2020 ژانویه 25

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. یورو دوباره در حال پایین آمدن است و در پنج روز گذشته، حدود ۷۰ نقطه در برابر دلار از دست داده است.  دو دلیل برای این اتفاق وجود دارد. اول شیوع ویروس کرونا در چین و دوم، رییس جدید و بسیار محتاط بانک مرکزی اروپا، کریستین لگارد.
  مشخص است که اقتصاد منطقه‌ی یورو به شدت با اقتصاد چین همبستگی دارد؛ موضوعی که در جنگ‌های تجاری اخیر ثابت شده. اگر اقتصاد چین مریض شود، اقتصاد اروپا هم ضعف شدیدی را تجربه خواهد کرد. در سال ۲۰۰۳ بیماری‌ای در چین پدیدار شد که بیش از ۷۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند و نرخ‌های خرده‌فروشی را تقریبا نصف کرد. علی‌رغم این که ویروس جدید خطر بسیار کمتری دارد، اما با سرعت بسیار بالاتری منتشر می‌شود. دلیلش هم زیرساخت‌های چین است که طی این مدت، توسعه‌ی بسیار بیشتری داشته‌اند. قیمت نفت ابتدا به حمله‌ی جدید واکنش نشان داد. اما واکنش بازار ارز چندان به درازا نیانجامید.
  خانم لگارد سرمایه‌گذاران را به شدت ناامید کرد و گفت که بررسی استراتژی بانک مرکزی اروپا، کاری طولانی‌مدت است و تا انتهای ۲۰۲۰ طول خواهد کشید. به علاوه در فضایی که ترامپ هشدار داده است تعرفه‌های واردات محصولات اروپایی را افزایش می‌دهد، خانم لگارد در نظر دارد که «ریسک‌های ناحیه‌ی یورو هنوز هم به سمت نزول اقتصاد ناحیه‌ی یورو حرکت می‌کنند». به همین دلیل، نهاد ناظر اروپایی هنوز هم مجبور است تا رویکرد بسیار نرم خودش در سیاست‌های پولی به کار گیرد.
  در فضایی که این بیانیه‌ها و شیوع بیماری چینی وجود دارد، داده‌های عالی فعالیت کسب و کار آلمان (PMI) هم نتوانست به یورو کمک کند و جفت‌ارز EUR/USD در انتهای هفته به سطح ۱.۱۰۲۰ کشیده شد. هفته‌ی گذشته، ۴۰ درصد از متخصصین و اکثریت قریب به اتفاق شاخص‌ها هشدار دادند که این نمودار می‌تواند به سطح ۱.۱۰۰۰ حمله کند. در نمودار چهار ساعته ۷۵ درصد و در نمودار روزانه ۶۵ درصد از اسیلاتورها، و در نمودار چهار ساعته ۱۰۰ درصد و در نمودار روزانه ۹۰ درصد از شاخص‌های روند به سمت پایین اشاره می‌کنند.
 • GBP/USD. به لطف رشد شاخص کسب و کار (PMI) در روز جمعه ۲۴ ژانویه، پوند بریتانیا به سقف دو هفته‌ای ۱.۳۱۷۲ رسید. اما بعد از آن دوباره پایین آمد. انتظارِ این که نرخ بهره‌ی بانک انگلستان پایین بیاید و همچنین، شیوع بیماری چینی، باعث نزول بیشتر این نمودار شد.
  نیروهای موثر بر این حرکت نمودار GBP/USD، هفته‌ی گذشته در تحلیل‌های گرافیکی به دقت  پیش‌بینی شده بودند. این جفت‌ارز آخرین نوسانش را در ۱.۳۰۸۰ داشت؛ اصلاح ناچیزی هم در ناحیه‌ی پیوت‌پوینت میان‌مدت و به سمت بالا انجام شد تا نمودار به ناحیه‌ی ۱.۳۰۵۰-۱.۳۰۸۵ برسد.
 • USD/JPY. بعضی از متخصصین می‌گفتند که نوسان بسیار اندک جفت‌ارز EUR/USD نشان از تعادل مشخصی دارد که بین این دو ارز مهم به وجود آمده است. حالا هم یورو و دلار در یک کفه‌ی ترازو هستند و ارزهای بازارهای نوظهور و سهام هم در کفه‌ی دیگر. این بازارها، مخصوصا کشورهایی که کنار چین هستند، می‌توانند به طور به خصوصی تحت تاثیر بحران ویروس جدید قرار گیرند.
  همان‌طور که اشاره شد، ین بیشترین سود را از این انتظارات مضطربانه و در عین حال مبهم برده است. چرا که این ارز، همیشه به عنوان بهشت امنیت و پناهگاه سرمایه‌گذاران در نظر گرفته می‌شده است. یک سوم متخصصینی که به نزول این جفت‌ارز رای داده بودند و اسیلاتورهایی که تعدادشان از این هم بیشتر بود، این سیگنال را می‌دادند که جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. اما نمی‌توانستند شیوع غیر‌منتظره‌ی ویروس کرونا را پیش‌بینی کنند. اگر از این اتفاق بگذریم، پیش‌بینی آن‌ها درست بوده است. این جفت‌ارز به سرعت به حمایت ۱۰۹.۶۵-۱۰۹.۷۰ رسید و آن را تبدیل به مقاومت کرد. سپس، کف ناحیه‌ای‌اش را در سطح ۱۰۹.۱۷ پیدا کرد. در انتهای دوره‌ی معاملاتی، نمودار به سطح ۱۰۹.۲۷ رسید.
 • ارزهای دیجیتال. می‌توان رویای ارزهای دیجیتال مستقل و خارج از کنترل دولت و سیستم‌های مالی را فراموش کرد. بگذارید یک مثال بزنیم. وزیر اقتصاد اوکراین اعلام کرد سرویس نظارت مالی، زین پس تحقیق خواهد کرد که شهروندان این کشور ارزهای دیجیتال‌شان را از چه منبعی به دست میاورند. به گفته‌ی وزیر، ابزارهای در دسترس این سازمان به آن‌ها اجازه می‌دهد تا هم منبع و هم محل خرج این دارایی‌های دیجیتال را به دست بیاورند. به علاوه، این سرویس اختیار مسدود کردن ارزهای دیجیتال و مصادره‌ی دارایی‌هایی که شهروندان اوکراین به طور غیر قانونی به دست بیاورند را خواهد داشت.
  مشخص است که این خبر در نزول بیت‌کوین نقش نداشت. اما این واقعیت که ارز دیجیتال مبدا نتوانست جای پایش را بالای ۹۰۰۰ دلار محکم کند، تغییری نمی‌کند. در روز جمعه ۲۴ ژانویه، نمودار بیت‌کوین به ناحیه‌ی ۸۲۵۰-۸۴۵۰ رفت.
  بعضی از متخصصین می‌گویند مقصر این نزول، سال نوی چینی است. با در نظر گرفتن سود معاملات این دوره‌ی زمانی در چند سال اخیر، متوجه شدند که ریسک نزول نمودار در این چند روز بالاست؛ حتی اگر نیروهای بالابرنده‌ای هم وجود داشته باشند. بر اساس محاسبات آن‌ها حدود ۱۰ درصد از ساکنین آسیا پس‌اندازهایی با ارزهای دیجیتال دارند. آن‌ها پیش از سال نو، شروع به نقد کردن دارایی‌ها و خرج کردن پول برای هدیه و مهمانی‌های تعطیلات می‌کنند.
  ارزهای دیجیتال جایگزین: ایتریوم، لایت‌کوین و ریپل مثل همیشه، ارز دیجیتال اصلی را دنبال کردند. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال از ۲۵۱ میلیارد به ۲۳۶ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، برای بانک مرکزی اروپا یوروی ضعیف به یورو قوی ارجحیت دارد. گاوها با در نظر گرفتن این موضوع نمی‌خواهند ریسکی بپذیرند که ارز اروپایی را ضعیف‌تر از این کند. نزدیک‌ترین هدف روند نزولی ۱.۱۰۰۰ است که ۱.۰۹۶۰ در پی آن میاید. به دنبال این سطح، کف اول اکتبر ۲۰۱۹، در ۱.۰۸۸۰ قرار دارد. حالا ۵۵ درصد از تحلیل‌گران نظر بر نزول نمودار دارند. هشتاد و پنج درصد از اسیلاتورها و ۱۰۰ درصد شاخص‌های روند در نمودارهای چهار ساعته، روزانه و حتی هفتگی این تحلیل‌گران را تایید می‌کنند.
  ۴۵ درصد از متخصصین و ۱۵ درصد از اسیلاتورها در ناحیه‌ی فروش بیش از حد هستند و نظر مخالفی دارند. به علاوه زمانی که افق زمانی پیش‌بینی‌مان را از هفتگی به ماهانه می‌بریم، تعداد پشتیبان‌های گاوها به ۷۰ درصد می‌رسد. اولین وظیفه این است که بر خط مقاومت ناحیه‌ی ۱.۱۰۶۵ فائق بیایند؛ خطی که در پی‌اش مقاومت‌های ۱.۱۱۰۰ و ۱.۱۱۷۵ قرار دارند.
  احتمالا تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره که در ۲۹ ژانویه مشخص می‌شود، بر ماندن روی همین سطح ۱.۷۵ درصد باشد و این نشست، روی نیروهای موثر بر این جفت‌ارز اثر چندانی نگذارد. 
 • GBP/USD. تمام! بفرمایید؛ روز موعود، جمعه ۳۱ ژانویه، که خداحافظی بریتانیا با اروپا را در خود خواهد داشت. برگزیتی که مدتی طولانی نقل محافل بود، می‌تواند به تمام شده در نظر گرفته شود. اما ما فکر می‌کنیم که این رویداد فشار بیشتری بر بازار وارد خواهد کرد. دوره‌ی طولانی خروج این کشور از اتحادیه‌ی اروپا، ریسک‌های سرمایه‌گذاری را به طور چشمگیری کاهش داده است. به علاوه نرخ فعلی پوند از چند طریق به اقتصاد بریتانیا کمک خواهد کرد و رقابت‌پذیری‌اش در بازارهای خارجی را افزایش می‌دهد.
  پونداگر اتفاق غافلگیرکننده و ناخوشایندی از طرف برگزیت رخ ندهد، می‌تواند احساس آرامش نسبی داشته باشد. همچنین این احتمال هم دور از نظر نیست که پوند نه تنها در برابر یورو، بلکه در برابر دلار هم افزایش ارزش داشته باشد. به همین دلیل ۶۵ درصد از متخصصین انتظار دارند که نمودار پوند به سمت بالا برود؛ ابتدا تا سطح مقاومت ۱.۳۱۶۰ و بعد از آن، تا ارتفاع ۱.۳۲۰۰.
  ۳۵ درصد از متخصصین پیش‌بینی دیگری دارند و از نظرشان، GBP/USD می‌تواند بیش از این نزول داشته باشد. احتمال این سناریو در صورتی که نشست بانک انگلستان در روز پنجشنبه ۳۰ ژانویه، دست کم سرنخی از کاهش نرخ بهره به ما بدهد بالا می‌رود. در این صورت، ارز بریتانیا همه‌ی شانس‌ها را خواهد داشت تا سفرش به سوی پایین را ادامه دهد. در این صورت، سطوح ۱.۳۰۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۲۹۶۰ را خواهد شکست و می‌تواند به کف دسامبر گذشته در ناحیه‌ی ۱.۲۹۰۰ برسد. تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه به شدت این سناریو را پشتیبانی می‌کنند.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۲۷ تا ۳۱ ژانویه‌ی سال ۲۰۲۰1

 • USD/JPY. شاخص‌ها کمی گیج شده‌اند. اما ۱۰ درصد از اسیلاتورها همین الآن هم سیگنال واضحی می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. ۶۰ درصد از تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم تاییدشان می‌کنند، باور دارند که این نمودار هم نزولش را متوقف خواهد کرد. هدف، بالا رفتن تا ناحیه‌ی ۱۱۰.۲۰-۱۱۱.۳۰ است. خط مقاومت بعدی در ۱۱۰.۸۰ قرار دارد.
  ۴۰ درصد متخصصین باقی‌مانده با خرس‌ها هستند و باور دارند که روند نزولی هفته‌ی گذشته ادامه پیدا خواهد کرد. شاخص داو جونز به سمت ۳۰۰۰۰ نشانه گیری کرده است و جفت‌ارز USD/JPY باید سطح ۱۰۹ را بشکند که باعث ضرر بیشتر کل جفت‌ارزهای متقاطعی خواهد شد که به ارز ژاپن ارتباط دارند. خط حمایت اصلی، خط ۱۰۸.۴۰ است و بعدی، ۶۰ نقطه پایین‌تر از این قرار دارد.
 • ارزهای دیجیتال. در کنار نزول ارز دیجیتال اصلی، شاخص ترس و طمع هم کمی به سمت پایین رفته است؛ از ۵۴ به ۴۰. دلیل این موضوع هنوز بازار نیست، اما سرمایه‌گذاران هنوز هم به طور خاصی دوست دارند پوزیشن‌های خرید باز کنند.
  حتی بعضی از پیشگویان ارزهای دیجیتال هم اشتهایشان را پایین آورده‌اند. جاش راجر، معامله‌گر و تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال اخیرا در توییتی نوشته است که بیت‌کوین هم مثل بازارهای دیگر «قانون کاهش نرخ سود» را دنبال می‌کند و در هر سیکل، سودش هم کاهش پیدا می‌کند. وی می‌گوید «سقف بعدی بیت‌کوین به اندازه‌ای که بسیاری از مردم فکر می‌کنند، بلند نخواهد بود. بعضی‌ها به ۱۰۰ هزار، ۳۰۰ هزار و یک میلیون دلار اشاره می‌کنند. باید در نظر داشت که در هر سیکل، حدود ۲۰ درصد کاهش سود وجود خواهد داشت. به همین دلیل فکر می‌کنم که سقف بعدی بیت ۷۵ هزار تا ۸۵ هزار باشد». موضع راجر در این مورد را شرکت تحلیل ارزها دیجیتال ByteTree هم تایید می‌کند.
  اگر درباره‌ی پیش‌بینی آینده‌ی نزدیک صحبت کنیم، خوش‌بینی‌ای وجود نخواهد داشت. ۵۰ درصد از متخصصین انتظار دارند که جفت‌ارز BTC/USD به ناحیه‌ی ۷۵۰۰-۸۰۰۰ بازگردد و ۳۰ درصد از آن‌ها هم بر روند جانبی اصرار دارند. تنها ۲۰ درصد هستند که می‌گویند این جفت‌ارز بالاتر از ۹۰۰۰ دلار می‌رود. اما زمانی که افق زمانی پیش‌بینی را به ماهانه می‌بریم، تعداد خوش‌بین‌ها به ۷۰ درصد می‌رسد.­

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید