2020 جولای 25

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. ایالات متحده اخبار خوبی برای بازارها ندارد.  بالا گرفتن تنش بین پکن و واشنگتن، افزایش درخواست‌های بیمه‌ی بیکاری، شرایط جاری کووید۱۹ و افزایش شک درباره‌ی این که اقتصاد آمریکا بتواند به زودی خودش را بازیابی کند. شاخص‌های نزدک و S&P500 در انتهای این هفته قرمز شدند. اما کاهش این شاخص‌ها هنوز به اندازه‌ای بزرگ نیست که نظر سرمایه‌گذاران را به دلار متمایل کند. شاخص دلار (DXY) به نزول ادامه می‌دهد و همین الآن هم به ۹۴.۴ رسیده است؛ پایین‌تر از مقدار ۹ مارس ۲۰۲۰.
  رییس وزارت دارایی، استیون منوچین، در سخنرانی روز ۲۳ ژوییه‌اش توجه‌ها را به ضعیف شدن دلار برگرداند و اشاره کرد که ایالات متحده، قصد دارد از ثباتش محافظت کند. اما همان منوچین، در همان سخرانی گفت که ممکن است علاوه بر بسته‌ی چهارم کمک اقتصادی به ارزش ۱ تریلیون دلار که در حال حاضر در کنگره به بحث گذاشته شده است، بسته‌ی پنجمی هم لازم باشد. این بسته، همراه با نقدینگی ارزانی که از طرف فدرال رزرو میاید و اوضاع اضطراری واکسن در برابر ویروس کرونا، به این معناست که بازارهای سهام می‌توانند دوباره به سمت بالا بازگردند و دلار می‌تواند به حرکتش به سمت پایین ادامه دهد.
  کمیسیون اروپایی برنامه دارد اوراق قرضه‌ای به ارزش ۷۵۰ میلیارد یورو منتشر کند. این کار می‌تواند فشار بیشتری را بر دلار آمریکا وارد سازد. در حال حاضر سهم اعظمی از ذخایر طلا و ارزهای خارجی چین را دلار تشکیل داده است. مقدارش هم بیش از ۳ تریلیون دلار است. اگر پکن که واشنگتن و ترامپ به آن حمله کرده‌اند، تصمیم بگیرد مقداری از این دلارها را به اوراق قرضه‌ی اروپایی تبدیل کند، دلار فرو خواهد پاشید. همین الآن هم دلار ۴۶۵ نقطه در ماه ژوییه به یورو باخته است. ۲۱۵ نقطه از این مقدار در طول هفته‌ی گذشته به وجود آمد.
  هشتاد درصد از تحلیل‌گران، ۷۵ درصد از اسیلاتورها و ۹۵ درصد از شاخص‌های روند این حرکت را از دلار انتظار داشتند. این پیش‌بینی درست از آب در آمد؛ مگر در آنجا که جفت‌ارز EUR/USD نتوانست سطح مقاومت ۱.۱۵۰۰ را بشکند. اما به ۱.۱۶۵۰ رسید و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را هم در آن‌جا تمام کرد.
 • GBP/USD. اگر متخصصین (۷۰ درصد) انتظار دارند که تمایل بازار به دلار باز هم ضعیف شود و این موضوع، به جفت‌ارز GBP/USD کمک کند تا به بالا رفتنش ادامه دهد. این روند صعودی، در ۳۰ ژوئن شروع شده است. هدف اصلی در ارتفاع ۱۰ ژوئن قرار دارد؛ سطح ۱.۲۸۱۰. این هدف هم به طور ویژه‌ی فتح شد. جفت‌ارز، در شب جمعه ۲۴ ژوییه تا ۱.۲۸۰۳ بالا رفت. این حرکت با اصلاحی کوچک رو به رو شد و در ۱.۲۷۹۰ تمام شد.
 • USD/JPY. اگر از انفجاری که در دوم تا پنجم ژوئن دیدیم بگذریم، این جفت‌از کانال جانبی ۱۰۶.۰۰-۱۰۸.۱۰ را برای مدت ۱۵ هفته ترک نکرده است. به علاوه، این کانال در هفته‌ی گذشته از این هم بیشتر باریک شده است و به ۷۵ نقطه رسیده است. در چنین شرایطی نظرات متخصصین به دو قسمت کاملا مساوی تقسیم شده است: ۵۰ درصد می‌گویند پایین میاید و ۵۰ درصد هم می‌گویند بالا می‌رود. اما ۸۵ درصد از اسیلاتورها و ۱۰۰ درد شاخص‌های روند در نمودار روزانه به سمت پایین اشاره می‌کردند و حق هم با آن‌ها بود. اولین تلاش برای شکستن خط حمایت ۱۰۶.۶۵ در روز سه‌شنبه ۲۱ ژوییه با شکست رو به رو شد. اما خرس‌ها اینجا متوقف نشدند و جفت‌ارز در روز سه‌شنبه ۲۳ ژوییه تا جایی رفت که خط جدیدی را بشکند. این بار البته، موفق بود. در شب جمعه، نمودار به کف ناحیه‌ای ۱۰۵.۶۵ رسید و آخرین نوسان هفته هم چهار ساعت بعد در ناحیه‌ی ۱۰۶.۰۰ زده شد.
 • ارزهای دیجیتال. هفته‌ی گذشته اتفاق خارق‌العاده‌ای برای بازار ارزهای دیجیتال در بر نداشت. هم اخبار بد بود و هم اخبار خوب. بیایید با جرم و جنایت شروع کنیم.
  متخصصین Cisco Talos یک «بات‌نت» را کشف کردند که حدود ۵۰۰۰ کامپیوتر را آلوده کرده تا Monero را به طور مخفی استخراج کنند. و این خبرِ خوب است. شناسایی هکر ممکن نبود، اما موقعیتش در اروپای شرقی بوده است. و این خبرِ بد است. در چین، هکرها  ۱۰ هزار دستگاه استخراج بیت‌کوین از یکی از مزارع استخراج بیت‌کوین ربودند. این اتفاق، باری Bitmain بد است و احتمالا، برای هکرها خوب باشد.
  ما در اخبار جهانی دیگر، به تصمیم شرکت اعظم بین‌المللی، Mastercard برخوردیم که گفته است می‌خواهد شرکت‌های ارز دیجیتال به سیستم پرداختش دسترسی داشته باشند. اولین شرکتی که کارت‌های ارز دیجیتال منتشر می‌کند، استارت‌آپ بریتانیایی Wirex خواهد بود. با کارت‌های این استارت‌آپ می‌توان هم ارزهای دیجیتال و هم ارزهای دستوری را ذخیره و خرج کرد. همچنین، می‌توان یکی از این ارزها را به دیگری تبدیل کرد.
  اسامی لابی‌گر‌هایی که نمی‌گذارند دولت ایالات متحده ارزهای دیجیتال را به طور کامل ممنوع کند، مشخص شده است. نام آن‌ها را رییس Grayscale Investments، بری سیلبرت منتشر کرد. او با خطاب قرار دادن سرمایه‌گذاران گفت: «صنعت ما از نظر رابطه‌اش با واشنگتن، در بهترین دوره‌ی زمانی به سر می‌برد. دو گروه هستند که از این تکنولوژی و از این نوع دارایی به سیاست‌گذاران سود می‌رسانند؛ انجمن بلاک‌چین(Blockchain Association) و کوین سنتر (Coin Center). ریسک مصیبت‌بار قانونی که می‌توانست قبلا وجود داشته باشد، در حال حاضر دیگر وجود ندارد».
  با وجودی که شرایط برای بیت‌کوین در آمریکا بهبود پیدا کرده است، اما اوضاعش هنوز با ایده‌آل فاصله‌ی زیادی دارد. به گفته‌ی متخصصین شرکت‌های Fidelity و BitOofa، ایالات متحده به دلیل محدودیت‌های متنوع قانونی، در حال از دست دادن بازار استخراج ارز دیجیتال است. سهم ایالات متحده در حال حاضر تنها ۱۴ درصد است. این در حالی است که چین، ۵۰ درصد از ظرفیت جهان را از آن خودش کرده است. به گفته‌ی مایک کایزر، هش‌ریت بیت‌کوین می‌تواند در آینده‌ی نزدیک عاملی برای مقابله‌ی جدی بین ایالات متحده از یک سو و ایان و ونزوئلا از سوی دیگر شود. چرا که این کشورها، در حال گرفتن «سهم کیک» از ایالات متحده هستند.
  در مورد رفتار ارزهای دیجیتال، پیش‌بینی‌ای که بیشتر متخصصین هفته‌ی گذشته دادند هم به طور صد در صد درست از آب درآمد. احتمالا به خاطر دارید که ۵۵ درصد از تحلیل‌گران از صعود جفت‌ارز BTC/USD تا ناحیه‌ی ۹۴۰۰-۹۷۰۰ حمایت می‌کنند. این دقیقا همان‌چیزی بود که اتفاق افتاد. نمودار از ۹۱۵۰ دلار شروع کرد و کل هفت روزِ هفته را تلاش کرد تا بالا برود. دلیل اصلی این اتفاق، ضعیف شدن کلی دلار بود. این جفت‌ارز در روز سه‌شنبه ۲۳ ژوییه در ۹۶۷۵ قله‌اش را زد و ۵.۷ درصد رشد از خودش نشان داد. سپس، اصلاحی اتفاق افتاد و نمودار را به ناحیه‌ی ۹۵۰۰ دلار رساند.
  باید در نظر داشت ۶ هفته‌ی متوالی است بیت‌کوین نتوانسته از پس مقاومت ۹۷۰۰ دلار برآید؛ با وجودی که شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال تا ۵۳ بالا آمده است (۴۱ هفته پیش). سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال ۱۵ میلیارد دلار افزایش داشته است (به ۲۸۶ میلیارد دلار رسیده). اما تنها نیمی از این افزایش به دلیل بیت‌کوین است. ۵۰ درصد دیگر به ارزهای دیجیتال جایگزین و پای‌ارزها مربوط است.
  تنها ارزی که حجم معاملات روزانه‌اش بالاتر از یک میلیارد دلار است، پای‌ارزِ تتر است (USDT). این ارز ۱.۵ میلیارد گردش مالی نشان می‌دهد. پای‌ارز بعدی، USD Coin (USDC) تنها ۳۲ میلیون را نشان می‌دهد. برای مقایسه بگوییم که در حال حاضر گردش مالی روزانه و واقعی بیت‌کوین، بنا بر گفته‌ی Messari حدود ۴۳۰ میلیون دلار است. در نظر داشته باشید که سطح سرمایه‌ی بازار تتر، دوباره از ۱۰ میلیارد دلار بالاتر رفته است (این عدد برای بیت‌کوین ۱۷۵ میلیارد دلار است).
  ایتریوم در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر، هنوز هم بیشترین رشد را از خودش نشان می‌دهد. این ارز در چهار ماه گذشته ۲۱۰ درصد سنگین‌تر شده و تقریبا به ارتفاع‌های فوریه‌ی ۲۰۲۰ رسیده است. جفت‌ارز ETH/USD تنها در هفت روز گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش بها داشته است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. خب، بسته‌ی چهارم و پنجم کمک اقتصادی، نقدینگی از طرف فدرال رزرو و واکسن کووید۱۹ می‌توانند به طور جدی از بازار سهام ایالات متحده حمایت کنند. اما بر اساس گفته‌ی متخصصین Moody's Analytics، اگر تصمیم کمک به اقتصاد آمریکا برای مدت زیادی در کنگره بماند، ریسک رکود دوباره به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. به علاوه تا زمانی که همه‌گیری آرام شود، مقدار بیکاری دو رقمی باقی خواهد ماند. این فاکتورها می‌توانند شاخص‌های نزدک و S&P500 را بیشتر پایین برانند. این موضوع تمایل بازار به دلار را ، به عنوان دارایی محافظ ریسک پایین میاورد.
  مشخص است که ۱۰۰ درصدِ شاخص‌های روند در هر دو نمودار چهار ساعته و روزانه در انتهای دوره‌ی معاملاتی، ۲۴ ژوییه، به رنگ سبز هستند. در میان اسیلاتورها تعداد سبزها کمتر است؛ ۷۵ درصد. مابقی می‌گویند جفت‌ارز EUR/USD تحت فشار بیش از حد است. چهل و پنج درصد از متخصصین حداقل انتظار دارند که اصلاحی رو به پایین اتفاق بیافتد. ۳۵ درصد مابقی، می‌گویند روند جانبی خواهد شد و ۲۰ درصد منتظر رشد بیشتر این جفت‌ارز هستند. سطوح حمایت در ۱.۱۵۰۰ و ۱.۱۳۸۰ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱.۱۷۴۰ و ۱.۱۸۱۶ قرار دارند.­
  تحلیل‌های گرافیکی می‌گویند اصلاحی در نمودار چهار ساعته از خط مقاومت ۱.۱۶۵۰ به وجود خواهد آمد و جفت‌ارز را تا افق ۱.۱۵۶۵ پایین خواهد آورد. طبیعتا در نمودار روزانه، طول اسیلاتورها بیشتر است. ابتدا کاهشی تا ۱.۱۵۰۰ و سپس، افزایشی تا ۱.۱۷۴۰.
  رویدادهای مهم هفته‌ی آینده شامل انتشار داده‌های بازار مصرف ایالات متحده در ۲۷ ژوییه، تصمیم فدرال رزرو برای کاهش نرخ و کنفرانسی مطبوعاتی برای رییسش در روز ۲۹ ژوییه (پیش‌بینی‌ها می‌گویند نرخ بهره بدون تغییر و در ۰.۲۵ باقی می‌ماند)، داده‌های تولید ناخالص داخلی آلمان و ایالات متحده در روز ۳۰ ژوییه و داده‌های بازار مصرف و تولید ناخالص داخلی ناحیه‌ی یورو و همچنین، خرده‌فروشی در آلمان در روز انتهای هفته و ماه، ۳۱ ژوییه منتشر خواهند شد. در نظر داشته باشید که پیش‌بینی‌ها می‌گویند کاهش تولید ناخالص داخلی (Q2) در ایالات متحده می‌تواند به منفیِ ۳۵ درصد برسد. این عدد، ۷ برابر بیشتر از مقدارِ پیشین (منفیِ ۵ درصد) است.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۷ تا ۳۱ ژوییه سال ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. پیش‌بینی جفت‌ارز GBP/USD در این هفته، به ما می‌گوید «هم یورو و هم پوند». مثل یورو، ۴۵ درصد از متخصصین بر این نظر هستند که جفت‌ارز به سمت پایین باز خواهد گشت. ۳۵ درصد می‌گویند روند جانبی خواهد بود و ۲۰ درصد هم می‌گویند نمودار باز هم بالا خواهد رفت. شاخص‌ها هم تصویر مشابهی دارند. ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند و ۷۵ درصد از اسیلاتورها نظر به بالا دارند و ۲۵ درصد باقی‌مانده سیگنال فروش بیش از حد جفت‌ارز را می‌دهند.
  باید در نظر داشت که در روز ۲۴ ژوییه، این جفت‌ارز تقریبا به ارتفاع ۱۰ ژوئن در ۱.۲۸۱۰ رسید. به این ترتیب، دوره‌ی ‌V شکل هفت هفته‌ای را تمام کرد. پس احتمال اصلاح رو به پایین در حال حاضر تقریبا بالا است. هدف خرس‌ها می‌تواند بازگشت به ناحیه‌ی ۱.۲۴۸۰ تا ۱.۲۶۷۰ باشد. نزدیک‌ترین خط حمایت هم در ۱.۲۷۱۵ است. اگر جفت‌ارز با شکستن خط مقاومت ۱.۲۸۱۰ به سمت بالا برود، اهدافش در سطوح ۱.۳۰۲۰، ۱.۳۰۷۰ و ۱.۳۲۰۰ خواهند بود.
 • USD/JPY. همان‌طور که بالاتر اشاره شد، این جفت‌ارز کانال جانبی ۱۰۶.۰۰-۱۰۸.۱۰ را برای مدت ۱۵ هفته ترک نکرده است. اما در روز جمعه ۲۴ ژوییه، مرز پایینی‌اش شکسته شد و به ۱۰۵.۶۵ سقوط کرد. سپس چرخید و دوره‌ی معاملاتی قبل را در ناحیه‌ی ۱۰۶.۰۰ تمام کرد. با این حساب این حرکت چه بوده است؟ خطا، حرکت به پله‌ای جدید یا تغییر جدی روند؟ به زودی متوجه خواهیم شد. در این میان، پیش‌بینی ین ژاپن به این صورت است که ۶۰ درصد از متخصصین می‌گویند دلار تقویت می‌شود و این جفت‌ارز هم به بازه‌ی معاملاتی ۱۰۶.۰۰-۱۰۸.۱۰ باز خواهد گشت. اهداف در ۱۰۶.۶۵، ۱۰۷.۵۰ و ۱۰۸.۱۰ هستند. چهل درصد باقی‌مانده هم باور دارند که تمایل سرمایه‌گذاران به ین و ذات پوششیِ این ارز، به دلار خواهد چربید و این جفت‌ارز بیش از این پایین خواهد رفت. خط‌های حمایت در ۱۰.۶۵ و ۱۰۵.۰۰ قرار دارند.
  شاخص‌ها تا حد زیادی مانند «هم‌قطاران‌شان» در یورو و پوند هستند؛ البته در جهت مخالف. در نمودار چهار ساعته ۸۵ درصد از اسیلاتورها و ۹۰ درصد از شاخص‌های روند قرمز هستند. در نمودار روزانه هم ۷۰ درصد از اسیلاتورها و ۹۵ درصد از شاخص‌های روند، ۱۵ درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته و ۳۰ درصد از نمودار روزانه می‌گویند فشار فروش روی این جفت‌ارز بسیار زیادی است.
 • ارزهای دیجیتال. بعضی از متخصصین صحبت‌های زیادی درباره‌ی این می‌کنند که بیت‌کوین به بازار سهام وصل شده است. از نظر آن‌ها، تغییر در شاخص‌های بازار سهام باعث می‌شود تا قیمت‌های بیت‌کوین تغییر کند. اما امکا دارد که از نظر سرمایه‌گذاران شرکتی، ارزهای دیجیتال و بازار سهام دارایی‌های مجزا و ریسکی باشند که به دلیل ترس از سرنوشت دلار، بالا می‌روند. همچنین، اگر بازار ارزهای دیجیتال را با بازار ارزهای سنتی مقایسه کنیم، حجمش بسیار کوچک است و ممکن است سفته‌بازان بزرگ بتوانند هیجان‌هایی جدی به آن وارد کنند. حتی ممکن است بتوانند طوفان‌هایی واقعی را در آن به وجود بیاورند.
  اما نظر متخصصین به قرار زیر است. ۴۵ درصد از آن‌ها باور دارند که BTC/USD به حرکتش در کانال جانبی ادامه خواهد داد و از کانال ۷۰۰۰-۹۰۰۰ بیرون نخواهد زد. ۴۵ درصد تلاش‌هایی که بیت‌کوین انجام می‌دهد تا مرزهای ۹۸۰۰ و ۱۰۰۰۰ را بشکند، غیر محتمل نمی‌شمارند و ۱۰ درصد هم انتظار دارند که این جفت‌ارز زیرِ ۹۰۰۰ دلار برود. همچنین، ۶۵ درصد مطمئن هستند که ارز دیجیتال اصلی هنوز قادر است ظرف دو تا سه ماه، جای پایی محکم را در ناحیه‌ی ۱۰ هزار دلار به دست بیاورد.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید