2020 می 2

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. وضعیتی که شاخص‌های کلان اقتصادی از اقتصاد جهانی رسم می‌کنند، به هیچ عنوان خوشبینانه نیست. البته شرایط در اروپا بسیار بدتر از آمریکا است. اقتصاد اروپا در شش ماه گذشته ۳.۸ درصد و در سال گذشته ۱۴.۴ درصد ضعیف شده است. از آن طرف، اقتصاد ایالات متحده به ترتیب ۱.۲ و ۴.۸ درصد ضعیف شده است.
  هفته‌ی گذشته هم بانک مرکزی اروپا و هم فدرال رزرو جلسه داشتند. می‌توان بیانیه‌هایی که این جلسات نتیجه دادند، نتیجه گرفت که هر دو نهاد ناظر نگران عمیق شدن بحران هستند. اما فدرال رزرو، نسبت به همتای اروپایی‌اش قادر است قدم‌های سریع‌تر و موثرتری بردارد و همین کار را هم می‌کند.
  از نظر تخصیص منابع، ترازنامه‌ی بانک مرکزی اروپا از ابتدای ماه می ۶۴۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. اما این عدد برای فدرال رزرو ۲.۳ تریلیون دلار است. بانک مرکزی اروپا نرخ بهره‌ی برنامه‌ی وام‌دهی بلندمدت یا LTRO را از -۰.۵ درصد به -۱ درصد کاهش داده و اعلام کرده است که برنامه‌ی تامین مالی غیر هدف‌مند PELTRO با نرخ -۰.۲۵ درصد شروع به کار می‌کند. اما نرخ بهره‌ی کلیدی را بدون تغییر در ۰ درصد نگاه داشته است. به علاوه، سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که بانک مرکزی اروپا برای خرید اوراق قرضه‌ی «فرشته‌ی سقوط کرده» تصمیم بگیرد؛ ارواقی که به دلیل شیوع کرونا، در معرض بی‌ارزش شدن و تبدیل به «زباله» هستند. اما این اتفاق هم نیافتاد.
  اما فدرال رزرو در ایالات متحده نرخ بهره را بدون تغییر باقی گذاشت؛ کاری که باعث شد دلار در کانال جانبی چهار هفته‌ای ۱.۰۷۵۰-۱.۱۰۰۰ باقی بماند. این جفت‌ارز بعد از این که به ارتفاع ۱.۱۰۱۸ رسید، اصلاحی ملایم داشت و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۰۹۸۰ تمام کرد.
 • GBP/USD. در کل، نیروهای موثر بر این جفت‌ارز در هفته‌ی گذشته همان تحرکی را از خودشان نشان دادند که EUR/USD از خودش نشان داد. اصلاح آن‌ها بعد از اوج‌گیری تندی که در سه‌شنبه ۳۰ آوریل داشتند، به طور چشمگیری قدرتمندتر بود.
  فروش شدید پوند در آخر هفته قبل از هرچیز، به دلیل این بود که بنیاد اقتصاد بریتانیا دچار زوال شد. شاخص PMI بخش تولید به دلیل متوقف شدن کار بسیاری از شرکت‌ها تا رکوردی تاریخی پایین رفت و به ۳۲.۶ رسید. در نظر داشته باشید که حد بحرانی این شاخص ۵۰.۰ است.
  در نتیجه پوند که روز دوشنبه را در ۱.۲۳۶۵ شروع کرده بود، روز جمعه را در ناحیه‌ی حمایت/مقاومت پرقدرت ۱.۲۵۰۰ تمام کرد و ظرف یک هفته، ۱۳۵ نقطه از ارزشش را از دست داد.
 • USD/JPY. با نوسان عظیمی که شیوع جهانی کووید۱۹ درست کرده، اصلاح معکوس این جفت‌ارز با S&P500 و Nikkei225 در هفته‌های اخیر به طور خاصی قابل ملاحظه است.
  همان‌طور که بسیاری از متخصصین (۵۵ درصد) و بسیاری از شاخص‌ها در نمودار روزانه و چهار ساعته (۷۵ تا ۱۰۰ درصد) انتظار داشتند، هفته‌ی گذشته با حمله‌ی جدیدی از طرف خرس‌ها شروع شد که در حمایت ۱۰۷.۰۰ به وجود آمد. این سطح، ماه‌ها و حتی سال‌هاست که برای ین سطح بسیار مهمی به حساب میاید. به نظر می‌رسید که شکست اتفاق افتاده است. نمودار حتی به ۱۰۶.۳۵ هم رسید. اما خرس‌ها نتوانستند میخ موفقیت‌شان را بکوبند. صرافی‌های ایالات متحده در آخرین روز معاملات آوریل با کاهشی وسیع بسته شدند. قراردادهای آتی S&P500 حدود ۳.۰ درصد از دست دادند؛ در حالی که Nikkei225 از ارتفاع ۸ هفته‌ای بازگشت کرد. جفت‌ارز USD/JPY با دنبال کردن قانون اصلاح معکوس به سمت بالا رفت و به جایی بازگشت که روز دوشنبه را از آن شروع کرده بود؛ ناحیه‌ی ۱۰۷.۴۰-۱۰۷.۵۰. خرس‌ها در روز جمعه اول می تلاش دیگری کردند تا سطح ۱۰۷.۰۰ را بشکنند. در نتیجه، این جفت‌ارز دوره‌ی معاملاتی را کمی پایین‌تر از آن و در ۱۰۶.۸۵ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. دوشاخگی در شبکه‌ی بیت‌کوین نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. این رویداد در چشم تحلیل‌گران ارزهای دیجیتال و معامله‌گرانشان، حتی روی مسایل مربوط به شیوع کرونا هم سایه انداخته است. نیاز به صبر زیادی نیست. همه‌چیز در ۱۲ می اتفاق خواهد افتاد. و همان‌طور که بیشتر متخصصین پیش‌بینی می‌کردند (۶۵ درصد)، ارز دیجیتال اصلی بالا رفت و در امتداد کل بازار ارزهای دیجیتال حرکت کرد. اگر جفت‌ارز BTC/USD در روز ۲۴ آوریل در سطح ۷۴۰۰ دلار می‌بود، در حال حاضر می‌توانست نزدیک به ارتفاع ۹۴۰۰ دلار در ۳۰ آوریل در نظرش گرفت و سود ۵ روزه‌اش را ۲۷ درصد در نظر گرفت. تعداد کسانی که یک دهمِ بیت‌کوین را در حساب‌شان نگاه داشته بودند، به سطحی تاریخی رسیده و از ۳ میلیون گذشته است.
  البته غیر از گاوهای خوشبین، خرس‌ها هم در بازار حضور دارند. آن‌ها باور دارند که دوشاخگی همین الآن هم در قیمت‌های بازار بیت‌کوین تاثیرش را گذاشته است و به همین دلیل، دلیل دیگری وجود ندارد که انتظار داشته باشیم قیمت‌ها منفجر شوند. انتهای هفته‌ی گذشته، این نظر امتیاز ویژه‌ای داشت. در این زمان، بسیاری از معامله‌گران و استخراج‌کننده‌ها شروع به گرفتن سود کردند و تا ۳۰ آوریل قیمت‌های BTC را به ۸۴۰۰ دلار رساندند.
  سپس، بیت‌کوین دوباره اوج گرفت و در انتهای روز جمعه ۱ می، به ناحیه‌ی ۸۷۰۰-۹۰۰۰ دلار رفت. سطح نقدینگی کل بازار ارزهای دیجیتال در انتهای هفته ۲۴۷ میلیارد دلار بود (۱۵ درصد به ازای هر هفته). شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال دو برابر شد و از ۲۰ به ۴۰ رسید. در نهایت، این شاخص ناحیه‌ی قرمز را ترک کرد و به مقادیر خنثی رسید.
  ارزهای دیجیتال جایگزین اصلی مثل ایتریوم، ریپل و لایت‌کوین هم از نیروهای موثر بر ارز دیجیتال اصلی پیروی کردند و حتی حرکتی هم از خودشان بروز ندادند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. با وجود بحران اقتصادی موجود، کاهش نرخ تولید ناخالص داخلی و افزایش بیکاری، کل ماه آوریل برای شاخص‌های اصلی سهام بسیار موفقیت‌آمیز بود. سرمایه‌گذاران با حجم‌های بالا، سهم‌هایی که قیمت‌شان در طور فروپاشی ماه مارس افتاده بود را خریداری می‌کردند. در مورد جفت‌ارز EUR/USD، ارز اروپایی با تمام سختی‌ها توانست جلوی حمله‌ی دلار بایستد. و با وجود این که خرس‌ها به طور مداوم یورو را تحت فشار داشتند و مرزهای کانال جانبی ۱.۰۷۵۰-۱.۱۰۰۰ را پایین‌تر می‌بردند، این جفت‌ارز ماه را در جایی تمام کرد که شروعش کرد بود و اول آوریل را در آن گذرانده بود؛ نزدیک به مرز بالایی ۱.۱۰۰۰. حالا برای این که ارز اروپا بتواند در برابر فشار بایستد، بانک مرکزی اروپا باید در کارهایش جدیت و شدت بسیاری به خرج دهد. اما رهبران اتحادیه‌ی اروپا هنوز هم نتوانسته‌اند روی شکل وام‌ها یا بخشش‌هایی که برنامه‌ی کمکی آینده را شکل می‌دهند به توافق برسند. این آهستگی باعث می‌شود انتظارات بازار برای ۱۲ درصد کاهش تولید ناخالص داخلی اروپا در سال جاری تقویت شود.
  حالا دیگر درباره‌ی هفته‌ی پیش رو صحبت کنیم. در زمانی که این پیش‌بینی نوشته می‌شود، اکثر قریب به اتفاق شاخص‌ها سبز هستند. اما حدود ۱۵ درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته و روزانه همین الآن هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد. این سیگنال‌ها نشان می‌دهند که ممکن است نمودار به سمت مرکز کانال ۱.۰۷۵۰-۱.۱۰۰۰ اصلاح شوند؛ حرکتی که ۶۵ درصد از تحلیل‌گران موافقش هستند. اهداف در ۱.۰۹۰۰ و ۱.۰۷۵۰ هستند. اگر روند صعودی ادامه پیدا کند، این جفت‌ارز تلاش خواهد کرد تا مقاومت ۱.۱۱۰۰ را بشکند و به ارتفاع ۱.۱۲۴۰ برسد.
  در میان رویدادهای چشمگیری که هفته‌ی پیش رو در خودش دارد و می‌تواند بر شکل‌گیری روند‌های ناحیه‌ای تاثیر بگذارد، باید به انتشار داده‌های فعالیت کسب و کار و بازار کار در ایالات متحده توجه کنید که در پنجم و ششم می و البته مهمتر از آن، در روز جمعه ۸ می منتشر می‌شوند. پیش‌بینی می‌شوند نرخ بیکاری در ماه آوریل ۱۰ درصد کمتر از مارس باشد (۱۴ درصد در برابر ۴ درصد) و NFP (تعداد مشاغل جدیدی که خارج از بخش کشاورزی ساخته شده‌اند)، از -۷۰۱ به -۲۰۰۰۰ کاهش پیدا کند. تمام این‌ها علیه دلار خواهند بود. اگرچه همان‌طور که اغلب مواقع می‌بینیم، بازار می‌تواند زودتر از موعد این پیش‌بینی منفی را در نظر بگیرد.
 • GBP/USD. درباره‌ی آینده‌ی این جفت‌ارز، سیگنال مشخصی وجود ندارد. اگرچه سبزها برتری ناچیزی نسبت به قرمزها دارند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه از سبزها پشتیبانی می‌کنند. بنا بر نظر آن‌ها، این جفت‌ارز در یک یا دو هفته‌ی آینده تا ارتفاع ۱.۲۸۶۵ ارتفاع خواهد گرفت و سپس، ۱۰۰ نقطه بالاتر می‌رود. نزدیک‌ترین اهداف در ۱.۲۶۵۰ و ۱.۲۷۲۵ هستند. سطوح حمایت در ۱.۲۲۴۵، ۱.۲۱۶۵ و ۱.۱۹۶۵ هستند.
  نظرات متخصصین برای این جفت‌ارز هم خنثی است. یک سوم از آن‌ها به رشد جفت‌ارز، یک سوم به نزولش و یک سوم دیگر هم به روند جانبی نظر دارند. اما زمانی که از پیش‌بینی هفتگی به پیش‌بینی ماهانه می‌رویم، بیشتر آن‌ها (۶۰ درصد) انتظار دارند که ارز بریتانیایی ضعیف شود و این جفت‌ارز هم نزول پیدا کند.
  تحلیل‌گران می‌گویند علاوه بر این که اقتصاد بریتانیا در حال ضعیف شدن است، ابهام موجود درباره‌ی برگزیت هم بر پوند فشار وارد می‌کند. مذاکرات درباره‌ی ترک اتحادیه‌ی اروپا باز هم به بن‌بست رسیده است و مذاکره‌کننده‌ی ارشد اروپا، میشل بارنیه گفت که بریتانیا هر توافقی را با اشکالاتی بنیادی رد می‌کرد. به علاوه بریتانیایی‌ها هر تعویقی که مربوط به تکمیل فرآیند ورود به اتحادیه‌ی اروپا باشد را رد می‌کنند. در نتیجه یک بار دیگر، امکان این که برگزیت سخت اتفاق بیافتد در افق‌ها پدیدار می‌شود.
  در هفته‌ی پیش رو باید به سه‌شنبه ۷ می توجه ویژه نشان داد؛ زمانی که جلسه‌ی بانک انگلستان اتفاق میافتد. احتمالا نرخ بهره در همان مقدارِ ۰.۱ درصد باقی بماند. در نتیجه گزارش سیاست پولی این بانک توجه ویژه‌ای از سوی سرمایه‌گذاران برمی‌انگیزد. در اینجا امکان دارد که اتفاقی ناممکن بیافتد. نهاد ناظر می‌تواند با در نظر گرفتن این که رکود اقتصاد بریتانیا در فصل دوم سال می‌تواند از ۸ درصد بیشتر شود، به دنبال گسترش برنامه‌ی تسهیل کمی‌اش باشد. حجم این برنامه در حال حاضر ۶۴۵ میلیارد پوند است.
 • USD/JPY. در این لحظه، پیش‌بینی تحلیل‌گیران برای این جفت‌ارز شبیه پیش‌بینی‌شان برای GBP/USD است؛ زمانی که از خنثی بودنِ هفتگی به حالت ماهانه می‌روند، تعداد حامیان ینِ نزولی و دلارِ صعودلی به ۷۰ درصد می‌رسد. شاخص‌های نمودار روزانه به شدت با متخصصین مخالف هستند. ۷۵ درصد از اسیلاتورها و ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند تحکیم نمودار زیر سطح کلیدی ۱۰۷.۰۰ و ادامه‌ی روند نزولی را نشان می‌دهند. این روند در ۲۵ مارس شروع شده است. سطوح حمایتی ۱۰۶.۳۵ و ۱۰۵.۰۰ هستند. سطوح مقاومت هم ۱۰۸.۰۰، ۱۰۸.۵۰ و ۱۰۹.۴۰ هستند.

پیش‌بینی ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۴ تا ۸ می سال ۲۰۲۰1

 • ارزهای دیجیتال. ابتدا پیش‌بینی سنتی مرشدان و خوشبینان ارزهای دیجیتال در میان‌مدت و بلندمدت. رییس صرافی CoinCorner، دنی اسکات گفت که بحران مالی ناشی از شیوع کرونا سرمایه‌گذاران را هر روز بیشتر از دیروز به سمت بیت‌کوین می‌کشد. «اگر شرایط ارزهای دستوری، بازارهای سهام و نفت ثابت نشود، می‌توانید انتظار داشته باشید که بیت‌کوین بعد از دوشاخگی به ۲۰ هزار دلار و بیش از آن برسد. ارز دستوری که شهروندان عادی هم بتوانند به عنوان برنامه‌ی حمایتی دریافت کنند، می‌تواند به ارز دیجیتال تبدیل شود. مردم شروع به ترس از این می‌کنند که دلار پایداری‌اش را از دست بدهد و دیگر دارایی‌ای با نوسان حداقلی نباشد».
  مشاور وارن بافت، Preston Pish هم نسبت به بیت‌کوین خوشبین است. او باور دارد که قیمت بیت‌کوین می‌تواند به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار برسد. موقعیت او بر اصول بنیادی بنا نهاده شده است که یک بار دیگر می‌تواند شامل دوشاخگی و نتیجتا، کاهش عرضه‌ی بیت‌کوین در بازار باشد. ضمنا، موقعیت Pish به طور شدیدی از موقعیت سرمایه‌گذار و میلیاردر مشهور، وارن بافت دور است. او مخالف تند و تیز ارزهای دیجیتال و مخصوصا بیت‌کوین است.
  سرمایه‌دار خطرپذیر، Tim Draper هم با Pish موافق است. او مکررا گفته است که بیت‌کوین تا آخر ۲۰۲۲ یا شاید اوایل ۲۰۲۳ به ۲۵۰ هزار دلار می‌رسد. او یک بار دیگر پیش‌بینی‌اش را در هفته‌ی بلاک‌چین مجازی تایید کرده و گفته است که یکی از کاتالیزوهای رشد بیت‌کوین، استفاده از آن در تراکنش‌های معاملاتی است. از نظر او، نمایندگان این بخش اقتصاد نمی‌تواند مزایای بیت‌کوین را برای تراکنش‌های ارزانش را منکر شوند. اقامه‌ی استدلال در برابر این دلیل آخر سخت است؛ مخصوصا بعد از این که مشخص شد کمیسیون انتقالات بیت‌کوین که ۳۶۷ میلیون دلار حجم‌شان بود، تنها ۶۳ سنت بوده است.
  بعضی از متخصصین با در نظر داشتن خوشبینی‌شان می‌گویند به دلیل این که پس از دوشاخگی، پاداش استخراج هر بلاک از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ بیت‌کوین کاهش پیدا می‌کند، تنها استخراج‌کننده‌هایی در این صنعت باقی می‌مانند که به برق ارزان دسترسی دارند و تجهیزات‌شان کاملا به روز است. این کاهش می‌تواند اکوسیستم ارزهای دیجیتال را مختل کند. چرا که شمارشگری راه خواهد افتاد تا قول‌های توزیع بیشتر استخراج را وعده بدهد. اما افزایش احتمالی هزینه‌ی بیت‌کوین و کاهش قیمت انرژی ناشی از بحران جاری، این امید را می‌دهد که مزارع کوچک ارزهای دیجیتال بتوانند در عین سودده بودن، به حیات‌شان ادامه دهند.
  و حالا درباره‌ی پیش‌بینی هفته‌ی پیش رو بگوییم. احتمالا غافلگیرکننده باشد که بگوییم بیش از نصف تحلیل‌گران رشد را پیش‌بینی نمی‌کنند و منتظر نزول BTC/USD تا ناحیه‌ی ۷۷۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار هستند. بیست درص دیگر هم انتظار حرکتش را در افق ۹۰۰۰ دلار دارند و تنها ۲۵ درصد هستند که انتظار دارند قیمت‌های بیت‌کوین مقاومت ۱۰ هزار دلار را بشکند.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید