2019 نوامبر 30

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. به نظر می‌رسد که جشن شکرگزاری در آمریکا نه در پنجشنبه ۲۸ نوامبر، بلکه در دوشنبه بیست و پنجم شروع شد. آخرین هفته‌ی پاییز به طور عجیبی آرام بود، نوسان از تا روز جمعه از چهل نقطه فراتر نرفت و معامله‌گران هم به خواب زمستانی فرو رفتند. رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ناحیه‌ی یورو، داده‌های مثبت تولید ناخالص داخلی و میزان تولید در آمریکا را خنثی کرد. حتی امضای قانون حمایت از دموکراسی و حقوق بشر هنگ‌کنگ به دست ترامپ و همچنین، عکس‌العمل شدید چین در برابر آن هم تاثیر کوچکی روی بازار داشت.
  احتمالا به خاطر دارید که در پیش‌بینی قبلی، عنوان شده بود در شرایط فعلی جفت‌ارز نخواهد توانست حمایت ۱.۱۰۰۰ را بشکند و پس از یک یا دو تلاش ناموفق، باز خواهد گشت. همین اتفاق هم دقیقا افتاد. حتی شکستی که در آخر هفته اتفاق افتاد و نمودار را به سطح ۱.۰۹۸۰ برد هم موفق نبود و جفت‌ارز مورد بحث، به سرعت به جایی بازگشت که هفته را در آن شروع کرده بود؛ ناحیه‌ی ۱.۱۰۱۵-۱.۱۰۲۰.
 • GBP/USD. این جفت‌ارز به دلیل انتخابات زودهنگام بریتانیا، از ده روزه پیشین در اکتبر در کانال جانبی ۱.۲۷۸۰-۱.۲۹۸۰ نوسان کرده است. عید شکرگزاری در ایالات متحده تنها این کانال را به ۱.۲۹۲۵-۱.۲۹۵۰ محدود کرد و آخرین نوسان هفته، در ۱.۲۹۴۵ زده شد.
 • USD/JPY. اکثر متخصصین (۶۵ درصد) انتظار داشتند که این جفت‌ارز ظرف یک هفته به ارتفاع ۱۰۹.۵۰ برسد. این پیش‌بینی به طور ۱۰۰ درصد صحیح بود. حتی تهدیدهای چین علیه ایالات متحده برای حمایتش از اعتراض‌های هنگ‌کنگ هم نتوانست جلوی بالا رفتن این جفت‌ارز را بگیرد. این تهدید‌ها در حد تهدید باقی می‌ماند و توافق تجاری باید امضا شود. در نتیجه، این جفت‌ارز در شب جمعه به سطح ۱۰۹.۶۶ رسید و دوره‌ی معاملاتی هفتگی را در سطح ۱۰۹.۴۴ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. این بازار برخلاف فارکس، هرگز نمی‌خوابد. اجازه بدهید چند کلمه‌ای درباره‌ی اخبار، بیانیه‌ها و حرکات ابرنهادهای ناظر صحبت کنیم. نمایندگان بانک‌های مرکزی اروپایی نتوانستند ارز دیجیتال خودشان را بیرون بدهند. حتی بنوئیت کوره عضو هیئت مدیره‌ی بانک مرکزی اروپا که بیت‌کوین را «مخلوق شیطانی بحران مالی ۲۰۰۸» نامیده بود هم از ایده‌ی «ارز دیجیتال اروپایی» حمایت کرد. کره‌ی جنوبی تا جای ممکن به به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال نزدیک شد و لایحه‌ای برای قانونمند کردن ارزهای مجازی تصویب کرد. اما بانک مرکزی روسیه باز دیگر، رفتار منفی‌اش درباره‌ی محصولات مالی جایگزین را نشان داد و با بسته‌ی پیشنهادی‌ای موافقت کرد که بر طبق آن، تمام پرداختی‌ها با بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ممنوع اعلام می‌شوند.
  اما در این فصل، به یقین بزرگترین تاثیر بر بازار را اخبار منتشره از چین داشت. احتمالا به خاطر دارید که نهاد ناظر شانگهای، اخیرا تصمیم گرفته تا شرکت‌های درگیر در معاملات ارزهای دیجیتال را نقد کند. نهاد ناظر پکن هم اعلام کرده که معاملات ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها غیرقانونی است. ابرنهاد ناظر، بانک خلق چین هم موضعش را روز جمعه اعلام کرد و به تمام شرکت‌ها دستور داد تا هر فعالیت نادرستی در رابطه با دارایی‌های دیجیتال را متوقف کنند. نمایندگان چنین نیروی مداخله‌جویانه‌ای مثل حزب کمونیست چین هم، از ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال حمایت می‌کنند. در نتیجه، سرمایه‌گذاری‌ها در چین و روی بیت‌کوین، در انتهای نوامبر بیش از ۱۵ درصد کاهش داشته است.
  در کل، بازار ارزهای دیجیتال در هفته‌ی گذشته بیش از ۲۰ میلیارد دلار آب رفته است. این مفدار، حدود ۱۰ درصد کل حجم این بازار است. اما علی‌رغم این موضوع، هفته‌ی گذشته به طور کل برای بیت‌کوین موفقیت‌آمیز بود. نمودار در روز دوشنبه ۲۵ سپتامبر به کف شش‌ماهه در ۶۵۸۵ دلار رسید، دوباره به سمت بالا بازگشت و در سطح ۷۸۰۰ دلار آرام گرفت. در دوره‌ی معلاتی بین ۲۶ سپتامبر تا ۲۲ اکتبر، حمایت بسیار زیادی از جفت‌ارز BTC/USD انجام شد. حالا هم شانس زیادی وجود دارد که قیمت، به سطح مقاومتی با همان قدرت برسد.
  ارزهای دیجیتال جایگزین برتر مثل ریپل،ایتریوم و لایت‌کوین هم از «برادر بزرگ» تبعیت کردند. اما اگر بیت‌کوین در مقایسه با جمعه ۲۲ نوامبر حدود ۵ درصد رشد داشته است، ارزهای جایگزین تنها توانسته‌اند ضررهایشان را جبران کنند و به موقیت اولیه‌شان بازگردند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. دوست داریم امیدوار باشیم که با افول زمستان، نه خرس‌ها و نه گاوها به خواب زمستانی فرو نروند. به علاوه در این روزها منتظر تعدادی از اتفاقات جدید هستیم. سخنرانی رییس جدید بانک مرکزی اروپا کریستین لگارد و انتشار داده‌های فعالیت کسب و کار ایالات متحده (ISM) در نیمه‌ی اول هفته، داده‌های تولید ناخالص داخلی ناحیه‌ی یورو در روز پنجشنبه و داده‌های بازار کار آمریکا (شامل NFP) در روز جمعه.
  پیش‌بینی‌ها می‌گویند شاخصی به اهمیت تعداد شغل‌های ایجادشده خارج از بخش کشاورزی (NFP)، می‌تواند بیش از ۴۰ درصد (۱۲۸ هزار به ۱۸۳ هزار) افزایش پیدا کند. این موضوع هنوز هم باعث شکست حمایت ۱.۱۰۰۰ شود. در این لحظه، ۶۵ درصد از متخصصین موافقند که این جفت‌ارز خواهد توانست به ناحیه‌ی ۱.۰۸۸۰-۱.۰۹۲۵ برود. ۹۵ درصد از شاخص‌های نمودار روزانه هم با این تحلیل موافقند. خط حمایت دیگری هم در راه نمودار به سمت پایین وجود دارد؛ ۱.۰۹۴۰.
  ۳۵ درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته روزانه، نقطه‌نظر مخالفی دارند. از نظر آن‌ها، جفت‌ارز مورد بحث از سطح مقاومت ۱.۰۹۸۰-۱.۱۰۰۰ به بعد شروع به بالا رفتن می‌کند. اهداف در ۱.۱۱۰۰ و ۱.۱۱۷۵ قرار دارند.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲ تا ۶ دسامبر سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. نتایج انتخابات پارلمانی و در نتیجه آینده‌ی برگزیت تنها یک هفته و نیم بعد، پس از ۱۲ دسامبر مشخص می‌شود. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران بر بیانیه‌های سیاستمداران و کمی هم بر شاخص‌های اقتصاد کلان بریتانیا، اتحادیه‌ی اروپا و ایالات متحده چشم دوخته‌اند. کاهش نرخ سود اوراق ده ساله‌ی دولت بریتانیا در مقایسه با «رقبایش»، پوند را از بالا تحت فشار گذاشته است. همبستگی پوند با طلای سیاه و روندهای موجود در بازار نفت هم پوند را به سمت بالا می‌راند. در اینجا باید در نظر داشت که اجلاس OPEC+ در هفته‌ی آینده، می‌تواند محدودیت‌های تولید کربن را بالا ببرد. این موضوع هم می‌تواند باعث کم شدن تولید نفت و بالا رفتن قیمتش شود؛ مخصوصا بعد از فصول سوم و چهارم سال ۲۰۲۰. به طور کلی، هرچیزی که مربوط به پوند باشد تا به اینجای کار با ابهام کامل پوشانده شده است.
  پیش‌بینی متخصصین هم همین اوضاع را دارد. ۴۰ درصد می‌گویند بالا، ۴۰ درصد می‌گویند پایین و ۲۰ درصد هم می‌گویند این ارز به طور جانبی حرکت خواهد کرد. بنابراین می‌توانیم فرض بگیریم که جفت‌ارز GBP/USD تا انتخابات پارلمانی به حرکت جانبی‌اش ادامه خواهد داد. پیوت‌پوینت این حرکت هم ۱.۲۹۰۰ است.
 • USD/JPY. بیشتر سرمایه‌گذاران تفاوت‌های بین چین و ایالات متحده درباره‌ی حقوق بشر در هنگ‌کنگ را غیرمهم می‌شمارند. از نظر آن‌ها، دیر یا زود توافق تجاری به دست میاید و قیمت دلار را در برابر ین بالا می‌برد. نظر ۸۵ درصد متخصصین این است که رشد بازار سهام ایالات متحده و شاخص SP500، همین الآن هم جفت‌ارز USD/JPY را به سطح شاخص ۱۱۰.۰۰ برده است (البته اگر لغزش به ۱۱۰.۲۵ را در نظر نگیریم). اما این جفت‌ارز می‌تواند به سمت پایین بازگردد و ابتدا تا مجل تلاقی خط حمایت و مرز پایینی کانال صعودی، در ۱۰۹.۰۰ برود. بعد از آن، به سمت پایین و باز هم پایین‌تر برود. خط‌های حمایت بعدی در ۱۰۸.۵۰ و ۱۰۷.۸۰ قرار دارند. این سناریو را تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه تایید می‌کنند. سیگنال آن‌ها این است که این جفت‌ارز، در حال حاضر هم بیش از حد به فروش می‌رسد.
 • ارزهای دیجیتال. بیت‌کوین هنوز در کانال نزولی است. این کانال نزولی در ۲۶ ژوئن درست شد. بعضی از متخصصین به بازگشتی که هفته‌ی گذشته انجام شد، «جهش گربه‌ی مرده» می‌گوند. باور آن‌ها بر این است که به زودی، در جفت‌ارز BTC/USD فروپاشی دیگری خواهیم دید. این بار، قیمت به ۵۰۰۰ خواهد رسید. اما بیشتر تحلیل‌گران می‌گویند که این جفت‌ارز مدتی را در کانال جانبی ۷۰۰۰-۸۰۰۰ خواهد ماند.
  حدود ۴۰ درصد از متخصصین خوشبین مانده‌اند و امید دارند که مرز بالایی این کانال شکسته خواهد شد. همچنین برای مثال، ژوزف یانگ تحلیل‌گر مالی مشهور با وجود اطمینان از رشد بازار ارزهای دیجیتال، می‌گوید که ممکن است بیت‌کوین تا ۳۰۰۰-۴۰۰۰ دلار پایین بیاید. مارتین مک‌دوناگ، یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه‌گذاری KR1، همین نظر را عنوان کرده است. او می‌گوید «حالا بازار با نوسان‌هایی شبیه به آونگ، تلاش می‌کند تا بداند کف کجاست.» «به نظر من این حرکات نمودار، مربوط به مراحل اولیه‌ی بازاری گاوی است و به زودی، شاهد بالا رفتن سقف‌ها خواهیم بود.»

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید