2020 فوریه 22

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. شاخص دلار از ابتدای فوریه تا همین الآن ۲.۵ درصد را پر کرده و به بالاترین میزانش از ماه می ۲۰۱۷ رسیده است. یورو به افتش ادامه می‌دهد. پیشرفت دلار، از اول ژانویه ارز اروپا را ۴۴۰ نقطه ضعیف کرده است. به این ترتیب، حدود ۳۰۰ نقطه یا به عبارت دیگر ۲.۷ درصد، تنها در سه هفته‌ی نزولی و متوالی از دست رفت.
  متخصصین توانستند دلایل بسیار زیادی را برای اتفاقی که در حال افتادن است پیدا کنند. بسیاری از آن‌ها به ترس از ویروس کرونا ارتباط دارند. اما اینجا هم که درباره‌ی یک چیز صحبت می‌کنند، می‌توانند به نتایج مختلفی برسند. بعضی از آن‌ها دلار را جزو ارزهای کم‌ریسک در نظر می‌گیرند. بعضی دیگر هم این ارز را دارایی پر ریسکی می‌دانند؛ دارایی‌ای که با گذشتن قله‌ی اپیدمی و قوت گرفتن مجدد اقتصاد، ضرر و زیان زیادی را بر دارندگانش تحمیل می‌کند. این اتفاق می‌تواند در آینده‌ی نزدیک بیافتد، چرا که رهبر چین در کنار مبارزه با شیوع بیماری، در حال به کار بردن ابزارهایی است تا سیاست پولی سهل‌تری را پیش بگیرد و تولید را برانگیخته کند. یکی از این ابزارها کاهش نرخ بهره‌ی بانک خلق چین بود. نرخ بهره‌ی یوآن در روز سه‌شنبه ۲۰ فوریه از ۴.۱۵ درصد به ۴.۰۵ کاهش پیدا کرد.
  باید با متخصصینی که باور دارند کاتالیزور افت یورو به دلار، کاهش قدرت اقتصاد اروپا و نرخ بهره‌ی بسیار کمش است موافق نباشیم. نرخ بهره‌ی پایین یورو، سرمایه‌گذاران را به سمت دلار می‌کشاند. به علاوه، جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین به ضرر اتحادیه‌ی اروپا عمل می‌کند.
  هفته‌ی گذشته، اکثریت تحلیل‌گران (۶۰ درصد) می‌گفتند یورو بیشتر نزول می‌کند. تمامی شاخص‌های روند و ۶۵ درصد از اسیلاتورها هم با آن‌ها همراه بودند. سی و پنج درصدِ باقی‌مانده از قبل می‌گفتند که ارز اروپایی بیش از حد به فروش می‌رسد. اگر به قیمت‌های EUR/USD نگاه کنید، می‌بینید که دقیقا همین نیروها را منعکس می‌کند. این جفت‌ارز ابتدا پایین آمد. سپس به میانه‌ی هفته رسید و روند جانبی را در پیش گرفت تا سطح ۱.۰۸۰۰ به خط حمایت/مقاومت تبدیل شود. واگرایی بسیاری از اسیلاتورها مانند MACD، به کسانی که پوزیشن‌ها را برای مدتی طولانی نگاه داشته بودند امید داد که روند معکوس شود. اما این اتفاق نیافتاد و نزول متوقف شد. و تنها در آخرین ساعات دوره‌ی معاملاتی پنج روزه بود که این جفت‌ارز توانست جهش بلندی رو به بالا داشته باشد. هفته در ۱.۰۸۴۸ تمام شد و به این ترتیب، سود کل هفته صفر شد.
 • GBP/USD. بریتانیا هم در تضعیف یورو مشارکت کرد. پس از برگزیت، اتحادیه‌ی اروپا ۷۵ میلیون یورو از بودجه‌اش را از دست داد. به نظر نمی‌رسد کسی بداند که این هلا چگونه باید پر شود. می‌توان گفت که خود ارز بریتانیا، برخلاف یورو، در برابر دلار ثابت شده است. از آخرین روزهای نوامبر ۲۰۱۹ به بعد، این ارز حول و حوش خط ۱.۳۰۰۰ نوسان می‌کند. نوسان‌ها نسبتا بالا هستند (۲۲۰ نقطه در هفته‌ی گذشته)، اما جفت‌ارز مکررا به این خط حمایت/مقاومت بازگشته است.
  خرس‌ها در ماه فوریه چندین بار تلاش کردند تا مقاومت بریتانیا را بکشنند و پوند را پایین خط ۱.۳۰۰۰ بکشند. جفت‌ارز حتی به کف ناحیه‌ای ۱.۲۸۵۰ هم رسید. اما یک بار دیگر هم بارگشت، به سمت بالا رفت و هفته‌ی کاری را در ۱.۲۹۶۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. اکثر قریب به اتفاق متخصصین (۷۰ درصد) که تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته و روزانه هم از آن‌ها پشتیبانی می‌کردند، منتظر صعود بودند. مشخص هم شد که درست می‌گفتند. این جفت‌ارز نه‌تنها سطح ۱۱۰.۰۰ را شکست، بلکه بدون حساب کردن چندین خط مقاومت، به ارتفاع آوریل ۲۰۱۹ در ۱۱۲.۲۰ رفت. دلیل اصلی این حرکت، کاهش شدید تمایل به ین عنوان شده است؛ کاهشی که به دلیل بهبود شرایط اپیدمی ویروس کرونا و در نتیجه، گردش بازار به سمت دارایی‌های کم‌ریسک‌تر است. کارهایی که مقامات مسئول چین برای حمایت از شرکت‌های آسیب‌دیده انجام داده‌اند هم به ضرر ین تمام شد.
  بعد از این که جفت‌ارز ارتفاع ۱۱۲.۰۰ را زد و خودش را اصلاح کرد، قیمت نهایی هفته‌اش را در سطح ۱۱۱.۶۰ ثابت کرد.
 • ارزهای دیجیتال. شرکت Longhash داده‌های خرید و فروش بیت‌کوین را در دو سال گذشته به دقت بررسی کرده و نتیجه‌ای جالب گرفته است. محققین متوجه شده‌اند که کمترین قیمت میانگین بیت‌کوین در روز جمعه ساعت ۶ به وقت GMT مشاهده می‌شود. به عبارت دیگر، این ساعت بهترین زمان برای باز کردن پوزیشن‌های خرید است. در نیمه‌شب روزهای دوشنبه و سه‌شنبه به وقت UTC، قیمت بیت‌کوین به ور میانگین ۱۷۰ نقطه بالاتر از روز جمعه است. مشخص شده است که دوشنبه یا سه‌شنبه بهترین زمان برای خروج از پوزیشن‌های خرید جمعه، یا ورود به پوزیشن‌های فروش هستند.
  این تحلیل‌گران این هشدار را هم دادند که بازار ارزهای دیجیتال نوسان بسیار زیادی دارد و نمی‌توان نتیجه‌ی این تحقیق را به عنوان مشاوره‌ی سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.
  این نتیجه کاملا درست است؛ مخصوصا زمانی که به نتایج هفته‌ی گذشته نگاه کنید. قیمت بین‌کوین صبح روز جمعه ۱۴ فوریه واقعا کم بود. اگر معامله‌گری در این روز پوزیشن خرید باز می‌کرد، در انتهای روز می‌توانست سود خوبی بگیرد. اما اگر پوزیشن را تا دوشنبه ۱۷ فوریه باز می‌گذاشت، مقداری ضرر می‌کرد. چرا که بیت‌کوین در این مدت ۶۰۰ دلار از ارزشش را از دست داد.
  ارز دیجیتال اصلی، در هفت روز گذشته چند بار تلاش کرد تا جای پایی بالای ۱۰ هزار دلار داشته باشد. اما موفق نشد. کف ناحیه‌ای جفت‌ارز BTC/USD در ۹۲۹۰ دلار ثابت شد و میان تمام دلایل این کاهش نرخ، بیش از همه سفت‌تر شدن فشارها بر بیت‌کوین خودنمایی می‌کرد. مقامات ایالات متحده شامل ترامپ، رییس فدرال رزرو پاول و استیو منوچین این فشارها را اعمال می‌کنند.
  البته ناگفته پیداست که ارز دیجیتال اصلی با پایین آمدنش، ارزهای دیجیتال جایگزین را هم پایین کشید؛ ارزهایی شامل ایتریوم، لایت‌کویم و ریپل. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم از منطقه‌ی طمع به منطقه‌‌ی ترس رفت.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. بازارهای مالی شامل ارزهای اصلی، مملو از نقدینگی هستند. به نظر می‌رسد بانک‌های مرکزی، برای حمایت از اقتصاد کاری جز پمپاژ پول ارزان بلد نیستند. فدرال رزرو ظرف یک ماه ۶۰ میلیارد دلار، بانک مرکزی اروپا ۲۰ میلیارد یورو و بانک ژاپن ۸۰ تریلیون ین برای خرید اوراق هزینه کردند. نهادهای ناظر در کشورهای دیگر هم آن‌چنان عقب نیستند. در حال حاضر که این پول در بازارها دیده می‌شود، می‌توانیم نوسان‌های بزرگتری در هر دو جهت ببینیم.
  امروز دلار چیزی مابین دارایی ریسکی و دارایی محافظ است. پشت این شرایط عوامل سیاسی، وضعیت اقتصاد ایالات متحده و کارهای فدرال رزرو قرار دارند که توانش برای کاهش نرخ بهره، نسبت به «رقبای» ژاپنی و اروپایی‌اش فاصله‌ی زیادی تا فرسوده شدن دارد.
  تمام این‌ها به ۷۰ درصد از تحلیل‌گران اجازه می‌دهد تا روی رشد مداوم ارز ایالات متحده حساب کنند و بگویند این جفت‌ارز، حداقل تا ۱.۰۷۵۰ پایین میاید. باید در نظر داشت که این تحقیق، پیش از نزول نمودار در روز جمعه (دقیقا پیش از این که بازار بسته شود) انجام شد. همچنین باید گفت زمانی که افق زمانی پیش‌بینی‌مان را به ماه مارس می‌بریم، همان ۷۰ درصد از متخصصین انتظار دارند که این جفت‌ارز به سطح ۱.۱۰۰۰ بازگردد.
  شرایط اندیکاتورها از یک صبح تا شب به شدت تغییر کرد. در صبح روز جمعه ۲۱ فوریه بیشتر آن‌ها قرمز بودند و در شب همان تاریخ، ۷۰ درصدشان در نمودار چهار ساعته به رنگ سبز درآمدند. اما در نمودار روزانه باز هم همه‌چیز به نفع خرس‌ها مانده بود و ۷۵ درصد از اندیکاتورها و اسیلاتورها قرمز بودند. نزدیک‌ترین خطوط حمایت در ۱.۰۸۰۰ و ۱.۰۷۷۵ هستند.
 • GBP/USD. پیوت‌پوینت سه ماهه‌ی گذشته را می‌توان در ۱.۳۰۰۰ در نظر گرفت. اما از ژانویه‌ی ۲۰۲۰، احساسات نزولی افزایش مشخصی داشته است. به همین دلیل است که ۵۵ درصد از متخصصین انتظار دارند این جفت‌ارز یک بار دیگر کف هفته‌ی گذشته را در ۱.۲۸۵۰ لمس کند و اگر موفق شد، ۸۰-۱۰۰ نقطه‌ی دیگر پایین برود. ۴۵ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین انتظار دارند که پوند تقویت شود و جفت‌ارز، تا ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰-۱.۳۰۷۰ بالا برود. هدف بعدی در ۱.۳۱۲۰ قرار دارد.
  شاخص‌های نمودار روزانه دچار آشوبی کامل هستند. اما در نمودار چهار ساعته، ۶۰ درصد از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها رشد جفت‌ارز را نشان می‌دهند.
  تحلیل گرافیکی نمودار روزانه هم گزینه‌ای فیمابین جلوی پایمان می‌گذارد. از این منظر، در آخر ماه فوریه نمودار تا ۱.۲۶۸۵ رفته است و سپس، اولین ده روز مارس با بازگشتی همراه خواهد بود که ابتدا تا ۱.۳۰۰۰ و سپس تا ارتفاع ۱.۳۲۰۰ نمودار را می‌کشاند.

پیش‌بینی بازارهای فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۴ تا ۲۸ فوریه، ۲۰۲۰1

 • USD/JPY. مشخص است که بیشتر اندیکاتورها نظر به بالا دارند. اگرچه، حدودا ۱۵ درصد از اسیلاتورها همین الان هم سیگنال فروش بیش از اندازه را برای این جفت‌ارز به ما می‌دهند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه نشان می‌دهد که این جفت‌ارز، اول هفته مدتی را در بازه‌ی ۱۱۱.۲۵-۱۱۲.۰۰ می‌گذراند. بعد از آن، بالا می‌رود و به ناحیه‌ی ۱۱۲.۴۰-۱۱۲.۷۰ می‌رسد.
  هفتاد و پنج درصد از متخصصین باور دارند که این جفت‌ارز به قطع و یقین به ۱۰۹.۶۵-۱۱۰.۲۵ باز خواهد گشت. البته این گذار می‌تواند سه هفته طول بکشد. ۲۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌آرز به بالای ۱۱۲.۴۰ برسد. هدف، ۱۱۳.۷۰ است.
 • ارزهای دیجیتال. بنیانگذار و مدیرعامل Galaxy Digital، «مایک نووگراتز»، قانع شده است که بیت‌کوین تا انتهای ۲۰۲۰،  در ارتفاع تاریخی ۲۰۰۰۰ دلار ثابت خواهد شد. نظر متخصصین این است که بیت‌کوین در حال حاضر در دوره‌ی ناپایداری به سر می‌برد. اما به یقین تا انتهای امسال یا ۲۰ هزار دلار را می‌شکند یا این که حداقل به آن می‌رسد. به لطف دوشاخگی، این اتفاق می‌تواند زودتر و ظرف چند ماه بیافتد. ظهور صرافی‌های تحت نظارت و پذیرش سرمایه‌گذاران حقوقی هم می‌تواند عاملی مثبت در رشد اولین ارز دیجیتال باشد. به علاوه صدور مداوم ارزهای دستوری هم می‌تواند به نفع بیت‌کوین باشد. نووگراتز گفته است :«دارایی دیجیتال اصلی هم مثل طلا، به عنوان دارایی‌ای برای پوشاندن ریسک استفاده می‌شود. این دارایی سرمایه‌گذاران را در برابر سیاست‌های پولی دولت و تورم محافظت می‌کند؛ عواملی که پول را ضعیف می‌کنند.»
  مکس کایزر، مجری تلویزیون و فردی مشهور به خوشبینی درباره‌ی بیت‌کوین، آینده‌ای برای بیت‌کوین پیش‌بینی کرده است که از این هم خوشحال‌تر است. او پیش‌بینی خودش برای قیمت بیت‌کوین را ۴۰۰ هزار دلار گذاشته است و یک باره چهار برابرش کرده است. او که در برنامه‌ی خبری Infowars شرکت کرده بود، گفت پیش‌بینی قبلی‌اش در ۲۰۱۲ که روی ۱۰۰ هزار دلار گذاشته شده بود، در حال حاضر بسیار محافظه‌کارانه است.
  کلا ۷۰ درصد از متخصصین خوش‌بین باقی مانده‌اند و انتظار دارند که بیت‌کوین را ظرف چند هفته در ناحیه‌ی ۱۰۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دلار ببینند. ۳۰ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین سطح ۸۰۰۰ دلار را مرز پایینی نزول BTCUSD می‌دانند.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید