2020 مارس 21

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. ویروس کرونا همین‌طور بازارهای دنیا را هدایت می‌کند. جنگ نفتی بین عربستان سعودی و روسیه که البته، بدون مداخله‌ی ایالات متحده هم نیست، به عصبی بودن شرایط اضافه می‌کند. در حال حاضر این کشور که سهم نفتش هدف دیگری برای حملات روسیه است، می‌تواند به عنوان میانجی حملات قیمتی بین عربستان و روسیه عمل کند.
  بیماری کووید۱۹ (بیماری ناشی از ویروس کرونا) ضربه‌ای جدی به اقتصاد آمریکا زده است، اما ضرری که اقتصاد کشورهای دیگر تجربه می‌کنند از آن بدتر است. از روز پنجشنبه ۱۸ مارس شرایط تا حدی پایدار شده است و قیمت نفت برنت و شاخص‌های نزدک و S&P500، از خودشان کمی افزایش نشان داده‌اند. دلار هم به مدت دو هفته‌ی متوالی از خودش رشد پایداری را نشان داده است. این دوره‌ی زمانی را می‌توان بهترین دوره از زمان رکود سال ۲۰۰۸ نامید. از نهم مارس، ارز ایالات متحده بیش از ۸۰۰ نقطه در برابر یورو تقویت شده است و شاخص دلار هم بیش از ۳.۳ درصد رشد داشته است. فدرال رزرو که روز دوشنبه نرخ بهره را از ۱.۲۵ به ۰.۲۵ درصد کاهش داده بود، روز پنجشنبه خط‌های سوآپ بانک‌های مرکزی را دوباره برای بسیاری از کشورهای جهان باز کرد. همچنین، نقش میانجی را هم در جنگ نفتی بازی کرد تا بازارها کمی آرام بگیرند. با این وجود، کسی نمی‌تواند برای این‌‌ها ضمانتی بدهد.
  تحلیل شرایط در حال حاضر بسیار سخت است و شیوه‌های معمول جواب نمی‌دهند. اما ۵۵ درصد از منخصصین که ۸۵ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند در نمودار ۴ ساعته از آن‌ها حمایت می‌کردند، هفته‌ی گذشته پیش‌بینی درستی دادند و گفتند که EUR/USD بیش از این نزول خواهد کرد. اما واقعیت تمام انتظارات را پوشاند. متخصصین کف فوریه در ۱.۰۷۵۰ را هدف نهایی نامیدند. اما نزول از آن هم عمیق‌تر بود و این جفت‌ارز ۱۰۰ نقطه پایین‌تر از آن به کف ناحیه‌ای‌اش رسید تا دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۰۶۹۵ تمام کند.
 • GBP/USD. ارز بریتانیا هرگز تا این حد پایین نیامده بود! ۲۳۰ سال قبل در سال ۱۹۷۱ پوند ۴.۵۵۵ دلار می‌ارزید، در هزار و نهصد ۴.۸۶۴، در سال دو هزار ۱.۵۱۵ و در ۲۰ مارس ۲۰۲۰، تنها ۱.۱۴۱ دلار. زمانی که حد کاهش قیمت پوند را روز ۱.۱۹۶۰ گذاشتیم، هشدار دادیم که این خط می‌تواند محدوده‌ی نهایی نباشد و قیمت ممکن است از این هم پایین‌تر برود. کف هفتگی در ۱.۱۴۰۹ ثبت شد. پوند در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ و به دلیل نتایج همه‌پرسی برگزیت حدود ۱۹۰۰ نقطه از دست داد. در دو هفته‌ی گذشته هم ۱۸۰۰ نقطه از ارزشش را به دلار واگذار کرد. روند نزولی بعدی را هم اخباری به حرکت درآورد که می‌گفت بانک انگلستان، نرخ بهره‌اش را از ۰.۲۵ درصد به ۰.۱ کاهش می‌دهد و برنامه‌ی تسهیل کمی‌اش را ۲۰۰ میلیارد پوند گسترش می‌دهد. آخرین نوسان هفته‌ی گذشته هم در سطح ۱.۱۶۳۵ زده شد.
 • USD/JPY. پیش‌بینی این جفت‌ارز هم به طور کلی درست بود. در اینجا ۷۰ درصد از تحلیل‌گران می‌گفتند که ارز ژاپن موقعیت خودش را از دست می‌دهد، نمودار مثل چاقویی که کره را می‌برد از ۱۰۸.۳۰-۱۰۹.۷۵ می‌گذرد و به ۱۱۲.۰۰-۱۱۲.۴۰ می‌رسد. متخصصین می‌گفتند که این اتفاق در ۱ تا ۲ ماه آینده خواهد افتاد. اما نمودار، بخش اصلی این حرکت را تنها ظرف ۱ هفته گذراند تا در حداکثر صعودش به ۱۱۱.۵۰ برسد و دوره‌ی معاملاتی را در ۱۱۰.۷۰ تمام کند.
 • ارزهای دیجیتال. اگر حرکت EUR/USD در هفته‌های اخیر تکرار تقریبا دقیق حرکت نمودار برنت، نزدک و S&P500 باشد، BTC/USD به نظر زندگی کاملا مستقلی دارد. دلار در هفته‌ی ۲۴ سپتامبر تا ۱ مارس نزول کرد، بیت‌کوین هم به همراهش افتاد. از ۲ تا ۸ مارس، دلار به نزولش ادامه داد. در حالی که بیت‌کوین تقریبا آرام رفتار کرد و حتی افزایشی نسبی هم از خودش بروز داد. سپس در دوره‌ی ۹ تا ۱۵ مارس، روند این ارز ۱۸۰ درجه بازگشت داشت. دلار در این دوره با سرعتی به همان اندازه شروع به رشد کرد؛ اما بیت‌کوین باز هم افتاد. می‌توان این‌طور توضیح داد که در بحران، مردم ارزهای دیجیتال را تحت فشار قرار می‌دهند و آن‌ها را به ارزهای واقعی تبدیل می‌کنند. اینجا هفته‌ی ۱۶ مارس تا ۲۲ مارس شروع می‌شود. دلار باز هم شروع به رشد می‌کند و بیت‌کوین ابتدا نموداری صاف و سپس، کمی رو به بالا از خود می‌نمایاند.
  معنای این اتفاق چیست؟
  ما گزینه‌ی بیت‌کوین به عنوان بهشت امنیت را رد می‌کنیم ایده‌ای که مرشدان و پیران طریقت ارزهای دیجیتال هم دیگر آن را ترویج نمی‌کنند. ظرف ۱۲ تا ۱۳ مارس، ارز دیجیتال اصلی ۵۸ درصد از قیمتش را از دست داد و از ۱۰۳۴۰ به ۴۳۰۰ رسید. در بعضی صرافی‌ها کاهش قیمت از این هم بیشتر بود؛ تا ۳۸۱۵ دلار یا به عبارتی ۶۳ درصد. بیت‌کوین حدودا نیمی از ارزشش را تنها در یک روز، از ۱۲ تا ۱۳ مارس از دست داد و کل بازار ارز دیجیتال را هم با خودش پایین کشید؛ بازاری شامل ارزهای دیجیتال جایگزین برتر مثل ایتریوم، لایت‌کوین و ریپل. تقریبا بهشت امنیت بود!
  اما می‌ارزد که به استفاده از جفت‌ارز BTC/USD به عنوان شاخصی پیشرو فکر کنیم. البته این ایده تنها یک تئوری است؛ اما پایه‌های محکمی دارد. صاف شدن وضعیت BTC/USD در شرایط نوسان شدید بازارهای دیگر به ما می‌گوید که بازیگران اصلی نمی‌دانند در این لحظه باید چه کار کنند؛ خرید، یا فروش. این اتفاق می‌تواند سیگنالی قوی به ما بدهد که احتمال معکوس شدن روند (یا اصلاحی قدرتمند) برای EUR/USD و جفت‌ارزهای دلاری دیگر را بالا می‌برد.
  هفته‌ی گذشته، کف ناحیه‌ای بیت‌کوین در ۴۴۶۵ ثابت شد و سقف ناحیه‌ای هم ۶۹۰۰ دلار بود. در انتهای روز جمعه ۲۰ مارس، سطح سرمایه‌ی بیت‌کوین از ۹۱.۴۵۹ میلیارد به ۱۰۳.۵۹۰ میلیارد رشد کرد و مظنه‌های جفت‌ارز BTC/USD در سطح ۶۱۴۰ دلار قرار گرفتند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. مشخص شده است که در بحران‌های واقعا جهانی، سرمایه‌گذاران به دنبال یورو و ین نیستند و دلار آن‌ها را بیشتر از هر ارز دیگری جذب می‌کند. آیا دلار این وضعیت را حفظ می‌کند و به رشدش ادامه می‌دهد؟
  از سوی دیگر، فدرال رزرو جای بازی‌اش را با کاهش نرخ بهره به ۰.۲۵ درصد تا حد بسیار زیادی کم کرده است و هر هفته ۱.۴۲ تریلیون دلار به بانک‌ها وام می‌دهد. به این ترتیب، بازار با نقدینگی بسیار ارزان‌قیمت اشباع شده است. رشد بی‌کاری هم روی دلار فشار وارد می‌کند. تعداد درخواست‌های بیمه‌ی بیکاری به جای رقم ۹ هزار که پیش‌بینی شده بود، ۷۰ هزار است. کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک و پنسیلوانیا تمام کسب و کارهای ثانویه را بسته‌اند. این ایالت‌ها، در مجموع ۳۵ درصد از تولید ناخالص داخلی آمریکا را در خود دارند. اگر کشورهای گروه هفت و بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر بخواهند از انبوه دلارشان خلاص شوند هم به طور هماهنگ، کارهایی انجام خواهند داد که به دلار صدمه خواهد زد.
  از سوی دیگر، بسته‌ی محرک ترامپ وجود دارد که احتمالا حمایت کنگره را به خود جذب کند. و از همه مهمتر، شرایط اقتصادی کشورهای دیگر از ایالات متحده هم بدتر است.
  اگر به نمودارهای پنجشنبه‌ی گذشته و نیمه‌ی اول جمعه نگاه کنید، می‌توانید تصمیم بگیرید که بازارها شروع به آرام کردن کرده‌اند، جفت‌ارز EUR/USD به کف رسیده است و الآن زمانی است که پوزیشن‌های خرید رویش باز شوند. اما انتهای هفته‌ی کاری به گاوها جانی تازه دمید. در میانه‌ی روز، یورو تمام موقعیت‌هایی که داشت را واگذار کرد و به کف‌های هفتگی بازگشت. این اتفاق به ما می‌گوید که دلار هنوز به سقف خودش نرسیده است و روند نزولی نمودار می‌تواند ادامه پیدا کند.
  در اینجا هم همه‌چیز به موفقیت در برابر ویروس کرونا بستگی دارد. تا اینجای کار، تمامی شاخص‌های روند و ۸۵ درصد از اسیلاتورها در نمودارهای ۴ ساعته و روزانه به رنگ قرمز هستند. ۱۵ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها هم در ناحیه‌ی فروش بیش از حد قرار دارند.
  پیش‌بینی تحلیل‌گران هم به این صورت است که امکان ندارد نظرات‌شان درباره‌ی هفته‌ی آینده را به صورت پیش‌بینی مشخصی جمع‌بندی کرد. اما زمانی که از تایم‌فریم‌های بلندمدت می‌گذریم، پشتیبانان گاوها مزیت نسبتا چشمگیری به دست میاورند. ۶۰ درصد از متخصصین انتظار دارند که این جفت‌ارز در طول ماه افزایش قیمت داشته باشد و ۷۵ درصد از آن‌ها هم این انتظار را در طول فصل دارند. هدف این حرکت، بازگشت به ناحیه‌ی ۱.۱۰۰۰-۱.۱۲۴۰ است و نزدیک‌ترین خط مقاومت هم در ناحیه‌ی ۱.۰۸۰۰ قرار دارد.­
  نزدیک‌ترین خط حمایت، خط ۱.۰۶۰۰ است و بعدی، ۱۰۰ نقطه پایین‌تر از این قرار دارد. هدف اصلی خرس‌ها کف سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ در سطح ۱.۰۳۵۰ است که پس از آن، راه یکی شدن یورو و دلار در ۱.۰۰۰۰ هموار خواهد شد.
 • GBP/USD. پوند بریتانیا، از ۱۸ مارس برخلاف یورو در کانال ۱.۱۴۵۰-۱.۱۸۰۰ پایدار شده است و در حول و حوش پیوت‌پوینت ۱.۱۶۲۵ حرکت می‌کند. عرض ۳۵۰ نقطه‌ای کانال ممکن است برای بعضی از افراد بسیار گشاد به نظر برسد. اما در حال حاضر که نوسان جفت‌ارز از ۵۰۰-۶۰۰ نقطه افزایش پیدا کرده است، این میزان خیلی زیاد نیست.
  اکثریت تحلیل‌گران (۶۵ درصد) انتظار دارند که در هفته‌ی پیش رو اتفاق عجیبی نیافتد و پوند در کانالی که بالاتر مشخص شد باقی بماند. در همین زمان ۷۰ تا ۸۰ درصد از آن‌ها انتظار دارند که پوند بتواند در آوریل تا می، به ناحیه‌ی ۱.۲۷۲۵-۱.۳۰۲۵ بازگردد. نواحی مقاومت در ۱.۱۸۰۰، ۱.۱۸۷۵، ۱.۲۱۲۵، ۱.۲۳۲۵ و ۱.۲۶۲۵ هستند. خطوط حمایت در نواحی ۱.۱۴۲۵، ۱.۱۳۰۰ و ۱.۱۲۰۰ قرار دارند. اما این سطوح به شرایط بستگی دارند. احتمالا به خاطر دارید که پوند در ۲۳۰ سال گذشته هرگز در کف فعلی نبوده است.
 • USD/JPY. حرکت این جفت‌ارز در شرایط فعلی، قبل از این که به ین بستگی داشته باشد به دلار وابسته است. این جفت‌ارز هرجایی که دلار برود، خواهد رفت. اصلی‌ترین فاکتورهایی که می‌توانند روی قیمت ارز ایالات متحده تاثیر بگذارند، بالاتر از این گفته شدند. ضمنا این جفت‌ارز تمام آن‌چه از ۲۴ فوریه تا ۹ مارس از دست داده بود را به دست آورده است و در حال حاضر، امتیازهای دو طرف برابر است؛ ظرف دو هفته ۱۰۰۰ نقطه کاهش و سپس، تنها برای دو هفته ۱۰۰۰ نقطه افزایش. در حال حاضر ۵۵ درصد از کارگزارها منتظر هفته‌ی پیش رو هستند تا روند را برای خودشان نگه دارند و جفت‌ارز را حداقل به ناحیه‌ی ۱۰۸.۵۰-۱۱۰.۰۰ برسانند. زمانی که به تایم‌فریم ماهانه برویم، تعداد پشتیبانان خرس‌ها به ۶۵ درصد می‌رسد. ناحیه‌ی هدف بعدی ۱۰۷.۰۰-۱۰۷.۷۰ است.
  پشتیبانان ارز ایالات متحده هدف متضادی دارند. ابتدا بالا بردن نمودار تا سطح ۱۱۲.۲۵ ین به ازای هر دلار و سپس، ۱۰۰ نقطه بالاتر از آن. هدف سقف سال ۲۰۱۸ در ۱۱۴.۵۵ است.
 • ارزهای دیجیتال. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال تقریبا در همان موقعیتی است که یک هفته‌ی پیش بود؛ در ۹ از ۱۰۰. از سوی دیگر این وضعیت بسیار بدی است و نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در ترس شدید به سر می‌برند. از سوی دیگر هم ممکن است این وضعیت اتفاق خوبی باشد. چرا که این شاخص به صفر نرسیده است و در یک نقطه منجمد شده. شاید «شیر» دارد برای جهیدن آماده می‌شود و ما به زودی رشد شدیدی را از ارزهای دیجیتال ببینیم؟
  این اتفاق ممکن است بیافتد. چرا که به لطف فدرال رزرو و برنامه‌ی تسهیلش، دلارهای بازار بسیار زیاد شده‌اند. همچنین نرخ بهره‌ی دلار دیگر نزدیک به صفر است. بازیگرانی که در رشد دو هفته‌ی اخیر دلار حسابی سنگین شده‌اند، ممکن است مقداری از پول‌شان را به ارزهای دیجیتال تبدیل کنند.
  ۴۵ درصد از متخصصینی که انتظار دارند جفت‌ارز BTC/USD را در ناحیه‌ی ۷۵۰۰ دلار ببینند، با این حرکت موافقند. همین تعداد تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز به سطح ۵۰۰۰-۵۵۰۰ دلار برود. ۱۰ درصد باقی‌مانده هم نمی‌توانند درباره‌ی بازار نظری بدهند و شرایط غیر قابل پیش‌بینی کوید۱۹ را در نظر می‌گیرند.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۲۳ تا ۲۷ مارس سال ۲۰۱۹1

 

گروه تحلیل NordFX

 

معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید