2020 ژانویه 4

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. تعطیلات برای اکثر افراد زمانی است تا چند روزی حواس‌شان را از مشکلات روزمره پرت و جو جادویی انتظار برای معجزات را تنفس کنند. معجزات اتفاق میافتند و بازارهای مالی هم از آن‌ها مجزا نیستند. ما از قبل، به خوانندگان‌مان برای این معجزات هشدار داده بودیم.
  در زمان‌های عادی، سرمایه‌گذاران هم به بازارهای سهام ریسکی چشم دارند و هم این که سرمایه‌هایشان را در دارایی‌های کم‌ریسک پنهان می‌کنند؛ دارایی‌هایی مثل اوراق قرضه‌ی دولتی، طلا و ارزهای با ریسک پایین. اما کریسمس و سال نو زمانی عادی به حساب نمیایند. در این روزها، بازار بسیار کم‌عمق است و حتی با کمترین میزان پول هم می‌توان مدیریتش کرد. در نتیجه، در ده روز آخر دسامبر، هم شاخص سهام SP500 و هم دارایی‌های دیگری چون طلا، ین و فرانک سوییس رشد بی‌سابقه‌ای نشان دادند. بدهی‌های خزانه‌داری هم نمی‌توانند از پوزیشن‌های برنده بازیابی شوند. این است معجزه‌ی سال نو! اما همان‌طور که می‌دانید، تعداد روزهای کاری از تعداد روزهای تعطیل سال بسیار کمتر است. و این هفته، بازار به شرایط عادی‌اش بازگشت.
  جفت‌ارز EUR/USD از ۲۹ نوامبر آرام آرام شروع به پایین آمدن کرد. در روز ۳۱ دسامبر، نمودار به مرز بالایی کانال نزولی‌ا رسید و بعد از آن جهتش را تغییر داد تا سال ۲۰۲۰ را با فاصله‌ی رو به پایینی شروع کند. در بعد از ظهر جمعه سوم ژانویه، نمودار کف کانال را لمس کرد و سپس، به دلیل آمارهای ضعیفی که از فعالیت کسب و کار ایالات متحده بیرون آمد (شاخص ISM در بخش صنعت از انتظارات کمتر بود و نتوانست از ۵۰ دلار بالاتر برود)، جفت‌ارز به ناحیه‌ی مرکزی کانال بازگشت و هفته را در ناحیه‌ی مقاومت حمایت قدرتمند ۱.۱۱۶۰ تمام کرد.
 • GBP/USD. نتیجه‌ی این هفته برای پوند صفر بود. نمودار از ۱.۳۰۸۵ شروع کرد و دوره‌ی معاملاتی پنج‌روزه‌اش را در ۱.۳۰۷۵ تمام کرد تا تنها ۱۰ نقطه از دست داده باشد. اما به دلیل نوسان نسبتا بالایش، فرصت سود را از معامله‌گران دریغ نکرد. محدوده‌ی نوسان نمودار در سه روز بیش از ۲۳۰ نقطه بود.
 • USD/JPY. برخلاف پوند که دوره‌ی پنج روزه‌ی معاملاتی را با تقریبا صفر نقطه سود تمام کرد، ارزهای امنی چون ین با شدت و سرعت در برابر دلار رشد کردند. ین حدود ۱۳۵ نقطه در برابر دلار رشد کرد؛ از ۱۰۹.۴۵ تا ۱۰۸.۱۰.
 • ارزهای دیجیتال. بازار ارزهای دیجیتال هم مثل بازار فارکس، به جمع‌بندی سال گذشته پرداخت. برای مثال، سایت آنلاین ForkLog لیستی از از افرادی را تهیه کرد که در سال ۲۰۱۹، بیشترین تاثیر را بر بازار ارزهای دیجیتال داشته‌اند. در صدر ۱۰ نفر برتر این لیست رییس صرافی Binance، شانگ‌پنگ ژائو قرار داشت. میانه‌ی لیست ده نفره هم به مارک زاکربرگ، رییس فیس‌بوک و پاول دوروفِ تلگرام تعلق داشت و نفرات دهم، رهبر چین و سازنده‌ی ایتریوم بودند.
  بیت‌کوین به رغم تمام بالا و پایین‌هایش، در ۱۲ ماه گذشته ۱۱۰ درصد رشد داشته است. طلا در همین مدت ۱۹ درصد و SP500 ۲۲.۸ درصد رشد داشته‌اند. نتیجه‌ی ارز دیجیتال مرجع به طور کل خوب بوده است. اما تنها کسانی از آن متنفع شده‌اند که در ابتدای سال خریدشان را انجام داده‌اند؛ نه کسانی که میانه‌ی تابستان این کار را کرده‌اند. برای گروه دوم، ملودی کاملا حزن‌انگیزی نواخته شده است.
  حال بیایید به نتایج هفته‌ی گذشته برویم. چیزی برای گفتن وجود ندارد. روند کاملا جانبی است. در روز ۲۹ دسامبر، جفت‌ارز BTC/USD به ۷۵۵۰ دلار صعود کرد و در ۳ ژانویه تا ۶۹۰۰ پایین آمد. سپس، به همان‌جایی بازگشت که هفته را در آن شروع کرده بود؛ ناحیه‌ی ۷۳۰۰. کلا این ارز هفته‌ی گذشته برای سرمایه‌گذاران مایه‌ی ناامیدی کامل بود. ولی برای معامله‌گران فعالی که در بازه‌های زمانی کوچک معامله می‌کنند، با اهرمی مثل ۱:۵۰، شبیه به چیزی که NordFX ارائه می‌کند، پرش‌های ۶۵۰ دلاری فرصتی عالی برای سود بردن است.
  ارزهای دیجیتال برتر هم نموداری صاف داشتند و حرکت‌هایشان در کانال‌های باریکی انجام شد؛ کانال‌هایی که سه هفته به طول انجامیده بودند. ریپل حدود ۰.۱۹، ایتریوم حدود ۱۳۰ و لایت‌کوین حدود ۴۲ دلار بر هر سکه. سطح سرمایه‌ی کل  بازار ازهای دیجیتال به ۱۹۰ میلیارد رسیده است و شاخص ترس و طمع بیت‌کوین به تدریج به منطقه‌ی خنثی می‌رسد (در حال حاضر حدود ۳۸ است). این وضعیت، در حقیقت نشان‌دهنده‌ی رکود است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی گذشته، پیش‌بینی‌هایی که تحلیل‌گران JPMorgan Chase، Goldman Sachs، ‌Bank Of America، Merill Lynch،Deutsche Bank و تعدادی دیگر از اعضای بانک‌های جهانی داده بودند را برای سال ۲۰۲۰ کنار هم آوردیم. به خاطر داشته دارید که این پیش‌بینی‌ها به اجماع رسیدند و گفتند که دلار در برابر یورو پایین خواهد آمد و جفت‌ارز مورد بحث، از ۱.۱۴۰۰ به ۱.۲۰۰۰ می‌رسد. دلیل اصلی کاهش رشد جهانی اقتصاد است که تقاضا برای دارایی‌های ریسکی را افزایش می‌دهد. علی‌الخصوص این که در آستانه‌ی انتخابات ۲۰۲۰، احتمال می‌رود فدرال رزرو تحت فشار ترامپ نرخ بهره را باز هم پایین بیاورد، یا این که حداقل در همین سطح نگاهش دارد.
  اما نظر مخالفی هم وجود دارد که به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا متکی است. مشخص شده که در طول سال‌های انتخابات، ارز ایالات محده سود خوبی داده است. در طول ۴۰ سال گذشته، تنها دو بار پیش آمده است که در این سال‌ها ارز ایالات متحده شیب نزولی داشته باشد. اما یورو در ۱۱ مورد، ۹ موردش را به نزول گذرانده است. پس اگر روی این آمار‌ها تمرکز کنیم، دلار باید خریده شود؛ نه فروخته. به علاوه دلار هنوز هم ارز اصلی بانک‌های مرکزی به حساب میاید؛ بسیار بیشتر از ارزهای دیگر.
  ۵۵ درصد از متخصصین برای آینده‌ی نزدیک پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز تا مرز بالایی کانال صعودی، در سطح ۱.۱۲۴۰ بالا خواهد رفت. ۸۵ درصد از شاخص‌های نمودار روزانه هم با آن‌ها موافقند. هدف بعدی ۱.۱۳۳۰ است. قوت یورو در برابر دلار هم می‌تواند با داده‌های اقتصادی کلان بالا برود؛ چیزی که در هفته‌ی بعد خواهیم آموخت. پس در روز سه‌شنبه ۷ ژانویه، مقادیر دسامبر برای شاخص ISM در بخش خدمات مشخص خواهند شد و در روز جمعه، داده‌های بازار کار ایالات متحده منتشر می‌شوند. اگر تعداد مشاغل جدید در بخش‌های غیر از کشاورزی NFP طبق پیش‌بینی و به میزان ۴۰ درصد پایین بیاید، دلار تاثیر منفی خواهد گرفت. اما اغلب مواقع، بازار از قبل به چنین پیش‌بینی‌هایی واکنش نشان می‌دهد. در نتیجه، ممکن است در لحظه‌ی منتشر شدن این آمارها اتفاق چندانی نیافتد.
  علاوه بر این ۵۵ درصدی که از گاوها پشتیبانی می‌کنند، ۴۵ درصد هم وجود دارند که از خرس‌ها دنباله‌روی می‌کنند. هشتاد و پنج درصد از شاخص‌های نمودار چهار ساعته و تحلیل‌های گرافیکی در همان نمودار زمانی به سمت آن‌ها گرایش دارند. سطوح حمایت ۱.۱۱۰۰، ۱.۱۰۶۵ و ۱.۱۰۰۰ هستند.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ششمم تا دهم ژانویه‌ی سال ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. بازهم شرایط پوند گیج‌کننده است و به این بستگی دارد که فرآیند خروج از اتحادیه‌ی اروپا چگونه جلو برود. رییس کمیسیون اروپایی، اورزولا فن در لاین تصریح کرد که زمان کمی برای مذاکره درباره‌ی روابط بریتانیا با اتحادیه‌ی اروپا بعد از برگزیت وجود دارد و از این بابت ابراز نگرانی کرد. از نظر او، دوره‌ی انتقالی ۱۱ ماهه برای مذاکرات بسیار اندک است و باید تمدید شود. قائم‌مقام او فرانس تیمرمنز از بریتانیا خواست که بعد از طلاق، به سرعت به آغوش گرم خانواده‌ی اروپا بازگردد.
  در همین حین، ۶۰ درصد از متخصصین انتظار دارند که این جفت‌ارز به مرز بالایی کانال ۱.۳۰۵۰-۱.۳۲۱۵ برسد. در صورت شکست این خط، اهداف در ۱.۳۲۸۵، ۱.۳۴۲۵ و ارتفاع ۱۳ دسامبر ۱.۳۵۱۵ قرار خواهند داشت. تحلیل‌های گرافیکی، ۱۵ درصد از شاخص‌های روند در نمودار روزانه و همین میزان اسیلاتور سیگنال می‌دهد که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد و با این تحلیل موافقند.
  ۴۰ درصد تحلیل‌گران باقی‌مانده و بسیاری از شاخص‌ها بر این باورند که این جفت‌ارز نزول خواهد کرد. نزدیک‌ترین خط حمایت قدرتمند در ۱.۲۹۷۵ است و هدف، رسیدن به ۱.۲۸۲۵-۱.۲۹۰۰ است.
 • USD/JPY. هفتاد درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه باور دارند که نزول این جفت‌ارز در سطح ۱۰۷.۸۰ متوقف خواهد شد. نمودار در جنگ با این سطح، ابتدا تا ۱۰۹.۲۵ خواهد رفت و سپس حداکثر مقدار دسامبر گذشته را در ناحیه‌ی ۱۰۹.۷۰ می‌گیرد.
  ۳۰ درصد انتظار دارند که تقویت ین ادامه پیدا کند و این جفت‌ارز، ابتدا تا ۱۰۷.۵۰ و بعد از آن ۱۰۰ نقطه دیگر پایین بیاید.
  تمامی شاخص‌های نمودار چهار ساعته و ۸۵ درصدشان در نمودار روزانه نزولی هستند. سیگنال‌های فروش بیش از حد این جفت‌ارز را ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه می‌دهند که اغلب، تغییر سریع روند در آن‌ها تایید می‌شود.
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی آینده‌ی نزدیک به همان‌اندازه مه‌آلود است که چارت‌های جفت‌ارزهای دیجیتال. اما هرچه به دوشاخگی ماه مه بیت‌کوین نزدیک‌تر می‌شویم، رنگ سبز و متخصصین خوش‌بین بیشتر می‌شوند. ۷۰ درصد از آن‌ها انتظار دارند که قیمت‌ها به شرت به بالا بروند. تصویر میان سرمایه‌گذاران هم همین شکل را دارد. بنابر TradeBlock، تنها ۳۰ درصد از سکه‌های BTC در سال ۲۰۱۹ چرخش داشته‌اند. هفتاد درصد باقی‌مانده، در کیف‌پول‌ها و در شرایط «منجمد» مانده‌اند؛ به امید آینده‌ای صعودی.
  البته که بدبینی هم بین تحلیل‌گران وجود دارد. پیش‌بینی آن‌ها این است که جفت‌ارز BTC/USD به زودی نزول دیگری را از سر خواهد گذراند. نسل جدید دستگاه‌های استخراج‌کننده (ASIC S17 و T17) فرآیند کم‌هزینه‌تری خواهند داشت. حتی اگر قیمت بیت‌کوین به ۳۵۰۰ تا ۴۴۰۰ دلار برسد هم استخراج با این دستگاه‌ها به صرفه خواهد بود و به نظر این تحلیل‌گران، سطح حمایت واقعی هم همین‌جاست. اما اگر نمودار این سطح را بشکند، می‌توانیم درباره‌ی اتمام تاریخ ۱۰ ساله‌ی اولین ارز دیجیتال صحبت کنیم.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید