2019 نوامبر 16

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. به لطف افزایش شدید تولید ناخالص داخلی ایالات متحده، ترامپ برنامه دارد تا برای دوره‌ی دوم هم رییس‌جمهور بماند. شاخص‌های اصلی ایالات متحده در حال ثبت رکوردهای تاریخی هستند. قیمت‌های آتی S&P500 به بالای ۳۱۰۰ رسیده‌اند. بیانیه‌ی خوش‌بینانه‌ای که مشاور اقتصادی کاخ سفید، Larry Kidlow درباره‌ی توافق تجاری قریب‌الوقوع بین آمریکا و چین منتشر کرد، باعث شد تا در بازارهای آمریکا موج خرید بزرگی به وجود بیاید. در همین حین، مجله‌ی Financial Times گزارش داد در حقیقت، کاخ سفید از تعلل چین و این که در برابر لغو تعرفه‌ها امتیاز مناسبی نمی‌دهد، خشنود نیست. ترامپ هم نمی‌خواهد آن‌ها را به طور کامل لغو کند.
  رییس فدرال رزرو، جروم پاول در سخنرانی کنگره‌اش اقتصاد ایالات متحده را ستود و آن را «ستاره» نامید. اما در همان زمان به فاکتورهایی مثل تورم و جنگ‌های تجاری استناد کرد و گفت که نرخ بهره کاهش دیگری نخواهد داشت. در نتیجه سخنان او به همراه تولید ناخالص عالی آلمان، روند رو به پایین EUR/USD را در ۱.۰۹۹۰ متوقف کرد و ارز اروپایی را به بالا راند تا هفته‌ی معاملاتی با ۳۵ نقطه افزایش تمام شود.
 • GBP/USD. بریتانیا برای انتخابات زودهنگام مجلس آماده می‌شود. بنابراین هیچ  خبر ویژه‌ای که مستقیما به برگزیت مربوط باشد وجود ندارد. در این شرایط، بازار به طور فعالانه‌ای به شاخص‌های کلان توجه نشان می‌دهد. داده‌های تولید ناخالص داخلی بریتانیا در فصل سوم سال در روز دوشنبه ۱۱ نوامبر مشخص شد. همان‌طور که پیش‌بینی کردیم، رشد تولید ناخالص داخلی +۰.۳ درصد بود. فصل گذشته، این مقدار با -۰.۲ درصد بود و به همین دلیل، این جفت‌ارز با ۱۱۰ نقطه افزایش به ۱.۲۹۰۰ رسید. سپس تا روز پنجشنبه، دلار تلاش کرد تا ضررش را پس بگیرد. اما در انتهای هفته و به لطف رییس فدرال رزرو جروم پاول، گاوها یک بار دیگر سکان اوضاع را به دست گرفتند و این جفت‌ارز، هفته را نزدیک به سطح ۱.۲۹۰۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. تقاضا برای ین تا انتهای روز پنجشنبه ۱۴ نوامبر کم و بیش پایدار ماند. بازار حتی به تولید ناخالص داخلی به شدت ضعیف ژاپن در فصل سوم سال هم به سختی واکنش نشان داد. این شاخص +۰.۱ درصد بود؛ در قیاس با +۰.۴ درصد فصل گذشته. همه‌ی این‌ها به ارز ژاپن این امکان را داد که ۱۰۰ نقطه از زمان شروع هفته به دست بیاورد و در نمودار چهار ساعته به نقطه‌ی بحرانی MA-200 برسد. سرمایه‌گذاران معمولا این شاخص را به عنوان شاخص روند مورد استفاده قرار می‌دهند. اما خط حمایت شکسته نشد و روند هم معکوس نشد. به لطف بیانیه‌ی خوش‌بینانه‌ی Larry Kudlow درباره‌ی مذاکرات تجاری ایالات متحده و چین، تقاضای دارایی‌های امنی چون ین کاهش پیدا کرد و این جفت‌ارز، یک بار دیگر بالا رفت تا دوره‌ی معاملاتی در ۱۰۸.۸۰ برایش تمام شود. 
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی هفته‌ی پیش که اکثر متخصصین (۶۰ درصد) آن را تایید می‌کردند، می‌تواند در دو کلمه‌ی «احتیاط» و «بدبینی» خلاصه شود. ارز دیجیتال هم فعلا مبدا با همین مفاهیم بالا و پایین می‌رود؛ ارزی که از انتهای اکتبر در حال پایین آمدن است. در نتیجه این جفت‌ارز در بعد از ظهر روز ۱۵ نوامبر به کف ناحیه‌ای ۸۴۲۰ دلار رسید و به مرزهای کانال جانبی ۷۸۰۰-۸۶۰۰ رسید که از ۲۶ سپتامبر تا ۲۲ اکتبر در آن سیر می‌کند.
  این جفت‌ارز کل هفته‌ی گذشته را پایین‌تر از میانگین‌متحرک ۲۰۰ روزه بود و خط حمایتش را به شکل میانگین ۵۰ روزه و در انتهای هفته شکست. این موضوع، در رشد خوش‌بینی گاوها هم موثر بود.
  ارزهای دیجیتال جایگزین اصلی هم به طور کل، به دنبال بیت‌کوین بودند و عملکرد نه‌چندان خوبش را دنبال کردند. ریپل (XRP/USD) را نه حمایت بزرگ رسانه‌ها و وبلاگ‌نویس‌ها کمک کرد، نه این که در زمره‌ی لیست پرداخت کارت اعتباری Coinbase قرار گرفت. ریپل در هفته‌ی گذشته ۸ درصد دیگر هم آب رفت و به کف ۰.۲۵۲۸ دلار رسید.
  ایتریوم تلاش می‌کند تا از شکسته شدن مرز پایینی کانال جانبی ۳ هفتگی‌اش در ۱۷۵ تا ۱۹۵ دلار جلوگیری کند. به دارندگان این ارز، مستمرا گفته می‌شود که به لطف استخراج با تایید صاحب (POS)، این ارز می‌تواند در آینده به عنوان اوراق بهادار شناخته شود و این موضوع، باعث افزایش شدید قیمتش خواهد شد.
  لایت‌کوین هم نزدیک به کف کانال سه هفته‌ای ۵۷-۶۴ حمایتش را پیدا کرده است. این سطح را می‌توان به عنوان پیوت‌پوینت میان‌مدت در نظر گرفت. جفت‌ارز مورد بحث، از ۲۵ سپتامبر در کنار این سطح می‌چرخد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. همان‌طور که پیش از این اشاره شد، خرس‌ها به لطف سخنرانی رییس فدرال رزرو جروم پاول و داده‌های تولید ناخالص داخلی آلمان نتوانستند خط حمایت ۱.۱۰۰۰ را بشکنند. بعد از این که تولید ناخالص داخلی آلمان از -۰.۲ درصد به ۰.۱ درصد افزایش پیدا کرد، نمایندگان دولت این کشور به این باور رسیدند که برای حمایت از اقتصاد این کشور در آینده‌ی نزدیک، نیازی به انگیزه‌ی بیشتر وجود ندارد. تقاضای مصرف‌کننده به همراه مخارج دولت می‌تواند مشکلات صنعت و صادرات را خنثی کند.
  باید در اینجا در نظر داشت که بسیاری از شاخص‌های اقتصاد کلان کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، اخیرا بیش از پیش‌بینی‌ها شده‌اند. اما ابهام در بازارها همچنان پابرجاست و غلبه‌ی گاوها بر خرس‌ها، در حال حاضر تنها ۱۰ درصد است.  پنجاه و پنج درصد از متخصصین بر این عقیده هستند که یورو در برابر دلار رشد می‌کند و ۴۵ درصد، به قدرت دلار باور دارند. همچنین، هردو گروه هدف‌های کوچکی برای این جفت‌ارز گذاشته‌اند. هدف گاوها بازگشت‌شان به کانال ۱.۱۰۷۵-۱.۱۱۷۵ است. هدف خرس‌ها هم شکسته شدن خط حمایت ۱.۱۰۰۰ و گذر به ناحیه‌ی ۱.۰۹۴۰-۱.۱۰۰۰ است. رسیدن به کف اول اکتبر در ۱.۰۸۸۴، در این هفته نامحتمل به نظر می‌رسد.
  نود درصد از اسیلاتورها و ۸۰ درصد از شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته به سمت گاوها گرایش دارند. تصویر در نمودار روزانه برعکس است. ۸۵ درصد از اسیلاتورها و ۷۵ درصد از شاخص‌های روند به رنگ قرمز کشیده شده‌اند. تحلیل‌های گرافیکی هم، هم در نمودار روزانه و هم در نمودار چهارساعته به سمت خرس‌ها گرایش دارند و نشان می‌دهند که این جفت‌ارز حداقل تا افق ۱.۰۹۶۵ پایین خواهد آمد.­
  در این هفته رویدادهایی به وجود خواهند آمد که می‌توانند باعث شکل‌گیری روند و افزایش نوسان‌‌ها شوند. جلسه‌ی فدرال رزرو در روز چهارشنبه و بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه، سخنرانی رییس جدید بانک مرکزی اروپا کریستین لگارد در روز جمعه و انتشار داده‌های فعالیت کسب و کار در اتحادیه‌ی اروپا و آلمان در روز جمعه جزو این رویدادها هستند.
 • GBP/USD. با وجود مهلت برگزیت، مشکل می‌توان گفت که بازارها به انتشار گزارش تورم بریتانیا در روز چهارشنبه ۲۰ نوامبر واکنش نشان می‌دهند. اما محافظه‌کاران برنامه‌ی انتخابانی خودشان را در کنار دیگران، با تاکید بر این جلو می‌برند که اقتصاد کشور تضعیف خواهد شد. می‌توان انتظار داشت که تعدادی بیانیه‌ی رسا از طرف آن‌ها به وجود آید.
  شصت درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم آن‌‌ها را تایید می‌کنند، انتظار دارند که روند رو به بالا معکوس شود و جفت‌ارز به کف هشتم نوامبر در ۱.۲۷۶۵ بازگردد. به نظر آن‌ها، پس از آن ۱۰۰ نقطه‌ی دیگر هم نزول خواهیم داشت. چهل درصد از تحلیل‌گران، تمامی شاخص‌های روند و ۹۰ درصد از اسیلاتورها در نمودار روزانه و چهارساعته موضع مخالف این‌ها را دارند. (۱۰ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها می‌گویند فشار خرید روی پوند بیش از اندازه است). نزدیک‌ترین سطوح مقاومت ۱.۲۹۷۵ و ۱.۳۰۱۵ هستند. هدف، ارتفاع ۱.۳۱۰۰ است.
 • USD/JPY. ین ژاپن تقریبا تمام پاییز را در حال نزول بوده و این جفت‌ارز هم، به همین دلیل در حال بالا آمدن بوده است. این موضوع را می‌توان به طور شفاف در نمودار چهار ساعته مشاهده کرد. حداقل چهار بار تلاش شده است تا این خط حمایتی شکسته شود و تمام این تلاش‌ها، با شکست مواجه شده‌اند. این که تلاش پنجم به چه سرانجامی برسد، مستقیما به شاخص‌های اقتصاد کلان ایالات متحده و چین بستگی دارد که در حال امضای «تفاهم‌نامه‌ی صلح» هستند.
  هم ترامپ و هم رهبر چین، می‌توانند بیانیه‌ی مشاور اقتصادی کاخ سفید، لری کودلاو درباره‌ی توافق قریب‌الوقوع با چین را رد کنند. بنابراین امکان دارد که این جفت‌ارز بتواند روند صعودی‌اش را معکوس کند و حداقل، روندی جانبی در پی گیرد.
  نظرات متخصصین هم در حال حاضر به صورت ۵۰-۵۰ تقسیم شده است. شرایط شاخص‌ها هم به همین صورت است. بنابراین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که این جفت‌ارز، به صورت جانبی به حرکتش ادامه دهد و برای مدتی حول پیوت‌پوینت ۱۰۷.۸۰-۱۰۹.۵۰ بچرخد. خط حمایت بعدی در ناحیه‌ی ۱۰۷.۰۰ و مقاومت، در ۱۱۰.۳۰ است.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۸ تا ۲۲ نوامبر سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. اگر به آن‌چه در ۱۰ سال گذشته برای بیت‌کوین اتفاق افتاده نگاه کنید، همه‌چیز به نظر خوب می‌رسد. در این مدت، بیش از ۱۰۰ برابر افزایش قیمت داشته است. اما این ارز دیگر نمی‌خواهد به رشدش ادامه دهد. آن‌هایی که می‌خواستند این ارز را برای سرمایه‌گذاری بلند‌مدت بخرند، همین الآن هم این کار را کرده‌اند. و دیگر بازار به کسانی تعلق دارد که معامله‌گر کوتاه‌مدت هستند. آن‌ها نه تنها روی صعود، بلکه روی نزول هم بازی خودشان را انجام می‌دهند. شعار کسانی که مثل موسس قدیمی‌ترین صرافی ارز دیجیتال چینی، BTCC Bobby Lee می‌گویند بیت‌کوین تا ۲۰۲۸ به ۵۰۰ هزار دلار می‌رسد، روی این افراد تاثیری ندارد. سفته‌بازان روی سودهای کوتاه‌مدت متمرکز شده‌اند؛ سودهایی که تنها می‌توانند به لطف بالا رفتن نوسان و اخباری به وجود آیند که این نوسان‌ها را تشدید می‌کنند.
  کاهش ارزش بیت‌کوین در ۲۰۲۰ به قسمت اعظم این اخبار تبدیل خواهد شد. در آینده‌ی نزدیک، دوشاخه‌شدن سخت استانبول وجود دارد که سازندگان ایتریوم می‌خواهند آن را تا ۴ دسامبر ۲۰۱۹ نگاه دارند. خبر دیگر هم راه‌اندازی اختیار معامله‌ی قانونی بیت‌کوین در Bakkt است که آن هم برای ابتدای دسامبر برنامه‌ریزی شده است. این رویدادها و نظیر این‌ها می‌توانند باعث جهش یکباره در قیمت‌ها شوند.
  ما در نقد اخیرمان نوشتیم که بر اساس تحلیل‌های بلومبرگ، ارز دیجیتال اول می‌تواند پیش از انتهای سال تا سطح ۸۰۰۰ دلار نزول کند. ارتفاع ۱۲۰۰۰ دلار هم به عنوان ارتفاع محتمل در نظر گرفته می‌شود. ارتفاعی که برای ۲۰۲۰ در نظر گرفته می‌شود هم ۱۶۰۰۰ دلار است. نظر دیگری هم وجود دارد که رییس صرافی Binance، Changpeng Zhao، پیش از این به همکاران این تحلیل‌گران در بلومبرگ گفته بود. نظر او این است که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در چین، می‌توانند مطمئن باشند که ارز دیجیتال مبدا حداقل تا این ارتفاع بالا خواهند رفت.
  اما تنها در یک صورت است که جلوی این موضوع گرفته می‌شود. جک لی، موسس و مدیر HCM Capital بیانیه‌ای فصلی منتشر کرد. او بر این باور است که بانک خلق چین، ارز دیجیتال خودش را در دو تا سه ماه آینده ایجاد خواهد کرد. همین ارز هم هست که سرمایه‌گذاران چینی، خواهند توانست توجه‌شان را به آن معطوف کنند.
  پیش‌بینی آینده‌ی نزدیک این است که جفت‌ارز BTC/USD، به مرزهای کانال جانبی ۷۸۰۰ تا ۸۶۰۰ دلار خواهد رفت. در این باره سه سناریو وجود دارد. اولین سناریو خرسی است و بر طبق آن، جفت‌ارز مورد بحث به حرکتش تا مرز پایینی کانال ادامه خواهد داد. بیست و پنج درصد از متخصصین بر همین باور هستند. همین تعداد هم از سناریو دوم که برای گاوهاست حمایت می‌کنند. زمانی که این سناریو پیاده شود، مرز بالایی کانال ۸۶۰۰ دلار به عنوان حمایت عمل خواهد کرد و پس از آن، نمودار به سمت بالا خواهد رفت. نزدیک‌ترین خط مقاومت در ۸۸۱۵ دلار است. مقاومت‌های بعدی هم در ۹۱۳۰ و ۹۴۷۰ قرار دارند. در آخر، سناریوی سوم وجود دارد. این سناریو می‌گوید که سطح ۸۶۰۰ دلار به عنوان پیوت‌پوینت عمل خواهد کرد و نمودار، روی آن به سمت شرق حرکت خواهد کرد. این حرکت را بیشتر تحلیل‌گران، یعنی ۵۰ درصد آن‌ها تایید می‌کنند.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید