2019 آگوست 10

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. این جفت‌ارز حول و حوش خط حمایت و مقاومت قدرتمند ۱.۱۲۰۰ انباشته می‌شود. در کل، ناحیه‌ی ۱.۱۱۵۰-۱.۱۲۱۵ برای این جفت‌ارز ناحیه‌ای متمایز به شمار می‌رود. چرا که می‌توان آن را پیوت‌پوینت سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۶ دانست. و حالا پس از سه سال، این جفت‌ارز یک بار دیگر به این محدوده افتاده است که می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مقداری سردرگمی در بازار باشد.
  عواملی که باعث ابهام هستند، بسیار زیادند.
  در ابتدا، دور جدیدی از جنگ تجاری بین چین و آمریکا در حال وقوع است. رییس‌جمهور ایالات متحده هم با اعلام این که گروه دیگری از کالاهای چینی از اول سپتامبر تحت تعرفه‌ی گمرکی وارد خواهند شد، چین را «دستکاری‌کننده‌ی ارز» نامید. وی برنامه دارد که صدور مجوز شرکت‌های آمریکایی برای معامله با هواوی را به تعویق بیاندازد.
  ترامپ علاوه بر جنگ خارجی، باید با جنگی داخلی هم سر و کار داشته باشد؛ جنگ با بانک مرکزی خودش. او در روز هشتم اوت، در توییتر نوشت «شرکت‌های ما برترین شرکت‌ها در دنیا هستند. هیچ کس حتی به گرد پای آن‌ها هم نمی‌رسد. اما، متاسفانه نمی‌توان چنین حرفی درباره‌ی فدرال رزرو گفت. دیگران این بانک مرکزی را در هر قدمی که برمی‌دارد، خطاکار می‌نامند... ». این کار باعث تحریک اقتصاد آمریکا می‌شود؛ اقتصادی که در یک قدمی رکود به سر می‌برد. ترامپ، دلار قوی را به این دلیل سرزنش می‌کند. او می‌نویسد: «نرخ بهره‌ی بالای فدرال رزرو در مقایسه با کشورهای دیگر، قیمت دلار را بالا نگاه می‌دارد و رقابت را برای تولید‌کننده‌های عالی ما مشکل‌تر می‌کند».
  بازار هم انتظار دارد رهبری ایالات متحده، قدم‌هایی را بردارد که از نزول صنعت جلوگیری شود. اما انتظار از ECB این است که همان قدم‌ها را بردارد. چرا که اقتصاد منطقه‌ی یورو با ضعفی که جنگ‌های اقتصادی و ناپایداری‌های سیاسی در اروپا دچارش کرده‌اند هم در بهترین شرایط نیست و اوراق قرضه‌ی آلمان، رکورد پایین بودن را زده‌اند. اما پایین آوردن نرخ یورو شمشیری دولبه است. تحریک رشد صنعتی مشکلاتی جدی را برای سیستم بانکی اروپا به وجود خواهد آورد. متخصصین بلومبرگ می‌گویند که پایین آوردن نرخ سپرده‌های بانکی یورویی به منفی ۰.۵ درصد، هزینه‌ی بانک‌ها برای خدمت‌رسانی به نرخ‌های منفی را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد.
  سرمایه‌گذاران از کاهش مداوم قیمت‌های نفت هم خرسند نیستند. عربستان سعودی تلاش‌های زیادی می‌کند تا قیمت «طلای سیاه» را حداقل، در وضعت فعلی نگاه دارد. اما نتایج چنین قدم‌هایی هنوز پشت پرده‌ای از اما و اگر قرار دارد.
 • GBP/USD و USD/JPY. بسیاری از متخصصین انتظار دارند که هر دوی این جفت‌ارزها نزول کنند. اگر به نتایح این هفته نگاه کنید، پیش‌بینی هفته‌ی قبل را به طور کلی درست خواهید یافت. اگرچه یکی از این جفت‌ارزها به هدفش نرسیده است. به همین دلیل ۷۵ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که GBP/USD را در حدود ۱.۲۰۰۰ ببینند. اما کف هفتگی کمی بالاتر از این ثابت شد؛ در سطح ۱.۲۰۲۵. بنابراین ضرری که پوند بریتانیا در برابر دلار داده است، حدود ۱۳۵ نقطه می‌شود.
 • برخلاف پوند، ین ژاپن در برابر ارز ایالات متحده در حال تقویت شدن است. شصت درصد از تحلیل‌گران انتظار داشته‌اند که این جفت‌ارز بتواند به کف‌های ژانویه‌ی ۲۰۱۹ برسد؛ حدود ۱۰۵.۰۰. اما حرکت نزولی در افق ۱۰۵.۴۰ متوقف شد (منهای ۱۲۰ نقطه‌ای که در طول هفته اتفاق افتاد). پس از آن، بازگشتی رو به بالا پدید آمد و این جفت‌ارز دوره‌ی معاملاتی ۵ روزه را در ۱۰۵.۶۵ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. مدیر اجرایی پیشین گوگل و فیس‌بوک «آویچال گارگ» (Avichal Garg)، مطمئن است که سلطه‌ی واقعی بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال بسیار بیش از چیزی است که ارائه‌دهنده‌های خدمات ارزهای دیجیتال منتشر کرده‌اند و در حقیقت، از ۷۵ درصد بیشتر خواهد شد. به گفته‌ی گارگ، باید استانداردهای ارزیابی ارزها را مورد تجدید نظر قرار داد. چرا که تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال جایگزین، بدون هیچ سطح سرمایه‌ای در نظر گرفته می‌شوند. از این هم نباید غافل شد که به زودی، سهم بیت‌کوین از بازار ارزهای دیجیتال از ۸۰ یا حتی ۹۰ درصد بالاتر خواهد رفت. استدلالی که به نفع این حرکت آورده می‌شود، این است که BTC به تدریج در حال تبدیل شدن به دارایی بدون ریسک است. تام لی، یکی از بنیانگذاران و تحلیل‌گر ارشد Fundstrat در مصاحبه با CNBC می‌گوید «بیت‌کوین ثابت کرده است که می‌تواند در برابر رکود اقتصادی ریسک‌ها را پوشش دهد. دلیل این موضوع، این است که قیمت‌هایش با طلا همبستگی مثبت، و با بازارهای سهام همبستگی منفی دارد». زمانی که به نمودارهای هفته‌ی گذشته نگاه می‌کنیم، نمی‌توانیم با او مخالف کنیم. معمولا، ارزهای دیجیتال جایگزین نیروهای ارز دیجیتال مرجع را تکرار می‌کند. حالا علی‌رغم این که جفت‌ارز BTC/USD رشدی مداوم را نشان می‌دهد، در یک هفته حدود ۱۵۰۰ دلار به آن اضافه شده است و جای پایش را در ناحیه‌ی ۱۱۵۵۰-۱۲۱۲۰ محکم می‌کند، ارزهای دیجیتال دیگر شامل ایتریوم، لایت‌کوین و ریپل هفته را در ناحیه‌ی قرمز تمام کرده‌اند. اگرچه به قطع و یقین، هنوز برای این که آن‌ها را کاملا دفن کنیم بسیار زود است. بر اساس نظر بعضی از متخصصین، چندین ارز جایگزین دیگر (برای مثال ایتریوم) می‌توانند تبدیل به بلاک‌چین‌های مستقلی شوند و دیگر ارز جایگزین به حساب نیایند. باقی ارزهای دیجیتال، به دلیل این که وجودشان لزومی ندارد به فراموش‌خانه‌ی تاریخ خواهند پیوست.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. در نمودار چهارساعته، هم اندیکاتورها و هم اسیلاتورها نشان از رشد دارند. اما تصویر نمودار روزانه کاملا متفاوت است. حدود نیمی از اندیکاتورها قرمز هستند و ۱۵ درصد باقی‌مانده، سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز تحت فشار فروش است. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و ۶۰ درصد از متخصصین هم به سمت خرس‌ها گرایش دارند. انتظار آن‌ها این است که با هل دادن سطح مقاومت ۱.۱۲۰۰، جفت‌ارز یک بار دیگر خط حمایت ناحیه‌ی ۱.۱۰۲۵ را لمس خواهد کرد. از نظر آن‌ها، قیمت‌های مظنه‌ی یورو در ۱.۱۲۰۰ در حال حاضر بیش از هرچیز، به این دلیل افزایش پیدا می‌کند که بازار به دارایی‌های محافظتی گرایش بیشتری نشان می‌دهد. اما وجود برگزیت و تشدید تازه‌ی شرایط سیاسی در ایتالیا، می‌تواند باعث شود که حتی داده‌های ضعیف تولید ناخالص داخلی ناحیه‌ی یورو هم تعادل شکننده‌ی محیط را بر هم بزنند. این داده‌ها در روز چهارشنبه ۱۴ اوت منتشر خواهند شد.
  کاهش کسری بودجه‌ی دولتی و داده‌های مثبتی که درباره‌ی تورم ایالات متحده منتشر شده است هم می‌تواند در تقویت دلار نقش بازی کند. در روز دوشنبه ۱۲ اوت و سه‌شنبه چهاردهم، مشخص خواهد شد که این اعداد چه خواهند بود.
  ۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران بر این نظرند که این جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱.۱۲۷۵-۱.۱۳۴۵ رشد خواهد کرد. آن‌ها انتظار دارند که در ایالات متحده رکود به وجود بیاید و نرخ‌های بهره بیش از این کاهش پیدا کنند. بر همین اساس هم این پیش‌بینی را ارائه می‌کنند. به همین دلیل، تحلیل‌گران وال استریت ژورنال تخمین می‌زنند که احتمال رکود در ۱۲ ماه آینده ۳۳.۶ درصد است (یک سال قبل، این احتمال ۱۸.۳ درصد بود). این رقم، بالاترین رقم از سال ۲۰۱۱ است. متخصصین باور دارند که نرخ بهره در انتهای سال ۲۰۱۹، از ۲.۲۵ درصد به ۱.۸۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، برای ۱۲-۱۶ آگوست سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. در صبح روز سه‌شنبه ۱۳ اوت، بریتانیا بخشی از داده‌های بازار کار را منتشر خواهد کرد. انتظار می‌رود این بخش در بهترین حالت خنثی و در بدترین حالت، ضعیف باشد. شاخص‌های تورم هم که در روز ۱۴ اوت منتشر خواهند شد، به احتمال زیاد در همان سطح باقی خواهند ماند. در کل، متخصصین انتظار ندارند که این هفته تغییر چشمگیری پوند اتفاق بیافتد. به همین دلیل هم پیش‌بینی آن‌ها را می‌توان خنثی دسته‌بندی کرد.
  از منظر تحلیل تکنیکال، تمامی اندیکاتورهای روند و بسیاری از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته و روزانه قرمز هستند. تحلیل‌های گرافیکی هم نشان از نزول پایدار این جفت‌ارز دارند. به علاوه، همین الان هم ۲۵ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌ها نشان از فروش بیش از اندازه‌ی این جفت‌ارز دارند. این موضوع سیگنال قدرتمندی به ما می‌دهد که نشان از معکوس شدن روند و اصلاح پیش رو دارد.
  سطوح حمایت، کف‌های ژانویه‌ی ۲۰۱۷ در ۱.۱۹۸۵ و کف‌های اکتبر ۲۰۱۶، در ۱.۱۹۴۵ هستند. خطوط مقاومت در ۱.۲۲۱۰، ۱.۲۴۱۵ و ۱.۲۵۲۵ هستند.
 • USD/JPY. همان‌طور که پیشتر اشاره شد، گرایش سرمایه‌گذاران به خالی کردن سرمایه‌شان در بنادر ساکت، رو به افزایش است. سی و پنج درصد از تحلیل‌گران مطمئن هستند که ارز ژاپن به رشدش ادامه خواهد داد تا نقش این بندر را بازی کند و به همین دلیل، نزول این جفت‌ارز تا کف سوم ژانویه ۲۰۱۹ در ۱۰۵.۰۰ ادامه پیدا خواهد کرد. خط حمایت بعدی، کف مارس ۲۰۱۸ در ۱۰۴.۶۰ است. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم مانند ۸۵ درصد از اسیلاتورها و تمامی شاخص‌های روند نمودارهای چهار ساعته و روزانه با این سناریو موافقند.
  سی درصد از متخصصین نتوانسته‌اند پیش‌بینی خاصی ارائه کنند و ۳۵ درصد باقی‌مانده، به همراه تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، رای‌شان را بر این گذاشته‌اند که روند به سمت بالا معکوس خواهد شد و این جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱۰۷.۰۰-۱۰۸.۰۰ بالا خواهد رفت. چنین سناریویی را ۱۵ درصد از اسیلاتورها هم تایید می‌کنند. سیگنال آن‌ها این است که جفت‌ارز مورد بحث بیش از حد به فروش می‌رسد.
  لازم به ذکر است زمانی که از پیش‌بینی هفتگی به پیش‌بینی میان‌مدت می‌رویم، تعداد متخصصین حامی گاوها با شدت از ۳۵ درصد به ۶۵ درصد افزایش پیدا می‌کنند و ارتفاع ۱۰۹.۰۰ هم به عنوان هدف اصلی در نظر گرفته می‌شود.
 • ارزهای دیجیتال. تام لی مطمئن است که بیت‌کوین در کنار طلا و ین، به عنوان بهشت امنیت در نظر گرفته خواهد شد و خواهد توانست به ۲۰ هزار دلار برسد. آنتونی پمپلیانو، یکی از بنیان‌گذاران مورگان کریک هم نقطه‌نظر مشابهی را تصریح کرده است. به گفته‌ی او، بانک‌های مرکزی در آینده‌ی نزدیک شروع به خرید مقادیر هنگفت بیت‌کوین خواهند کرد تا ریسک دلار را پوشش دهند؛ ریسکی که تنش‌های بین ایالات متحده و چین آن را به وجود آورده‌اند. کاهش نرخ بهره بین نهادهای ناظر که به صورت «اپیدمی» درآمده است، بر بالا رفتن مظنه‌های ارز دیجیتال برتر تاثیر خواهد گذاشت. قدرت دیگر بیت‌کوین هم این است که انتظارات برای گسترشش زیاد است و عرضه‌اش، محدود.
  ارز دیجیتال مرجع ظرف سه ماه، ۹۳ درصد رشد کرده است و در حال حاضر، وظیفه‌ی فوری‌اش این است که سقف ژوئن ۲۰۱۹ در ناحیه‌ی ۱۴۰۰۰ دلار را حرکت دهد. بیش از ۷۰ درصد از متخصصین با این پیش‌بینی موافقند. نظر آن‌ها این است که این پیش‌بینی، تا آخر اوت محقق خواهد شد. در هفته‌ی بعد هم، این جفت‌ارز می‌تواند به حرکتش در افق ۱۲ هزار دلار ادامه دهد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید