2020 جولای 11

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. دلار به آرامی ضعیف می‌شود، این جفت‌ارز هفته‌ی گذشته در حدود پیوت‌پوینت ۱.۱۲۴۰ حرکت کرد. اما هنوز در کانال پنج هفته‌ای ۱.۱۱۷۰-۱.۱۳۵۰ است. همان‌طور که ۲۵ درصد از متخصصین پیش‌بینی کرده بودند، گاوها تلاش کردند به سطح ۱.۱۴۰۰ برسند، اما حمله‌ی آن‌ها به سرعت دفع شد و جفت‌ارز به ارتفاع ۱.۱۳۷۰ رسید، دوباره پایین رفت و دوره‌ی پنج‌روزه‌اش را در ناحیه‌ی ۱.۱۳۰۰ تمام کرد.
  فشار بر ارز آمریکا را بهبود شرایط تعدادی از کشورها، شامل اتحادیه‌ی اروپا می‌تواند توضیح دهد. سازمان‌ها در آن‌جا شروع به کار کرده‌اند، تقاضا در حال بازیابی خودش است، خریدارها به فروشگاه باز می‌گردند و حتی مقامات فدرال رزرو هم شک دارند که اقتصاد بتواند به سرعت خودش را بازیابی کند. به همین دلیل، اعضای کمیته فدرال بازار باز روسنگرن و بارکین اشاره کردند که صنایع پس از تحویل سفارش‌های قدیمی، سفارش جدیدی دریافت نمی‌کنند. این اتفاق می‌تواند به چاپ بیشتر دلار و بالا رفتن برنامه‌ی تسهیل کمی (QE) منجر شود.
  تمام این‌ها در کنار موج تازه‌ی کرونا است. در روز چهارشنبه ۸ ژوییه، قله‌ی جدیدی از تعداد مبتلایان در ایالات متحده به وجود آمد؛ ۶۰ هزار نفر. تعداد مرگ‌ها نسبت به مقاویر میانگین دو برابر شد و به ۱۰۰۰ نفر در روز رسید که دلیل چشمگیری برای رشد بدبینی در میان دست اندر کاران بازار است.
  از طرف دیگر، یورو به لطف بهبود شرایط همه‌گیری اوضاع بهتری دارد و لایق سیاست‌های مالی و پولی اتحادیه‌ی اروپا است. افزایش قیمت سریع یوآن و به طور تناقض‌آمیزی، ترامپ، از یورو حمایت می‌کنند. به طور دقیق‌تر اگر بگوییم کاهش اقبال او در نظرسنجی‌ها، به دلیل شخصیت فعلی‌اش است؛ نه جنگ‌های تجاری‌اش با چین. اگر جو بایدن دموکرات رییس‌جمهور جدید شود، سیاست واشنگتن در قبال پکن می‌تواند تغییر شدیدی کند. این موضوع هم باعث خواهد شد تا اقتصاد چین و در نتیجه، اقتصادهای اروپایی رشد کنند.
 • GBP/USD. در آخرین نسخه‌ی پیش‌بینی‌ها، برای ما مشخص نبود که رشد پوند باید به عنوان اصلاحی موقت در نظر گرفته شود یا تغییر کلی روند. اکثر شاخص‌ها به همراه تحلیل‌های گرافیکی پیش‌بینی کرده‌اند که این جفت‌ارز بیشتر از این صعود می‌کند. نیمی از متخصصین هم درباره‌ی حرکت رو به بالای این جفت‌ارز صحبت کردند. از این تعداد، ۳۰ درصد خط ۱.۲۶۸۰ را حد مقاومت در نظر گرفتند. حق هم با آن‌ها بود. ارتفاع هفته در ۱.۲۶۷۰ ثبت شد که پرشی آرام در پی‌اش آمد و در ۱.۲۶۲۵ هم هفته تمام شد.
  ضعیف شدن دلار هم به رشد پیوسته‌ی پوند کمک کرد (دلایل این تضعیف در بالا گفته شده‌اند). در کنار کاهش ارزش دلار، کمی هم خوشبینی درباره‌ی مذاکرات بین اتحادیه‌ی اروپا و بریتانیا وجود داشت که به نوبه‌ی خودش پوند را بالا برد.
 • USD/JPY. توکیو هم مثل بعضی از ایالات آمریکا رکوردی در افزایش مبتلایان به کرونا زده است. اما تا این جای کار سرمایه‌گذاران آن‌چنان احساس خطر نکرده‌اند؛ مخصوصا به این دلیل که داده‌های سفارش‌های واقعی ابزارهای ماشینی و تجهیزات این هفته مشخص شدند و از پیش‌بینی بالاتر بودند. این آمار‌ها، نشان می‌دهند که اقتصاد ژاپن کمی خودش را بازیابی کرده است.
  ین در پس‌زمینه‌ی کاهش ارزش دلار بالا رفت و توانست موقعیتش را کمی تحکیم کند. این جفت‌ارز ابتدای هفته از ۱۰۷.۵۰ شروع کرد و تا جمعه شب، در افق ۱۰۶.۶۵ فرو رفت. آخرین قیمت این هفته هم در سطح ۱۰۶.۹۰ بود.
 • ارزهای دیجیتال. چند ماه پیش حرف از این بود که آیا می‌توان بیت‌کوین را به عنوان دارایی ایمن در نظر گرفت یا خیر. امروز، بحث بر سر همبستگی ارزش این ارز با بازار سهام در جریان است. برای مثال پورتال، Skew محاسبه کرده است که همبستگی بین بیت‌کوین و شاخص S&P500 در حال حاضر به ارتفاعی تاریخی رسیده است و در حال حاضر، ضریبش حدود ۶۶ درصد است. تحلیل‌های این پورتال می‌گویند که این ضریب، به ما می‌گوید بیت‌کوین نتوانسته است به آنتی‌تزِ بازارهای مالی سنتی تبدیل شود و با همراهی آن‌ها حرکت می‌کند. حتی در این پورتال، گفته شده است که بیت‌کوین «استارت‌آپِ بازار سهام» است.
  این حرف منطق مشخصی را پشت خودش دارد. منبع تامین مالی هر دوی این‌ها (بازار سهام و بازار ارزهای دیجیتال) در ماه‌های اخیر بانک‌های مرکزی بوده‌اند و فدرال رزرو هم اقتصاد را با پول ارزان پر کرده است.
  اما اگر به نمودار‌ها نگاه کنید، تصویری کاملا متفاوت به شما نماش داده خواهد شد. از زمان دوشاخگی بیت‌کوین در ماه می، شاخص S&P500 حدود ۹ درصد و نزدک۱۰۰ نوزده درصد رشد کردند. اما بیت‌کوین که نتوانست جای پایش را بالای ۱۰ هزار دلار محکم کند، در حال حاضر در ناحیه‌ی ۹۰۰۰ تا ۹۵۰۰ دلار متمرکز شده است. پس این همبستگی کجاست؟
  با وجود تمام التماس‌هایی که انواع مختلف پیامبران ارزهای دیجیتال می‌کنند، بیت‌کوین در حال حاضر و برخلاف بازار سهام، جذاب‌ترین دارایی به شمار نمیاید. ارز دیجیتال اصلی انرژی زیادی را مصرف می‌کند و در قیمت فعلی‌اش، حامیانش را حتی میان استخراج‌کننده‌ها هم از دست می‌دهد. این‌ها، کسانی هستند که درآمدشان به گفته‌ی Coindesk در ماه ژوئن ۲۶ درصد کاهش پیدا کرده است.
  بازار ارزهای دیجیتال در هفته‌ی گذشته کمی رشد کرده است و به ۲۶۹ میلیارد دلار رسیده. با این حال تصویر بزرگتر این است که تنها به جایی بازگشته که در ۲۲ و ۲۴ ژوئن، در آن‌جا بود. یک هفته است که شاخص ترس و طمع بیت‌کوین هیچ تغییری نکرده و در ۴۱ مانده است.
  چنین تنشی در ارز دیجیتال اصلی، به نفع ارزهای دیجیتال جایگزین است. مخصوصا این که خریدشان نسبت به یک یا دو سال پیش بسیار ساده‌تر شده. اگر در ۱۵ می، سهم بیت‌کوین ۶۹.۸۱ درصد بود، امروز این سهم به ۶۲.۷۹ درصد کاهش پیدا کرده است. به عبارت دیگر ظرف کمتر از دو ماه، ۷.۰۲ درصد به صورت مطلق و ۱۰ درصد به صورت نسبی کاهش داشته‌ایم.
  برخلاف بیت‌کوین، بسیاری از ارزهای دیجیتال جایگزین رشد چشمگیری را در ماه ژوییه از خودشان نشان می‌دهند. تنها چیزی که از این رشد منتج خواهد شد، جذب سرمایه‌گذاران بیشتر است. بنابراین به طور مثال، رشد ایتریوم (ETH/USD) در ارتفاع هفتم ماه ژوییه حدود ۱۰ درصد بود، ریپل (XRP/USD) بیست درصد و «کاردانو» (Cardano) هم ۳۴ درصد رشد داشت. رکورد در دست «داگ‌کوین» (Dogecoin) با ۷۹ درصد افزایش بود که بعد از ویدیوی ویروسیِ تیک‌تاک رشد کرد. «وی‌چین» (VeChain) هم ۱۰۱ درصد رشد داشت. 

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. پیش از این، نقطه‌ی مرجع برای بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار سهام آمریکا بود. اما در حال حاضر همه‌چیز تغییر کرده است. در ابتدای ماه ژوییه، توپ کاملا در دستان S&P500 نبود و شاخص ترکیبی بورس شانگهای هم دستی در بازی داشت. اگر پیش از این اقتصاد آمریکا بسیار سریع‌تر از اقتصاد اروپا رشد می‌کرد و جنگ‌های تجاری با چین هم در آن سوخت تزریق می‌کرد، شرایط در حال حاضر ۱۸۰ درجه تغییر کرده است. در حال حاضر فدرال رزرو دیگر نمی‌تواند نرخ بهره را بالا ببرد و دلار را در قیاس با ارزهای دیگر جذاب نگه دارد. ابر سیاهی اطراف اقتصادهای ایالات متحده را گرفته است و پیش‌بینی می‌شود که مقدار زیادی از وام‌ها بازپس داده نشوند؛ چیزی که محرک اصلی رشد اقتصاد آمریکا است.
  شاخص دلار همین الآن هم به کف‌های ژوئن بازگشته است و از ابتدای ژوییه، ۱.۴ درصد از ارزشش را از دست داده است. تهدید این وجود دارد که این روند بلندمدت شود. بعضی از متخصصین می‌گویند ارز آمریکایی می‌تواند تا ۲۰ درصد از ارزشش را ظرف چند سال از دست بدهد و بسیاری از آن‌چه از سال ۲۰۱۴ به دست آورده است را ضرر کند.
  میانگین پیش‌بینی‌های ۱۱ بانک بزرگ ایالات متحده نشان می‌دهد که جفت‌ارز EUR/USD تا انتهای ۲۰۲۰ در ۱.۱۵۰۰ خواهد بود. تنها بانکی که می‌گوید دلار تقویت می‌شود و این جفت‌ارز تا ۱.۰۵۰۰ پایین می‌آید، بانک سرمایه‌گذاری مریل لینچ است. دلیل این پیش‌بینی انتظار گسترش برنامه‌ی تسهیل کمی بانک مرکزی اروپا تا ۴۰۰-۶۰۰ میلیارد یورو بود.
  اگر بخواهیم درباره‌ی پیش‌بینی روزهای پیش رو صحبت کنیم، محاسبه‌گر احتمال بلومبرگ بر اساس قرائت‌های بازار آپشن می‌گوید جفت‌ارز EUR/USD برای این که بالای ۱.۱۵۰۰ برود، بیشتر شانس دارد تا این که پایین‌ترs از ۱.۱۲۰۰ بیاید. ۸۰ درصد از اسیلاتورها و ۹۵ درصد از شاخص‌های ترند نمودار روزانه هم به رنگ سبز هستند. ۱۵ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد.  
 • GBP/USD. ما، این هفته انتظار داریم که: روز دوشنبه ۱۳ ژوییه، رییس بانک انگلستان اندرو بایلی سخنرانی کند، داده‌های GDP در روز سه‌شنبه و داده‌های بازار مصرف در روز چهارشنبه منتشر شوند و در روز پنجشنبه هم آمارهای بازار کار بریتانیا منتشر شوند. به اتفاقات روز ۱۴ ژوییه باید توجه بیشتری داشت. بنابر پیش‌بینی‌های اولیه، رشد GDP در ماه می می‌تواند ۵ درصد باشد. یک ماه پیش از آن، ۲۰.۴ درصد کاهش در این شاخص مشاهده شد. اگر این پیش‌بینی صحیح باشد، می‌توان منتظر رشد بیشتر ارز بریتانیا ماند.
  ۶۵ درصد از متخصصین انتظار دارند که این ارز رشد کند. ۸۰ درصد از اسیلاتورها و ۹۰ درصد از شاخص‌های روند نمودار چهار ساعته، به همراه ۸۵ درصد از اسیلاتورها و ۹۵ درصد از شاخص‌های روند نمودار روزانه هم با این نظر موافقند. هدف اصلی در ارتفاع ۱۰ ماه ژوئن، ۱.۲۸۱۰ است. خط مقاومت هم در سطوح ۱.۲۶۷۰ و ۱.۲۷۴۰ قرار دارد.
  ۳۵ درصد از تحلیل‌گران و باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها نقطه‌نظر مخالفی دارند، در نمودار چهار ساعته قرمز هستند و در نمودار روزانه هم در ناحیه‌ی فروش بیش از حد قرار دارند.
  باید رد نظر داشت زمانی که از پیش‌بینی هفتگی به پیش‌بینی ماهانه می‌رویم، تعداد حامیان خرس‌ها در میان متخصصین به ۶۰ درصد می‌رسد. هدف این است که این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱.۲۲۵۰-۱.۲۴۰۰ بازگردد.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۳ تا ۱۷ ژوییه‌ی ۲۰۲۰1

 • USD/JPY. به جز روزهای دوم تا پنجم ماه ژوئن، این جفت‌ارز ۱۳ هفته است که در کانال افقی ۱۰۶.۰۰-۱۰۸.۱۰ حرکت می‌کند. متخصصین می‌گویند که قیمت‌ها فعلا در همین مرزها باقی خواهد ماند. همچنین، ۷۰ درصد از تحلیل‌گران می‌گویند ین بیش از این تقویت می‌شود و این جفت‌ارز به مرزهای پایینی این کانال خواهد رفت. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و ۳۰ درصد معتقد به رشد این جفت‌ارز تا مرز بالایی هستند. در میان اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه، ۸۰ درصد قرمز هستند. نود و پنج درصد هم در میان شاخص‌های روند.
  درباره‌ی حرکت‌های مهم اقتصادی باید گفت که بانک ژاپن نرخ بهره‌ا را در روز چهارشنبه ۱۵ ژوییه و در پی کنفرانس مطبوعاتی مدیرش کاهش می‌دهد. اما به نظر نمی‌رسد که اخبار ارزشش را داشته باشند تا منتظرشان بمانیم و نرخ بهره، در سطح منفی ۰.۱ باقی می‌ماند.
 • ارزهای دیجیتال. پیشگویان این بازار مثل همیشه می‌گویند که بیت‌کوین افزایش قیمت خواهد داشت. تیمی از محققین از آژانس بلومبرگ گزارشی منتشر کرده است که می‌گوید جفت‌ارز BTC/USD باید در آینده‌ی نزدیک تا ۱۲۰۰۰ دلار بالا برود. حتما به خاطر دارید که در میان تحلیل‌گران بلومبرگ، Mike McGlone حامی تند و تیز ارز دیجیتال اصلی بود. او در ماه ژوئن گفت که بیت‌کوین در آینده‌ی نزدیک پرش خواهد داشت و در نتیجه، تا انتهای سال بر خط روانی ۲۰ هزار دلار غلبه می‌کند.
  آنتونی ترنچف، یکی از مدیران پلت‌فرم نکسو کردیت، پیش‌بینی خوشبینانه‌تری هم ارائه کرد. از نظر او، ارزش بیت‌کوین می‌تواند ظرف چند ماه از ۵۰ هزار دلار بالاتر برود. آنتونی ترنچف در طول مصاحبه‌ای که در کنفرانس Block Down داشت، گفت که پلت‌فرم Nexo هر ماه ده‌ها درصد رشد می‌کند و مشتری‌های جدید همیشه ثبت‌نام می‌کنند؛ هم مشتری‌های خرده‌پا و هم مشتری‌های حقوقی. مشارکت حقوقی‌ها هم هست که می‌تواند محرک رشد باشد. او می‌گوید: «من اذعان دارم که این نتیجه‌گیریِ جسورانه‌ای است. اما عوامل پایه‌ای و تغییر رفتار بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند این اتفاق را رقم بزند.»
  این حقیقت را که رفتار بازار در حال تغییر است، نمی‌توان رد کرد. بر اساس تحقیقی که Tokenist در ۱۷ کشور انجام داده است، ۴۵ درصد از پاسخ‌دهنده‌ها ترجیح می‌دهند به جای سهام ارز دیجیتال، طلا یا ملک داشته باشند. این درصد میان نسل هزاره ۹۲ است.
  تحقیق دیگری هم وجود دارد که ارز دیجیتال شناس مشهور، PlanB در توییتر انجام داده است. هدف از این تحقیق، این بوده که قیمت بیت‌کوین در انتهای سال ۲۰۲۱ تخمین زده شود. ۲۷۰۰۰ نفر به این تحقیق پاسخ داده‌اند. اکثر آن‌ها (۵۳ درصد) به ارتفاع ۵۵ هزار دلار اشاره کرده‌اند. حدود ۳۰ درصد از آن‌ها ۱۰۰ هزار دلار را نشان داده‌اند. هفده درصد از آن‌ها هم گفته‌اند که بیت‌کوین به ۳۰۰ هزار دلار می‌رسد.
  پیش‌بینی هفته‌ی آینده این است که اکثر تحلیل‌گران هنوز سطح ۹ هزار را به عنوان پیوت‌پوینت جفت‌ارز BTC/USD در نظر گرفته‌اند و نوسان‌ها را بیت ۸۸۰۰ تا ۹۷۰۰ دلار می‌دانند. تنها ۱۰ درصد باور دارند که این جفت‌ارز می‌تواند به ناحیه‌ی ۸۴۰۰ دلار بیافتد.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید