2019 نوامبر 2

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. همان چیزی که انتظارش را داشتیم اتفاق افتاد. در روز چهارشنبه ۳۰ اکتبر، فدرال رزرو نرخ بهره را از ۲ به ۱.۷۵ درصد کاهش داد. طبیعتا ارزش دلار آمریکا هم شروع به پایین آمدن کرد و این جفت‌ارز بالا رفت. اما این حرکت آن‌چنان جهشی نبود. بازار مدت‌ها بود که برای این تصمیم آماده شده بود. در نتیجه جفت‌ارز مورد بحث به سختی توانست به سطح ۱.۱۱۷۵ برسد و بعد از آن، به خط حمایت/مقاومت میان‌مدتی بازگشت که از مارس گذشته شروع شده بود.
  داده‌های کلیدی اقتصاد آمریکا که در روز جمعه اول نوامبر منتشر شدند هم، به دلار کمک چندانی نکردند. تعداد مشاغل جدیدی که در ماه اکتبر خارج از بخش کشاورزی به وجود آمده بودند (NFP)، بیش از تعدادی بود که پیش‌بینی می‌شد (۱۲۸ هزار در برابر ۹۸ هزار). اما این مقدار از آن‌چه برای سپتامبر وجود داشت، یعنی ۱۸۰ هزار شغل، بسیار کمتر بود. شاخص فعالیت کسب و کار در بخش صنعت یا ISM هم کمتر از چیزی بود که انتظار می‌رفت (۴۸.۳ به جای ۴۸.۹). در نتیجه تلاش خرس‌ها برای پایین کشیدن این جفت‌ارز به طور مفتضحانه‌ای شکست خورد و نمودار بعد از رسیدن به ۱.۱۲۷، بازگشت و هفته را در ۱.۱۱۶۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. تصمیم بر این شده است که چند قسمت دیگر به سریال درازی به نام برگزیت اضافه شود. بریتانیا هرگز از اتحادیه‌ی اروپا خارج نشد. شخصیت اصلی این سریال، نخست‌وزیر بوریس جانسون که قول داده بود اگر برگزیت در ۳۱ اکتبر سر نگیرد «در جوی آب بمیرد»، نظرش را راجع به مردن تغییر داد. اتحادیه‌ی اروپا به بریتانیا تمدید دیگری را اعطا کرد و دیگر، کشور در برابر انتخابات زودهنگام در دوازدهم دسامبر قرار دارد.
  قسمت بعدی این سریال به این اختصاص دارد که پارلمان، اصلاحات قانون انتخابات را بپذیرد. و بسته به این که کشتی قانون‌گذاری بریتانیا به کدام سمت حرکت کند، ممکن است بوریس جانسون در مقام ناخدا باقی بماند یا خیر.
  برگزیت یک بار دیگر هم به عقب رانده شد و تضعیف دلار، به این ارز اجازه داد تا موقعیتش را کمی تقویت کند. در میانه‌ی روز سه‌شنبه ۳۱ اکتبر، جفت‌ارز GBP/USD ۱۵۰ نقطه بالا رفت و بعد از آن روند جانبی بین ۱.۲۹۲۵ و ۱.۲۹۷۵ را در پی گرفت تا هفته را در ۱.۲۹۳۷ تمام کند.
 • USD/JPY. همان‌طور که پیش‌بینی می‌کردیم، بانک ژاپن نرخ بهره‌اش را بدون تغییر در -۰.۱ درصد نگاه داشت. رشد ین در هفته‌ی گذشته به سه فاکتور عمده بستگی داشت: کاهش نرخ بهره‌ی فدرال رزرو، لغزش دیگری که در توافق تجاری بین ایالات متحده و چین به وجود آمد و در آخر، احتمالا رشد قدرتمند اوراق قرضه‌ی بلندمدت ایالات متحده. به گفته‌ی بلومبرگ، طرف چینی ممکن است با «ترامپِ غیر قابل اتکا» به هیچ نتیجه‌ای نرسد. از طرف دیگر، به نظر نمی‌رسد که ترامپ بخواهد روابط با چین را تشدید کند. چرا که این موضوع، می‌تواند اقتصاد آمریکا را پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری دچار آسیب کند. پس می‌توانیم از نقطه‌نظر خودمان انتظار خوابی طولانی‌مدت داشته باشیم.
  ارز ژاپن در برابر این پس‌زمینه، هفته‌ی گذشته را به صعود گذراند و به ۱۰۷.۸۸ رسید. اما این صعود با اصلاحی همراه بود که باعث شد نمودار، آخرین نت هفته را در ۱۰۸.۱۶ بنوازد.
 • ارزهای دیجیتال. تحلیل‌گر و یکی از بنیانگذاران Fundstrat، تام لی مطمئن است که بازار سهام مستقیما بر قیمت بیت‌کوین تاثیر می‌گذارد. به گفته‌ی لی «جمعه‌ی گذشته (۲۵ اکتبر)، شاخص S&P500 با سرعت شروع به بالا رفتن کرد. چرا که قیمت سهام چند شرکت بزرگ تکنولوژی در حال افزایش بود. بیت‌کوین هم به شدت افزایش قیمت پیدا کرد. بسیاری از افراد سخنرانی شی جینپینگ را دلیل این افزایش قیمت می‌دانستند. اما همه‌چیز می‌تواند به بازار سهام مربوط باشد.» اما او این موضوع را در نظر نگرفت که رشد سهام شرکت‌های تکنولوژی می‌تواند به دلیل بیانیه‌ی رهبر چین درباره‌ی گستراندن ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین باشد.
  بر اساس گزارش Google Trends، به لطف افزایش قیمت بیت‌کوین تعداد درخواست‌های اینترنتی درباره‌ی ارزهای دیجیتال در هفته‌ی گذشته ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. اما اگر رشد قیمت بیت‌کوین باعث رشد درخواست‌ها شده باشد، رشد درخواست‌ها به هیچ عنوان روی قیمت تاثیر نگذاشته است. همان‌طور که انتظارش را داشتیم بعد از این لرزه‌ی شدید، بازار در آرامش فرو رفت. نوسان‌ها به صفر رسیدند و قیمت‌ها با متمرکز شدن در ناحیه‌ی ۹۲۵۰ دلار، شکلی را رسم کردند که در تحلیل تکنیکال با عنوان «پرچم» شناخته می‌شود.
  ارزهای برتر جایگزین هم به دنبال ارز دیجیتال اصلی یعنی بیت‌کوین رفتارش را تکرار کردند. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال هم همان‌طور که به صورت منطقی انتظار می‌رفت، از این بازی خارج نبود. حجم این سطح به تدریج از ۲۵۷ میلیارد به ۲۳۹ میلیارد دلار رسید.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. در اول نوامبر، بانک مرکزی اروپا شروع به خرید ماهانه‌ی ۲۰ میلیارد دلار دارایی‌های بازار کرد. در همان روز، رییس پیشین صندوق بین‌المللی پوی یعنی کریستین لگارد به جای ماریو درقی رییس این بانک مرکزی شد. بعضی از متخصصین می‌گویند که سیاست‌های پولی تحت رهبری او سهل‌تر خواهد شد. نتیجه‌ی این کار این خواهد بود که قیمت یورو در برابر دلار کاهش پیدا کند.
  اما سناریوی معکوسی وجود دارد. این سناریو می‌گویند که فدرال رزرو تحت فشار ترامپ نرخ بهره را به صفر می‌رساند. با این کار مشکل نقدینگی حل می‌شوند و بازار آمریکا پول ارزان زیادی به دست میاورد تا در انتخابات آینده، به ترامپ کمک شود. براساس آمار وزارت خزانه‌داری، بدهی دولت ایالات متحده همین الآن هم به رکورد ۲۳ تریلیون دلار رسیده است. چاپ بیشتر پول غیر ایمن می‌تواند دلار را به شدت ضعیف کند. قصد ترامپ برای کاهش مالیات حقوق هم می‌تواند به کاهش ارزش دلار کمک کند.
  این شرایط بازیگران جهانی را حساس‌تر می‌کند و در نتیجه، نوسان جفت‌ارز EURUSD به زیر ۴.۵ درصد رسیده است. این موضوع تنها دوبار اتفاق افتاده است؛ در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۱۴.
  اگر بخواهیم درباره‌ی آینده‌ی بسیار نزدیک صحبت کنیم، کاهش نرخ دلار و صعود یورو در هفته‌ی جاری را ۶۰ درصد از تحلیل‌گران حمایت می‌کنند که ۹۰ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند در نمودار روزانه و چهار ساعته هم از آن‌ها حمایت می‌کنند. نزدیک‌ترین هدف، صعود و تمرکز این جفت‌ارز در کانال ۱.۱۲۰۰-۱.۱۲۵۰ است. اهداف بعدی در ۱.۱۳۵۰ و ۱.۱۴۱۰ قرار دارند.
  چهل درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی و ۱۰ درصد از اسیلاتورها از آن‌ها حمایت می‌کنند، می‌گویند ارز اروپایی بیش از حد به فروش می‌رسد و پایین خواهد آمد. در این سناریو، به احتمال زیاد جفت‌ارز در کانال جانبی ۱.۱۰۷۵-۱.۱۱۷۵ نوسان می‌کند. در صورت شکست مرز پایینی این کانال هم نمودار تا ناحیه‌ی ۱.۱۰۰۰ پایین خواهد آمد.
  تغییر شاخص فعالیت کسب و کار یا ISM می‌تواند شکل‌گیری روندهای ناحیه‌ای را تحت تاثیر قرار دهد. مقدار این شاخص، در روز سه‌شنبه ۵ نوامبر مشخص خواهد شد. پیش‌بینی‌ها می‌گویند که این شاخص از ۵۲.۶ به ۵۳.۲ تغییر خواهد کرد که در کوتاه‌مدت، باعث تقویت دلار می‌شود.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، چهارم تا هشتم نوامبر سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. پنجشنبه هفتم نوامبر به بریتانیا اختصاص خواهد داشت. در این روز، بانک انگلستان تصمیمش را درباره‌ی نرخ بهره و حجم خریدی که برایش برنامه‌ریزی کرده، اعلام می‌کند. این مقادیر احتمالا بدون تغییر باقی بمانند. بنابراین بیشترین توجه به سخنرانی رییس بانک مرکزی انگلستان، مارک کارنی خواهد بود. سرمایه‌گذاران در این سخنرانی به دنبال پاسخ این سوال هستند که این نهاد ناظر، چگونه در برابر انتخابات احتمالی و زودرس پارلمان واکنش نشان خواهد داد. حتی در این مورد هم، ممکن است کارنی خودش را به عباراتی محدود کند که به مبهمی هوای لندن هستند.
  در این لحظه، اکثریت غریب به اتفاق شاخص‌ها به رنگ سبز هستند. شصت و پنج درصد از متخصصین هم انتظار دارند که به دنبال کاهش ارزش یورو، پوند موقعیت خودش را در برابر دلار بالا ببرد. نزدیک‌ترین خط مقاومت ۱.۳۰۱۵ است و هدف، ۱.۳۱۲۵.
  ۳۵ درصد باقی‌مانده به همراه تحلیل‌های گرافیکی نمودارهای چهار ساعته و روزانه باور دارند که جفت‌ارز GBPUSD در کانال جانبی ۱.۲۷۹۰-۱.۳۰۱۵ باقی خواهد ماند. اگر مرز پایینی بشکند، مقاومت بعدی در ناحیه‌ی ۱.۲۷۰۰ خواهد بود.
 • USD/JPY. نمی‌توان از اجلاس کمیته‌ی سیاست پولی بانک ژاپن در دوشنبه ششم‌ نوامبر هم انتظار اتفاق خارق‌العاده‌ای داشت. به علاوه، این نهاد ناظر هفته‌ی گذشته نه تنها تایید کرد که مسیرش غیر قابل تغییر است، بلکه ضرب‌الاجل‌ها برای آن را هم از میان برداشت. حالا دیگر بازه‌ی زمانی «نه تا ۲۰۲۰»، بلکه «تا زمانی که نیاز باشد» است. ین بیشتر در روز سه‌شنبه و از شاخص کسب و کار بخش خدمات ایالات متحده تاثیر خواهد پذیرفت.
  در این لحظه، آرای متخصصین به صورت زیر تقسیم شده است: ۶۵ درصد آن‌ها که ۷۵ درصد از شاخص‌ها هم تاییدشان می‌کنند، می‌گویند این جفت‌ارز باز هم پایین خواهد آمد. ۳۰ درصد آن‌ها که ۲۵ درصد هم که حمایت ۲۵ درصد از شاخص‌ها را دارند، به سمت گاوها گرایش دارند. سطوح حمایت حدود ۱۰۷.۷۵ و ۱۰۶.۶۵ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱۰۸.۵۰، ۱۰۹.۰۰، ۱۰۹.۳۰ و ۱۱۰.۷۰ قرار دارند.
 • ارزهای دیجیتال. دارن دافی، استاد دانشگاه استنفورد باور دارد که ظرف ۱۰ سال، بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر به کلی جایگزین سیستم بانکی عادی می‌شوند. به نظر وی، فشار نهادهای ناظر بر لیبرا و پروژه‌های خوش آینده‌ی دیگر اشتباه بزرگی است. او می‌گوید: «نهادهای ناظر حسرت خواهند خورد که چرا با زاکربرگ و توسعه‌دهنده‌های دیگر به زبان مشترکی نرسیدند. ارز دیجیتال سایه‌ای با چنین جامعه‌ی بزرگی (فیس‌بوک) می‌تواند سیتم مالی را ظرف چند ماه زمین بزند».
  اما وقتی افق زمانی‌مان را از ۱۰ سال به ۷ روز تغییر می‌دهیم، ذائقه‌ی بسیاری از تحلیل‌گران بسیار آرام‌تر می‌شود. پنجاه درصد از آن‌ها انتظار روند جانبی و تمرکز خطوط در کانال ۹۰۰۰-۹۵۰۰ را دارند. بیست و پنج درصد از آن‌ها باور دارند که جفت‌ارز BTC/USD می‌تواند به ناحیه‌ی ۹۷۰۰ تا ۱۰ هزار دلار برسد. از سوی دیگر ۲۵ درصد باقی‌مانده آینده‌ی این جفت‌ارز را در ناحیه‌ی ۸۱۰۰-۸۵۰۰ می‌بینند.
  پیش‌بینی میان‌مدت این است که ۸۰ درصد از متخصصین باور دارند این جفت‌ارز شروع سال ۲۰۲۰ را در ناحیه‌ی ۱۰۵۰۰-۱۱۰۰۰ خواهد گذراند.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید