2020 جولای 5

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD.  جدیدترین داده‌های بازار کار آمریکا نه تنها خوشبینانه است، بلکه بیش از حد خوشبینی در خودش دارد. در ماه ژوئن حدود ۴.۸ میلیون نفر سر کارشان باز گشته‌اند. نرخ بیکاری از ۱۳.۳ درصد به ۱۱.۱ درصد کاهش پیدا کرده است؛ بهترین افزایش اشتغال خارج از بخش کشاورزی، از زمانی که این شاخص در سال ۱۹۳۹ تعریف شد.
  خب که چه؟ هیچ! بازار تقریبا هیچ واکنشی به داده‌های اقتصاد کلان نشان نمی‌دهد. چرا که شاخصی جدید و موثر را در اختیار دارد؛ تعداد کسانی که جدیدا به کرونا مبتلا شده‌اند و تعداد کسانی که به دلیل ابتلا به آن فوت کرده‌اند. در این شاخص، ایالات متحده هم چین و هم اروپا را پشت سر گذاشته است. در نتیجه، اقتصاد آمریکا در چرخه‌ای معیوب افتاده است. هرچه اشتغال بیشتر می‌شود، هرچه کسب و کارها بیشتر شود، مردم بیشتر سر کار می‌روند، رستوران‌های بیشتری می‌روند، با اتوبوس و مترو بیشتر سفر می‌کنند و دست آخر، افراد بیشتری هم به ویروس آلوده می‌شوند. این تعداد تنها در روز سه‌شنبه ۲ ژوییه ۵۷ هزار بود؛ افزایشی حدودا دو برابر بیشتر از قله‌ی ماه آوریل.
  شرایط در چین و اروپا بسیار بهتر است و در نتیجه، آن‌ها می‌توانند اقتصادشان را با سرعت بیشتری بهبود دهند. اما ایالات متحده باید این فرآیند را آرا‌م‌تر کند. آمارهای مثبت ماه ژوییه ممکن است قله‌ای باشند که بعدش، سقوطی به دنبال بیاید. اما بر اساس دفتر مستقل بودجه‌ی کنگره، ایالات متحده حداقل به ده سال زمان نیاز خواهد داشت تا سطح بیکاری را به مقدارِ پیش از شیوع برساند (۳.۵ درصد).
  در نبود محرک‌های دیگر تصمیم‌گیری، بازار در چهارراهی است که انتظار می‌کشد تا ببیند شرایط کووید۱۹ چگونه تغییر کند و آیا اقدامات رهبری ایالات متحده می‌تواند با موج جدید شیوع دست و پنجه نرم کند یا خیر. این که سرمایه‌گذاران نتوانستند هیچ تصمیمی بگیرند، در پیش‌بینی‌های متخصصین نمایان شده است. به خاطر بیاورید که هفته‌ی گذشته، نظرات متخصصین تقریبا به طور مساوی تقسیم شده بود. ۳۰ درصد می‌گفتند این جفت‌ارز صعود می‌کند، ۴۰ درصد می‌گفتند پایین میاید و ۳۰ درصد هم می‌گفتند روند جانبی خواهد داشت. همچنین مرزهای کانالی که نمودار کل نیمه‌ی دوم ژوئن را در آن حرکت کرد (۱.۱۱۷۰ و ۱.۱۳۵۰) به عنوان سطوح اصلی حمایت و مقاومت در نظر گرفته شده بودند. در واقعیت، نوسان از این هم کمتر بود. جفت‌ارز نتوانست بیشتر از ۱.۱۱۸۵-۱.۱۳۰۰ جلو برود و هفته را در ۱.۱۲۴۵ تمام کرد؛ تقریبا در همان پیوت‌پوینت ۱.۱۲۴۰ که ماه مارس ۲۰۱۹ را حوالی‌اش سپری کرده بود.
 • GBP/USD. آیا این حرکت اصلاحی موقت بود، یا این که روند نزولی ۲۰ روزه معکوس شده است؟ مذاکرات دوره‌ی پسابرگزیت، به گفته‌ی تعدادی از متخصصین، به خوبی پیش می‌روند و به نظر می‌رسد که اتحادیه‌ی اروپا آماده است تا بر اساس رای دیوان دادگستری اتحادیه‌ی اروپا، امتیازاتی را اهدا کند. این حرکت برای سرمایه‌گذارانی که خوشبینی مشخصی درباره‌ی آیندهی ارز بریتانیا دارند، الهام‌بخش خواهد بود. این الهام در قیمت‌های این ارز هم مشخص است؛ پوند در مقایسه با دلار و یورو بالا می‌روند. جفت‌ارز GBP/USD کف ناحیه‌ای‌اش را در ۱.۲۲۵۰ و در روز دوشنبه ۲۹ ژوئن پیدا کرد. پس از آن به آرامی بالا رفت و در سه‌شنبه ۲ ژوییه به ارتفاع ۱.۲۵۳۰ رسید. آخرین نوسان در حدود ۱.۲۴۸۰ زده شد که به پوند اجازه داد در طول هفته، ۱۴۵ نقطه از دلار آمریکا ببرد.
 • USD/JPY. صندوق بازنشستگی دولتی ژاپن (GPIF)، بزرگترین شرکت مدیریتی دنیا، اعلام کرده است که در اولین فصل سال دو هزار و بیست ۱۷.۷ تریلیون (۱۶۵ میلیارد دلار) ضرر داده است. ساختار ضررهای این صندوق به ما اجازه می‌دهد تا نتایجی تحلیلی را رسم کنیم. GPIF ۲۲ درصد (۱۰.۲ تریلیون ین) را با سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های خارجی از دست داده است، ۱۸ درصد (۷.۴ تریلیون ین) را در بازار سهام شرکت‌های ژاپنی از دست داده و تنها ۰.۵ درصد (۱۸۵ میلیارد ین) در سرمایه‌گذاری اوراق قرضه‌ی دولتی ژاپن ضرر کرده است. به دلیل شیوع کرونا،  شاخص S&P500 آمریکا ۲۰ درصد افت داشته، شاخص Topix ژاپن کمتر و ۱۸ درصد، سود اوراق ده‌ساله‌ی خزانه‌داری آمریکا ۱۲۵ نقطه‌ی پایه و سود اوراق ژاپن ۳ نقطه‌ی پایه افت داشته است. ین در فصل اول هم تقویت شد؛ ۱ درصد در برابر دلار و ۳ درصد در برابر یورو. از این داده‌ها تقریبا مشخص است که دارایی‌های ژاپن می‌توانند به عنوان بهشت امنیت در نظر گرفته شوند.
  رفتار جفت‌ارز USD/JPY در هفته‌ی گذشته که رویداد ویژه‌ای وجود نداشت به این صورت خلاصه می‌شود: ین و دلار به دست و پا زدن ادامه دادند تا بتوانند سرمایه‌های کسانی که نمی‌خواستند ریسک کنند را به دست بیاورند. این جفت‌ارز هم به حرکت در پیوت‌پوینت ناحیه‌ی ۱۰۷.۵۰ ادامه داد. اینجا بود که دوره‌ی معاملاتی برای این جفت‌ارز تمام شد.
 • ارزهای دیجیتال. بنا بر تخمین شرکت سرمایه‌گذاری بریتانیایی Buy Shares، بیت‌کوین شاخص‌های اصلی دنیا را در پنج سال گذشته با میانگین ۷۰ برابر پشت سر گذاشته است. در این مدت، سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال اصلی می‌توانسته بیش از ۳۴۰۰ درصد سود به ارمغان بیاورد. در همین مدت، شاخص نزدک ۹۶ درصد رشد داشته است. شاخص S&P500 که ۵۰۵ شرکت منتخب مورد معامله در بورس‌های ایالات متحده را در خودش دارد، از این هم کمتر رشد داشته است و تنها ۴۶ درصد سود داده. شاخص میانگین صنعتی داو جونز هم سودی مشابه و ۴۲ درصدی داشته است. بدترین نتیجه برای شاخص پیشروی بورس بریتانیا FTSE100 بوده است که از ژوئن سال ۲۰۱۵ تا به الآن تنها ۷ درصد رشد داشته است.
  اما به هیچ عنوان تضمینی وجود ندارد که نتایج گذشته‌ی بیت‌کوین در آینده هم تکرار شود. ارز دیجیتال اصلی به حرکت هفت هفته‌ی پشت سر هم است که در بازه‌ای باریک از ۹۰۰۰ دلار به ۱۰۰۰۰ دلار حرکت می‌کند. چنین روند جانبی‌ای به دفعات به سقوط منتهی شده است. بیت‌کوین کل هفته‌ی گذشته، به طور خطرناکی به مرز پایینی کانال فشرده می‌شد و از ۹۲۸۵ بالاتر نرفت. به علاوه، خرس‌ها چندین تلاش کردند تا این مرز را بشکنند. در این تلاش‌ها، قیمت تا ۸۸۴۰ پایین آمد و سرمایه‌گذاران احساسات ناخوشایندی از آن خودشان کردند. چنین نیروهایی نمی‌توانند استخراج‌کننده‌هایی که بعد از دوشاخگی می به کارشان ادامه می‌دهند را هم خوشحال کنند.
  تحلیل‌گران علاوه بر داده‌های بالا که نشان از سود سرسام‌آور بیت‌کوین دارند، به طور فزاینده‌ای درباره‌ی همبستگی این ارز دیجیتال با بازار سهام صحبت می‌کنند. در پس‌زمینه‌ای از انتظارات بازگشت موج شیوع در ایالات متحده، شاخص‌های سهام در آخر هفته به ناحیه‌ی قرمز رفته‌اند. اشتهای ریسک سهام‌داران در حال محو شدن است. در نتیجه، توجه آن‌ها به بیت‌کوین هم پایین میاید. سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال عملا بدوت تغییر باقی مانده است؛ ۲۶۶ میلیارد دلار در ۱۹ ژوئن، ۲۶۳ میلیارد در ۲۶ ژوئن، ۲۶۰ میلیارد در ۳ ژوئن. (در نظر داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال همان حجم‌هایی را نشان می‌دهد که دو سال قبل، در ژوئن و ژوییه‌ی ۲۰۱۸ نشان می‌داد). شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم به آرامی رفتار می‌کند و در ۴۱ است (۳۹ در ۱۹ ژوئن و ۴۰ در ۲۶ ژوئن).
  حالا بیایید درباره‌ی ارزهای دیجیتال جایگزین صحبت کنیم. تعداد کل تمام انواع ارزهای دیجیتال، امروز به عدد عظیمِ ۵۶۸۷ رسیده است. بیت‌کوین بازار را تسخیر کرده و ۶۴.۴ درصد از حجم آن را در اختیار دارد. بعد از آن، ایتریوم با ۹.۷ درصد قرار دارد. تقاضا برای این ارز با وعده‌ی سازنده‌اش، ویتالیک بوترین شدت گرفته است که می‌گوید پهنای باند شبکه را تا ۱۰۰ هزار تراکنش بر ثانیه بالا می‌برد. ارز بعدی که ریپل را پشت سر گذاشته، پای‌ارزِ Tether (USDT) است. این ارز در لحظات سخت بازار، نیروهای مثبتی را از خودش نشان می‌دهد. سطح سرمایه‌ی USDT در انتهای هفته‌ی گذشته ۳.۵۵ درصد بود؛ اما سطح سرمایه‌ی ریپل، ۳.۰۴ درصد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. انتظار نمی‌رود که رویداد اقتصادی خاصی در هفته‌ی پیش رو رخ دهد. تعداد درخواست‌های جدید برای مزایای بیکاری در ایالات متحده، همراه با بعضی از داده‌های شاخص ISM یا فعالیت کسب و کار در بخش خدمات این کشور و تولید صنعتی آلمان مشخص خواهد شد. اما احتمال زیادی می‌رود که این شاخص‌ها نتوانند بازار را آن‌چنان تکان دهند. به دلیل این واقعیت که تمام نرخ‌های بهره حدود صفر هستند، اسپردهای سود اوراق هم چیزی برای عکس‌العمل نشان دادن ندارند. همان‌طور که پیش از این گفته شده است، عکس‌العمل سرمایه‌گذاران به اخبار راجع به کووید۱۹ بیشترین تاثیر را روی رفتار جفت‌ارز EUR/USD دارد.
  فاکتور جالب توجه دیگری هم وجود دارد که می‌تواند روی دلار تاثیر بگذارد. این فاکتور، نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری است که سیاست‌های اقتصادی این کشور را در آینده مشخص می‌کند. اما هنوز چهار ماه تا این انتخابات باقی مانده است و فقط زمانی می‌توان انتظارِ بازیابیِ جدی داشت که پاییز شروع شود. البته ترامپ به این مشهور است که می‌تواند غافلگیرکننده‌ترین چیزها را در هرلحظه‌ای، از آستینش بیرون آورد و نشان دهد. اما این «پارامتر» را تقریبا نمی‌توان پیش‌بینی کرد.
  با این رفتار EUR/USD در هفته‌های اخیر، ارزشش را ندارد که روی شاخص‌ها متمرکز شویم.  همچنین، این کار تقریبا غیرممکن است؛ چرا که رنگ اصلی آن‌ها هم در نمودار چهار ساعته و هم در نمودار روزانه خاکستری شده است. تحلیل‌های گرافیکی هم تمام مدل‌ها را پس می‌زنند. اما در میان تحلیل‌گران، اعتقاد به دلار هنوز حرف اول را می‌زند. چهل و پنج درصد از آن‌ها می‌گویند این ارز رشد می‌کند و EUR/USD پایین میاید؛ ابتدا تا مرز پایینی کانال ۱.۱۱۷۰  و در صورت شکستن آن، ۷۰-۱۰۰ نقطه پایین‌تر. بیست و پنج درصد از متخصصین انتظار دارند تا این جفت‌ارز را در ارتفاع ۱.۱۴۰۰ ببینند و ۳۰ درصد باقی‌مانده هم پیش‌بینی می‌کنند که نمودار، به تثبیتش در ناحیه‌ی پیوت‌پوینت ۱.۱۲۴۰ ادامه می‌دهد.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۶ تا ۱۰ ژوییه سال ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. خب، بیایید سوالی که در اولین بخش این نوشته پرسیدیم را تکرار کنیم: «آیا این حرکت، اصلاحی موقت بود یا معکوس شدن روند؟» تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته با اطمینان می‌گویند «روند معکوس شده است» و می‌گویند نمودار این جفت‌ارز تا ارتفاع ۱۰ ژوئن در ۱.۲۸۱۰ بالا خواهد رفت. در نمودار روزانه، پیش‌بینی کمی متفاوت است. اول، نزولی تا حمایت ۱.۲۲۴۵، سپس بازگشت به سطح ۱.۲۴۸۰.
  اکثر شاخص‌های روند (۹۰ درصد) و اسیلاتورها (۸۵ درصد) در نمودار چهار ساعته سبز هستند. در نمودار روزانه چنین اتحادی وجود ندارد. در ‌آنجا، اولویت با رنگ خاکستری است و ۱۵ درصد از اسیلاتورها می‌گویند جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد.
  تحلیل‌گران پیش از هرچیز منتظر نتیجه‌ی دور بعدی مذاکرات درباره‌ی شرط و شروط خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا می‌مانند. همچنین، ۳۰ درصد از آن‌ها باور دارند که این جفت‌ارز در کانال جانبی ۱.۲۲۴۵-۱.۲۶۸۰ حرکت خواهند کرد؛ در ناحیه‌ی مرکزی که هفته‌ی پیش را در آن تمام کرد. ۲۰ درصد دیگر انتظار دارند که نمودار تا ارتفاع ۱.۲۸۱۰ بالا برود و ۵۰ درصد از متخصصین انتظار دارند تا خط حمایت ۱.۲۱۶۰ نزول کند و پس از آن، ۱۰۰ نقطه پایین‌تر بیاید.
 • ·         USD/JPY. در اینجا، رای متخصصین به صورت زیر تقسیم شده است: چهل درصد می‌گویند جفت‌ارز رشد می‌کند، ۴۰ درصد می‌گویند پایین میاید و ۲۰ درصد هم می‌گویند روند جانبی خواهد داشت. در نمودار چهار ساعته، خوانش از شاخص‌ها کاملا مشخص نیست و تنها نقطه‌ی مرجع را می‌توان قرائت‌های نمودار روزانه در نظر گرفت. بین شاخص‌های روند این تایم‌فریم، ۷۰ درصد از آن‌ها به سمت بالا اشاره می‌کنند. هشتاد و پنج درصد از اسیلاتورها هم همین رفتار را دارند. سطح‌های حمایت ۱۰۷.۳۰، ۱۰۶.۶۰ و خط پایینی کانال جانبی هم ۱۰۶.۰۰ است. سطح‌های مقاومت ۱۰۸.۱۰، ۱۰۹.۳۰ و ۱۰۹.۸۵ هستند.
 • ارزهای دیجیتال. پیشگویان این بازار مثل همیشه سرشان را تا آسمان بالا می‌برند و پیش‌بینی می‌کنند که بیت‌کوین به صورت نجومی افزایش قیمت خواهد داشت. انتشار گزارش تحقیقات ارزهای دیجیتال در ماه ژوئن این پیش‌بینی را داد که قیمت BTC ظرف مدت ده سال می‌تواند به ۴۰۰ هزار دلار برسد. ارزهای دیجیتال جایگزین اصلی، ایتریوم، لایت‌کوین، بیت‌کوین کش و استلار (Stellar) هم به طور چشمگیری افزایش قیمت داشتند. در این گزارش آمده: «ما باور داریم که بیت‌کوین در نقطه‌ی آغازینی از منحنی پذیرش است. قیمت ۷۲۰۰ دلاری انتهای سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که BTC در حال حاضر کمتر از ۰.۴۴ درصد از ۲۱۲ تریلیون دلار تمام بازارهای دنیا را در اختیار دارد. اگر این نفوذ به ۱۰ درصد برسد، قیمت بیت‌کوین حدود ۴۰۰ هزار دلار خواهد شد». به عبارت دیگر، قیمت بیت‌کوین تا ۲۰۳۰ تا ۴۰۰۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. ایتریوم، لایت‌کوین و بیت‌کوین‌کش هم خوشبینی شدیدی دارند و سود ۱۶۰۰ درصدی، ۵۰۰۰ درصدی و ۵۴۰۰ درصدی از خودشان نشان می‌دهند. بیشترین رشد را باید استلار (XLM) نشان دهد؛ بیش از ۱۱۰۰۰ درصد (از ۰.۰۷ دلار به ۷.۸۱ دلار).
  حتی مکس کایزر، مجری تلویزیون و بنیانگذار بیت‌کوین کپیتال هم قیمتی بالاتر را برای بیت‌کوین پیش‌بینی کرده است. حتما به خاطر دارید که او زمانی شروع به تبلیغ این ارز دیجیتال کرد که تنها ۱ دلار قیمتش بود. حالا می‌گوید قیمت این ارز می‌تواند به ۵۰۰ هزار دلار برسد. اما این کار نیاز به «یک چیز دیگر» هم دارد؛ جنگ استخراج آمریکا با ایران و ونزوئلا بر سر هش‌ریت. بنابر محاسبات این مجری تلویزیون، ایران ۳ درصد از هش‌ریت دنیا را کنترل می‌کند و ونزوئلا، به زودی می‌تواند ۳ تا ۵ درصدش را در اختیار بگیرد. به همین دلیل، ایالات متحده می‌تواند وارد مسابقه‌ی استخراج شود و این اتفاق، قیمت بیت‌کوین را بالا خواهد برد.
  اما آینده‌ی نزدیک به آن اندازه‌ای که مکس کایزر می‌گوید زیبا به نظر نمی‌رسد. ما همین الآن هم گفته‌ایم که در چشمان سرمایه‌گذاران حقوقی بزرگ، بیت‌کوین مدت زمان زیادی را دارایی ریسکی بوده، هست و خواهد بود. در آینده‌ی نزدیک هم تحلیل‌گران JP Morgan می‌گویند که صندوق‌های بازنشستگی ممکن است دارایی‌های سهام‌شان به ارزش ۱۷۵ میلیارد دلار را نقد کنند. این کار، مثل ماشه‌ای عمل خواهد کرد که موج فروش در بازار سهام و ارزهای دیجیتال را راه بیاندازد.
  هیچ متخصصی بیت‌کوین را در هفته‌ی پیش رو بالای خط ۹۰۰۰ دلار نمی‌بیند. ۴۰ درصد از متخصصین انتظار دارند که روند جانبی این نمودار در کانال ۹۰۰۰ تا ۱۰ هزار دلار ادامه پیدا کند. بسیاری از تحلیل‌گران (۶۰ درصد) باور دارند که این جفت‌ارز به سطح ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار خواهد رفت.
  وقتی به پیش‌بینی میان‌مدت می‌رویم، تعداد آن‌هایی که از گاوها پشتیبانی می‌کنند تا ۵۵-۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کنند. به عنوان مثال تحلیل‌گر بلومبرگ مایک مک‌گلن فکر می‌کند که قیمت بیت‌کوین می‌تواند تا انتهای امسال، تا ۱۳۰۰۰ دلار بالا برود و حتی به سطح بحرانی ۲۰ هزار دلار نزدیک شود. انتظار بسیاری از متخصصین این است که بعد از آن، پوزیشن‌های خرید پرتعدادی بسته شوند و این جفت‌ارز بازگشت خیره‌کننده‌ای به سمت پایین داشته باشد.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید