2020 می 23

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. تنش‌های بین ایالات متحده و چین ادامه دارد. این تنش‌ها به قطع و یقین روی بازارها تاثیر خواهد داشت. ترامپ گفت که «با شدت» به قوانین جدید پکن واکنش نشان خواهد داد. این حرف به طور مخصوص درباره‌ی تمایل جمهوری خلق چین برای تقویت کنترلش روی هنگ‌کنگ است؛ موضوعی که اخیرا ناآرامی‌هایی را در این کشور باعث شده است. ترامپ گفته بود اگر چین به راهش ادامه دهد، در روز ۲۱ می قاطعانه با این موضوع برخورد خواهد کرد. دولت ایالات متحده به طور همزمان، چین را به عنوان منشا همه‌گیری کرونا نشان می‌دهد و درخواست دارد تا خسارت‌ها به صورت مقتضی جبران شوند.
  ایالات متحده اعلام کرده است که از توافق «آسمان باز» خارج می‌شود. این موضوع می‌تواند نقطه‌ی آغازی باشد تا مسابقه‌های تسلیحاتی شروع شود و انتظارات برای دور جدیدی از تنش‌های ژئوپولیتیک بالا بگیرد.
  با وجودی که شاخص‌های اقتصادی فعلی ایالات متحده و ناحیه‌ی یورو بهبودهای اندکی داشته‌اند، بسیار بسیار زود است که بتوان درباره‌ی التیام کامل‌شان صحبت کرد. پس علی‌رغم این حقیقت که به گفته‌ی Markit، شاخص ترکیبی فعالیت کسب و کار در ناحیه‌ی یورو می‌توانسته از ۱۳.۶ به ۳۰.۵ افزایش پیدا کند، تقاضای مصرف‌کننده به کاهشش ادامه داده است و تعداد مشاغل با سرعتی شگرف پایین می‌رود.
  در ایالات متحده هم شاخص کسب و کار بالا رفته است، اما بیکاری مشکلات عدیده‌ای ایجاد کرده. تعداد درخواست‌های اولیه برای مزایای بیکاری در طول ماه کمی پایین آمده است؛ از ۲ میلیون و ۶۸۷ هزار به ۲ میلیون و ۴۳۸ هزار. تعداد آمریکایی‌هایی هم که این مزایا را دریافت می‌کنند از ۲۵ میلیون بیشتر شده است.
  این شرایط ابهام اقتصادی هم در ایالات متحده و هم در اروپا به سرمایه‌گذاران اجازه نمی‌دهد که به هیچ یک از ارزهای این جفت‌ارز بهای بیشتری بدهند و به همین دلیل، EUR/USD برای ماه دوم در کانال ۱.۰۷۵۰-۱.۱۰۰۰ باقی مانده است. به همین دلیل هفته‌ی گذشته، این جفت‌ارز ابتدا تا مرز بالایی این کانال بالا رفت و سپس، در ناحیه‌ی میانی غرق شد و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۰۹۰۰ تمام کرد.
 • GBP/USD. کل شاخص‌های اقتصاد کلان بریتانیا در هفته‌ی گذشته منتشر شد و مشخص شد که این شاخص‌ها، به طور کل متناقض هستند. به نظر می‌رسد که اوضاع بازار کار بهتر شده است. بیکاری به جای ۴.۴ درصدِ پیش‌بینی شده، ۳.۹ درصد بود و فعالیت کسب و کار در بخش خدمات هم، شاخص Markit را نقض نکرد. این شاخص از ۱۳.۶ به ۳۰.۵ افزایش پیدا کرد. شاخص مدیران تامین PMI هم از ۳۲.۶ در ماه آوریل به ۴۰.۶ افزایش پیدا کرد. از سوی دیگر، شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI از ۱.۵ به ۰.۸ درصد کاهش پیدا کرد. این در حالی بود که هدفِ بانک انگلستان، سطح ۲ درصد بود.
  نرخ تورام در ماه آوریل کمترین میزان از اوت ۲۰۰۹ بود و چنین کاهشی در نرخ تورم، توانست بانک انگلستان را به سمت کاهش نرخ بهره سوق دهد. بنابراین رییس این بانک، اندرو بایلی، روز پنجشنبه گفت که مشخص کردن احتمالی برای معرفیِ نرخ‌های بهره‌ی منفی احمقانه است. او یک هفته قبل این احتمال را رد کرده بود.
  همان‌طور که او قبلا گفته است، شرایط کلی هفته‌ی گذشته نسبتا متناقض بوده است و شاید به همین دلیل است که پوند به سمت پایین رفته. نیروهای وارد بر جفت‌ارز GBP/USD هم مثل EUR/USD بودند. نمودارِ این جفت‌ارز کف ناحیه‌ای ۱.۲۰۷۰ را ثابت کرد و بازگشت زد تا به ارتفاع ۱.۲۲۹۵ برود. این اتفاق، باعث شد تا یک بار دیگر روند معکوس شود و جفت‌ارز با در نظر گرفتن بیانیه‌ی اندرو بایلی، تا ۱.۲۱۷۰ پایین بیاید.
 • USD/JPY. تارو آسو، وزیر اقتصاد ژاپن و هاروهیکو کورودا، رییس بانک مرکزی این کشور در روز جمعه ۲۲ می بیانیه‌ای دادند که دولت و بانک مرکزی این کشور در کنار هم کار کنند تا اقتصاد، به راه رشد سابق بازگردد. مقامات عالی‌رتبه به این موضوع اشاره کرده‌اند که تعداد ورشکستگی‌ها در ژاپن، در ماه گذشته با سرعت رو به افزایش بوده. کورودا در این باره برنامه‌ای به ارزش ۳۰ تریلیون ین را اعلام کرده است که شرکت‌های تاثیر گرفته از کرونا، تحت آن وام‌هایی بدون وثیقه و با بهره‌ی صفر دریافت می‌کنند. چنین قدم‌هایی از طرف نهادهای ناظر برای تسهیل سیاست پولی، این جفت‌ارز را به سمت بالا رانده است. اگرچه نمی‌توان به این کارها صفتِ قدرتمند را اطلاق کرد. در طول ۲.۵ هفته‌ی گذشته، قیمت‌های این جفت‌ارز از ۱۰۶.۰۰ به ۱۰۷.۶۰ رشد کرده است. در نتیجه، نمودار حرف V  را رسم کرد و به همان‌جایی بازگشت که در ابتدا و میانه‌ی آوریل ردش کرده بود؛ ناحیه‌ی ۱۰۷.۳۰-۱۰۸.۰۰.
 • ارزهای دیجیتال. بیایید با رازها و افسانه‌ها شروع کنیم. برای اولین بار در سال، افراد ناشناس بیش از ۲۸ بیت‌کون (۲۵۸ هزار دلار) را از کیف‌پولی که بیت‌کوین‌های سرقتی از Bitfinex در آن‌جا ذخیره شده بود، به آدرسی ناشناس ارسال کردند. اما از این اتفاق نمی‌توان برداشتی داشت و این رخداد، تنها موضوعی برای تحقیقات پلیسی است. چیزی که می‌تواند به ما برداشتی بدهد، این است که بیت‌کوین‌هایی شروع به حرکت کرده‌اند که می‌توانند متعلق به خودِ ساتوشی ناکاموتو تعلق داشته باشند! جامعه‌ی ارزهای دیجیتال همیشه به سکه‌هایی که در مبدا شبکه استخراج شده بودند، علاقه نشان می‌داده است. این سکه‌ها را تنها چند نفر استخراج می‌کردند که یکی از آن‌ها ساتوشی ناکاموتو بوده است. حالا ۵۰ بیت‌کوین که از سال ۲۰۰۹ یکجا نشسته بودند، شروع به حرکت کرده‌اند.
  بعضی از تحلیل‌گران می‌گویند این اتفاق و فرآیند‌های دیگر مستقیما به دوشاخگی ارتباط دارد. با کاهش هش‌ریت در محاسبات مجدد گذشته، پیچیدگی استخراج بیت‌کوین هم کاهش پیدا کرده است. اما این کاهش تا اینجای کار کمکی نکرده است تا شرایط عادی شود. علاوه بر تلاش‌هایی که گاوها انجام داده‌اند، جفت‌ارز BTC/USD هرگز نتوانسته سطح کلیدی ۱۰ هزار دلار را بشکند. اما همان‌طور که می‌دانید، چیزی که رشد نکند پایین می‌رود. اما بعد از دو شاخگی، بسیاری از معامله‌گران شروع به بستن پوزیشن‌های خریدشان کردند و سودش را گرفتند. در نتیجه، قیمت ارز دیجیتال اصلی حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد و به ۹۰۰۰ دلار رسید.
  در نتیجه‌ی این حراج، سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال از ارتفاع ۱۸ می در ۲۷۳ میلیارد دلار به ۲۴۶ میلیارد دلار در ۲۱ می افتاد. اما مقدار شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال حدودا در همان جایی ماند که یک هفته قبل بود؛ ۴۲ در برابر ۴۴.
  در اینجا باید اشاره کرد که سود امسالِ بیت‌کوین، علی‌رغم کاهش کوچکی که به خود دیده است از طلا بسیار بیشتر است. ارزش فلزات ارزشمند از ماه ژانویه ۱۲ درصد رشد کرده است. اما بیت‌کوین در همین زمان ۳۰ درصد رشد داشته. مزیت ارز دیجیتال اصلی نسبت به بازار سهام بسیار چشمگیرتر به نظر می‌رسد. به عنوان مثال قیمت‌های جی‌پی‌مورگان ۳۷.۲ درصد کاهش داشته است و در نتیجه، قیمت بیت‌کوین حدود ۲۰۰ درصد از این بانک بیشتر بوده است.
  اما چیزی که بیشتر از بقیه تحت تاثیرمان قرار می‌دهد ایتریوم است، نه بیت‌کوین. این ارز از ابتدای سال بیش از ۵۵ درصد چاق شده است. به گفته‌ی چندین متخصص، با فعال شدن شدید شبکه‌ی ایتریوم، می‌توان آینده‌ی بسیار درخشانی در آن دید. این اتفاق چندین دلیل دارد. یکی از آن‌ها راه‌اندازی درخواست‌های مالی نامتمرکز (DeFi) است که چرخش سکه‌ها را کاهش می‌دهند و تاثیری چون دوشاخگی بیت‌کوین دارند.
  نویسنده‌ی سری کتاب‌های هری‌پاتر، جی کی رولینک از ارز دیجیتال جایگزین اصلی حمایت شد. او پیش از این تلاش کرده بود تا بیت‌کوین را کشف کند و بعد از آن، اعلام کرد که تنها داشت «بیت‌کوین را ترول می‌کرد تا شاید قیمت دارایی‌های عظیم ایتریومی‌اش افزایش پیدا کند». البته بعدا مشخص شد که این حرف فقط یک جک بوده است. اما در هر حال، توجه مردم عام به ایتریوم جلب شد.
  در این لحظه، ماله‌کشانِ ارز دیجیتال اصلی ایتریوم را به عنوان رقیب در نظر نمی‌گیرند. سهم بیت‌کوین در بازار ۶۵ درصد و ایتریوم، ۸.۴ درصد. اما همین کافی است تا میانه‌ی سال ۲۰۱۷ را به یاد بیاوریم که این دو ارز تقریبا در یک جایگاه بودند؛ یکی ۳۸ درصد و دیگری ۳۱ درصد از بازار را در اختیار داشت. بعد از آن، سوالی به ذهن‌مان می‌رسد: چرا این شرایط نباید دوباره اتفاق بیافتد؟

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هما‌ن‌طور که در بخش ابتدایی نقدمان گفتیم، این جفت‌ارز شانس زیادی دارد در عین حال که قیمت فعلی‌اش را نگه می‌دارد، در کانال جانبی ۱.۰۷۵۰-۱.۱۰۰۰ بماند. اما افزایش بیشتر تنش‌های ژئوپولیتیک که موج دوباره‌ی شیوع کرونا هم آن‌ها را شدید کرده است، می‌تواند حس و حال غم‌انگیز بازارها را دوباره برگرداند. به احتمال بسیار زیاد، وحشت مجددی وجود نخواهد داشت. اما دارایی‌های ایمنی چون دلار آمریکا دوباره مورد توجه قرار می‌گیرند و رشد می‌کنند. به همین دلیل اکثر متخصصین (۷۰ درصد)، شکستی برای خط حمایت ۱.۰۷۵۰ در غیر محتمل نمی‌شمارند و می‌گویند احتمال دارد نمودار تا کف‌های مارس در ناحیه‌ی ۱.۰۶۳۵ پایین بیاید. تنها ۳۰ درصد از تحلیل‌گران احتمال می‌دهند که این جفت‌ارز در میان‌مدت تا ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰-۱.۱۲۴۰ بالا برود.
  رویدادهای هفته‌ی آینده که نباید از قلم انداخت‌شان انتشار داده‌های سفارش کالاهای بادوام، بیکاری و تولید ناخالص داخلی در ۲۸ ماه می و داده‌های بازار مصرف ناحیه‌ی یورو در ۲۹ می هستند.
 • GBP/USD. علی‌رغم بعضی از داده‌های مثبت، شرایط کلی اقتصاد بریتانیا خیلی خوب به نظر نمی‌رسد. این موضوع می‌تواند بانک انگلستان را وادار کند تا برنامه‌ی تسهیل کمی (QE) را ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد و نرخ بهره را تا مقادیر منفی پایین بیاورد. تمام این عوامل به فشار آوردن بر پوند ادامه می‌دهد، مخصوصا این که جروم پاول اعلام کرده است سازمان تحت نظرش به هیچ عنوان قصد ندارد نرخ بهره را به مقادیر منفی برساند.
  در این لحظه، ۷۰ درصد از تحلیل‌گران باور دارند که اصلاح هفته‌ی گذشته تمام شده است و این جفت‌ارز، باید ابتدا تا افق ۱.۲۰۷۵ پایین بیاید و بعد از آن به ۱.۲۰۰۰ برود. اگر این سطح مهم بشکند، جفت‌ارز می‌تواند به کف‌های مارس در ۱.۱۶۴۰ و ۱.۱۴۵۰ برسد.
  هشتاد و پنج درصد درصد از اسیلاتورها و ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته به سمت خرس‌ها گرایش دارند. ۱۵ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها این سیگنال را می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. ۳۰ درصد از متخصصین هم با آن‌ها موافقند. از نظر آن‌ها، انتظار می‌رود این جفت‌ارز ابتدا تا ناحیه‌ی مرکزی کانال ۱.۲۱۶۵-۱.۲۶۵۰ و سپس، تا  مرز بالایی‌اش حرکت کند.
  نسخه‌ی دیگری را هم تحلیل گرافیکی نمودار روزانه ارائه می‌کند و می‌گوید ابتدا تا ۱.۲۳۵۰ پایین می‌رود و بعد از آن به قیمت‌های میانه‌ی ژوئن در ۱.۱۴۰۰ خواهد رفت.
 • USD/JPY. فعالیت اقتصاد ژاپن کاهش شدیدی داشته است (دومین کاهش در آسیا و سومین در جهان، بعد از ایالات متحده و چین) و این کاهش ادامه پیدا کرده است. به همین خاطر، تورم این کشور کاهش پیدا خواهد کرد و رشد تولید حداقل تا ۲۰۲۱ ادامه پیدا خواهد کرد. بانک ژاپن مدت زیادی تلاش می‌کرده است تا تورم را با برنامه‌های متنوع انگیزه‌بخش و نگه داشتن نرخ‌های بهره‌ی اصلی در ناحیه‌ی قرمز، گرم نگه دارد. اما هنوز سود بزرگی در چشم‌انداز مشاهده نمی‌شود و قدم‌های بیشتر در این راه، فقط فشار بر ین را بیشتر می‌کند. تقاضای ین به عنوان بهشت امنیت، در حال حاضر در یک کفه از ترازو است که با افزایش تنش‌های اقتصادی و سیاسی بین چین و ایالات متحده بالا می‌رود. اما این عامل بیشتر روی جفت‌ارزهای متقاطع ارز ژاپن تاثیر می‌گذارد. چرا که سرمایه‌گذاران دلار را به عنوان ارز پوششی می‌بینند؛ ارزی که قدرت تحمل ریسکش از ین بیشتر است.
  اما ۷۵ درصد از متخصصین انتظار دارند که جفت‌ارز USD/JPY در این لحظه به کف ۶ می در ناحیه‌ی ۱۰۶.۰۰ بازگردد. خطوط حمایت در ۱۰۷.۳۰، ۱۰۶.۸۰ و ۱۰۶.۲۰ قرار دارند. رشد بیشتر این جفت‌ارز بر اساس نظر ۳۵ درصد از تحلیل‌گران ممکن است. اهداف در ۱۰۷.۸۵، ۱۰۸.۰۰، ۱۰۸.۵۰ و ۱۰۹.۲۵ قرار دارند.
 • ارزهای دیجیتال. مثل همیشه ابتدا پیش‌بینی و خوشبینان ارزهای دیجیتال در میان‌مدت و بلندمدت را می‌گوییم. به عنوان مثال آژانس بلومبرگ به سیمون پترزِ تحلیل‌گر ارجاع می‌دهد که می‌گوید در ۱۸ ماه آینده، بیت‌کوین می‌تواند ۲۰ هزار دلار را بزند. پترز می‌گوید اگر ایالات متحده و بسیاری از دولت‌های دیگر به نرخ‌های منفی بروند، سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. پس از آن، در نظر گرفتن ۲۰ هزار به عنوان کف غیر قابل اجتناب خواهد بود و دیدنِ بیت‌کوین نزدیک به ارتفاع ۵۰ هزار غیر محتمل نخواهد بود.
  رابرت کیوساکی، نویسنده‌ی کتاب پرفروش «پدر پولدار، پدر فقیر» چشم‌انداز دیگری در نظر دارد. او می‌گوید توجه مقامات آمریکایی به واریز تریلیون‌ها دلار در طرح‌های بازنشستگی اقتصاد این کشور را نابود خواهد کرد به همین دلیل، بیت‌کوین ظرف سه سال به ۷۵ هزار دلار خواهد رسید.
  کیوساکی سه سال آینده را در پیش‌بینی‌اش نشانه رفته است. اما تون ویسِ معامله‌گر از سه روز آینده حرف می‌زند. او در برنامه‌ی زنده‌ی ForkLog گفت که «بیت‌کوین می‌تواند به شدت افزایش قیمت داشته باشد. تا کجا؟ حدود ۱۲ هزار دلار». او همچنین اضافه کرد «انتظار من این است که اگر در جایی بمانیم که الآن هستیم و شروع به پایین آمدن تا ۹ هزار دلار کنیم، تا ۸۰۰۰ دلار هم پایین بیاییم». سه روز گذشت. بیت‌کوین در ۹۰۰۰ دلار گیر کرده است. آیا باید بر اساس پیش‌بینی ویس منتظر فروپاشی دیگری باشیم؟
  اگر بخواهیم درباره‌ی سناریوی هفته‌ی جاری صحبت کنیم، باید بگوییم که نظرات متخصصین کم و بیش به صورت مساوی و در بازه‌ی ۸۴۰۰ تا ۱۰ هزار دلار تقسیم شده است. اما اگر به پیش‌بینی بلندمدت‌تر برویم، ۸۰ درصد از متخصصین مطمئن هستند که بیت‌کوین هنوز هم می‌تواند تا انتهای ماه ژوئن جای پای محکمی بالای ۱۰ هزار دلار پیدا کند. اما حتما کسانی هستند که بازه‌ی بین دو روز «بد» را به خاطر دارند؛ ۱۳ فوریه و ۱۳ مارس، که بیت‌کوین تنها در یک ماه از ۱۰۴۸۰ دلار به ۳۸۴۵ دلار رفت و این فکر را به وجود آورد که باید این قیمت را به عنوان حد نهایی فروپاشی این ارز در نظر گرفت.

یش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و فارکس، ۲۵ تا ۲۹ می سال ۲۰۲۰1

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید