2019 دسامبر 15

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. همان‌طور که انتظار می‌رفت، هم فدرال رزرو و هم بانک مرکزی اروپا نرخ بهره‌شان را بدون تغییر باقی گذاشته‌اند. در نتیجه، عکس‌العمل بازارها به تصمیمات‌شان هم تقریبا صفر بود. ترامپ و رییس جدید بانک مرکزی اروپا، کریستین لگارد، هفته‌ی گذشته طرفدار دلار بودند.
  ترامپ به فالوئرهایش گفت «ما [ایالات متحده]، به توافقی کلی با چین نزدیک شده‌ایم. آن‌ها هم همان‌طور که ما این توافق را می‌خواهیم، خواهانش هستند! » به عبارت دیگر اگر قبلا ترامپ گفته بود که توافق را فقط پکن می‌خواهد، حالا مشخص شده که واشنگتن هم به امضایش تمایل دارد.
  بعدا بلومبرگ گزارش داد که ترامپ، به منظور جلوگیری از افزایش تعرفه‌ها در ۱۵ دسامبر، از همین الآن توافقی موقت امضا کرده است. این توافق علاوه بر رد کردن تعرفه‌های جدید، تعرفه‌های فعلی را هم برای بسیاری از کالاهای چینی کاهش می‌دهد.
  موتور محرک دوم دلار هم کریستین لگارد بود. او گزارش داد که بانک مرکزی اروپا پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی و تورم ۲۰۲۰ را کمی تغییر داده است، اما به طور کل جهت‌گیری کلی سیاست‌های پولی‌اش را دست‌نخورده باقی گذاشته.
  به لطف این دو رهبر، هفته‌ی گذشته برای یورو هفته‌ی خوبی به حساب می‌آمد. اما ناگهان نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا مشخص شد. پیروزی حزب محافظه‌کار در بریتانیا پوند را به شدت بالا برد و از سوی دیگر، یورو را هم با همان قوت پایین راند. در نتیجه، جفت‌ارز EUR/USD در ماکسیمم خودش به ناحیه‌ی حمایت مقاومت قدرتمند ۱.۱۲۰۰ رسید. اما تعادل نیروها تقریبا بازگردانده شد و جفت‌ارز، هفته را در ۱.۱۱۱۶ تمام کرد.
 • GBP/USD. طبیعتا بعد از اعلام شدن نتایج انتخابات، شکاف قیمتی قبل از یورو در پوند به وجود آمد. حزب محافظه‌کار که نخست‌وزیر فعلی بوریس جانسون رهبری‌اش می‌کند، اکثر کرسی‌های پارلمان را به دست آورد. همین موضوع همه را امیدوار کرد که بالاخره و بعد از سردرگمی‌ای طولانی، برگزیت در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ به سرانجام برسد و فرآیند خروج از اتحادیه‌ی اروپا شروع شود.
  بازار هم کلیت این خروجی انتخابات را در نظر گرفت. به این ترتیب، بعد از این که جفت‌ارز GBP/USD بیش از ۵۰۰ نقطه بالا رفت و از ۱.۳۵۰۰ گذشت، بسیاری از بازیگران شروع به بستن پوزیشن‌های خریدشان کردند. قدم‌هایی که ترامپ برداشت و بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم هم به این اقدام معامله‌گران کمک کرد. در نتیجه در انتهای دوره‌ی معاملاتی، ارز بریتانیا حدود ۱۸۰ نقطه از دست داد و نزولش را در ۱.۳۳۴۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. در حالی که ارزهای بریتانیا و اروپا در برابر دلار بالا می‌رفتند، ین زمین بازی را از دست داد. در نظر داشته باشید که بسیاری از متخصصین، هفته‌ی گذشته بر این باور بودند که این جفت‌ارز تا ارتفاع ۱۰۹.۷۵ بالا می‌رود. این پیش‌بینی به طور کامل درست بود.
  ایالات متحده و چین تقریبا به توافقی تجاری نزدیک شده‌اند و بازار سهام ایالات متحده هم در رو پنجشنبه ۱۲ دسامبر سقفی تاریخی زد. تمایلی که سرمایه‌گذاران یک بار دیگر به دارایی‌هایی ریسکی، مثل قراردادهای آتی سهام نشان دادند، باعث شد تا ارز ژاپن به شدت فروش برود و ۱۳۰ نقطه از ارزشش را از دست بدهد. آخرین قیمت این هفته هم در سطح ۱۰۹.۳۵ بود.
 • ارزهای دیجیتال. در انتهای هفته‌ی گذشته، شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال در یک سوم پایین خودش بود؛ در ۲۹. این امر، نشان از ترس متوسط سرمایه‌گذاران داشت. بازار به این صورت رفتار کرد: خرید‌های ملایم و فروش فعالانه‌تر. جفت‌ارز BTC/USD تمام هفته را در ناحیه‌ی ۷۱۰۰-۷۷۰۰ گذراند؛ اما خرس‌ها کمی قدرت بیشتری از خودشان نشان دادند. به همین دلیل هم، نمودار به سرعت به مرز پایینی این کانال رسید. بیت‌کوین در هفت روز حدود ۴.۵ درصد از دست داد. ارزهای دیجیتال جایگزین برتر مثل ریپل،ایتریوم و لایت‌کوین هم از «برادر بزرگ» تبعیت کردند و همین رفتار را نشان دادند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. در اولین نظر، رویدادهای مهم و زیادی در هفته‌ی پیش رو قرار دارد. این رویدادها انتشار PMI Markit برای آلمان و اروپا در ۱۶ دسامبر، سخنرانی کریستین لگارد رییس بانک مرکزی اروپا در روز چهارشنبه و انتشار داده‌های سالانه‌ی  تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در روز جمعه ۲۰ دسامبر هستند. اما ارزشش را ندارد که منتظر تکرار جهش‌هایی چون آن‌چه هفته‌ی گذشته برای پوند اتفاق افتاد، باشیم. بعضی از متخصصین می‌گویند با موفقیت مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا، این جفت‌ارز تحت فشار قرار خواهد گرفت. بقیه هم مخالفند و انتظار دارند که این جفت‌ارز، مدتی را به دلیل اینرسی به حرکت رو به بالایش ادامه دهد.
  باید در نظر داشت که ۸۵ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند در نمودار روزانه سبز هستند. ۸۵ درصد از متخصصین هم منتظرند تا این جفت‌ارز در آینده‌ی نزدیک به رشدش ادامه دهد. اما از نظر آن‌ها این رشد چشمگیر نخواهد بود. این جفت‌ارز یک بار دیگر تلاش خواهد کرد تا مقاومت ۱.۱۲۰۰ را بشکند و با در نظر گرفتن بازگشت، می‌تواند تا ناحیه‌ی ۱.۱۲۲۵-۱.۱۲۳۵ بالا برود. مقاومت بعدی در ناحیه‌ی ۱.۱۲۵۵ است. اما پس از آن، روند معکوس خواهد شد و نمودار به ناحیه‌ی ۱.۱۰۰۰-۱.۱۱۰۰ باز خواهد گشت. پیاده شدن این سناریو می‌تواند یک تا سه هفته طول بکشد. ۶۵ درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم با این موضوع کاملا موافقند.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۰ تا ۱۶ دسامبر سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. در طول پنج روز آینده، داده‌های اقتصادی کلان بریتانیا مثل باران خواهند بارید. در روز دوشنبه شاخص PMI، سه‌شنبه نرخ بیکاری ILO، چهارشنبه شاخص قیمت مصرف‌کننده، پنجشنبه نرخ بهره‌ی بانک مرکزی بریتانیا و گزارش سیاست پولی، در روز جمعه هم داده‌های تولید ناخالص داخلی برای فصل سوم سال. به عبارت دیگر روزی نیست که در آن خبری وجود نداشته باشد. اما مهمترین موضوعی که بازار منتظرش است، خرف‌ها و کارهای بوریس جانسون راجع به فرآیند برگزیت است. به خاطر دارید که او، هنوز تا ۳۱ ژانویه‌ی ۲۰۲۰ فرصت دارد تا توافقش با اتحادیه‌ی اروپا را در پارلمان به تصویب برساند.­
  متخصصین پیش‌بینی می‌کنند که در این مدت، پوند مثل یورو رفتار خواهد کرد. بسیاری از آن‌ها (۶۵ درصد) که ۹۰ درصد از شاخص‌های نمودار روزانه را هم با خود دارند، باور دارند که این جفت‌ارز یک بار دیگر حرکتی طوفانی را تا ۱.۳۵۰۰ خواهد داشت. این ارتفاع، جایی است که شب ۱۲ دسامبر تا صبح ۱۳ همان ماه به آن رسید. اما تنها ۲۵ درصد از آن‌ها باور دارند که این طوفان موفق خواهد بود. ۷۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی هم با آن‌ها هستند، باور دارند که ما به زودی جفت‌ارز GBP/USD را در ناحیه‌ی ۱.۳۱۰۰-۱.۳۱۰۰ خواهیم دید. به واقع، چرا که نه؟ بریتانیا بعد از این که از اتحادیه‌ی اروپا جدا شد، به دنبال چه خبر خوبی است؟ سوال اینجاست.
 • USD/JPY. ۷۵ درصد از تحلیل‌گران باور دارند که پیشرفت مذاکرات تجاری چین و ایالات متحده ادامه پیدا خواهد کرد تا این جفت‌ارز را بالا براند. رشد اسپرد سود اوراق قرضه‌ی دولت‌های ژاپن و آمریکا در بازار وام هم از این حرکت حمایت خواهد کرد. ۸۵ درصد از اسیلاتورها، ۹۵ درصد از شاخص‌های روند و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه با این پیش‌بینی موافقند. نزدیک‌ترین خط مقاومت ۱۰۹.۷۰ و هدف، متمرکز شدن ناحیه‌ی ۱۱۰.۰۰-۱۱۱.۰۰ است.
  ۲۵ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین باور دارند که این جفت‌ارز نخواهد توانست بیش از کانال‌های جانبی ۱۰۸.۴۰-۱۰۹.۷۰ جلو برود؛ جایی که حداقل تا انتهای این سال در آن خواهد بود. احتمالی هم وجود دارد که روند معکوس شود و این جفت‌ارز به خط حمایت ۱۰۸.۴۰ بازگردد. این احتمال را ۱۵ درصد از اسیلاتورها در نظر دارند که سیگنال شفافی درباره‌ی فروش بیش از حد این جفت‌ارز به ما می‌دهند. خط حمایت بعدی در ۱۰۸.۲۵ است.
 • ارزهای دیجیتال. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هنوز هم در یک سوم پایینی است و حتی از هفته‌ی گذشته، پایین‌تر هم آمده است تا به عدد ۲۲ برسد. کلا می‌توان وضعیت فعلی را رکود نامید. اما بازار ارزهای دیجیتال به این شهرت دارد که پس از مدتی سکون، به یکباره پرش می‌کند؛ یا به صورت صعود، یا به صورت سقوط. بالاخره بیشتر معامله‌گران به این دلیل اینجا هستند تا از نوسان‌های شدید ارزهای دیجیتال سود ببرند.
  برای سفته‌بازان مهم نیست که بازار خرسی باشد یا گاوی. به همین دلیل هم شبکه‌ی بیت‌کوین اخیرا، با وجود افت قیمت رشد داشته است و به رکورد ۲۸.۴ میلیون آدرس رسیده است. این عدد، به گزارش خدمات داده‌ی CoinMetrics مستند است. در اواخر سال گذشته هم چنین نیروهایی به چشم می‌خورد؛ زمانی که بیت‌کوین در حدود ۳۲۰۰ دلار قیمت داشت. در آن زمان بسیاری از سرمایه‌گذاران از سقوط قیمت بیت‌کوین سود بردند و فعالانه شروع به خریدش کردند.
  به گفته‌ی glassnode، تعداد کیف‌پول‌هایی که هزار بیت‌کوین یا بیشتر دارند به ارتفاع جدیدی رسیده است. دارندگان آن‌ها امید دارند که به طور اخص، از انشعابی که برای ماه مه ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده است سود ببرند.
  به گفته‌ی آنتونی پمپلیانو، یکی از بنیانگذاران Morgan Creek Digital، این رویداد می‌تواند قیمت بیت‌کوین را چند برابر کند. اما چنین رشدی می‌تواند تدریجی باشد. این کارآفرین پیش‌بینی‌ می‌کند: «فکر نمی‌کنم که قیمت روز بعد از دو شاخه شدن پرش کند، اما باور دارم که قیمت‌های فعلی شروعی برای حرکت به سوی ۱۰۰ هزار دلار خواهند بود؛ حرکتی که تا دسامبر ۲۰۲۱ به سرانجام می‌رسد».
  در نظر داشته باشید که انشعاب باعث می‌شود پاداش استخراج، از ۱۲.۵ سکه به ۶.۲۵ سکه به ازای هر بلاک کاهش پیدا کند. اما تمام این‌ها تنها در ۵ ماه اتفاق میافتد. اگر بخواهیم درباره‌ی پیش‌بینی هفته‌ی آینده صحبت کنیم، باید بگوییم که ۶۵ درصد از متخصصین باور دارند که قیمت بیت‌کوین تا ناحیه‌ی ۶۵۰۰-۶۸۰۰ دلار پایین خواهد آمد. ۳۵ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین هم می‌گویند که جفت‌ارز مورد بحث تلاش خواهد کرد تا به بالای سطح ۸۰۰۰ صعود کند.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید