2019 آگوست 24

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. سمپوزیوم سالانه‌ی جکسن هول، از قدیم برگزار می‌شده است تا به سرمایه‌گذاران دیدی درباره‌ی جهت‌گیری سیاست‌های پولی ایالات متحده بدهد. به همین دلیل است که بازارها به سخنرانی ریاست فدرال رزرو، جروم پاول در این سمپوزیوم چشم داشتند.
  از سوی دیگر، در روزهایی که آلن گرینسپن رییس فدرال رزرو بود، سنت دیگری اتفاق افتاد. در آن روزها، در پاسخگویی به سوالات تا جایی که می‌شد ابهام به وجود میامد تا کسی انتظار مشخصی نداشته باشد.
  پاول هم در ۲۳ آگوست، در جکسن هول همین کار را کرد. او سیگنال درستی را برای نرخ بهره‌ی فدرال در آینده نداد و توضیح داد که برای پاسخگویی به سوالات مشخص، سابقه‌ای وجود ندارد که بتواند به عنوان زیربنا استفاده شود. ولی گفت فدرال رزرو، در صورتی که رشد اقتصادی کاهش پیدا کند، آماده است تا انگیزه‌ها را بالا ببرد.
  پاول نتوانست به این موضوع اشاره نکند که جنگ‌های تجاری رییس جمهور، سر بانک مرکزی ایالات متحده را هم به شدت به درد آورده است.
  صحبت از جنگ شد. در اتحادیه‌ی اروپا، طرحی آماده شده است که ضد حمله‌ای برای تعرفه‌های ترامپ به حساب میاید. نقشه‌ی حمله‌ای انتقام‌جویانه در ۱۷۳ صفحه آماده شده است که هدف اصلی در آن، غول‌های تکنولوژی آمریکایی است؛ اپل، گوگل، آمازون، فیس‌بوک و گوگل. این ضدحمله می‌تواند شامل وضع تعرفه بر کالاهای وارداتی از ایالات متحده هم باشد. همچنین پیشنهاد شده است تا ۱۰۰ میلیارد یورو هم در سهام شرکت‌های اروپایی سرمایه‌گذاری شود تا رقابت‌پذیری آن‌ها با رقبای آمریکایی و چینی‌شان افزایش پیدا کند.
  به پاول برگردیم. علی‌رغم ابهامی که در کلمات او وجود داشت و همچنین، اختلاف نظری که اعضای دیگر فدرال رزرو با هم دارند، بسیاری از دست‌اندرکاران بازار بر این عقیده هستند که تا انتهای سال ۲۰۱۹ میلادی یک، دو یا حتی سه بار دیگر هم نرخ‌ها کاهش پیدا خواهند کرد. به علاوه، کاهش نرخ بعدی در ۱۸ سپتامبر اعلام خواهد شد.
  معمولا این نوع احساسات بازار نمی‌توانند بر قیمت‌ها تاثیر بگذارند و در شب جمعه، این جفت‌ارز به نزدیکی ارتفاع ۱.۱۱۵۰ رسید.
 • GBP/USD. علاوه بر رییس فدرال رزرو، رییس بانک مرکزی انگلستان مارک کارنی هم در روز جمعه ۲۳ آگوست سخنرانی کرد. اما تاثیر حرف‌های صداعظم آلمان، آنگلا مرکل به طور غیر قابل مقایسه‌ای بیشتر بود. او یک روز قبل از سخنرانی کارنی گفت که اتحادیه‌ی اروپا و بریتانیا می‌توانند پیش از ۳۱ اکتبر به توافق برسند. البته این حرف گمان‌زنی است. اما سخنرانی مرکل کمک زیادی به پوند کرد. ارز بریتانیا توانست تا سقف سه هفته‌ای بالا برود و  در روز ۲۲ آگوست، به ۱.۲۲۷۲ برسد. پس از سخنرانی رییس فدرال رزرو، اصلاحی اتفاق افتاد و گاوها یک بار دیگر برتری یافتند تا قیمت‌ها را تا انتهای هفته به سطح ۱.۲۲۸۵ برسانند.
 • USD/JPY. شکی نیست که سرمایه‌گذاران نگرانی‌هایشان درباره‌ی جهت بازارها را حفظ می‌کنند. طبیعی است که چنین پس‌زمینه‌ای، این شرایط را به وجود آورد؛ شرایطی که در آن ارز ژاپن بهترین ارز در میان ارزهای G10 شده است. این اتفاق نه‌تنها در آگوست، بلکه در آخرین ماه‌های ۲۰۱۹ افتاده است و ارز ژاپن در این مدت، بهشتی برای امنیت در برابر جنگ‌های تجاری جهان شده است. در همین مدت، متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته پیشنهاد داده‌اند که هفته‌ی گذشته، این جفت‌ارز می‌تواند استراحتی داشته باشد و در کانال جانبی ۱۰۵.۰۰-۱۰۷.۰۰ حرکت کند. تا شب جمعه اوضاع بر همین منوال بود. به علاوه، کانال از آن‌چه تصور می‌شد باریک‌تر بود؛ تنها ۵۰ نقطه، در میان ۱۰۶.۲۰ و ۱۰۷.۷۰.
  کارهایی که پاول در شب جمعه ۲۳ آگوست انجام داد، این جفت‌ارز را به سرعت پایین راند. اما نمودار نتوانست به سطح ۱۰۵.۰۰ برسد و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱۰۵.۴۰ تمام کرد.  
 • ارزهای دیجیتال. در پیش‌بینی قبلی‌مان نوشتیم که شاخص ترس طمع بیت‌کوین، در وضعیت «ترس» قرار دارد. همین ترس است که باعث کاهش مداوم نوسان‌ها می‌شود (مجددا یادآوری می‌کنیم که هفته‌ی گذشته، الگوی مثلثی با لبه‌های همگرا در ناحیه‌ی ۱۰۴۰۰-۱۰۵۰۰ دلار به وجود آمده بود).
  این پیش‌بینی کاملا صحیح بود و ظرف هفته‌ی گذشته، بیت‌کوین از مرزهای ۹۷۸۵ و ۱۰۹۸۰ بیرون نرفت. این موضوع، نشان می‌دهد که نمودار در سطح ۱۰۳۸۵ متمرکز شده است. ارزهای جایگزین برتر هم در بازه‌ی ۱۱ تا ۱۳ درصد نوسان کردند؛ لایت‌کوین، ریپل و ایتریوم.
  تنها یک نتیجه‌گیری وجود خواهد داشت. بازار در شرایط ابهام است و بازیگران اصلی، چه گاوها و چه خرس‌ها، از ریسک می‌ترسند و منجمد شده‌اند تا هیچ سیگنالی مشخص نشود.   

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. جلسه‌ی رهبران G7 در روزهای ۲۴-۲۶ آگوست، جزو اتفاقات آخر تابستان بود. نمی‌توان این جلسه را نادیده گرفت. اما به نظر نمی‌رسد مذاکرات بین سران G7، در بازار فارکس روند مشخصی به وجود بیاورد. به احتمال زیاد، رهبران سیاسی به روسای بانک‌های مرکزی‌شان فشار وارد خواهند کرد تا به تهدیدهای داخلی و خارجی اقتصادی، فعالانه‌تر واکنش نشان دهند. سرمایه‌گذاران درباره‌ی کاهش نرخ بهره‌ی یورو، که در سپتامبر اعلام شد و همچنین، احیای مجدد برنامه‌ی تسهیل کمی بانک‌های مرکزی اروپا و زمان و مقدار کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو نگرانی بیشتری دارند.
  بعد از سخنرانی پاول در ۲۳ آگوست و پایین آمدن شدید نمودار این جفت‌ارز، طبیعی است که هم تحلیل‌های گرافیکی و هم بسیاری از شاخص‌های نمودار چهار ساعته بالا را نشان دهند. اما این تصویر در نمودار روزانه کاملا متفاوت است. ۷۰ درصد از شاخص‌های روند به رنگ قرمز هستند و در میان اسیلاتورها، رنگ‌های قرمز و خاکستری خودنمایی می‌کنند. ده درصد از آن‌ها در همین حین سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد.
  شصت و پنج درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که دلار تقویت شود و این جفت‌ارز به کف‌های آگوست در ۱.۱۰۲۵-۱.۱۰۵۰ برسد. ۳۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران هم نقطه‌نظر دیگری دارند. آن‌ها می‌گویند که این جفت‌ارز، می‌تواند به ناحیه‌ی ۱.۱۲۰۰-۱.۱۲۵۰ برسد. هدف بعدی ۱۰۰ نقطه بالاتر است.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، برای ۲۶ تا ۳۰ آگوست سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. دنیا به همان اندازه که درباره‌ی برگزیت صحبت می‌‌کند، در این باره هم بحث می‌کند که در دیدار بوریس جانسون نخست‌وزیر جدید بریتانیا و امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه، جانسون پایش را روی میز قهوه گذاشت. مکرون یکی از پایدارترین پشتیبانان موضع سفت و سخت اروپا در رابطه با بریتانیا بوده است. شاید همکار بریتانیایی او با این کار می‌خواسته است تا به نحو ملایمی نشان دهد که این پشتیبانی، او را آزرده نمی‌کند؟
  البته که مرکل، مکرون و جانسون در طول اجلاس G7 ارتباط‌شان را ادامه داده‌اند. اما حتی پس از این ارتباط‌ها هم احتمال این که بریتانیا اروپا را بدون توافق ترک کند، مثل قبل بالا مانده است. به همین دلیل است که ۷۰ درصد از متخصصین و تمامی تحلیل‌های گرافیکی نمودارهای چهار ساعته و روزانه انتظار دارند که روند رو به پایین این جفت‌ارز، تا کف ۱۲ آگوست ادامه پیدا کند؛ سطح ۱.۲۰۱۵. نزدیک‌ترین ناحیه‌ی مقاومت در ۱.۲۲۸۰-۱.۲۳۲۰ است، حمایت هم در ناحیه‌های ۱.۲۱۸۰-۱.۲۲۰۰ و ۱.۲۰۷۵-۱.۲۱۰۰ قرار دارد.
  سی درصد از تحلیل‌گران به طرفداری از گاوها ادامه داده‌اند. باور آن‌ها بر این است که خبرهای خوب درباره‌ی توافق برگزیت هنوز تمام نشده‌اند و این جفت‌ارز، هنوز می‌تواند تا ناحیه‌ی ۱.۲۴۱۵-۱.۲۵۲۰ بالا برود. بیش از ۷۰ درصد شاخص‌ها با این سناریو موافقند. اما ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه همین الآن هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز، بیش از اندازه به فروش می‌رسد.
 • USD/JPY. متخصصین (۷۰ درصد) انتظار دارند که دلار در برابر ین هم تقویت شود. با وجود این واقعیت که ارز ژاپن به همراه فرانک سوییس پرطرفدارترین دارایی ایمن بماند، بسیاری از سرمایه‌گذاران اصلی شروع به تثبیت پوزیشن‌های فروش‌شان کرده‌اند و سرمایه‌شان را به طلا تبدیل می‌کنند.
  کلمات نماینده‌ی بانک ژاپن، سایوری شیرای که در پنجشنبه ۲۲ آگوست گفت بانک متبوعش برای مواجهه با رکود قریب‌الوقوع نرخ‌های بهره را باز هم کاهش خواهد داد (که همین الان هم منفی ۰.۱ درصد است)، علیه ین عمل کرد.
  هدف فوری گاوها، بازگشت به ناحیه‌ی ۱۰۶.۲۰-۱۰۶.۷۰ است و پس از آن، هدف‌شان این می‌شود که سطح ۱۰۷.۰۰ را شکسته و از آن بگذرند. خرس‌ها (۳۰ درصد)، با پشتیبانی ۹۰ درصد از شاخص‌های نمودار روزانه، تلاش خواهند کرد تا سطح ۱۰۵.۰۰ را بشکنند و این جفت‌ارز را به کف ماه مارس ۲۰۱۸، در ۱۰۴.۶۰ ببرند.    
 • ارزهای دیجیتال. به طور کل، پس‌زمینه‌ی اخبار به نظر خوش‌آیند می‌رسد. بانک آمریکا (Bank of America) برنامه دارد طرح سیستمی را ثبت کند که دارایی‌های دیجیتال را به صورت ایمن نگهداری کند. بانک آمریکایی دیگر، سیلورگیت، برنامه‌هایی را اعلام کرده است که در آن‌ها محصول جدیدی عرضه می‌شود؛ وام‌های صادره در برابر ارزهای دیجیتال. - مطالعه‌ای که بیمه‌ی نوبل انجام داده، نشان داده است که بازار ارزهای دیجیتال از ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۸ ۴۸ درصد رشد داشته است و در ۱۲ ماه آینده هم گسترش پیدا خواهد کرد.
  خبر جالب توجه دیگری هم در اینجا وجود دارد. جیم ریکاردز، اقتصاددان آمریکایی، اعلام کرده است که روسیه و چین به همراه هم تلاش می‌کنند تا ارز دیجیتال خودشان را بسازند؛ ارزی که به طلا وابسته خواهد بود. به همین دلیل است که از نظر او، این دو کشور در سال‌های اخیر فعالانه فلزات گرانبها خریداری کرده‌اند.
  می‌توان با ریکاردرز بحث کرد. اولا این که چرا روسیه و چین باید ارز دیجیتال مشترک‌شان را بسازند؟ هریک از این کشورها می‌توانند ارز دیجیتال خودشان را داشته باشند. دوما، آن‌ها ذخایر طلای خودشان را نه به دلیل صدور ارز دیجیتال، بلکه برای کاهش وابستگی‌شان به دلار آمریکا پر کرده‌اند.
  پیش‌بینی این است که علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال، مقل همیشه تلاش خواهند کرد تا بیت‌کوین را به بالا برانند. این بار، معامله‌گر مشهور الکس کروگر پیش‌بینی پیامبرگونه‌ای ارائه داده است. به گفته‌ی او، بهای بیت‌کوین به زودی شروع به افزایش می‌کند و تا انتهای سال ۲۰۲۱ به ۵۰ هزار دلار می‌رسد. ولی کروگر این را هم اضافه کرده است که این اتفاق، تنها در صورتی میافتد که بهای بیت‌کوین بالاتر از ۱۰ هزار دلار بماند. خب، چه می‌توان درباره‌ی این حرف گفت؟     
  شاخص ترس و طمع بیت‌کوین اخیرا به وضعیت ترس شدید رسیده است. هفتاد درصد از تحلیل‌گران به پایین اشاره می‌کنند؛ اما کم و بیش، آستانه‌ی این کاهش را در ناحیه‌ی ۹۰۰۰ تا ۹۵۰۰ دلار می‌دانند. امکان دارد که بیت‌کوین با فشردن این خط حمایت، شروع به خیزش دیگری کند تا به ۱۲ هزار و ۲۰ هزار دلار برسد. اما هنوز برای صحبت کردن در این باره زود است. باید صبر کنیم و سیگنال‌های روشن‌تری بگیریم.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید