2019 نوامبر 9

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. در روز سه‌شنبه هفتم نوامبر و بعد از این که ایالات متحده و چین اعلام کردند در توافق جدیدشان می‌خواهند تعرفه‌ی کالاهای جدیدی را بردارند، بازارهای ایالات متحده رکورد تاریخی تازه‌ای را ثبت کردند. سفته‌بازان هم به دارایی‌های امن سنتی مثل اوراق قرضه، ین و طلا پشت کردند. ارز اروپا هم در برابر دلار ارزان‌تر شد. سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که شاخص‌های کلان ایالات متحده بعد از تمام شدن جنگ تجاری این کشور با چین اوضاع بهتری پیدا کنند. با وجود این که هنوز راه درازی تا امضای توافق جامع وجود دارد، اما تحلیل‌گران باور دارند ترامپ تا انتخابات ریاست‌جمهوری آینده حرکت ناگهانی‌ای نخواهد داشت.
  هفته‌ی گذشته ۴۰ درصد از تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی هم آن‌ها را پشتیبانی می‌کردند، بر کاهش ارزش یورو رای دادند. ۱۰ درصد از اسیلاتورها به این نکته اشاره کردند که ارز اروپایی بیش از حد به فروش می‌رسد و این موضوع، نشان‌گری قدرتمند برای معکوس شدن روند است. برای زمانی که مرز پایینی کانال جانبی ۱.۱۰۷۵-۱.۱۱۷۵ شکسته شود، سناریویی خرسی وجود داشت که می‌گفت این جفت‌ارز تا خط حمایت ناحیه‌ی ۱.۱۰۰۰ پایین میاید. این اتفاق رخ داد. در انتهای هفته، جفت‌ارز در ۱.۱۰۱۶ بود معاملات هم در ۱.۱۰۲۰ نوسان کردند.
 • GBP/USD. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، بانک انگلستان نرخ بهره‌اش را بدون تغییر در ۰.۷۵ درصد نگاه داشت. اما تحلیل‌گران انتظار نداشتند که دو عضو از ۹ عضو کمیته‌ی سیاست‌های پولی، رای دهند که نرخ تا ۰.۵ درصد پایین بیاید. این دو رای کافی بودند تا پوند بیش از ۷۰ نقطه پایین بیاید.
  در کل همان‌طور که انتظار می‌رفت، پوند به دنبال یورو حرکت کرد. یورو ۱۵۰ نقطه را ظرف ۵ روز از دست داد و پوند هم ۱۷۰ نقطه. هفته‌ی معاملاتی، در ۱.۲۷۸۰ برای پوند تمام شد.    
 • USD/JPY. همان‌طور که بالاتر اشاره شد، پیشرفت مذاکرات بین چین و آمریکا روی ین به عنوان ارز ایمن تاثیر گذاشت. در نتیجه، ین در روز ۷ نوامبر بیشترین مقدار ارزشش را در برابر دلار، به میزان ۱۳۰ نقطه از دست داد. این جفت‌ارز آخرین روز هفته را در سطح ۱۰۹.۲۲ گذراند.
 • ارزهای دیجیتال. هفته‌ی گذشته از نظر اخباری که روی ارزهای دیجیتال تاثیر دارند، موضوع درخور توجهی نداشت. بنابراین، بیت‌کوین تا روز جمعه در خط متمرکز ۹۱۰۰-۹۵۰۰ نوسان می‌کرد. اما هشتم نوامبر برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گرانی که پوزیشن‌های خرید باز کرده بودند، روزی ناامیدکننده بود. ارز دیجیتال مبدا به سرعت سقوط کرد و با از دست دادن ۶ درصد از ارزشش را ظرف چند ساعت از دست تا ۸۶۸۰ دلار برایش تبدیل به کف ناحیه‌ای شود.
  سخت می‌توان دلیل واضحی را برای چنین سقوطی عنوان کرد. طرفداران تحلیل تکنیکال به الگوی مثلث در چارت ۴ ساعته اشاره می‌کنند. دلیل این سقوط می‌تواند خبر هفتمین هک صرافی در سال جاری باشد. این بار هکرهای حدود ۵۰۰ هزار دلار را از صرافی ویتنامی VinDAX به سرقت بردند که به شکل ۲۳ ارز مختلف بود.
  منظور، ارزهای دیجیتال است. هفته‌ی گذشته هفته‌ی جالبی بود. چرا که تعدادی از ارزهای دیجیتال جایگزین به دنبال بیت‌کوین حرکت نمی‌کردند. برخلاف بیت‌کوین که حرکت نزولی داشت، ایتریوم دوره‌ی معاملانی هفت روزه را در همان‌جایی تمام کرد که شروعش کرده بود و لایت‌کوین، ۵ درصد افزایش قیمت داشت.
  رفتار ریپل متفاوت بود. باید در نظر داشت با وجود تلاش‌هایی که مدیریت ریپل انجام داده است، ابرهای سیاهی روی این ارز جولان می‌دهند و هر روز نازک‌ترش می‌کنند. این ارز در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ ۹۰ درصد از ارزشش را از دست داد. هفته‌ی گذشته هم از این قاعده خارج نبود. نوسان هفتگی جفت‌ارز XRP/USD حدود ۱۴ درصد بود و در روز جمعه ۷ نوامبر، تا ۰.۲۷۱۰ پایین آمد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. انتظار ما برای هفته‌ی پیش رو این است که اتفاقات اقتصادی بزرگی رخ دهد. یکی از این اتفاقات، سخنرانی جرو‌م پاول در کنگره‌ی ایالات متحده است که در میانه‌ی هفته اتفاق خواهد افتاد. همچنین روندهای ناحیه‌ای می‌توانند تحت تاثیر داده‌های مختلفی قرار گیرند. تورم ایالات متحده قرار گیرند که در روز ۱۳ نوامبر، تخمین تولید ناخالص داخلی اتحادیه‌ی اروپا در روز ۱۴ نوامبر و داده‌های خرده‌فروشی آمریکا در روز ۱۵ نوامبر منتشر خواهند شد.
  نرخ تورم در ایالات متحده باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. چرا که تورم اکتبر بسیار کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده است و ممکن است فدرال رزرو تصمیم بگیرد تا در ماه آینده، نرخ بهره را برای بار چهارم در این سال کاهش دهد.
  البته بازار با دقت اخبار مذاکرات تجاری چین و ایالات متحده را دنبال خواهد کرد. احتمال زیادی وجود دارد که خوش‌بین‌ها این هفته هم انتظار داشته باشند دو طرف، تعرفه‌ها را کاهش دهند. سرمایه‌گذاران این انتظار را هم دارند که از ملاقات ترامپ و شی جین‌پینگ در دسامبر، اخبار خوش‌آیندی بیرون آید. به همین دلیل است که ۶۵ درصد از متخصصین می‌گویند دلار بیشتر تقویت خواهد شد و یورو تا ناحیه‌ی ۱.۰۹۴۰-۱.۰۹۹۰ پایین خواهد آمد. هدف بعدی کف اول اکتبر در ۱.۰۸۸۰ است.
  تحلیل‌های گرافیکی و شاخص‌ها نشانه‌هایی نادر را بروز می‌دهند. نود درصد از اسیلاتورها و تمامی شاخص‌ها قرمز هستند.
  تنها ۲۰ درصد از متخصصین و ۱۰ درصد از اسیلاتورها انتظار دارند که این جفت‌ارز رشد کند. سیگنال آن‌ها این است که این جفت‌ارز، بیش از اندازه به فروش می‌رسد. نزدیک‌ترین ناحیه‌ی مقاومت ۱.۱۰۷۵ است. بعد از آن هم ۱.۱۱۱۰ و ۱.۱۱۸۰ قرار دارند.
  دست آخر، ۱۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران می‌گویند که روند جانبی شکل خواهد گرفت. این جفت‌ارز در چهار هفته‌ی گذشته سقف دوقلو شکل دارد و متخصصین، انتظار دارند که نمودار برای مدتی در کانال ۱.۰۹۹۰-۱.۱۰۷۵ حرکت کند.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۱ تا ۱۵ نوامبر سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. اقتصاد بریتانیا مشکلات بسیاری را به دلیل ابهامات برگزیت تجربه می‌کند. در فصل دوم سال جاری، بخش ساختمان ۱.۳ درصد کاهش به خود دید. بخش صنعت هم دچار نزول شد؛ تا جایی که چند کارخانه‌ی خودروسازی بسته شدند. به همین دلیل داده‌های تولید ناخالص داخلی بریتانیا برای فصل سوم امسال (که در روز ۱۱ نوامبر مشخص خواهند شد) می‌تواند ارز بریتانیا را جهشی جدی دهد. پیش‌بینی‌ها می‌گویند که رشد تولید ناخالص داخلی می‌تواند به ۰.۳ درصد برسد. فصل گذشته، این شاخص -۰.۲ درصد بود. این موضوع می‌تواند ارز بریتانیا را بالا بکشد.
  موتور محرک اصلی جفت‌ارز GBP/USD دلار خواهد ماند. ۶۵ درصد از متخصصین، تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه و بخش بزرگی از شاخص‌ها منتظر تقویت یورو و پایین آمدن پوند هستند. سطوح حمایت در ۱.۲۷۰۰، ۱.۲۶۵۰ و ۱.۲۵۵۰ هستند.
  سی و پنج درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران باور دارند که بعد از رسیدن به مرز پایینی کانال جانبی و سه هفته‌ای ۱.۲۷۷۰-۱.۳۰۰۰، نمودار این جفت‌ارز به سمت بالا باز خواهد گشت. پانزده درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته و روزانه هم این را قبول دارند و سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز، بیش از اندازه به فروش می‌رسد.
 • USD/JPY. شرایط ارز ژاپن مانند یورو و پوند است. همچنین، تحت فشار بهبود آمارهای اقتصادی آمریکا و چین، بعد از امضای «توافق صلح» است.
  در روز پنجشنبه ۱۴ نوامبر، داده‌های رشد تولید ناخالص داخلی ژاپن در فصل سوم سال منتشر خواهد شد. تحلیل‌گران همین الآن هم برای اقتصاد ژاپن پیش‌بینی نزولی دارند. بنابراین ین ژاپن دلیل دیگری هم خواهد داشت که در کوتاه‌مدت پایین بیاید. ۶۵ درصد از متخصصین با این پیش‌بینی موافقند. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت ۱۰۹.۵۰، ۱۱۰.۰۰ و ۱۱۰.۷۰ هستند.
  تنها ۱۰ درصد از تحلیل‌گران به تقویت ین و نزول این جفت‌ارز رای داده‌اند و ۲۵ درصد از آن‌ها، باور دارند که این جفت‌ارز در کنار پیوت‌پوینت ۱۰۹.۰۰ روند جانبی را در پیش خواهد گرفت.
 • ارزهای دیجیتال. شاخص ترس و طمع بیت‌کوین از قیمت میانگین استخراج می‌شود و تا انتهای هفته، به ناحیه‌ی ترس خواهد رسید. نظر سنتی می‌گوید که در این شرایط، باید به باز کردن پوزیشن خرید فکر کرد. اما سرمایه‌گذاران اخیرا محتاط‌تر شده‌اند و انتظار هر تله‌ای را از حرکات سریع قیمت دارند.
  ۶۰ درصد از متخصصین هم خوش‌بین باقی‌مانده‌اند. به همین دلیل، تحلیل بلومبرگ می‌گوید که اولین ارز دیجیتال می‌تواند قبل از تمام شدن سال به سطح ۸۰۰۰ دلار برسد. همان‌طور که اشاره شد، رشد جفت‌ارز BTC/USD به دلیل ترس از «سوختن» ضربه خواهد خورد. اما علی‌رغم این موضوع، ۴۰ درصد از متخصصین باور دارند که بیت‌کوین باز هم می‌تواند طلوع ۲۰۲۰ را در ناحیه‌ی ۱۰۵۰۰-۱۱۰۰۰ دلار ببیند.
  در این‌جا برای آن‌هایی که نمی‌خواهند عصبی شوند، توصیه‌ای از مدیر صرافی آمریکایی BitInstant Charlie Shrem می‌آوریم. از نظر او «بهترین راه برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین این است که ۵ تا ۱۰ بیت‌کوین را در کیف‌پولی سخت‌افزاری مخفی کنید؛ به طوری که خودتان هم نتوانید تا ۲۰ سال آینده به آن دسترسی پیدا کنید.» به گفته‌ی او، «باور من بر این است که ظرف ۲۰ سال، ۵ تا ۱۰ بیت‌کوین به مبلغی تبدیل می‌شود که زندگی‌تان را برای همیشه تغییر دهد. بیت‌کوین از فاجعه‌ی اتمی هم جان به در خواهد برد؛ در حالی که بانک‌ها و پول‌های کاغذی تبدیل به خاکستر می‌شوند.»

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید