2019 اکتبر 26

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. از آن‌جایی که تنها پوند به برگزیت و اتفاقات مربوط به آن وابسته نیست و یورو هم همین خاصیت را دارد، برای شروع به شرایط برگزیت می‌پردازیم. شرایطی که شبیه به یک سیکل معیوب شده است.
  از یک طرف بوریس جانسون نمی‌پذیرد که پیش‌نویس توافقش با اروپا را تا موافقت مجلس، با انتخاباتی در ۱۲ دسامبر برگزار می‌شود پس بگیرد. اما پارلمان این موضوع را نمی‌پذیرد. نمایندگان حزب مخالف می‌خواهند جانسون از گزینه‌ی خروج بدون توافق جلوگیری و اروپا هم، با افزایش مدت خروج موافقت کند. اتحادیه‌ی اروپا هم پیش از این که مهلت برگزیت را افزایش دهد، منتظر است تا پارلمان با انتخابات زودهنگام در ۱۲ دسامبر مخالفت کند.
  همه‌چیز روشن است؟ یا خیر؟ اگر بخواهیم با عکس‌العمل بازارها قضاوت کنیم، سخت می‌توان شرایط فعلی را درک کرد. اما پیش‌بینی کردن از آن هم سخت‌تر است. به همین دلیل است که هفته‌ی گذشته پرش چشمگیری در قیمت‌ها ندیدیم. یورو کمی در برابر دلار ضعیف شد، اما این کاهش قیمت تنها ۱۰۰ نقطه بود. این جفت‌ارز هم دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۱۰۸۰ تمام کرد.
  علاوه بر ابهام بی‌پایان برگزیت، اقتصاد کندشونده‌ی اروپا هم روی یورو فشار مضاعفی وارد می‌کند. تلاش‌های بانک مرکزی اروپا باعث نشد که تورم به سطح ۲ درصد هدف برسد. در ماه سپتامبر، نهاد ناظر اروپایی نرخ بهره‌ی کلیدی‌اش را به منفی ۰.۵ درصد رساند و خاطرنشان کرد که قصد دارد به برنامه‌ی تسهیل کمی (QE) بازگردد. در ۳۱ اکتبر، رییس فعلی بانک اروپا پست خودش را ترک کرد. احتمال دارد با آمدن رییس چدید، کریستین لاگارد، سیاست بانک مرکزی اروپا دستخوش کمی تغییر شود. اما در این لحظه، از نقطه‌نظر سرمایه‌گذاران کفه‌ی ترازو به سمت دلار سنگین‌تر است. چرا که نرخ بهره‌ی فدرال ایالات متحده ۲ درصد و مثبت مانده است.
 • GBP/USD. رای‌گیری پارلمان بریتانیا درباره‌ی برگزیت در ۱۹ اکتبر، به جای این که شفافیت بیشتری به وجود بیاورد، فضا را مبهم‌تر کرد. در نتیجه «شنبه‌ی عظیم» باعث جهش‌های عظیم در بازارهای مالی نشد. فقط حدود ۲۰۰ نقطه را به آرامی، از پوند گرفت و قیمت‌ها را به سطح هفت روز پیش، در ناحیه‌ی ۱.۲۸۲۵ بازگرداند.
 • USD/JPY. هفته‌ی گذشته برای پیش‌بینی این جفت‌ارز گفتیم که هم بین ابزارهای تکنیکال و هم بین ابزارهای تحلیلی، سردرگمی وجود دارد. به نظر می‌رسد که مدتی است سفته‌بازان تمایل‌شان به ارز ژاپن را از دست داده‌اند. دی نتیجه، این جفت‌ارز بیشتر مدت را در کانال ۱۰۸.۴۵-۱۰۸.۷۵ گذرانده است. خرس‌ها دوبار تلاش کردند که شرایط را معکوس کنند؛ اما این تلاش‌ها هم نتیجه ندادند. چرا که جفت‌ارز مورد بحث به سرعت به این کانال باریک بازگشت؛ کانالی که تنها ۳۰ نقطه عرض دارد. نمودار به مرز بالایی همین کانال نزدیک شد و در ۱۰۸.۶۵ خشکش زد.
 • ارزهای دیجیتال. به بیان یکی از تحلیل‌گران، مدیر فیس‌بوک هفته‌ی گذشته «میخ آخر را بر تابوت ارز دیجیتال زد». به بیان دقیق‌تر، زاکربرگ  و نمایندگان کنگره در زمان ارائه‌اش به کمیته‌ی خدمات مالی مجلس نمایندگان میخ‌های تابوتش را محکم کردند. نمایندگان کنگره نه‌تنها نگرانی‌هایشان درباره‌ی گسترش ارزهای دیجیتال به طور کلی عنوان کردند، بلکه درباره‌ی پروژه‌ی لیبرا هم به طو ویژه نگرانی داشتند. آن‌ها گفتند که ارزهای دیجیتال برای بازار سنتی ارز تهدید به حساب میایند و می‌توانند برای فعالیت‌های مجرمانه و پولشویی استفاده شوند. اما ماجرا به این موضوع ختم نشد. در طی استماع، پیشنهاد شد که لایحه‌ای برای منع کلیه‌ی ارزهای مجازی به وجود بیاید.
  مارک زاکربرگ هم گفت تا زمانی که از نهاد ناظر مجوز نگیرد، لیبرا را راه‌اندازی نخواهد کرد. به گفته‌ی زاکربرگ، لیبرا پروژه‌ای ریسکی است و وی مطمئن نیست که بتواند سودده باشد.
  احتمالا به خاطر دارید که کمی قبل، تلگرام با سیستم قضایی ایالات متحده به مشکل برخورد و به همین دلیل، سرعتش را کم کرد و راه‌اندازی ارز دیجیتال TON را عقب انداخت.
  به کرات نوشته‌ایم که بازار ارزهای دیجیتال بیش از هرچیز به اخبار بستگی دارد. اخباری که از کنگره مخابره شد هم باعث شد که در چهارشنبه ۲۳ اکتبر، ارز مرجع به کف پنج ماهه سقوط کند و با از دست دادن ۱۰۰۰ دلار در یک روز، به ۷۳۳۰ دلار برسد.
  اما ارزهای دیجیتال غافلگیری‌شان را در همین جا تمام نکردند و مشخص شد که در آن موقع، برای رفن بازار ارزهای دیجیتال خیلی زود بوده است. در روز جمعه ۲۵ اکتبر، بازار به معنای واقعی کلمه منفجر شد و قیمت بیت‌کوین، با جهشی فوق‌العاده ۳۰۰۰ دلار به قیمتش افزود و به ۱۰۵۰۰ دلار رسید تا ۴۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کند.
  این بزرگترین جهش قیمتی است که از فوریه‌ی ۲۰۱۴ اتفاق افتاده. باز هم اخبار باعث این حرکت بودند. رییس دولت چین، شی مینگ پی، از توسعه‌ی بلاک‌چین استقبال کرده است. سردبیر روزنامه‌ی چینی «روزنامه‌ی خلق» هم در همین حین گفت که به طور کل نظری درباره‌ی ارزهای دیجیتال یا بیت‌کوین ندارد. اما گاوها نیازی به این حرف‌ها نداشتند.
  تقریبا تمام صد ارز برتر دیجیتال افزایش قیمت داشتند. ایتریوم ۳۰ درصد، ریپل ۳۱ درصد و لایت‌کوین ۳۵ درصد.
  در نتیجه صاحبان ارزهای دیجیتال و معامله‌گرانی که پیش از آن پوزیشن‌های خرید را باز کرده بودند، سودی سرشار کسب کردند. کسانی که آخر از همه سوار قطار شدند هم تقریبا به همان میزان ضرر کردند. بیت‌کوین به سرعت بازگشت و تا ۹۰۵۵ دلار پایین آمد؛ خط حمایتی قدرتمند که از میانه‌ی ژوئن به آن تکیه کرده بود.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. بعضی از تحلیل‌گران عقیده دارند که هفته‌ی جاری، داغ‌ترین هفته‌ی سال خواهد بود. علاوه بر این که ممکن است بریتانیا در روز پنجشنبه ۳۱ اکتبر از اتحادیه‌ی اروپا خارج شود، ممکن است چهارشنبه هم فدرال رزرو نرخ بهره‌اش را کاهش دهد و از ۲، به ۱.۷۵ درصد برساند. به نظر می‌رسد که جروم پاول در برابر احکام نرامپ تسلیم شده است. دفتر او همین الآن هم برنامه‌ی خرید ماهانه‌ی ۶۰ میلیارد دلاری‌ای را در اکتبر فراهم کرده است و الآن، قدم دیگری برای تحریک بخش واقعی آمریکایی برمی‌دارد. پاول به دلایلی نمی‌خواهد آنچه اتفاق میافتد را سیاست تسهیل کمی بنامد. اما شاید حق با او باشد. تعدادی از متخصصان باور دارند این کار، فقط یک آلودگی دیگر با حجم نقدینگی دلار و تزریق پول غیر امن به اقتصاد است. احتمال مشخصی وجود دارد که این کار، به دلیل انتخابات جاری ریاست جمهوری در ایالات متحده باشد. ترامپ هم که می‌خواهد بار بعدی انتخاب شود، به فدرال رزرو فشار وارد می‌کند تا نرخ را بیش از این کاهش دهد؛ احتمالا تا صفر.
  کمی بعد از جلسه‌ی فدرال رزرو در ۳۰ اکتبر، داده‌های اولیه‌ی تولید ناخالص داخلی ایالات متحده منتشر خواهد شد و بنا بر پیش‌بینی‌ها، اقتصاد در فصل سوم سال ضعیف‌تر می‌شود تا این شاخص از ۲ به ۱.۶ درصد برسد. اگر این اتفاق بیافتد، ترامپ فشار بیشتری بر پاول و فدرال رزرو وارد خواهد کرد.
  بین اتفاقات دیگری که در این هفته خواهد افتاد، می‌توان به تخمین اولیه‌ی رشد تولید ناخالص داخلی و تورم ناحیه‌ی یورو اشاره کرد که در روز پنجشنبه ۳۱ اکتبر مشخص می‌شود. داده‌های بازار کار آمریکا (شامل NFP) و شاخص فعالیت کسب و کار ISM به طور سنتی در روز جمعه اول نوامبر منتشر می‌شوند.
  با جمع‌بندی پیش‌بینی‌های متخصصین برای هفته‌ی پیش رو، به نظر ممکن نمی‌رسد که بتوان به نظر جامعی رسید. پنجاه درصد می‌گویند نمودار پایین می‌آید، ۵۰ درصد دیگر هم می‌گویند رشد خواهد کرد. قرائت شاخص‌‌های نمودار روزانه هم چنین ابهامی را به وجود میاورد. دلیل این موضوع، ابهامی است که با تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره و خارج شدن یا نشدن بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا گره خورده.
  باید در نظر داشت حتی اگر بریتانیا بدون توافق از اتحادیه‌ی اروپا خارج شود، یورو تاثیر منفی خواهد گرفت. در این صورت، جفت‌ارز مورد بحث می‌تواند در ماه نوامبر به کف اول اکتبر در ناحیه‌ی ۱.۰۸۸۰ بازگردد. هفتاد درصد از متخصصین با این پیش‌بینی موافقند. حمایت‌های اصلی در ۱.۱۰۶۵، ۱.۱۰۰۰ و ۱.۰۹۴۰ قرار دارند.
  امضای توافق با اتحادیه‌ی اروپا که پشتیبانی پارلمان بریتانیا را هم داشته باشد، این جفت‌ارز را به ناحیه‌ی ۱.۱۳۵۰-۱.۱۴۰۰ خواهد برد. خطوط مقاومت هم در ۱.۱۱۸۰، ۱.۱۲۴۰ و ۱.۱۳۰۰ قرار دارند.
 • GBP/USD. بیشتر متخصصین (۶۰ درصد) انتظار ندارند که در آینده‌ی نزدیک اتفاق خوبی برای پوند بیافتد. متخصصین همراه با تحلیل‌گران نمودار روزانه و ۸۰ درصد از شاخص‌های نمودار چهار ساعته، انتظار می‌کشند تا این جفت‌ارز تا سطح ۱.۲۵۰۰ پایین بیاید. حمایت‌ها در ۱.۲۷۷۰ و ۱.۲۵۸۰ هستند.
  از سوی دیگر، ۲۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه همین الآن هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد و ۹۰ درصد از «همکاران‌شان» در نمودار روزانه به رنگ سبز هستند. هشتاد و پنج درصد از شاخص‌های روند در نمودار روزانه هم به بالا نگاه می‌کنند و هدف‌شان ارتفاع ۱.۳۲۰۰ است.
  تنها ۳۰ درصد از متخصصین در لیست «فعالان سبز» قرار می‌گیرند. ده درصد باقیمانده هم هیچ پیش‌بینی‌ای ارائه نمی‌دهند و شاید حق با آن‌ها باشد. سیاستمداران بریتانیایی می‌توانند هر استدلال، محاسبه یا پیش‌بینی‌ای را به خاکستر تبدیل کنند.
 • USD/JPY. هدف‌های ین روی کاغذ بدون تغییر باقی مانده است. ناحیه‌های حمایت ۱۰۷.۰۰، ۱۰۶.۶۵ و ۱۰۵.۷۰ هستند. نواحی مقاومت هم در ۱۰۹.۰۰ و ۱۰۹.۸۵ قرار دارند. اما این اعداد روی کاغذ هستند. در واقعیت، اوراق قرضه‌ی بلندمدت که ارز ژاپن به شدت با آن‌ها همبستگی دارد، تحت فشار هستند و در کانالی باریک حرکت می‌کنند تا ذائقه‌ی ریسک سرمایه‌گذاران را کم کنند. البته اتفاقاتی که به آن‌ها اشاره شد، به همراه تصمیم بانک ژاپن درباره‌ی نرخ بهره در روز پنجشنبه ۳۱ اکتبر می‌تواند تمایل به سمت ین را افزایش دهد. اما این هم تنها روی کاغذ و در تئوری است. تقریبا صد در صد احتمال وجود دارد که نهاد ناظر نرخ بهره را بدون تغییر و منفی ۰.۱ نگاه دارد.
  قابل توجه این که تحلیل‌گران در جی پی مورگان چیس باور دارند نرخ بهره‌ی منفی در بانک‌های مرکزی «فکر بدی» است که تنها جلوی پدیدار شدن رکود در اقتصاد‌ها را می‌گیرد. هشتاد درصد از متخصصینی که به پرسشنامه پاسخ دادند، با آن‌ها موافقند. انتظار آن‌ها این است که ین به نزولش ادامه می‌دهد و کف کانال ۱۰۸.۴۵-۱۰۸.۷۵ را می‌شکند. سپس کمی به سمت بالا حرکت خواهد کرد. اما تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته پیش‌بینی می‌کنند که این حرکت جانبی حداقل تا نیمه‌ی اول این هفته باقی خواهد ماند.
 • ارزهای دیجیتال. طی هفته، جفت‌ارز BTC/USD ابتدا ۱۰۰۰ دلار را به سرعت از دست داد و سپس، ۳۰۰۰ دلار به همان سرعت به دست آورد. سپس دوباره سقوط کرد و ۱۴۴۵ دلار از ارزشش را از دست داد.  در چنین شرایطی هر پیش‌بینی‌ای بیهوده است. تمرکز بر ابزارهای تکنیکال هیچ کابردی ندارد. باید صبر کرد تا بازار آرام بگیرد و مشخص شود که منظور رهبر چین چه بوده است.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۸ اکتبر تا ۱ نوامبر سال ۲۰۱۹1

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید