودند که قبل از بحران کوید۱۹ می‌دیدیم.
  به نظر می‌رسد که شاخص NFP سبز شده است. اما در حقیقت، رقم ۱.۷۶۳ جدیدا ساخته نشده است. اما مشاغل قدیمی که در آن‌ها مردم به مرخصی‌های اجباری می‌رفتند، به نظر بازگشته است. در نظر داشته باشید که این اعداد در ماه‌های می و ژوئن به ترتیب ۲.۷ و ۴.۸ میلیون بودند. پس نتایج ماه ژوییه، بدترین نتایج آن دوره‌ی زمانی بوده است.
 • GBP/USD. از ماه مارس، در کل دوره‌ی بحران، جفت‌ارز GBP/USD همبستگی نزدیکی با جفت‌ارز EUR/USD نشان داده است. در حقیقت، تمام حرکاتش را تکرار کرده. پوند بریتانیا در روز پنجشنبه ۶ اوت به حداکثر ارتفاع ماه مارس در ۱.۳۱۸۵ رسید. بعضی از تحلیل‌گران باور دارند که این اتفاق به دنبال جلسه‌ی بانک انگلستان افتاده است. اما می‌توان با این نتیجه‌گیری مخالف بود. تقصیر تقریبا به گردن روند نزولی کلی دلار است؛ این که شاخص DXY در این روزها به نقطه‌ی حداقل خودش رسیده است.
  همان‌طور که انتظار می‌رفت، جلسه‌ی نهاد ناظر بریتانیایی هیچ نکته‌ی غافلگیرکننده‌ای در پی نداشت. بانک انگلستان تصمیم گرفته است تا نرخ بهره‌ی کلیدی را بدون تغییر در ۰.۱ درصد و هدف حجمی برنامه‌ی تسهیل کمی را در ۷۴۵ میلیارد پوند بگذارد. همچنین، مدیریت بانک باور دارد که اقتصاد بریتانیا تا انتهای ۲۰۲۱ از اثرات بحران همه‌گیری بیرون خواهد آمد و این که دوباره از کجا شروع به بهبود کند، یه خود همه‌گیری بستگی دارد. در کل، هیچ قطعیتی وجود ندارد. نهاد ناظر بر این باور هم هست که هیچ احتیاج فوری‌ای به بالا و پایین کردن این سیاست پولی وجود ندارد/ درباره‌ی نرخ منفی هم باور بر این است که حتی ارزش بحث کردنش را هم ندارد. چنین حرکتی می‌تواند برای بانک‌ها مشکلات بیشتری هم ایجاد کند؛ بانک‌هایی که همین الآن هم از ضررهای ناشی از همه‌گیری کوید۱۹ رنج زیادی می‌برند.
  در نتیجه، ارز بریتانیا مثل نمونه‌ی اروپایی‌اش به در برابر دلار به کناره‌ها رفت و در کانالی بین ۱.۲۹۸۰-۱.۳۱۸۵ باقی ماند. آخرین نوسان در ۱.۳۰۵۵ زده شد.
 • USD/JPY. بانک ژاپن عضو کنسرسیومی متشکل از چندیل بانک مرکزی دیگر است که شامل بانک‌های مرکزی بریتانیا، اروپا و کانادا می‌شوند. این کنسرسیوم به این منظور به وجود آمده که چشم‌اندازها و چالش‌های راه‌اندازی ارز دیجیتال را بررسی کنند. ژاپن در حال حاضر به شدت فعالیت می‌کند تا ینِ دیجیتال را راه بیاندازد. حتی برای این کار کمیته‌ی نظارت ویژه‌ای هم به وجود آمده است. احتمالا این رویداد توجه سرمایه‌گذاران را به خودش جذب کند. اما ین دستوری تا اینجای کار از چشم «نهنگ‌های» بازار افتاده است. نوسان‌های این ارز در پنج روز گذشته از ۱۱۵ نقطه بالاتر نرفتند و ارز ژاپن دوره‌ی معاملاتی را تقریبا در همان‌جایی تمام کرد که یک هفته قبل شروع کرده بود؛ در ۱۰۵.۹۰.
 • ارزهای دیجیتال. ایده‌ی این که ارزهای دیجیتال می‌توانند هرکسی، حتی یک کودک را میلیونر کنند، هفته‌ی پیش اثبات شد. البته راستش را بخواهید، همیشه هم این‌طور نمی‌شود. چند روز قبل پلیس گارهام کلارک ۱۷ ساله را به اتهام ترتیب دادن حملات هکری به حساب‌های توییتری افراد مشهور بازداشت کرد. در میان اهداف او افرادی از جمله ایلان ماسک، باراک اوباما و جو بایدن بودند. او از طرف آن‌ها کلاهبرداری‌های بیت‌کوینش را انجام داد. مشخص شد که این نوجوان صاحب ۳۰۰ بیت‌کوین است. با نرخ فعلی، این تعداد بیت‌کوین معادل ۳.۵ میلیون دلار می‌شود!
  موسسخ‌ی «کورنرستون ادوایزورز» در تحقیقی که اخیرا منتشر کرده، عنوان کرده است ۱۵ درصد از بزرگسالان ساکن ایالات متحده همین الآن هم بیت‌کوین یا ارزهای دیجیتال جایگزین دیگر دارند. نیمی از این تعداد هم در شش ماه اخیر سرمایه‌گذار ارز دیجیتال شده‌اند. به طور میانگین، سرمایه‌گذاران جدید بیش از ۶۷ میلیارد دلار در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند و هریک حدودا ۴۰۰۰ دلار در این بازار خرج کرده‌اند. بسیاری از آن‌ها افرادی با درآمد بالا (حدود ۱۳۰ هزار دلار در سال) و مدرک دانشگاهی هستند. جالب توجه این که تقریبا ۱۰۰ درصد از سرمایه‌گذاران مرد هستند.
  حالا اخباری که بسیاری از اعضای جامعه‌ی ارزهای دیجیتال را ترسانده می‌گوییم. قیمت بیت‌کوین پس از رشد چشمگیر به ارتفاع ۱۲۰۸۰ دلار، در روز یکشنبه دوم اوت، ظرف تنها چند دقیقه به ۱۰۵۰۰ دلار رسید و میان سرمایه‌گذاران وحشت افکند. البته نمودار پایین‌تر از این نیامد و قیمت‌ها به سرعت، به ۱۱۰۰۰ رسیدند تا مایه‌ی مسرت سرمایه‌گذاران فراهم شود. رابرت داگلاس، رییس فروش سازمانی «کوین» (Koine) گفت که نقد کردن پوزیشن‌های خرید در قیمت بالا باعثِ این نزول بود. به عنوان مثال در این روز، پوزیشن‌هایی به ارزش ۱۴۷ میلیون دلار در صرافی ارزهای دیجیتال BitMEX نقد شدند. به طور کل، در طول این یکشنبه‌ی خاکستری بازار ارزهای دیجیتال حدود ۳۰ میلیارد از سرمایه‌اش را از دست داد و از ۳۶۱ میلیارد، به ۳۳۱ میلیارد دلار رسید.
  سطح ۱۱ هزار دلاری به خط حمایت قوی و جدیدی برای بیت‌کوین تبدیل شد. این جفت‌ارز از ایم خط عقب رانده شد و توانست در روز جمعه ۷ اوت دوباره به ناحیه‌ی ۱۱۵۰۰ تا ۱۱۸۵۰ دلار بازگردد. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال هم تقریبا خودش را پیدا کرد و به ۳۵۷ میلیارد دلار رسید. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال در ۷۷ است و از هفت روز پیش تا الآن تغییری نکرده.
  جفت‌ارز ETH/USD به ناحیه‌ی ۴۰۰ دلار بازگشته است. باید در نظر داشته باشید که نرخ رشد حجم‌های معاملاتی ایتریوم در بازارهای آتی و نقدی، سریعتر از همان نرخ برای بیت‌کوین در حال رشد است. نرخ حجم معاملاتی بین ایتریوم و بیت‌کوین در سپتامبر ۲۰۱۹ تنها ۱۶ درصد بوده است. اما تا اینجای کار این عدد به ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. در بازار آتی، این نرخ در طول دوره‌ی مشابه از ۸ به ۲۹ درصد افزایش پیدا کرده است. این اعداد بر داده‌های صرافی‌های Binance، Coinbase، Bitfinex Kraken و Bitstamp استوار هستند. به گفته‌ی CoinGecko، حجم معاملات روزانه در تراکنش‌های ایتریوم در حال حاضر از ۱۵.۱ میلیارد دلار تجاوز کرده است. این شاخص ایتریوم، پشت سر شاخص همانندش برای بیت‌کوین است و تنها ۲۵ درصد با آن اختلاف دارد. اما سطح سرمایه‌ی ایتریوم با اندازه‌ی چشمگیر ۵.۲۵ برابر از بیت‌کوین کمتر است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. ترازنامه‌ی مالی فدرال رزرو چندین ماه است که رشد نداشته و خزانه بیش از ۱ تریلیون و هفتصد میلیارد دلار در انبارهایش ذخیره دارد. در نتیجه، می‌بینیم که سرعت بازیابی اقتصاد آمریکا آرام است. احتمالا همین موضوع به دولت فشار وارد کند تا اقدامات جدیدی برای تحریک اقتصاد انجام دهد. در غیر این صورت به جای بازگشتِ V شکل، رکودِ W شکل به واقعیت تبدیل خواهد شد و ترامپ، شانس انتخاب مجددش (که همین الآن هم کم است) از دست خواهد داد.
  پنجاه درصد از متخصصین باور دارند که مرحله‌ی بعدی تزریق نقدینگی به اقتصاد و اقدامات دیگر تحریک اقتصاد، دوام چندانی نخواهد داشت. بنابراین دلار به نزولش ادامه خواهد داد و جفت‌ارز EUR/USD هم بالا می‌رود. نزدیک‌ترین اهداف در ۱.۱۸۴۰، ۱.۱۹۰۰ و ۱.۲۰۰۰ هستند.
  تحلیل‌گران انتظار دارند که روند جانبیِ این جفت‌ارز در ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ ادامه پیدا کند و ۳۰ درصد باقی‌مانده باور دارند که در طول چند هفته‌ی آینده، این جفت‌‌ارز به ناحیه‌ی ۱.۱۴۵۰ باز خواهد گشت.
  جدای نیمی از متخصصین، تحلیل‌های گرافیکی هم به شمال نگاه می‌کنند. ۸۰ درصد از اسیلاتورها و ۸۵ درصد از شاخص‌های روند روی نمودار روزانه هم همین نظر را دارند. ۲۰ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد.
  ما در هفته‌ی آینده منتظر داده‌های بازار مصرف ایالات متحده هستیم. این داده‌ها در روز چهارشنبه ۱۲ و جمعه ۱۴ اوت منتشر می‌شوند. پیش‌بینی این است که شاخص قیمت مصرف‌کننده صاف باقی بماند. اما خرده‌فروشی توانسته در ماه ژوییه از ۷.۵ درصد به ۱.۷ درصد کاهش پیدا کند. همچنین در روز جمعه، داده‌های اولیه‌ی تولید ناخالص داخلی ناحیه‌ی یورو برای سه‌ماهه‌ی دوم سال مشخص خواهند شد.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۰ تا ۱۴ اوت ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. در کنار دلار ضعیف، این که بانک انگلستان قبول نکرده است نرخ‌های بهره را کاهش دهد و برنامه‌ی خرید دارایی را افزایش دهد، عواملی هستند که پوند را بالا می‌برند. در روز چهارشنبه ۱۲ اوت، داده‌های تولید ناخالص داخلی بریتانیا برای سه‌ماهه‌ی دوم مشخص خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که این شاخص ۲۰.۲ درصد پایین آمده باشد. برای مقایسه می‌توان به ناحیه‌ی یورو نگاه کرد که در طول دوره‌ی مشابه ۱۲ درصد کاهشِ تولید ناخالص داخلی داشته است. برای ایالات متحده، این خدد ۹.۵ درصد است. سرمایه‌گذاران هم فرض را بر این گذاشتند که چنین شرایط سختی خواهد توانست نهاد ناظر را وادار به انجام اقدامات بیشتر کند.       با این وجود موقعیت محکم مدیریت بانک باید ترس‌های آن‌ها را از بین ببرد و به ارز بریتانیا کمک کند که نه تنها شناور باقی بماند، بلکه در برابر دلار بالاتر از این برود.
  این دقیقا همان چیرزی است که ۶۰ درصد از متخصصین، ۹۰ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند نمودار روزانه باورش دارند. خطوط مقاومت هم در ۱.۳۱۸۵، ۱.۳۲۰۰ و ۱.۳۲۸۵ هستند. ۴۰ درصد از تحلیل‌گران موقعیت مخالف را گرفته‌اند. سطوح حمایت در ۱.۲۹۸۰، ۱.۲۹۰۰، ۱.۲۷۶۵ و ۱.۲۶۷۰ قرار دارند. تحلیل‌های گرافیکی هم دنباله‌ای برای روند جانبیِ این جفت‌ارز، در بازه‌ی ۱.۲۹۸۰ تا ۱.۳۱۸۵ در نمودار چهار ساعته رسم می‌کنند. به دنبال این تصویر، کاهش نمودار تا ۱.۲۹۰۰ میاید.
 • USD / JPY.  ۵۰ درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم آن‌ها را تایید می‌کنند، بر این باور هستند که در روزهای پیش رو این جفت‌ارز یک بار دیگر تلاش خواهد کرد تا سطح ۱۰۶.۴۰ را لمس کند و اگر موفق شود، ۱۰۰ نقطه هم از آن بالاتر خواهد رفت. مقاومت در این لحظه در ۱۰۶.۶۵ است. ۲۰ درصد از تحلیل‌گران به نفع  حرکت جانبی رای می‌دهند و ۳۰ درصد باقی‌مانده هم منتظرند تا این جفت‌ارز ابتدا تا خط حمایت ۱۰۵.۳۰ و سپس، تا ۱۰۴.۷۵ پایین بیاید. هدف نهایی، کف ۳۱ ژوییه در ۱۰۴و۱۸ است.
  حالا چند کلمه درباره‌ی شاخص‌ها بگوییم. در حالی که قرائت آن‌ها برای EUR/USD و GBP/USD در نمودار چهار ساعته آشوب کامل و در نمودار روزانه کمی نظم را نشان می‌دهد، اما در ین ژاپن قضیه کاملا برعکس است. تقریبا ممکن نیست که سیگنال‌های شاخص روی نمودار روزانه به توافق برسند. اما در نمودار چهار ساعته ۶۵ درصد از اسیلاتورها و ۸۰ درصد از شاخص‌های روند سبز هستند. اما تعداد اسیلاتورها که سیگنال می‌دهند این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد هم نسبتا زیاد است؛ ۲۵ درصد. ۱۰ درصد از آن‌ها خنثی و خاکستری هستند.
 • ارزهای دیجیتال. متخصصینِ بلومبرگ قیمت ۲۰ هزار دلار را برای پایانِ امسالِ بیت‌کوین پیش‌بینی کرده‌اند. به گفته‌ی آن‌ها «پس از سقوط ۶۰ درصدی در سال ۲۰۱۴، ارزش این ارز ظرف سه سال چندین برابر شد. کاهش سال ۲۰۱۸ حدود ۷۵ درصد بود. بیت‌کوین دفعه‌ی پیش به ۲۰ هزار دلار نزدیک شد و حتی مرز ناحیه‌اش را هم زد، اما به سرعت دچار لغزش شد. در واقعیتی که ما درش زندگی می‌کنیم، این سکه تمام شانس‌ها را داشته است تا جای پای محکمی در قله‌ها برای خودش بسازد».
  ارزش ارزهای دیجیتال می‌تواند از شاخص‌های اقتصاد کلان تاثیر بگیرد؛ شاخص‌هایی شامل سیاست نرخ بهره‌ی پایین فدرال رزرو. بسیاری از کشورهای بزرگ در حال تلاش هستند تا به سرعتِ هرچه تمام‌تر از بحران بیرون بیایند و به همین دلیل، اجازه می‌دهند تا ارزهای دستوری نرخ نزولی داشته باشند. در پس‌زمینه‌ی چنین نوسان‌هایی، بیت‌کوین شانس این را دارد تا بیشترین توجه را از سرمایه‌گذاران بگیرد.
  همچنین تحلیل‌گر و مجری تلویزیون مشهور، مکس کایزر، که انتظار دارد بیت‌کوین به ۲۸ هزار دلار برسد، این پیش‌بینی را تایید کرده است. او می‌گوید بیت‌کوین در برابر این قیمت مقاومت چندانی ندارد. ارتفاع دسامبر ۲۰۱۷ در ناحیه‌ی ۲۰ هزار دلار هم مقاومتی نخواهد داشت. کایزر پیش‌بینی‌اش را به این صورت ادامه می‌دهد که «سپس اصلاحی کوچک خواهیم داشت و بعد از آن، حمله‌ای به سمت ۱۰۰ هزار دلار با انرژی بسیار زیادتر». البته او افق زمانی خاصی برای این پیش‌بینی‌اش ارائه نکرد.
  اما یکی از بنیانگذاران مورگان کریک دیجیتال به نام آنتونی پمپلاینو زمان را هم مشخص کرد و گفت که قیمت‌های بیت‌کوین، تا دسامبر ۲۰۲۰ به ۱۰۰ هزار می‌رسند. ارز دیجیتال شناس مشهور دیگر، Plan B، افق زمانی بلندمدت‌تری را نشانه گرفته است. او بر اساس مدل S2F محاسبه کرده که بیت‌کوین تنها می‌تواند تا انتهای سال آینده به این قیمت برسد.
  متخصصین پلت‌فرم ارز دیجیتال Zubr تصمیم گرفتند تا تب و تابِ خوشبین‌ها را کمی آرام کنند. آن‌ها تحقیقی روی نوسان‌های بیت‌کوین کردند و به این نتیجه رسیدند که علی‌رغم افزایش نوسان‌های بیت‌کوین نسبت به دارایی‌های سنتی، این ارز دیجیتال در اکثر مواقع «تعادل بازار» را نگه داشته است. تحلیل‌گران در Zubr متوجه شدند که بعد از تغییرات شدید در قیمت بیت‌کوین، در بسیاری مواقع حرکتی به قرینه‌ی همان حرکت صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر قیمت بیت‌کوین بعد از رسیدن به ۱۲ هزار، می‌تواند به زودی به ۱۰ هزار برسد.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید