2020 مارس 13

تجربه نشان می‌دهد که بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، به درستی نمی‌دانند که اهرم چیست، چه مزایایی دارد و چه ریسک‌هایی به همراه میاورد. در حقیقت، اهرم تنها یک ابزار است که چندین فرصت را برای معامله‌گر فراهم می‌کند.

بگذارید برای کسانی که نمی‌دانند توضیح دهیم: اهرم اعتباری، مقداری از اعتبار است که کارگزار به معامله‌گر می‌دهد و معامله‌گر می‌تواند با استفاده از آن، معاملات بزرگتری داشته باشد. این اعتبار به طور خودکار و بدون استفاده از هیچ وثیقه‌ای به معامله‌گر تعلق می‌گیرد. بنابراین اگر حداکثر اهرم ۱۰۰۰ باشد، معامله‌گر می‌تواند با داشتن ۱۰۰ دلار در حسابش مقدار ارز یا دارایی‌های دیگری به ارزش ۱۰۰۰ برابر موجودی‌اش معامله کند؛ به عبارتی ۱۰۰ هزار دلار.

اهرم ۱:۱۰۰۰، آزادی در معاملات1 

در صورتی که شانس با معامله‌گر همراه باشد، سودش می‌تواند به صورت تصاعدی بالا برود. اما ضررها هم به همین صورت تصاعدی خواهند بود. این موضوع، چیزی است که معامله‌گران را به دو دسته تقسیم کرده. از نظر دسته‌ی اول، اهرم بالا عامل ضررهای هنگفتی است که سرمایه را بر باد می‌دهد. دسته‌ی دوم اما، می‌گویند اهرم ابزاری است که نه تنها سود معاملات را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد، بلکه ریسک‌ها را هم به طور جدی پایین میاورد. به عبارت دیگر، اهرم ابزاری مثل تمام ابزارهای دیگر است؛ شاید مثل چکش. کسانی که بدانند چگونه باید از چکش استفاده کنند، می‌توانند با آن خانه بسازند. کسانی هم که ندانند، خیلی زود انگشتان‌شان را از دست می‌دهند.­

اجازه دهید مثالی دیگر بزنیم؛ مثالی که ساده‌تر باشد. خودروی شما می‌تواند با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند. هربار که از خانه خارج می‌شوید، تخت گاز نمی‌رانید! بلکه با یک چهارم یا یک سوم توان خودرویتان حرکت می‌کنید. ولی زمانی که لازم باشد و شرایط اجازه دهد، می‌توان سریع‌تر هم حرکت کرد.

مشخص است که اندازه‌ی اهرم، روی سطح ریسک تاثیر ندارد! ریسک را خود معامله‌گران مدیریت می‌کنند؛ زمانی که می‌خواهند پوزیشن باز کنند و حجمش را انتخاب می‌کنند!

دستورالعمل‌های مدیریت پولی می‌گویند معامله‌گران حرفه‌ای، هرگز حجم معامله‌شان را از ۵ درصدِ موجودی حساب‌شان بیشتر نمی‌کنند. این حرف بحث‌برانگیزی است و تمام این تصمیمات، به استراتژی‌ای بستگی دارد که معامله‌گر به کار می‌بندد. ولی موضوع مسلم، این است که هیچ معامله‌گری تمام سرمایه‌اش را روی ۱ پوزیشن نمی‌گذارد. این کار، به قطع و یقین باعث می‌شود که سرمایه از دست برود.

حال، مثالی کاملا عینی می‌زنیم (در عمل، باید در زمان محاسبه کمیسیون کارگزار و سوآپ را هم در نظر گرفت).


اجازه دهید در نظر بگیریم که در حال حاضر، ۱۰ هزار دلار در حساب معاملاتی‌تان وجود دارد و می‌خواهید طبق دستورالعمل، پوزیشنی روی EUR/USD باز کنید که ۵ درصد موجودی‌تان (یا ۵۰۰ دلار) را شامل شود. اگر از اهرم استفاده نکنید، با نرخ ۱.۱ دلار به ازای یک یورو می‌توانید تقریبا ۴۵۵ یورو را با ۵۰۰ دلار بخرید.

در انتهای روز، پوزیشن‌تان را می‌بندید و ۴۵۵ یورو را به دلار برمی‌گردانید. و اگر ارز اروپایی در طول این روز رشد کند (مثلا به اندازه‌ی ۱۰۰ نقطه) و به ۱.۱۱۰۰ دلار برسد، سودتان ۵ دلار و ۵ سنت خواهد بود. این سود، در کل بد نیست.

اما با اهرم ۱:۱۰۰۰، همان ۵۰۰ دلار می‌تواند به جای ۴۵۵ یورو برایتان ۴۵۵۰۰۰ بخرد. سودتان هم نه ۵.۰۵ دلار، بلکه ۵۰۵۰ دلار خواهد بود.


حتما موافقید که این سود خوب که نه؛ عالی است. تنها ۵۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اید و ظرف یک روز، ۱۰ برابرش را کسب کرده‌اید! اما...این اتفاق تنها در صورتی میافتد که قیمت بالا برود. اگر به جای این که قیمت رشد کند، کاهش یابد چه می‌شود؟

در این صورت، خاصیت اهرم روی دیگرش را به شما نشان خواهد داد. بله؛ اگر بدون اهرم معامله کنید، یورو باید از ۱.۱۰۰۰ به ۰ برسد تا ۵۰۰ دلارتان از دست برود. اما در این صورت هم ۹۵۰۰ دلارتان ار در حساب خواهید داشت. با اهرم ۱:۱۰۰۰، کاهش ۲۰۰ نقطه‌ای می‌تواند ۱۰ هزار دلارتان را بدون هیچ راه بازگشتی دود کند و به هوا بفرستد.

اما! اینجاست که دانش تاکتیک‌های معامله‌گری و استراتژی‌های بازارهای مالی به کمک میایند. اهرم ذخیره‌ی عظیمی از پول را برایتان به وجود میاورد که هم با آن می‌توان پوزیشن‌های ضررده ساخت، هم می‌توان ریسک‌های معامله را از راه‌های مختلفی توزیع کرد که شرکت کارگزاری NordFX برای مشتری‌هایش فراهم آورده است. این ابزارها شامل باز کردن معامله روی ابزارهای مالی دیگر هستند؛ابزارهایی شامل سهام، شاخص، جفت‌ارزهای دستوری و دیجیتال، نفت و فلزات گرانبها، حساب‌های PAMM، کپی خودکار تراکنش‌های معامله‌گران باتجربه‌تر در سرویس کپی معاملات یا، به عنوان مثال، معامله‌گری با استفاده از ربات‌ها.

بخش مهم دیگر ماجرا، موجودی شما در حساب‌تان است. ما در مثال بالا ۱۰ هزار دلار را استفاده کرده بودیم. اما اگر تنها ۱۰۰ یا حتی ۱۰ دلار داشته باشید چه؟ این مبلغ، حداقل مقداری است که می‌توان در حساب FIX کارگزاری NordFX داشت. در آن صورت می‌توانید بدون استفاده از اهرم، در فارکس معامله کنید؟

البته که نه!

در نظر داشته باشید که ۱ لات برابر با ۱۰۰ هزار دلار است و در بسیاری از کارگزاری‌ها، حداقل حجم معامله‌تان می‌تواند ۰.۰۱ لات باشد؛ به عبارت دیگر ۱۰۰۰ دلار. به عبارت دیگر، شما برای این که با موجودی ۱۰ دلار بتوانید حداقل یک معامله باز کنید، باید دست کم از اهرم ۱:۱۰۰ استفاده کنید. در این مورد، امکان ندارد که ریسک‌تان را توزیع کنید. اما اهرم ۱:۱۰۰۰ به شما این اجازه را می‌دهد که ۱۰ تراکنش مختلف، هرکدام به ارزش ۰.۰۱ لات ایجاد کنید و بعد از آن، می‌توانید توزیع ریسک هم داشته باشید.   

حال، اجازه دهید جمع‌بندی‌ای از حرف‌های بالا ارائه کنیم. مهمترین مزیت اهرم این است که معامله‌گر، می‌تواند در بازار مانور بدهد. ضمنا:

هرچه اهرم بزرگتر باشد، پول رایگان بیشتری در اختیار خواهید داشت!

همچنین:

  1. ریسک‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کنند. از همه‌ی این‌ها گذشته، می‌توانید ابزارهای مختلفی را به سبد معاملاتی‌تان اضافه کنید؛ حتی اگر سرمایه‌ی اولیه‌تان بسیار اندک باشد. اگر یک پوزیشن ضرر بدهد، آن‌یکی می‌تواند سودده باشد.
  2. به شما اجازه می‌دهد سود بالقوه‌تان را افزایش دهید و در کنارش، ریسک‌تان را با استفاده از چند استراتژی معاملاتی کاهش دهید.
  3. با اهرم بالا، زمانی که قیمت خلاف انتظار معامله‌گر باشد، احتمال خروج موفق بالاتر می‌رود. چرا که حجم‌های معامله بین پوزیشن‌های مختلف پخش شده است.

یک بار دیگر، سه اصل بدیهی را می‌گوییم که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشید:

  1. اندازه‌ی اهرم، روی سطح ریسک تاثیر ندارد!
  2. معامله‌گر زمانی که پوزیشنی را باز می‌کند، با انتخاب حجم معامله ریسکش را مدیریت می‌کند.
  3. نسبت اهرم تنها یک ابزار است و به دانش و مهارت معامله‌گر بستگی دارد که این ابزار آسیب برساند، یا سودمند باشد.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید