2019 دسامبر 7

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. یورو در روز دوشنبه با شدت اوج گرفت. نمی‌توان گفت کسی انتظار این جهش را نداشته است. ۳۵ درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته و روزانه پیش‌بینی کرده بودند که این جفت‌ارز، تا ارتفاع ۱.۱۱۰۰ اوج خواهد گرفت. بعضی‌ها تا این جا پیش رفته بودند که تصمیم بگیرند این رشد، با عملکرد ریاست جدید بانک مرکزی اروپا کریستین لگارد در ارتباط است. اما به نظر نمی‌رسد که این حرف صحیح باشد. چرا که سخنان مقام بلند‌پایه‌ی اروپا، از بسیاری جهات نگرانی‌های مربوط به سیاست پولی را نادیده گرفته است و روی ظهور ارز دیجیتال یورو متمرکز شده است. با این وجود جریان شدید هوای تازه به این ابرنهاد ناظر، به قطع و یقین می‌تواند در تقویت یورو تاثیر داشته باشد.
  شاخص‌های فعالیت کسب و کار در بخش‌های تولیدی آلمان و اتحادیه‌ی اروپا هم منتشر شده‌اند و کمی بهبود نشان می‌دهند. همین موضوع حس و حال خوب را کمی بیشتر کرده است. اما شاخص‌های اقتصاد کلان ایالات متحده سرمایه‌گذاران را خوشحال نکرد. شاخص فعالیت کسب و کار ISM در بخش تولید و خدمات پایین آمده است. در نتیجه، یورو به سقف ۱.۱۱۱۶ رسید.
  آخر هفته بدون غافلگیری نبود. همان‌طور که انتظار می‌رفت، شاخص NFP یا مشاغل ایجاد شده خارج از حوزه‌ی کشاورزی بیش از ۷۰ درصد رشد داشت. بازار هم بلافاصله به این شاخص عکس‌العمل نشان داد و دلار را ۶۰ نقطه بالا برد. سپس بازگشتی آرام اتفاق افتاد و نمودار در ۱.۱۰۶۰ منجمد شد.
 • GBP/USD. به نظر می‌رسد که همه‌چیز به دلیل انتخابات پارلمانی پنجشنبه ۱۲ سپتامبر متوقف شده است. هر چه باشد، آینده‌ی برگزیت و بریتانیا به این انتخابات بستگی دارد. اما ارز بریتانیا کل هفته را به آرامی در حال بالا آمدن بود و روی پیش‌بینی‌های نتیجه‌ی انتخابات، آمارهای ضعیف اقتصادی ایالات متحده و پیشرفت اجلاس اوپک سُر می‌خورد. ارز بریتانیا به شدت با «طلای سیاه» همبستگی دارد و تصمیم کشورهای تولیدکننده‌ی نفت برای کاهش تولید روزانه‌ی ۱.۷ میلیون بشکه از تاریخ یکم ژانویه هم پوند را تقویت کرده است. جفت‌ارز GBP/USD آخرین نوسان هفته را در ۱.۳۱۳۲ زد و بیش از ۲۱۵ نقطه در پنج روز به دست آورد.  
 • USD/JPY. بر اساس سناریوی هفته‌ی پیش، این جفت‌ارز باید به سمت پایین می‌چرخید و به ۱۱۰.۰۰ می‌رسید. همین اتفاق هم افتاد؛ با اختلافی ۲۵ نقطه‌ای از هدف پیش‌بینی. همه‌چیز هم دقیقا مطابق با پیش‌بینی اتفاق افتاد. ابتدا نزول تا ۱۰۹.۰۰، بعد از آن یک توقف و پایین آمدن تا خط حمایت بعدی در ناحیه‌ی ۱۰۸.۵۰. جفت‌ارز مورد بحث در سطح ۱۰۸.۵۵ که خیلی از این خط دور نیست، به انتهای دوره‌ی معاملاتی رسید.
 • ارزهای دیجیتال. توییتر خبری بیرون داد که بسیار غافلگیرکننده بود. البته بیشتر مدیرعامل این شرکت بود که خبرساز شد. او گفته است که آینده‌ی ارزهای دیجیتال را باید در جایی جستجو نکرد جز... آفریقا. چرا؟ تنها دلیل این حرف این است که آفریقا...بسیار فقیر است. همین فقر می‌تواند باعث شود مردم و دولت‌های آفریقایی ارزهای دیجیتال را بپذیرند.
  ممکن است در این حرف استدلال‌هایی نهفته باشد. اما امروز، بازار ارزهای دیجیتال را اروپا، آمریکا و چین می‌سازند. هفته‌ی گذشته، اروپا خودش را جدا کرد. مشخص شد که ابرنهاد ناظر اروپایی، فعالانه به دنبال این است که ببیند آیا می‌شود یوروی رسمی دیجیتال ساخت یا خیر. کریستین لگارد رییس جدید بانک مرکزی اروپا در سخنانی که در جلسه‌ی استماع پارلمان اروپا ایراد کرد، گفت «هدف ما این است که سیستم خلاقانه، قابل اتکا و یکپارچه‌ای در اروپا به وجود آوریم. این موضوع به تمام کسانی که در منطقه‌ی یورو زندگی می‌کنند کمک خواهد کرد و موقعیت اروپا در جهان را تقویت می‌کند.» او پس از این سخنان، اضافه کرد که باید تمام خطرات چنین قدمی را بررسی و «مزایا» و «معایبش» را با دقت وزن‌دهی کرد.
  پیش‌بینی هفته‌ی گذشته هم به طور کل، دقیقا درست بود. در نظر داشته باشید که بسیاری از تحلیل‌گران جفت‌ارز BTC/USD را در روندی جانبی بین ۷۰۰۰ و ۸۰۰۰ می‌دانستند. چهل درصد از متخصصین هم در کنار این تحلیل‌گران، شکسته شدن مرزهای بالایی و پایینی این کانال را نامحتمل دانستند.
  در واقعیت همه‌چیز طبق همین پیش‌بینی جلو رفت. این جفت‌ارز از مرز پایینی شروع کرد و تا سطح ۷۰۹۵ دلار پایین رفت. سپس، در روز چهارشنبه ۴ دسامبر صعود تندی به وجود آمد. اما تلاش گاوها تنها برای رسیدن به افق ۷۸۶۵ دلار کافی بود. به دنبال این صعود، بازگشتی تند هم اتفاق افتاد و قیمت را به بخش مرکزی کانال بازگرداند. نوسان‌ها هم به ۷۳۳۰-۷۴۶۵ دلار محدود شدند.
  ارزهای دیجیتال جایگزین برتر مثل ریپل،ایتریوم و لایت‌کوین هم از «برادر بزرگ» تبعیت کردند. با وجود این که همه‌ی آن‌ها انتهای هفته را در ناحیه‌ی سبز گذراندند، اما کل هفت روز را می‌توان تقریبا منفی برشمرد. ریپل حدود ۳.۵ درصد، ایتریوم ۵ درصد و لایت‌کوین ۹ درصد از دست دادند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. ایالات متحده و اروپا در هفته‌ی پیش رو منتظر سه رویداد مهم هستند. این سه رویداد تصمیم‌گیری نرخ بهره‌ی فدرال رزرو در ۱۱ دسامبر و بانک مرکزی اروپا در ۱۲ دسامبر و همچنین، انتخابات پارلمانی بریتانیا در ۱۲ دسامبر هستند. شاید فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا بخواهند نرخ‌ها را در سطح فعلی نگاه دارند، اما می‌توان از انتخابات پارلمان بریتانیا انتظار شگفتی داشت. نتایج آرای خروج در ابتدای روز پنجشنبه به وقت اروپای مرکزی مشخص خواهد شد. نتایج نهایی انتخابات هم در روز جمعه سیزدهم معلوم می‌شود. پس از آن، باید منتظر عکس‌العملی شدید از سوی بازارها باشیم.
  علی‌رغم این که جمعه سیزدهم بین مردم خرافاتی ار اعتبار زیادی برخوردار نیست، اما پیش‌بینی متخصصین آن‌چنان بدبینانه نیست. ۶۵ درصد از آن‌ها که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم تاییدشان می‌کنند، می‌گویند این جفت‌ارز تا خط مقاومت ۱.۱۱۰۰ رشد خواهد کرد و در صورتی که مخالفان برگزیت سخت در بریتانیا برنده شوند، نمودار به سادگی می‌تواند تا ارتفاع ۱.۱۱۷۵ بالا برود.
  بیشتر تحلیل‌گران برای پیش‌بینی روزهای باقیمانده‌ی دسامبر، باور دارند که این جفت‌ارز در کنار پیوت‌پوینت ۱.۱۰۰۰ خواهد بود و نوسان‌هایی بین ۱.۰۹۰۰ تا ۱.۱۱۰۰ خواهد داشت.
 • GBP/USD. همان‌طور که گفته شد، آینده‌ی نزدیک پوند در روز ۱۲ دسامبر مشخص خواهد شد. تا آن زمان، بیشتر متخصصین تنها می‌توانند شانه‌هایشان را بالا بیاندازند. برای آن‌هایی که الگوهای شمعی و نمودارها را به تحلیل بنیادی ترجیح می‌دهند، می‌توان گفت که تحلیل گرافیکی نمودار روزانه ابتدا رشد تا ناحیه‌ی مقاومت ۱.۳۱۷۵، سپس تا ۱.۳۳۷۰ و بعد از آن، تا ۱.۳۵۰۰ در سال نو را نشان می‌دهد. تمامی شاخص‌های روند و ۸۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه از این پیش‌بینی حمایت می‌کنند. ۱۵ درصد باقی‌مانده هم این سیگنال را می‌دهند که جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. این موضوع، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی معکوس شدن روند به سمت پایین باشد.
 • USD/JPY. در حال حاضر این جفت‌ارز در ناحیه‌ی حمایت/مقاومت قدرتمندی قرار دارد که از آوریل ۲۰۱۷، به طور شفافی دیده می‌شود. می‌توانیم درباره‌ی روند جانبی با حمایت ۱۰۸و۲۵ هم صحبت کنیم که در این پاییز شروع شده است.
  بسیاری از متخصصین (۶۵ درصد) باور دارند که با وجود تمام تلاش‌ها، این جفت‌ارز نخواهد توانست خط حمایت مذکور را در آینده‌ی نزدیک بشکند و در نتیجه، در کانال جانبی‌ای نوسان خواهد کرد که اکتبر گذشته شکل گرفته است. از نظر آن‌ها اگر به اندازه‌ی کافی شاخص ضعیف در اروپا و آمریکای لاتین ببینیم، گرایش سرمایه‌گذاران به دلار، به عنوان بهشت امنیت افزایش پیدا خواهد کرد. با اختلاف در نرخ بهره، دلار بسیار بیش از ین جذاب خواهد بود. این امر جفت‌ارز را به بالا می‌راند. نزدیک‌ترین خط مقاومت ۱.۳۰۱۵ و بعدی در ۱۰۹.۳۰ است. هدف هم در ۱.۳۱۲۵ قرار دارد.
  به قطع و یقین قیمت‌های این جفت‌ارز را مذاکرات تجاری بین ایالات متحده و چین و همچنین، نتایج اولیه‌ی انتخابات پارلمانی در بریتانیا هم تحت تاثیر قرار خواهند داد. به همین دلیل، سناریویی خرسی وجود دارد که نباید از قلم بیافتد. طبق این سناریو، جفت‌ارز مینیموم را در سوم اکتبر به ۱۰۶.۵۰ خواهد راند. حمایت‌های میانی در نواحی ۱۰۷.۹۰، ۱۰۷.۵۰ و ۱۰۷.۰۰ هستند. ۳۵ درصد از تحلیل‌گران به این پیشرفت رای می‌دهند. ۷۰ درصد شاخص‌های نمودار روزانه هم همین نظر را دارند.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۹ تا ۱۳ دسامبر سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. مهمترین رویدادی که در هفته‌ی پیش رو در پی خواهد آمد را باید راه‌اندازی بازار آتی بیت‌کوین در پلت‌فرم Bakkt، در روز ۹ دسامبر دانست. مطمئن نیستیم که این موضوع بتواند به بیت‌کوین کمک کند. نظری وجود دارد که این پلت‌فرم را «ابزار دست» دولت آمریکا می‌داند و می‌گوید دولت ایالات متحده، می‌تواند با استفاده از این ابزار بازار ارزهای دیجیتال را در هر زمانی خفه کند یا این که برعکس، در آتشش بدمد. این حقیقت که مدیرعامل Bakkt، Kelly Loeffler همین الآن هم به عنوان سناتور ایالت جورجیا در واشنگتن حضور دارد، از نظر مذکور پشتیبانی می‌کند.
  فشار نهادهای ناظر بر بازار ارزهای دیجیتال و تمایلشان بر تحت کنترل گرفتنش، در رشد قیمت ارزهای دیجیتال سهمی ندارد. تهدید ضررهای بزرگ و دیوانه‌کننده هم سرمایه‌گذاران بزرگ را می‌ترساند. به گفته‌ی بلومبرگ، این امر باعث بسته شدن ۷۰ صندوق سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹ شده است. تعداد صندوق‌های ارز دیجیتالی که به تازگی ساخته شده‌اند هم در مقایسه با سال گذشته دو برابر شده است. بنابراین، پیش‌بینی‌های مدافعان ارزهای دیجیتال که می‌گویند بیت‌کوین تا انتهای امسال، دوباره تا ارتفاع ۲۰۰۰۰ دلار بالا می‌رود به نظر محقق نخواهد شد.
  اما متخصصین Ceteris Paribus می‌گویند حدود ۶۰۰ هزار بیت‌کوین (به ارزش حدود ۵ میلیارد دلار) در یک سال و نیم گذشته بدون این که جا به جا شوند، راکد مانده‌اند. معنای این حرف، این است که امید می‌رود سرمایه‌گذاران خصوصی ارزش بیت‌کوین را بالا ببرند. دلیل این اتفاق می‌تواند دوشاخگی سال ۲۰۲۰ باشد. «پیران طریقت ارزهای دیجیتال» می‌گویند نرخ بیت‌کوین می‌تواند به دلیل این دوشاخگی تا ۴۰۰۰ درصد افزایش پیدا کند. آن‌ها به جهش‌های تندی اشاره می‌کنند که پس از آخرین کاهش پاداش استخراج‌کننده‌ها اتفاق افتاد. اولین باز، ۳۴۲۰ درصد رشد قیمت به وجود آمد. دومین بار هم ۴۰۸۰ درصد رشد را باعث شد. اما دوشاخگی تابستان سال ۲۰۱۹ برای لایت‌کوین نشان داد که چنین انتظارات رویایی‌ای می‌توانند بیهوده باشند. قیمت لایت‌کوین مطمئنا با این اتفاق بالا رفت، اما در روز این دو شاخگی چیزی اتفاق نیافتاد. بعد از آن هم جفت‌ارز LTC/USD به سادکی پایین آمد.
  به بیت‌کوین بازگردیم. پیش‌بینی بسیاری از متخصصین برای دسامبر اتفاق خوبی را برای جفت‌ارز BTC/USD بیان نکرده است. ۶۵ درصد از آن‌ها قیمت این ارز را بین ۶۰۰۰ تا ۶۶۰۰ دلار می‌بینند. اما یک بار دیگر هم باید گفت که بسیاری از چیزها به این بستگی دارد که معاملات Bakkt چگونه پیش بروند. در حال حاضر، شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هنوز در یک سوم پایین خودش است؛ در ۲۹. این امر، نشان از ترس متوسط سرمایه‌گذاران دارد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید